Mr. Cals wil onder met leraren voortzetten 50 pet. bonus voor houders van gewone aandelen Erie de Noorman: TO IHIEIIK MR IHERWÜ m Mist en ijsel belemmeren vlotte afwerking Effecten kopen op afbetaling s c Herziening der salarissen op het program Spoedig benoeming van een staats secretaris te verwachten Op ieder gew. aandeel van j 1000.- een bonusaand adf500 en f125 in contanten Vertrek mgr. Lucas E rePtta De echte Chlorophyll-tandpasta C.D.A. behaalt eerste zege O A F Ian Hassel behoudt de titel Kruiswoordraadsel Scholieren aan het dambord Sanap/rin rubber laarzen gymschoenen pantoffels DINSDAG 16 DECEMBER 1952 PAGINA 5 Her kapitalisatie „De S paarnestad" Ook Vereenigd Bezit ln op 31 December a.s. te houden bui- wp'rimflprinCftll Van aanfïppl- Drie jaar voor inbraak in juwelierszaak Belgen willen bloemen- invoer beperken Door Zuid-Afrikanen betreurd Prins Bernhard Fonds opgelicht Drie colporteurs aange houden 71 'i Anoul weer in het Belgisch elftal Voor de wedstrijd tegen Frankrijk Sedgman professional? Sportflitsen DAMCOMPETITIES Nieuwe vorm van sparen Bondsvergaderingen K.N.Y.B. Engeland—Rest van de wereld In de loop van volgend seizoen Ook Nedlloyd verliest van Zweden Technische Commissie K.N.Y.B. Twee nieuwe leden; J. Kruyver voorzitter Rotterdams elftal Zweedse gezant nam afscheid van Koningin (Van onze parlementaire redacteur) m begrotingsdebat over O., K. en W. heeft de tweede dag een serie nieuwe weicers naar voren gebracht, die een ware springvloed van onderwerpen alleen eas over het onderwijs in het debat wierpen. De minister heeft tot diep in de ocht in een steeds gehaaster tempo dit alles beantwoord. Geen wonder dat zijn ae, naarmate de uren verstreken, meer had van voorlezing van notulen dan on een boeiend betoog. De kern was interessant, maar de minister moest haar erspoelen met vele details om de Kamerleden allen te kunnen beantwoorden. 1) zag het hoofddoel van zijn beleid, zoals het in de Troonrede staat: steeds tpefr. Nederlanders te laten deelnemen in de ontwikkelingsmogelijkheden en in leiden op het terrein van onderwijs en cultuur. baarbij merkte de minister op, dat het oor een land, dat zich zulke inspannin- Sfin op defensiegebied getroost als Ne erland, alleen zin heeft dat te doen, als at wat wij verdedigen ook cultureel terk en goed is. De minister omschreef °orts de taak van de staat bij het on derwijs als subsidiair. Hij zag die in e.hgorde na die van de ouders, de onder- Dzers, de Kerk en de organisaties. De erantwoordelijkheid van de ouders voor e opvoeding van de kinderen bevestigde •Hl volop. Hij zag de taak van de staat "tet name als de materiële verzorging n deze als voorwaarde voor verdere feestelijke ontplooiing. Hij verklaarde *'eh voorstander van het doortrekken ?er pacificatie in andere vormen van on derwijs. Het opheffen van schoolgeld acht hij Om principiële redenen niet onaan vaardbaar. Als een van de voordelen, oij de vele nadelen die de Kamer hail opgesomd, zag de minister het verdwij nen van een enorme administratieve rompslomp. De totale afschaffing van slle school- en collegegelden zou een Bedrag van 31 millioen opleveren. De minister zou echter, wanneer het zover fiaat komen de gehele kwestie is nog awaar in studie altijd vasthouden aan drie principes: de kosten der scho len, die daar zij geen schoolgeld meer Souden innen sterk zouden stijgen, moeten door subsidie wordfen gecom penseerd. ®r zou geen aanleiding mogen zijn om ?et onderwijs meer dan thans door wet- enjke bepalingen te binden en in geen faval zou de actieve gezinspolitiek, v'aarbij de minister met name de kin- prbijslagregeling noemde, in het ge- rang mogen komen wanneer de Kamer ev<mtueel tot deze sociale onderwijs- JPaatregel zou overgaan. Alleen wan eer op deze principiële punten een stemmigheid bereikt wordt kan van deze mmister mogelijk afschaffing van school geld worden verwacht. salarissen van leraren en docenten "ebben de volle aandacht van de minister van Onderwijs. Van de zeer ongunstige Positie van de middengroep, waar pater Stokman door middel van statistieken de Earner van overtuigd had, was hij zoals Mj zeide ook zonder dat alles reeds ten Volle op de hoogte. Het cultuurdragend karakter van deze groep is evident. Het overleg, dat de minister voert met de ft«en, is echter helaas niet zo vlot ge- 11 als hij zelf wel gewild had. Als voornaamste reden daarvoor zag hij het feit, dat allereerst aandacht was besteed aan de salarissen der onderwijzers, wel ke groep nog verder ten achter lag. Her ziening van de lerarensalarissen staat echter op het program. Mede door het betoog van pater Stokman is het nu wel duidelijk geworden, aldus de minister, dat speciaal ten aanzien van de leraren salarissen inderdaad wanverhoudingen bestaan. Hij verklaarde zich bereid woord voor woord dezelfde verklaring af te leggen, die ook minister Beel heeft gedaan, en dus een pertinente eri'duide- lijke toezegging te doen, zoals de Kamer hem gevraagd had. Maar minister Beel heeft, zoals uit de Handelingen bliikt. gezegd, dat de Kamer zich zou uitspre ken. „Ik zie mijn verantwoordelijkheid anders", aldus de minister, „al spreek ik het woord niet zonder schroom uit, na het telegram, dat aan de Kamer ls verzonden. Ik zal de onderhandelingen voortzetten. De voorgeschiedenis echter noemde hij een lijdensgeschiedenis. Het feit o.a., dat de Bond van Leraren door de Memorie van Antwoord pijnlijk was getroffen, berustte alweer op een misver stand. Want de minister had de leraren slechts willen laten weten, dat zy aan de vernieuwing hebben mede te werken. Pater Stokman antwoordde bij de re plieken, dat hij nu mocht aannemen, dat de regering zich zal beraden over de opgestelde richtlijnen en dat de onder handelingen nu spoedig zullen worden geopend. Op dat spoedig wens ik de na druk te leggen, aldus pater Stokman. De afschaffing van schoolgelden noem de pater Stokman bij zijn repliek een kwestie die na het betoog van de minis ter nog veel gecompliceerder was ge worden. Wel was hij verheugd dat deze het principe van de verantwoordelijk heid der ouders erkent en dat hij ook het probleem van de belastingfaciliteiten in studie wil nemen. De pater verbond in zijn repliek echter het probleem van de selectie zeer nadrukkelijk aan de eventuele afschaffing van de schoolgel den en verwees o.a. naar „De weg naar de vrijheid" om aan te tonen hoezeer in de socialistische mentaliteit deze se lectie verkeerd wordt begrepen. Een staatssecretaris zal nu spoedig op Onderwijs worden benoemd: De heer Tilanus (C.H.) had voor een niet- geestverwant van de minister gepleit, maar daar kon mr. Cals zich niet mee verenigen. Een materie als het onder wijs eist nu eenmaal een figuur die hgewone vergaderingen van aandeel houders A en gewone aandeelhouders r-V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Jparlem, alsmede van aandeelhouders jjereenigd Bezit v. Aaitdeelen Drukkerij e Spaarnestad, zullen voorstellen aan "e orde komen houdende herkapitali- f""e en statutenwijziging. Blijkens het '.^kapitalisatie voorstel wordt voorge- i e'd, per 1.000 nom. gewoon aandeel een "tusaandeel uit te reiken van f 500 Shevens een dividend in contanten *f°°t 125, tezamen derhalve 625, aarvan 15 pet. dividendbelasting zal ^°rden ingehouden. Het directorium jar> De Spaarnestad vestigt er de aan- ta?ht op, dat ter zake van het herkapi- al'satiedividend verschuldigde inkom stenbelasting naar een tarief van 20 pet. a' worden geheven, indien zulks door andeelhouders bij de aangifte wordt "fzocht. V de toelichting op de voorstellen 5;°r de uitengewone vergadering van t^pdeelhouders wordt door het direc- j'Urn cpgemerkt, dat, aangezien het fe„Ver vermogen der vennootschap, be- nc^ overeenkomstig de bepalingen topi Derkapitalisatiewet, een uitdeling "atirt1 van 5" pct- van fret in gewone ^delen uitgegeven kapitaal, groot t0f millioen, zij voorstelt over te gaan twpergroting van het kapitaal der veri jl mschap van vijf millioen op zes mil- iioen door uitgifte van een mil- onsplitsbare gewone aandelen, elk \j"°t honderd gulden. Op ieder ge- bu°n aandeel zal derhalve een half t)6iU,'v aandeel, of op twee gewone aan- 8eien een nieuw gewoon aandeel wor th." verstrekt. Daarnaast zal een be- V0"g van f 250 000 worden bestemd ^"uitdeling in contanten onder in duing van de verschuldigde divl- Vjj. belasting over het nominale bedrag divij bonus, vermeej-derd met het dend ,n contanten. 6e^a goedkeuring door de aandeelhou- vSn j rgaderinS en na het verkrijgen W de ministeriële verklaring van geen Var,Vaar zal per advertentie de datum uitreiking en betaling bekend wor den gemaakt. Het Directorium wijst er op, dat bij een eventueel voorstel tot winstuitdeling over het jaar 1952 rekening zal worden gehouden met de onttrekking aan de kasmiddelen, waartoe het besluit tot Herkapitalisatie de vennootschap heeft genoopt. In verband met het herkapitalisatie- voorstel zal een daarmede verband houdende statutenwijziging aan de ver gadering worden voorgelegd. Ten slotte wordt voorgesteld de heren C. P. Ooms n dr. ir. H. J. A. de Goeij te machtigen destatutenwijziging uit te voeren. Op gelijke voet als de N.V. Drukkerij De Spaarnestad zal ook het Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad herkapitaliseren. Derhalve voor ieder gewoon aandeel ad f 1000 een bonusaandeel van f 500 en een dividend in contanten van f 125 on der inhouding van 15 pet. dividendbe lasting. Verder worden hier voorgesteld een met de herkapitalisatie verband houden de statutenwijziging en machtiging van de heren prof. mr. G. M. G. H. Hussel, dr. J. G. Hoge en C. P. Ooms om de statutenwijziging tot uitvoering te bren gen. Na de herkapitalisatie 'zal het volge storte en geplaatste aandelenkapitaal van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad f4.500.000 en van het Vereenigd Bezit f 4.423.300 bedragen. De Alkmaarse rechtbank heeft de 22- jarige Alkmaarse stucadoor A. H. de M. conform de eis tot drie jaar gevange- nistraf veroordeeld wegens inbraak en diefstal in een juwelierszaak te Alk maar. Verdachte zou een hoeveelheid horloges en gouden en zilvren voorwer pen ter waarde van f 21.000 hebben ge stolen. geestverwant en dus ook politiek ge lijkgezind is. Hij was het helemaal niet eens met de heer Peters (K.V.P.), die had voorgesteld dat de minister aan zjjn staatssecretaris het gehele on derwijs zou afstaan in verband met de noodzakelijke coördinatie. De minister wil aan een staatssecretaris slechts geven dat gedeelte van het onderwijs dat gelegen is tussen het lager en het hoger onderwijs. Bij de replieken kwam de heer Peters hierop terug en ook deze kwestie was hem door het antwoord van de minis ter nog veel onduidelijker geworden. Over het voorbereidend nijverheidson derwijs is ook druk gesproken. De heer Peters had er ernstige bezwaren tegen en sprak zelfs van een adder in 's minis ters zetel, die hem wel eens dodelijk zou kunnen bijten. Daar het gehele nijver heidsonderwijs voor het grootste gedeel te openbaar is zal het ook met het voor bereidend nijverheidsonderwijs zo zijn. De minister heeft toegezegd dat hij dit systeem niet zal uitbreiden. Zijn voor ganger had al eens eerder moeilijkheden met de Kamer hierover gehad. De vrees voor een zware concurrentie met het U.L.O. kon de minister echter niet delen. Dit is nog altijd een tak van onderwijs waar de regering groot vertrouwen in heeft. Het telt op het ogenblik 140.000 leerlingen en dat is meer dan van het gehele middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs tezamen. In het algemeen was de minister van oordeel dat er een veel sterker band tussen school en gezin moet ontstaan. Dit zei hij naar aanlei ding van de uitstekende rede van de heer Peters, waarin deze de noodzaak had aangetoond dat het onderwijs meer de maatschappelijke ontwikkeling moet volgen en dat de school meer aan de na tuur van het kind moet worden getoetst. Van de erfenis van minister Rutten wor den de wetsontwerpen inzake het kleu teronderwijs en de tweede Technische Hogeschool in ieder geval afgehandeld. De Kamer was het daarmee eens, met uitzondering van de heer Tilanus, die in zijn rede erg terughoudend was. Om twee uur waren er nog vele vragen te beantwoorden, maar de debatten zullen vandaag worden voortgezet. Advertentie Altijd veilig en zeker bij kou, griep en pijnen Koker 50 tabletten 80 ct 25 tabletten 45 ct Niet te sterk Niet te zwak Vooraanstaanden in vakkringen van de Nederlandse bloemisterij zijn veront waardigd over handel en wandel van hun Belgische collega's, die op het ogenblik stevig ageren tegen de invoer van het Nederlandse product. De Bel gen willen de Benelux-overeenkomst in hun voordeel gewijzigd zien. „Alweer?" vraagt men zich in Nederland' af. Na alle tegemoetkomingen Neder land staat zelfs een half percent van de omzet af voor Belgische propaganda doeleinden wordt opnieuw de eis ge steld om Nederlandse snijbloemen en potplanten te contingenteren. De Belgen kunnen naar Nederlands oordeel zelf veel doen om eventuele last van concurrentie tegen te gaan door rationalisering, intensivering en specia lisatie in hun bedrijven. Indien de Belgische bloemisten er in mochten slagen maatregelen tegen het Nederlandse product te verkrijgen, dan zou het Nederlandse bedrijfsleven zich genoodzaakt zien een actie tegen Belgi sche producten en niet alleen tegen bloemen en planten te ondernemen. Het bericht van de benoeming van mgr. Lucas, Apostolisch delegaat in Zuid-Afrika, tot opvolger van mgr. Leo Kierkels als Internuntius in India, is met gevoelens van spijt door de Zuid- Afrikaanse katholieken ontvangen. Zij wijzen erop, dat onder het Pauselijke delegaatschap van de Nederlandse aarts bisschop de Kerk in Zuid-Afrika grote vooruitgang heeft gemaakt. Mgr. Lucas heeft o.a. een groot aandeel gehad in de oprichting van het Zuid-Afrikaans se minarie te Pretoria. Mgr. Lucas, die op het ogenblik te Rome vertoeft, komt begin Januari voor een korte vacantie naar Nederland. In de tweede helft van Januari zal hij zijn ambt te New Delhi in India aanvaarden De Rotterdamse politie heeft de 35- jarige colporteur A. M. K., diens broer de 39-jarige L. J. H. K„ beiden uit Haar lem, en de 47-jarige colporteur A. A. H. uit Amsterdam aangehouden, verdacht van oplichting. A. M. K. vervoegde zich medio April bij een firma te Rotterdam en deed zich voor als ambtenaar van het departement van Sociale Zaken. Hij vroeg een bij drage voor het Prins Bernhard-fonds. Toen hem vijfhonderd gulden werden overhandigd, gaf hij een orderbon voor het geld. Daar de firma maar steeds geen bevestiging van het Fonds kreeg, werd geïnformeerd en toen bleek het geld niet afgedragen te zijn. Bij verder onderzoek kwam aan het licht, dat de drie mannen loten voor het Prins Bern hard-fonds hadden verkocht. De order boekjes hadden ze achtergehouden en in verschillende plaatsen „werkten" ze nadien voor het fonds. Ze hebben een- en-twintig honderd gulden opgehaald. 37. De vlammen in de vuurpot flakkeren wild op als de mannen eindelijk de moed vinden om de hut van de hoofdman binnen te treden. De gloed verlicht het gezicht van de heer der Heruli, die verrast overeind komt als hij de mannen ziet die zijn zoon naar het rijk van de Noorman gevoerd hebben. Reeds wil hij hen verwelkomen, wanneer hij getroffen wordt door hun onrustZij slaan de ogen neer en veltijden hem aan te zien. Er valt een doodse stilte Alleen het vuur knettert „Wees welkom, Bogulzegt de Heruli eindelijk, en het lijkt of zelfs zijn stem gedempt wordt door de stilte. Hebt gij een goede reis gehad naar het rijk van de Grote Noor?" Stilte. De mannen schuifelen onrustig heen en weer. Er parelen zweet druppels op Bogul's voorhoofd. „Hoe ontving de vorst der Noren mijn zoon, Bogul?" De vlammen dansen onrustigzwarte schaduwen schieten schichtig langs de wanden. De heer der Heruli springt plotseling overeind; krassend schuift de stoel achteruit en zijn hoge gestalte verduistert een ogenblik het licht. „Maar spreek dan toch man," grauwt hij driftig. „Wat bezielt u? Wat is er met mijn zoon gebeurd?" De onrust der mannen heeft zich ook aan hem medegedeeld. En Bogul deinst verschrikt terug als hij de Heruli dreigend op zich toe ziet komen. In een flits ziet hij Allan weer voor zich op het ogenblik dat de jongen overboord sprong en hij weet ineens dat hij nimmer de moed zal vinden om de Heruli t bekennendat het zijn, Bogul's schuld was. „De Noorman, heer „Wat bedoelt ge! Spreek JU" Jlij doodde uw zoonprevelt Bogul asgrauw en bevochtigt zijn droge lippen. En geen van de mannen vindt de moed deze leugen te ontkennen als de Heruli plotseling als door de bliksem getroffen blijft staan en hen aanstaart. Langzaam deinzen zij terug naar de deur, bevreesd dat hij zich op hen zal wreken. Maar hij beweegt zich niet; met gebalde vuisten staart hij hen beweegloos aan, tot de deur zich achter de laatste gesloten heeft en het vuur hoog en dreigend opvlamt in de tocht. Het is of de vlammen de Heruli uit zijn stille krankzinnigheid opschrikken. Met een ruk trekt hij zijn zwuard en wendt zich tot het vuur. „Vlammen... verteert mijn vijand!" mompelt hij halfluid. „Vuur... hoor mijn eed vuur uit het binnenste der aarde vuur uit de hemelzie mij de moordenaar van mijn zoon De vrouw die achter hem is binnengekomen slaakt een verschrikte kreet... sta mij bij... laat mij doden en verbranden mijn vijanden... Eric de Noorman Advertentie MtJNHARDT bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 70 ct. bij Apothekers en Drogisten Het Belgische elftal, dat 25 December in het stadion van Colombes te Parijs tegen Frankrijk uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Boogaerts (Racing Standard); achter: Dirickx (Union St. Gilloise) en Van Brandt (Lierse S.K.); midden: Van der Auwera (Racing Me- chelen), Carré (F. C. Luik) en Maer- tens (F.C. Antwerpen); voor: Coppens (Beerschot), Anoul (F. C. Luik), Her mans (Anderlecht), Straetmans (White Star) en Janssens (Union St. Gilloise). Anoul is dus weer in de ploeg terug gekeerd, nu als rechtsbinnen, hetgeen ten koste ging van Lemberechts, die als rechtsbuiten vervangen wordt door Cop pens. Mermans blijft midvoor, Straet mans fungeert thans op de linkervleu gel als binnen- in plaats van buiten speler en Janssens is een nieuw gezicht. Jack Kramer, eens kampioen van Wimbledon en vaa de Ver. Staten, te genwoordig een bekend tennis-promo- for, is van plan Sedgman onmiddellijk na de wedstrijden om de Davis Cup een contract aan te bieden. Hij heeft ver klaard, dat zijn aanbieding zó aanlok kelijk zal zijn, dat Sedgman deze niet kan weigeren. Maandag 22 December zal op de HOKY te Den Haag het jaarlijks inter nationaal jeugdtournooi worden gehou den met de HOKY-beker als inzet. HHYC (Den Haag), de Ijsvogels (Am sterdam) en Brabo (Antwerpen) zuiien hieraan deelnemen. Het vorig jaar kwam de beker in het bezit van HHYC. De cycle speelwayclubs „De Panters" (A'dam), ,De Vliegende Hollanders" (A'dam), „Cycle Speedway" (A'dam) en „De Windmolens" (H'sumi hebben een Nederlandse cycle speedway bond opgericht, waarvan de officiële naam luidt „Nederlandse Cycle Speedway Bond". Het secretari at is gevestigd te Hilversum, Liebergerweg 148. De Engelsman Cobb, die bij een poging om het absolute snelheidsrecord te water te verbeteren in September j.L op het Loch Ness verongelukte, heeft f 1.260.000 (126.000 pond sterling) nagelaten. (Van onze correspondent) Wat in jaren niet gebeurde, kwam de afgelopen week tot stand in de daru- competities. Verschillende competitie wedstrijden moesten wegens de mis: worden uitgesteld. En een reeds aange vangen ontmoeting moest ijlings wor den onderbroken, toen ijzel de terug tocht onmogelijk dreigde te maken. Maar de slechtste berichten kwamen toch uit Haarlem, waar het bestuur van de Provinciale Noord-Hollandse Dam- bond Zaterdagmiddag vergaderde. De beide wedstrijdleiders H. C. van Utte- ren en II. van de Krol gingen om prin cipiële redenen heen. Gelukkig wilden zi) de lopende competities nog afwikke len, totdat opvolgers voor hen zullen zijn gevonden. In de hoofdklasse wist C.D.A. zijn eerste overwinning te boeken. Maar dat ging ten koste van D.C.G., dat wel danig aan het zakken is op de ranglijst. Niet temin werd aan het eerste bord een prachtige combinatiewinst geboekt door de aanvoerder van C.D.A. Dat ging in onderstaande stelling: Zwart (D.C.G.) 13 schijven op 2. 6, 8. 10, 12, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 23 en 26. Wit (C.D.A.) 13 schijven op 25, 27, 28, 32. 33, 37. 38, 39, 40, 42, 45. 47 en 49. De C.D.A.-captain H. Smit forceerde prachtig de winst met 3934, 1015, 33—29, 13—18, 27—22, 29 X 7, 2 x 11, 37—31, 26 X 48, 40—35, 48 X.30 en 35 x 2 met winststelling! Maar ook de Weespenaren presteer den niet veel meer de laatste tijd. Te gen de mannen van Beunder gingen beide punten teloor. De wildste strijd werd echter te Heemstede gespeeld, waar de beide hekkensluiters elkaar ontmoetten. Voorlopig was het afscheid vcor de St. Bavianen niet zo droef, van wege de kleine voorsprong, die ze be haalden op de Wormerveerders. Maar ontdekte het te verwachten gelijke spel kwam er juist daardoor geen verande ring in de situatie. De volledige uitsla gen waren: Hoofdklasse: C.D.A.—D.C.G. 9—7 (eindstand vermoedelijk 128). Gezel lig Samenzijn-Oosterkwartier uitgesteld tot 29 December, Weesp—rZaandam 812, O.D.V.Haarlemse Damclub uit gesteld tot 13 Januari, St. BavoWor- merveer 75 (eindstand vermoedelijk 1010 Jozef BlankenaarIJmuiden uitgesteld tot 30 December. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemende clubs aldus: 1 Gez. Samenzijn 2 Joz. Blankenaar 3. O.D.V. 4. Oosterkwartier 5. Haarl. Damclub C. D.C.G. 7 Zaandam 8. IJmuiden 9. C.D.A. 10 Weesp 11. Wormerveer 12. St. Bavo 6 5 1 0 11 80—40 6 5 1 0 11 78—42 6 5 1 0 11 77—43 6 5 0 1 10 71—49 9 67—51 6 4 11 7 3 13 7 2 14 6 2 0 4 7 12 4 7 115 7 0 2 5 7 0 16 7 68—68 5 63—77 4 59—59 4 58—78 3 54—26 2 47—85 1 44—88 Advertentie Door een Amsterdamse effectenfirma is een effecten-spaarregeling ontwor pen, volgens welke wordt beoogd klei nere spaarders in de gelegenheid te stellen effecten te verwerven door mid del van maandelijkse afbetalingen. Door bemiddeling van de leden van de Vereeniging v. d. Effectenhandel kunnen crezen een deelneming aan de spaarregeling openen, waarbij zij ver krijgen een 4% pet. 40-jarige obligatie van f 50Ö,van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten plus een 21/? pet. premie-obligatie van f 100,— van een der gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam of Utrecht. De koopsom tegen de beurskoers van de dag moet worden voldaan in 23 maandelijkse termijnen van f 25,— en een termijn van het dan nog resteren de, welke bedragen bij de Kas-Asso- ciatie worden gestort, waar ook de aangekochte fondsen worden gedepo neerd. De deelnemer neemt reeds na de eerste storting deel aan de trekkings kans van de premie-obligatie. Over de gespaarde gelden wordt de eerste twee jaren 3 pet. rente vergoed, daarna de normale rente der stukken. Bij tussentijdse beëindiging van de spaarverplichting worden de gespaarde gelden terugbetaald, minus f 10 ad ministratiekosten, en het verschil tus sen aankoop- en verkoopprijs der stukken, doch met bijberekening van 3 pet. rente. Afgescheiden van de eventuele be zwaren, die zouden kunnen worden ge formuleerd ten opzichte van belegging op afbetalingsvoorwaarden, zou even tueel de vraag kunnen opkomen of hier geen ontduiking van het prolongatie verbod zou kunnen worden gezien. Naar wij evenwel vernemen, hebben de ont werpers van het project van de hoogste instanties de verzekering gekregen, dat deze vorm van voorschot op beleg gingen wordt toegestaan, omdat de le vering eerst over twee jaren geschiedt en de koper voor het verschuldigde be drag in rekening-courant niet zal wor den gedebiteerd. Evenwel blijkt uit de deelnemingsvoorwaarden, dat bij tus sentijdse beëindiging van de spaarrege ling door de deelnemer het verschil tussen de aankoopprijs der fondsen en de verkoopwaarde volgens de beurs koers benevens in- en verkoopprovisie zal moeten worden betaald. Dit duidt derhalve op een feitelijke verkoop van de stukken voor rekening van een oor spronkelijke bezitter, in feite de deel nemer. Klaarblijkelijk hebben bij de in stanties het opbouwend karakter en het prikkelen van de spaarzin de door slag gegeven. In hoeverre thans echter in de toekomst in alle andere gevallen van zuivere prolongatietransactie het karakter zou kunnen worden verleend van bovenstaand afbetalingssysteem lijkt ons een interessante vraag. De wedstrijden van St. Canisius in Wilnis werden vanwege de mist en ijsel afgelast, omdat de reis naar en van dit Utrechtse plaatsje per autobus te gevaarlijk was. Maar van de tot stand gekomen uitslagen in deze eerste klasse was de ver pletterende nederlaag van Gezellig Samenzijn tegen de oud-hoofdklas ser D.S.T.O.' wel de grootste verras sing. Nu Oostzaan, dat eveneens weer won, de wedstrijd tegen Jozef Blankenaar nog niet definitief tot een gelijk spel heeft herleid, kreeg de spanning daardoor weer een hoogtepunt. De volledige uitslagen waren: Eerste klasse: D.S.T.O.—Gezellig Sa menzijn 146, OostzaanO.D.V. 128, Ouderkerrk—D.I.D. 8—4 (eindstand ver moedelijk 11—9), Aalsmeer—Diemen 137, AalsmeerO.D.V. 1010. Hierdoor werd de competitiestand van de verenigingen: 8 6 2 0 14 101—59 8 5 3 0 13 8963 7 5 1 1 11 84—44 9 59—49 6 74—86 6 72—72 5* 63-57 54—66 67—69 52—76 75—85 50—70 41—79 1. Oostzaan 2. D.S.T.O. 3. Gez. Samenzijn 4. St. Canisius 6 4 11 5. Aalsmeer 8 2 2 4 6. Ouderkerk 8 2 2 4 7. Joz. Blankenaar 6 2 3 1 8 Diemen 6 2 13 9. Crescendo 7 2 14 10. D.I.D. 7 2 14 11. O.D.V. 8 2 15 12. C.D.A. 6 2 0 4 13. St. Canisius B. 6 0 2 4 Twee wedstrijdpunten in mindering gebracht reglementair. Nu het bondsbestuur toestem ming heeft verleend aan Diemen om het tiental uit de derde-klasse-com petitie terug te trekken, werd de ge hele competitiestand grondig gewijzigd. De wedstrijd van De Kwakel tegen CD.A. ging wegens de ijzel niet door. De uitslagen in deze klasse waren ten slotte: Derde klasse: Crescendo—O.D.V. 7— 13 O.D.V. B.D.V.N. 12—8. Met het uit treden van D'iemen werd de rangorde van de nog deelnemende damclubs als volgt: 1. O.D.V. 2. Ouderkerk 3. C.D.A. 4. Crescendo 5 Fahrenheit 6. O.D.V. B. 7. D.V.N. 8 De Kwakel 9. D.C.G. 6 6 0 0 12 98—22 5 5 0 0 10 79—30 6 5 0 1 10 80—40 6 3 1 2 7 5842 5 2 0 3 6 2 0 4 6 114 5 0 0 5 5 0 0 5 4 42—58 4 53—67 3 41—79 0 39—70 0 21—79 In het tournooi om het Eurooees kam pioenschap libre waren, zoals gemeld, Van Hassel (B.) en Galmiche (Fr.) bei den met veertien matchpunten geëin digd, waardoor een barrageparty nodig werd. De Belg heeft deze partij in 11 beurten gewonnen en daarmee de titel, welke hij in 1951 won, geprolongeerd. Uitslag barragepartij: Van Hasselt 500 11 44 45.46 Galmiche 390 11 272 27.81 De buitengewone bondsvergadering van de KU.V.B. ter nadere behandeling van de competitie-indeling en het toekomstige aantal eersteklassers zal worden gehouden te Utrecht en wel op Zaterdag 24 Januari 1953 a.s. om drie uur. Aan het einde van deze vergadering zal Karei Lotsy definitief aftreden als Bondsvoorzitter. De jaarlijkse bondsvergadering 1953 is vastgesteld op Zaterdag 26 September 1953 om elf uur te Amsterdam. Blijkens een mededeling van de F.A. zal Engeland in de loop van het volgend seizoen in het stadion van Wembley een wedstrijd spelen tegen een FIFA-ploeg, samengesteld uit spelers van de Rest van de Wereld. Eind Februari of begin Maart 1953 speelt Engeland een wedstrijd tegen Frankrijk of tegen een ander land van het continent, waarschijnlijk in Enge land. Deze wedstrijd zou bedoeld zijn als training met het oog op de toumée van het Engelse elftal door Zuid-Ame- rika, na de sluiting van het seizoen. Naar voorts bekend is gemaakt zal Engeland deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, waarvan de eindronden van 16 Juni tot 4 Juli 1954 in Zwitserland worden ge speeld. Ook de kampioensploeg van Neder land, Nedlloyd I, heeft het onderspit moeten delven tegen het Zweedse tafel- tennisteam, dat op het ogenblik in ons land vertoeft. De Zweden wonnen n.L met 72. Cor Pelser slaagde er in twee van zijn drie partijen te winnen. Horizontaal: L plaats in Zee land. 8. verzekeringscontract 9. Burger lijk Wetboek (afk.). 11. gemeen, laag. 12. familielid. 13. Barbarijs vorstentitel. 15. streep. 16. het Romeinse Rijk (afk.). 18. noot. 19. plaats in Zeeland. 21. noot 22 Ludolfiaans getal. 24. honingdrank. 27. persoonlijk voornaamwoord 29. reeds. 30. papegaai. 32. bijwoord. 33. noodsignaal. 35. plaats in Zeeland. Verticaal: 1. stokpaardje. 2. wa terstand. 3. masker. 4. schrander. 5. metaal. 6. boum. 7. herkauwer. 10. per soonlijk voornaamwoord 12. persoon lijk voornaamwoord. 14. besluit van de sultan. 15. evenaar. 17. wereldtaal. 18. omslag. 20. hoon. 23. graan. 25. lengte maat. 26. onbeslist spel. 28. persoonlijk voornaamwoord. 30. biersoort. 31. vlak temaat 33. drietenige luiaard. 34. ge wicht De strijd om de wereldtitel dammen heelt ook bij de jeugd grote belangstel ling voor het dambord gebracht. Aan voorzitter Roschar van C.D.A., de Am sterdamse damclub, komt de eer toe dit te hebben opgemerkt en begrepen. Aan zjjn initiatief is het te danken, dat niet minder dan 36 scholieren, onder wie twee meisjes, elkaar op het dam bord zijn gaan bestrijden. De resultaten van de eerste ronde waren als volgt: Groep A: A- BakkerL. Cohen 20; N. A. SpaanC. Udo 02. Groep B: G. A. R. van Amsterdam J. Bakker 20; R. LosekootP. J. Udo 2—0. Groep C: J. KiekensF- Kroon 02; K. LindemanR, Wiericx 20. Groep D: H. C. de RoverJ. Sizoo 20; J. KleefmanN. Verhoeven 20. Groep E: G. KuijperJ- Hun ze 02; W. JelsmaJ. P. Visser 20. Groep 2—0: W. Groep 1—1; L. Groep 2—0; B bruggen Groep 2—0; L. F: W. ComelissenJ. Leurink J. MannJ. Ouwehand 11. G: G. BeekhofL. Koopman MulderF. Ewouds 02. H: W. A- van DijkR. Hunze Kouwenbergmej R. Ver- 2—0. J: W. Brungermej. J. Kop F. Kop—G. P. Snijdelaar 0—2. De tweede ronde van deze vierkam pen wordt Zaterdagmiddag 20 Decem ber a s. verspeeld. Het bestuur van de KNVB heeft de Technische Commissie voor 1952/53 alt volgt samengesteld: K. C. G. Kruyver Zaandamvoorzitter, C. van Es (Soest), H. P. Hoolboom (De Klomp bij Ede), C. F. van der Meulen (Amsterdam), H. J. Mommers (Utrecht), J. Th. H. Mul der (Veendam) en A. W. Verlegti (Bre da), allen leden. De heren Van Es en Hoolboom zijn nieuwe leden van de T.C., de eerste is oud-aanvoerder van 't Gooi, de laatste oud-speler van Vitesse en tegenwoordig voorzitter van deze vereniging. De heer Kruyver vertegenwoordigt het bonds bestuur in deze commissie. 23 December wordt te Utrecht een vergadering van de nieuwe Technische Commissie gehouden, waar de Keuze Commissie onder nadere goedkeuring van het bondsbestuur zal worden sa mengesteld en in welke bijeenkomst te vens de taakverdeling van de leden van de Technische Commissie zal worden besproken. Het Rotterdams elftal, dat Tweede Kerstdag iu het Feijenoord Stadion te Rotterdam tegen een Zwaluwen-ploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta); achter: Ver boom (Excelsior) en Osterholt (Hermes DVS) midden: Zuidgeest, Terlouw (Sparta) en Van de Korput (Feijen oord); voor: Van Ede, Benningshof (Sparta), Van der Hoek, Van Woerden (Feijenoord) en J. Heyster (Hennes DVS). Koningin Juliana heeft Maandag de Zweedse gezant, de heer J. Lagerberg, in afscheidsaudiëntie ontvangen. H. M. heeft met de gezant de lunch gebruikt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5