VIER HËUCÖPTERS REDDEN 22 SCHIPBREUKELINGEN Vijf Amerikanen op een rotseiland voor de kust van Noord-Korea Tussen neus en lippen Over de brug? Alle opvarenden van gebroken Amerikaans koelschip thans in veiligheid Mountbatten commandant van de Middelland se-Zeevloot Duitse artsen beschuldigd van proeven op mensen Inktvissen bij tientallen aan de drooglijnen Moedige hulpverlening; voor Italiaanse kust Bambang Sugeng chef-staf landmacht Tot hoofd en hart Gevangenen van concentratiekampen de slachtoffers Boot voor Marken vast in het ijs öee MORRIS tejwifcu iiy! Het weer Oost-Berlijriers breken door naar West-Berlijn Nederlands motorschip gezonken Apotheek gearresteerde arts vernietigd Door auto gegrepen Aanvaring op de Waal Proces voor Militair Trubinaal te Metz Verbinding weer verbroken MAANDENLANG ZEER VERVELEND BESTAAN De „Piet Hein' bezoekt Yangdo IN HET BEZIT VAN MUNITIE Oost-Duitse minister in ongenade WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25560 mmm - Vier helicopters van de Amerikaanse marine zijn er gisteren laat in de middag in geslaagd de laatste twee en twintig schipbreu kelingen van het gestrande 4.500 ton metende Amerikaanse koel schip „Grommet Reefer" in veiligheid te brengen. Alle negen en dertig opvarenden zijn thans gered. li Succes voor Churchill Alle opvarenden gered Wethouder van Gennep ernstig gewond FALCON REGENJASSEN Gemeentebode van Woerden geschorst BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Volgens de eerste berichten over pater Stokman's pleidooi in de Tweede Kamer voor een positie verbetering van het onderwijzend per soneel zou hij zich zonder reserve heb ben gesteld achter de voorstellen van bet befaamde 3e Rapport over de Mid dengroepen, een reële inkomensverbe tering tot 80 van het vooroorlogse Peil inhoudend. Daar pater Stokman sprak „mede namens zijn politieke vrienden", leek het alsof de K. V. P. en toet name haar parlementair instru ment, de fractie, behalve met vage vvoorden ook met concrete daden zou den gaan voldoen aan de wensen, laat stelijk door de Amsterdamse (en hon derden adhaesie betuigende andere) ka tholieke docenten met kracht en duide lijkheid naar voren gebracht. En dus scheen imDliciet ook de fractieleider Self eindelijk over de brug te zijn ge- konden, waarover de verontruste leraren hem hebben wilden. Maar hoe dan een aantal onmiddellijk rijzende Vragen te beantwoorden met betrek king tot des fractievoorzitters aanvan kelijke* houding, die weliswaar van ge reserveerdheid evolueerde tot een zich Verzoenen met de algemene geest van het Rapport, maar onlangs weer daalde tot het gevoelsmatige nulpunt van ver ontwaardiging over het „grievende" adres der Amsterdamse docenten? Het leek ons verstandig om, alvorens naar een verklaring te zoeken, de let terlijke tekst van pater Stokman's rede eens na te lezen. Na dat te hebben ge daan, is voor ons de behoefte aan een Verklaring geslonken in dezelfde mate als de problemen bleken te verminde ren. De woordelijke inhoud van de be treffende passage luidt als volgt: ,.Op grond van de gegeven motieven Verklaar ik dan ook, mede namens mijn Politieke vrienden, dat wij geen genoe gen kunnen nemen met alleen de ver mindering of afschaffing van schoolgel den en de verlaging van belastingen doch dat wij een verbetering van de salarispositie van leraren en hooglera ren noodzakelijk achten. De mate, )vaarin dit dient te geschieden, kan slechts worden bezien in het kader van het geheel onzer gemeenschappelijke rorgen van 's lands wel en wee, a 1 - hoewel een optrekking der reële in komens tot 80 van vóór de oorlog in een vierjarige periode op zichzelf genomen redelijk is te achten. Zonder op dit laatste nu nader in te gaan, zijn wii van mening, dat in ieder geval iets moet gebeuren, en wel op korte termijn". (De spatiëring is van ons). Wij moeten tot onze spijt bekennen onmogelijk de verbeeldingskracht te kunnen opbrengen om daarin te lezen een resolute overname van de concreet omschreven voorstellen uit het 3e Rap port. Over de reële inkomensverbete ring tot 80 van het vóóroorlogse peil wordt immers slechts het academische bp^eel uitgesproken, dat zulk een ver- tering „op zich zelf genomen redelijk s 'e achten", welke in practisch op- ijIcht tot niets verplichtende uitspraak h'ijkens het zinsverband bovendien ^ordt gesteld tegenover het reële, bePerkende kader van „het geheel onzer gemeenschappelijke zorgen van s lands wel en wee". Eerlijk gezegd lezen wij eerder uit prof. Stokman's Woorden: Eigenlijk moesten die sala rissen op 80 van het reële peil van 1938 worden gebracht, maar, gezien ve lerlei omstandigheden, gaat dat nu een maal niet; laten we daarom spoedig iets doen. al zal dat „iets" niet veel kunnen zijn. Er is dus geen breuk tussen de aan hankelijk door de fractieleider geopen baarde mening en- de thans blijkende houding van de fractie; er is eerder een continuïteit. De lijn wordt doorgetrok ken; alleen loopt zij misschien een klein beetje omhoog. Geheel onverklaarbaar is daarom een uitlating in de jongste •.Opmars" als zou zowel het K.V.P.-be- stuur als de fractie zich achter de rapporten over de middengroepen heb ben gesteld. Evenmin is ons duidelijk Waarom de Amsterdamse docenten, Wanneer men let op hun in de eerste brief omschreven wensen, in hun laat ste brief aan het K.V.P.-bestuur plots van vreugde, zij het gematigde vreug de, getuigen- over pater Stokman's op treden. Wanneer wij het goed zien is er nog maar weinig „over de brug". De fractie niet, althans niet in he zin zoals de docenten dat bleken te Wensen, de salarisverhoging zelf uiter- ®ard niet en de algemene positieverbe tering van de Middengroepen nog veel minder. De vraag doet zich immers voor: hoe denkt de regering en hoe denken de andere partijen over een recht doen aan de Middengroepen, waaruit de zaak van de leraren niet is los te we ken. Opmerkelijk is, dat zowel minister Reel's als minister Cals' antwoord aan he Kamer van niet veel meer dan goede Wil heeft getuigd, zonder dat concrete toezeggingen in de zin van de rapporten ®ver de Middengroepen werden ge- haan. En wat de houding van de andere grote partij, de P. v. d. A., betreft, ma ke he e men zich vooral geen illusies. Van 6 in die kring heersende mentaliteit •Woft Het Vrije Volk ons bij herhaling hhidelijk op de hoogte gebracht, Voorts bedenke men, dat minister nurhoff (niet privé maar als lid van kabinet!) heeft te kennen gegeven, at hij een ongedaan maken van de 5 t tmsumptiebeperking, uit 1951 daterend, hans niet opportuun acht. Wanneer ?eri de politieke realiteit met de haar ®invloedende factoren terzijde stelt, is et natuurlijk denkbaar, dat met een Positieverbetering voor de Midden- =r°epen een begin zou worden ge- g aakt opgeacht de opheffing van de v consumptiebeperking. Onrecht- aardig ware dat in ieder geval niet, ^.htt ook de Middengroepen hebben foor allen' gelijkelijk geldende con- mptiebeperking opgelegd gekregen. invar bovendien zijn zij in hun reëel «omen in vergelijking met 1938 met is Seveer 35 achteruit gegaan en het trie ^eze laatste achteruitgang, welke Zjph thans tot redelijke proporties wil hit'1- teruggebracht. Hoe rechtvaardig hellrt sociaal opzicht is, blijkt onmid- dat i wanneer men zich herinnert, ,je he reële inkomens van de geschool- inet arbeiders in vergelijking met 1938 3?) ziin achteruit seeaan. van de zijn :->V- In de zware stormen van Maandag ■werd een Amerikaans koelschip op de Italiaanse kust nabij Li- vomo geworpen. Het brak midden door. flog 37 opvarenden waren aan boord, toen men met helicop ters de reddingspogingen begon. Eerst trachtte men met behulp van kabels vanaf het land de man schappen te redden, maar slechts drie schipbreukelnigen konden aan land komen. Een opname van ae ruwe zee, met het in tweeën ge broken schip. Ongeveer honderd Oost-Berlijnse ar beiders. die in het Westelijk deel van de stad hun werk hebben, hebben vanoch tend de versperring van de volkspolitie opzij gezet en zijn West-Berlijn binnen gedrongen, nadat hun door de veikspoli- tie was meegedeeld dat hun treinen niet zouden rijden. De reden van deze maat regel werd hun niet bekend gemaakt. Volgens ooggetuigen hebben enkele arbeiders met de volkspolitie gevochten. Deze maakte geen gebruik van de vuur wapens. - - t - - De „Grommet Réefer" liep Maandag in een storm op de rotsen voor de Ita liaanse kust en brak 300 meter buiten de haven van Livorno in tweeën. Drie leden van dè bemanning zijn Maandag avond langs een lijn naar de wal ge bracht, rpaar daarna brak de verbin ding en op het achterschip bleven nog 36 verkleumde zeelieden over. Gisterochtend werden de pogingen hervat en door koene reddingswerk zaamheden slaagde men er in nog veer tien schipbreukelingen aan land te brengen. De meesten werden met behulp van een reddingsbroek van het on_ zijn achteruit gegaan, van ®estege °°^e met onëeveer 15 zi sPelenr 'n c'e politieke werkelijkheid de .noS andere factoren een rol dan zich 1? rechtvaardigheid. Zo pleegt *Liks 00 een samenstel van bedenke- sentimenten te doen gelden, dat Admiraal Mountbatten. de laatste tijd het deftige etiket heeft opgedrukt gekregen van „sociaal-psy chologische factoren". Zij ontlenen hun kracht niet aan hun ethische kwaliteit, maar aan het grote aantal partij-aan hangers, dat omwille van die „sociaal- psychologische factoren" naar de oge.n wordt gekeken. Vooral bij de socialis ten doet dit begrip opgeld, zoals her haaldelijk gebleken is uit de fel tegen de K.V.P.-rapporten agerende artikelen in Het Vrije Volk. Kort gezegd komt het hierop neer, dat in die kringen min der zal worden gelet op de innerlijke rechtvaardigheid der positieverbetering voor de Middengroepen dan op de reacties, welke deze verbetering zou wekken bij dat deel van het volk, dat geen oog heeft voor de nóód van de Middengroepen, niet beseft welke be langen 'er op het spél staan én'slechts vergelijkenderwijs let 0p de absolute en nominale hoegrootheid van het in komen, ongeacht de relatieve achter uitgang daarvan of de hoedanigheid van de arbeid waarmee het wordt ver worven. Het zou ons niet verbazen, wanneer de houding van de K. V. P.-fractie voornamelijk werd geïnspireerd door een angstvallig rekening houden met het hierboven aangeduide samenstel van politieke realiteiten. En in de orde van die realiteit de eco'nomische werkelijkheid nog terzij gelaten valt het eerder te verwachten, dat er enkele incidenteel begunstigende maatregelen zullen worden genomen ten bate van de Middengroepen dan dat inderdaad binnen 4 jaar een salarisverhoging van 30 tot stand zou komen. Voor de Middengroepen klinkt dit niet opwekkend, maar het heeft geen zin blind te zijn voor realiteiten; beter is het deze te erkennen en zich er tij dig tegen te weer te stellen. Na de door de één bevorderde en door de ander gedulde wijziging in de hele sociale structuur, is het helaas steeds moeilij ker geworden om de nood bij een kwa litatief hoogst belangrijk volksdeel op te heffen. Ter wille van de rechtvaar digheid èn om het algemene belang, dat er mee gemoeid is, mag echter geen middel onbeproefd gelaten worden om in ieder geval te bereiken wat ook maar enigszins bereikt kan worden. De benoeming van Lord Mountbatten als geallieerd vlootcommandant van de Middellandse Zee is gisteren in de ver gadering van de Noord-Atlantische Raad een feit geworden. De Amerikaanse admiraal Carney staat evenwel naast Mountbatten onder de Shape en onder Ridgway. De Fransen hebben gisteren hun Indo-China-aangelegenheden behandeld met de vraag de consequenties uit deze situatie te trekken en de Atlantische solidariteit metterdaad te belijden. Een warm applaus was het eerste succes evenals toezegging van maximale hulp van de kant van Engeland! Het is ove rigens opmerkelijk hoe goed de ver standhouding op het ogenblik is tussen de Engelse en Franse vertegenwoordi gers. Reeds heeft een officieel diner Engelse financiële deskundigen met Franse financiële deskundigen om de tafel van de minister-president verza meld. In de wandelgangen van het Palais Chaillot heeft men hierop uit voerig commentaar. Komt er een bijzon dere financiële overeenkomst tussen Engeland en Frankrijk? De wijze waarop eergisteren generaal Ridgway 150 milliard francs heeft ge vraagd voor de bouw van 35 nieuwe vliegvelden heeft nog al wat kwaad bloed gezet. De vergadering heeft dan ook de behandeling uitgesteld tot later. Naar verluidt zou Adenauer, wel naar Parijs willen ko.men om zijn collega's van Buitenlandse Zaken te ontmoeten. Bonn schijnt niet ten onrechte te vre zen dat zijn afwezigheid tot minder vriendelijke opmerkingen aanleiding zou kunnen zijn. Eén ding schijnt vast te staan, namelijk dat Acheson niet onder stoelen of banken gestoken heeft enigs zins ontgoocheld te zijn door het Duit se optreden van de laatste maanden. Amerika heeft volgens zijn woorden veel voor Duitsland over gehad, maar de teksten van de verdragen zijn nog steeds niet ondertekend. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De benoeming van admiraal Mount batten tot opperbevelhebber van de Middellandse-Zeevloot van de NATO moge dan al een compromis zijn, aan gezien de Amerikaanse admiraal Carney niet zal vallen onder dit opperbevel doch onafhankelijk met zijn Amerikaan se vloot steun zal verlenen aan mili taire operaties te land, het is een be langrijk succes voor Churchill na acht tien maanden lang marchanderen te hebben verhinderd dat dit bevel, van zo groot belang voor Engeland om zo wel imperiale als prestigeredenen, niet eveneens is toegewezen aan een Ame rikaan. Ietwat meesmuilend moest dan ook de voormalige socialistische minis ter van Defensie, Shinwell, gisteren in het Lagerhuis erkennen dat de Labour- oppositie tevreden was. Matigheid is een solide en tevens goedkope levensverzekering j schip gehaald- Vier opvarenden kon den echter langs een Jacobsladder van boord klimmen, toen een klein Itali aans marinevaartuig er ondanks de woelige zee in slaagde zonder ongeluk ken langszij te komen. Herder onder nomen pogingen om het wrak te nade ren, waren alle mislukt. Aan boord van het gestrande schip gaf men uiting aan zijn bewondering voor dit prachtig staaltje van zeemanschap, door naast de Amerikaanse vlag ook de Italiaanse te hijsen. N. Ten slotte moesten er echter vier helicopters van de Amerikaanse Vlieg dekschepen Midway en Leyte aan te pas komen om de laatste schipbreuke lingen in veiligheid t brengen. Het schip had ln zijn koelruimte 176 ton kalkoenen en ander vlees voor het kerstmaal van de Amerikaanse troepen in Italië en Oostenrijk. Deze lading is verloren gegaan. Vanmorgen heeft het Zweedse schip „Laponia" zes opvarenden van het mo torschip „Spica" uit Groningen gered, die in een reddingboot op de Noordzee ronddobberden. De „Spica" is Dinsdag middag 180 miil ten Oosten van Glasgow gezonken. De volledige apotheek van de arts O. te Berkel, die zoals bekend wegens ver denking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt gehouden, is Maandag op last van de geneeskundig hoofdinspecteur ver nietigd De Indonesische premier Wilopo heeft medegedeeld, dat Bambang Sugeng is benoemd tot chef-staf van de landmacht. Deze verklaring is vandaag afgelegd na besprekingen tussen Wilopo en Bam bang Sugeng en een onderhoud tussen vice-premier Prawoto, de minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono, en Bambang Sugeng. De premier is voor een lichte operatie in het ziekenhuis opgenomen. Aneta verneemt van welingelichte zijde, dat verwacht kan worden, dat ook in de daerahs mutaties zullen geschie den. Naar verluidt, besloot de regering reeds aan kolonel Sadikin van Borneo het commando van het zevende territo rium (Oost-Indonesië) toe te vertrou wen. De zestigjarige wethouder van de ge meente Gennep, de heer A. van Hout, werd te Milsbeek bij het oversteken van de rij weg door een passerende personenauto ge grepen en liep een ernstige schedelbasis- fractuur op. Na toediening van de laatste H.H. Sacramenten werd het slachtoffer naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De bestuurder van de perso nenauto, een notaris uit Nijmegen, blijkt voor het ongeval niet verantwoordelijk te zijn. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft Maandagmiddag het m.s. „Gelder land" een aanvaring gehad met een rijnaak op de Waal bij Herwijnen. Het motorschip, dat met kali was geladen, werd zeer ernstig beschadigd en dreigde te zinken. Door snel ingrijpen van het personeel kon de „Gelderland" tussen de kribben aan de grond gezet wor den. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteren is voor het militaire tribunaal in Mets het proces begonnen tegen een zestal Duitse artsen, die ervan beschuldigd worden op gevangenen proeven te hebben genomen met mosterdgas en t.b.-bacillen. Slechts twee van de gedaagden, dr. Eugen Haagen en dr. Otto Birckenbach, zijn aanwezig. De vier anderen zijn voortvluchtig en zullen by verstek worden veroordeeld. Van medische zijde wordt dit proces, dat het eerste van zyn soort is in Frankrijk, met belangstelling gevolgd.- Op de eerste plaats is dit een proces tegen oorlogsmisdadigers, die gedurende de afgelopen oorlog gevangenen van het beruchte concentratiekamp Struthof Natzweiler,in de Vogezen, moedwillig de dood in hebben gedreven. In dit kamp werden dodentransporten verzameld uit Dachau, Birkenau, Ra- vensbrück, Auschwitz en Buchenwald, de zogenaamde N.N.-transporten (Nacht und Nebel). Zeventien barakken werden er bewoond door acht duizend gevan genen. Kampcommandant was de vooral door zijn wreedheden in BergenBelsen berucht geworden Josef Kramer, die in middels zijn gerechte straf heeft onder gaan. Het begon in 1942. De beklaagden waren destijds verbonden aan de medische faculteit van de Duitse uni versiteit van Straatsburg. Een hunner, prof. Hirt, beklaagde zich er bij zijn vriend Himmler in Berlijn over, dat hij voor zijn proefnemingen met anti- typhusserum slechts de beschikking had over lijken van Russen, terwijl hij voorts experimenteerde met konij nen en witte muizen. Het was in de periode, dat een typhus-epidemie dui zenden slachtoffers eiste onder de Duitse soldaten aan het Oostelijk front. Hirt vroeg om „menselijk ma teriaal", waarop hij het laconieke antwoord kreeg: U heeft het kamp StruthofNatzweiler naast de deur. Vanaf dat ogenblik begonnen de proe ven op mensen. Honderd Russische gevangenen waren de eerste slacht offers. Toen in 1944 de geallieerden naderden had prof. Hirt twintig lijken in studie. Om de identiteit van deze doden te ver bergen gaf hij zijn assistent, dr. Bong, opdracht de lijken onder te dompelen in een vat formaldehyde. Dit was de lugubere vondst, die het Eerste Ameri kaanse leger in 1944 in Straatsburg deed. Tal van andere feiten zijn door getui genverklaringen, correspondentie der beklaagden en op andere wijze aan het licht gekomen en vormen nu het om vangrijke dossier met bewijsmateriaal in deze zaak. Men neemt aan, dat het proces tegen de beide aanwezige be klaagden. die door Franse advocaten verdedigd worden, ongeveer een week in beslag zal nemen. De boot naar Marken is gisteravond weer in Monnikendam blijven vastzit ten, nadat de laatste dagen de verbin ding herhaaldelijk had gestagneerd. Tweehoivierd arbeiders, die hun huis niet konden bereiken, werden in Mon nikendam door de bevolking opgenomen. Een kind, dat een spoedoperatie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal ge komen. Uitstel van de operatie zou le vensgevaar hebben meegebracht. Deze stagnatie heeft de burgerij ertoe gebracht telegrammen aan de regering en aan de Tweede Kamer te richten met het dringend verzoek een di.ikver- binding van het eiland met de vaste wal tot stand te brengen. Om acht uur vanmorgen is de tram- boot „Koningin Emma"*van de Noord- Zuid-Holl. Vervoer Maatschappü op nieuw uitgevaren om te trachten de verbinding met Marken te herstellen. Na twee uur varen was de boot slechts twee km. gevorderd. Zij geraakte toen zo vast in het ijs, dat geen beweging in het schip meer te krügen was. Frankrijk De Franse Nationale Ver gadering heeft besloten Maandag te stemmen over de twee vertrouwens kwesties, die de regering-Pinay Vrij dag j.l. heeft gesteld. Verscheidene malen is hij reeds op bezoek geweest op de „Piet Hein", deze bescheiden, beleefde commandant van Yangdo. De man met de grote rossige snor, met de altijd verschrikte blik en zenuwachtige trek om de mond. Hij heet Gifford en is eerste luitenant by het Amerikaanse korps mariniers en com mandant van een groepje van vijf Ame rikanen en een stuk of wat Zuid-Kore- aanse mariniers en arbeiders op een Fakir Fak'ir is geen specifiek India's beroep meer, ten minste voorzover het de spectaculaire kant betreft. De Europese pseudo-fakirs vormen een nog altijd at tractief nummer in varié téprogramma's. In Oos tenrijk doet een zgn. fa kir, die zich Rojo noemt, van zich spreken. Hij wil de zich in Wenen 'in een verzegelde fles laten op-' sluiten, maar. de Weense autoriteiten wilden hem er geen toestemming toe ge ven. Daarom heeft Rojo zich naar Liem in Opper- Oostenrijk begeven, waar men ■hem wel toestem ming geeft om zich te flessen. Hij wil een jaar lang in de fles, blijven en rich aldus gebotteld door Europa laten rondvoeren. Wij vermoeden, dat er sterk water aan te pas zal komen. Faroek's auto's Tachtig personenauto's van ex-koning Faroek zullen bij opbod in Cairo worden verkocht. De in zet is f 15000 per stuk. De wagens zijn roodgelakt, de kleur, die gereserveerd is voor het hof. Iets voor onze P.T.T. of brand weer? Angst voor de vrede In tegenstelling met al len', d'ie snakken naar het einde van de koude oor log en het herstel van een werkelijke wereldvreae, heeft de heer Solon Low, leider van de Canadese „Sociale Crediet-Partij" in het Canadese parle ment verklaard, dat hij „siddert bij de gedachte" wat „een plotseling uit breken van de vrede" voor de volkshuishouding van Canada zou kunnen betekenen. „De huidige welvaart berust voor een groot gedeelte op de mil- liarden, die aan de bewa peningen worden uitge geven", zeide hij. Spoken in de brand ln het oude Hampton Court-paléis in Engeland is onlangs brand uitge broken. De kamer van Catharina van Aragon, de suite van Anna Boleyn, de kamer van Hendrik de achtste zelf en' het bureau van sir Christopher Wrens werden ernstig bescha digd. Terwijl de Londense society, gekleed in bont jassen en avondkleding, stond toe te kijken, wer den tal van kunstschatten naar buiten gebracht. De brand werd het eerst op gemerkt door de bewo ners van een vleugel van het gebouw, dat bewoond wordt door een vijftigtal adellijke families. De oor zaak van de ramp is nog een mysterie. Geen won der, want het gedeelte, waar de brand heeft ge woed, staat algemeen: be kend als de vleugel, waar de geesten van Jane Sey mour en Catherine Ho ward, twee geliefden van de alzijdige smulpaap Hendrik de achtste, heet ten rond te spoken. Westelüke cultuur Japan is gedurende de laatste eeuw gevaarlijk ontvankelijk gebleken voor nu niet bepaald de beste uitingen van de Westerse cultuur. Schoon heidswedstrijden, een soort van menselijke vee keuringen', verheugen er rich in een toenemende populariteit. Dezer dagen is in Sapporo een zekere mejuffrouw Jazoeko 'Abe, een 23-jarig meisje, in een schoonheidswedstrijd tot de „Jane Russell von Sap poro" uitgeroepen. Een weinig eervolle onder scheiding, voor wie Jane Russell van Hollywood, cent. eilandje van misschien een vierkante kilometer, vlak voor de kust van com munistisch Noord-Korea. Aldus schrijft de le lt. oorlogscorrespondent aan boord van de „Piet Hein" uit de Koreaanse wateren. Als hij aan boord van de Nederlandse torpedojager kwam. dronk hij met zicht baar welbehagen zijn Hollands biertje uit een echt glas in de comfortabele officiers-salon en dikwijls scheen hij te wachten op een aanbod om in de echte badkamer aan boord een warm zoet- waterbad te nemen. Hij genoot van alle dingen, die hij op zijn eilandje al zo lang ontbeerde, van alle uitingen van moderne beschaving, die men in het primitieve frontleven niet kent. Want lieutenant Gifford is gestation- neerd op het Noordelijkste door de ge-' allieerden bezette eiland voor de Oost kust van Noord-Korea. Verscheidene malen heeft deze kleine Amerikaan de commandant van de „Piet Hein" reeds uitgenodigd eens een be zoek te brengen aan het eiland, waar van hij zo'n beetje vorst is, en zo kwam het. dat de Nederlandse commandant en enkele officieren van de Nederlandse oorlogsbodem dezer dagen een bezoek brachten aan het eilandje Yangdo. Yangdo is een kaal, dor en onher bergzaam rotseiland, roestbruin van kleur (ook in de zomer), doorsneden met tientallen loopgraven en vol bun kers, die op de oppervlakte van het er als een bult uitziende eiland uitsteken als kleine venijnige puisten. Yangdo. waar, men in een uur omheen kan lopen, is eens een visserseiland geweest. Nog steeds wonen er enkele vissers met hun gezinnen. Eens heeft mén op het eiland rijst verbouwd en hier en daar ziet men nog de restanten van droge rijstvelden, hoe wel het een raadsel blijft hoe het mo gelijk was, dat iets op die dorre rots bodem groeien kon. De vissers leggen zich toe op het vangen van grote inkt vissen. welke afzichtelijke dieren men bij tientallen aan drooglijnen kan zien hangen, grauwwit van kleur sedert ze gestroopt zijn. Ze verspreiden er een Advert entte BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Aanvankeiyk tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon 8.44—16.30. Maan 10.24—17.50. voor de Westerling niet aantrekkelijke geur. Zoet water is op het eiland niet te vinden en de bewoners krijgen hun drinkwater van de geallieerde oorlogs schepen, die hier regelmatig patrouil leren en volgens een vast schema bij het eiland de wacht houden om even tuele bezettingspogingen te verijdelen. Ja. zo'n invasie is reeds eenmaal onder nomen, maar luitenant Gifford vertelt vol trots, dat zij met vijftig doden en enkele honderden gewonden terugge slagen zijn. Maanden lang zitten die Amerikanen nu al op het eilandje en lijden er een stierlijk vervelend bestaan. In de zomer huisden zij in een uit kisten opgetrok ken hut aan het strand, maar nu d« winter nadert en het iedere nacht reeds enkele graden vriest, zyn zij verhuisd naar een bunker boven op de rots, die weliswaar beter te verwarmen is, maar waar nooit een straaltje zonlicht bin nendringt „Hope you will come back soon, sir," zei de kleine luitenant, toen hü com mandant De Jonge van Ellemeet de hand drukte, nadat hij de Nederlanders wat verlegen het primitieve geheel op het eiland had getoond, beseffend dat het maar een armoedige indruk moest maken in vergelijking met het comfort aan boord. „Bye, sir." Wegens het in bezit hebben van jacht- munitie is de bode van de gemeente Woerden. M. D. K„ uit de dienst ge schorst. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Dit voorhanden hebben van jachtmunitie is waarschijnlijk nog een overblijfsel uit de bezettingstijd. In dit verband onderzoekt men o.m. of K. toevallig munitie kan hebben ge leverd aan de plegers van de moord op de agent van politie Van Eek. De Oost-Duitse regering heeft offi cieel bevestigd, dat de minister van Handel, Karl Hamann, van zyn functie is ontheven, en dat zijn zaak aan de geheime politie in handen is gegeven. In een verklaring, die door de Ooet- Duitse voorlichtingsdienst werd gepubli ceerd. deelde de ministerraad mede, dat bij een onderzoek door de staats controle-commissie gebleken was. dat Hamann en andere „criminele elemen ten" op zijn ministerie zich hadden schuldig gemaakt aan „opzettelijke des organisatie". Het ontslag van Rudolf Albert, het hoofd van het departement voor de voedselvoorziening, werd even eens bevestigd. In Westelijke bladen is kort geleden gemeld, dat Hamann en enkele van zijn medewerkers gearresteerd zijn en voor een staatsgerechtshof zullen worden gebracht. Zij zouden verantwoordelijk worden gesteld voor het huidige voed seltekort in Oost-Duitsland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1