DE BEY VAN TUNIS WIJZIGT ZIJN STROEVE HOUDING Scherpe Franse nota is Overstromingen in Frankrijk echter reeds onderweg Zapotocky voorziet een sombere toekomst Gevangenen leefden als dieren in een kooi Joegoslavië door kardinaalsbenoeming van Mgr. Stepinac „getart'' Tussen neus en lippen M( )R Journalist Hommerson voorwaardelijk gestraft Tot hoofd en hart RIS {efaeuou&iy! Zegel gehecht aan een van de overeengekomen decreten Geen heer Oppositie-leden in arrest Gebrek aan discipline in staat en partij Kerstboodschap H.M. de Koningin Amerikaans goud naar Europa VIJANDIGE REDE VAN MINISTER KARDEUJ Vaticaanse campagne zou verband houden met Tito Is reis naar Londen Alle prijzen van de Staatsloterij Merkwaardige rechtvaardiging H' Het weer „Gijzeling was voldoende geweest" Bewijs van moord niet geleverd Hulst schaars en duur FRANSEN WAAKZAAM TEGEN ACTIES VAN VERZETSSTRIJDERS (fee" Dames - Heren Monty-Coats VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25562 in het verkeer Zwarte week voor Londen Zware mist heeft veel slachtoffers geëist In Argentinië "s£ 'Xasi. Deel van Bordeaux onder water Boter naar Rusland? Partij-congres in Praag geëindigd Proces tegen Nazi-doktoren Schoten op gevluchte arrestant 12-jarige jongen licht gewond Diefstal van 22 mille Onveilig Indonesië Terreur in het district Grabag Drie Philips-employé's in Mexico in arrest Wielrijder onder auto gedood BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Incident met de pers Verdachten in vrijheid gesteld o BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant, llmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiHHiiiiiiiiimiitiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimmi! De Bey van Tunis heeft gisteren onverwacht zijn zegel gehecht aan een van de decreten, die hij eerder deze week geweigerd had te tekenen. Het decreet voorziet in speciale voordelen voor de aanstelling van gewezen Tunesische militairen in be stuursfuncties. In kringen van het paleis van de Bey meende men, dat de Bey „als een gebaar van verzoening" ook andere decre ten getekend zou kunnen hebben. Een nadere bevestiging hier van kon evenwel niet verkregen worden, aldus meldt Reuter. Een jonge Duitser, die uit de ge vangenis in Hameien in Duitsland ontsnapt was, is in Zwitserland ge arresteerd. De jonge man reisde ruim zeshon derd kilometer, stal in Zwitserland een auto, waarmee hij tegen een boom reed. Hij liet de wagen staan en nam een andere. In Zurich werd hij ge arresteerd, omdat hij toeterde tijdens een verkeersopstopping. In Zwitser land is toeteren verboden. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse minister van Volksgrezond- heeft gisteren bekend gemaakt, da f ~}et sterftecijfer voor Londen 4703 be joeg voor de week waarin Londen, 1'eertien dagen geleden, vier dagen schuil Sing in een dichte, met roet gelader 'h'st. Dit betekent, dat er 2851 meer Lon- "enaars stierven dan in dezelfde week van het vorige jaar. .Het grote verschil moet volgens de Minister worden toegeschreven aan de hust, .zoals tevens blijkt uit het feit, dat "6 Londense ziekenhuizen 2007 nood gevallen te verwerken hadden gedurende öe week van de mist, vergeleken met 9T7 het vorige jaar. De talrijke ongelukken, sterfgvallen en de enorme geldelijke J'erliezen (de laatste worden door des kundigen geschat on 80 millioen gulden1 hebben vanzelfsprekend geleid tot her nieuwde felle protesten tegen de wijze ^'aarop men in het gehele land brand stoffen verkwist door vlamkolen te ge bruiken in open haarden, een stelsel, dat niet alleen tot gevolg heeft dat slechts sen fractie van de warmte benut wordt. Roch tevens, dat over Londen en andere Britse steden gedurende een groot deel van het jaar een dikke roetlaag hangt. Naar de mening van Uw correspon dent zullen er nog meerdere zware ntisten moeten komen, voordat Engeland de welhaast ongelooflijke achterstand op het gebied van de huisverwarrning in haalt. De Argentijnse politie heeft gisteren elf vooraanstaande leden van de radi cale oppositiepartij gearresteerd op be schuldiging van het deelnemen aan een samenzwering tot omverwerping van de staat. Volgens de politie zijn in de wo- "'ngen der gearresteerden in de pro- vihcie San Luis wapens en munitie ge bonden. De politie deelde mede dat de gear resteerden in staat van beschuldiging waren gesteld nadat zij openlijk over ®en dreigende „revplutie" hadden ge sproken. Onder hen bevinden zich een Priester, een schrijver, een geoloog en verscheidene landbouwers. Voordat het nieuws over de wijziging in de houding van de Bey bekend werd, was in Parijs meegedeeld, dat de Fran se regering een scherpe nota aan de Bey had gezonden, waarop „naar het zich liet aanzien" een gunstige reactie zou volgen. In de Franse bood schap, waarvan officieel geen verdere bijzonderheden bekend werden ge maakt, wordt een „onmiddellijk ant woord" van de Bey verzocht. Volgens onbevestigde berichten wordt de Bey in de boodschap voor de keuze gesteld de Franse hervor mingsplannen af te kondigen en som mige van zijn huidige adviseurs te ontslaan of eventueel zelf de kans te lopen te worden afgezet. In officiële kringen wilde men deze berichten tegenspreken, noch bevestigen. Troepen van het Franse Sahara-corps patrouilleren langs de grens tussen Tu nesië en Libye teneinde groepen Tune sische verzetsstrijders, die Tunesië zou den willen binnendringen, op te van gen. Ock eenheden van de Franse vloot zijn waakzaam met het oog op even tuele landingspogingen. Volgens hoge Franse militaire kringen in Tunis heb ben ongeveer 60 fanatieke nationalisten, van wie enigen door de politie worden gezocht, enige manaden geleden te Tri polis (Libye) een „generale staf" ge vormd. Een Franse militaire rechtbank heeft Sl ter en e-osi- Tunesiër ter dood veroor deeld wegens moordaanslag op een Fransgezinde Tunesische oud-officier. Luitenant Moktar werd in April door twee Tunesiërs te Menzel-Temime zwaar gewond. De tweede bij deze aan slag betrokken Tunesiër werd tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tot dusver zijn dit jaar 13 doodvonnissen in Tunesië geveld tegen verzetslieden. Drie er van zijn tot nog toe voltrok ken. Uit vele delen van Frankrijk worden overstromingen gemeld. Door het hoge water van de Garonne staat een deel van Bordeaux onder water. Honderden gezinnen moesten worden geëvacueerd. Ook elders in Zuid- en Zuid-West- Frankrijk stijgt het peil der rivieren, tengevolge waarvan laag geleden steden en dorpen, alsmede honderden hectares bouwland zijn ondergelopen. Tot dus verre zijn twee kinderen om het leven gekomen. In het gebied van de Jura in het Oosten van het land wordt de toestand critiek, nu de Saone en de Doubs sterk stijgen door het smelten van de sneeuw op de berghellingen. In de kustgebieden .woedde' eeiy storm met een snelheid van 120 .kilometer per uur. Telefoon verbindingen werden vernield en sche pen werden gedwongen een haven op te zoeken. Naar wij vernemen, zou dezer dagen drie duizend ton Nederlandse boter aan Rusland zijn verkocht tegen betaling in goud. Antonin Zapotocky, de communistische premier van Tsjechoslowakije, heeft gisteren nogmaals herhaald, dat de communistische discipline door „onte vredenheid en opstandigheid" over de tekorten aan levensmiddelen en steen kolen ondergraven wordt. Hij verwacht een sombere toekomst voor het land. Aan het slot van een driedaags congres van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij verklaarde hij, dat het ergste nog te wachten staat. Zapotocky voer uit tegen de onder geschikte partijfunctionarissen en deel de het congres bijeengeroepen voor een herziening der statuten naar Rus sisch model mede, dat de arbeids discipline slecht was en dat „het gebrek aan discipline in staat en partij een slag voor onze staatshuishouding vormt." Hij zei, dat de geest van de „goede communistische arbeiders" be dorven was door de politiek van de groep van Slansky, die onlangs ter dood veroordeeld en geëxecuteerd is. In zijn rede noemde Zapotocky als voorbeeld van slechte arbeidsdiscipline een dezelfde dag ontvangen brief, waarin de arbeiders van de grootste onderneming van de Tsjechische lichte industrie „hem om vier in plaats van drie vrije Kerstdagen vroegen." Zij ver- 55 I *55 Een Noorse arts, die het concentratie- amp overleefd heeft, trad gisteren op ls getuige in het proces te Metz tegen scli 6 nazi-dokters, die ervan be- te"bldigd worden gevangenen gebruikt ten a^s Proefkonijn voor het tes- Eul Van nieuwe geneesmiddelen. Dr. con °n' 'n z'e^ena^eling van het VerMntratiekamP te werk was gesteld, O Staarde dat verschillende gevange- 2j,n plotseling zeer ziek werden en dat J *far zijn mening ingespoten waren pt typhusbacillen. hen H°n vertelt^e dat tachtig gevange- delrt or de nazi-dokter Haagen behan- tijJ Werden en dat zij allen na korte zij koo Eeni„ ,or de arts ingespoten met een Wai.htlS vocht, i vu uai «-ij «"vu »*a "ui vv ooge koorts kregen. Daarna werden door de arts ingespoten met een Van p i vocht, dat naar de mening ulson het geneesmiddel was. leSjder wat voor omstandigheden or,„„?n deze gevangenen? vroeg de n ^are aanklager, tl Pder bijzonder slechte. Het is niet veel gezegd wanneer ik verklaar dat zij leefden als dieren in een kooi, antwoordde Pulson. Op een vraag of naar de mening van getuige de proeven langs legale weg genomen werden, verklaarde hij: „Ik geloof dat de proeven in strijd waren met de medische ethiek en de menselijke waardigheid. Ik heb per soonlijk nooit bij de proeven geassis teerd, maar ik moest de slachtoffers verzorgen." Op een vraag of de getuige ook iets afwist van de werkzaamheden van dr. Bickenbach, antwoordde Pulson: Ik heb gezien dat zigeuners naar de gas kamer werden gebracht voor proefne mingen. Een van deze zigeuners is in mijn aanwezigheid gestorven na de proef. Ik weet dat anderen de proef evenmin overleefden. Terwijl Pulson zijn getuigeverklaring aflegde, luisterden de dokters Haagen en Bickenbach aan dachtig toe. Vier andere dokters wor den bij verstek veroordeeld. Het pro ces zal nog vijf dagen duren. zochten de regering haar besluit, om van Zondag 28 December een werkdag te maken, in te trekken, „maar de zelfde kameraden, die ons op die ma nier critiseren, juichen luide, zodra wij besluiten de partijstatuten te wijzigen," zei hij. Volgens radio-Praag heeft het partij congres die nieuwe statuten goedge keurd en een nieuw hoofdbestuur voor de Tsjechoslowaakse communistische 'partij gekozen. De namen van de leden van dat nieuwe bestuur zijn niet be kend gemaakt. Zoals in Frankrijk, worden ook in Ita lië overstromingen gemeld. De rivier de Diri is. buiten haar oevers getreden en overstroomt het stadje Isola del Liri. Tengevolge van hevige en voortdurende regenval stort de waterval tweemaal de normale hoeveelheid water in de lager gelegen rivierbedding. Eerste Kerstdag zal H. M. de Koningin via de radio een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. 's Middags twaalf uur zal deze toespraak over beide zenders worden uitgezonden in een nationaal programma Bij de achtervolging van een ont vluchte arrestant, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een boodschap pentas. heeft de Maastrichtse politie Donderdagavond na herhaalde sommatie en enkele waarschuwingsschoten een schot gelost op de benen van de man. Het schot miste en trof een jongen van twaalf jaar, die echter niet zwaar ge wond werd. Hij heeft een vleeswond in de heup. De arrestant, de 27-jarige G. K. uit Hoensbroek, is later gegrepen. Uit Washington wordt vernomen, dat de Europese centrale banken zjjn begon nen goud uit de V.S. aan te trekken, ge deeltelijk teneinde hun goudvoorraad te verbeteren maar bovenal als vluchtheu vel tegen de mogelijkheid, dat de V.S. de goudprijs zouden kunnen verhogen. (Comtel). Woensdagnacht is inbraak gepleegd in het kantoor van de Brabantse Buurt spoorwegen en Autobusdiensten (B.B.A.) te Bergen op Zoom. De dieven hebben de brandkast geforceerd en zich met een bedrag van ongeveer f 22.000 uit de voeten gemaakt. Het Chinese nationalistische gouverne ment, dat bij de val van Nationalistisch China uitweek naar Formosa, is jaren lang bezig geweest met de wederopbouw van het Nationalistische leger. Soldaten irerd intensief getraind, en in het kader van het militaire hulpprogramma van de V. S. werden er gezamenlijke oefenin gen gehouden. Bovenstaande foto werd genomen tijdens oefeningen. Chinese Nationalistische soldaten voeren een landinguit, daarbij gebruik makend van een landingsboot. die vroeger heeft be hoord aan de V. S. Donderdagavond is in het plaatsje Be- dono in het district Grabag, ten Noord- Oosten van Magelang, een pasarbeamb te door een bende doodgeschoten. Dit is een van een serie terreurdaden in het district Grabag, waar de laatste tijd vrijwel geen avond voorbij gaat, of een desa is het slachtoffer van een van de vele benden, die daar in de buurt opereren. De grootte van de benden va rieert van tien tot honderd man, die al len goed bewapend zijn. De roofovervallen worden in de voor avond uitgevoerd. Tegen het vallen van de avond verlaat de desabevolking haar woningen om in het open veld de nacht door te brengen. De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft in een rede in de commissie voor de buitenlandse politiek van de Joegoslavische Nationale Vergadering over het verbreken van de betrekkingen tussen Belgrado en het Yaticaan verklaard, dat de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kardinaal deel uitmaakt van een „anti-Joegoslavische actie van het Vaticaan". Het Vaticaan had Stepinac tot kardinaal benoemd om „de Joegoslavische openbare mening en de Joegoslavische regering te tarten". Deze campagne van het Vaticaan stond in verband met het komende bezoek van Tito aan Engeland op uitnodiging van de Britse regering. Over Stepinac herhaalde Kardelj de beschuldigingen dat hij de morele en feitelijke verantwoordelijkheid draagt ..voor de bloedbanen onder en de vernietiging van de Orthodoxe en Joodse bevolking gedurende het Quis ling-regiem van Pawelitsj". (Pawelitsj was eerste minister van de pro-Duitse De laatste jaren publiceerden wij van de trekking van de Staatsloterij alleen de hoofdprijzen. Van de eerst volgende trekking af, te beginnen 26 Januari, zullen wij in het vervolg alle prijzen van de Staatsloterij publiceren. Een Ring was niet voldoende Het eiland Capri is een geliefd oord voor jong gehuwden om er de witte broodsweken door te bren gen. De bewoners van dit sprookjesacchtige eiland, dat door „The Storie of San Michele" van Axel Munthe in onze dagen nog beroemder geworden is dan het ten tijde van kei zer Tiberius al was, zijn er dan ook aan gewend, dat de zonderlingste echtparen er hun cosmopolitisch vertier komen zoeken. Maar on langs keken de aan veel caprices gewone Caprine- zen hun ogen uit, toen er uit Milaan een jong echt paar arriveerde, dat met een gouden keten aan el kaar was geklonken. De ketting verbond de rech terpols van de jonge man met de linker van zijn prille echtgenote. „Wij 'hebben ons zo voor altijd laten ketenen om er zeker van te zijn, dat wij ons even lang nauw aan el- caar verbonden zullen blij ven", aldus verklaarde het oaar. Klimgeiten Te Newburyport in Mas sachusetts geraakte het verkeer een half uur lang in de knoop, doordat hon derden toeschouwers te- samen stroomden om de verrichtingen van twee geiten en een melkboer gade te slaan. De geiten waren langs de buiten trappen van een perceel naar hetdak geklommen en vandaar overgespron gen op een kantoorgebouw van drie verdiepingen en de melkboer zat hen daar achterna om ze weer op de begane grond terug te brengen. Harold Russell Harold Russell, de Ame rikaanse oorlogsinvalide, bekend uit de film „De beste jaren van ons le ven", was één van de 100 gedelegeerden van de oud-strijders uit 30 ver schillende landen, die in Londen de derde algemene vergadering van de We reldfederatie van Oud strijders hebben gehouden. Hij ontmoette er de Ne derlandse majoor Jan Lira- rel, die, zoals men weet, aanvankelijk in Korea als gesneuveld werd be schouwd, maar later zwaargewond werd ge vonden en naar Neder land terugkeerde. Harold Russell's bood schap aan de oorlogsmoe heden luidt: „Niet wat je verloren hebt, maar wal je hebt overgehouden en wat je daarmee doet, is belangrijk". Russell is nu 38 jaar en met de twee haken, die zijn handen vervangen, doet hij alles wat een normaal mens doet. Met moed en vol harding bracht hij het zo ver en hij schreef zelfs een boek, getiteld: „Over winning in mijn handen Vermoedelijk zal hij spoedig een bezoek aan Nederland brengen als gast van de Bond van Ne derlandse Militaire Oor logsslachtoffers. marionettenregering van Kroatië van 1941 tot 1944). De houding van het Vaticaan is vol gens Kardelj een aanwijzing dat er een nieuw conflict tussen Kerk en Staat in Joegoslavië op punt van uit breken staat. Uit het tijdstip van de campagne tegen Joegoslavië viel op te maken dat de leiders er van in de war waren gebracht door de verste viging van de vriendschap tussen Joegoslavië en Groot-Brittannië en andere West-Europese landen. Met alle godsdienstige groepen ln Joegoslavië was de regering tot over eenstemming kunnen komen. behalve met de katholieke kerk- Dit lag volgens Kardelj alleen aan het Vaticaan dat stelselmatig alle pogingen tot toenade ring had doen mislukken. Kardelj noemde het Vaticaan de „drager van de expansionistische gedachte van de Ita lianen, die de Balkan als hun levens ruimte beschouwen". Kardelj zeide, dat Joegoslavië zijn politiek jegens de Kerk niet zal veran deren, ondanks de verbreking van de diplomatieke bet ->kkingen met het Vaticaan. De regering stond Ou schei ding van Kerk en Staat. „Alleen op deze voorwar-rden is het mogelijk voor de katholieke kerk een modus vivendi in Joegoslavië te vinden", zeide hy. In Vaticaanse kringen meent men, dat uit de bittere woorden van Kar delj kan worden opgemaakt, dat de Drie Nederlandse employé's van Phi lips, o.w. de directeur van het Mexicaan se Philipsbedrijf, de heer L. van Rhijn, zijn Donderdag gearresteerd, aldus be richt A.P. uit Mexico City. Het is nog niet bekend, waarvan zij zijn beschuldigd. Hun arrestatie schynt verband te hou den met electrische installaties, aldus be richt A.P. verder. Het strafbare feit zou reeds lang geleden gepleegd zijn. Het bevel tot inhechtenisneming is uitgegaan van de rechter in Tuxpam, 200 km. ten N.O. van Mexico City. (Van onze correspondent Op de rijksweg Enschede-Oldenzaal is Donderdagavond de 46-jarige wielrijder A. I. de J. uit Oldenzaal door een hem achterop komende personenauto gegre pen. De man, die plotseling de rijweg was opgezwenkt. werd ernstig gewond en overleed enkele uren later in het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal. Men moet geen koren plat trappen om een klaproos te plukken Joegoslavische communistische leiders vastbesloten zijn. de katholieke kerk in hun land te nationaliseren en de ban den tussen de 70.000 leden van die kerk en het Vaticaan geheel te verbreken In officiële Vaticaanse kringen be waart men het stilzwijgen over het op treden van Joegoslavië. De katholieke pers in Rome oefent scherpe critiek uit op de gebeurtenissen, doch zegt dat deze geen verrassing vormden. Het communisme, in welke gedaante ook, is overal hetzelfde, aldus „II Populo", het officiële orgaan van de Christen Democratische Partij. et mag merkwaardig heten, dat de Tsjechoslowaakse minister van Opvoeding te Praag in een radio- toepraak. waarvan de B.B.C. medede ling deed, het proces tegen Slansky c.s. heeft moeten rechtvaardigen tegenover het volk. omdat zoals hij zeide, dit pro ces de Tsjechen in de war heeft ge bracht. Deze openbare rechtvaardiging bewijst, dat het Russische communisme ondanks zijn terreur zich in Tsjechoslo wakije nog steeds niet zo veilig voelt als in Rusland zelf, waar het zich sinds jaar en dag niet meer de moeite geeft om zich en zijn methoden te rechtvaar digen. De gebruikelijke ..bekentenissen" waren, volgens de minister, niet afge perst met geweld of verdovende midde len, noch ook het resultaat van ij dele verwachtingen omtrent vermindering van straf. Wie dat mocht denken en dat schijnen er in Tsjechoslowakije zó velen te zijn, dat ze officieel door de minister terechtgewezen moesten wor den maakt zich schuldig aan „een klein-burgerlijke denkwijze." Neen, de bekentenissen waren louter de vrucht van het overstelpende bewijs materiaal. dat tegen de beklaagden werd aangevoerd en zulk een „psychologische druk" op hen uitoefende, dat er niets meer door hen te ontkennen viel. Wat „psychologische druk" in een totalitair régime, waarin men zelfs de vrijheid van denken tracht te onderdrukken, be tekent, en welke gevolgen daaruit kun nen voortvloeien, hebben velen in ons land tijdens de bezetting ervaren. Alles had zich bij het proces vol trokken, aldus beweerde de mi nister, „in een communistische at mosfeer. vol waarheid". Aan die communistische atmosfeer zal wel niemand twijfelen, ook al houdt hij zich innerlijk verzekerd van de totale afwe zigheid van de waarheid, zoals die door niet-communisten wordt begrepen. Intussen geloven wij niet. dat de Tsje choslowaakse minister van Opvoeding zich met deze „rechtvaardiging" uitslui tend tot het Tjsechoslowaakse volk heeft gericht, maar ook bedoeld heeft de repercussies te bezweren, welke dit proces in de andere satellietstaten en ook bij de communisten daarbuiten heeft gewekt. Dit keer werden er geen kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, geen burgelijke elementen, maar vol bloed communisten met een lange staat van partij-dienst voor de rode vierschaar gesleept. De Paul-de-Groten en de Gort zakken mogen bedenken, wat hun te wachten staat, wanneer Moskou eens ook over ons land zou zegevieren. Aavertevtte 4/ Verwachting tot Zaterdagavond: Plaatselijk mist, overigens veel be wolking met aanvankelijk voorna melijk in het Westen en Zuiden van het land enige sneeuw of regen. Ma tige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.45—16.30. Maan: 11.20—20.51. (Van onze verslaggever) De Amsterdamse politierechter heeft vanmorgen de Zaanse journalist Hom merson, wegens zijn weigering om aan de rechter-commissaris de bron van een door hem in het „Vrye Volk" geplaatst bericht te noemen, veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 25 met een jaar proeftijd. De eis was een onvoor waardelijke boete van 25. De heer Hommerson is zeven weken gegijzeld wegens deze weigering en de politierechter merkte op dat dit eigen lijk al een meer dan voldoende straf is geweest zodat hij de strafzaak als deze feitelijk overbodig achtte. Het was z.i. beter geweest als men had gekozen tus sen gijzeling öf vervolging. De rechter zette echter uiteen dat de officier van Justitie soms wel tot vervolging moet overgaan „omdat het publiek zo lastig is". En hij haalde het woord van Bar- barossa aan. die de officier van Justitie een „leeuw" had genoemd, maar dan eenArtisleeuw". De rechter meende, zoals ook de ver dediger mr. Franke had betoogd, dat de zaak buiten haar verhoudingen is ge groeid. Toen verdachte weigerde om de bron te noemen van zijn bericht, dat tot een klacht wegens belediging had geleid, kon hij principieel niet meer terug. Maar ook de rechtbank kon niet meer terug daar het journalistieke verschonings recht niet door de Justitie is erkend. De officier van Justitie heeft aan de impasse en daardoor aan de gijzeling een eind gemaakt door de vervolging, welke hij tegen de hem onbekende berichtgever van de heer Hommerson had ingesteld, weer in te trekken. De gijzeling achtte de rechter overigens een voldoende straf geweest. De verdediger had tevoren uiteenge zet dat ook journalisten niet erg enthou siast zijn over deze zaak, die tot een prestigekwestie was uitgegroeid, waarbij iedereen het erg goed bedoelde. Hij vond de eis van de Officier van Justitie: f 25 boete, zeer clement. De politierechter: ,.'t Is te geef." De verdediger zeide niet eens cle mentie te kunnen pleiten, want dan zou de verdachte moeten beloven het nooit weer te doen en dat wil hij natuurlijk niet. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot, vooral uiteraard van de zij de van de pers. Daardoor ontstond bij de Parketwacht een ietwat zenuwach tige stemming, die tot gevolg had, dat de journalisten, voordat de zitting be gon, buiten de deur van het Paleis van Justitie werden gezet. Normaal mogen ze wachten in de hal voor de rechts zaal, maar ditmaal werd het hun verbo den en moesten ze op straat wachten, waarbij hun zelfs gelast werd in de rij van het daar wachtende publiek te gaan staan. Het bleek dat de Parketwacht het vooral op eventuele fotografen had voorzien, want die werden speciaal in het oog gehouden. Naar de groepscom mandant mededeelde had hij drie man extra in de rechtszaal gezet om er tegen te waken dat er foto's genomen zouden worden. Na 'n gesprek met deze com mandanten mochten de journalisten toeh weer in de hal wachten en de zitting zelf hebben zij normaal kunnen bijwo nen. De twee Oosterhoutse woonwagenbe woners, die veertien dagen geleden voor de Bredase rechtbank terecht stonden, verdacht van het van het leven be roven van de 78-jarige A. Broeders, uit Oosterhout, zijn gisteren vrijgesproken en in vrijheid gesteld. De rechtbank achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. De eis tegen de twee luidde: acht jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed voorts uitspraak in de zaak tegen de Bredanaar F. van D., die zich in Antwerpen aan een steekpartij heeft schuldig gemaakt. De straf werd. nadat de eis twee jaar was geweest, tien maanden gevangenisstraf en voorwaardelijk ter beschikking stel ling van de regering. De hulst zal dit jaar vrij prijzig en schaars zijn. Op de veilingen worden prijzen gemaakt, die variëren van f 2.25 tot f 4.50 per kg. Wanneer men aanneemt dat er 25 a 30 takjes in een kg gaan, dan begrijpt men, dat de win kelprijs van een behoorlijk bosje hulst aan de hoge kant zal zijn. De hulst zit dit jaar erg slecht in de bes. hetgeen de reden is van deze hoge prijs. De prijs van de hulst wordt n.l. be paald door de bessen en daardoor ook door de weersomstandigheden. Wanneer de winter vroeg begint en de sneeuw voor Kerstmis valt wordt de meeste hulst kaalgevreten door de merels, die dan elders geen voedsel meer kunnen vinden. Dit jaar heeft ook ongunstige bestuiving in het voorjaar de besvor ming belemmerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1