1952 toeristisch opnieuw een topjaar Feestviering door de jeugd Eric de Noormn: DE IHIEE1R DER HERUILI1 I Het stemrecht over de aandelen van de NV. van Herwaarden Eerste Kamer vreest periode van wankel beleid AANLEGPROGRAM TOT DE HELFT GEREDUCEERD (scheepvaabtbemchten) Veel klachten over Marken en Volendam PAS Of UW Km I Gecombineerd met „Werelddag der Kindsheid \L Zware straf voor chauffeur Hoge Raad verwerpt cassatieberoep KO. V-rapport over de salarissen loo CIGARETTEN Practijk der jongste kabinets formatie gelaakt 75.000 woningen per jaar Nederlandse bijdrage: 30 millioen Ni VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 PAGINA 5 „100 Jaar Kromstaf' Ook voor Nederlanders: Visum voor Indonesië thans verplicht Wielrijder gedood KRAAIENMARS door gouden ring HOLIAMDIA WLVp Opdracht dr. Poels monument voor Piet v. Dongen De K.L.M. in 1952 19.000 passagiers meer dan vorig jaar Kath. onderwijzers achter KV P-rapport Bier bij stromen... INCIDENT NATO-conferentie gesloten Sporthal in Eindhoven MARKTBERICHTEN Biljarttitel hoofdkl. 71/2 an 2225 Januari te Maastricht Om de Davis Cup Ver. Staten leiden reeds met 2—0 Schitterend spel van de Italiaan Gardini Robinson trekt zich terug Goede tijd voor Roald Aas 4 Het vreemdelingenbezoek is dit jaar, "aar blijkt uit de cijfers, die thans over de eerste acht maanden bekend zijn, aanzienlijk groter dan dat in 1951, toen 1-231.000 overnachtingen werden ge boekt. Tot en met Augustus 1952 boekte hien 946.300 overnachtingen. De cijfers over de zeer belangrijke maanden Sep tember en October ontbreken nog. De stijging tot einde Augustus was. verge leken met de eerste acht maanden van 1951, reeds 23 pet. Aangezien in voor- Kaande jaren September, October, toe ristisch gezien, voorafgaande vacantie- hiaanden belangrijk overtroffen, kan men veilig tot de conclusie komen, dat 1952 een nieuw topjaar lag. Het aantal logeergasten is als volgt Verdeeld (t e.m. Augustus): Ver. Staten 140.200, Amerikaanse militairen uit Duitsland 76.400 (een stijging van 57 Pet.), Belgen 102.200, Engelsen 145.600 (tegen de verwachting in, vanwege de deviezenpositie, 5 pet. meer), Fransen 67.000, Zwitsers 55.600. Duitsers 84.000, Scandinaviërs 94.000 <29 pet. meer) en Pit overige landen 181.000. De dollarontvangsten uit het vreem delingenbezoek zullen dit jaar die uit Vorige jaren aanzienlijk overschrijden. Het dagbezoek uit Duitsland is aan- Advertentle jln de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende AKKERS zienlijk toegenomen. Tot en met Octo ber passeerden pl.m. 400.000 Duitsers voor dagtochtjes de grens, tegen 31.600 over dezelfde maanden in 1951. Vermeldenswaard is nog, dat de lo geergasten voor bijna vijftig pet. te Amsterdam vertoefden. Ruim tachtig pet. van de Amerikaanse militaire bezoekers uit Duitsland vertoefde te Amsterdam. Zij vinden deze stad „just like home" (net als bij ons thuis). Een dissonant vormen de klachten, die onophoudelijk binnen komen over Marken en Volendam. Deze plaatsen verliezen hun populariteit eensdeels, omdat de Zuiderzeewerken worden uit gevoerd en de bevolkingen zich meer en meer van de traditionele kleder drachten ontdoen, anderdeels is er ge durende het seizoen in deze twee ge meenten een aantal lieden, die op de een of andere manier misbruik maken van het bezoek van zovele vreemdelin gen en van hun slechts beperkte be kendheid met onze zeden, onze gewoon ten en ons geld. Om de paar meter klampen zij en dat op een nuchtere botte manier, zonder enige stijl en humor buitenlanders aan om hun een geschikt restaurant te wijzen, een be zienswaardigheid te tonen, souvenir winkels binnen te lokken, om hun een bootreis aan te praten, hun auto's te bewaken of naar een parkeerplaats te leiden, hen al dan niet in klederdracht te fotograferen enzovoorts. De populariteit van Marken en Vo lendam gaat door al deze .oorzaken snel verloren. Hoewel de A.N.V.V. in het vreemde lingenbezoek aan Marken en Volendam zelf een belangrijk deel had, is het op het ogenblik zo, dat de beide dorpen anti-progaganda voor zichzelf en Ne derland opleveren. Hoewel de A.N.V.V. nooit een vreemdeling zal afraden naar Marken en Volendam te gaan, kan zij toch aan de andere kant moeilijk deze gemeenten in haar buitenlandse propa ganda blijven betrekken. In het kader van de voorbereidingen Voor de viering van het eeuwfeest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie is tijdens een uitvoerige bespreking tussen mgr. mr. F. Op de Coul, direc teur van het Kerkelijk Bureau voor On derwijs en Opvoeding, mgr. H. H. 3. Van Hussen, nationaal directeur van het I*auseljjk Genootschap van de H. Kinds heid, en de heer A. Welling, leider der organisatie Feestviering der Stichting 18531953, aan de heer Th. M. Bours de taak opgedragen de feestviering voor de Nederlandse jeugd te organiseren. heer Bours heeft met goedkeuring h bovengenoemde instanties de vol- richtlijnen opgesteld: Vrijdag 15 pei 1953 de dag, die geheel in het "®hen der jeugd zal staan trekt een °l,oet van kinderen langs het Hoogwaar dig Episcopaat om op deze kinderlijke rtize uiting te geven aan haar dank baarheid en vreugde. De werelddag der Kindsheid die Volgens bisschopppelijk decreet jaar- ;Uks gevierd zal worden Zaterdag voor Heren Hemelvaart voor 1953 dus op Mei zal geheel geplaatst worden Pl het teken van de Hiërarchie, aange ven zowel de actie der Kindsheid als "ie der jubileumviering niets aan ge dicht mogen inboeten, is men tot een conclusie gekomen, dat slechts een coör dinatie van beide dagen de enig wen selijke oplossing is. Als summiere uit werking der leidende gedachte, die te kens zal uitgewerkt worden in de stoet te Utrecht, geldt het volgende: het god- lelijk bevel van Christus gaat en onderwijst alle volkeren werd voor °ns land uitgevoerd o.m. door heiligen sis Sint Servatius, Sint Lambertus, Sint willibrordus, Sint Bonifatius, Sint Le- ouïnus. Het kostbaar erfgoed, dat zij ons gaven, hebben onze bisschoppen bewaard en verdedigd en wel door hun Zorg voor gezin, onderwijs en vorming ouiten schoolverband. Dit werk heeft fijke vruchten gedragen, omdat zij hier- 1,1 het godsdienstig leven stimuleerden en onmiddellijk de communie-decreten van Z. H. de Faus Pius X hebben uit gevoerd. Dit alles maakte onze kinde ren tot kleine apostelen, die hun kost bare gaven niet angstvallig voor zich- 2elf bewaarden, maar graag doorgaven san anderen. Hiervoor gebruikten ze bun gebed en offer als sleutel om har ren te ontsluiten voor de werking der genade. Het feit, dat ons land grote fi guren aan het missieveld kon geven, dat er vrijwel geen missiegebied is, waar geen Nederlandse missionarissen werk zaam zijn, en tenslotte het feit, dat er Weinig landen relatief zoveel priesters, broeders en zusters en op het ogenblik °°k steeds meer leken aan het missie held konden geven, is voor een groot beel zeker te danken aan het gebed en bet offer van onze kinderen. Met instemming der Nederlandse Ka tholieke Schoolraad is besloten, dat elke School een bijdrage van f 2.50 zal stor- f, De Indonesische immigratiedienst jeft m.i.v. 15 Dec. voor het reizen naar Pdonesië ook voor Nederlanders een vi- m verplicht gesteld. ,j Y°°rheen was de immigratie van Ne- ge beters in Indonesië geregeld vol- ns je „oproep-procedure", waarbij b"01' een reis naar Indonesië een door S(. .jbrmigratiedienst in Djakarta vast te Wat, n „oproepnummer" voldoende IjjuHij deze procedure was het moge der' f de werkgevers een groot deel Verv ?bmaliteiten voor de werknemers Ovt - hetgeen thans niet meer kan. Vixens blijft de beslissing over de tierii^ln? biJ het hoofd van d'e immigra- Hm ?t in Djakarta. vra t is^nog niet bekend hoe de aan- ibgeri; j e v°°r de 15e December zijn end, zullen worden afgehandeld. zoekei, 'T1 he bepalingen voor zakenbe- 15 r>pl ls,een wijziging gekomen. Vóór ^igrau kGn het hoofd van de im- n'b0eri enst in 'S-Gravenhage vergun- een d afgeven voor zakenbezoeken tot hieuwpUr Van- brie maanden. Volgens de Voor i„ Te9eiing zal over zakenbezoeken Vi0rden ®er\ aan 2S dagen, in Djakarta I?? ten ter bestrijding van de te maken onkosten. Krachtens bisschoppelijke be paling immers is het niet mogelijk, dat de kinderen zelf iets bijdragen, ook een collecte voor dit doel is niet toegestaan. Ten behoeve der leerkrachten wijst de heer Bours er op, dat de hoofden van scholen er bij het opstellen der lesroosters van 1953 rekening mee die nen te houden, de datum der feestvie ring in dc roosters te vermelden als schoolvrij of roostervrij, zulks naar keu ze van het bestuur. Hij wijst er echter op, dat het in de geest van het besluit van het Episcopaat en niet minder in de doelstelling van deze dag zal zijn. dat roostervrij de voorkeur verdient. Bij al haar activiteiten zullen de in stanties er naar streven een zo groot mogelijke mate van soberheid te be trachten. 40. Verward buigt Erwin zich naar voren en kijkt niet begrijpend naar de jonge Heruli. Deze zit niet ver van hen vandaan roerloos op een omgevallen boom, terwijl verscheidene kleine vogels luid kwetterend om hem heen fladderen. Zij schijnen volstrekt geen vrees voor deze mens te koesteren en als Erwin ziet hoe Allan's lippen zich fluisterend bewegen, voelt hij eensklaps een vage vrees in zich opkomen „Hij praat met ze, FadirHij praat met de vogeltjes Doch Eric grijpt zijn zoon geruststellend bij de hand en treedt met hem uit het struikgewas. Door geen beweging verraadt Allan dat hij hun nadering heeft bemerkt. „Hoe is het woudleven u bevallen?" probeert Eric met goedmoedige spot de vreemde spanning te verbreken. „Zijt gij genezen van uw denkbeelden?" Roerloos staart de Heruli voor zich uit. Mijn vader komtmompelt hij toon loos. „Ik voel het. Hij is nabij. Onheil nadert over zee Een gevoel van medelijden doorstroomt de Noorman als hij in het smalle, wasbleke gelaat van zijn beschermeling kijkt. „Kom mijn vriend," zegt Eric zacht. „Gij zijt totaal uitgeput. Dagenlang hebt ge in de wildernis rondgezworven. Gij zijt uzelf niet meerWaarom zou uw vader zo'n lange zeereis ondernemen? Er is toch geen enkele reden voor? Kom laat ons naar de burcht gdan." „Er komt onweder," zet de jonge Heruli zijn alleenspraak met een vage blik voort. „Het vuur tekent de hemelDe donder zal spreken Erwin kijkt zijn vader schichtig aan, maar de Noorman glimlacht geruststellend. „Sta op Allan en wees verstandig Gehoorzaam komt de Heruli overeind, doch in zijn ogen ligt een heimelijke vrees. „De donder zal sprekenprevelt hij „regen en onweer De Noorman fronst de wenkbrauwen en staart naar de lucht. Vreemd een zwarte wolk heeft zich dreigend voor de zon gesteld en in enkele ogenblikken is de aanblik van het woud veranderd. Huiverend laat de Heruli de eerste dikke regendruppels uiteenspetten op zijn hand. „Het teken van het vuur De stem van de donder De rest van zijn woorden gaat verloren in het aanzwellende gedruis van neer stromende regenvlagen. Dan baadt het woud eensklaps in helse gloed en terwijl een hevige rukwind de boomkruinen doet sidderen, grift de eerste bliksemschicht zijn onheilsteken langs de verduisterde kim. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren de 35-jarige chauffeur J. K. te Komhorn veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en hem de uitoefening van het beroep van chauffeur ontzegd vocvr de duur van twee jaar en zes maanden. 3 November bestuurde hij te De Wilp een auto, die aan een sleep kabel een andere auto voorttrok. Hij reed met zulk een snelheid, dat in een bocht van de Keuningsweg het getrok ken voertuig in de berm werd geslingerd, waardoor de kabel tussen beide wagens de rijweg dwars overspande. De wiel rijder Jakob Dorpstra werd door de kabel gegrepen en tegen de grond ge worpen, met het gevolg dat de mau direct overleed. Een mijnheer uit Heussen in Oost- Vlaanderen vond enige tijd geleden in zijn tuin een stervende kraai. Hij raapte het beestje op en trachtte het met alle mogelijke middelen' iii 't leven te houden. Het kauwtje bleek veel moeite te hebben bij het ademhalen en na verloop van enige tijd blies het de kraaienmars. De mijnheer, die de vogel wilde laten opzetten, gaf de kraai aan een preparateur en deze ontdekte in de keelholte van het dier een gouden ring. De diefstal van deze ring is de kraai noodlottig ge worden; de eigenaar kan zijn ring terug konien halen.... Advertentie (Van onze correspondent) Vanmorgen heeft de Hoge Raad uit spraak gedaan in de zaak betreffende het stemrecht over de aandelen in de N.V. Van Herwaarden's Kalkzandsteen fabrieken te Hillegom en daarbij het cassatieberoep, ingesteld door jhr. mr. dr. J. R. Clifford Kocq van Breugel en W. van Waveren tegen het arrest van het Hof te Amsterdam verworpen. Gelijk bekend, had een minderheids groep in deze N.V. 12 Mei een alge mene vergadering uitgelokt, op welke vergadering de gehele Raad van Be heer werd geschorst en een nieuwe tij delijke raad werd benoemd, waarin jhr. mr. J. M. de Beaufort als gedelegeerd lid tevens tevens directeur der vennoot schap en jhr. mr. dr. J. R. Clifford Kocq van Breugel als president-com missaris zitting had. Dit was mogelijk geworden omdat men drie dagen voor de vergadering eerst een uitspraak van de president van de rechtbank te Haar lem tegen de N.V. had weten te ver krijgen, waarbij het de heer J. A. van Herwaarden te Aerdenhout als groot ste aandeelhouder verboden werd op zijn aandelen, die door de Justitie te Haarlem in beslag waren genomen Advertentie stemrecht uit te oefenen. De N.V. Van Herwaarden is onmiddellijk van dat in kort geding gewezen vonnis in beroep gegaan bij het Gerechtshof te Amster dam, dat het vonnis van de president vernietigde en besliste, dat ook op de door de Justitie in beslag genomen aan delen stemrecht kon worden uitge oefend. Volgens het Hof was de heer Van Herwaarden dus ten onrechte op de aandeehoudersvergadering van de stem ming uitgesloten en dientengevolge wa ren alle op die vergadering genomen besluiten nietig. De Hoge Raad heeft zich thans met deze zienswijze van het Hof verenigd en het tegen het arrest door de wederpartij ingestelde cassatie beroep verworpen. (Van onze correspondent) Door het Venrayse werkcomité voor het dr. Poelsmonument is na overleg met het gemeentebestuur officieel op dracht gegeven aan de Venrayse beeld houwer Piet van Dongen tot vervaardi ging van het dr. Poelsmonument. Het monument zal dr. Poels in zijn karakte ristieke houding, met de beide armen over elkaar geslagen, voorstellen. Het beeld zelf krijgt een hoogte van 2.10 m., terwijl het gehele monument 3.10 m. hoog zal zijn. Er wordt gehoopt, dat het monument op het plein aan de Hof straat voor het voormalige ouderlijk huis van dr. Poels op 13 September 1953 tij dens de Credo Pugnodag onthuld kan worden. De KLM verwacht dat, wanneer de 31ste December voorbij is, dit jaar naar schatting 518.000 passagiers door haar zullen zijn vervoerd. Dat zijn bijna 19.000 meer dan in 1951. De grootste toeneming is geconstateerd op de Am sterdamNew York lijn; op dit traject zijn circa 9900 passagiers meer vervoerd dan in 1951. Het aantal vluchten met emigranten was minder dan in 1951, maar toch wer den nog 65 zulke vluchten gemaakt naar Canada, 15 naar Australië, 12 naar Nieuw-Zeeland en 2 naar Zuid-Rhodesia. Met deze in totaal 94 vluchten zijn 5700 emigranten vervoerd. Ook het Katholiek Onderwijzersver- bond heeft een rapport laten samenstel len over de salarissen, welk rapport zo goed als geheel gereed is, aldus deelt het Katholieke Schoolblad mede. Nadat het door het Verbondsbestuur zal zijn be studeerd. zal er over gesproken worden met de A.N.O.F., de organisatie van sa menwerkende onderwijzersverenigingen. Ook in de R.K. Centrale is een salaris- comrrrisèie werkzaam, die de salarissen van het gehele overheidspersoneel be studeert en vooral oog moet hebben voor de onderlinge verhoudingen. Daarna zal overleg moeten plaatsvinden in de Sa menwerkende Centrales, voordat deze zaken tenslotte in de Commissie voor Georganiseerd Overleg met de regering worden behandeld. Verder wordt meegedeeld, dat het da gelijks bestuur van het K.O.V. zich ge heel achter het K.V.P.-rapport over de middengroepen heeft geplaatst en het is aan geen twijfel onderhevig, of het Ver bondsbestuur zal dat in zijn vergadering van 3 Januari a.s. eveneens doen. Op het drukke kruispunt bij de Haagsche Schouw onder de gemeente Voorschoten is gistermiddag het ver keer vrij ernstig gestagneerd geweest. Een aanhangwagen van een vrachtauto was midden op het kruispunt namelijk door nog onbekende oorzaak gekanteld. De wagen was.geladen met flessen bier, die her en der verspreid lagen, terwijl de weg was bezaaid met glasscherven. Na ongeveer drie kwartier was alles op geruimd en kon het verkeer weer on gehinderd voortgang vinden. Donderdagavond heeft op het sta tion van Miinchen een incident plaats gehad tussen leden van het nationale voetbalelftal van Zuid-Slavië en in West-Duitsland woonachtige emi granten uit Zuid-Slavië. Maarschalk Tito's beste voetballers waren aan gekomen voor een Zondag te spelen wedstrijd tegerc het Duitse nationale elftal. Toen het Zuid-Slavische elf tal op het perron voor de persfoto grafen poseerde, liepen anti-commu nistische Zuid-Slavische emigranten steeds om hen heen. Een van deze emigranten schreeuwde in het Ser visch: „Lang leve het vrije en anti communistische Zuid-Slavië". Vukas, de wereldberoemde middenvoor van het elftal, die ook aan de Olympische Spelen te Helsinki deelgenomen heeft, sprong op de man toe, plaatste een rechtse hoek op zijn gezicht en schopte hem. Een Duitse spoorweg ambtenaar bracht de bloedende emi grant in veiligheid, terwijl de ande ren de voetballers nog wat bleven hinderen. Het slachtoffer was volgens vrienden Moma Vukovic, een Zuid- Slatfisch journalist, die zegt eens secretaris van ex-koning Peter de tweede van Zuid-Slavië te zijn ge weest. Veel Eerste Kamerleden zeggen in het Voorlopig Verslag omtrent de al gemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1953, dat de verschil lende partijen, waarvan vertegenwoor digers in het kabinet zijn opgenomen, zich tegenover elkander en het kabinet niet gebonden schijnen te gevoelen. Dit brengt het gevaar mede, dat men een periode tegemoet gaat van wankel be leid en sterke spanningen, waarin het noodzakelijke vertrouwen in de rege ring dreigt te worden ondermijnd. Vele andere leden zijn van oordeel, dat er tussen het kabinet en hen gener lei binding bestaat. Evenmin achten zij zich gebonden aan richtlijnen, op de basis waarvan de heer Drees aanvan kelijk een parlementair kabinet had trachten te formeren, en welke nadien bij de samenstelling van het huidige kabinet van invloed zijn geweest. Sommige leden zeggen niet zonder ongerustheid in ons parlementaire stel sel een ontwikkeling waar te nemen welke ons verwijdert van een homogeen kabinet, dat met een duidelijk geformu leerd program voor de volksvertegen woordiging verschijnt. Er dient tegen te worden gewaakt, dat men bij de sa menstelling van ministeries dezelfde lijn gaat volgen als geschiedt ten op zichte van colleges van B. en W. ener gemeente of Gedeputeerde Staten ener provincie. Enige leden keuren de practijk der jongste kabinetsformatie af. Haar vol gende, beweegt men zich, aldus deze leden, in een richting, strijdig met het constitutionele staatsbestel, zoals dit zich in de loop der jaren heeft ont wikkeld. Het dualistische karakter van dat bestel ten onzent, zoals dit in de Grondwet tot uitdrukking komt, open baart zich het duidelijkst in de tegen stelling tussen de Kroon t.w. de ko ning met zijn ministers en de volks vertegenwoordiging. Volstrekt in strijd hiermede achten de hier aan het woord zijnde leden hetgeen zij thans meenden te onderkennen, en wel een politiek streven, door een bepaalde staatsrech telijke opvatting gemoveerd, de rege ring afhankelijk te maken van de volks vertegenwoordiging, althans van de meerderheid daarvan. Verscheidene leden stellen, met be trekking tot het sociaal-economische be leid van het kabinet, een drietal aange legenheden op de voorgrond, n.l. de verruiming van de werkgelegenheid.de bevordering van een gunstig klimaat voor het bedrijfsleven in het algemeen, hetgeen vaak gepaard zal moeten gaan met vergroting van de mogelijkheid van particulier initiatief, en ten slotte dc positieve medewerking aan verdere Westeuropese integratie. Enkele leden achten het mogelijk, dat ongeveer 75.000 woningen per jaar worden gebouwd. Het materiaal en de werkkrachten zijn daarvoor beschik baar. Noodzakelijk is evenwel, dat de regering daaraan de nodige gelden besteedt of maatregelen treft voor een gedwongen lening, welke de gelden voor de woningbouw moet opbrengen. Vele leden hebben met instemming vernomen, dat het streven der regering er op is gericht, in overleg met de re geringen van Suriname en de Ned. An tillen de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde voortgang te doen vinden Eveneens hebben zij met voldoening kennis genomen van de verklaring van minister Kernkamp, in de V. S. afge legd. Gisteravond is de conferentie van de N.A.T.O.-raad te Parijs, waar de mi nisters van de veertien landen sinds Maandag bijeen zijn geweest, gesloten. Op het laatste ogenblik zag de Raad kans om ondanks het herhaald ver maan van de militaire bevelhebbers het voorgestelde program voor aanleg van militaire werken met bijna de helft te verminderen, Nederland zal in dit program voor ongeveer 5 pet. moeten deelnemen, hetgeen neerkomt op een be drag van circa 30 millioen. In het na afloop van de conferentie verstrekte communiqué wordt er de nadruk op gelegd, dat een krachtige verdediging niet mogelijk is zonder een gezonde economie. Men zoekt de ver sterking van de N.A.T.O.-macht voor de komende periode dan ook niet zo zeer in uitbreiding dan wel in een meer economisch gebruik van de middelen. Voorts werd aangekondigd, dat de Raad in het vroege voorjaar van 1953 opnieuw bijeen zal komen om het rapport van de secretaris-generaal, Lord Ismay, over de vorderingen gedurende dit jaar, te bespreken. De Raad nam een resolutie aan om periodiek na te gaan wat er bereikt is op ander dan militair terrein binnen de Noord-Atlantische gemeen schap. Minister Acheson heeft gisteren op een persconferentie een krachtig plei dooi gehouden voor de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag door de zes betrokken staten. „De betekenis van dit verdrag gaat verder dan het ver sterken der West-Europese verdedi ging door inschakeling van Westduit- se divisies. Wij moeten het zien als een onderdeel van de grote beweging der twintigste eeuw", verklaarde hij. Acheson was van mening, dat zijn opvolger, John Foster Dulles, eenzelf de buitenlandse politiek beleid zou voeren als de democraten gedaan heb ben. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde in de resolutie van de Raad betreffende Indo-China een aanwijzing te zien voor groter steunverlening aan Frankrijk. (Van onze sportcorrespondent) De Stichting „Het Eindhovense Sport park" heeft het initiatief genomen om te zien of het in Eindhoven mogelijk is om te komen tot de oprichting van een Sporthal. Aan alle sportverenigingen van Eindhoven zijn Circulaires verzon den om de meningen te peilen. Het ligt in de bedoeling van de ini tiatiefnemers om in de hal onder te brengen een wielerbaan, een ijsbaan, een athletiek an. twee tennisbanen en twee turnzalen. De hal zou tevens ge bruikt gaan worden voor exposities en massa-betogingen. Tevens zijn in de op zet begrepen een café-restaurant en en kele kleine vergaderzalen. AAGTEKERK 19 nm. te Genua. ALBLASSERDIJK 18 te R'dam. ALDABI 19 van Las Palmas n. Rotterd. ALETTA 19 te Singapore. ALGENEB 19 nm. te Santos. ALNATI 18 van Las Palmas n. Rio Jan. ALPHERAT 19 nm. te Hamburg. AMOR 19 te Piraeus. AMPENAN p. 19 Makalla n. Bahrein. AMSTELDIJK 18 van Havana n. Havre. AMSTELKRN. p. 19 Lombok n. Frem. AMSTELSTAD p. 19 Bermuda n., Amst. ATLAS 19 te Triest. BARENDR. p. 13 Malta n. Pt. Said. BANTAM p. 18 Kp. Race n. Alexandria. BENGKALIS p. 19 Sacatra, 20 te Aden. BLIJDENDIJK 19 te Antwerpen. BOSCHFONTEIN 18 te Genua. CLEODORA 18 van Singap. n. Fremantle. COTT1CA 19 7 u. n.m. te Amst. CRONENBURGH p. 19 Wight n. Bilbao. DOURO 19 te Rotterdam. ELMINA 18 van Dakar n. A'dam. ENA 15 van Yokohama n. Miri. ERINNA 19 te Ilo Ilo. FELIPES 19 te Haiphong. GAASTERL. p. 18 Madeira n. Recife. GANYMEDES 18 te Pt. au Prince. GR. BEER 18 van Walvisbaai n. Amst. HECTOR 19 nm. te Tunis. HEELSUM 19 te Hamburg. HELICON p. 18 Scillys n. Curasao. HERCULES 19 te Piraeus. HOOGKERK p. 19 Kreta n. Genua. JOH. v. OLDENB. p. 19 Albany n. Aden. JUPITER 18 te Hamburg. KOTA GEDE p. 19 Madeira n. Halifax. LANGKOEAS p. 19 Sabang n. Colombo. LEERDAM p. 19 Kp. Race n. Rott. LEERSUM 19 nm.20 te Houston. LEKKERKERK p. 19 Wight n. Genua LEOPOLDSK. 18 van Suez n. Pt. Sudan. LIEVE VR. KERK p. 19 Gibr. n. Rott. LUTTERKERK p. 19 Kp. St. Vine. n. Mars. MADOERA 18 op rede Ternate. MALEA 19 nm.20 te Bordeaux. MATARAM 18 van Priok n. Rotterdam. MIDAS 18 van Patras n. Algiers. MIRZA 18 te Bombay. MODJOKERTO 18 te Macassar. NIGERSTROOM 18 te Prt. Amboin. NIOBE p. 19 Holtenau n. Helsinki. ORANJESTAD 19 te Pto. Limon, verbet. ORESTES 19 te Antwerpen. ORION 18 te Alexandrië. OVULA 18 van Arcfrossan n. Suragao. PR. FRED. HENDR. 18 te Antwerpen. PR. FRED. WILLEM 19 nm. te Valencia. RAKI 18 te Philadelphia. REMPANG 19 te Semarang. ROEPAT 19 te Pt. Swettenham. ROTTI 19 te Londen. ROTULA p. 19 Dungeness n. Curasao. RIJNDAM 19 te Rotterdam. RIJNLAND p. 19 Ouessant n. B. Aires. SALAWATI p. 19 Thursday n. Bowen. SARPEDON 19 te Ponce. SLAMAT 19 van Pt. Said n. R'dam. ST. ALKMAAR 18 van Horta n. New Orl. ST. SCHIED. p. 19 Kp. Gata n. Safi. STR. MAKASSAR 18 te Rio Janeiro. SUNETTA 18 van Rott. n. Stockholm. TABIAN 19 nm. te Djibouti. TALISSE p. 19 Kp. Bon n. A'dam. TARIA 18 van Curagao n. Stockholm. TELAMON 19 te Philadelphia. TH AL ATT A p. 18 Kreta n. Thameshav. TIBERIUS 19 nm.20 te Willemstad. TIBIA 18 van Miri n. Balikpapan. TITUS 19 te Candia. TJIWANGI 18 van Makassar n. Priok. WELTEVREDEN p. 19 Gibr. n. Pt. Said. WILLEM RUYS 19 te Priok. WINSUM p. 18 Kanar. eil. n. Dakar. WINTERSWIJK p. 19 Dover n. Huelva. ZEELAND SSM. 18 te Rotterdam. PLUIMVEE- EN EIERMARKT BARXE- VELD, 18 Dec. Pluim veemarktaanvoer circa 22000 stuks, de handel in oude kippen was kalm. In Noord'hollandse blauwe kui kens en kalkoenen traag, terwijl tamme ko nijnen iets vlugger gingen dan vorige week. Prijzen: oude lichte kippen 2.00 tot 2.10, oude zware kippen 2.252.35, Noordholland se blauwe kuikens 1.20 tot 2.50, kalkoenen 2.002.60, alles per kilogram, per stuk: oude hanen 3.505.50, ganzen 6.009. oude eenden 1.202.20. tamme konijnen 3.509.50 (1.75—2.10 per kg), tamme jonge duiven 0.650.75, hazen 4.007.wTilde ko nijnen 2.002.50, fazanthanen 4.504.75, fa- zanthennen 3.253.50, jonge patrijzen 1.80 2.20. oude patrijzen 1.001.20. Eiermarkt: aanvoer circa 825.000 stuks. Handel traag, de prijzen daalden belangrijk en bedroegen 17.30 tot 19.30. Algemene prijs 18.30 pee ïpO stuks, kiloprijs 3.05. Eierveiling Barneveld-Ede. 18 Dec. Aan voer circa 580.000 stuks, handel traag. Prij zen kleine eieren van 55 tot 60 gram 17.16 tot 18.18, grote eieren van 60 tot 65 gram 18.60 tot 18.91 alles per 100 styks. Kaasmarkt Barneveld, 18 Dec. Aanvoer drie partijen boerenkaas, handel matig, prij zen 2.392.4Z per kilogram. KAASMARKT GOUDA, 18 Dec. Aanvoer 320 part. Prijzen: le kw. 2.362.40. 2e kw. 2.32—2.35. extra zware tot 2.44; handel flauw. Het staat thans vast, dat het biljarttour- nooi om het Nederlands Kampioenschap hoofdklasse kader 71/2 van 22 tot en met 25 Januari te Maastricht zal worden ge houden. Voorts zullen niet vijf, zoals het aantal ingeschrevenen oorspronkelijk luidde, maar zes spelers aan het tour- nooi deelnemen, daar De Ruyter alsnog aan de lijst van deelnemers is toege voegd. In de wedstrijd om de Davis Cup tus sen de Ver. Staten en Italië, leiden de Amerikanen reeds met 20. Seixas V.S.) heeft n.l. in het eerste enkelspel Cardini (It.) verslagen. De cijfers waren -736, 63, 86, 63. Het tweede enkelspel werd door Trabert (V.S.) ge wonnen, die Cucelli (It.) sloeg met 0—3, 6—1, 6—3. Gardini speelde uitstekend geconcen treerd en met volle overgave van al zijn technische en tactische capaciteiten. Dank zij zijn topspin bracht hij Seixas in moeilijkheden, met het gevolg, dat de volley's en de smashes van de Ameri kaan minder nauwkeurig waren dan normaal. Maar Seixas had het moreel om zich te herstellen in een critieke periode van de wedstrijd. Zijn service werd toen beter, hij liep meer naar het net op, terwijl hij bovendien geholpen werd door niet minder dan zestien voetfouten van de Italiaan. Zo werd het een vijf sets overwinning voor de Amerikaan na een partij, welke bijna een verrassend resultaat zou hebben ge had. Trabert kon na drie kwartier de kleedkamer al weer opzoeken. Cucelli had niets te vertellen tegen de harde en schitterend geplaatste serviceballen van de Amerikaan. De wereldkampioen in het middenge wicht, Ray „Sugar" Robinson, heeft te New York officieel verklaard, dat hü zich uit de bokssport terugtrekt. Tijdens een trainingsrit over 1560 meter tegen het horloge noteerde Roald Aas 2 min. 23 sec., een opmerkelijk goede tijd indien men bedenkt, dat het nog vroeg in het seizoen is. De tempe ratuur stond 8 tot 9 graden onder het vriespunt en de toestand van het ijs was bevredigend. De Kon. Ned. Korfbal Bond is met de Belgische Korfbal Bond overeengekomen om de wedstrijd België—Nederland op 14 Mei te Antwerpen te houden en de ontmoeting Ne derland—België op 7 Juni te Amsterdam te spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5