De Nederlander blijft zijn Kerstfeest huiselijk vieren Reis- en verblijfkosten Nederlandse Trappisten stichten van Tilburg uit klooster op Java BRAIN-TRUST in stationswachtkamer Maar desondanks zijn hotreinen, vliegtuigen en autobussen extra bezet Indonesië ziet vestiging met verlangen tegemoet O Werkwijze voorlichtingsdienst voor Landbouw in discussie Stationsboekhandel van Keulen organi seert culturele gesprekken Nieuw vliegveld in de Peel Oud-min. Wemmers Duwen of trekken? VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 PAGINA 9 Verruiming van deviezen voorraad is merkbaar Nieuwjaarscorrespondentie voor landen buiten Europa Kerstdrukte op de stations I.C.Y. van Utrecht naar Brussel Binnen drie jaar Volledig automatisch nationaal telexnet Volautomatisch verkeer met Duitsland Pioniersarbeid in de tropen „Amigoe die Curasao" over Consequenties van een vrijwillige binding Voorzitter directie Staatsmijnen Hoornvliestransplantaties Meer materiaal nodig Psychologische oorlog voering in Korea Israël verwerpt de Tsjechische nota Verbazing en verontwaar diging over proces-Slansky (Van onze speciale verslaggever) De rechtgeaarde Nederlander heeft een aantal karak teristieke eigenschappen. Een ervan is zijn huiselijk heid. Er is waarschijnlijk geen betere gelegenheid om de versie anno 1952 van het legendarische verblijf bij Moeders pappot aan de practijk te toetsen dan het Kerst feest. Want ondanks de oorlog, die ons wat meer aan „de straat" gehecht heeft, wordt dit feest door het overgrote deel van de Nederlandse bevolking thuis gevierd. Vele in stanties juichen dit verschijnsel toe, reisbureaux, hotels en autobusondernemingen betreuren de massale „inkeer". Deze laatste categorie geïnteresseerden ziet een buitenkansje aan haar neus voorbjj gaan; Parijs en Brussel, „Kerst steden" bij uitstek, snoepen een belangrijke klandizie af. De reisbureaux en autobusondernemingen werpen zich nu Maar op de schrale troost, die het vervoer van de beschei den schare Nederlanders naar de beide favoriete steden en Düsseldorf of „de wintersport" vormt. En de hoteldirecties zoeken hun heil in de nog steeds toestromende buiten landse toeristen of, wat de grote steden betreft, in „de mensen van buiten" en de kerstdiners, een tof grote om vang uitgegroeide attractie. De directeuren van een aantal grote hotels zijn niet ontevreden over de gang van zaken rond hun receptie-boek. „Er v/ordt behoorlijk geboekt" luidde bijna overal de commentaar. Overigens is het een telkenjare terugkerend verschijn sel, dat de Nederlander die minstens 75 procent van de „Kerstgasten" uit maakt op het laatste moment zijn kamers bestelt. Een Amsterdams bedrijf, waarvan de directeur verklaarde, dat hij het nooit zo bijster druk had met Kerstmis en trouwens niet geloofde, dat het in de hoofdstad op 25 en 26 Decem ber ooit druk met bezoekers was ge weest, zou zich traditiegetrouw op de Kerstdiners werpen. „Zelfs uit België hebben we bestellingen voor onze di ners gekregen en het zal beide dagen v/eer bijzonder druk worden. In ons hctel logeren merkwaardig genoeg tij dens de Kerstdagen voornamelijk men sen, die we het hele jaar niet meer te rugzien. Ik zie dat zo: Wanneer je een kaartclubje hebt, is er dan een geschik tere gelegenheid om de „pot" op te ma ken dan met Kerstmis in een hotel?" „Evenals honderd jaar geleden is de trek uit de provincie naar de hoofdstart nog steeds groot" zei de directeur van da Vereniging Voor Vreemdelingenver keer, de heer J. Nikerk. Hij kon zich uiteraard verstrekkender uitlaten dan 'n functionaris van een der hotels of icisbureaux. De heer Nikerk neemt een steeds dalende lijn van het hotelbezoek der „mensen van buiten" waar. Maar hij heeft hier een concrete verklaring Voor. „Vlak na de oorlog, zo kunt U in de jaarverslagen van de VVV lezen, be reikte het binnenlands bezoek zijn hoogtepunt. Maar door de steeds toe nemende verbetering van het verkeer gaan de bezoekers eerder naar huis en terwijl ze vroeger moesten blijven over nachten nemen ze nu 's avonds de trein voor de terugreis." Vanzelfsprekend geldt dit feit voor het jgehele jaar, maar de Kerstdagen bieden hetzelfde beeld. •>lk weet niets van speciale attracties of het zouden de (nogal dure) diners moe ten zijn" zei de directeur van de V.V.V., die tot slot van zijn bliksem-uiteenzet- ting van Amsterdams plaats in de Kerstviering, welke plaats hij beschei den achtte, verklaarde zich niet onge rust te maken over de daling van het binnenlands bezoek zolang de stroom buitenlanders, sinds de oorlog al ver drievoudigd, bleef stijgen. Voor de reisbureaux en de autobus- ondernemingen is de verruiming van de deviezenvoorraad van belang. Er valt zelfs een stijging van de belangstelling vcor de vijf a zesdaagse reizen, die auto busbedrijven rond de Kerstdagen naar Brussel, Parijs en'Düsseldorf organise ren, waar te nemen, die het gevolg is van de tweehonderd gulden, welke de overheid als toegift op deviezenver- strekking aan de toerist- beschikbaar heeft gesteld. Hetgeen niet wegneemt, dat een vertegenwoordiger van een autobusonderneming spijtig verzuchtte: „haddenwij de Kerstverlichting van Brussel maar, dan konden we reizen haar Amsterdam organiseren. Maar wij zijn om zo te zeggen potje dicht." Deze zelfde man was overigens allerminst ontevreden over het aantal boekingen en reizen ..voor Nederlanders, die de Kerstdagen in het buitenland gaan vie ren. „De hotels in de wintersportcentra zijn grotendeels bezet, uiteraard niet alleen door Nederlanders" zei hij. Tal rijk waren de reserveringen van zijn bureau ten behoeve van Amerikaanse verlofgangers uit Duitsland. „Voor het eerst in onze jarenlange ervaring komt hec voor, dat tijdens de Kerstdagen toe risten naar Marken, Volendam en Den B'eag trekken" aldus deze deskundige. Het Kurhaus in Scheveningen bij- Voorbeeld is dank zij deze „infil- tiatie" nu reeds volgeboekt. Holland komt, zo is het oordeel van de reisbu reaux, die buitenlanders opvangen, steeds meer in zwang. Uit verschillende landen zijn aanvragen binnengekomen voor de feestelijke Kerstdiners, waarvan de roem dus blijkbaar al tot ver over de grenzen is doorgedrongen. Over het aantal Nederlanders, dat de rust van het sneeuwlandschap bo ven de dennegroen-huiskamer ver kiest, kon ook het bureau van Wagon Lits het een en ander vertellen. Aan Luchtpostcorrespondentie voor landen buiten Europa, die de geadresseerde Voor 1 Januari moet bereiken, moet Uiterlijk op de ondervermelde data wor den verzonden. Deze data gelden voor de plaatsen die achter de landen zijn yermeld. Voor andere bestemmingen ln hetzelfde land is in het algemeen verzending met een vroegere gelegen heid nodig: Algerië (Algiers): 27 December, Ar gentinië (Buenos Aires): 28 December, Australische Statenbond (Sydney) 23 December, Brazilië (Rio de Janeiro) 28 December, Canada (Montreal) 27 De cember, Chili (Santiago) 25 December, fgypte (Cairo) 27 December, India vöombay) 27 December, Indonesië (Dja karta) 25 December, Irak (Bagdad) 28 ecember, Iran (Teheran) 29 December, «raél (Tel Aviv) (Haifa) 29 December, „-Okko (Casablanca) 27 December, Mex: An: Dei a„5?co (Mexico D.F.) 26 December, Ned. Antillen (Willemstad, - - de trein, die vóór Kerstmis naar Bazel vertrekt, zijn liefst acht extra slaap wagens gekoppeld. Tenslotte de instellingen, die het mo nopolie tussen de rails en in de lucht genieten. De Nederlandse Spoorwegen hebben 35 extra treinen aan hun dienst regeling toegevoegd. Deze maatregel is naast het versterken van de capaciteit der normale treinen nodig om alle fa milies, die rond de Kerstdis verenigd willen zijn, op tjjd en in goede orde bij elkaar te brengen. En ook dit jaar ver wachten de N. S. een grotere trek van het Westen naar het Noorden en Oosten dan omgekeerd, een feit, dat wordt toe geschreven aan de connecties, die in de „hongerwinter" zijn aangeknoopt. De zestigduizend militairen, die tij dens de Kerstdagen met verlof gaan en de extra toevloed reizigers voor Frank rijk, Duitsland en Scandinavië worden eveneens met speciale voorzieningen omringd. De K.L.M. weet sinds jaar en dag, dat veel van haar passagiers tot onge veer één week voor Kerstmis met boe ken wachten.' Onze luchtvaartmaat schappij verwacht naar de normen vah "het luchtvervoer althans een grote toeloop en bereidt zich vooral vcor op het inleggen van extra vluch ten naar Londen. De interesse van luchtreizigers beweegt zich dus in ge heel andere richting dan die van het overig deel van de op Kerstmis uithui zige landgenoten. De K.L.M. kan zich veroorloven op de beide hoogtijdagen zo goed als niet te vliegen. Als „tegen prestatie" zijn alle toestellen van 22 tot 28 December feestelijk versierd, aan de binnenzijde dan wel te verstaan, en krij gen de passagiers een speciaal Kerst- menue voorgezet. De vele vervoerspecialisten, die ons land rijk is, zijn het op één punt roe rend eens: de Nederlander apprecieert slechts een huiselijke Kerstmis, al dan niet op confessionele grondslag, als we het zo uit mogen drukken. En hij is op dit punt zo „stijf" en vasthoudend, dat hij zich niet eens voor de gast, die er tegengestelde opvattingen op na houdt, druk wenst te maken. Op voordracht van de bestuursraad heeft het buitengewone congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat te Brussel in vergadering bijeen is, besloten de zetel van het Internationaal Christelijk Vakverbond van Utrecht naar Brussel over te plaatsen. De over plaatsing zal, naar verwacht wordt, in de loop van het volgend jaar geschie den. "-9 - Het Nederlandse telexnet wordt ge automatiseerd. In 1953 komt een automa tische telex-telegraafcentrale te Amster dam gereed. Daarna zal te Rotterdam en tenslotte te Den Haag een dergelijke centrale worden gebouwd. De Rotter damse abonné's zullen voorshands via de automatische centrale te Amsterdam lopen. Daarna zullen de abonné's te Amster dam en te Rotterdam zelf al spoedig rechtstreeks volautomatisch een nummer in Duitsland kunnen kiezen. Thans, en ook nog in de eerste tijd na het in dienst stellen van de Amsterdamse centrale, moet dit nog via de telefoniste geschie den. Den Haag zal later aan de beurt komen. Indien in of omstreeks 1955 de drie centrales gereed zijn en het telex- verkeer in ons land van telefoonbasis op telegraafbasis gebracht is, dan zal iedere aangeslotene in de gelegenheid zijn rechtstreeks contact met abonné's in het buitenland op te nemen. Dit geldt natuurlijk alleen voor landen, die ook geautomatiseerd zijn en die met volauto matische afwikkeling van het interna tionale verkeer accoord gaan. Op het ogenblik is het reeds zo, dat onze telexistes in de centrales Amster dam en Rotterdam in de internationale centrales van bijvoorbeeld Duitsland, België, Zwitserland, Denemarken, Zwe den enz. kunnen kiezen en zo recht streeks de abonné's daar kunnen berei ken. Het grootste aantal internationale verbindingen van ons land komt met Duitsland tot stand, namelijk 57 percent. Met de Duitse P.T.T. is afgesproken, dat in de toekomst een tarief op tijdbasis zal gelden en niet meer een zonetarief. De drie centrales zullen in 1955 onge veer 2000 (thans 700) abonné's kunnen verwerken. Breidt de behoefte zich uit, dan is het telex-telegraafnet zo gepland, dat op tal van knooppunten in den lande districtscentrales zullen kunnen worden gebouwd. Met man en macht zetten min stens één keer per jaar degenen, die een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting moeten in vullen zich aan de verzameling van de gegevens, die moeten dienen voor de aftrek van „de kosten tot verwerving van het inkomen". Voor de loonbelas ting zijn deze niet minder van belang en in principe liggen daarbij de kaar ten volkomen gelijk. Een belangrijk onderdeel van deze kosten tot verwerving kunnen in meerdere gevallen de reis- en verblijf kosten zijn. Over de vraag welke reis- en verblijfkosten en de daarmede op één lijn te stellen kosten in aftrek van het inkomen kunnen komen is al heel wat te doen geweest. In de loop der jaren hebben wij hierbij een ver ruiming van de begripsvorming ont moet, een begripsvorming die echter naar enze smaak nog verder doorge trokken moet worden om tot een meer reële belastingdruk naar draagkracht te komen. Tot na de oorlog werd zowel door de belastingadministratie als door de ju risprudentie een zeer eng standpunt ingenomen. Alleen die reis- en verblijf kosten, die zeer nauw met de verwer ving van het inkomen samenhingen, konden in aftrek komen. Te denken was daarbij aan de kosten, die men bedrijfs- of beroepsmatig. maakte. De handelsman, die voor zijn zaak op reis was, de handelsreiziger die zijn reiskosten uit zijn eigen zak moest be talen, de handwerksman die nu eens hier, dan weer daar werkte, kon de werkelijk gemaakte kosten vcor reis en verblijf in mindering van zijn in komen brengen. In principe kon en kan de be lastingadministratie daarbij overleg ging van bescheiden vergen, doch in de practijk komt het er vaak op neer, dat een redelijk bedrag zonder meer wordt geaccepteerd. Gelukkig is men bij ons nog niet zo ver als b.v. in Duitsland, waar voorschriften bestaan tot welke maximumbedragen men terzake een aftrek mag toepassen en ook ontbreekt de inspecteur de bevoegdheid om na te gaan of een werkelijk gedane uitgaaf in het gegeven geval wel noodzakelijk De eeuwenoude Cisterciënser-orde, die zich in Me middeleeuwen, mede dank zij Sint Bernardus van Clairvaux, met zijn zeer grote invloed op het godsdien stige en politieke leven zeer snel uitbreidde in 100 jaar tijd verreizen destijds 1600 huizen en waarvan Nederland bij het begin van de Reformatie 34 abdijen telde, is nog even levenskrachtig als in die ver vervlogen jaren. Men moest na het verdwijnen van het Roermondse klooster in 1794, het laatste dat ons nog restte, opnieuw beginnen. Thans zijn er in Diepenveen, Echt, Tegelen, Tilburg en in Zundert weer bloeiende Nederlandse Trappistenkloosters. Zundert, dat nog niet zo lang geleden een zelfstandige abdij werd, is een stichting van Tilburg. Maar reeds jaren lang is er volgens de wens van de H. Vader door de mis siebisschoppen een beroep gedaan op Tilburg om op Java een klooster te stich ten, een gemeenschap van God-zoekers, waarin ook Javanen hun plaats kunnen vinden in een kloostercentrum, dat door handenarbeid i.e. landarbeid een bron is van materiële vooruitgang. Men Is niet over één nacht ijs ge gaan. Vijf en twintig jaar geleden kwam pater P. Willekens S.J., de latere Apos tolisch Vicaris van Batavia, naar Til burg om een vestiging van een Trap pistenklooster op Java te bespreken. Maar de abdij O. L. Vrouw van Ko ningshoeven kon zich een dergelijke aderlating toen nog niet permitteren. In 1935, het richtjaar dat in 1928 was aan gegeven. was de Tilburgse abdij nóg niet zover. Na de oorlog kwam pater de Quay, de Missie-overste der Jezuïe ten, aan de oude afspraak herinneren: men rekende op de Trappisten in Indo nesië. Overbodig te memoreren, dat in die jaren de politieke toestand in In donesië een dergelijke stichting onmo gelijk maakte. Maar in 1950 trok de pionier pater Bavo van der Ham naar Indonesië, kocht, een terrein onder Temantrgung, 20 kilometer van Magelan en 80 km. van Semarang. In de ruïne van een pastorietje vond' hij onderdak en wilde daarbij een klooster houwen. Deze be huizing, dicht bij de demarcatielijn, was te onveilig, zodat pater Bavo van der Ham nog twee jaar in Magelan verbleef om te acclimatiseren. Begin 1952 verklaarden de Indonesi sche autoriteiten de toestand terecht veilig, zodat pater van der Ham begin Mei zijn nieuwe „klooster" kon betrek ken. Enkele-dageh later voegde Dom Willibrord van Dijk, de Abt van O, L. Vrouw van Koningshoeve, zich bij hem en is vijf weken gebleven in dit primitieve kloostertje, met een dak van bamboe en alang-alang, zonder ramen en met een vloer van gewoon zand. Dank zij de goede zorgen van Mgr. A. Sugijapranata S.J., de Apostolisch Vicaris van Magelan, die tijdig de be volking van de omtrek had laten voorlichten door een onderwijzer, werd men niet gemolesteerd; integen deel, de stichting van het nieuwe klooster is hartelijk toegejuicht. Pater van der Ham zal echter nog geruime tijd moeten experimenteren al vorens het Trappistenleven dat is het eerste Trappistenklooster op Java definitief is aangepast aan de omstan digheden. De wollen kleding heeft plaats gemaakt voor katoen. Landarbeid is voor een Europeaan daar goed te doen, zodat men eventueel hiermee vol gens de regel van St. Bernardus de kost kan verdienen. Waarschijnlijk moet men ook modifi caties in de observantie aanhangen, om het kloosterleven zoveel mogelijk aan te passen aan mentaliteit en gewoonten van de Javanen. Ook de voertaal zal Javaans of Indonesisch zijn. Het sobere menu van droog brood en koffie, groen tesoep, aardappelen, groenten en fruit, heeft reeds een Oosterse verandering ondergaan. Binnen enkele maanden zullen vier Trappisten van Tilburg naar lemang- gung vertrekken om daar met pater (Van onze correspondent in Duitsland) Oranjestad) 27 cember, Ned. Nieuw Guinea (Biak) ja .December, Nieuw Zeeland (Auck- rih 23 December, Suriname (Parama- rv°> 27 December, Tunis (Tunis) 27 cet^l er' Syrië (Damascus) 27 De- hps?, r' Unie van Zuid-Afrika, (Johan- tevïrfUrg, 28 December, Uruguay (Mon- Yortt 28 December, V. S. (New J 27 December. m 5 uur in de namiddag is het op het Centraal station van Keulen bij zonder druk. Bij de ingang van een zaal van de wacht kamer derde klas is het °P Woensdagmiddag zelfs zo, dat driehonderd mensen een zaal binnen willen, die slechts 100 mensen kan bergen. Acht politie-agenten dringen de mensen aan de ingang met geweld terug, een meisje valt flauw, een glazen deur wordt ingedrukt. Wat is er aan de hand? Zoals iedere Woensdagmiddag worden ook deze keer weer door de sta tionsboekhandelaar van Keu len de zogenaamde „Woens- dag-gesprekken" georgani seerd, een soort brain-trust over een actueel onderwerp, literair, cultureel of politiek. Deze gesprekken worden tel kens gevoerd door 4 a 5 ex perts. schrijvers, kunstenaars, ambtenaren, politici, geeste lijken en het publiek kan na afloop vragen stellen. Entrée vrij. Uit een heel klein be- ain hebben deze W oensdag - gesprekken zich, ontwikkeld tot een instelling die steeds meer toeloop krijgt in heel Westduitsland bekend is en enkele keren reeds door de radio uitgezonden is. Het is inderdaad een uniek geval. Er staat geen enkele organisatie achter dit initia tief van de actieve boekhan delaar Gerhard Ludwig, en het publiek bestaat uit wer kelijk geïnteresseerden uit alle kringen; een echte spie gel van de „man in the street", mensen, die na kantoortijd, na school of colleges, viak voor de winkelsluiting en nemen, even nog over een zeer actueel onderwerp gaan discussiëren. Tot nu toe zijn o.a, de volgende onderwerpen- behandeld: de positie van de dichter, China, het jeugdboek, Antoine de Saint-Exupéry, de verdediging van het Wes ten. het surrealisme, de po sitie van de jonge generatie, waarom is de Vlaamse litera- '■uur in Duitsland zo bemind?, het probleem Duitsers-Joden etc- In een enorme drukte ne men op deze Woensdag-mid- band, zoals in een werkkamp, er is geen bewaking meer, een soort zelfbestuur, dat de meer gevorderden zelfs het uitgaan zonder bewaking toe slaat. Men wil het slechte mi lieu van een strafgevangenis voor deze jonge ongelukkigen vermijden, hun gelegenheid geven verantwoordelijkheid te dragen. Gevaren? Weinig, maar het blijft een uitzonde ring naast de gewone gevan genissen, en kan nuttige aanwijzingen voor verbete ring elders geven. de gevangenis. Zoals in de vroegste tijden van de Kerk moeten ook hier zielzorg en sociale zorg nauw samen werken. Hij weet van vrijge latenen uit de Oostzone, dat ook in de Oostduitse concen tratiekampen de zielzorg on der enorme moeilijkheden nog een zeer belangrijk werk kan verrichten. Er ontwikkelt zich hierna een uiterst geanimeerde, vaak felle gedachtenwisseling, waarin ook oud-gedetineer- dag drie ambtenaren, een katholieke geestelijke en een bekende schrijver achter de bestuurstafel plaats. Onder werp: het gevangenis-wezen. Is het moderne systeem van voltrekking van de straf juist? Wat is het eigenlijke doel van de straf: boete of opvoeding? Worden de mis dadigers in feite zo behan deld. dat zij ook beter wor den? Eerst spreekt de direc teur van het tuchthuis van Siegburg, dr. Muller, een man. die zijn zaak kent, een diep gelovig protestant, die met een indrukwekkende rust vertelt, dat men de misdadi gers tot een juiste besteding van de vrije tijd en via een geestelijke activiteit in de stijl van de volkshogescholen tot een beter inzicht wil brengen. Dr. Kemink komt uit een eigenaardige wereld: hij leidt het strafkamp voor jeugdige misdadigersDaar moeten de jongelieden wer- voor zij hun forensentrein ken, maar in meer open ver- Na dit indrukwekkende verhaal over de jeugdige misdadigers spreekt Pfarrer Bucholtz uit Düsseldorf tot de met steeds grotere span ning luisterende mensen, onder wie zich elegante da mes, arbeiders met hun kof fiekan, studenten, intellectu elen en bedaarde middenstan ders bevinden. Pastoor Bu choltz was de katholieke ziel zorger in een van de meest beruchte gevangenissen van de nazi-tijd, in Plötzensee bij Berlijn, waar hij niet al leen voor tienduizenden ge vangenen moest zorgen, maar ook een groot aantal vooraan staande politieke veroordeel den vooral na 20 Juli 1944 óp de galg of het peloton moest voorbereiden. Terecht noemde hem de voorzittende boekhandelaar een legendarische figuur in Duitsland. Pfarrer Bucholtz sprak over de betekenis van de zielzorg in het kamp en in den en vertegenwoordigers van de justitie en van de staat deelnemen. Men gaat heen met het ge voel, iets ongewoons op zeer gewone wijze meegemaakt te hebben. Het resultaat is na tuurlijk niet overdreven be langrijk. Er komt geen reso lutie of actie uit de discussie voort. Maar het vruchtbare aan deze „Woensdag-gesprek- ken" ligt in de oorspronke lijke en directe wijze, waar op een onderwerp aan de orde gesteld wordt op de spitsuren op een centraal station en in het feit, dat iedereen met de anders moei lijk bereikbare personen, die op een verantwoordelijke post staan, van gedachten kan wisselen. Het is een initiatief, dat op andere wijze dan de toespraken in het Hyde Park te Londen, de moderne mens van de grote stad enkele ogenblikken helpt na te den ken. Bavo van der Ham éen kleine commu niteit te vormen. Dit zijn pater Bal- duinis ten Hacken uit Amsterdam, paver Nicasius Schilders uit Heeze, pater Sil vester Oomen uit Beek bij Breda en broeder Maurus Corèl uit Amsterdam. Later zullen deze vier monniken nog door een achttal worden gevolgd. Nochtans is de moedige pionier niet de enige in de absolute eenzaamheid van Temanggung. Een jonge Javaan, Thomas, heeft zich reeds bij hem aan- gesloten. De katholieke Indonesiërs zien met ongeduld de vestiging van de monniken tegemoet Velen willen zelf dit strenge beschouwende leven leiden. In het Tilburgse Trappisten klooster zijn trouwens al twee Java nen ingetreden, die, om hun roeping te kunnen volgen, speciaal naar Ne derland zijn gekomen. Terecht zei Vader Abt: „We bouwen een huisje met goede hoop op de toe komst". De Oosterse volkeren hebben een sterke feeling voor het beschou wende leven. Daar zijn niet alleen de bloeiende Trappistenkloosters in China en Japan en het klooster van de Claris sen, dat reeds vóór de oorlog op Java werd gesticht, ook de heidenen kennen in Indonesië hun Tapa's, kluizenaars, die zich afzonderen in eenzame grotten. Zij blijven ondanks het sterke gemeen schapsgevoel van de Indonesiërs, soli tairen en de mystieke broectcr-orden van de Islam kregen in Indonesië geen voet aan de grond. De aard van het Indonesische volk met zijn mystieke inslag, zonder zucht naar lexe en confort, biedt een veel belovende natuurlijke basis voor het beschouwende leven. Waar het materialisme de laatste ja ren speciaal in de grote steden derge lijke onrustbarende vormen aanneemt, dat het volkseigen hier gevaar loopt, ziet men in alle Indonesische kringen de komst der Trappisten als een enorm belangrijke gebeurtenis, als een onmis bare hulp hij de geestelijke wederop bouw van het land. Men zal zich der halve niet verbazen, dat zelfs de Mo hammedanen en de bestuursambtenaren de monniken met open armen ontvan gen. Daar komt bij dat de handenarbeid de laatste tijd sterk in discrediet is ge raakt. Het feit dat deze Europeanen met hard werken hun kost moeten ver dienen deze gedachte is voor de In donesiër totaal nieuw zal de volks opinie ten goede beïnvloeden. Men verwacht van de Trappisten, be halve de charitas hoewel zij zich niet bezig houden met directe missio nering, onderwijs of ziekenverpleging vooruitgang in de landbouw door betere methoden. Dat de Missie-bisschoppen met ver langen de komst van deze monniken, die een zeer streng leven leiden van boete, onthechting en koorgebed in de absolute eenzaamheid, verwachten, is uit de voorgeschiedenis gebleken. Zij zijn geestelijk onmisbaar in het Corpus Christi Mysticüm. Daarnaast zal de apologetische waarde van deze monni ken: de ware Godsmannen, die een zaam en in soberheid leven, de aantrek kingskracht van de Kerk in Indonesië doen toenemen. Het Katholieke blad „Amigoe dj Cu racao" schrijft in een hoofdartikel: „Zo als de zaken thans staan, kan slechts een hernieuwde formulering van het Surinaamse standpunt ten aanzien van het recht van afscheiding een oplossing brengen. Of dit mo gelijk is, is echter een vraag, die vrij veel scepsis zal ontmoeten. Suriname wil zich vrijwillig binden met behoud van de vrijheid de band te verbreken. Suriname behoort echter de consequen ties te trekken van een vrijwillige bin ding. Als het eenmaal lid is van het geheel, dienen de belangen van het ge heel en niet als van een deel te over heersen. Blijkbaar is in New York niet expliciet vastgesteld wat het motief is. waarom tot eventuele ontbinding van het Koninkrijk kan worden overge gaan." In Paramaribo, aldus het blad, is „voor een goed begrip" er aan toe gevoegd, dat Suriname op grond van eigen belangen de vrijheid tot uittre den wenst te behouden. is geweest dan wel, dat ook met minder had kunnen worden volstaan. Gebruikt men voor zijn bedrijf, beroep of be trekking een super de luxe auto, dan mag de inspecteur dus de zakelijke kosten hiervan niet verminderen met de bewering, dat betrokkene ook pei 3e klasse trein had kunnen reizen. Woont iemand in Bussum en heeft hij zijn werk in Amsterdam, dan zijn de reiskosten BussumAmsterdam v.v. geen kosten van verwerving. Hij zal toch immers als regel op grond van persoonlijke overwegingen in Bus sum wonen. Zou de werkkring in Am sterdam slechts tijdelijk zijn, zodat ver legging van woonplaats niet gevergd kan worden, of zou de betrokkene zo wel een werkkring in Amsterdam als b.v. in Utrecht hebben, dan kunnen wel reis- en verblijfkosten in mindeT ring komen. Een verruiming van deze uitgangspun ten is tot stand gekomen toen de minis ter van Financiën voorschreef en tevens de Hoge Raad uitmaakte, dat reis- en verblijfkosten ontstaan door algemeen werkende omstandigheden als b.v. wo- ningschaarste in mindering op het in komen kunnen komen. Woont iemand in Bussum en krijgt hij een werkkring in Amsterdam, waar hij ondanks de nodige moeite geen geschikte w#ning kan vinden, dan zijn tegenwoordig de reis- en (extra) verblijfkosten dus wel aftrekbaar. Ook ten opzichte van de aftrekbaar heid van verhuiskosten is een ver ruiming in de mogelijkheid tot aftrek gekomen. Voorheen was deze aftrekmogelijkheid niet aanwezig indien de verhuiskosten samenhingen met het aanvaarden van een nieuwe werkkring, Op grond van de ministeriële resolutie van 23 Februari 1951 is thans ook in dit geval aftrek van de noodzakelijke kosten voor zover niet vergoed door de werkgever mogelijk. Verhuiskosten, die gemaakt worden omdat men door zijn werkgever wordt „overgeplaatst" of die samenhangen met een verlegging van de beroeps- of bedrijfswerkzaamheden naar elders konden ook vroeger al in aftrek komen. Kapitaalsomzettingen zijn echter geen uitgaven, besliste de Hoge Raad bij zijn uitspraak van 1 October 1952: Een ambtenaar die werd overgeplaatst kon niet de uitgave, die hij had gedaan voor de aanschaffing van vijf vaste wastafels in zijn nieuwe (huur) woning in min dering brengen omdat deze althans economisch zijn eigendom blijven. Moge het begrip kosten van verwer ving ook in dit verband nog verder ver ruimd en aangepast worden aan de te genwoordige omstandigheden. In het bijzonder denken wij hierbij aan de trein-, tram- of fietskosten, die bijna een ieder heeft te maken om van zijn huis naar zijn werk te komen. Het zijn als regel meer sociale en gezondheidsre denen dan een persoonlijke voorkeur, die tot de dagelijkse trektochten nopen! (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal in de Peel onder de gemeente Bakel en Venray een nieuw vliegveld werden aangelegd. Nog grotendeels woeste grond zal hiervoor worden geëgaliseerd en bewerkt. Over de Peeldorpen De Rips en Elsendorp zal een nieuwe wegverbinding met het vliegveld Volkel worden gemaakt De minister van Economische Zaken heeft de ondernemingsraad van de Staatsmijnen medegedeeld, dat hij voor nemens is oud-minister H. H. Wemmers, die onlangs zijn functie als directeur der Staatsmijnen heeft hervat tot voor zitter van de directie der Staatsmijnen te benoemen. De tegenwoordige presi dent-directeur van de Staatsmijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothoff zal nJ. 1 April 1953 zijn functie neerleggen wegens het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd. Tevens heeft de minister van Economische Zaken het voornemen ir. A. Hellemans, thans bedrijfsingenieur van Staatsmijn Wilhelmina, tot direc teur der Staatsmijnen te benoemen. „De actie van het Nederlandsche Roo- de Kruis ter verkrijging van materiaal voor hoornvliestransplantatie heeft niet het gewenste resultaat afgeworpen. In het afgelopen jaar werden zes-en-vijf tig hoornvliestransplantaties verricht tegen acht-en-zestig in het voorafgaande jaar. Dit aantal zou in beide jaren welhaast het dubbele hebben kunnen bedragen, indien we meer materiaal ter beschik king hadden gehad'i zo lezen wij o.m. in het drie-en-negentigste jaarverslag (over het jaar 1951) van het Nederlands gasthuis voor behoeftige en minverms- gende ooglijders te Utrecht. „Naar ana logie van hetgeen in het buitenland ge schiedt zou er een wettelijke regeling moeten komen, waarbij in daartoe" door de overheid'aan te wijzen ziekenhuizen bepaalde artsen bevoegdheid wordt ver leend bij overledenen oogsectie te ver richten ter verkrijging van het voor corneatransplantatie noodzakelijke ma teriaal en zulks zonder dat daartoe toe stemming van de verwanten vereist wordt. Natuurlijk zal men er bij voor keur slechts toe overgaan na die toe stemming te hebben verkregen. Thans komt die toestemming echter vaak te laat", aldus het verslag. Overal ter wereld wordt in deze dagen de Kerstviering voorbereid. In vele landen zullen Kerstspelen worden opgevoerd, o.a. ook in Hawaii. Twee kleine meisjes, die optreden als engeltjes bij de kribbe, repeteren druk. Het ent meisje komt van Japan, het andere van Korea. (Van onze landbouw-medewerker) Dat de Voorlichtingsdienst voor de Land bouw zegenrijk werkt, staat onwrikbaar vast. Er is zeker geen boer of tuinder, die ze zou willen missen: de landbouw-, vee- teelt-, zuivel-, cultuur- of tuinbouwconsulen- ten, de 'inspecteurs van de Veeartsenijkun- dige Dienst, de houtvesters of de ambtena ren van de Plantenziektenkundige Dienst, Met hun honderdtallen assistenten en ande re medewerkers overspannen zij het gehele land op doeltreffende wijze, daarbij centraal geleid door de directie van de Landbouw in Den Haag. Toch heeft het georganiseerde bedrijfsle ven, zoals dat gecentraliseerd is in de Stich ting voor de Landbouw, zich meermalen af gevraagd of het eigenlijk wel juist is, dat de bedrijfsvoorlichting door de Overheid ge geven wordt. Wellicht zou dit nog beter kun nen geschieden door de georganiseerde land bouw. Naar aanleiding van een rapport, dat hier over is opgesteld, heeft de minister van Landbouw besloten een Centrale Raad voor de Landbouwvoorlichting in te stellen, die zal worden gevormd door afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw en van de organisaties der boeren en der landar beiders. De eerste taak van deze zal zeker zijn: zich te beraden over de toekomstige metho de van voorlichting. Met name is het de laatste maanden in twijfel getrokken of het resultaat van de landbouwvoorlichting* wel zo groot is als het lijkt. Zeker, niemand twijfelt eraan dat een zeer groot aantal vooruitstrevende, ontwikkelde boeren en tuinders ten zeerste profijt trekt van de voorlichtingsdienst. Deze mensen worden, gevraagd of ongevraagd, grondig voorge licht; zij verbeteren bij voortduring hun bedrijven en zij zullen zo meent de voor lichtingsdienst vrij algemeen hun min der vooruitstrevende collega's door hun voorbeeld vanzelf meetrekken. De voorlich ting kan daarom de ..achterhoede" vrijwel aan zichzelf overlaten, want die volgt van zelf. Dat is dus het „trek-systeem", dat tegenwoordig bij de Voorlichtingsdienst sterk toonaangevend is. Het is evenwel zeer goed denkbaar, een geheel ander systeem te volgen: het „duw- systeem". Daarbij zon de voorlichting zich juist in de eerste plaats moeten richten op het vooruitduwen van de bedrijven, die het meest achteraan bungelen. Dat zijn de men sen, die veelal geen geld hebben om verbe teringen aan te brengen, de lieden, die arg wanend staan tegenover iedere ambtenaar en die eigenlijk niets liever wrensen dan maar met rust gelaten te worden. Door het veelal gevolgde „trek-systeem" dreigen die kleine luiden nog meer achterop te raken, zeer tot schade van het geheel. Wanneer wij het goed hebben gepeild, zijn vele leidende practici van oordeel, dat on ze landbouw als geheel ermee gebaat zou zijn, indien een flink deel van de beschik bare werkkrachten en gelden aan „duwen" besteed zou worden. De Chinese communisten bewerken de geallieerde linies met bedreigingen dat zij Kerstmis in het door de V.N.- troepen bezette Seoul gaan vieren. De communisten hebben luidsprekers aan gebracht in de voorste linies, die de hele dag beurtelings kerstverhalen en propaganda uitbraken over de gealli eerde hoofden. Hoog vliegende Chinese vliegtuigen hebben duizenden pamflet ten uitgegooid boven de frontlinie van de Verenigde Naties, waarin de soldaten aangeraden wordt het bijltje er by neer te leggen en naar huis te gaan. Zij heb ben de geallieerde stellingen niet ge bombardeerd of gemitrailleerd. Israël heeft een nota overhandigd aan de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde te Tel Aviv, waarin een Tsjechoslowaakse nota, die de terugroeping van de Israë lische gezant in Praag, Aryeh Koubovi, eist, „zonder voorbehoud" van de hand gewezen wordt. De Israëlische nota verwerpt verder de Tsjechoslowaakse beschuldigingen, dat Koubovi zich in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije gemengd heeft en zich ingelaten heeft met de samen zwering van de voormalige communis tische leider Rudolf Slansky, die deze maand wegens spionnage is terechtge steld. Israël spreekt in de nota „verba zing en verontwaardiging" uit over sommige aspecten van het proces- Slansky, in het bijzonder zijn anti- Zionistisch-anti-Israëlisch en „duidelijk anti-Semitisch" karakter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9