Aantal Nederlanders in Indonesië mindert Politiek der Indonesische regering in scherp contrast met die van vele andere landen V.N. nemen genoegen met zachte resolutie COMMUNISTISCHE VALKUIL Trawler „Alkmaar" volkomen zeewaardig schip Aanval en verweer GEVOLG VAN SCHERPE BEPALINGEN Ernstig auto ongeval Vrouw te Weert doodgereden Schip in de IJsel gezonken Het Vredescongres in Wenen gesloten J5 Januari vergaan Het weer Dooi met regen Tol hoofd en hart ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 o 76ste'JAARGANG No. 25563 Terugkeer verlofgangers Oud-militairen Een dode en een zwaar- gewonde Auto in Heerlen ontdekt Geen aandacht voor critiek op Rusland DE VERWIKKELINGEN IN MAROKKO 55' De week van het „vredescongres' Teddy gevoerde windjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon; Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. V (Van onze correspondent per luchtpost) DJAKARTA, 15 December. Waar verschillende Zuid-Amerikaanse landen, pas te kennen hebben gegeven Nederlandse emigranten te willen opnemen, waar deze sinds lang welkom zijn in Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afrika, daar maakt Indonesië de toelating van Nederlanders juist steeds moeilijker. De toe lating van nieuwe Nederlanders in Indonesië is aan een quotum en zeer scherpe bepalingen gebonden; Nederlanders in Indonesië, die met buitenlands verlof gaan, krijgen vaak geen toestemming terug te keren; en in de laatste tijd worden in Indonesië zelfs Nederlanders, onder wie die daar jarenlang gevestigd zijn geweest Of er zelfs geboren waren, uitgewezen. Voorwaar een schrille tegenstelling. Het aantal Nederlanders dat in 1953 In Indonesië toegelaten zal worden staat nog niet vast. De van officialp zijde daarvoor opgegeven cijfers willen nog wel eens variëren. Er is een totaal van 1.000 Nederlanders genoemd, maar ook een van 2.000. In dit laatste cijfer zouden dan echter de gezinsleden be grepen zijn, zodat het in de praktijk neer zou komen op slechts 500 gezinnen. De Indonesische immigratiedienst heeft richtlijnen uitgevaardigd voor de toe lating van Nederlanders tot Indonesië. Volgens deze mogen zij uitsluitend uit komen als „deskundigen". In eerste in stantie moeten in principe alle werk zaamheden in Indonesië zowel die in dienst van de staat als die van het particuliere bedrijfsleven verricht worden door Indonesische staatsburgers. Waar dit (nog) niet mogelijk is, mag gebruik gemaakt worden van buiten landse deskundigen. Daarbij mogen deze pas dan uit het buitenland aangetrok ken worden, indien gebleken is dat in Indonesië zelf geen buitenlanders aan wezig zijn, die de bewuste werkzaam heden kunnen verrichten. In principe kunnen, aldus de richt lijnen van de Indonesische immigra tiedienst, als deskundige beschouwd 'worden al diegenen die een universi- taire^titel (mr., dr.. ir.) voeren. Daar- 'haast kunnen ook als deskundigen beschouwd worden mensen die we- 'gens hun ervaring bijzóndere werk zaamheden kunnen uitvoeren. Als voorbeeld noemt de circulaire van de immigratiedienst de Japanse duikers voor het bergen van gezonken sche pen. Indien een werkgever in Indonesië een in Nederland woonachtige Neder lander als deskundige wenst uit te la ten komen dient hij een aanvraag daar toe in te dienen bij de immigratiedienst fe Djakarta. Wil een werkgever een deskundige uit een ander land dan Ne derland doen uitkomen dan moet niet hij, maar de adspirant-werknemer de aanvraag daartoe indienen, en wel bij de diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië in het land waar hij zich bevindt. De werkgever, die uit Nederland een deskundige wil laten uitkomen, moet een formulier invullen, waarop 17 vra gen gesteld worden. Hij moet dit in zevenvoud bij de immigratiedienst in dienen.... Onder meer wordt daarbij uitvoerig naar de militaire antecedenten van de uit te komen kracht geïnfor meerd. Voorts worden onder meer een verklaring dat huisvesting in Indonesië aanwezig is en fotocopieën van getuig schriften en diploma's van de uit te komen kracht gevraagd. Het ministerie waaronder de werkgever ressorteert (een krant ressorteert onder het mi nisterie van voorlichting, een transport bedrijf onder het ministerie van ver bindingen, een importzaak onder het. ministerie van handel) moet een urgen tieverklaring afgeven. Daarnaast bestaat in Indonesië de re geling dat elke buitenlander (Nederlan der), die met buitenlands verlof gaat, slechts dan naar Indonesië mag terug keren als hij een re-entrypermit krijgt. Hoewel bij de uitreiking van deze re- entrypermits misschien in de praktijk niet zo'n zware maatstaf wordt aange legd als bij het uitkomen van nieuwe krachten wordt toch ook hier een scher pe selectie toegepast. Heel wat Neder landers 'kunnen dan ook niet wan hun verlóf naar Indonesië terugkeren. Daarbij is het dan nog zo, dat de be trokkenen in feite tweemaal geschift worden: De eerste keer voor hun ver trek uit Indonesië en de tweede keer voor zij uit Nederland naar Indonesië terugkeren. Bij het vertrek uit Indone sië krijgt betrokkene een exit-permit en eventueel een re-entrypermit. Zeventig wagens u'it het wagenpark van ex-koning Faroek zullen binnenkort in gebruik worden genomen door de Egyptische regering. De wagens, die destijds werden gebruikt door hoge regeringsautoriteitenen die thans ook in het bezit van de staat zijn, zullen worden verkocht. Een kijkje in de konink lijke garage. De auto's, die u op de foto ziet, zijn hoofdzakelijk Cadillacs an Packards. En dan te bedenken, dat dit nog slechts een gedeelte is.... Met deze re-entrypermit alleen mag hij echter nog niet naar Indonesië terug keren. Hij behoeft daartoe ook nog de zgrr. ontschepingsvergunning (izin men- darat), die wordt uitgereikt door het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag. Hier kan hem dus alsnog belet, worden om naar Indonesië terug te keren. Bijzonder scherp treedt de Indonesi sche immigratiedienst op tegen ex-mili tairen van de Koninklijke Landmacht, en van het KNIL. Hiermede werd ruim een jaar geleden een aanvang gemaakt. Het werd regel dat aan de leden van deze groep, indien zij met verlof naar Nederland gingen, een re-entrypermit werd geweigerd. Uiteraard werd en wordt daarbij verschil gemaakt naar ge lang van de categorie, waartoe betrok kene behoord heeft. Zo krijgen b.v. per sonen, die bij de inlichtingendienst ge werkt hebben, vrijwel nooit een re- entrypermit.' Ook voor voormalige oor logsvrijwilligers is dit zeer moeilijk Voor oud-dienstplichtigen wordt het weer wat gemakkelijker. De B.P.M. bijvoorbeeld is op deze wijze reeds 17 Nederlandse employees kwijt geraakt, de Borsumij drie. Totaal cijfers zijn niet bekend, doch zij schij nen reeds in de drie cijfers te lópen Van officiële zijde wil men tot op heden nog geen cijfers loslaten. In elk geval staat wel vast dat het aantal Nederlanders in Indonesië ge staag mindert en dat het dit ook voors hands nog wel zal blijven doen. Dat het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië bij gebrek aan personeel eveneens steeds meer in het gedrang gaat komen behoeft geen betoog. Dit is echter mede de bedoeling van de Indonesische rege ring, die ook op deze wijze meehelpt aan een „bescherming" van de nationale handel. 4 Gistermiddag omstreeks 2 uur vond op de Teylingerlaan te Voorhout een botsing plaats tussen een personenauto, be stuurd door de heer P. uit Amsterdam, en een vrachtauto van de steenkolen handelaar v. V. uit Sassenheim. De auto's reden beide rechts van de weg. De luxe-wagen is vermoedelijk gaan slippen, daar de weg met een laagje natte sneeuw was bedekt. Met een slin gerbeweging kwam de volkswagen onder de vrachtwagen en werd geheel in elkaar- gedrukt. De gevolgen waren zeer ernstig. De bestuurder, de heer P.. directeur van een schrijfmachine- en boekhandel uit Amsterdam, moest zwaar gewond naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden vervoerd. Een verhoor kon niet worden afgenomen. Zijn 52-jarige echtgenote was op slag dood. De doktoren A. W. Bots van Voorhout en Huber van Sassenheim waren spoedig ter plaatse, evenals de Rijkspolitie. Het stoffelijk overschot van mevr. P. is naar Noordwijkerhout vervoerd. Voor een hotel te Heerlen werd Vrij dag de aandacht getrokken van een surveillerend politieagent door een auto, die duidelijke sporen droeg van een aanrijding. Na onderzoek bleek de bestuurder van deze wagen de roeke loze veroorzaker te zijn van een aan rijding te Weert op Donderdagavond, waarbij de 36-jarige mevrouw S. dood gereden is. Twee kinderen werden ern stig gewond. Om half zeven die avond wandelde het slachtoffer met een kinderwagen, waarin twee kinderen, naar huis toen zij werd aangereden door een met grote snelheid passerende personenauto. Me vrouw -S. werd dertig meter meege sleurd en bleef levenloos langs de weg liggen, waar zij werd gevonden door omwonenden, die bij het horen van de slag en het gekerm van de kinderen naar buiten renden. De kinderwagen, die over een grote afstand was meege sleurd, yertopnde duidelijk sporen van een aanrijding Het jongste kind was er uit geslingerd. Op de plaats van de aanrijding was het wegdek bezaaid met kleine glassplinters. De automobilist is met grote snelheid en slechts met de linker koplamp van zijn auto brandend, doorgereden. De beide kinderen werden per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. Hier werd geconstateerd dat het acht maanden oude kindje een schedelbasisfractuur had opgelopen en het 4-jarige kind een beentje had ge broken. Vrijdagmiddag heeft H. M. Konin gin Juliana te Amsterdam op het Jonas Daniël Meyerplein het ver- zetsmonument ter herinnering aan de Februaristaking 'in 1941 onthuld. Bij deze plechtigheid waren Pfins Bern- hard en vele autoriteiten aanwezig. Het monument, genaamd Dokwer ker",is vervaardigd door de beeld- houwer Mari Andriessen. Rechts op de foto Koningin Juliana, Prins Bernhard en Amsterdams burge meester, mr. Atn. J. d'Ailly. Vrijdagmiddag is de „Munificentia" uit Rotterdam in de IJssel bij Deventer op een peiler van de oude spoorbrug gevaren en binnen een half uur gezon ken. De zoon van de schipper, die de voortstuwende sleepboot bediende, wist de boot nog buiten de vaargeul te ma noeuvreren, zodat de „Munificentia" het scheepvaartverkeer op de IJssel niet belemmert. Een boot van de Waterstaat heeft schipper, vrouw en een dochter aan boord genomen. Vanochtend is in Wenen het congres voor de vrede gesloten. In de plenaire slotzitting werd een aantal resoluties aangehomen, die in feite aansloten bij de Sovjet-voorstellen .Hierin wordt aan gedrongen op een vijf-mogendheden- conferentie, waaraan Communistisch China zal deelnemen, op evenredige ontwapening en beëindiging van de vijandelijkheden op Korea, in Indo- Chna en op Malakka. Verder wordt er in deze resoluties gepleit voor uitbrei ding van de handel tussen Oost en West en tegen het ratificeren van het West- Duitse vredescontract en het E.D.G.- verdrag. Het congres werd gesloten zonder ook maar enige aandacht te besteden aan de critiek op de Sovjet-Unie. die door som mige sprekers gedurende de afgelopen week is geuit. Duitsland De overeenkomst ter af lossing van de Duitse voor- en na oorlogse schuldenlast ter grootte van 3,5 tot 4 milliard dollar zal einde Januari in Londen getekend worden. Dit is gis teren meegedeeld door Warren Lee Pier- son, Amerikaans vertegenwoordiger van de schuldencommissie, waarin Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. zitting heb ben. De Algemene Vergadering der Vere nigde Naties heeft haar debat over Ma rokko gisteren besloten en bij die gele genheid uiting gegeven aan de hoop, dat Frankrijk en het volk van het Noord- Afrikaanse protectoraat met de meeste spoed zullen streven naar de totstand koming van vrije politieke instellingen. De uitslag van de stemming over dc betrokken resolutie was 45 tegen 3 stem- De Raad voor de Scheepvaart, die 3 November een onderzek instelde naar •Ie oorzaak van het vergaan van de mo tortrawler „Alkmaar" IJM 31, heeft het voigende oordeel uitgesproken: De motortrawler „Alkmaar" IJM 31 is *5 Januari tijdens zwaar stormweer Vergaan; alle opvarenden verloren bij Jleze ramp het leven. Het is uit het on derzoek gebleken, dat de „Alkmaar" *Cn volkomen zeewaardig schip was. Allen, die met deskundigheid deze zee waardigheid konden beoordelen, hebben dit bevestigd. Toen na de verbouwing in het schip weer was teruggebracht 'n de toestand, waarin het hij oplevering door de werf in 1933 verkeerde, is himmer bij de rederij of bij de scheep- aartinspectie een klacht over minder ""ede hoedanigheid binnengekomen. Na de ramp rijn geruchten verspreid, waar- '1 het schip als niet geheel zeewaardig geacht, maar de Raad acht be ssen, dat deze geruchten alle grond •dissen. .Het is niet duidelijk geworden hoe de sr??P zich precies heeft voltooid. Het du-P ondervond een weliswaar kort bi|leri^e' maar zeer zware storm, waar- sch °°k audere in de buurt zijnde 0r_ ePeri al hun best hebben moeten doen .-deze met succes door te komen. Hoem te 10 uur beeft schipper deeld nog radi°telefoniscch medege en ri'dat: de toestand zeer moeilijk was de bij volle kracht moest varen om tej-e_°P °P zee te houden. Hierbij zal de Maier-steven van dit schip, die een heel ander beloop heeft onder water dan de steven van andere traw lers en gemakkelijk van de zeeën af glijdt, van invloed zijn geweest. Het valt de Raad op, dat blijkbaar bij alle traw lerschippers de opvatting heerst, dat een zware storm alleen het hoofd kan worden geboden door de kop recht op zee te houden. Hoe zwaarder weer men ondervindt, hoe sneller de machine zal moeten draaien om stuur in het schip te houden en te verhinderen, dat de kop afvalt. Bij een Maier-steven, met zijn ander beloop onder water, zal de ma chine nog sneller moeten draaien dan bil schepen met een rechte steven. De Raad betwijfelt of deze wijze van afrijden van een storm wel juist is. Door de grote snelheid door het water zal toch de weerstand van het schip tegen de aanlopende zeeën zo groot worden, .dat, indien een breker overkomt, deze vijrwel alles aan dek kan vernielen. Het verdient wellicht aanbeveling om het schip zijn eigen positie te doen vinden. Indien het schip de ruimte heeft, zal het veel gunstiger komen te liggen, wan neer de machine wordt gestopt en het schip zijn beste positie zoekt. Zeeschepen rijden zo meermalen een storm af; de Raad geeft de tralerschippers in overwe ging deze mogelijkheid te overdenken. De Raad sluit zich aan bij de woorden van de inspecteur voor de scheepvaart, waar htf het minder gewenst acht om in een bailasttank vaste ballat aan te bren gen. Wanneer een bailasttank te groot is, is het beter deze onder te verdelen. De Raad spreekt zijn deelneming uit met de nabestaanden van de opvarenden van de „Alkmaar", die bü deze ramp hun leven verloren. In Wenen is deze week een zogenaamd Volkeren Con gres voor de Vrede gehouden, waar enige critiek is uitgeoefend op de Sovjet-Unie, ofschoon de bijeen komst georganiseerd was door communisten en pro-com munisten. Deze paradox is evenwel eenvoudig te verkla ren. Bij oppervlakkige kennisname van de geuite beschul digingen aan het adres van Moskou op dit Rode Congres zou men misschien geneigd zijn zich over de gang van zaken te verheugen, en wellicht krijgt men zelfs de indruk dat de opzet van de organisatoren mislukt is. In werke lijkheid kan dit verloop voor de leiding van.de conferen tie niet verrassend geweest zijn men kon immers ver wachten wat de uitgenodigde sprekers zouden zeggen en reden tot vreugde geeft de Weense vergadering ons allerminst. Integendeel: vooral Donderdag kwam het tra gisch karakter van deze hele vertoning bijzonder sterk tot uiting, hoewel toen een Britse pacifistische predikant de afwijzing van het Indische vredesvoorstel voor Korea door Vishinsky veroordeelde. In de oorspronkelijke tekst van dezelfde redevoering van deze dominéé kwam name lijk ook een scherpe afwijzing voor van het onlangs te Praag gehouden proces tegen de vroegere secretaris-gene raal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Slans- ky, en enigen van diens vroegere medewerkers. De af schuwelijke bijzonderheden van deze bespotting van de rechtspraak liggen ons nog vers in het geheugen. Alle be schuldigden verklaarden zich prompt schuldig aan de grootste misdrijven en aan het slot van deze geënsceneer de rechtzitting, na de veroordeling, stonden de elf onge- lukkigen als één man op en smeekten zij de autoriteiten de executie onmiddellijk te doen plaats vinden, hetgeen twee dagén later dan ook gebeurde. Het verloop van dit proces kwam geheel overeen met de talrijke soortgelijke processen die de laatste jaren in de Oost-Europese landen hebben plaats gevonden. De Britse predikant heeft Donderdag zijn voorgenomen aanklacht tegen het gebeurde te Praag niet in de verga dering uitgesproken, omdathij zich wilde houden aan de regel dat op het congres geen critiek mocht wor den geleverd op binnenlandse aangelegenheden van andere landen! Hst vooraanstaande Britse blad „The Economist" heeft zich twee weken geleden in een voorbeschouwing over de Weense conferentie afgevraagd hoe niet-com- munistische kunstenaars en intellectuelen in een zo slecht gecamoufleerde valkuil konden lopen. Met het argument dat hier sprake is van artistieke naïviteit of verward den ken, kan men deze zaak niet afdoen; de betrokkenen kon den immers weten dat zij in net communistische spel zou den worden ingeschakeld. De „Economist" constateert dan dat een eerlijk man moeilijk de illusie kan koesteren dat zijn deelname aan het congres te Wenen van enig nut zou kunnen zijn, en het blad stelt tenslotte de rhetorische vraag: „Zal een van deze intellectuelen of kunstenaars de moed hebben om aan de communistische gastheren te vra gen wat er onlangs precies in Praag gebeurd is?" Het ant woord is ons inmiddels bekend. Niemand heeft deze kwes tie durven opwerpen. Wel heeft men op deze vredesconferentie weer eens de bekende beschuldigingen tegen Amerika horen uitspreken. In de openingsrede, die gehouden werd door de atoom deskundige Prof. Joliot Curie, werd gesproken van ae „bacteriologische oorlog in Korea", een onderwerp dat ook nog door een Noord-Koreaanse vrouwelijke afgevaardigde uitvoerig behandeld is. Ofschoon de onbetrouwbaarheid van de zogenaamde bewijzen der Chinezen en Noord-Ko- reanen indertijd duidelijk is aangetoond, hebben de niet- „De communistische leiders nemen een parade af van de zware microscopen, die in de Koreaanse bacteriënoorlog tegen de 'Amerikanen gebruikt worden". (Een spotprent van de tekenaar Sennep in het Parijse blad „Le Figaro".) Communistische afgevaardigden te Wenen hét oude ver haal van de met bacteriën geladen bommen' rustig aan hoord. De Noord-Koreaanse dame die' het sprookje weer eens opdiende werd zelfs na afloop van haar redevoering tien minuten lang door de aanwezigen toegejuicht. Die re devoering was typerend voor de opzet van dit congres. Op de conferentie is ook het woord gevoerd door de be kende Sovjet-Russische auteur Ilja Ehrenburg: „Hoe zou den wij, die het Wolga-Don kanaal hebben aangelegd, die de steppen ontgonnen en die Stalingrad hebben bevrijd en weer opgebouwd, schade willen veroorzaken aan de wijngaarden van Frankrijk, aan de oude monumenten van Rome, aan de nog overgebleven trots van Engeland, of aan de koffie-aanplantingen in Brazilië?", heeft Ehrenburg op het congres pathetisch uitgeroepen. Over de ellende die door Moskou reeds in Oost-Europa veroorzaakt is spreekt de Sovjetschrijver echter niet. Er zijn op het congres ift Wenen door enige niet-communisten protesten geuit tegen wantoestanden achter het IJzeren Gordijn, maar over de ten hemel schreiende schending van de Rechten van de Mens te Praag is niet gerept. Dat was immers een Tsjechoslowaakse „binnenlandse aangelegen heid." men bij elf onthoudingen. Deze stem ming werd gehouden nadat de plenaire zitting van de vergadering de deze week door haar Politieke Commissie goedge keurde resolutie, waar „zelfbestuur" het doel der voorgestelde onderhandelingen genoemd werd, gewijzigd had. Hoewel voor vrijwel alle delegaties dezelfde mensen zitting hebben in zowel de Politieke Commissie als de Algemene Vergadering werd gisteravond met 29 tegen 8 stemmen bij 22 onthoudingen besloten het woord „zelfbestuur" te schrappen. Deze „krachtige term" was aan de oorspronkelijk milde Zuid-Ame rikaanse resolutie toegevoegd op voor stel van Pakistan. Als gevolg van deze toevoeging hadden de Verenigde Staten hun handen van de resolutie afgetrok ken. Sir Zafrullah Khan, minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, voer uit tegen 't „politieke gemanoeuvreer" achter de schermen, welk gemanoeu vreer zijns inziens tot de wijziging van gisteren geleid had. België, Luxemburg en Zuid-Afrika schaarden zich door tegenstemmen ach ter Frankrijk, terwijl Australië, Groot- Brittannië en Nederland zich van de stemming onthielden omdat zij dat voor de Vergadering een betere methode achtten om aan te tonen, dat een dis cussie over Marokko niet tot haar be voegdheden behoorde. De Verenigde Staten stemden gisteren voor de her ziene resolutie. Aavertentie Verwachting tot Zondagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen maar ook tijde lijk enige regen. Matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West fcn Zuid Aanhoudend zacht weer. Zondag: Zon 8.4516.3L Maan 11.38—22.19. Maandag: Zon 8.46—16.31. Maan 11.52—23.45. (Van onze weerkundige medewerker) In het gehele land viel gisteren regen, sneeiyjt of natte sneeuw, veroorzaak: dcoi <Sn depressie die langzaam van de Noordzee over ons land naar Duitsland trok. Alleen in het Oosten en Noorden van ons land kwam de temperatuur gis teren niet boven het vriespunt. De zachtere lucht van de Oceaan heeft ons gehele land thans overspoeld. Geduren de het weekeinde zal het weer aanvan kelijk rustig blijven met 's nachts kans op mistvorming. De vorst is nu naar Duitsland teruggedreven, zodat wij temperaturen van enkele graden boven het vriespunt kunnen verwachten. De kans op neerslag wordt morgen groter, vanwege over Engeland naderende re genfronten. (Van -een bijzondere medewerker) Coöperatie Nieuws, een uitgave van de Centrale van Nederlandse Ver bruikscoöperaties, is ernstig boos op ons. Op 8 November hebben we, on der de titel: „Schoenmaker, blijf bij uw leest" kritiek geoefend op bijverschijn selen in de Coöperatieve beweging, die wij onjuist achtten. Vooreerst stelt onze opponent, dat ons artikel een aantal on juistheden bevat (welke zegt hij niet) en voorts s.een ernstig rechtstreekse be schuldiging aan het adres van ons blad". Ómdat het hier een zo algemeen liggend geval betreft. waart naar de mededeling van Coöperatie Nieuws zelf. 315.000 huisgezinnen bij zijn be trokken, is er alle reden nog een keer op deze zaak terug te komen- Onze ge achte opponent stelt, dat wij in ons artikel blijk hebben gegeven van een gebrek aan kennis omtrent het wezen en de structuur van de coöperatie en van de coöperatieve beweging, maar wat nog érger is. het valt schrijver moeilijk aan onze goéde trouw te gelo ven. Het zal onze geachte opponent misschien verbazen te vernemen, daf wij reeds ongeveer een kwart eeuw niet alleen lid zijn van een katholieke verbruikscoöperatie, maar in die kwart eeuw ook vele malen als propagandist optraden voor de coöperatieve gedachte. Let wel, niet van het coöperatisme. dat zich langzamerhand de coöperatieve beweging tracht eigen te maken. We nebben op grond van een veeljarige ervaring en van een tamelijk gedegen studie van de coöperatieve geschiede nis en de coöperatieve beweging. de pretentie, iets van de materie, waarop we kritiek hebben, te kennen. We voe gen hieraan toe, dat we lid zijn van een katholieke coöperatie en dat we hiervoor zullen bedanken op het mo ment. dat die coöperatie ophoudt een katholieke coöperatie te zijn- En daar wringt nu eigenlijk de schoen. We heb ben onze beweringen van 8 November waarachtig niet uit de lucht gegrepen. Het is natuurlijk gemakkelijk voor on ze opponent om uit de reeks van bewe ringen. die wij op 8 November stelden, er slechts ene te nemen. n.I- orze aan val op het verschijnen van „Coöperatie Nieuws". Onze stelling is: de coöperatie heeft in het huidige distributie-systeem een aparte p-aats verworven en zij dient zich op grond van deze verworven plaats tot een taak te beperken: het distribueren van goederen, geleid van uit een hoge distribuanten-moraal en bevorderend een hoge consumenten- moraal. We hebben er geen behoefte aan op dit moment te gaan verdedigen waarom wij katholieke coöperaties voor katholieken wensen. Nu zijn we de mening toegedaan, dat in meerdere opzichten de coöperatie momenteel buiten haar bevoegdheid treedt. En een van.de manieren waarop dit gebeurt is het uitgeven van een orgaan (het zij toegegeven, we hebben ons verschre ven. het betreft een maandblad met neven-edities en geen weekblad). We hebben tegen deze uitgave be'zwaar en we herhalen, omdat „dit blad veel meer tracht te bieden dan reclame voor zijn artikelen en voor gezond coöperatief leven". Hoe lang we dit blad zelf al in huis ontvangen weten we niet. We heb ben er nooit op gelet, omdat we dach ten. dat een blad in huis kwam. dat reclame maakte voor door de coöperatie n de handel gebrachte artikelen Er werden ons een aantal exemplaren toe gezonden door een katholieke coöpera tie, waarin citaten uit het Vriie Volk waren opgenomen en een aanbeveling om naar 1 epaalde Vara-uitzendingen te luisteren. Toen zijn we op meer coöpe ratieve publicaties gaan letten. Dat we dit niet eerder hebben gedaan komt ge woon. omdat we het inkopen van huis houdelijke artikelen rustig aan moeder de vrouw overlaten. Van welke datum de ons toegezonden nummers waren, kunnen we op dit ogenblik niet meer achterhalen, omdat we de nummers naar een ander adres, waar aan deze zaak d? nodige aandacht zal worden ge schonken. hebben doorgezonden. Maar het is ook niet eens nodig dat we die vroegere nummers er bij halen. Het commentaar-stukje in „Cöoneratie Nieuws" zeH is het beste bewiis. dat Coöperatie N!<"U""- Tmtrale voorlich- -T" tvpcht te geven in de slechtste zin van het woord. Onze geachte opponent schrijft Im mers: „Nu doen wij wel ons best in onze beweging, die mensen van allerlei le vensbeschouwingen en met uiteenlopen de godsdienstige en politieke opvattin gen omvat, ieder het zijne te geven. Maar het is natuurlijk bij voorbaat niet uitgesloten, dat op een gegeven momen» de balans eens te veel naar de ene of naar de andere kant zou.doorslaan". Is dit een fraai stukje afschuwelijke „neutraliteit" of niet? Dit op zich reeds is onaanvaardbaar. Maar we bekijken het blad verder en lezen daar een ar tikel: „Prettige Feestdagen", waarin eigenlijk de tendenz van neutraliteit ons uit elke zin tegenschreeuwt: „Of men Kerst viert uit een diepe geloofs overtuiging, of als een ommekeer in het korten der dagen, of louter om de sfeer van geurig dennenhout en de dan sende kaarsjes, het zijn stemmingsdagen met een ernstige ondertoon". Op de volgende pagina een verhaal over oude Kerstgebruiken in Neder land. Een aaneenschakeling van een angstvallig pogen om elke herinnering aan het wezenlijke Kerstgebeuren, zo als het leeft in de harten van millioe- nen christenen, uit te bannen. Het slot van dit beschouwinkje: „De eeuwen door is de geboorte van het licht als een heilig wonder, gevoeld". En nu mag „Coöperatie Nieuws" bij ons kwade trouw veronderstellen. Vooruit dan maar. Wij blijven onze le verancier van levensmiddelen het recht ontzeggen in ons gezin door te dringen met heidense gedachten en wij hopen van harte dat alle katholieke coöpera ties het voorbeeld volgen van enkelen die ons naar aanleiding van ons artikel van 8 November schreven: ..Maak u eeen zorg. wij verspreiden dit prul blaadje niet. maar stoken er de oven van onze bakkerij mee op". Het hart, dat nooit leed ondervond, kan geen verrukking kennen j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1