DEN1S-MOUNIE EDWARD VII Iets werkelijk goeds! is Mgr. B v. Leeuwen ten grave gedragen DETECTIVE STORY een politiepost in Amerika E DE WEEK IN STAD EN STREEK ejjelaar HOTEL „OUD ST. JAN" GISTER MIDDAG HEROPEND COGNAC 8 Ned. vliegboot in Syrië vermist N.V. Wijnhandel W. JAGER GERLINGS „Deze man heeft zegevierend rijkdommen voor de hemel verzameld 1 f 22.50 KERSTGESCHENKEN KERSTKAARTEN Trouivau t«*s ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 PAGINA 2 Met behulp van Marshall-gelden Twee Kamermuziek concerten Met negen inzittenden STILLE ARMEN - 'm£kml: 1 SAINT EMSLXON 1949 1 GRAVES SUPéRIEUR DGUX 1 BEAUJOLAIS 1949 1 VIN PERLé LUXEMBOURGEOXS 1 RODE DOURO PORT 1 PALE DRY SHERRY M SPAARNE S692 HAARLEM Zeer veel belangstelling Voor de a.s. FEESTDAGEN BEGROTING 1953 HAARLEM Verenigde Kath. dammers Luxor Minerva Spaarne City Frans Hals Palace Lido HEEMSTEDE Toegangsprijs Flora Zondagsdiensten KUNSTHANDEl, SANTPOORT Zondagsdienst aUTORIJLES bij v. d. ZEI betekent RIJBEWIJS OKé Beurs van New York Vrijdagmiddag heeft wethouder Geluk het met behulp van Marshall-gelden verbouwde Hotel Oud-St. Jan aan de Jansweg te Haarlem heropend. De foto toont de biljartzaal met rechts het „Kennemerhoekje" en op de achtergrond het restaurant. Onder grote belangstelling heeft gis termiddag wethouder D. J. A. Geluk het hotel „Oud St. Jan" heropend, dat met behulp van Marshall-gelden f 33.000 is gemoderniseerd. Mr. C E. Hunter van de Mutual Security Agency woonde deze plechtigheid bij. Verder was o.a. aanwezig de directeur van „Haarlem? Bloei", de heer C. van Gink, die uiteraard van de zaak veel belang stelling toonde, omdat aan de stad Haar lem weer een betere logiesruimte is ge boden. Bovendien is Haarlem een hotel rijker geworden, dat het tegen de Am sterdamse hotels met gemak kan opne men, daar een grote categorie vreemde lingen financieel in staat wordt gesteld hun vertier in de Bloemenstad te zoe ken. Het hotel „Oud St. Jan" is een zo genaamd tweede-klas hotel en het mag dan wel als bijzonderheid worden aan vaard, dat 't met behulp van Marshall- gelden is opgeknapt, omdat in de regel deze steun wordt gegeven aan eerste klaszaken. Deze uitzondering spruit voort uit het feit, dat de „Oud St. Jan" een aanlegplaats is voor vele vreemde lingen, die reeds vroeg in het jaar Haar lem en omstreken komen bezoeken. De heer Dahmen schat, dat ongeveer 75 van zijn gasten uit vreemdelingen be staat, die in groepen van veertig tot vijftig man komen logeren. Dit hoge percentage is vooral te danken aan het stevige contact, dat de heer Dahmen onderohudt met 'n internationale orga nisatie van spoorwegpersoneel Het hotel is thans na de verbouwing, die nog niet geheel voltooid is. voorzien van 'n restauratiezaa' een beijartzaal- tje, een kleine doch intieme bar, ge noemd het „Kennemerhoekje" en een lounge, die gezelligheid als voprnaamste kenmerk bezit. Voor besloten gezel schappen heeft men een aparte eetzaal, die ook nog voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De heer Dahmen denkt bijvoorbeeld aan het beschikbaar stellen er van aan verenigingen. Wat de capaciteit van het hotel be treft:" het aantal van 52 bedden zal niet vergroot worden, maar Wel wordt in Januari een begin gemaakt met de mo dernisering van de kamers, zodat het FILMS Rembrandt: Tot en met Woensdag 24 De cember: „Detectivestory". Toegang: 18 j. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Zondag 21 December, 11 uur: „Een on vergetelijke melodie". (A song to remem ber). Toegang: a. 1. Donderdag 25 Dec. „Limelight". Charles Chaplin. Tijden: 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. Cinema Palace: Tot en met Woensdag 24 December: „Tarzan, de aapmens". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 25 December: „De tante van CharlieToegang: a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lnxor: Tot en met Woensdag 24 Dec.: „Scrooge and Marley". Kerstvertelling van Charles Dickens. Toegang: a. 1. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 25 Dec.: „Limelight". Charles Chaplin. Tijden: 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. Frans Hals: Tot en met Woensdag 24 De cember: „De onderdaan". Toegang 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur, 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Donderdag 25 Dec.: „Vader is vrijgezel". Tijden: ais hierboven. Lido-Theater: Tot en met Woensdag 24 December: „Always in my Heart". Toegang: a. 1 Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 21 Dec. 11 uur: „Forever Amber" Toegang: 18 jaar. Donderdag 25 Dec.: „De zoon van Ali Baba". Toegang: 14 j. Tttden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Tot en met. Woensdag 24 December, dagelijks 2 15 uur: „Abbott en Costello bij de marine". Toegang: a. 1. Dagelijks 4.30, 7 en 9.15 uur: „De madonna der zeven ma nen" Toegang 18 j. Spaarne: Tot en met Woensdag 24 Dec „De dood speelt mee". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 19. tot en met Maandag 22 Dec.: „Schatelland". Toegang: 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.3o en 8.15 uur Zaterdag 2.30. 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.15. 7 en 9 15 uur. Zaterdag 20 December Stadsschouwburg: Sonia Gaskell Ballet, aanvang 8 uur. Gem. Concertzaal: Haarl. Postfanfare. Concert-cabaret. 8 uur. Zondag 21 December Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel gezelschap: „Miss Poes", aanvang 8 uur. Maandag 22 December Gem. Concertzaal: Piano-concert door Jan Smeterlin, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum Het Huls Van Looy, ingang Kamperlaan. Werken van leden van „De Hollandse Aquarellistenkring". Van 20 De cember af tot en met 18 Jan. 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: „De kunst van het edelsmeden". Jaarlijk se expositie van sieraden en ontwerp-teke- ningen van „Atelier Martinshof". Ge opend van 1017 uur. 's Zondags en Maan dagmorgen gesloten. (Van 29 November af t.m. 21 December). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken worden waarge nomen door Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69. tel. 11596, Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. tel. 11000, Frans Hals-Apotheek. Frans Halsplein I, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 2140O; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel, 28523 hotel met recht een centrum kan wor den van deze streek. De heer Geluk heeft daar ook wel bij de heropening op gezinspeeld, toen hij zei, dat de Haarlemse hotelhouders op zijn minst een gelijke accomodatie en service moeten kunnen opbrengen als die in Zandvoort en omliggende plaatsen. Voorts merkte hij op, dat een samen werking tussen de Haarlemse hotels tot betere resultaten zou kunnen leiden. Hoe het ook zij, Haarlem heeft thans weer de beschikking gekregen over een hotel, dat er met recht zijn mag, te meer daar 't door zijn tarieven in velerlei op zicht bezocht zal worden door mensen, die over een niet al te grote portemon- naie beschikken en toch gaarne gebruik willen maken van een behoorlijk zij het dan geen luxueus hotel. Dat de beoefening van de kunst der kamermuziek niet aan het verminderen is, mochten wij Vrijdagavond weer eens ondervinden. Twee concerten vroegen onze aandacht, t.w. één in het „Waag"- gebouw aan het Spaarne, het andere in de Renaissance zaal van het Frans- Halsmuseum- Wat het eerste concert betrof, hier was het de vereniging „Kunst zij ons doel" op wier initiatief het kwartet Marius Ruysink, fluit; Joop la Court, viool; Jan van Leeuwen, altviool en Joop Koopman, cello, deze kamermu ziekavond verzorgde. In een kort inlei dingswoord wees de voorzitter van „Kunst zij ons doel", de heer Huib de Ru, op het feit dat de kunstenaar zich moet interesseren voor alle takken der kunst. Het verheugde hem dan ook zeer dat vele leden van „Kunst zij ons doeJ" gevolg hadden gegeven aan de uitnodi ging deze kamermuziekavond te bezoe ken. In de wel zeer geschikte ruimte van het Waag-geb'ouw. heerste dan ook di rect een zeer geschikte sfeer voor het geven van een intieme kamermuziek avond. Helaas moesten wij met de pauze na het aanhoren van een oor-verruk kend muziekje van Mozart, een kwartet voor fluit, altviool, viool en cello, deze sfeerrijke omgeving verlaten. Het was echter niet dan nadat we utidrukkelij k hadden kunnen constateren, dat hier vier mensen met grote liefde voor hun kunst musiceerden. Het zou onzin zijn in deze beschouwing te vallen over tekort komingen die er bij dit zeer jonge kwar tet in het spel nog waren. Hoofdzaak is, dat hier zuiver de instelling aanwezig was. en dat er met grote toewijding ge speeld werd. Daarom werd Mozart een verrukking, een trio van Boccherini waarnaar men luisterde met een onbe kommerde glimlach, en drie Fantasia van Henry Purcell eigenlijk niet minder, het bewijs hoe men kan genieten van contrapuntische bewerkingen van melo dieën. Laat dit kwartet voortgaan met muziek en programma's als deze te ge ven. Zij verdienen de volle belangstel ling. In het Frans Halsmuseum concer teerde het Haarlems Trio. bestaande uit de heren Jan Hoeben, viool; Onne van de Klashorst, cello en Fred Luyken, piano. Medewerking verleende de alt violist Jan Aay. Wij hoorden slechts het gedeelte na de pauze, dat bestond uit het kwartet opus 15 in c kl. terts van Gabriël Fauré. Het meest trof ons hier-- in het fraai gespeelde derde deel, een breed opgezet lyrisch Adagio vol bezon kenheid. Ook het brillante laatste deel, een Allegro molto, voldeed in hoge male. Of het door de acoustiek van de Renais sancezaal kwam weten wij niet. maar af en toe klonk ons de ensemble-klank wel wat hard in sommige passages, met name fn het eerste deel. Intussen was het jammer dat de pu blieke belangstelling slechts gering mocht heten. Dit concert was gearran geerd door de vereniging „Vrienden van de H.O.V." Als blijk van waardering werd het „Haarlems Trio" na afloop een nieuw repertoirewerk overhandigd. JAN LAARVELD - j Reddingsvliegtuigen van de Britse luchtmacht zijn vanmorgen vroeg opge stegen van het vliegveld Nicosia op Cy prus om te zoeken naar een Nederlandse Catalina-vliegboot, die sinds Vrijdag avond vermist wordt- Voor zover bekend waren er negen mensen aan boord van het vermiste vliegtuig, dat gisteren tegen het vallen van de duisternis voor het laatst zijn positie opgaf. Het bevond zich toen tachtig km. ten Noorden van Palmyra in Syrië. Het toestel was onderweg naar Nicosia. Ook vliegtuigen van de Syrische luchtmacht zijn aan het zoeken. Advertentie Bij de Twentsche Bank zijn de vol gende giften gestort voor de Stille Ar men: H. O. en Zonen f 5.Mevr. v. D. K. f 10.—. B, R. f 10.—. G. D. f 2 50. H. en P. f 10.—. Fa. L. f 25.—. Fa. C. f 10.—. Mej. A. de G. f 10.N.V. B. en Expl. Mij. f 20.Mej. J. Q. v. R. A. f 5. N. V. S. f 10.—. L. B. f 10.—. A. v. D. f 10-—. J. P. F. M, f 10.—. W. J. I. en Zonen f 10.—. N. V. C. f 10.—. v. W. G. f 10.—. H. F. K. W; K.—W. f 10.—. H. M. v. S. f 5.—. N. N. f 100.—. S. C. f 2.—; C. H. V. f 25.—. Bij het Comité ingekomen: Huize P. f 18,25. Mevr. A. S.—O. f 2,50. Mej. G. f 10.N. N. 1 winterjas, N. N. 1 pak kleren. Op ons bureau zijn bezorgd de vol gende giften; J. W. en Th. V. f 20; W. G. f 10; B. D. f 1; N. N. f 10; N. N. f 5; H. A. W. f 10 (giro); P. S. f 2,50; G. B. f 2.50. Giften kunnen worden bezorgd op ons bureau, Smedestraat 5, Haarlem, of gestort op postrekening 143480. Advertentie mme Alles inbegrepen, franco thuis door geheel Nederland, verpakt in praetisehe kelderdoos. Op deze zonnige wintermorgen heeft katholiek Hillegom de pastoor van de St. Josephparochie, mgr. B. van Leeuwen, ten grave gedragen. Zeer vele pastoors en kapelaans uit de omgeving, het college van B. en W. van Hillegom, bestuur ders van organisaties en verenigingen en talrijke parochianen woonden van morgen in de kerk de plechtigheden bij, toen om half tier. de plechtige Lauden werden gezongen. Agens was daarbij Deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk, geassisteerd door de beide parochie-kapelaans J. Suyker en L. Verbeek. Can- tores waren de oud-kapelaans C. Hammann en N. van Paaschen. Deken Brink man droeg daarna met dezelfde assistentie de plechtige Requiemmis op, waaron der het parochieel zangkoor de Gregoriaanse gezangen zong. Aan het eind van de Mis hield oud-kapelaan Th. van der Heijden de lijkrede, waarin hij uitging van de tekst: „Deze man had minachting voor alles wat de wereld biedt en voor alle aardse dingen, en hij heeft zegevierend rijkdommen verzameld voor de hemel met zijn mond en met zijn handen." Hillegom zo zeide hij, is in rouw ge dompeld, vooral de St. Joseph-parochie, omdat de markante persoonlijkheid van pastoor Van Leeuwen niet meer tot de levenden behoort. Pastoor van Leeuwen was geen gewoon mens, maar iemand, die in :i in v~n v--vlekKing hoe langer hoe minder tegenkomt, een persoonlijkheid, die zijn eigen stempel op zijn omgeving heeft gedrukt. W.aar hij als kapelaan heeft gewerkt, weet men nog na tientallen jaren typerende din gen van hem te vértellen. Maar zijn grootste levenstaak heeft hij toch gevonden in Hillegom, waar hij als pastoor 31 jaren heeft gewerkt. De grondtrek van deze priester is zonder twijfel geweest zijn groot en kinderlijk Godsvertrou wen in de machtige voorspraak van St. Joseph.' Ook daarnaast viel toch op zijn een voud in alles; hij had een hekel aan alle schijn en grote woorden pasten niet in zijn mond. Kapelaan Van der Heijden tekende daarna het zwoegen en ploeteren van de pastoor in zijn eerste Hillegomse jaren, toen hij met een revue het ge bied tussen Beverwijk en Leiden af trok om gelden bijeen te krijgen voor een nieuwe kerk. Alle mogelijke acties zette pastoor Van Leeuwen in de loop der jaren op touw; regelmatig was er in de parochie iets aan de hand en het gods dienstig leven was bloeiend. Zijn preken konden wel niet altijd de toets der kritiek doorstaan, maar hij zei wat hem op het hart lag. Het zou de vreemdeling hebben kunnen ergeren, maar Hillegom begreep en verstond hem. Daar was geen preek zonder enige sen satie. Advertentie leveren wij weer onze welbekende HOBS d'OEUVBES RUSSISCHE EIEREN HUZAREN-SALADES POLONAISES gevuld met slagroom SLAGEOOMMSTAARTEN Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Ijs en STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Pastoor Van Leeuwen was een priester met een gevoelig hart en dat speelde hem parten. Hij wilde dat verdoezelen door een bolster van ruwheid rond zich te trekken, maar wie achter de ruwe manieren dat hart wist te vinden had in hem een sympathiek vriend gevonden. Voor hem bestond geen onderscheid van rang of stand en daarom was hij ook de grootste vriend van de afmen." Ten slotte vroeg kapelaan Van der Heijden de parochianen van St. Joseph twee dingen; het gebed en trouw vast houden aan het godsdienstig leven in de parochie, dat door pastoor Van Leeuwen zo krachtig is gestimuleerd. Na deze lijkrede werd de absoute in de kerk verricht en werd de kist, ge volgd door zeer vele parochianen en onder enorme belangstellingvan an deren, naar het kerkhof gedragen, waar de begrafenis geschiedde. De burgemeester heeft de raad mede gedeeld, d'at hij het noodzakelijk acht de genoemde data van de behandeling van de begroting te wijzigen in verband met het bijzonder grote aantal vragen, welke naar aanleiding van het afde- lingsonderzoek zijn gesteld. De openbare behandeling zal thans plaats hebben op: Woensdag 4 Februari 's middags en 's avonds; Donderdag 5 Februari 's mid dags; Vrijdag 6 Februari 's middags en 's avonds; Woendag 11 Februari 's mid dags en 's avonds; Donderdag 12 Febru ari 's middags; Vrijdag 13 Februari 's middags en zo nodig 's avonds. In de vergadering van Woensdag 28 Januari zal dus alleen de gewone agen da afgedaan worden. In verband met het Hoogfeest van Kerstmis en de Jaarwisseling is er op 24 en 31 December géén clubavond. Voor de onderlinge competitie werd gespeeld: P, MulTh. van Wo^t J. Lucas1R. Kok G. HesselmanA. Masteling. H. van GasselR. Kok 2—0 2—0 2—0 0—2 Voor het politiediploma slaagden: S- Salomons (Heemstede). Gr. Schraa. J» Boon, IJ. Boxum, D. H. Pietersen, H. Aalders, B. Veënkamp, J. Stoop (Heem stede), J. Beers. B, J. van der Linden. Voor het politiediplooma met lef: H. Selderbeek, H, de Hoop (Zandvoort). C. D. van Leeuwen (Heemstede). In Detective Story tekent William Wyler het bonte leven, dat zich binnen de grenzen van een politiebureau af speelt en hij slaagt er in binnen die enge grenzen verschillende drama's tot leven te brengen. Uit honderden détails weet hij een vloeiend verhaal te ver beelden, dat meer dan eens menselijke accenten vertoont en dat de verbeelding in staat stelt, ver buiten de muren het bonte leven zélf op te roepen, waarvan de weerslag van dag tot dag in het bu reau waarneembaar is. Daar is de kruimeldievegge, die nu en dan voor de lens komt en na een dagje verblijf temidden van de drukke agenten en rechercheurs weer de baan opgestuurd wordt tot de volgende rit. Daar komt de jongeman binnen, die voor één keer een gelegenheidsdief is geweest en aan het eind door een ster vende rechercheur werdt losgelaten. Twee zware jongens spelen die dag hun comedie, die door de gewiekste mannen van de politie wordt doorzien. Een louche „dokter", die zich toelegt op „bijstand" aan meisjes-in-nood, houdt op zijn beurt de spanning er in. Maar temidden van al die grote en kleine drama's, waarachter levens vol ver driet opduiken, ijvert de rechercheur Jim McLeod, een principieel man, die de misdaad haat en de misdadiger te vuur en te zwaard achtervolgt, zonder een grein menselijkheid of vergevens gezindheid. Hij is slachtoffer van de trieste herinnering aan zijn vader, een harteloos man, die zijn moeder krank zinnig getreiterd heeft, maar eigenlijk is hijzelf het evenbeeld van de man, die hij heeft gehaat. Vooral die dokter heeft zijn belangstelling, maar als hij verneemt, dat zijn eigen vrouw lang vóór hun huwelijk, met die dokter heeft kennis gemaakt, stort zijn wereld in elkaar. Hij kan niet vergeven en hij kan zich niet verzoenen met de ge dachte, dat zijn vrouw niet zo vol maakt is als hij gemeend had. Zij gaat van hem weg en pas als hij sterft aan een schot, door een van de zware jon gens op hem afgevuurd, breekt het hart door zijn harde natuur heen. Hij laat de jonge dief lopen, vraagt zijn vrouw uit de verte vergeving en bidt zijn acte van berouw. De keiharde man is het kind geworden met het vermorzeld hart. De film is bijzonder geraffineerd ge construeerd en van minuut tot minuut spannend. Voor achttien-jarigen in Rembrandt. Deze week worden de bezoekers van het Luxor-theater reeds in kerststem ming gebracht door de film „Een kerst vertelling", het wereldberoemde verhaal van Charles Dickens. Duidelijk en suges- tief wordt de gierigheid van Scrooge naar voren gebracht, die ondanks het naderende kerstfeest niet in de juiste stemming kan komen. Drie geesten, die van het verleden, het heden en de toe komst, nopen hem echter tot andere gedachten, die doorstraald zijn van goedheid en milddadigheid- Velen pro fiteren dan hiervan ook en zeker Tiny Tim, het kreupele zoontje van de boek houder. Alle leeftijden. „Schat-eiland" een prachtige techni color van Walt Disney,, is in tegenstel ling tot alle andere zeemansfilmen niet zo rauw. Van deze rolprent gaan talrijke bekoringen uit. Van het begin tot het einde zit er verhaal in en de spanning vermindert geenszins. De piraten-kapi tein Long John Silver wekt ondanks zijn rauw uiterlijk zijn vervaarlijk gezicht, hij mist een been toch sym pathie op bij velen van de toeschouwers. Hij is het die de kleine scheepsjongen, die deel uitmaakte van de expeditie, op zoek naar de kisten met ducaten, ver- Vraagt Uw leverancier r is deze week een bijzondere stad- en streekgenoot naar vertrouwd wordt ten hemel gevaren: Monseigneur B. van Leeu wen, bijna een en dertig jaar her der van de St. Joseph-parochie te Hillegom. Het komt niet zoveel voor, dat een pastoor een dergelijk respectabel aantal jaren in één parochie bidt en werkt, evenmin als er veel herders zijn waarover zoveel anecdotes de ronde doen. Onze Hillegomse correspondent heeft in de editie voor de bollen streek op voorzichtige wijze een en ander geschreven over deze bijzon dere figuur, strijder voor hetlot der Zouaven, bouwer van zijn kerk, herder met grote voortva rendheid, onzelfzuchtig, met de roe in de hand of het striemende woord in de mond als daartoe aan leiding was. Hij preekte op een eigenaardige manier en hield de beminde gelovigen goed in de ga ten als hij op de preekstoel stond zodat een interruptie soms niet achterwege kon blijven. Het vol gende verhaal doet hardnekkig de ronde, maar wordt toch naar de vele legenden verwezen. Pastoor meende dat de aandacht voor zijn preek onvoldoende was en daar het hoesten en proesten van de kerkgangers het geestelijk woord dreigde te overwoekeren, zon hij op een middel. En zo zagen de parochianen hem op een Zondag onder de Hoogmis de preekstoel beklimmen met een koffiepot in de hand. Pastoor zette het keuken gebruiksvoorwerp voor zich en be gon te preken. Ieder luisterde aan dachtig en het hoesten werd tn zakdoeken gesmoord, want er zou ongetwijfeld weer iets bijzonders komen. Maar dat bijzondere kwam niet. Pastoor maakte na zijn preek een kruisje, deed of hij wilde ver trekken, maar keerde op zijn schre de terug, zeggende: o ja, die kof fiepot. Daar is niets mee aan de hand, het merkwaardige is echter, dat nog nooit zo goed naar mij ge luisterd is. En weer zegende de herder zijn kudde Men zou een boek kunnen schrij ven over deze pastor bonus. In alle hoeken van het bisdom kan de cle rus er bijdragen voor leveren en de Hillegommers kunnen er een standaardwerk van maken. Mgr. van Leeuwen is enige tijd kapelaan geweest in het Begijnhof te Amsterdam. Enkele jaren na zijn vertrek naar Hillegom voldeed hij aan het verzoek een liefdadig- heidspredicatie in zijr oude paro chie te houden. „Hoe groter de op brengst van de collecte is" zo sprak hij, „hoe liever het mij is, maar als U zegt: ik geef 'n gulden in plaats van 'n kwartje als gij pastoor, te rugtrekt wat U ons als kapelaan allemaal hebt toegevoegd,, dan ant woord ik: dan maar 'n'kwartje, want ik trek er geen woord van terug". De beminde gelovigen lach ten en de collecte-schaal liep over. De pastoor zag er niet tegen op om tijdens de bezetting de N.S.B.-ers te tellen, die hij vanaf de preek stoel in de kerkbanken zag zitten. Hij telde één, tweedrie en zei dan: „Ziezo de controle-commissie is present". Eens hield hij in de be zettingsjaren een preek, die men als gevaarlijk kan bestempelen. Toen het „amen" geklonken had, nam hij een bundeltje papieren uit zijn toogzak, zwaaide er mee en verklaarde: ik heb niets nieuws verteld, want deze preek heb ik 15 jaar geleden te Scheveningen ge houden. Voor de jaarlijkse bollen- veiling liet hij zijn aanmoediging eens op een gramofoonplaat opne men, opdat men met behulp van een geluidswagen zijn stem overal in het dorp zou horen. Na afloop der veiling bracht die gramofoon plaat nog 'n aardig tentje op en thans heeft deze een bijzondere an tiquarische waarde. Wij kwamen eens bij de herder op bezoek om met hem over de krant te spreken. .„Natuurlijk hoort de Roomse krant in het Roomse gezin" erkende hij, „maar als ik op de preekstoel iets over één krant ga zeggen, word ik handelsagent, want U wilt méér abonné's om er commercieel beter van te worden. En nou wacht er iemand anders, duvel maar op...." Dat hij de Nieuwe Haarlemsche Courant ech ter tóch een zeer goed hart toe droeg en wij de eigenaardige pas toor toch ook wel graag mochten, is intussen herhaaldelijk bewezen. h zijn kamer stond een grote kast met twee flinke deuren. Daarbij stond 'n doosje met krijtjes, want pastoor had de ge woonte om met krijt op de kast te schrijven wat hij moest onthouden. Hij heeft ook een roman geschre ven met als thema het gemengde huwelijk. De copie is wel gedrukt, maar tot uitgave is het nooit geko men, maar wie als nieuwe vriend zijn pastorie betrad werd het boek werk met trots in de hand gegeven. Beslist realistisch was zijn reac tie, toen hij vanaf zijn hoge plaats op de kansel enige dames ont waarde, die naar zijn zin niet vol doende gesloten gekleed waren. Hij legde één been op de rand van de kansel en verklaarde: ik zie nog liever mijn schoen dan die kleding daar beneden. Ja, pastoor Van Leeuwen was een zeer merkwaar dig mens. Pas een jaar had de pas torie een telefonische aansluiting, om de eenvoudige reden dat hij de aansluiting niet wenste te be talen. Als zo n ding er zou komen, dan was het alleen om de gemeen schap te dienen, zo dacht hij, en daar past geen betaling voor. De herder was een groot liefhebber van vissen. Jarenlang toog hij in de avond naar de Kaag om zijn vis sport te beoefenen. Maar geen mens zou in hem de pastoor her kend hebben, eerder zouden her inneringen aan de Watergeuzen zijn opgeroepen. Toch is hij' ook in zijn leven vooruitstrevend geweest. Als kapelaan in Oudorp kocht hij een fiets, maar zijn pastoor wilde pan dit moderne vervoermiddel niets weten; de slimme kapelaan Van Leeuwen stalde zijn vehikel daarom in de buurt. Wij schakelen nu naar een ander onderwerp over, maar het slot van deze babbel zal toch weer bij „de" pastoor van Hillegom belanden.... De donkere dagen voor Kerst mis zijn dit jaar wel bijzon der winters en er zullen wel niet veel mensen zijn, die thans een wifte Kerstnacht op het ver langlijstje hebben sroun. Deze wee'c hebben we sneeuw, hagel, vorst, regen en storm moeien verwerken, waarmede de wisselvalligheid van- ons klimaat duidelijk geschetst is. Straks wordt de rekening gepre senteerd voor sneeuwruimen, zand en pekel strooien in het holst van de nacht en bij het morgenkrieken. Critiek op de mannen der reini ging, die juist uw straatje oversloe gen, is toch wél misplaatst, want zij hebben gewerkt als paarden, onder zeer moeilijke omstandigheden én met herhaaldelijk pover resultaat, omdat er sneeuw viel als de weg juist was vrij gemaakt. Als ge de fiets thuis moest laten, vanwege een gerechtvaardigde angst voor een beenbreuk of een hersenschud ding, stond de autobus voor U klaar en de chauffeur reed zijn traject, met een inspanning en concentra tie, die bewondering afdwongen. Toch waren er passagiers die luid op mopperden, omdat ze drie mi nuten langer bij de halte moesten wachten of net hun trein niet kon den halen. In de buitenwijken vooral hebben de bakkers en melk boeren moeten zwoegen om U ie bedienen, zodat ze doodmoe thuis kwamen om de volgende dag te ontdekken, dat de weg nóg slech ter was. Hoevelen hebben die be zorgers eens 'n sigaretje gegeven Hebt U er deze week wel eens aan gedacht, dat er stille armen zijn, die met één kitje kolen drie dagen moeten doen en dat in een gezin waar de vader allang ziek is of waar de moeder alleen met kleine kinderen is overgebleven het schoenehvraagstuk schreeu wend is. Over Uw goed gezoolde laarzen trok U overschoenen aan om de sneeuwpap te weerstaan, maar die kinderen kwamen met i A kletsnatte ijsvoetjes thuis. Bestaai dat niet meer in deze tijd? Het antwoord kan de Sociale Raad, de St. Vincentius- of de St. Elisabeth- Vereniging U geven. Hoe mooi sluit hierbij aan de opvatting die Mgr. van Leeuwen bij zijn veertigjarig priesterjubileum huldigde. Hij ont ving vierduizend gulden om een reis naar Fatima of Rome te ma ken. Hij zag noch Fatima noch Ro me, maar deed de armen en zieken goed en zijn oud-Zouaven stond hij bij in hun laatste levensjaren. Op Sint Nicolaasavond, enkele dagen voor zijn dood, ging hij zelf nog geschenken rondbrengen. Zo was deze grote, edele en eigenaardige priester. Er zijn ook vele manieren om ons zelf een zalig Kerstfeest te berei den. Het zij U gaarne toegewenst door SPAARNEBABBELAAR borgen op het schat-eiland, meerdere malen van een wisse dood redt. „Schat- eiland" is meer dan alle andere films in dit genre de moeite waard om ge.iien te worden. Vergeet deze week dan ker niet een gang naar dit theater. 14 jaar. Hier draait deze week de zeer span nende en enerverende rolprent „De dood speelt mee" waarmee we maar willen zeggen, dat verdere uitwijding totaal overbodig is. Mickey Rooney, die de hoofdrol vertolkt, zal velen verbaasd doen staan met zijn lugubere avontürén. In talrijke taferelen speelt zijn harde vuist een pittig woordje mee. Enfin, gaat U deze film zelf maar eens bewonderen. Achttien jarigen kunnen de rolprent gaan ziena De „Modonna der zeven manen" is een merkwaardige film, die handelt over een vrouw met een dubbele per soonlijkheid. Vroom opgevoed bij de zusters in een pensionnaat, wordt Mag- dalena door haar vader van het insti tuut weggehaald. Na enkele maanden trouwt zij met een wijnhandelaar. In Florence leidt zij een dubbel leven, want zowel schenkt zij haar liefde aan haar echtgenoot als aan Nino, een bruut, die in een achterbuurt de wet vertegenwoordigt. Het merkwaardige is echter, dat zij zelf niet weet, dat zij een dubbel leven leidt, want is zij bij haar echtgenoot, dan weet zij zich niets meer te herinneren van haar leven bij Nino, totdat zij zich plotseling gedron gen voelt naar deze toe te gaan- Omge keerd is het precies hetzelfde. Het is een rolprent, die indruk maakt. Voor 14 jaar. De film Der Untertan van Wolfgang Staudte behandelt naar aanleiding van Heinrich Mann's roman de ontwikke ling van wat wij „De Duitser" plegen te noemen. Hoe is de Duitser geworden zoals hij is? Wat heeft hem gemaakt tot de man, die zich laat trappen om zelf te kunnen trappen? Dat zijn een paar vragen die Mann stelt en die Staudte in filmvorm op zijn beurt in behandeling neemt. Der Untertan is een sterke film geworden, die in een over daad van détails het verhaal vertelt en het beeld van de Duitser oproept. Som migen zullen het beeld gechargeerd vinden, maar niemand zal kunnen ont kennen, dat Staudte in een knap ge maakte film waarin tal van voortref felijke fragmenten voorkomen be hartigenswaardige dingen zegt. Om die reden zal menigeen deze film willen zien. Achttien jaar. In een film, die voornamelijk handelt over een groep ivoor jagers, die in de barre wildernis op zoek zijn naar een olifantenkerkhof. ziet men Tarzan, alias Johnny Weismüller, weer tal van stoute stukjes uithalen. Een spannend geheel met vaak fraaie natuuropna men. Veertien jaar. In „Always in my heart" wordt de toeschouwer een sentimenteel maar toch wel prettig verhaaltje gepresen teerd, waarin Francis Kay als de muzi kale dochter zich duchtig weert. Zij is er onkundig van. dat haar vader, een bekwaam musicus, tot levenslang Is ■veroördëeld en zij weet- niet beter d*n dat deze reeds lang overleden is. Haar moeder heeft haar dat maar wijs ge maakt om de schande niet te verzwa ren en intussen is er een ander op het toneel verschenen, die graag de „wedu we" zou trouwen. Dat blijkt niet be paald vlot te lopen er. als plotseling de vader dank zij gratie weer op vrije voeten komt, geeft dat wel enige ver warring, maar tenslotte wordt het gezin natuurlijk weer herenigd. Tussen de bedrijven door zingt Francis het liedje van haar onbekende vader „Always in my heart" en de toeschouwer heeft in dat alles wel het nodige plezier. Ieder een kan er heen. Tijdens de laatste vergadering van de Heemsteedse raad deelde de burge meester mede, dat de toegangsprijs voor de „Flora 1953" f 1.50 zal bedragen. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 21 December a.s. waargenomen door dr. W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606 en dr. A. J. Y'.Ra" venswaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913 Wijkverpleging; Zuster G. E _v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117. tel. 38573. Geopende Apotheek, ingaande Zater dagmiddag 18 uur: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. Advertentie HAARLEM WAGENWEG 107 IEL 14011 - GR. MARKT 14 TEL I70M Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse Apo theek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Advertentie .Telef. 17355 Advertentie Amsterdamsche Rijtuig Mij - Haarlem 18/12 Anaconda Coppe: 40 Bethlehem Steel 54% Chrysler Corp 88 General Electric 71'.'4 Genera) Motors 67% Hudson Motors I6T4 Kennecott copper 77 Montgomery Ward 60% North American Can 21% Radio Corp 28 Republic Steel 44% Shell Oi) 74% Southern Pacific 45 '4 Southern Railway 81'4 Tidewater 21 'i <J. S. Steel 41% 19 '12 401/4 551s 88',4 71% 68 16% 77% 61 21% 28% 45 73% 46% 81% 2? 4 411»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2