Nederlandse schaatsploeg met gelijke kansen naar Hamar OVER STOOTKRACHT de shag! Voor 338 sportaccomodaties advies verstrekt in 1952 GOEDE SAMENWERKING MET DUW KETTINGRAADSEL uu r Geen voorbarig optimisme, maar.... RESULTAAT VAN UITSTEKENDE VOORBEREIDING IN OVERVEEN Kees Broekman in goede conditie Investering van ruim 7,4 millioen "SB Amerikaanse finale in Europa v. A (scheepvmrtbericbtenJ ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 PAGINA 4 Nederland schrijft in voor Davis Gup 1953 dik... Dun... of Rapport Centrale Advies Commissie Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Schaakrubriek a b d e Damrubriek :vl:f!lllll lil. Europese titel 47/2 Reeds zes inschrijvingen Ver. Staten geplaatst in finale Davis Cup Italië verliest ook dubbelspel Utrechts burgemeester bij de Valera MARKTBERICHTEN (Van onze sportredacteur) Het vorig jaar, omstreeks deze tijd, hebben wij een gesprek gehad met Klaas Schenk over de Nederlandse schaatsploeg, die naar het trai ningscentrum Hamar zou vertrekken. Dat was men zal het zich herinneren met de Olympische Winterspelen in het vooruitzicht. Dezer dagen hebben wij opnieuw over hetzelfde onderwerp gesproken. Weer wordt over enkele dagen vrijwel dezelfde groep rijders aan de zorgen van Schenk toevertrouwd. Maar welk een verschil, als wij de verwachtingen voor het afgelopen seizoen en het nieuwe gaan vergelijken. Toen immers was er siechts de hoop, dat één van de Nederlanders er eindelijk in zou slagen voor de eerste maal een medaille te veroveren op de Olympische Winter spelen. Toen ook alleen maar de hoop, dat bij de Europese en wereld kampioenschappen een of twee Nederlanders onder de eerste tien rijders geklassificeerd zouden worden. En dan nu. Alle verwachtingen van een jaar geleden hebben plaats gemaakt voor een stellige zekerheid. „Wij gaan nu," zo vertelde de leider van de Nederlandse schaatsploeg, „met pre cies dezelfde kansen als de Noren, de Zweden en de Finnen op het ijs." En dat alleen daar komt het uiteindelijk toch op neer omdat Hjalmar An dersen niet zal uitkomen. Het feit alleen al, dat men aan de Ne derlandse schaatsploeg tijdens de Euro pese en wereldkampioenschappen ge lijke kansen mag geven als aan de vertegenwoordigers van de Scandinavi sche landen, is een prestatie, die men niet te gering mag achten. Bedenkt slechts de wijze, waarop eigenlijk een Nederlandse schaatsploeg tot stand komt. Want terwijl men in Noorwegen, Zweden of de Verenigde Staten elk jaar geruime tijd heeft om middels allerlei wedstrijden nieuwe, vooral jonge uit blinkers voor de lange' baan te ontdek ken. is Nederland afhankelijk van de zeldzame gelegenheid, dat eens een wedstrijd kan worden gehouden. Steeds moet men dus werken met een bepaalde groep en wie kan zeggen hoeveel veel belovende jongeren men niet„ontdekt" zou hebben als er ook maar één voor de langebaansport gunstige ijsperiode zou zijn geweest omstreeks Januari, Fe bruari of Maart van dit jaar. Onder deze omstandigheden is het een presta tie te noemen als er een schaatsploeg met redelijke kansen op het hoogste succes kan worden uitgezonden. De Noren zijn bevreesd En dat de verwachtingen voor het komende schaatsseizoen niet te hoog gespannen zijn, hebben wij dezer dagen nog kunnen lezen in vrijwel alle Noor se bladen. Eerlijk gezegd, de Noren zijn bevreesd, dat hun ditmaal de titels zul len ontgaan. En dan komt de opsom ming van de reeks gevreesde tegen standers. Apart vermeld als de grootste concurrenten ziet men de Nederlanders bovenaan staan. Daarna volgen de Zweden en de Finnen. Overigens ook de wijze, waarop men de laatste jaren de Nederlandse schaatsenrijders voor bereidt, is in het buitenland niet onop gemerkt gebleven. Nu reeds hoort men daar allerlei stemmen opgaan, die de zelfde methode willen volgen. De enige voorbereiding in de Scandinavische landen bestaat uit de training op het ijs zelf. Dan moet niet alleen de tech niek verbeterd worden, ook is het niet slechts een langzaam groeien naar de topvorm. Het allerbelangrijkste, de li chamelijke conditie, moet ook nog ge kweekt worden. Maandenlange training Vergelijkt dan deze methode met het geen er in Nederland gebeurt. Men merkt er weinig van, inderdaad, maar dat wil niet zeggen, dat er ook niets gedaan wordt. Van September af reeds komen de door de KNSB en de NVBHS geselecteerden naar het CIOS in Over- veen. Wekelijks schaaft dr. Carlier aan de lichamelijke conditie; de resultaten zijn verbluffend. Maar het is dan ook een uiterst zware training, die zelfs niet uitgevoerd kan worden door deze athleten, als ze ook op de andere dagen in de week hun „huiswerk" niet zouden verrichten. wy hebben eens geprobeerd door het mulle zand tegen de duinhellin gen op te klauteren. Het ging, natuur lijk; maar toch niet zonder inspan ning. Deze groep schaatsenrijders doet zulks twintig minuten lang, on afgebroken op en neer en in een vrij behoorlijk tempo. Lang genoeg om daarna even uit te rusten, zou men zeggen Dr. Carlier denkt er anders over. Onmiddellijk na deze „warming-up" volgen een uur lang lichaamsoefenin gen, dan nog twintig minuten droog- rijden en tenslotte nog een kwartier lopen in de duinen. De allerbeste conditie hebben de meeste leden van de kernploeg echter nog niet bereikt. Eigenlijk alleen Kees Broekman is Zo ver, maar dat wyt dr. Carlier aan de kortere tijd van voor bereiding-dan het vorig jaar. Een voor sprong op de buitenlanders heeft men echter wel. De vorm zal gekweekt moe ten worden in de maand van voorbe reiding in het trainingscentrum te Ha mar. Dan volgen de wedstrijden: 31 Januari en 1 Februari in Hamar de Europese kampioenschappén, 7 en 8 Fe bruari de landenwedstrijd tegen Zwe den en 14 en 15 Februari de wereld kampioenschappen in Helsinki. De be sprekingen voor een landenwedstrijd tegen Noorwegen zijn afgesprongen. (Andersen start namelijk niet). Diis wordt Kees Broekman dit jaar zowel Europees als wereldkampioen, zal men nu zeggen. En dan vergelijkt men de resultaten van het vorige sei zoen, waarbij de Lierenaar steeds de tweede plaats veroverde achter Hjalmar Andersen. Ge moet het beslist niet te gen Klaas Schenk zeggen en zeker niet als er een van de rijders in de buurt staat. Want één ding mag men niet vergeten. Er is nog concurrentie genoeg. Alleen al van de Noren met de jonge Elvenes, jeugdkampioen van Noorwe gen, van Sverre Haugli, van Ivar Mar- tinsen, van een Roald Aas enniet te vergeten Fin Hodt, die (Andersen is er immers niet) plotseling „gezui verd" is. Dan zijn er nog de Zweden met een Komel Pajor of een Carl Asplund, verder de Finnen met als sterke troe- ven Lassi Parkkinen en de veel jongere Lammio. Vergeet bovendien niet, dat er ook niet een rijder is als Wim van der Voort, die met een goede 10.000 m. een heel gevaarlijke concurrent wordt, en zelfs de jonge Anton Huiskes mag men niet verwaarlozen. Zijn kracht op de 5000 en 10.000 meter is genoegzaam be kend en waarom zou hij thans zijn prestaties op de 500 meter ook niet kunnen verbeteren? Ge ziet het. Kees Broekman is nog geen kampioen, zoals door enkelingen reeds is rondgebazuind, maar de kans, dat hij, of een andere Nederlander, het wordt, is even reëel als de mogelijkheid, dat de titels dit seizoen naar Noorwegen, Zweden of Finland zullen gaan. Ofmisschien naar Rusland? Maar dat is een groot vraagteken. Z andvoort is zo geheel een plaats naar mijn hart. 's Zomers vindt men er de koelte na de broei-hitte onzer steden, terwijl 't er in de winter niet minder aantrekkelijk is, vooral als de Zuid-Wester langs de stranden buldert. In het donkere jaargetij amuseert de bevolking zich met toneel, carevan-problemen of speelt bridge en voetbal. Zo vond er laatst op een Zondag een alleraardigste voetbalmatch plaats: Zandvoortmeeuwen III tegen Beverwijk III. Natuurlijk weet U, dat deze tak ook andere sporten in zich verenigt: gymnastiek, hoog- en verspringen, sprinten, boksen en andere nuttige hoedanigheden. Want 't was blijkbaar noodzakelijk, dat de scheidsrechter in genoemde ontmoeting een kink op zijn kaak werd toe gediend. Soms zijn scheidsrechters eigenwijze sujetten. Misschien ook deze functionaris, die het vermaak ging bederven met een strafschop. Die stoot was intussen zo meesterlijk, als slechts een sluimerend talent geven kan. De Boksbond zal stellig goed doen, deze Beverwijkse jongen in de gaten te houden. Wie weet welk 'n ster er door tactische leiding uit hem groeien kan, vooral met het oog op de Olympische Spelen in Australië. Wat maakt die ref intussen een misbaar, omdat hij na de uitwerking van de bloeduitstorting in zijn kaak al zijn kiezen en tanden moet missen! Wat doe je in de kou! En dan zo'n tandensmid moet toch ook leven. U weet men klaagt tegenwoordig steen en been over gemis aan voetbal-talen ten. Wie weet, hoeveel andere prachtige hoedanigheden er bij hem ont wikkeld kunnen worden. Deze directe rechtse wijst reeds op moed, strijd lust, stootkracht, durf, doeltreffendheid, tempo, kennis van systemen en wie weet wat nog meer. Ik wil er een goede Three Castles om verwedden, dat Scheen en Ponsteen hem al op hun lijstje hebben voor een plaats in het Haarlemse Afdelingselftal, wat de mogelijkheid includeert, dat hij' straks ook onder de vleugelen komt van een nog hogere commissie. Op zulke, talenten moeten wij zuinig zijn. Een kwestie van bekijken! Zo juist ben ik geschrokken van de jobstijding, dat het Afdelings bestuur van Haarlem deze Beverwijkse knaap voorlopig van deelname aan voetbalwedstrijden heeft uit gesloten. L. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.L.T.B. besloten Nederland in te schrijven voor de Europese zone van het Davis Beker-tournooi 1953. Groot- Brittannië, België, Egypte, Israël en de Philippijnen hebben reeds medegedeeld, dat zij ook het volgend jaar voor deel neming aan het tournooi in aanmerking wensen te komen. De K.N.L T.B. heeft in beginsel inge schreven voor de wedstrijden om de Galeabeker, een wedstrijdenreeks, welke op de Davisbekercompetitie lijkt, maar voor jeugdige spelers, die in het jaar, waarin de wedstrijd wordt gespeeld, nog geen 21 jaar zijn. Het bestuur van de Ned. Ski-Vereni ging heeft ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan een jubileumweek op het programma geplaatst, welke van 15 tot en met 22 Januari a.s. te Val dTsère in de Franse Alpen wordt gehouden. Advertentie Uitgaande van de gedachte, dat zowel de overheid als de sportbeweging groot belang hebben bij een doeltreffende en nauwe samenwerking op het gebied van de aanleg en verbetering van sportaccommodaties, is in Mei 1950 een centrale advies commissie (C.A.C.) geïnstalleerd, welke tot taak heeft het uitbrengen van adviezen inzake de aanleg, de verbetering en het onderhoud van speel- en sport terreinen. Vertegenwoordigers van de ministeries van Binnenlandse Zaken, van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, van Oorlog, van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben in deze commissie zitting genomen, voorts vertegen woordigers van het Nederlands Olympisch Comité optredend namens de natio nale sportbonden en het Centraal Verband van Christelijke Organisaties voor lichamelijke opvoeding, alsmede een vertegenwoordiger van de INederlandse Katholieke Sportbond, terwijl de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een lid van de C.A.C. heeft aangewezen. Om een beeld te geven, welke de werkzaamheden de Centrale Advies Commissie in de 2Vi jaar van haar be staan heeft verricht, moge het volgende dienen. Van October 1950 af stelde de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken (D.U.W.) ten aanzien van plan- 1 4 7 10 13 16 19 3 6 9 12 15 18 2 5 8 11 14 17 20 Vervang elk streepje door een let tergreep, zodat woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 13 rivier (Ind.); 23 Amerikaanse staat; 34 kleur; 35 verbond; 46 bergplaats; 56 echtgenote; 67 deel van Sumatra; 68 tiende deel; 79 in houdsmaat; 89 muziekinstrument: fit10 aardkleurig; 911 platte verho ging; 1012 inzamelen, vergaren; 11— 12 met een bepaald keukengerief fijn maken; 1213 vreemde munt; 1214 talie om het scheepsanker op te halen; 1315 groetend buigen; 1415 sarren: 1516 Javaans slaginstrument; 1517 soort; 1613 ontberen; 17—18 de zeilen inplooien of strijken; 1819 openbare verkoping; 1820 raam met glasruiten. Oplossingen uitsluitend op briefkaart In te zenden tot en met 29 December aan „t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijsraadsel), N. Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 6 December: ASTER A+N ERNST MARKT M E RAKET KRANS S+D DRANK STRAF T E FRASE POETS E R STROP ANKER R L LAKEN K I NDS D A= KANIS TAART A N TRANT CREME— M C CEDEB De naam van de Europese hoofdstad, welke op rij II, en de naam van het land, waarvan de plaats de hoofdstad is, welke naam op rij III te lezen is, zijn dus: AMSTERDAM en NEDERLAND. Na loting wonnen de prijzen: J. Slenders. Bloemhofstraat 31 rood, Haarlem; I. Sterzenbach, Huize Pius, Lisse; V. Meester, -Krommertstraat 2L Amsterdam. BORGHAREN A W AA R D I AF TAK ME RAG S OI R S RE SD S PANHEEL T UT-fNU D RUW K ROE OT -fTAM MR M NODIG+E PANNINGEN nen tot aanleg en verbetering van sport terreinen met subsidie van de D.U.W., het inwinnen van een advies van de C.A.C. verplicht. Van dat tijdstip af tot en met December 1951, dus in een pe riode van 15 maanden, behandelde het secretariaat van de C.A.C. 84 plannen. Zes plannen werden door de opdracht gevers ingetrokken, 17 plannen waren eind December 1951 nog in behandeling en over 61 plannen werden dus adviezen uitgebracht Deze plannen behelsden de aanleg en verbetering van 109 voetbal velden, 41 oefenterreinen of speelweiden. 1 handbalveld, 18 korfbalvelden, 15 hoc keyvelden, 18 tennisbanen, 44 athletiek- banen en aanverwante accommodaties, 2 ijsbanen, 1 kaatsveld, 1 basketballveld, 2 volleybalvelden en 1 motorrenbaan, in totaal 213 sportaccommodaties, waar voor een bedrag van ruim 3,3 millioen gulden geïnvesteerd moest worden. In deze opsomming zijn niet vermeld de plannen van enkele grote gemeenten voor het aanleggen van sportterreinen, die buiten het D.U.W.-verband stonden. Een gedeelte van deze plannen werd uit gevoerd. een ander deel is in uitvoering en enkele initiatieven moeten nog wor den verwerkelijkt. Reeds heeft het secretariaat van de C.A.C. de voorlopige cijfers van 1952 op gemaakt. In het thans vrijwel afgelopen jaar zijn 125 adviezen over ingediende plannen gegeven, waaronder begrepen is een klein aantal, dat van 1951 was blijven overstaan. Verder zijn nog 13 ver zoeken om advies binnengekomen, welke pas begin Januari 1953 zullen kunnen worden afgehandeld. Deze 125 adviezen betreffen de aanleg en verbetering van 167 voetbalvelden, waarvan sommige accommodaties ook voor andere takken van sport zullen worden gebruikt, 60 oefenterreinen of speelweiden. 3 hand- balvelden, 33 korfbalvelden, 19 hockey velden, 30 tennisbanen. 3 athletiekbanen. 4 ijsbanen, 1 kaatsveld, 3 basketballvel- den, 12 volleybalvelden. 1 motorrenbaan, 1 paard enbaan en 1 golflinks van 9 holes, in totaal 338 sportaccommodaties. In to taal is hiermede een investering van ruim 7,4 millioen gulden gemoeid. Ook in de cijfers van 1952 zijn de plannen van enkele grote gemeenten, die buiten D.U.W.-verband staan, niet begrepen. Volgens verkregen inlichtingen is 80 procent van de aan te leggen velden be stemd voor bespeling, zowel door de leden van de sportverenigingen als door leerlingen van scholen ten dienste van het wettelijk verplichte onderwijs in de lichamelijke oefening. Tien procent van de aan te leggen velden is uitsluitend bestemd voor de sportverenigingen en de resterende tien procent voor de scho len. De directie van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken is van oordeel, dat aan de verwachtingen, welke door deze dienst werden gekoesterd ten aan zien van het nut van de instelling van de Centrale Advies Commissie geheel is voldaan. De door de C.A.C. verstrekte adviezen geven aan de D.U.W. grotere zekerheid, dat de plannen voor de aan leg en verbetering van speel- en sport terreinen technisch verantwoord zijn, dat de uitvoering dezer plannen in een behoefte voorziet en dat derhalve de door de D.U.W. ten behoeve van de be strijding van de werkeloosheid te ver lenen subsidies nuttig worden besteed- DECEMBER-OPGAVE 3 Probleem van Drs. Th. C. L. Kok Wit geeft mat in 2 zetten. s Wit: Kbl, De8, Te4, Pf2, pion b2. Zwart: Kd2, Th6, La8, Ld6, pionnen c6, e6, h5 Oplossingen der November-opgaven Ópg 1: 1. Pel, Tb5: 2. c7, Td5t 3. Pd3l Td3:t 4. Kc2 Td4! 5. c8T en wint; op c8D volgt Tc4 met remise! Ofwel 1. Pel Td5t 2. Kc2 Tc5t 3. Kd3 Tb5" 4. c7 Tb8 5. cb8:L! Neemt wit D of T, dan staat zwart pat. Opgave 2: Pc7:. Opgave 3: 1. Th7t Kg3 2. Te7 met pat. Opgave 4: 1. Df4 b4 2. Dfl b5 3. Df6 b6 4. Dal mat, of: Df4 Ka6 2. b4 Ka7 3. Df8 Ka6 4. Da8 mat. Opgave 5. f6 ef6: 2. Pe5! Een zeer fijne zet! Le5 (zie ook a en b) 3. Ke4 ge volgd door Kf5 en de n-pion promoveert, a) fe5: 3. Ke4 gevolgd door h7. b) f5 3. Pc4t enz. De maandprijs is na loting toegezonden aan de heer H. Cousin te Nijmegen. Oplossingen der Decernberopgaven kun nen tot 15 Januari ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam. Probleem No. 1996 van P. J. Eype te Haarlem; voor geoefende oplossers. Zwart 12 st. op 4, 8, 9, 10, 11. 13, 14, 15, 16, 18, 26, 36. Wit 12 st. op 24, 25, 27, 30, 31, 32, 34, 38, 44, 45, 47, 48. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Jan. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 1968 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt naar: 47-42, 37-31, 32, 21, 2 en wint. Dit aardige probleempje mag wegens de 8 witte stukken niet tot de afdeling minia turen gerekend worden. De stand is als uit de partij gegrepen, de ontleding niet bij zonder moeilijk. VOOR BEGINNERS. No. 236 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. - IwH Engeland heeft de kans gehad om eens nader kennis te maken' met het Amerikaanse football. Want de finale tussen twee Amerikaanse legerploegen, van de troepen in Europa, is in het Wembley-stadion gespeeld. Deze foto geeft overi gens ook wel een beeld van de wijze, waarop dit spel wordt uit gevoerd. Ziet bijvoorbeeld hoe be gerig een van de witgehemde spe lers zijp. handen uitsteekt naar de benen van de tegenstander, die de bal heeft bemachtigd. Zdiets pleegt men beentje lichten te noemen. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 235 en 236 kunnen tegelijk inge zonden worden tot 1 Jan. a.s. aan boven genoemd adres. OPLOSSING van No. 232. 39-33, 37x48, 33-28, 23x32, 30-35, 48x30 25x23, 18x29 31-27 32x21, 26x19 24x13, 35x33, en wint vervolgens op tempo Zoals we dat van de veteraan P. J. Eype gewend zijn is ook dit een fraai stukje in volmaak te stand met geestige ontleding. Voor het tournooi om het kampioen schap 47/2, dat van 8 t.m. 11 Januari in de Harmonie te Groningen^ gehouden wordt, hebben tot nu toe ingeschreven de titelhouder Van Hassel en Vinger- hoedt (België), Lutgehetmann en Tiedt- ke(Duitsland) en Van de Pol en De Ruyter (Nederland). Er worden nog twee inschrijvingen uit Frankrijk ver wacht. De halve finale van het tournooi om de Koning Gustaaf beker tussen Finland en Zweden is in een 41 zége voor de Zweden geëindigd. In de twee laatste enkelspelen verloor Rosberg, die Jo hansson verving, met 63 63 46 61 van Salo en Bergelin sloeg Forsman met 62 62 60. Door ook het dubbelspel tegen Italië te winnen heeft de Amerikaanse ploeg een beslissende voorsprong van 3-0 ge nomen en zich in de Challenge round voor de Davis Cup geplaatst. Seixas en Trabert sloegen de Italianen Marcello del Bello en Cucelli met 6-4. 6-3, 6-2. Het geroutineerde Italiaanse paar is niet zonder heftige weerstand ten on der gegaan. In vele van de spannende volley-duels aan het net konden de Ita lianen zich prachtig handhaven, maar het krachtige serveren van Seixas en Trabert, die ook in het backcourt spel superieur waren, stelde hun voor onop losbare problemen. Australische ploeg Frank Sedgman, Ken Mc Gregor, Mervyn Rose en Lewis Head zijn ge kozen in het team, dat Australië zal vertegenwoordigen in de Challenge round tegen de Verenigde Staten. Deze wedstrijd wordt op 29, 30 en 31 Decem- oer te Adelaide gespeeld. Indien Sedgman zijn Davis ,Cup-wed- strijdtn wint, zal hij tussen de 35.000 en 50.000 pond sterling per jaar kunnen verdienen. Dit heeft Jack Kramer in een telefonisch vraaggesprek meege deeld. Indien hij verliest zal hem niet temin nog een prachtig contract aan geboden worden, zo voegde Kramer hieraan toe. „Aan Sedgman zijn de gunstigste voorwaarden aangeboden, welke ooit aan een tennisspeler gedaan zijn om prof te worden". Goed nieuws bracht de burgemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz, gisteren mede van zijn bezoek aan minister-pre sident dr. E de Valera, die op het ogenblik v het ooglijdersziekenhuis te Utrecht wordt verpleegd. De Ierse pre mier hoopt nog vóór de jaarwisseling naar Ierland terug te keren. Het ge vaar, dat de hoge lijder het gezichts vermogen uit het linkeroog zou verlie zen is, dank zij het medisch ingrijpen van prof. dr. Weve, geweken; ongeveer 25 procent gezichtsvermogen bleef in dit oog behouden. De Utrechtse burgemeester, die een zeer geanimeerd onderhoud had met de Ierse premier, bood hem een boeket anjers aan in de Utrechtse kleuren rood wit. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 gram. IKOR: 10.00 Met de deur in huis, 10.30 prot. pr. NCRV 12.00 prot. pr. KRO: 12.15 apologie, 12.35 gram., 12.50 100 jaar Kromstaf, 13.00 nieuws, 13.10 "lunchconc., 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 orkest, 15.05 causerie, 15.35 piano, 16.10 kath. thuisfr., 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: prot. pr. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 gevar. progr., 22.35 act., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel 8.58 sport, 9.00 causerie, 9.13 orkest, 9.45 causerie, 10.00 lichte muz, 10.30 met en zonder omslag, 11.00 politiekapel, 11.30 cabaret. AVRO: 12.00 strijkorkest. 12.35 Even af rekenen, 12.45 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 Promenade-or kest, 14.00 boek, 14.20 viool en piano, 14.50 film, 15.05 vocaal kwartet, 15.30 muziek, 15.50 orgel, 16.05 Zuid-Amerik. en Spaanse muz., 16.30 sport. VARA: 17.00 gevar. muziek, 17.30 jeugd. 17.50 sport. 18.15 nieuws. VPRO18.30 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 solisten parade, 20.40 hoorspel, 21,20 reportage, 21.25 gevar. muziek, 22.10 meded., 22.15 Limburgs progr., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.05 amusem.muziek, 23.50 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48,54 m.: 22.00—22.30 Nieuws; Londense brief van J. H. Huizinga; „En dan nog dit". NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 13.20 gev. muz., 18.00 Philharm. Orkest, 22.15 dansmuziek, 22.45 cabaret, 23.15 lichte muziek, 0.10 symphonie-ork.. 1.15 muziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 15.30 La jolie Parfumeuse, 20.00 gev. muziek, 22.45 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.34 lichte muziek, 22.15 verzoekprogr., 23.05 dansmuziek 484 m.: 12.08 omroeporkest, 13.15 ver zoekprogr.. 15.00 groot symphonie-ork., 20.00 omroeporkest, 22.10 dansmuziek ENGELAND. BBC, Home Service. 330 m.: 14.40 operamuziek, 15.30 Weense muziek, 17.00 concertorkest, 19.30 sym- phonie-orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 1415 lichte muziek, 15.15 Casino-orkest en koren, 21.30 BBC Welsh Orchestra en mannenkoor. 22.00 gevar. muziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram.. 9.00 zieken. 9,30 huis vrouw, 9.40 gram., 10.00 sopraan en pia no, 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 11.15 ge var. muziek, 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 banjo-orkest, 13.45 gram., 14.00 school radio, 14.35 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.25 piano, 16.00 adventsmuziek, 16 45 gram., 17,00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 koor, 18.20 sport, 18.30 lichte muziek, 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 strijkkwartet, 19.30 causerie, 19.45 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gram., 20.50 cau serie, 21,10 Radio Philh. Orkest, 21-55 causerie, 22.05 Kerstliederen, 22.20 Bach- orkest. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 causerie. 23.30 gram. HILVERSUM II, 2?8m. VARA: 71)0 nieuws 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.35 gr„m 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 9.00 hoorspel q 2n mam VPRO: 10.00 causerie, 10.05 "t or. VARA: 10.20 causerie. 10.40 zieken. 11.40 dubbelkwartet. 12.00 orgel. 1215 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.20 dansmuziek, 13.55 middenstand, 14.00 vrouw. 14.15 kamermuziek, 14.50 gram.. 15.15 hoorspel, 16.00 gram., 16.45 vra- genbeantwoording. 17.15 gram., 17.25 Roemeens orkest. 17.50 militair comm., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18,30 parlem. overz., 18.45 jeugd, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 hoorspel. 20.35 sport- forum, 21.15 lichte muziek, 21-35 cause rie, 21.50 gram., 21.55 Voor en achter het voetlicht, 22.15 Radio Philh. Orkest, 23.00 nieuws, 23.20 orgel, 23.45 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws; India en de toekomst van het Gemenebest; En gelse les voor gevorderden. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muziek. 13.25 om roeporkest, 16.10 amusementsorkest, 16.40 rhythmische muziek, 17.45 rhythmische muziek 20.00 symphonie-orkest, 21.15 Kerstmuziek, 0.30 dansmuziek, 1.15 mu ziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.00 symphonische muz 15.00 gevar. muziek, 19-01 klass. muziek, 20.00 symphonie-orkest. BRUSSEL, 324 m.: 15.25 omroeporkest. 17.10 lichte muziek, 20.00 omroeporkest, 21.00 lichte muziek, 22.15 Hammond- 0rf£m, 12.05 lichte muziek, 13.10 strijk orkest, 16.00 lichte muziek, 16.35 lichte muziek, 21.15 omroeporkest, 22.10 Val- pré, operette. ENGELAND. BBC. Home Service, 330 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 gevar. pro gramma. 14.10 gevar. muziek, 15.00 or- kestconc., 19.30 BBC Northern Orchestra 21.00 gevar. progr. BBC. light progr-, 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuziek, 13.45 Schots orkest, 16.00 strijkorkest, 16.45 lichte muziek, 23.30 lichte muziek, 0.15 strijkensemble AALSUM p. 20 Finist. n. Dakar verb. AGAMEMNON 18 van N. Y. n. Cp. Halt. AKKRUMDIJK 20 van Suez n. Calcutta. ALIOTH 19 van Santos, 22 te Montev. ALMD1JK 19 van Havana n. Coatzacoalc. ALFiiACCA 19 te Buenos Aires. ALPHARD 19 van Bahia n. Antw. ALWAKI 19 van Trinidad n. Rio Janeiro. ANNENKERK 19 te Londein. ARENDSKERK 20 nm. van Suez n. Aden. ARMILLA 17 te Haiphong. BAARN 20 te Arica. BENGKALIS 20 te Aden, 21 n. Amstera. BENNEKOM 2 3te Trinidad verw. BLOEMFONT. p. 20 Kp. Blanco n. Amst. BOSCHFONT. 19 van Genua n. Antw. CERONIA p. 19 Guardaf. n. Singap. CHAMA p. 19 Kuria Muria n. R'dam. CORYDA 27 te Curacao verw. DELFSHAV. p. 20 Finisterre n. Genua. EEMDIJK 20 nm.—21 te' Antwerpen. ELMINA p. 19 Kp. Blanco n. A dam. ESSO R'DAM p. 19 Bermuda n. Rott. FRIESL. SSM. p. 20 Finist. n. Rott. GORDIAS p. 18 Messina n. Philipp.'o. HYDRA 20 te Willemstad (Cur.). JAGERSFONT. 20 te Southampton. JAPARA KPM. 20 te Palembang. KOTA GEDE p. 20—21 Azoren n. Halif. LEKKERKERK p. 20 Ouessant n. Genua. LEUVEKERK 19 nm. te Bombay. LIMBURG p. 20 Gr. Abaco n. N. Y. LINDEKERK 20 te Rastanura. LOOSDRECHT 20 van Aden n. Pt. Sudan. LOPPERSUM 19 te Bagnoli. LUTTERKERK p. 20 Gibr. n. Marseille. MAASHAVEN 20 van Las Palmas n. Ad. MAASLAND 20 nm.—21 te Bahia. MARIEKERK 20 te Suez, 21 n. Amst. MARPESSA 19 van Surab. 21 te Balikp. MEERKERK 19 te Antwerpen. MENTOR p. 19 Kp. St. Vinct. n. Algiers. METULA 20 te Singapore. MITRA 19 te Miri. MUIDERKERK 19 te Hamburg. MURENA 16 van Yokohama n. Miri. OBERON 19 van New York n. Curasao. OMALA 19 nm. te Rangoon. OOTMARSUM 19 van Mobile n. Savanna. OPHIR 20 te Singapore. PHRONTIS 20 nm. te Suez. POSEIDON 19 te Curasao. PR ALEXANDER 20 nm. tè Hamburg. PRINS MAURITS 19 te Rotterdam. PR. JOH. WILL. FRISO 19 van Antwerpen 2i te Hamburg. PR WILL. II p. 20 Scillys n. Rotterd. PR WILL. Ill p. 20 Wight n. Valencia- RAFAELA 18 te Priok. REMPANG 20 te Tdj, Priok. RITA 19 van Pladju n. Bangkok. ROÉPAT 20 te Penang. ROTTI ly te Londen. ROTULA p. 20 Ouessant n. Curasao. RIJNLAND p. 20 Finisterer n. Zd. Ant- SALLAND 20 te B. Aires. SARPEDON 19 van Ponce n. Antw. SLAMAT p. 20 Kreta n. Uapels. SLIEDRECHT 20 te Campana. SOMMELSDIJK p. 20 Bahamas n. Antw. ST BREDA p. 20 Bahamas n. Ned. ST. SCHIEDAM p. 20 Gibr. 21 te Safi- SUMATRA p. 20 Ouessant n. Marseille. SWARTENHONDT 21 te Surabaja. TALISSE p. 20 Gibralt. n. A'dam. TAMO 20 te Houston. TARAKAN 20 nm. te Hamburg. TASMAN 20 nm.—21 te Bintang. THALATTA p. 20 Kp. Bon n. Havre. TIBERIUS 20 te Curasao. TITUS 20 te Heraklion (Kreta). TJ1LUWAH 20 te Singapore. TJIPANAS 20 te Priok. TJIPONDOK 20 te Shimizu. TJISADANE 20 te Kaapstad. WATERLAND p. 20 Finisterre n. Amst. WINTERSWIJK p. 20 Ouessant n. Huelva. ZIJPENBERG p. 20 Wight, 21 te R'dam- PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 26 te Antw.. 28 te Rott. vw. ALHENA vtr. 23 van B. Aires n. R dam. ALNATI 29 te Rio Janeiro verw. COTTICA vtr. 24 v. A'dam n. Georgetown. FAIRSEA 31 te Fremantle verw. GROOTE BEER 3 Jan. te R'dam verw. INDRAPOERA vtr. 15 Jan. v. Rott. n. Ind. JOH. v OLDENB. p.- 19 Kp. Leeuwin naaf JOH v OLDENB. 1 Jan. te Aden vw. MAASDAM 20 te N. Y„- 23 n. Cartagena. NIEUW AMSTERD. 20 v. N. Y. n. St. Thom. NOORDAM 22 te New York verw. ORANJE vtr. 27 van A'dam n. Priok. ORASJESTAD 21 te Cristobal verw. RIJNDAM vtr. 22 v, R'dam n. N. Y. SIBAJAK vtr. 7 Jan. v. Rott. n. Wellingt. VEENDAM vtr. 2 Jan. v. Rott. n. N. Y. WATERMAN vtr. 3 Jan. v. Rott. n. Pusan. WESTERDAM 22 nm. te Rott. verw. WM. RUYS vtr. 26 van Priok n. Rott. WILLEMSTAD vtr. 24 van A'dam n. Cristob. ZUIDERKR. vtr. 8 an. van A'dam n. Kpst. gevoerd vijf partijen kaas, aantal 143 stuks, wegende in totaal 763 kg. De prijzen iva' ren van f 2.34 tot f 2.40. Handel vlug. VEEMARKT ZWOLLE, 19 Dec. Aange voerd 1271 runderen, 299 graskalveren, 59» nuchtere kalveren, 145 schapen en lamme ren, 22 vette varkens en 21 geiten. Pril* zen waren; neurende en versgekalfde koeien f 750—1070, dito schokken en vaar zen 680—880, guste koeien 550750, guste vaarzen 500—720, voorjaars kalvende koeien 650—850. pinkstieren 500670, pin ken 350—550, fokkalveren 190—320, nuch tere kalveren 39—54, vette schapen 90-- 130, alles per stuk. Per kg.: Vette koeien en ossen 2.352.80, stieren 2.302.70, kal veren 2.00—2.30, varkens 1.651.73. VEILING POELDIJK, 19 Dec. Tomaten 4 107.30 per bak. Alicante 2 8188, Ap pelen 10—13. Peren 16—39. Andijvie 53-- 78 Boerenkool 11—12, Rode kool 91/2, Gr. kool 8 Spruiten 41—42. Spinazie 23—5". Prei A 23—25. A2 15—22, B 10—14, alles per kg. Selderij 8.00—13.—. Petersedie 10.0" —13— per 100 bos. Knolselderij B 9y2-' 14, C 6!i, Sla C 6—7, C2 4, alles p. st. VEILING TER AAR, 19 Dec. Groente.-' Witlof 1 68—74, idem 2 52—56, spruiten 40—52, idem B 2836, idem afw, 15—1»> sav. kool 10—11, groene kool 8—13, Wit te kool 6—8, rode kool 10—12, glasandijvie 52—56. kroten 5—10, uien 12—17, spinazie 20 waspeen 12—18, prei 1522, alles Per kg., knolselderij 12—25, idem stek 1—2, P- stuk, stoofsla 35. boerenkool 40—1.10 P"r kist, selderij 5 per bos. Appelen: Goud- reinet 17. Jonathans 11. Campagne zoe» 9 Eisdener Klumpkens 5. Bellefleuren Groninger Kroon 4. Guldelingen 4. Peren- Groenpeer 10, Jodeperen 7, Winterjannen 10, Gieser Wildeman 9, alles per kg. GRAANMARKT, AMSTERDAM, 20 De"' Granen. De markt stond hoofdzakelijk 1 het teken van de gedeeltelijke vrijgevins van aankopen van Amerikaanse maïs. D regering blijft echter nog een zeker per centage zelf inkopen. In de door imP°ie teurs gekochte mais werden verschillen" transacties afgeslote Overigens bleef vraag naar buitenlands graan gering, te gevojge van de prijsverlaging in J --De markt voor vrije buitenlandse g' lag geheel verlaten. Voor binnenlan a.s. De nen nen lag geneei veriaieu. mui „s se granen heerste aanvankelijk een Prjï0t bouatnd'e stemming, terwijl tegen het si een vastere stemming de overhand r kreeg. Gepunte haver 54-55 kg werd P t levering Januari gelaten voor f 28.50. e kopers bij ca. f28.—. Doorsnee-rog», noteerde f 27.75. terwijl voor rogge mei pCt. vochtgarantie f 28.— werd geboo ;e Zomergerst was al naar kwaliteit koop voor f 33.50 a f 34.50. Wintert moeilijk te verkrijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4