CjcJü& EAU de cologn e Ridgway becritiseert Raad van Ministers besluiten van De AARDSTRALENTHEORIE aan een ZIJDEN DRAADJE T Grote ontstemming in de Nederl. houthandel A WILLINK, omstreden schilder D «Wi l *£2 V A Protest tegen beëindiging van schorsing van invoerrecht op gezaagd naaldhout Robert Casey over Nieuw-Guinea Schacht mag een bank openen Truman maakt de balans op V m Ambonees tot zes jaar veroordeeld ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 PAGINA 5 X ï0t HET BEROEMDE BLAUW-GOUD ETIKET ,Geen enkel excuus aan te voeren" Deken van Heerlen naar Brazilië A Moord op landgenoot UNO-commissie dringt aan op Oostenrijks vredesverdrag Afgevaardigden van rode blok als stenen beelden Medisch standpunt rrv v* ji}JW fe L h* v A' n - ïi - i il«l M v- De „cosl de (5 millioer Daet" 5 mi i) gac lioen it voor uit Nederland bezorgd over zekere ontwikkelingen Bij maatregelen tegen onder mijnende elementen in V.N. Post uitgewisseld te Pan Mun Dj on Liturgische weekkalender (Eigen bericht) Enige tijd geleden ontstond op grond *an uit België komende geruchten het Vermoeden dat de Nederlandse regering Voornemens was een einde te maken aan de schorsing van invoerrecht op gezaagd naaldhout, genoemd in Tariefpost 384 AL. Dit is gezaagd naaldhout, waarvan de dikte op enige plaats meer is dan '6,2 mm., of de breedte meer dan 279,4 Hm., of de lengte meer dan 7,01 m„ wat •net tien pet. belast is. Het invoerrecht Van drie pet. op het overige gezaagde hout van Tariefpost 384 zou geschorst hlijven. De Nederlandse Zachthoutbond *ocht daarop contact met haar zusteror- De Australische minister van Buiten landse Zaken, Robert G. Casey, heeft Verklaard, „dat Australië niet zal dul den, dat pogingen gedaan worden de verantwoordelijkheid in Nieuw-Guinea dit onze handen te nemen". Hij ver klaarde, dat indien de huidige onge rechtvaardigde kritiek over zogenaamde ..koloniale" kwesties in de V.N. voort gaat, de positie van de V.N. als geheel aanmerkelijk verzwakt zal worden. Dr. Hjalmar Schacht, de voormalige financiële expert van Adolf Hitler, heeft gisteren van een Hamburgse rechtbank toestemming gekregen voor het openen van een bank ter financiering van de buitenlandse handel in Hamburg. Hier- hiede heeft de 75-jarige financier een duel met de gemeenteraad gewonnen, die van mening was dat hij onbetrouwbaar en te eerloos was om een bank te ope nen. Volgens het Hof kan de gemeente rad Schacht er niet van weerhouden *en bank te openen. Schacht zelf be vindt zich momenteel in Syrië. Naar Verluidt zal hij 2 Januari een handels bank te Düsseldorf openen. Tijdens een plechtigheid in het Na tionale Amerikaanse opleidingsinstituut voor stafofficieren te Washington heeft president Truman zijn buitenlands be leid verdedigd Hij verklaarde, dat zijn Zeven jaar in het Witte Huis het de communistische leiders duidelijk ge- T?akt dienden te hebben, dat zij hun t !®h niet met geweld konden berei- De president gaf toe, dat er fouten «rihaakt waren en dat men op enkele Pbhten had gefaald, doch „wij staan aan de verliezende kant," zo zei '1- China was een „tragisch", doch '-.hopelijk niet een onherroepelijk ver hes", aldus verklaarde Truman. De Volken van West-Europa bevonden zich "het in communistische handen en zou- Qen ook niet in communistische handen Vallen. De communistische verovering van West-Europa, Griekenland, Turkije *h Japan was volgens Truman door het Amerikaanse beleid mislukt. ganisatie in België en kreeg van deze de bevestiging dat inderdaad de Neder landse regering in Benelux-verband had voorgesteld de schorsing op Tariefpost 384 AL te beëindigen per 1 Januari 1953. Het bleek toen dat nóch in Nederland, nóch in België de handel tevoren was geraadpleegd. De Nederlandse Zachthoutbond- heeft zich toen onmiddellijk tot de Nederland se regering gewend, die hem bevestig de dat de bedoelde geruchten inderdaad juist waren en dat de K.B.'s tot deze strekking elk ogenblik werden terug verwacht, zowel in Den Haag als in Brussel. Het bleek dat het verzoek tot beëindiging van de schorsing in Mei van dit jaar was uitgegaan van een de legatie zagers, en niet van de overige houthandel. Op korte termijn arriveerde vervol gens een Belgische delegatie in Amster dam, waarna in gezamenlijk overleg te legrammen werden verzonden aan de minister-president, de ministers van Fi- anciën, Economisch Zaken en van We deropbouw en Volkshuisvesting. In de telegrammen werd geprotes teerd tegen het niet raadplegen van de organisatie en tegen het voor de hout handel zeer schadelijk voornemen. In aansluiting op deze telegrammen werden gemotiveerde verzoekchriften bjj de vier betrokken ministeries inge diend. De zaak bleek echter reeds in zodanig stadium te verkeren dat het K. B. niet meer tegen te houden was. Het bestuur van de Nederlandse Zacht houtbond en ook de Belgische organi saties zullen in deze gang van zaken nochtans niet berusten en zullen alles in het werk stellen om de gevolgen van een terugkeer van het beschermend in voerrecht van tien pet ongedaan te ma ken. Advertentie KÖLNISCH- EAUDEC0L0üN| G10CKEN6AS» Wd-'V 4711 Generaal Matthew B. Ridgway heeft gisteren critiek geoefend op de Nato-leden, die hun defensie-inspanning vertragen. De geallieerde opperbevelhebber uitte zijn critiek nog geen 24 uur nadat de Raad van Ministers van de NATO zyn zit ting beëindigd had. De 32 ministers hebben geen gehoor gegeven aan de waar schuwingen van Ridgway en andere militaire leiders en halveerden de door hem aangevraagde 428 millioen dollar voor de aanleg van vliegvelden en marine bases. Ridgway zei: „Er is geen enkel excuus aan te voeren voor het verslappen van onze defensie-inspanning, waarvoor de eisen toch reeds minimaal waren gesteld." Hij voegde daar nogmaals aan toe, dat het Westen nog steeds niet aan die minimumeisen voldaan heeft. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in antwoord op de critische verklaring van generaal Matthew B. Ridgway be toogd, dat de westelijke geallieerden de juiste weg hebben bewandeld met te besluiten, dat er op de uitgaven voor de defensie bezuinigd moet worden Eden zei dit, toen hij per vliegtuig in Londen aankwam, na in Parijs de ver gadering van de Noord-Atlantische Raad te hebben bijgewoond. Hij deelde aan verslaggevers mee, dat men met betrekking tot de toekomstige militaire krachtsinspanning besloten had de nadruk meer te leggen op de kwaliteit dan op de kwantiteit. Hjj zei, dat dit speciaal geldt voor de opleiding en de bewapening. De deken van Heerlen, ir. Bemel- mans, zal spoedig naar Ribeirao (Bra zilië) vertrekken ter oplossing van de daar bestaande moeilijkheden in de Ne derlandse nederzetting. Ridgway deelde mee, dat hij de mi nisters gewezen had op de consequen ties van hun weigering om het mili taire apparaat van voldoende man schappen en wapens te voorzien. Het is onze taak om de civiele autoritei ten, die boven ons gesteld zijn te wij zen op de militaire consequenties, die hun besluiten kunnen hebben. Ridg way liet zich over de aard van deze consequenties niet verder uit. Het verslappen van de defensie-inspan ning is het resultaat van een wens droom, dat wij niet langer kwetsbaar zijn voor een aanval en dat we de op bouw van ons defensie-apparaat thans wat kunnen vertragen, aldus Ridg way. oevallig gelijk lopend met de ex- positie van Hynkes te Amster- dam, is er ook een van diens z estverwant A. C. Willink, minstens zeer een omstreden schilder als inrstSenoemde. De tentoonstelling is SrhTi?ht in de zalen van Huinck en herjon aan de Herengracht. hi2Uer Willink weten veel mensen *ii» 9oeds te zeggen, omdat zij gekant aein tegen rijn techniek. Zij verwijten <ti» fotografisch realisme. Uiteraard is verzet in de na-oorlogse jaren eer- °ve toedcnomen dan verminderd. Wie lenr deze strijdvragen zelf wil oorde- v„' kan thans op de tentoonstelling de schilder terecht. Hierboven wordt het grote portret afgedrukt van de actrice Ank van der Moer, als Ifigeneia tn het stuk van Euripides, dat in opdracht van de re gering 'is geschilderd. Zij zit in licht groen Grieks gewaad op een marme ren bank tegen een middelplan, dat be vloerd is met de bekende tegels, die op tal van Willink's schilderijen voor komen. De beeltenis van de bekende actrice heeft een treffende gelijkenis. Er ligt over dit portret echter eèn zekere „objectiviteit", waardoor het niet meesleept. De 38-jarige Ambonees S., verblijven de in het woonoord Geestbrug, gemeen te Oosterhesselen, werd vanmiddag door de arrondissementsrechtbank te Assen veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Hij heeft 26 Juni van dit jaar zijn land genoot, de achttienjarige S. Matulassi met vijf schoten uit een cylinderrevol- ver om het leven gebracht. Deze daad was bedoeld als tuchtiging, omdat M. een verhouding had aangeknoopt met de 14-jarige dochter van verdachte. Bij de behandeling van de zaak ging het erom of de Nederlandse rechter be voegd is recht te spreken over Ambo nezen, die 'hier te lande verblijven. De officier van Justitie was de mening toe gedaan, dat zulks wel het geval was. De Politieke Commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft giste ren met grote meerderheid een beroep op de vier grote mogendheden en in direct vooral op Rusland gedaan om een „nieuwe en dringende poging te doen om overeenstemming te bereiken over de bepalingen van een Oostenrijks (vredes) verdrag" en daardoor een einde te maken aan de bezetting van Oosten rijk. De Russische gedelegeerde en de af gevaardigden van de vier Russische vazalstaten zaten als stenen beelden in de vergaderzaal en weigerden aan de stemming deel te nemen. Zij zei den zelfs geen „neen" toen naar hun mening gevraagd werd. De formele stemmingsuitslag was 48 voor, geen tegen, twee onthoudingen en vijf stemweigeraars. Hoewel de resolu tie, die werd ingediend door Brazilië, Libanon, Nederland en Mexico, gericht was aan de vier grote mogendheden, maakte geen van de sprekers er een ge heim van, dat men algemeen Rusland aansprakelijk achtte voor het traineren van het verdrag. (Van onze medische medewerker) e correspondentie over deze rubriek werd steeds vlot afgewik keld. Antwoorden aan brief schrijvers werden in een volgend „Medisch Stand punt" verwerkt of wel di rect geadresseerd. De uit voerige brief van een lezer, de heer B., bleef tot op he den liggen in afwachting van de uitslag van een nader onderzoek. Bedoelde heer B. was het al niet met mij eens, toen ik, in een artikel over wichelroedelopers en pendelaars, beweerde, dat aardstralen onbewezen fan tasieproducten waren. Hij reageerde echter pas, toen ik in Maart 1952 het begrip „kankerhuis" en de zin van groenvoerdieet bij kankerpa tiënten in twijfel trok. Ten einde het verband tussen een en ander te verduidelij ken, volgt hier een samen vatting van de brief van de heer B.: „Gelooft u ook in de stof- kracht? Dat een atoom, dat het heelal vanzelf draait? Dat een mens geheel onaf hankelijk is? Neemt u maar van mij aan, dat de stof lij dend voorwerp is. De stof wordt bestraald, straling doet de stof werken en doet het atoom op zijn beurt uit stralen". Dat deze werkkracht de resultante is van de schep pingsdaad, blijkt uit'een vol gende alinea. „De stof kan zichzelf niet richten, maar wordt van buitenaf gericht door bestraling. Eerst was de stof doelloos, krachte lobs, ledig, en toen sprak God: „Het worde licht", en vanaf die tijd wordt het heelal van buitenaf be straald, totdat God de be straling doet ophouden; dan stort alles weer ineen en herneemt de stof zijn oude toestand en is wederom doelloos, krachteloos en le dig". Elk element, zoals wa terstof, zuurstof, koolstof enz., bestaat uit lichtere en zwaardere delen, zogenaam de isotopen. Volgens B. heeft de bestraling geleid tot een concentratie van de zware isotopen in de buiten kant van de aarde. Uit het vrijwel lichte mengsel schiep God de planten, dieren en mensen. „U schijnt nog al tijd te twijfelen aan het be staan van aardstralen. Welnu, klimt u maar eens op tegen de ruwe met mos begroeide hellingen van een hoge berg in Tirol. U ziet dan al lemaal bergwanden en weet niets van waterpas (hori zontaal). Als u de hoogste top opzoekt en u met geslo ten ogen tegen de helling plaatst, probeert u dan eens te vertellen wat loodrecht is. Dat u hiertoe in staat bent, vindt zijn oorzaak niet in uw verstand of uw be wustzijn. Neen, de aardstra len zullen dit mededelen aan uw orgaan achter uw oor en dit verder seinen naar uw hersenen". Even later brengt B. de wateraders ter sprake. Deze aders zouden „zwaar" water bevatten, afkomstig uit de kern van de aarde. Komt een waterader voor onder huizen of landerijen, dan zal de ge concentreerde straling uit dit „zware" water de planten doden en bij mensen en die ren kanker verwekken. „De cellen worden vervormd en dit heeft tot gevolg, dat zij niet meer zuiver afgestemd blijven en dus zéér zwak worden. Wanneer een cel in het geheel niet meer is afge stemd, dan is zij krachteloos dood. Kanker is dus dicht bij dood. Verwijdert men de patiënt uit de „zware" stra ling, dan is genezing moge lijk indien het evenwicht niet te erg verbroken is. Een mens is ziek wanneer zijn lichaam of de onderdelen daarvan ontstemd zijn: dit betekent verzwakking ziek. Die rauwkost van dr. Kristine Nölfi is geen dwaasheid. Rauwkost is plantaardig, bestaat dus uit lichte isotopen en bevat bo vendien levende cellen. Bij gevolg werkt alles mede om het evenwicht in het ver kankerde orgaan te herstel len. Het gaat er slechts om het evenwicht, de afstem ming weer zuiver te stellen. Zuiver afgestemd betekent krachtig gezond". Omdat de aardstraal-theo- rieën langzamerhand de al lure van een levensbeschou wing krijgen, geprojecteerd worden in het scheppings verhaal en langs allerlei we gen doordringen in de ge neeskunst, bovendien omdat zij een bijna logische en ze ker suggestieve samenrijging zijn van wetenschappelijke feiten en pseudo-wete n- schappelijke hypothesen, wil len wij er nog eens enige critische opmerkingen te genover stellen. De interpretatie van „Het worde licht" is alleszins aar dig, maar blijft een hypothe se. De lichte en zware iso topen bestaan inderdaad, zij het dan ook niet precies in de verdeling, die de heer B. opgeeft, maar dat de bestra ling, zijnde een onmiddellijk uitvloeisel van de schep pingsformule, hiervoor ver antwoordelijk is, kan niet worden bewezen. De kosmos wordt zekerlijk döor God in stand gehouden. Als God zijn handen terugtrekt, stort de gehele zaak ineen. Het Goddelijk fluidum gelijk stellen met „bestraling" lijkt mij een onhoudbare identificatie. De werking van het even wichtsorgaan (in het bin nenoor) vindt een voldoende biologische verklaring in het balanceren van de oto- lithen in de vloeistofvulling van de halfcirkelvormige kanalen. De heer B. behoeft slechts een eenvoudig anato misch leerboek na te slaan om te ervaren, dat „aard stralen" hiermede niets uit staande hebben. Uit de mededeling van B„ dat de kankergezwelcel krachteloos is en bijna dood, blijkt, dat hij van weefselleer weinig verstand heeft. De kankergezwelcel is weliswaar ontspoord, maar uitermate levend: hij leeft en groeit en tiert tegen de verdrukking in en door alles heen. De kankerpatiënt staat dicht bij de dood als gevolg van de onstuitbare en bui tensporige levendigheid van de kankergezwelcellen. Zo wel de tijdige overbrenging van een patiënt uit een „kankerhuis" naar een vei liger gebied als de toepas sing van rauwkost bij kan- kerlijd(st)ers bleken bij nauwkeurige controle geen ander effect te sorteren dan psychische geruststelling en herleving van de hoop, m. a. w.: uitstel van executie. enslotte iets over de bewijsbaarheid van aardstralen. Onlangs verscheen het „Verslag over het onder zoek naar het mummifice- ringsproces in de kerk van Wieuwerd in verband met het onderzoek naar de zoge naamde aardstralen", deel uitmakend van een meer omvattend plan, dat ressor teert onder de „Commissie tot Onderzoek van het Wi chelroedeprobleem", inge steld op initiatief van de Akademie van Wetenschap pen. Alle proefnemingen met wichelroedelopers zijn totaal negatief uitgevallen. Nooit werd tweemaal de zelfde grens van een „aard- stralenbaan" aangewezen. Ook andere instrumenten dan wichelroeden, die gevoe lig zouden zijn voor aard- stralen (bijv. pendels), ble ken niets houdbaars op te le veren. In een grafkelder te Wieu werd (in Friesland) zijn onlangs gemummificeerde lijken aangetroffen. die daar al vele tientallen ja ren ongeschonden zijn blij ven rusten. Volgens bekende wichelroedelopers ligt hier het maximum van de aard- stralenactiviteit in Nederland; daarom zouden de lijken in deze kelder niet in ontbin ding zijn overgegaan. Expe rimenten met een en dezelf de wichelroedeloper gaven echter steeds een ander re sultaat. Omdat honden ge acht worden een afkeer van aardstralen te hebben, werd een hond in de kelder neer gelaten, maar deze reageerde in het geheel niet. De mummificatie-ver- schijnseleh in de grafkelder zouden in de gedachten- gang van de wichelroedelo pers kunnen worden ver klaard door aan te nemen, dat de bederf-veroorzakende micro-organismen door aard stralen in hun groei worden belemmerd. In de stof van de vloer en in de doodkisten krioelde het echter van ba cillen en bacteriën. De feitelijke verklaring van de mummificatie werd gevonden in een geheel an dere omstandigheid: de ge durige tocht in de kelder heeft de lijken doen indro gen en zodoende geconser veerd. Enige proeven hebben zulks overtuigend bewezen. Het vermelden van één ex periment is in dit vêrband wel voldoende. In een verti caal geplaatste kachelpijp hing men een stuk dierlijke milt en men deed hetzelfde in een horizontaal geplaatste kachelpijp. (Beide pijpen natuurlijk in de befaamde grafkelder). Een derde stuk milt werd vrij in de kelder opgehangen, blootgesteld aan de tocht. Hoewel de aard stralen toch ongehinderd in de verticale kachelpijp kon den doordringen de wi chelroedelopers bestrijden dit niet bedierf de milt daarin het eerst. Het stuk milt in de horizontale buis bedierf wat later, omdat de tocht hier ook een rol kon spelen. Het derde stuk droogde in en bedierf niet. Het laatste woord in de aardstralen-affaire is nog niet uitgesproken. De be staansmogelijkheid van aardstralen hangt echter aan een gevaarlijk dun zijden draadje. J. M. N 4 e a *Vv V i' i M l i M '<y; „V* t v i A A y' yfw (Van onze Brusselse correspondent) ls het te Parijs regent dan druppelt het te Brussel. Dat kan waar geweest zijn vóór de oorlog maar sinds de Bevrijding is het ten minste in één op zicht niet meer waar: in het domein van de verlichting. Brussel heeft haar Franse zuster voorbijgestreefd als Lichtstad. Het is begonnen in 1945 met een voorheen nooit geziene weelde aan lichtre clames die de Britse toeris ten, gewend aan sombere straten van het Crippsiaanse Londen, het gevoel gaven dat zij in het Europese dol larparadijs waren gearri veerd- In 1948 hebben de Brusselaars voor de eerste maal een lichtmaand georga niseerd. Van begin December tot begin Januari werden de vier belangrijkste winkel straten tussen het Noordsta tion en de Beurs overkoepeld met ontelbare lichtbogen. De volgende jaren is het steeds crescendo gegaan. December 1952, de vijfde feeërie in de reeks, overtreft al haar voor gangsters 1 in schittering en in beweging. In de Nieuwstraat heeft men voor' de eerste maal bewegende lichtspiralen aangebracht- één groot vuurwerk. Inzake verlichting hebben de bewoners van Brussel trouwens een roemrijke tra ditie. In de Sint-Rochusstraat kan men op een gedenkplaat lezen dat aldaar ten jare Onzes Heren 1819 de eerste 2,5 millioen. Een grote ver- gasfabriek van het continent zekeringsmaatschappij, die werd opgericht. De Brusse- haar honderdjarig bestaan laars hadden al gaslantaarns viert, betaalde een millioen toen de Parijzenaars zich nog voor de oprichting op het met „vetpottekens" moesten Brouckère-plein van een behelpen. Het is waar dat de grote lichtpoort, een afbeel- Franse hoofdstad het eerst ding van de oude „Oever- electrische straatverlichting poort" die deel uitmaakte kende maar dat kwam omdat van de wallen van Brussel in de Brusselse straten tot 1904 de achttiende eeuw. Op de gebaad hebben in het licht voorzijde komt een copie van de uitstekende gaskous- voor van een schilderij van jes van de Duitse ingenieur Cassiers, voorstellend een Auer. Pas in 1907 kregen sommige hoofdstraten een „gemengde" verlichting. Dat jaar brandden er op de weg van het Noordstation naar het Zuidstation. 144 gloei lampen. Deze „féerie lumi- neuse" werd met grootse plechtigheid ingewijd. De cijfers voor de feeërie 1952 zijn ietwat indrukwek kender. De speciale verlich ting aangebracht tussen Noordstation en Beurs heeft een lichtsterkte van drie millioen watt. Er kwamen troepenschouwing van oud strijders van 1830. Een Ame rikaanse automaatschappij die een kwarteeuw in Bel gië is gevestigd bekostigde een triomfboog van 600.000 frs. De rest van de onkosten wordt gedekt door de op brengst van feestelijkheden die in het raam van de licht maand worden georganiseerd door het „Syndicat d'initia- tive". De ondervoorzitter van deze organisatie, de heer Ra- macher, vertelde ons dat hij 30:000 gloeilampen en 35 km. in 1949 getroffen werd door draad aan te pas. Het hele geval (de verlichting van sommige monumenten mee gerekend) kostte een slordi ge vijf millioen. De hande laars van de betrokken stra ten financierden uit eigen middelen ten bedrage van een knipsel uit een Brits blad waarin sprake was over de Belgische hoofdstad als „a European shopping center", een Europees win kelcentrum, en hoe bij hem het idee rijpte om de licht maand uit te bouwen tot een grote toeristische attractie waarvan de handelaars in de eerste plaats zouden profi teren. In dit opzet zijn Ra- macher en zijn medewerkers perfect geslaagd. Uit het verslag voor het jaar 1951 blijkt dat het aantal bezoe kers uit den vreemde een ongekende hoogte bereikte voor het winterseizoen. Voor de betreffende periode steeg het algemeen zakencijfer met ruim 200 millioen francs en werd een supplementair» winst gemaakt van 10 a 15 millioen gemaakt. De op brengst bedroeg drie tot viermaal het bedrag van de onkosten. Meer licht bete kent dus meer geld in de la. Het „Syndicat d'initiative" heeft dit jaar heel bizondere aandacht besteed aan de feestelijkheden. De burge meesters van Venetië. Genua en Bologna zijn met grote plechtigheid ontvangen. Die van Monaco wordt verwacht. In een der grote warenhuizen heeft een tentoonstelling plaats van Italiaanse produc ten. In het Paleis voor Scho ne Kunsten wordt vanaf 13 December een expositie van Indonesische Kunst gehou den, terwijl in een der zalen van het Stadhuis drie eeu wen binnenhuisarchitectuur aan het oog van de bezoeker voorbijtrekken. De Munt schouwburg brengt Siegfried en Lohengrin door de Ween- se Opera en enkele artisten van Bayreuth Dr. Maria Z. N. Witteveen, lid van de Nederlandse delegatie bij de V.N.. heeft in de Commissie van Orde verklaard, dat ons land zijn bezorgdheid niet kan verhelen over „zekere huidige en mo gelijke toekomstige ontwikkelingen" bij de Amerikaanse maatregelen tegen on dermijnende elementen in de V.N. Dr. Witteveen drong aan op spoedige be handeling in de Algemene Vergadering na het Kerstreces van de vraag, op wel ke wijze het secretariaat van de V.N. moet handelen met de Amerikaanse leden van de staf, die er door de Ame rikaanse regering van verdacht worden in loyaliteit te kort te schieten, en met buitenlandse personeelsleden, die door het gastheerland. Amerika, als onder mijnende elementen worden beschouwd. Dr. Witteveen zei dat wanneer kwes ties zo belangrijk en zo ernstig als deze en „in feite het gehele probleem van het internationale karakter en de status van het secretariaat van de VJ4. aan de orde zijn, met verwikkelingen zowel voor het secretariaat als de ledenstaten, geen dele gatie, geen lid-regering onverschillig kan blijven". De Nederlandse delegatie be schouwde dit als een dringende zaak en verzocht daarom bespreking bij de aan vang van de hervatte zitting van de Assemblée, waarschijnlijk in Februari a.s. De commissie was het hier in meer derheid mee eens. Gisteren is voor de eerste maal te Pan Mun Djon post uitgewisseld, die be stemd is voor de door beide strijdende partijen in Korea gemaakte krijgsgevan genen. Geallieerde officieren hebben hun communistische collega's 4016 brie ven overhandigd, bestemd voor in com munistische handen zijn de krijgsge vangenen der verbondenen. Het groot ste gedeelte van deze brieven is afkom stig uit Groot—Brittannië. Voorts heb ben de officieren der verbondenen hun communistische collega's 751 brieven, afkomstig van zich in geallieerde krijgs gevangenschap bevindende communisti sche militairen en bestemd voor hun gezinsleden en/of vrienden, overhan digd. ZONDAG 21 December: 4de Zondag v. d. Advent; Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd: 3 voor Kerk of Paus; Credo; pre fatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG: H. Thomas, apostel; eigen Mis; 2 gebed v. d. dag: (Utrecht, Haar lem: 2 H. Hungerus: 3 gebed v. d. dag) Credo; prefatie v. d. Apostelen; rood. DINSDAG. Mis v. d. Zondag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; gewone prefatie; paars. WOENSDAG; vigilie van Kerstmis; Mis v. d. dag; gewone prefatie; paars. DONDERDAG: Geboorte van O. Heer Jezus Christus: 3 H.H. Missen v. d. dag; Credo; prefatie enz. van Kerstmis; i. d. 2de Mis 2 H. Anastasia: i. d. 3de Mis laat ste evangelie v. Driekoningen; wit. VRIJDAG: H. Stephanus, eerste marte laar: eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo: pre fatie enz. v. Kerstmis; rood. ZATERDAG: H. Joannes, apostel, evan gelist: eigen Mis; 2 Kerstmis; (Breda: 3 voor de bisschop); Credo; prefatie, enz. v. Kerstmis; vut. ZONDAG 28 December: H.H. Onnozele Kinderen; eigen Mis; 2 Kerstmis: Credo; prefatie enz. v. Kerstmis; road.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5