Begro tings jacht is ten einde Geen sportieve hobby van de voorzitter I ©r is defóste &ic de Noorman: DE IHIEEDDH? IHIERU1 VAL DA Uitslag Radion-wedstrijd 1952 Belgisch verzoek om vergroting van speciale commissies? s c VERZORGING VAN KAMERPLANTEN O O A R Drie jaar voor messentrekker Organisatie van de Rijnvaart Enige oplossing voor latente crisis Mislukte overval op kassier Nog geen accoord over meubels schoenen en confectie Gemakkelijke en sterke klimplant ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 PAGINA 7 Tweede Kamer tot 3 Februari op reces Tweejaarlijkse be groting de oplossing? Besluit Nieuwe beoenoemingen van Eisenhower Cijfers voor TBC eerste helft van 1952 Herziening woningwet in zittingsjaren 1953—'54? Hendrik de Vriesprijs Uitgereikt aan Sj. Leiker Militairen op vreemd territoir Neem een doos echte VERKOUDHEID Mutaties bij de Kon. Marine uit de Radion-Gelukskrant 2e prijs (waarde f l.OOO): J. Katerburg, Groningen 6e prijs (waarde f 250): Benelux-conferentie Actie Sibelux ,,Kon. Wilhelminafonds in 1951 Arrestatie Philips- directeuren in Mexico Op onjuiste gronden geschied Daling uitgaven gezinsverbruik Examens (Van onze parlementaire redacteur) Het laatste stuk van het begrotingsdebat, dat gisternamiddag in de Tweede Ka mer speelde, werd gevormd door discussies over het chapiter „volksgezondheid". Er kwamen veel opmerkingen over dit belangrijk onderwerp, doch het echte élan was er toch op het eind van de vermoeiende begrotingsweken uit. Minister Suurhoff gaf in zjjn beantwoording van de sprekers aan dr. Mol (K.V.P.) geen duidelijk bescheid op diens vraag waarom de volksgezondheid niet bij het nieu- tve departement voor Maatschappelijk Werk is ondergebracht. Naar aanleiding van pleidooien, welke gevoerd waren voor de rechten van het particulier initiatief bij het volksgezond- heidswerk, zei de bewindsman, dat er bij particuliere instanties een drang bestaat om bepaalde bemoeiingen van de overheid over te nemen. Men ver langt dan echter niet alleen een subsi die, dat gelijk is aan hetgeen de over heid voor het doel besteedde, doch wil tevens nog extra steun om een achter stand in te lopen, en dat vond de minister toch wel wat ver gaan. De na druk bij het particulier initiatief moet liggen op „initiatief". Staatssecretaris Muntendam deelde naar aanleiding van vragen van de heei Fokkema (A.R.) mede, dat het gehele vraagstuk van een geneeskundig school toezicht nog in wording is; dit moet worden gebouwd op een nieuwe ge zondheidswet. Wat de vrije artsenkeuze aangaat verklaarde de staatssecretaris, dat men niet terug moet naar de tijd, waarin de huisarts tevens de school erbij deed. Over de ziekenhuisbouw zei de heer Muntendam, dat er plannen be sproken worden om de te lange pro cedure. welke doorlopen moet worden voor nieuwbouw, te bekorten. Tandtechnici Er was geklaagd, dat het toegezegd overleg met de tandtechnici (voor men aan hun positie gaat tornen) was uitge bleven. De staatssecretaris kon antwoor den, dat contact met de tandtechnici niet nodig was geweest omdat hij voor nemens was af te wijken van het rap port der desbetreffende commissie in zake de onbevoegden. Hij zou overwegen in hoeverre met een wettelijke regeling aan de belangen van gedupeerden tege moet te komen is. Zijne Excellentie sprak inmiddels ook over het betrekken van de tandtechnici bij de tandheelkun dige verzorging. Waar men nu precies naar toe gaat werd uit een en ander nog niet goed duidelijk. Inzake het verstrekken van nieuw uit gevonden geneesmiddelen door de zie kenfondsen werd medegedeeld, dat de Werkzaamheid van deze middelen, welke eerst beproefd moeten worden, bepalend is en niet de prijs. Er zou na deze uiteenzettingen nog Wel het een en ander te repliceren zijn geweest, maar de Kamer zag daar, nu men aan het eind van de begrotings debatten was gekomen, met het besluit van de voorzitter om de beraadslagingen te sluiten, van af. I Slechts de heer Gortzak heeft een ver klaring afgelegd. waarin hij bezwaar aantekende tegen de z.i. onjuiste wijze, Waarop in de Kamer belangrijke vraag stukken worden behandeld. Hij was aldus de laatste spreker, die bij de be handeling van de begrotingen op de katheder heeft gestaan. De begroting Van Sociale Zaken en Volksgezondheid Werd z.h.s. aanvaard. Wijziging wet op de bedrijfsorganisatie Eveneens z.h.s. heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag aangenomen de wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie, waarbij de termijn voor de liquidatie der Woltersomse organisaties wordt verlengd. Een wetsontwerp, dat Donderdag nog binnen was gekomen met het verzoek om het reeds de volgende dag in be- handeling te nemen, omdat het tijdelijke voorzieningen ten aanzien van officieren der Koninklijke Landmacht, die per 1 Januari aflopen, moest verlengen, is bij de commissie van rapporteurs blijven steken. De voorzitter heeft medegedeeld, dat hij begreep, dat hierdoor voor de regering moeilijkheden ontstaan, maar dat de regering deze aan zichzelve te wijten had. Mr. Kortenhorst heeft tenslotte het parlementaire jaar uitgeluid met een Speech, waarin hij een verdediging gaf Generaal Eisenhower heeft gisteren Robert ten Broeck Stevens benoemd tot minister voor het Leger, Robert Ber nard Anderson tot minister voor de vloot en Harold E. Talbott tot minister voor de Luchtmacht. Voorts benoemde de nieuw gekozen Amerikaanse presi dent Roger M. Kyes tot onder-minister van Defensie. Zoals bekend is Charles E. Wilson de toekomstige Amerikaanse minister van Defensie; de vier benoem den zullen onder hem komen te staan. De rechtbank te Zutphen heeft de 19- jarige W. uit Deventer, die met een dolk gestoken heeft naar een leerling-ver pleegster, met wie hij omgang had ge had, maar die de connecties had ver broken, veroordeeld tot een gevangenis straf van drie japr met aftrek, door te mengen in de Bijzondere Strafgevange nis voor jongemannen te Zutphen. Zoals bekend, had de daad geen ern stige gevolgen, doordat de dolk op het Windjack van het meisje afschampte. voor het zware werk dat de Kamer in de algelopen weken heeft moeten verzetten. Het is geen sportieve hobby van de voor zitter, zo zei hij, om de begrotingen voor Kerstmis klaar te krijgen. De Tweede Kamer moet haar budgetrecht vóór het nieuwe jaar uitoefenen, omdat zij anders de regering dwingt tot ongecontroleer de eigenmachtigheid: zij is aan zichzelf verplicht op haar rechten te staan. Dat do Eerste Kamer dan toch nog niet voor het nieuwe jaar de begrotingen kan fiat teren doet hieraan niets af. inmiddels wordt met de gang van zaken, zoals ze ook dit jaar weer ge weest is, opnieuw de vraag actueel of men niet dient over te gaan op het systeem van tweejaarlijkse begrotingen, waartoe in 1922 de mogelijkheid ge schapen is. De voorzitter releveerde verder de bij zondere moeilijkheden welke zich dit laar voordeden vanwege het feit, dat de begrotingen reeds gedrukt waren voordat het nieuwe Kabinet gevormd was. Het merkwaardigst is wel de situ atie bij de begroting van het departe ment voor Maatschappelijk Werk: de Memorie van Antwoord zal hier tegelijk met de Memorie van Toelichting ver schijnen een procedure even onge woon als correct. Veel lof bracht de heer Kortenhorst aan de Rekenkamer en haar voorzitter, de heer Sanders, dig de pensioengerech tigde leeftijd heeft bereikt. Hij memo reerde de'overleden ondervoorzitter, de heer Terpstra; de heer Serrarens, die naar het Hooggerechtshof van de K.S.G. is gegaan, en de heer Joekes, thans lid van de Raad van State. Hi.) dankte de heer Schilthuis vcor zijn waarneming van het voorzitterschap en zei dat de oud-Kamerleden Donker, Algera en Suurhoff als minister wel ervaren zouden hebben, dat de critiek gemakkelijker is dan de kunst. Goede wensen sprak hij uit voor de gezondheid van de afwezige leden For- tanierDe Wit, Gerbrandy. v. d. Born en v. d. Weijden, voor de directeur van de Stenografische Dienst en ook voor de chef-stoker. Na waardering te hebben uitgesproken voor de zeer intense arbeid van de griffie, stenografen en de Lands drukkerij had hij voor de verhouding tussen parlement en parlementaire pers de vergelijking van Saturnus met zijn ringen: als trouwe wachters in een on afscheidelijk verbond volgen de journa listen de Kamer op haar reis door het politieke luchtruim. De Tweede Kamer gaat, zo deelde mr. Kortenhorst mede, op reces tot 3 Febru ari. Dan ligt op haar te wachten een aantal wetsontwerpen, onder welke: de verlaging van de vereveningsheffing, de instelling van een tweede T.H., rechts handelingen landbouwgronden, wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet, de Zondagswet het kleuteronderwijs, een wijziging in het vervreemdingsbesluit onroerende goederen en het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. De voorzitter besloot zijn toespraak met een simpel lekendicht: „Wat ik vandaag U wensen moet, kunt zelf Gij 't best bedenken; wat Gij begeert is allicht goed, maar God. niet ik, moet 't schenken". Advertentie (Van onze speciale verslaggever) De latente crisis in de Rijnvaart kan volgens de conclusie van de Economische Conferentie, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van de Rijnoeverstaten en van België, slechts worden op gelost door oprichting van een in ternationale organisatie van de Rijn vaart, gebaseerd op de nationale or ganisaties. Zulk een organisatie zal een verdeling van het vervoer tegen redelijke vrachtprijzen tot stand moeten brengen, waarbij vrachten- pools en vrachtenconventies de voor naamste middelen dienen te zijn om dit doel te bereiken. Deze mededeling is gedaan op het jaarlijkse diner van de Vereniging „De Amsterdamse Haven" te Amsterdam door ir. J. H. Verhey, hoofdingenieur van de Centrale Rijnvaart Commissie te Straatsburg. Ir. Verhey achtte deze maatregelen niet in strijd met de „grond wet" van de Rijnvaart, de Acte van Mannheim van 1868, welke op de Rijn volledige vrijheid voorschrijft. Supple mentaire, dus niet op de Acte steunen de beperkingen van die vrijheid zouden dan echter alleen aanvaardbaar zijn met unanieme goedkeuring van alle in de Acte deelhebbende Staten. Wat de Rijnvloot betreft heeft de Economische Conferentie aanbevo- In het orgaan van de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose wordt een overzicht gege ven van het aantal nieuw ingeschreven lijders aan longtuberculose en andere vormen in de eerste helft van 1952 in de verschillende provincies. In totaal werden ingeschreven 7429 nieuwe lij ders: in de overeenkomende periode m 1951 werden 8355 nieuwe lijders inge schreven, derhalve een vermindering van 926 (11 pCt.) in dit jaar. Het blijkt, dat deze vermindering uitsluitend door een daling in de mor biditeit (het aantal, ziekte-ongevallen op een bepaalde tijd in een bepaalde plaats) aan longtuberculose veroor zaakt wordt, terwijl het aantal andere vormen met 73 is toegenomen. De grootste daling aan nieuwe lijders aan longtuberculose in de eerste helft van 1952 vindt men in de provincies Overijssel en Noord-Brabant en in Am sterdam (resp. 244, 292 en 218). In de provincies Drenthe, en Gelderland en in 's-Gravenhage zijn resp. 83, 5 en 18 patiënten meer ingeschreven. In de eerste helft van 1952 stierven in totaal 671 personen aan tuberculose en wel 535 aan longtuberculose en 136 aa.n andere vormen van tuberculose. Er stierven 50 kinderen aan tuberculose (7.5 pCt.). Het is opmerkelijk, dat meer dan de helft van het aantal sterfgevallen be hoort tot de longtuberculose op de leef tijden boven de 40 jaar. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlenging van de werkings duur van de Wederopbouwwet deelt de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting o.m. mede: dat hij er met kracht naar streeft, dat in het zittings jaar 1953/1954 ontwerpen, gebaseerd op het rapport der Staatsccm missie voor de herziening van de. Woningwet, wor den ingediend. len dat modernisering van de geza menlijke vloot moet worden gere geld en gecontroleerd door de inter nationale organisatie. Er zou ook in ternationaal een fonds moeten wor den gevormd dat uitkeringen doet aan hen, wier schepen gedwongen door de omstandigheden stil kömen te liggen. Ir. Verhey legde er de nadruk op, dat een dergelijke internationale organisa tie alleen dan kans van slagen heeft wanneer de Rijnvaarders elkaar op een gezonde en loyale basis weten te yin- den. In dat geval ligt hier de oplossing van de huidige moeilijkheden en de kans op een veelbelovende toekomst, waarin de Rijnvaart als hecht georgani seerde, gelijkwaardige partner zal staan tegenover andere vervoersorganisatie^ zoals de Spoorwegen. 41. Het raadselachtige noodweer breekt zó plotseling en met zo'n ongekende hevig heid los, dat het Eric volkomen overrompelt. Maar wanneer hij de kleine hand van zijn zoon in de zijne voelt, schudt hij zijn verbazing van zich af. „Terug naar de burcht!" klinkt zijn stentorstem. „Men zal zich ongerust maken over ons!" Terwijl de regen hen in het gelaat striemt worstelen zij voort. Doch als gedreven door een geheimzinnige macht achterhaalt de donder hen. In minder dan geen tijd bevindt het onweer zich welhaast recht boven hen en keer op keer zet een bliksemschicht de omgeving in een blauwe gloed, terwijl ratelende donderslagen het woud doen sid deren. „Ik ben bang, Fadir," schreeuwt Erwin. De Noorman drukt zijn zoon dicht tegen zich aan en rent met hem in de beschutting van een hoge eeuwenoude beuk. Ergens achter hem hoort hij Allan schreeuwen, maar hij let er niet op. Dicht drukt hij Erwin tegen de stam en buigt zich beschermend over de jongen heen. Plotseling rijst de Heruli met doodsbleek gelaat naast hem op. Diens hand klemt zich als een tang om Eric's schouder en met de kracht van een bezetene rukt hij de Noorman weg van de boom. Mee vooruit!" bijt hij Eric toe. Opschieten Half vallend, verblind door de regen, laat de Noorman zich meevoeren door de Heruli, die als gedreven door een vreemd instinctblindelings voort blijft rennen. Nauwelijks hebben zij vijftig passen afgelegd, als een vreselijk licht de duisternis verbreekt En met een slag die de aarde doet dreunen, spijlt een vurige bliksem straal de beuk, waaronder Eric nog slechts enkele seconden geleden beschutting rockt... Op hetzelfde ogenblik schuift Allan's moeder een lederen voorhang terzi/de en staart vol onrust naar de donkere wolken aan de Noordelijke horicon. Een ki'.'.e vrees omsluit haar hart als zij aan haar gemaal denkt en aan de vreselijke vuureed welke de heer der Heruli in drift heeft gezworen. „Als het vuur de hemel tekent," fluistert de vrouw angstig, .zal hij uitvaren. Een regendruppel raakt haar wang en mengt zich met de tranen, die langzaam langs haar gezicht glijden. „O Robart, waarom zijt ge zo? Gij zwoer te haastig.' Vw onverzoenlijkheid brengt onheil over ons huis.' Ge wilt uw woord niet breken, doch ge breekt mijn hartGij zijt groot en moedig Doch niet grootmoedig Uw trots is mijn ongeluk De Hendrik de Vries-prijs voor 1952 is toegekend aan de heer Sj. Leiker uit Groningen, die verdienstelijk literair werk heeft verricht. Vanmiddag is deze prijs officieel ten stadhuize uitgereikt. De Hendrik de Vries-prijs, ter groot te van f 500, werd in 1946 door de Raad van de gemeente Groningen inge steld Om de twee jaar wordt deze prijs aan een daarvoor in aanmerking komend vertegenwoordiger van het Groninger kunstleven op letterkundig gebied toe gekend. De eerste keer werd de naam gever, de dichter-schilder Hendrik de Vries met de prijs begiftigd, in 1948 en 1950 viel de prijs resp. ten deel aan Koos Schuur (schrijver) en de dichter Dr. W. H. Nagel (pseudoniem J. B Charles). De prijs werd uitgereikt door de wet houder van O., K. en W., mevr. Aarsen Jansen, die de bedoeling van deze prijs nog eens uiteenzette en het werk van de heer Leiker roemde. Zijn laatste roman „De voorspelling" is juist gereed gekomen. De heer Leiker dank te hierna voor de grote eer, welke hem ten deel was gevallen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring en uit voering van het verdrag van Londen van 19 Juni 1951 tussen de staten, die partij zijn bij het Noord-Atlantisch verdrag, nopens de rechtspositie van hun krijgs machten. De militaire samenwerking in het ka der van het Noordatlantisch verdrag leidt er toe, dat personeel van de krijgs macht van de ene partij bij dit verdrag zich veelvuldig begeeft naar en bevind op het grondgebied van een andere partij. Het zal duidelijk zijn, dat vele kwesties, samenhangende met het ver blijven op en het betreden van vreemd territoir door dit personeel, om een na dere regeling tussen de samenwerkende staten vragen. Het verdrag beoogt deze regeling te geven. Advertentie STILLES TEGEN (Van onze correspondent) Twee Nijmeegse jongelieden, die het plan hadden opgevat de kassier van het Nijmeense slachthuis te beroven, wan neer hij 's avonds met de kas het ge bouw verliet, zijn van een koude ker mis thuisgekomen. De politie bleek na melijk volkomen op de hoogte met hun plannen en de bewuste avond van de overval hielden de rechercheurs de omgeving in het oog Op het critieke moment sloeg de politie toe. Een van de jongelui werd gepakt, terwijl de ander een eindje verder werd opgepikt, waar hij stond te wachten met een motorvoertuig. De kassier, die van een en ander totaal on kundig was, hoorde pas op het politie bureau wat hem boven het hoofd had gehangen. Hij had die avond meer dan f 10.000 bij zich. De beide jongelieden waarvan de plannenmaker een blan co strafregister en een goede naam had, terwijl zijn medeplichtige minder gun stig staat aangeschreven zijn voor lopig op vrije voeten gesteld. Zij zul len zich echter eerstdaags moeten ver antwoorden. Kapitein ter zee J. F. van Duim. staf officier bij het geallieerde hoofdkwar tier te Parijs (Shape) zal begin Fe bruari 1953 worden belast met het be vel over de Mijnendienst te Den Hel der, waar hij kapitein-luit. T. Brunsting zal opvolgen. Aan vice-admiraal A. Vos, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, wordt 1 Januari 1953 op zijn verzoek eervol ont slag uit de zeedienst verleend. Advertentie Na grondige bestudering van het overstelpende aan tal inzendingen, is de jury tot deze uitslag gekomen: le prijs (waarde f ÏO.OOO): Mevr. H. C. Pijlman-Bovenschen, Amsterdam C. R. H. ter Haar Romeny. Leiden 3e prijs (waarde f 750): 4e prijs (waarde f 600): Mevr. J. Groot-Haarlem, Den Haag Se prijs (waarde f 3O0): A. M. Boissevain-van Lennep, Amsterdam (Z> J. de Krey, Maastricht Alle prijswinnaars hebben reeds bericht ontvangen. Een lijst met de volledige uitslag en vermelding van alle gedeponeerde fouten ontvangt U op aanvraag tegen inzending van 10 cent aan postzegels van RADION N.V., MUSEUMPARK 1, ROTTERDAM. (Telefonisch van onze financiële correspondent te Brussel) p de vooravond van het vertrek naar Breda van de vier leden van de Belgische regering, die deel uitmaken van het permanente ministe riële Beneluxcomité heeft de leiding van de private „Pressure-Group", die zich Sibelux noemt, het nodig geoordeeld de atmosfeer bjj voorbaat trachten te ver troebelen door het ruim verspreiden van een bij uitstek demagogische circulaire, waarin de z.g. herziening van Benelux bepleit wordt. Deze Sibeluxgroep verzamelt de ver tegenwoordigers van enkele nijverheids takken, zoals leder, papier, brouwerijen e.a., die het de laatste maanden niet gemakkelijk hadden om zich op de eigen markt volledig te handhaven. De ver antwoordelijke industriëlen uit die sec toren blijken tot nog toe slechts schoor voetend de actie van Sibelux te volgen, zo niet te negeren. Bijzonder ergerniswekkend is daarbij te 'bedenken dat de aanvoerders van het Sibeluxcomité juist behoren tot secto ren, die gedurende de laatste weken overleg gepleegd hebben met hun col lega's uit de overeenkomstige Neder landse bedrijven, waaruit accoorden zijn voortgevloeid, die wederzijds aanvaard werden. 'Ai, In verantwoordelijke Belgische krin gen is men overtuigd dat van Neder landse zijde een passend onderscheid zal gemaakt worden tussen het dema gogisch misbruik van de vrije me ningsuiting, die in een democratisch land soms onontwijkbaar is en de loyale vrijwaring van sommige natio nale belangen bij het integratie- streven. De richtlijnen, die de Belgische mi nisters naar Anneville vergezellen, zijn geheel in een constructieve geest ge steld. De bijeenkomst wordt beschouwd tot doel te hebben de bekrachtiging op ministerieel niveau van de accoorden, die door de particuliere sectoren werden uitgewerkt en door de ambtenaren nader gepreciseerd. Voor de bedrijfs takken, waar nog geen overeenstemming bereikt werd, zouden de Belgische mi nisters suggereren de bijzondere com missies hun onderzoek te laten voort zetten. Ook zouden nog geen controle maatregelen ter bewaking van de be reikte accoorden worden voorgesteld. Van Belgische zijde is men de mening toegedaan dat tijdens een te bepalen periode moet nagegaan worden of de overeenkomsten vrijelijk kunnen wor den toegepast. Het enige wrijvingspunt dat in Breda zou kunnen rijzen geldt het vermoedelijk Belgische verzoek bijzon dere contactcommissie op te richten voor een tiental andere sectoren, o.m. enkele textielbranches, de sector van de gevelstenen, de brouwerijnijverheid e.a. Te Brussel heeft men de indruk dat men van Nederlandse zijde niet al te veel voelt voor de uitgebreide toepassing van bet procédé. Wat de zeven commissies betreft, die na de conferentie van Knokke werden ingesteld, bevestigen de laatste inlich tingen dat overeenkomsten werden be reikt in vier sectoren, namelijk sigaren, papier, geëmailleerde artikelen en kachels. In de drie andere sectoren, namelijk meubels, confectie en schoenen is het overleg nog hangende bjj gebrek aan voldoende stevig cijfermateriaal vanwege de Belgische afgevaardigden. Het gebruik van klim- en hangplan- ten is de laatste jaren aanmerke lijk toegenomen. Uit de Scandina vische landen zijn na de laatste oorlog verschillende soorten geïmporteerd, die bij het Nederlandse publiek erg in de smaak zijn gevallen. Enige weken ge leden hebben wij de Rhoicissus onder de loupe genomen en daarbij noemde ik u aan het slot de Hoya carnosa als een van de sterkste en gemakkelijk te be handelen klimplanten. Het is een plant, die reeds lang bekend is en meestal om een hekwerkje werd geleid, om zodoende in de kamer zo weinig mogelijk ruimte in beslag te ne men. Nu echter de klimplanten in de mode gekomen zijn, treedt de Hoya steeds meer op de voorgrond omdat zij zich gemakkelijk laat leiden langs de muur en bovendien ook omdat het een van de zeer weinige klimmers is die bloemen geven. Op de afbeelding kunt u zien. hoe weinig plaats de bloempot inneemt en welk een geweldig effect wij kunnen be- reiken als wij de plant langs een vooral lichte wand laten groeien. Wij behoeven daarvoor geen draden te spannen of een hekwerk aan te brengen, want met enige stevige spelden kunnen wij de ranken gemakkelijk tegen het behang bevesti gen. Als wij de spelden om de beurt links en rechts van de rank steken, dan zit deze muurvast en zal er nooit af vallen. De dikke, leerachtige glimmende bla deren zijn veelal van licht tot donker groen, maar niet zelden zien wij dat zij zilvergroen en paarsgevlekt kunnen zijn. Gedurende de zomermaanden geven wij de Hoya regelmatig water; dit wil ech ter niet zeggen, dat <fe aarde kletsnat moet zijn. Naargelang de temperatuur van de omgeving geven wij veel of matig water; de verdamping van het vocht hangt immers af van de warmtegraad. Gedurende de koude herfst- en winter maanden geven wij dan ook voorzichtig water en vooral niet te veel. In de oksels van de bladeren verschijnen de bloemtrossen, die wij op de afbeelding in de linker-bovenhoek kunnen waarne men. Ieder bloemetje heeft de vorm van een vijf puntige ster en is wasachtig en glanzend. De bloemblaadjes zijn zacht- rose van tint en het hartje is vuurrood. Zo zitten aan ieder bloemtrosje 10 tot 15 bloemetjes en wanneer dat trosje ogenschijnlijk is uitgebloeid, dan moe ten wij het laten zit ten daar na verloop van enige weken nieuwe knopjes kun nen verschijnen. De bloemen ver spreiden een heer lijke en aangename geur, die men door het gehele vertrek kan waarnemen. Deze Hoya, die men ook wel Was- bloem noemt, is af komstig uit China en Australië. Het is niet ver standig de plant ge regeld te verplaat sen; hierdoor val len de bloemknop pen meestal af en hierdoor gaat juist de attractie van deze plant verloren. Een langs de wand geleide plant zal daar geen last van hebben, maar er zijn ook nog ver scheidene planten liefhebbers, die de Hoya als gewone kamerplant, hebben. Voor hen geldt dit advies dus in het bijzonder. Geduren de de zomermaan den om de veertien dagen een weinig vloei- of kunstmest geven; dit werkt een gezonde ontwikke ling in de hand. Aan het verslag van de stichting „Koningin Wilhelminafonds" over 1951 ontlenen wij het volgende: Het plan voor de bestrijding van kanker is in 1951 verder uitgewerkt. De centrale commissie voor de kankerbestrijding nam het initiatief om te komen tot de instelling van centra voor de kanker bestrijding asm de universiteiten te Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht en Nijmegen. De commissie hield zich voorts bezig met de instelling van sub-centra in verschillende delen van het land. Over eenstemming werd verkregen omtrent de aanwijzing als zodanig van het gast huis te Middelburg en van het R.K. Binuenziekenhuis te Eindhoven, terwijl plannen worden uitgewerkt cm sub- centra te vestigen in Limburg en in het Oosten en in het Noorden van het land. Op initiatief van de centrale commis sie is een begin gemaakt met de cen trale registratie van kankerpatiënten. Deze registratie, welke voorlopig be trekking heeft op patiënten uit enkele provincies en geleidelijk aan zal wor den uitgebreid tot patiënten uit het ge hele land, heeft plaats onder leiding van de inspecteur voor de volksgezond heid, dr. M. G. Neurdenburg in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam. De overeenkomst met het „Neder lands Kankerinstituut" zal voor 1951 een bedrag van ongeveer f 200.000.en in volgende jaren tot 1956 een uitgave van f 300.000.— a f 350.000.— v„n het „Koningin Wilhelmina Fonds" vergen. Met dit bedrag is het voortbe staan van het voor de kankerbestrijding in I ederland zo belangrijke Antoni van Leeuwen hoekhuis verzekerd. Nu het „Nederlandsch Kankerinsti tuut" in zo sterke mate financieel af hankelijk is gewerden van het ..Konin gin Wilhelmina Fonds" en anderzijds het „Koningin Wilhelmina Fonds" di rect belang heeft bij een zuinig beheer van de voor het Antoni van Leeuwen hoekhuis bestemde gelden, is in de overeenkomst tevens bepaald, dat een uitwisseling van bestuursleden zal plaats hebben. In financieel opzicht is 1951 voor de stichting bijzonder gunstig geweest. Dit is vooral te danken aan het prachtige resultaat van de Haak-In-Actie van de N.C.R.V. Deze actie bracht in totaal een bedrag van f 3.016.306.83 bijeen, waarvan in 1950 reeds een bedrag van f 50.943.91 is verantwoord. De raad van bestuur van Philips deelt naar aanleiding van het A-P.-bericht over de arrestatie van drie Philips-em- ployé's in Mexico mede. dat twee per sonen daarvan bij Philips Mexico en in Eindhoven totaal onbekend zjjn. Uit ingewonnen informaties blijkt ver der, dat de arrestatie van een directeur van Philips in Mexico, de heer L. van Rhijn. volkomen op een misvatting be rust en op onjuiste gronden is geschied. Men verwacht in Eindhoven op zeer korte termijn een algehele rehabilitatie. Het interim-prijsindexcijfer van het gezinsverbruik per 15 November 1952 volgens voorlopige gegevens van het C.B.S. en opgemaakt volgens huishoud- rekeningen over 1949. met in 1949 een brutoweekloon van f 50 tot f 60, wijst een daling van een punt n.l. van 120 per 15 October tot 119. (1949 100). De daling werd voornamelijk veroorzaakt door vermindering van de uitgaven voor groenten, vlees, reiniging en rookwaren. AMSTERDAM. Bevorderd tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift: „Rorschach-onderzoekingen in de ge vangenis en het huis van bewaring te Haarlem" J. J. v. d. Belt. arts te Haar lem. Doctoraal econ.: D. Brull, Amster dam en J. C. Kloet, Haarlem. Slavische talen en letterk.: mevr. Y. Kwa—Tuyn- man, Amsterdam. Doctoraal volkenkun de: V. J. Jansen. Rotterdam. Doctoraal biologie: W. Helle, Amsterdam. Cand. wis- en natuurk. de dames: M. L. J. v. Bommel, A. H. Bosch, F. Gehrels, G. L. M. v. Casand en de heer H. C. v. d. Plas, Amsterdam. Examen tolk- vertaler Spaans: J. Engelsman, Amster dam". AMSTERDAM. V. U. Doet. wis- en natuurk.: L. Dorsman, Amsterdam, O. P. v. d. Werff Haarlem, A. J. Wester- mann, Rotterdam, L. Linnema, Buiten post, J. B. Th. Aten, Amsterdam. Cand. wis- en natuurk.: P. J. Zandstra. Am sterdam en H. v. Lente, Aalten. GRONINGEN Artsex. eerste ged.: J. Korsten. Groningen, B. Schrader, O is ter- wijk. Bevorderd tot arts: mevr. H. Be- kiusMeijerink, Groningen; mej. Siauw len Nio, Groningen; C. Nijboer, Deventer: S. v. Randen, Wons (Fr.): J. v. d. Wal. Hoogeveen. Cand. lett. en wijsb. (geschie denis) A. V. Deursen, Groningen. Cand. Godgel.: J. Tammeling, Groningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7