Meer eensgezind optreden noodzakelijk geacht in resolutie vastgelegd Spoor- en tramwegpersoneel verplicht verzekerd eenzame Reiziger w rDe Partijraad der K.V.P. Eerste reactie op het appèl was een meerderheiddie na critisch geluid resolutie aanvaardde SANATORIUMINSTALLATIE VOOR SURINAME Wilhelminafonds heeft zeven ton ingezameld Kernpunten van K. De ondergang van de „Ellen" De uitleiding van twee Polen Alleen als hun loon of pensioen de loongrens niet overschrijdt SPECIALISTISCHE HULP IN EEN ZIEKENHUIS Voor verplicht-verzekerden niet na de 42-ste dag J Arrestaties op Cuba Haag MAANDAG 22 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Andriessen motiveert zijn tactiek Practisch advies van dr. Olierook Meer voorlichting door sociale organisaties Kerstviering in de kazernes AJat. Katholiek Thuisfront geeft groot bedrag Pastoor Horstink T overleden Waarom prof. Romme is afgetreden als staat kundig hoofdredacteur Vierde lederbeurs MiÉfe Amsterdamse fietsen dief in arrest Nog veel drijfijs op het IJsselmeer Kapitein van de „Maasdam" geeft verklaring Duitsers houden er een eigen regeling op na 's matrosenkoor op de Tromp „Oud-Ommelander begint voor zichzelf Waarom maak je het pakje helemaal open Moet je maar eens ruiken Heerlijk die ROXY door ANTONIA WHITE Gunstige perspectieven voor de Ver. Staten Kerst-opstand voorbereid Fins schip overgedragen zonder tegenstand van een kleine minderheid twee tegenstemmers en *en zestal blanco's is in een drukbezochte buitengewone vergadering van de Partijraad der K.V.P. Zaterdag een resolutie aangenomen, waarin het verlangen "aar een eensgezind en beginselvast optreden der partij is neergelegd. Hoogte- Punten in deze bijeenkomst waen een rede van dr. Olierook, waarin hy de nood zak tot eenheid voor alle katholieken in een staatkundige partij scherp en helder Uiteenzette, een minder streng-filosofisch maar niet minder pakkend betoog over hetzelfde onderwerp van mr. Jan Derks en een antwoord van prof. Rommc, dat aan veel critiek, in de discussies naar voren gebracht, de basis ontnam. Prof. Romme besprak in dit antwoord o.m. de positie van de middengroepen en zijn uitslag nemen als staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant. Het grote desideratum meer eenheid op maatschappelijk en politiek terrein was geen ÏUnt van meningsverschil in het debat. De critiek gold veeleer het beleid van de partij. Mr. J. A. L. M. Loeff uit Rot terdam meende dat ook de resolutie Wet op zijn plaats was. Veeleer diende de fractie volgens hem de lijn vast te stellen, deskundig voorgelicht door in stanties waartoe hij ook het Staatkundig Centrum wilde zien aangesteld. De heer tv. van Gent liep naar de koffiekamer, toen het op stemmen aankwam, omdat Wj vond dat de partijvoorzitter met de lange resolutie te laat op de proppen tyas gekomen. De heer Andriessen mo tiveerde dit door mede te delen, dat zijn tactiek juist was geweest, om het ver loop der discussies af te wachten. Vol lens hem bleek de resolutie daarop als sluitstuk wel degelijk te passen. Na ®nige wijzigingen gingen de twaalf pun ten onder de hamer door. Het eerste bewijs, dat het nieuwe appèl tot een- beid verstaan was, was na een spel van druk en tegendruk gegeven! Dr. Olierook heeft als eerste spreker bet doel en de werkingssfeer van de katholieke maatschappijleer uiteengezet die haar eigen diepste normen heeft ontleend aan het Onfeilbaar Leergezag, de Natuurwet en de Openbaring. Altijd tijn wij opgetreden als een eenheid. ^ltijd zijn ook onze beginselen het Knooppunt geweest. Nu het gaat om de hoogste waarden, die voor ons volk •boeten worden bewaard, moeten wij Weer dan ooit deze eenheid met de hoogste kracht nastreven. Meer dan ooit Klemt dit in onze dagen van humanisme en socialisme. Onze eenheid is het enige probate middel om onze stem in de levensbeschouwingen verstaanbaar te Waken. .Dit alles, aldus dr. Olierook, neemt Wet weg, dat er een platform is, waarop Jvij met anderen kunnen samenwerken. "et betekent alleen, dat een gezamenlijk intreden nodig is daar, waar het aan- Komt op de juiste formulering en de Wtegrale toepassing van onze beginselen. .Over de functie van het persoonlijk '•gendom sprekend, zei dr. Olierook dat ®1ze sociologie vooral hierin van die van de socialisten verschilt, dat wij deze 'igendom nodig achten, zowel voor de Ontplooiing van de persoonlijkheid als om zijn sociale functie. Alle privaat '•gendom is in diepste regel het middel het algemeen gebruiksrecht tot "'ding te brengen. Ook de zelfstandigheid der standen gaf hij aan als een noodzaak voor de cul- l'Vering der persoonlijkheid en als een jhiddel om verarming van het vaderland Wgen te gaan. Dan pas zullen de standen Jen volle hun evenredige bijdrage geven W het algemeen belang, wanneer de •hciale rechtvaardigheid in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een vorm Wl hebben gevonden, waaruit de ziel van een nieuwe sociale orde naar voren 2al treden. De diepe bestaansgrond van htize eigen sociale organisaties is hierin gelegen, dat de sociale orde niet met natuurlijke middelen alleen bereikt kan "Orden. Als echter onze sociale bewe ging niet op een politiek apparaat kan houwen, dat in staat is dit alles ook staatkundig in practijk te brengen, dan baat het gehele maatschappelijke bouw- Sel niets. Een ondoeltreffende of te h^akke politiek zou dit werk volkomen °nvruchtbaar maken. Niet het verschil van inzicht naar gelang er rangen en standen zijn is een gevaar, maar de Splitsing die belet, dat wij op een pro gram, dat aan onze politici moet worden toevertrouwd een eenheid vormen. Dit Vól weer niet zeggen, dat dit een pro gram moet zijn dat. allen bevredigt, want bat is een onmogelijkheid. Dr Olierook heeft op de vraag uit ?e vergadering van de partijraad, hoe Wt meer samenwerking tussen maat schappelijk en politiek leven te komen, geantwoord dat hij veel heil zag in het geven van meer voorlichting op allerlei gebied door de standsorganisatie. De op voeding van de leden tot goede staats burgers door politieke voorlichting zou er niet tegen het bisschoppelijk ^oorschrift van politieke onthouding boor deze organisaties indruisen. Dr. S>herook zag zodoende de doorstroming jhssen beide vormen van katholieke ae- f!viteit voor een brede laag van katho- "eken tot stand komen. - Daar de legerleiding het nodig oor- beelt belangrijke eenheden van Kerst- 6rlof uit te zonderen, zal een betrek- ?ehjk groot aantal militairen het Hoog st van de Christenheid in kampe- r^ut of kazerne moeten vieren. Deze v'Was Ir onvermijdelijke omstandigheid a®eft Nationaal Katholiek Thuisfront «nleiding gegeven een aanzienlijk be- tySg ter beschikking van de aalmoeze- te stellen om het deze militairen °?elijk te maken ook Kerstmis in een (ve'gende sfeer te vieren. Nationaal Ka- eCh - Thuisfront heeft tegelijkertijd Vjb flinke som gevoteerd voor de Kerst- in hospitalen, sanatoria en straf- OVeri^1" een Preek over de boetvaardigheid chip plotseling de pastoor van de paro- S. j R-H. Petrus en Paulus te Cothen (U.) Horstink, in de leeftijd van 65 jaren. Wrei, Priesterwijding in 1911 was hij ach- AiT,„J1Y°'8ens kapelaan te Rijsenburg, hyu rsfoort, A.lbergen. Workum (Fr.), Uit te n>1' 'n 1928 werd hij benoemd tot pastoor b«.»Jbe,narkt (Ov.) en sinde 1941 was hij r te Cothen (U.). „Laat ons het geharrewar over on derlinge meningsverschillen staken, zo besloot dr. Olierook zijn betoog. Het is immers dikwijls een spel met woorden, begrippen, een geestelijk tournooi, dat aangenaam kan zijn voor degenen die aan hersengymnastiek doen, maar dat niet zonder verdriet is. Een schouw spel ook voor hen. die achter het geestelijk gordijn met leedvermaak toezien. Het eind is, dat aan de Zaak van Jesus Christus schade wordt toe gebracht". Mr. Jan Derks zette daarna uiteen, dat wanneer politiek belangenpolitiek is, wij bezig zouden zijn met het zoeken van de kwadratuur van de cirkel. Hij wees er op, dat het communisme en het socialisme, voor zover dit communisme is, zich voltrekken op het plan van de techniek. De verfijning van de tech niek dwingt tot het ontstaan van grote bedrijfscomplexen met allerlei af delingen. Daar ligt het gevaarlijke mo ment en vaak niet daar, waar wij het menen te ontdekken als wij over socia lisering praten en over de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. De ge concentreerde bedrijven, die nog maar één enkele handtekening behoeven om genationaliseerd te worden, zijn het, waar de revolutie van deze tijd wordt gekenmerkt. Het merkwaardigste is, dat dit alles buiten ons om lijkt te gaan, terwijl het toch door het menselijk ver nuft is veroorzaakt. Aan ons de taak daarvoor een synthese te vinden. Hij vrpeg voorts de bewondering van het huidige geslacht voor wat onze z.g. bekrompen voorouders in hun gezamen lijk strijden tot stand hebben gebracht. Onze taak is het verwezenlijken van een sociale orde, waarin de mens met zijn persoonlijke verantwoordelijkheid baas blijft en geen slaaf wordt. Ook mr. Derks zag de oplossing in het bereiken van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, waarin wij de keuze kunnen maken tussen communizering of zelf doen. De p.b.o. dwingt ons ook in het politieke leven tot eenheid. Wij katho lieken zijn echter tot deze visie bijzon der gedisponeerd. Het is geen toeval, dat de K.V.P. meer dan andere partijen gevoel heeft voor de p.b.o.-conceptie, zoals zij ook meer dan anderen gevoel heeft voor de gedachte van een wereld orde, die met de sociale gerechtigheid meer dan met wapens en macht zal wor den veroverd. Onze eenheid is, niet als doel in zichzelf maar als middel, onmis baar voor het algemeen belang, waar wij mee staan of vallen. Zoals reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag is gemeld heeft de partij voorzitter, de heer W. J. Andriessen, in zijn openingswoord medegedeeld, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming het aanbod van de partij heeft aanvaard om de kwestie van de staatkundige een heid in studie te hemen. Voorts heeft hij in herinnering ge bracht, dat wij nu staan voor de viering van de vijftigste verjaardag van Schaep- mans sterfdag. Over zijn ontslag nemen als staatkun dig hoofdredacteur van De Volkskrant heeft prof. Romme op de partijraads vergadering het volgende bekend ge maakt: De hulde die mij voor miin ver meende offervaardigheid is gebracht, moet ik geheel terugwijzen. Het besluit is genomen los van iedere invloed van de zijde van de partij of de fractie. Indien dit laatste ware geschied, dan zou ik een geheel andere keuze hebben gemaakt. Ik erken ieders goed recht om de combinatie staatkundig hoofdredacteur en fractievoorzitter te waarderen zoals men dat wil. Ik heb er mijn eigen me ning over. Dat hiervan enige verande ring in de politiek van de fractie of van mij persoonlijk het gevolg zou kunnen zijn, wijs ik van de hand, omdat wij geen van beiden zo karakterloos zouden zijn. De vierde vakbeurs voor Lederwaren en de Kofferbranche zal van 20 tot en met 23 Januari a.s. in het jaarbeursge bouw te Utrecht worden gehouden. (Van onze correspondent) Het was nog volop distributietijd, toen het Wilhelminafonds, waarvan de stich- tingsacte 17 Augustus 1948 passeerde, zijn eerste activiteiten ontplooide. Met de verkoop van pinda's en later van Suri naamse rijst, kwam dit fonds, dat men niet moet verwarren met het Konin gin Wilhelminafonds ter bestrijding van de kanker, aan een bedrag van on geveer f 700.000. Dit geld zou worden aangewend tot bestrijding van de tuber culose in Suriname in deze zin, dat men de inrichting zou verzorgen van een landshospitaal in Paramaribo. Daar de voorbereiding hiervan geruime tijd in beslag blijkt te nemen, is de Suri naamse landsregering er toe overgegaan een tijdelijk paviljoen te bouwen met een accommodatie voor 54 bedden. Het Wilhelminafonds heeft de inrich ting hiervan geheel voor zijn rekening genomen en in Nederland aangekocht. Voor de som van f 100.000 is men erin geslaagd het allerbeste van de Neder landse markt aan te schaffen. Met een kleine tentoonstelling heeft het Wilhel minafonds vertegenwoordigers van de pers monsters van de rijke gave gv- toond, die Tweede Kerstdag per „Cot- tica" van tie K.N.S.M. zullen vertrek- Dit is de Sea Dart, het eerste Delta-watervliegtuig ter wereld. Het is geconstrueerd door de Consolidated Vultee-fabrieken. Het vliegtuig maakt hier zijn eerste start- proeven in de San Diego-baai in Californië. Het heeft speciale waterski's, die het beter in staat stellen op ruw water te landen. Als besluit van de vergadering van de Partijraad van de K. V. P., Za terdag in Utrecht gehouden, is de volgende resolutie aangenomen: De Partijraad, gehoord de redevoeringen van dr. A. Olierook en mr. J. Derks en de daarna gevolge gedachtenwisseling; van oordeel, dat de Partij krachtiger dan ooit in grote eensgezindheid moet streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen, om dat daardoor 's lands belangen en die van het Katholieke Volksdeel op de beste wijze worden gediend; van oordeel verder, dat de hierna volgende punten, geput uit het werkprogram van de Partij, bijzonder actueel zijn: 1. het medewerken aan economische, politieke en militaire integratie van het vrije Europa; 2. het bevorderen van een actieve werkgelegenheidspolitiek; 3. het verwezenlijken van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; 4. het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek; 5. het voeren van een doortastende woningbouwpolitiek, met inacht neming van het daarmede verbonden huurprobleem; 6. het verlichten van de lasten van het bedrijfsleven door een daartoe geëigende fiscale politiek; 7. het krachtig bevorderen van de belangen van de Middengroepen overeenkomstig de verlangens, neergelegd in het derde rapport van de commissie Middengroepen van de K. V. P.; 8. het bevorderen van een vrijere loonvorming; 9. het voeren van een krachtige en rationele middenstands- en agrari sche politiek; 10. het daadwerkelijk bevorderen van de bezitsvorming; 11. het definitief regelen van het pensioenvraagstuk; 12. het herzien op korte termijn van de onhoudbare verouderde classi ficatie-regelingen; draagt het Partijbestuur op deze resolutie ter kennis van de Katholieke Eerste en Tweede Kamerfractie te brengen met het verzoek aan deze fracties alles te doen wat redelijkerwijze mogelijk en verantwoord is, om de in genoemde punten vervatte voorstellen in de huidige parlementaire periode te verwezenlijken en gaat over tot de orde van de dag. De Huissense politie is er in samen werking met de Amsterdamse recherche in geslaagd een fietsendief uit Amster dam, die reeds lang werd gezocht, te arresteren. Het was de politie in het Betuwse stadje Huissen ter ore geko men, dat geregeld tweede hands rijwie len werden verkocht door een vreemde ling. Een onder leiding van opperwacht meester Osterloh ingesteld onderzoek wees uit, dat de rijwielen aan de man werden gebracht door de Amsterdam mer J. L„ die in de jaren 1945-'46 in Huissen werkzaam was geweest bij de wederopbouw. Een telefonische tip aan de recherche te Amsterdam was voldoende om de dader in verzekerde bewarmg te stel len. Tijdens het verhoor bleek, dat öe man de fietsen in de hoofdstad ont vreemdde, per trein vervoerde en in Huissen verkocht. Tot nog toe heeft de politie in Huissen 29 rijwielen bij de diverse kopers in beslag genomen. De fietsen zijn vervoerd naar Amsterdam en zullen aan de eigenaren worden te ruggegeven. De speurtocht wordt voort gezet en men verwacht op meerdere ge stolen exemplaren beslag te kunnen leg gen. Op het IJsselmeer is het ijs nu sterk aan het afnemen. Zaterdag kwam bij Lemmer, Urk, Harderwijk en Leeker- hoek toch nog middelzwaar opeengepakt drijfijs voor. Bij Lemmer had dit ijs een breedte van tien km.. Bij Urk bedroeg de breedte twee km. By Harderwijk had het ijs een breedte van zeven km. en voor Zwolsehoek bevond zich één km- zwaar opeengepakt drijfijs. De „Maasdam" die 10 December de Duitse tankboot „Ellen" op de Nieuwe Waterweg heeft overvaren, is Zaterdag in New York aangekomen. Kapitein Jchan van Gaart heeft over deze gebeurtenis medegedeeld, dat toen hij de „Ellen" aan bakboord in dezelfde richting zag opstomen als de „Maasdam", hij had laten fluiten om te kennen te ge,ven, dat hij voornemens was de tank boot aan stuurboordzijde te passeren. Hij bad geen antwoord gekregen. Daarna liet hij één lange en vier korte stoten op de fluit geven om de aandacht van de tanker te trekken. De „Ellen" had met twee lange fluitstoten geantwoord, het geen betekende: „Ik ga naar bakboord, passeer mij". Doch de „Ellen" voer door in stuurboord-richting. Toen kapitein Van Gaart zag, dat een aanvaring was te vrezen, liet hij volle kracht achteruit stomen. Wij lagen practisch stil, toen de de aanvaring geschiedde. Het getij duwde de tanker tegen de „Maasdam", waarna de „Ellen" naar bakboord om sloeg, aldus de kapitein. Zoals bekend, heeft het Tweede Ka merlid E. Vermeer (Arb.) aan de minister van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de clandestiene uit leiding van twee Polen naar Duitsland. Hierover hebben wfj reeds eerder be richt. De districtscommandant van de mare chaussee te Enschede, majoor R. G. Lem- stra, heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat de Duitsers zich niet willen houden aan de internationale bepalingen inzake grensoverschrijdingen. Dit houdt In dat ieder land de personen terugneemt, die illegaal naar een ander land zijn gekomen. Alle landen houden zich aan deze rege ling. Nu hebben de Duitsers interne in structies, waarbij getracht wordt deze in ternationale regelingen te omzeilen. Zo moet het volgens deze instructies niet lan ger dan zeven dagen geleden zijn dat il legale grensgangers Duitsland zijn bin nengekomen. Maar in het onderhavige ge val werd deze instructie zo uitgelegd, dat het niet langer dan zeven dagen geleden moet zijn dat ze Duitsland hadden verlaten. Dit is een volkomen eenzijdige opvatting. Er is op hoog hiveau contact opgenomen en daarbij zijn we, aldus majoor Lemstra, nu op het dode punt gekomen. Tegenover de interne bepaling van de Duitsers kunnen we stellen dat het blote feit van het verwijderen van ongewenste vreemdelingen uit Nederland volkomen in overeenstemming met de Nederlandse wet is. Majoor Lemstra wees er verder nog op, dat de Duitsers zich aanvankelijk op ze kere voorwaarden bereid verklaarden de Polen toe te laten, doch de dag daarna deze instructies herriepen. ken naar Paramaribo, waar men 16 Ja nuari 1953 hoopt te arriveren. Behalve de complete meubilering, die gedemonteerd moet worden verzonden om vrachtkosten tc sparen, geeft Ne derland matrassen en hoofdkussens van sponsrubber, vierhondlrd pyama's, een doorlichtingsinstallatie, chirurgische instrumenten, een sputum-desinfector met toebehoren, Zilmeta-artikelen, die in plaats van porcelein gebruikt zullen worden, een grote ijskast en allerhande soorten textiel. Zaterdagmiddag heeft het Wilhelmi nafonds deze kostelijke geschenken van het Nederlandse volk bij monde van de secretaris van de stichting prof dr. J. Coops en de penningmeesteres.se mevr. G. Wijsmuller officieus overedraen aan de Surinaamse regering, die verte genwoordigd was door mr. H. de Vries, gecommitteerde voor Surinaamse Za ken tijdens een lunch in hotel Modern te Tilburg. Advertentie Nadat het Matrozenkoor uit Den Haag vandaag een Kerstprogramma zal heb ben uitgevoerd voor de Koninklijke Ma rine in Leiden, gaan de jongens Dins dag naar Den Helder, waar zij gast zijn van de Koninklijke Marine. Zij zullen officieel op de „Tromp" worden ont vangen. In de middag van die dag gaat het koor naar de hoofdstad, waar het in de avonduren zal concerteren in het Zeemanshuis op een Kerstfeest voor zeelui, die, afkomstig uit de gehele wereld, met de Kerstdagen in Am sterdam zullen zijn. In het Marine-hospitaal te Overveen zingen de knapen 25 December de Nachtmis en in de middag van die dag voeren zij een concert uit in de ge vangenis te Scheveningen. 27 December verzorgt het jongenskoor een concert voor de KRO-microfoon. (Van onze correspondent) De vroegere adjunct-directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen, de heer D. Steneker, zal thans zelf een bedrijf stich ten voor de verkoop van melkproduc ten. De heer Steneker liet etiketten drukken bij een Groninger drukkerij met als opschrift „The. Steneker food and milkproducts company". De heer Steneker heeft uiteraard in het buiten land zeer veel relaties, die hij vroeger zelf bezocht. Het ligt in zijn bedoeling zijn producten in hoofdzaak naar Zuid- Amerika te exporteren. De heer Stene ker heeft veertien jaren achtereen voor „De Ommelanden" gewerkt. Onlangs nam hij plotseling ontslag, tezamen met nog enkele bedrijfsleiders in deze fabriek, omdat deze functionarissen het niet eens waren met het beleid van de directeur inzake de staking. w Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen by een algemene maat regel van bestuur met ingang van 1 Januari de leden van het personeel der Spoorwegen en van enige tramweg- maatschappöen onder de verplichte ziekenfondsverzekering worden ge bracht evenals het gepensionneerde spoorwegpersoneel en het spoorweg personeel, dat in de toekomst gepen- sionneerd wordt. Ook de gepension- neerde weduwen en wezen van leden van het spoorwegpersoneel worden ver plicht verzekerd. De ziekenfondsraad heeft zich be zig gehouden met de vraag, of ver plicht-verzekerden van algemene ziekenfondsen recht hebben op de verstrekking van klinisch-specialis- Vertaald door HOFSTRA 90 „Ik zal het proberen, maar ze heeft zo'n vreselijke hekel aan me." „Dat is niet waar. Nu overdrijf je toch. Ze ziet dat Charles erg op je ge steld is en dat er een band tussen jullie twee is, waar zij buiten staat. Natuurlijk is ze dan jaloers. Als ik iemand de schuld zou moeten geven dan zou het Charles zijn. „Het zal mijn schuld wel zijn," zei Clara kinderlijk. Haar lippen begonnen te trillen. „Ik ben altijd overal de schuld van." „Nu moet je eens goed luisteren, Cla ra. Je hebt geen schuld aan wat er vanavond is voorgevallen. Maar mag ik eens wat zeggen?" Clara knikte, niet in staat een woord uit te brengen. „Je houdt erg veel van Charles, hè?" Ze knikte weer. „Het is ook treffend jullie samen te zien, en als Charles' moeder kan ik daar niet anders dan blij om zijn. Maar voor je eigen bestwil en misschien ook voor Charlesik vraag me af of jul lie misschien niet te gek met elkaar zijn." Clara bloosde. Een golf van warmte doorstroomde haar en droogde de tra nen die op het punt hadden gestaan te gaan stromen. Ze vond plotseling haar spraak weer. „Zegt U dat niet. Daar steekt toch niets verkeerds in. Dat kan toch niet. U weet niet half hoe egoïstisch ik altijd geweest ben. Er waren wel vriendinnen van wie ik erg veel hield. Maar dit is de eerste, de allereerste keer in mijn le ven dat ik meer om iemand anders geef dan om mij zelf." Lady Cressett bukte zich en gaf haar een kus. „Arm schaap. Natuurlijk steekt er niets verkeerds in. Maar je moet de jongen niet altijd zijn zin geven, juist omdat je zoveel van hem hoddt. Ik weet dat het erg moeilijk is om op je stuk te blijven staan als het mensen betreft waar je bijzonder op gesteld ben. Ik heb zelf Charles niet kunnen weer staan en heb hem hard verwend. Ik vraag me af wat zijn vader wel zal zeg gen als hij thuis komt. Wil je probe ren.hoe zal ik het zeggen.een klein beetje meer aan de kant van de grote mensen te staan? Wil je me hel pen, Clara?" Nu het haar zo gevraagd werd kon Clara niet anders zeggen dan: „Ik zal het proberen. Ik zal eerlijk mijn best doen." Lady Cressett gaf haar een tikje op de wang. „Ik geloof je. Je bent zelf nog zo'n kind, hè? Ga nu maar vlug naar bed en denk er maar niet meer aan van avond." „Is Charles weer gekalmeerd?" waag de ze nog te vragen. „Tot ik wegging sliep hij als een roos. Na zo'n nachtmerrie valt hij altijd in een diepe slaap en is dan dubbel luidruchtig als hij wakker wordt." Toen ze haar naar de deur zag lopen, viel het Clara op dat ze bijzonder bleek zag en erg last had van die zenuwtrek kingen op haar voorhoofd. „U bent volkomen uitgeput," zei ze berouwvol „Wij zijn alle twee moe. Op dit uur van de nacht verliezen de dingen al tijd hun normale verhoudingen. God ze gen je en slaap maar lekker. Verspil je liefde maar niet helemaal aan die deugniet van een Charles. Bewaar maar een beetje voor later. Toen ze de kamer uit was, ging Cla ra gehoorzaam naar bed, maar ze lag nog lang wakker. Niettegenstaande het feit dat Lady Cressett zo aardig voor haar geweest was, had ze toch het ang stige gevoel dat haar iets onaangenaams boven het hoofd hing. Ze had sterk de indruk dat ze voor een gevaar was ge waarschuwd, hoe vriendelijk en hoe tactvol dit ook was geschied. VIJFDE HOOFDSTUK De dagen die volgden op Nans uitval, hield Lady Cressett Clara meer dan gewoonlijk bij zich in de buurt. Ze maakte verschillende visites met haar of stuurde Charles met Nan naar Wor- cestor. zodat Clara haar in de tuin kon helpen of verbandgaas kon helpen rol len op de Rode Kruis-post. Op een Zaterdagochtend aan het ont bijt zei ze: ,,'t Is hoog tijd dat ik je eens meenemen naar Crikleham. Dat huis is het pronkstuk van de hele om geving. We kunnen vanochtend wel gaan als je 'tenminste geen les moet geven." „Mag ik ook mee?" vroeg Charles prompt. „Geen denken aan. Je hebt toch zeker catechismus van Pater Samson!" „Die catechismus kan opvliegen. Ik heb Archie al ik weet niet hoelang niet gezien." „Ik wilde Archie hier mee naar toe nemen om koffie te drinken als hij zich goed voelt. Maar als je vervelend bent „O. goed hoor," zei Charles. „Als je ie maar niet verbeeldt dat er op Crick- leham iets te beleven valt. Joffer. Een huis en een vijver en een paar dooie zwanen. Het was nog wat anders als het van hen was, maar ze hebben het alleen maar gehuurd. Waarom kopen ze toch geen fatsoenlijk huis van zich zelf, Mam?" „Dat zal mevrouw Hughes-Follett ook wel doen als de huur om is. Ze hadden een eigen huis in Dorset, maar de Ka pitein heeft het verkocht, omdat hij liever ergens anders woonde waar hij kon vissen. Ze hebben Crickleham al leen maar genomen om vandaar uit naar iets anders te kunnen uitkijken." „Hij zit nu in het vagevuur te koeke loeren. Ze kunnen nu toch gaan wonen waar ze willen." „Zeker Charles." Crickleham was een volmaakt huis, roomkleurig, een soort super-Mount Hi lary, gelegen temidden van donkere bo men en prachtige grasvelden. Charly had wel de vijver genoemd, maar niet de lage witte brug die er in weerspiegelde, noch de taxis-lanen waar in inhammen fraaie beelden stonden, noch de fontein die een nabootsing uit Versailles bleek te zijn. Van binnen was het huis fraai en comfortabel en bijzonder weelderig in gericht, zelfs smaakvol. Het had echter dat onpersoonlijke, dat eigen is aan alle huizen die gedurende langere tijd ge meubileerd zijn verhuurd geweest aan verschillende bewoners. De weinige be zittingen die de Hughes-Folletts zelf hadden meegebracht, voornamelijk het vistuig en de jachttropheeën van de overleden Kapitein, betoonden eens te meer het feit dat het huis niet van hen zelf was. (Wordt vervolgd). tische hulp. verleend in perioden, ge durende welke de verpleging in een ziekenhuis niet voor rekening van de verplichte verzekering plaats vindt. In het bijzonder is hierbij ge dacht aan de verpleging in een zie kenhuis na de 42ste dag. Gelet op de wettelüke bepalingen, is de Ziekenfondsraad tot de conclusie ge komen, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Hoewel overtuigd van de wenselijk heid van een voor de verzekerden guns tiger en ook logischer regeling, acht de raad een wijziging van de voorschriften vooralsnog niet mogelijk, gezien de fi nanciële toestand van de verplichte ver zekering. Daar niet alle fondsen eenzelfde ge dragslijn volgen, heeft de raad voorts bepaald, dat fondsen, welke deze vraag tot dusver ten onrechte bevestigend hebben beantwoord, van 1 Januari 1953 af niet langer gerechtigd zijn, de kli- nisch-speciaiistische hulp. verleend in perioden, gedurende welke de verple ging in een ziekenhuis niet door de ver plichte verzekering wordt betaald, voor rekening van de hoofdverzekering te verstrekken. Bij wijze van overgangsregeling zijn deze fondsen gerechtigd dit nog wel te doen met betrekking tot verzekerden, die 1 Januari in een ziekenhuis worden verpleegd. Verplicht-verzekerden, die zich ook voor klinisch-specialistische hulp na de 42ste dag willen verzekeren, kunnen dit doen, door een aanvullende verzeke ring te sluiten. De Amerikaanse Congrescommissie, belast met de bestudering van de economische si tuatie, heeft een rapport gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat in de komende .iaren voor de Ver. Staten een blijvende welvaart i« weggelegd. Deze personen kunnen alleen dan als verplicht-verzekerden bij de algemene ziekenfondsen worden ingeschreven, in dien hun loon of pensioensgrondslag de in de Ziektewet gestelde loongrens niet overschrijdt. Aan het actieve en gepensionneerde spoorwegpersoneel zullen, bij wijze van proef, geen ziekenfondscoupons worden verstrekt. Houdt een verzekerde op, verzekeringsgeapchtigd te zijn, dan wordt dit van de zijde der Spoorwegen aan het ziekenfonds, waarbij hij is ia- geschreven, onmiddellijk medegedeeld. Het personeel der tramwegmaat schappijen zal wel ziekenfondscoupona ontvangen. Voor de verzekering van het actieve spoor- en tramwegpersoneel is de nor male ziekenfondspremie verschuldigd. De premie, verschuldigd voor het ge pensionneerde spoorwegpersoneel, wordt bepaald op de helft van de normale ziekenfondspremie (voor 1953 dus 2 pet.) berekend over het pensioen en bij de uitbetaling van het pensioen daarop ingehouden. Het zieken- en ondersteuningsfonds van het spoorwegpersoneel wordt met ingang van 1 Januari 1953 opgeheven Verzekerden, die 1 Januari niet vrij willig verzekerd zijn, kunnen van deze datum af aanspraak maken op de ver strekkingen der verplichte ziekenfonds verzekering, indien het bewijs van hun verzekeringsgerechtigheid vóór 18 Janu ari by het ziekenfonds is ingeleverd. Zij die als vrijwillig verzekerden zijn ingeschreven, dienen zich vóór 15 Fe bruari aan te melden om van 1 Janu ari af aanspraak te kunnen maken. De commandant van de Cubaanse marine. Schout bij Nacht Rodriguez Calderon, heeft Zaterdagavond in Ha vanna bekendgemaakt, dat de voorma lige marine-chef Aguila Ruiz en negen voormalige marine-officieren zijn ge arresteerd wegens voorbereiding van een „kerst-opstand". President Batista heeft verklaard dat hü er sedert vier maanden mee op de hoogte was dat „slechte Cubanen" wa pens in de V.S. kochten. Hij vond het droevig dat het geld dat hiervoor was besteed vier millioen dollar niet ten goede was gekomen aan de hulp verlening aan de slachtoffers van de jongste wervelstorm of, nu met Kerst mis, gediend had voor het brengen van wat vreugde aan de armen. Zaterdag jX is het op de werf van C van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJsel gebouwde motortankschip „Wükinki" aan de Finse eigenaar, de redery Suomen Tankkilaiva O.IJ. te Helsinki overgedragen. De Wükinki is hiermede thans het grootste thans in de vaart zijnde Finse koopvaardijschip: het heeft een draagvermorgen van 11.275 tor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3