Ondernemersovereenkomsten in bepaalde sectoren Kabouter Fr/c de Noorman: DE IHIEE1R DER IH1ERÖLB 4 ZWITSAL Prof. ROMME; K.V.P. niet achter maar vóór de middengroepen f SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen speciale commissies meer SIROOP Li Spionnage-dienst voor de vrede opgericht Verlies van monopolie is geen verbetering r Beneluxconferentie op Anneville" In Januari confe rentie over lonen Wij luisteren naar. 1 N. J MAANDAG 22 DECEMBER 1952 PAGINA 7 Bescherm Uw Kinderen T. Cnossen officier O.N. Directeur Christelijke Emigratie Centrale Wie betaalt het Weense congres? Examens Kapitein H. Vader Vader in weeshuis in Seoul Secretariaat van I.C.V. uitgebreid Protest tegen samenstelling arbeidersgroep bij KS.G. Graaf van Bylandt nog niet naar Djakarta Zweedse onderscheiding voor vice-adm. Van Holthe Noorse Kerstboom in Rotterdam MARKTBERICHTEN Dividendstop in de Eerste Kamer (Van onze speciale verslaggever) ANNEVILLE, 20 December. Zonder zich In het geringste van de wijs te laten hengen door het geschreeuw der Sibelux-ers, wier minderwaardigheidscomplexen ben alweer doen vrezen, dat zij een kolonie van Nederland zullen worden, heeft het Benelux-ministerscomité, dat te Knokke werd ingesteld, Zaterdag vergaderd "i het landelijke hotel Anneville, waar Koningin Wilhelmina de boodschap van de Duitse capitulatie ontvangen heeft. Bij dergelijke conferenties is het te Anne- ville „full house". De ministers vergaderen in een uitgebouwde eetzaal, de hoofd ambtenaren in de hall en de journalisten wachten in een klein voorvertrek naast- aan, waar het wel wenselijk is, dat zij hun conversatie gaande houden, omdat zij anders zouden moeten verstaan, wat de hoofdambtenaren delibereren. Er is, zoals altijd, op Benelux-conferenties een genoeglijke atmosfeer. Men merkt er zo niets van de spanningen tussen kolonisatqrs en uitgezogen volkeren. Die Genoeglijkheid vindt ook steevast haar officiële fixatie in de uitingen van te- vredenheid en hartelijkheid, waarmee het communiqué aan het slot van de con ferentie begint. Ook ditmaal is het zo, als de ministers (Buitenlandse Zaken, Economische Za- hen en Financiën, voor deze keer ver sterkt. met Sociale Zaken) in de val. avond klaar zijn met hun beraadslagin gen. Zij zijn tevreden, en ze zijn dit, om bat ze kennis hebben kunnen nemen van de resultaten, die de te Knokke in gestelde speciale commissies uit het be drijfsleven, met raad en daad bijgestaan door de overheid, hebben bereikt met betrekking tot tabak, emaille, haarden en kachels, alsmede enkele onderdelen van de papierindustrie. Zij kunnen er uiter- aard niet tevreden over zijn, dat de com missies voor de houten meubelen, de schoenen, de confectie en enkele andere soorten papier het nog niet eens hebben kunnen worden, doch zij vestigen er de hadruk op, dat die. ook zo snel moge lijk tot resultaten zullen dienen te 'ko men. De ministers hebben dus met be langstelling kennis genomen van al deze dingen en hebben het vertrouwen, dat de betrokken sectoren de bereikte overeen komsten inderdaad zullen uitvoeren. Dit alles klinkt nu wel heel vriende lijk, doch men dient er zich daarbij een Voorstelling van te kunnen vormen, wat bet te betekenen heeft. Welnu, het komt °P het volgende neer. Een aantal secto- ren van de Belgische industrie is van "lening, dat ze ernstig benadeeld wordt door de Nederlandse concurrentie en beeft deswege luide protesten aangehe Ven. Daarop hebben de regeringen be goten een afzonderlijk comité in te rich- fen van de naast betrokken ministers ivelk comité zeer geregeld bijeen zal komen, maar tevens om In deze prae- fische moeilijkheden de vertegenwoor digers van de betrokken bedrijfssecto- ren zelf bij elkaar te brengen in speciale commissies. Er is al zo lang over gespro ken, dat het bedrijfsleven zelf in de groei van Benelux ingeschakeld moest worden t) nat het verkeerd is alles in de ambte lijke sfeer te houden, .In dit speciale geval was er ook wel bijzpndere reden om het bedrijfsle- e|) er zelf bij te halen, aangezien over- e'ehkomsten van land tot land aange- &an een remedie zouden opleveren, die ®tger zou zijn dan de kwaal. Want West- ®üropa verkeert in een zich internatio nal steeds verder liberaliserende econo mie, terwijl Nederland en België als Be- "cluxpartners voor een zeer hoog per centage reeds geheel ten opzichte van c'kaar geliberaliseerd hebben. Iedere "Vereenkomst tussen de drie landen zou bu op de een of andere wijze zijn neer gekomen op een vermindering van de liberalisatie, ja zelfs op een discriminatie Van de ene Benelux-partner ten opzichte van buitenstaanders. Men heeft welis waar het vorige jaar zomer, toen Neder land met een verschrikkelijk gat in zijn betalingsbalans zat te kijken en de mo gendheden van de E.B.U. wilden weten, bat dit ontstaan Was tengevolge van de hoge liberalisatie, die Nederland ten op zichte van België toepaste en derhalve Van Den Haag eiste, dat het deze zou Verminderen, in die periode heeft •ben, ook op Anneville, de zogenaamde Eflvenhoutse procedure uitgevonden. Volgens deze werden er plafonds gelegd ib de Belgische export naar Nederland, •baar dat middel kon hier toch moeilijk opnieuw in toepassing, zij het dan nu in omgekeerde richting, worden gebracht De Ulvenhoutse procedure heeft nooit anders behoeven te werken dan als een aPpaisering van de E.B.U. Men had haar bitgevonden en zij zou werken als het "odig was. Maar het werd niet nodig, omdat Nederland er kort daarna bovenop kwam. Bovendien: onze Belgische part- bers beseften destijds heel goed en we ten derhalve nu ook, dat de plafond-pro cedure werd uitgevonden met de stelli ge bedoeling de Belgische export naar Nederland zo mogelijk ongerept te hou den en er in ieder geval zo weinig af te knijpen als de omstandigheden maar "bigszins gedoogden. Tussen de ministers de deskundige ambtenaren is de ver standhouding werkelijk heel goed. Maar Zij kennen de zaak dan ook, hetgeen men van de Sibelux-schreeuwlelijken niet kan beweren. De procedure van Ulvenhout kon bier dus niet werken, omdat de oorzaak van de gerezen moeilijkheden van ge heel andere aard was en geenszins ge makkelijk op te lossen. Maar iedere abdere tijdelijke overeenkomst tot ex portbeperking vrezen de Nederlanders- Wij zitten n-1. nog altijd met een land- bo'uwprotocol, dat ook van tijdelijke Sard heet te zijn. maar desondanks on geveer zo oud is als Benelux én alle "oigingen vertoont een permanent ver- Schijnsel in de structuur van de econo mische unie te worden. Dit nu is een ai'gument, waar de Belgen te minder Van terug hebben omdat zij het zijn, bie het landbouwprotocol zijn -perma nente allure verlenen. •- Ondernemersovereenkomsten ?'edaar us de grond, waar ip auto- ^eiten besloten hebben het maar aan pt bedrijfsleven zelf over te laten. Wat nu is geschied, komt hierop neer: in ®en aantal sectoren zijn ondernemers- jVcreenkomsten aangegaan (in een aan- mi andere sectoren is men daar nog J:?ar aan het zoeken)doch het commu- ^'gué zwijgt er angstvallig over, dat de Saterdag te Anneville verzamelde Verheden die overeenkomsten hebben «esanctionneerd, laat staan er officiële Protocollen van hebben gemaakt. De hpjrhedrn hebben dit nagelaten. Zij ®bben mej andere woo, den die over eenkomsten niet verbindend verklaard er zich toe beperkt de hoop uit te w6jen' aat zij uit vrjje wil zullen rden nageleefd. de bovengeschetste gedachtengang communiqué, ook gezegd, dat het nu uit moet zijn met de speciale commissies, die voor elk moeiljjkheidje in het leven worden geroepen. Er zullen misschien in de toekomst nog wel eens meer sec toren van het bedrijfsleven zijn, die in last komen. In zulke gevalle» moet men zich dan maar wenden tot het speciale orgaan, waarover Benelux reeds be schikt en dat bij uitstek bekwaam is om dergelijke kwesties op te lossen, n-1. de commissie vooi Industrie en Handel. Daar moet men zich toe wenden, en slechts als het dan blijkt, dat het zó niet gaat, kan besloten worden tot in stelling van een speciale commissie. Zulk een besluit moet genon worden door de raad van presidenten en met unanimiteit van stem .nr n. Blijft die unanimiteit uit, dan kan de betrokken bedrijfstak zich wenden tot het minis terscomité, dat zal beslissen. Uit deze bepaling kan men dus wel lezen, dat het middel van de speciale commissies in hoofdzaak is geweest een psychologisch middel. Men heeft iets spectaculairs willen doen en men is daarin ook geslaagd. Teneinde de pro blematiek vooral zo serieus mogelijk te nemen, zijn speciale commissies aan het werk gegaan, doch wat het. werk zelf betreft, had het ook nu wel gedaan kunnen worden door de oovengenoem- de permanente commissie, die er per saldo voor is. Wat men thans bereikt heeft is onge twijfeld nuttig en het is niet onelegant gedaan. Maar. het is intussen wel de vraag, of de speciale verhouding tussen België en Nederland voor een zo groot deel althans de oorzaak is van de moeilijkheden, die de Belgen ondervin den. Veeleer is het Belgische probleem van dit ogenblik het gevolg van een achteruitgang in de totale Belgische export. De Nederlandse invoer in Bel gië is maar een gering percen tage van de totale Belgische af zet en men kan niet aantonen, dat de Nederlandse invoer de Belgische in dustrie van haar markt terugdringt. Loonverhoudingen Daarmee wil niet gezegd zijn, dat er nu in het geheel niet een speciaal Ne derlands-Belgisch probleem bestaat. In dat probleem speelt de kwestie van de lonen wel een zekere rol, doch naar men van Nederlandse zijde nog altijd op verdedigbare gronden volhoudt een bij lange na niet zo voorname rol als de Belgen, sommige Belgen, beweren. Dat is voor een zeer belangrijk deel ook een kwestie van efficiency, van pro ductiekosten, van productiviteit, van veroudering van het apparaat. Maar wat de lonen betreft, daarover gaan de ministers van Economische en Sociale Zaken in een bijeenkomst op 20 Januari, waarschijnlijk te Brussel, praten en dan zal daar wel weer een vergadering van het minis- terscomitc aan toegevoegd worden. Op Anneville is die bespreking voorbe reid, maar ook de bijeenkomst van 20 Januari zal het voorbereidende stadium nog niet verlaten. De grote plenaire mi nistersconferentie zal eerst In het voor jaar kunnen plaats hebben, en daar zul len de spijkers met koppen geslagen moeten worden. Over de aard van de gesloten onder nemersovereenkomsten nog een enkel woord. Ze betreffen in het algemeen prijsafspraken, waardoor de Nederlandse importeurs, opslagen op de prijzen zul len leggen, zodanig, dat zij met het Bel gische niveau overeen zullen komen. Beperking sigarenexport In de sigarenindustrie echter is een kwantitatieve restrictie ingevoerd op de omzet van de laatste acht maanden, om dat de export van dezè industrie tenge volge van allerlei omstandigheden in derdaad een abnormale top bereikt heeft. Al deze overeenkomsten zijn van tijde lijke aard, doch ze zijn niet gefixeerd, met uitzondering weer van de sigarenindus trie, waar ze op een half jaar gesteld is. In wezen hebben we dus te doen met een bescheiden begin van prijskartels, die ook weer weinig fraai zijn en tegen de ecohomische politiek van onze tijd indruisen- Nu, het is als tijdelijk bedoeld en het is daarom ook wel goed, dat er geen protocolaire fixatie van gemaakt is, en bovendien zijn deze kartels niet van grote omvang. Maar in wezen is het een politiek, die geen Benelux-politiek is, zoals trouwens in dit hele geding bij zonder weinig gebleken is van een in tegratie-gedachte en nogal veel van denken in termen van nationale econo mieën. Laat ons hopen, dat deze faze slechts een tussenspel is, die, tot waarschuwing strekt. De hoofdzaak is wat nu is voorbereid. Daarmee zullen we pas weer op het spoor van de integratie komen. Advertentie 42. Even onverwacht als het noodweer is opgekomen, trekt het tveer weg, er valt een stilte'in de natuur. Het is alsof de aarde zich moeizaam herstelt van de wonden, die de geselende storm geslagen heeft. Loom hangen de takken omlaag en geheim zinnig klinkt het geluid van druppels water op de doorweekte grond. „Kijk eens hoe nat ik ben, Fadir," grijnst Erwin, op wiens verregende gezicht al geen spoor meer van de doorstane emotie te bekennen is. Hij veegt zich een dikke regendruppel van het voorhoofd en begint ijverig zijn mouwen Uit te wringen. „Nat, maar gelukkig ongedeerd," knikt Eric opgelucht. Hij kijkt de Heruli dank baar aan. „Gij hebt ons het leven gered," laat hij er ernstig op volgen. Allan glim lacht gedwongen, doek de sombere gloed iv zijn ogen ontgaat de Noorman niet. ,,Ik begrijp hoe gij. u voelt," zegt hij hartelijk. „Doch nu is alles weer voorbij. De natuur is opgefrist... en wij ook! Kom, laat ons snel naar de burcht gaan, een droog stel kleren hebben wij toet nodig.1" De Heruli werpt hem ten ondoorgrondelijke blik toe. „De zon droogt ook," mompelt hij stroef. „Ik blijf nog wat in het woud Eric wisselt een snelle blik met zijn zoon en als de Noorman de twinkeling in Erwin's donkere ogen ziet, weet hij genoeg. „Zoals ge wilt. Allan. En gü, Erunr?" „Ik ga met mijn vriend mee," antwoordt de jongen opgewekt. Ene glimlacht haast onmerkbaar zijn zoon heeft hem begrepen Met een korte groet verwijdert hij zich en de twef jongens blijven, elkaar zwijgend aanziende, achter. „Wel," klinkt Erwin's heldere stem, „wat zullen we nu gaan doen? Dit ie een fyn bos om rover te spelen, maar daar houdt gij niet van. Wat dan?" ..Ik eh wandel nog wat," antwoordt de jonge Heruli stijfjes. Nou goed, dan gaan we samen een eindje wandelen, hé?" knikt Erwin volgzaam en naast de zwijgende Heruli stapt hij opgewekt het woud in De twee jongens zijn nauwelijks een kwartier onderweg als de Heruli eensklaps roerloos staan blijft. ,Jk hoor wat," eist hij zijd metgezel toe. ..Luister, een beest!" „Het gromt kwaad aardig." beaamt Erwin ademloos. „He! lijkt viel een beer' Allan buigt zich behoedzaam voorover, en spiedt tussen de takken. Dan wenkt hij de jonge prins en fluistert„Het is een beer!" Advertentie Bi) gevatte kou direct de Uw kind [bedreigende gevaren bestrijden met Tijdens een hoofdbestuursvergadering van de Christelijke Emigratie Centrale, die Zaterdag in Amersfoort werd ge houden, deed de Commissaris van de Koningin, mr. ir. B. W. Haveman, de mededeling, dat het de Koningin heeft behaagd de directeur van de Christe lijke Emigratie Centrale, de heer T. Cnossen, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Met deze bijzondere onderscheiding, zo deelde de mr. Haveman mede, wil de regering de man eren, die zich nu reeds ruim 27 jaar heeft bziggehouden met het emi- gratiewerk en op dit gebied baanbre kend werk van zeer grote betekenis heeft verricht, eerst in engere kring, maar later in breder verband voor de hele gemeenschap. Het tweede punt van motivering is, dat de activiteiten van de heer Cnossen van beslissende betekenis zijn geweest met betrekking tot de ontwikkeling van de emigratie van Nederlanders naar Canada. Tijdens de vergadering werd nog een tweede ridder gehuldigd, n,l. het hoofd bestuurslid, mr. J. S. Biesheuvel. Deze ontving op 4 December het ridderkruis van de Braziliaanse regering, voor het geen hij op het gebied van de emigra tie naar Brazilië heeft verricht. Zaterdagochtend is in Wenen het wereldcongres voor de vrede, dat ge houden is onder auspiciën van de (com munistisch georiënteerde) wereldvre- desraad, gesloten, na het aannemen van een aantal resoluties, die in feite aan sloten bij de Sovjet-voorstellen. Er werd totaal geen aandacht bes'eed aan door sommige sprekers gedurende het congres geuite critiek op de Sovjet- Unie. Volgens de Oostenrijkse ondermi nister van Binnenlandse Zaken, Graf, heeft een commissie van het congres begioten een internationale „spionnage- organisatie" op te bouwen. Alle natio nale vredesorganisaties zouden speciale afdelingen stichten voor de verzame ling van inlichtingen over strategische industrie, welke zouden worden door gezonden naar het secretariaat van de wereldvredesraad, z.g. om een „zwarte lijst van wapenfabrikanten" op te stel len, aldus Graf. Hij voegde hieraan «ezl B i, 'en, is dit wel logisch, doch daarom - .het nog geenszins zeker, dat het de ni gvCIISIilIla obAvi i Udl "v* -Een bijzonder aangenaam zal zjjn - 'hssen hebben de ministers nog «*>eet gedaan. Ze hebben, blijkens hun AMSTERDAM Doctoraal ex. psychologie J. Bendien, Amsterdam; idem mevr. R. Pfeiffer—Brusse; J. Vastenbouw en F. Bruy- ning, Amsterdam. AMSTERDAM (V. U.) Cand. economie Kwee Swan Lok, Malang; cand. rechten D. de Graaff, J. Rang (beicfen Amsterdam) en A. Karamat Ali, Paramaribo. AMSTERDAM Cand.econ. P. ter Steeg, Amsterdam, doctoraal economie A. Ver- sluys, H. Versteeg en P. Bosch, Amsterdam; cand. pol. en soc. wetensch. mej. N. S. Frenkel, Amsterdam. AMSTERDAM Accountantsdiploma Ned. Inst van Accountants: L. Alderlieste, mr. E Belinfante, S. v. Berkel, J. Hoeting, j. Meijers, Amsterdam, J. Brongevs, C. Klin kenbijl, S. Sjerp, W. Stevenhagen, W. v. d. Valk, N. Verburg, Den Haag; R. Afman, Al melo, F. v. Amerongen, Heemstede, A. Dek ker, Antwerpen, M. Groenenboom, Wormer- veer W. Rijnsburger, Heemstede, L. Schuk- king', Rotterdam, J. v. Staveren, Krimpen a. d. Lek. DEN HAAG Wiskunde M. O. K V; J. Albers, Émmen. 's-GRAVENHAGE (Wiskunde M. O.): K. I. H Schellekens te Bemmel; M. O. delfstof-, aard-, plant- en dierkunde K IV F. Benjaminsen, 's-Hertogenbosch. ROTTERDAM (Stichting klinisch H. O.) Seml-artsex. mej. J. de Neef, Rotterdam, mej. E. Ratulangie, Rotterdam en de he ren J. Aafjes, Rotterdam, B. de Beer, Ter- naard, D. Blonk, Woerden, F. de Graff, Am sterdam, W. v. d. Heul, Vlaardingen, A. Kastelein, Utrecht, P. Muntendam, Wasse naar, P. Nap, Woerden en C. A. Velthoen, Rotterdam. Artsex. de dames W. v. Alphen, Voorburg, E. Dufour, Almelo en J. v. d. Velde, Den Haag en de heren A. Borstlap, Schiedam, A. Kreuzen, Wageningen, B. Miete, Den Haag, I. Stubbé, Den Haag, M. de Witte, Voorburg en A. de Zeeuw, Am sterdam. ROTTERDAM Cand. econ. wetensch.: H. v. d. Laan, Rotterdam, Kwa Ay Hoek, Rotterdam, F. Derkinderen, Voorburg, R. Hadjiwibowo, Den Haag, W. v. d. Kamp, Rotterdam, P. Pappenheijm, Rotterdam, P Wolfs, Voorburg, J. Duncker, Rotterdam en M. v. Toorn, Vlaardingen; doctoraal econ. wetensch,; P. den Hollander, Klindert, A. Bogaard, Lexmond. K, Griffioen, Den Haag, K. Ie Fèvre, Den Haag en R. Osmers, Rot terdam. toe. d#t het „interéssant zou zijn te weten, wie de ruim 2 millioen gulden, die het Weense congres gekost heeft, betaald heeft". In een commentaar op het congres verklaren bevoegde Vaticaanse krin gen, dat de Katholieke „Hoogwaardig heidsbekleders", o.w. de vroegere ka tholieke rijkskanselier dr. Wirth, die uit naam van de Katholieken hebben gesproken, niet bevoegd waren het Ka tholieke standpunt uiteen te zetten on danks de ophef, die vooral radio War schau en Boedapest hierover hebben gemaakt. De enige bevoegde vertolker van de katholieke gevoelens was ongetwijfeld de aartsbisschop van Wenen, Kardinaal Innitzer, die tijdens een massale verga dering te Wenen een toelichting heeft ■gegeven op de visie vgn de Katholieken ten aanziep van het vredesideaal in het algemeen en het Vredescongres in het bijzonder. Kapitein H. Vader van het Neder landse Detachement der Verenigde Na ties in Korea is door de Amerikaanse autoriteiten aangesteld als vader in het Weeshuis „Nam Muk" te Seoul, in welk huis zich 170 ouderloze Koreaanse kin deren bevinden. Namens de heer Vader is aan het Ne- derlèndsehe Roode Kruis kennis gege ven, dat deze kinderen door gebrek aan winterkleding kou lijden. Het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft daarop 180 kin dercapes, 180 wollen rokjes en 170 wol len kindermutsen beschikbaar gesteld aan de betrokken dienst van het Minis terie van Oorlog om aan Kapitein Va der toe te zenden. Van 16 tot 18 December vergaderden in de K.A.J.-centrale te Brussel de bestuursraad en het congres van het Internationaal Christe lijk Vakverbond. Het congres heeft zijn een parige goedkeuring gehecht aan de beslui ten tot reorganisatie van de werkzaamheden van het I.C.V., zodat weldra de staf van het secretariaat zal worden uitgebreid en in verschillende delen van de wereld verte genwoordigers van de Christelijke vakbe weging zullen worden aangesteld. Met name zullen in Genève en in New York bij de internationale instellingen permanente ver tegenwoordigers van de Christelijke vakbe weging worden benoemd. Bestuursraad en congres hebben de no dige besluiten genomen om de daarvoor benodigde middelen aan het I.C.V. ter be schikking te stellen. De zetel van het l.C.V. zal. zoals reeds gemeld, bovendien binnen afzienbare tijd naar Brussel worden ver plaatst, omdat dit meer centraal gelegen is en grotere mogelijkheden biedt voor inter nationale relaties. Tenslotte zij vermeld, dat op voorstel van het bestuur een resolutie is aangenomen, waarbij wordt geprotesteerd tegen de be sluiten van de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staa' in verband met de samenstelling van de arbeidersgroep van het Raadgevend Comité van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Het vertrek van de nieuwe Neder landse Hoge Commissaris in Indonesië, graaf van Bylandt, naar Djakarta, dat op Zaterdag was vastgesteld, is enige da gen uitgesteld. De datum van pankomst in Djakarta, waarheen de heer Van By landt zal reizen via Florence waar hij een familiebezoek zal brengen, is be paald op 6 Januari. De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg heeft aan vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe. voorzitter van het comité van chefs van staven, het Grootkruis in de orde van het zwaard overhandigd. Vice-admiraal Van Holthe heeft deze onderscheiding gekregen uit hoofde van zijn verdiensten ten aanzien van de uit stekende verstandhouding tussen de Zweedse en Nederlandse marine, aldus vernemen wij van Zweedse zijde. Uit het grootste bos van Oslo is de kerstboom afkomstig, die geplaatst is voor het stadhuis van Rotterdam. De boom, die de gemeente Oslo het ge meentebestuur van Rotterdam aanbood, is Zaterdagavond officieel door de Noorse gezant in ons land, Lars J. Jor- stad, aan de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, overge dragen. In de beantwoording van degenen, die in de namiddag hun vragen stelden over de uiteenzettingen van dr. Olierook en mr. Jan Derks op de vergadering van de Partijraad, heeft ten slotte prof. Romme gesproken. Hfj gaf een uiteenzetting van de houding van de K.V.P.-fractie ten aanzien van de middengroepen en merkte niet onaardig op, dat de fractie zich daar niet achter, maar ervoor heeft gesteld. Reeds voor het indienen van het rapport n.l, hebben dr. Lucas op 4 November en na hem nog pater Stokman en de heer van der Zanden er in de Kamer over gesproken. Men heeft zodoende de bekende toezegging van minister Beel los gekregen al voordat de docentenwereld in beroering was gekomen, een toezeg ging, die minister Cals later woord voor woord heeft herhaald met betrekking tot de docenten. Nu zijn er twee mogelijkheden tot teleurstelling, aldus prof. Romme. Al waren wij nog met 32 kamerleden, dan nog zou de kans bestaan, dat wij, om de middengroepen te helpen, politiek niet slagen. Een andere mogelijkheid is, dat economisch niet verwezenlijkt wordt, wat als voorwaarde in het rapport is gesteld, n.l. dat de productie met 25 pet. stijgt in de komende vief jaren. Ik voor mij, aldus prof. Romme, kan de garantie daarvoor niet op mij nemen. De Commissie acht die veronderstelling redelijk, indien menuitgaat van een blijvend gunstige ontwikkeling van de conjunctuur. De fractie zal in geen geval van hou ding veranderen. Dat zij zich i n algemene lijn overeenkomstig deze gedachten heeft geuit, is verklaarbaar, want er is nog zo iets als eèn politieke sfeer en een politieke taak enerzijds, aldus prof. Romme en een maatschap pelijke taak anderzijds. Spr. bedoelde het Georganiseerd Overleg, waaraan de Kamerfractie de vaststelling van con crete details behoorde over te laten. Over de houding van de overheid ten aanzien van het humanisme deel de hij mede, dat de K.V.P.-fractie deze zaak zeer ernstig opvat. Het gevolg is geweest, dat tijdens de begrotingsde batten pater Stokman reeds driemaal hierover in de Kamer heeft gesproken. Van humanistische zijde heeft men zich daar verzoend met de gedachte, dat van godsdienstige verzorging door humanisten nooit sprake kan zijn. Welke naam men er ook aan geeft, „sociaal-ethisch" of „geestelijk", het kan niet anders dan van een lager vlak zijn. Op een opmerking uit de, vergadering, dat de oude coalitie diende terug te keren, bracht prof. Romme in herinne ring, dat de socialisten de A.R. juist gaarne in het kabinet hadden zien ko men „om de overheersende positie van de K.V.P. te breken." Mr. Loeff, die de fractieleider verwe ten had dat hel onverzoenlijke verzoe nen geen standpunt kon zijn, kreeg te horen, dat op de eerste plaats de slagzin in het socialistische weekblad Sry Ne derland is opgedoken en voorts dat het begrip, neerkomende op het zoeken van een synthese, nu juist in de politiek van ons land een conditio sine qua non is. „Maar ik zie daarin geen vaste lijn", riep de heer Loeff. .Politiek moet gevoerd worden onder steeds wisselende omstandigheden en dat is de vaste lijn", was het antwoord op deze interruptie. „Als in 1946 47 pro cent van het nationale inkomen aan rijksuitgaven wordt besteed, terwijl dit in 1953 op 26 procent is geraamd, waar. van dan nog een vierde alleen voor de fensie, dan moet U toch kunnen be grijpen, dat er van andere omstandig heden sprake is en dat er dan heel andere maatregelen nodig zijn. Twee zaken moet U goed voor ogen houden: Wij dienen altijd te streven naar dat wat sociaal rechtvaardig is en wij kunnen onmogelijk een klein beetje vertrouwen missen. Het lijkt er wel eens op, of sommigen bijna blij zijn als zij iets gevonden hebben dat voor een ongunstige uitleg vatbaar is. Gaf men zich dan eerst maar eens de moeite te informeren naar de betekenis van ons beleid, dan zou er veel minder critiek zijn." De heer v. Gent, die in het verlies van de monopoliepositie der K.V.P. winst zag, omdat de partij nu eens breeduit programmapartij zou kunnen worden, kreeg ten antwoord dat op de eerste plaats de dissidenten zelf met hun afzwenken niet gebaat zijn (denk aan de katholieke arbeiders in de Partij van de Arbeid!) en dat de op posant het wel met hem eens zou zijn dat het algemeen belang in Nederland daarmede evenmin gediend was. „Als ik het uit deze hoek bekijk, dan ge loof ik dat dat hele middel van ver lies van monopolie ons -gestolen kan worden", aldus de fractievoorzitter. Hij verdedigde zijn fractie vervolgens tegen de opwerping dat zij het zwaar tepunt van haar activiteit op de sociale politiek zou leggen met verwaarlozing o.a. van Buitenlandse Zaken en Defen sie door te wijzen op de zorg voor de benoeming van veel deskundigen in fractie en kabinet bij de candidaatstel- ling en de kabinetsformatie van deze zomer. AALSDIJK p. 22 Scülys n. New York. AALSUM p. 22 Kp. St. Vinct. n. Dakar. ABBEDIJK p. 22 Kp. Race n. N York. AGAMEMNON 22 1e Port au Prince. AKKRUMDIJK p. 22 Massawa n. Calc. ALBLASSERDIJK 21 te Antwerpen. ALCHIBA 22 nm. te Bahia. ALCYONE 22 nm.—23 te Karachi. ALDABI p. 22 Finisterre n. Antw. ALMKERK 22 te Colombo. ALWAKI p. 22 Paramaribo n. Rio Jan. AMOR 21 te Limasol. A MP EN AN p. 22 Runsaljebel n. Bahr. AMSTELDIJK p. 21 Bermuda n. Havana. ARENDSDIJK 20 te New York. ARENDSKERK p. 22 Djedda n. Aden. ARGOS 22 nm. te A'dam. ARIADNE 22 te Fort Liverté. AXELDIJK 21 te Bremen. BAARN 21 nm. te Antofagasta. BANTAM p. 21 Azoren n. Alexandrië. BARENDRECHT 21 te Port Said. BENGKALIS p. 22 Perim, 23 te Pt. Sudan. BENNEKOM 22 nm. te Barbados. BINTANG p. 23 Cochin n. Penang. BLOEMFONT. 22 v. Teneriffe pi. Amst. BLIJDENDIJK p. 22 Scilly n. N. Y. BOISSEVAIN 18 van Singapore n. Kobe. BOSCHFONT. p. 22 Gibr. n. Antw. BOSKOOP 22 nm. te Punta Arenas. BREDA 21 te Cu ra 5. CELEBES 22 te T.i. Priok. CERAM 21 te Amsterdam. CERONIA p. 20 Socotra n. Singapore. CHAMA p. 22 Rasfartak n. Gibr. CISTULA 20 van Singapore n. Hongkong. CONGOSTR. p. 22 Madeira n. Dakar. CORILLA p. 22 Messina n. Perz. Golf CRONENBURGH 22 te Bilbao. DALERDIJK 22 te Hamburg. DANAE 22 te Tanger. DELFSHAV. p. 22 Kp. St. Vine, n, Spezia. DRENTE 21 te New York. DUIVENDR. 21 van Lagos n. Burutu. EDAM 21 te Rotterdam. ELMINA 21 van Teneriffe n. Amst. ENGGANO 21 te Antwerpen. EOS p. 22 nm. Finisterre n. Antw. ESSO R'DAM p. 22 Kp. Race n. Rott. FAIRSEA-p. 22 Diegogarcia n. Fremantle. FARMSUM p. 22 Keywetft n. Amst. FEUPES 21 van Haiphong n. Fladju. FRIESL. KRL. 21 van Gdynia n. Antw. FRIESL. SSM. p. 22 Ouesst. n. Rott. GAASTERL. p. 21 Kp. Verd. eil. n. Recife. GADILA p. 22 nm. Fayal n. Stockh. GANYMEDES- 22 te Ciudad Trujilki. GORDIAS 21 te Philippeville. GR. BEER p. 22 St. Helena n. Kaapst. GROOTEKERK 21 te Hamburg. HAARLEM p. 22 Kp. St. Vine. n. S. Juan. HATHOR p. 22 Ouessant n. Lissabon. HAULERWIJK 22 te Khorramshar. HECTOR 21 nm. te Algiers. HECUBA 21 nm. te Pt. of Spain. HEEMSKERK p. 22 Gibr. n, Marseille HELICON p. 22 Azoren n. Curagao HERCULES 22 te Thessaloniki. HERMES 21 te Ciudad Bolivar. HERSILIA p. 21 Azoren n. Antw. HOOGKERK 22 nm. te Genua. ILOS 21 van N. Y. n. Ciudad Truj-'o. JAGERSFONT. p. 22 Finisterre n. Kpst. JAPARA KRL. p. 22 Cochin n. Calc. JUPITER 22 nm. te Amsterdam. KIELDRECHT 21 nm. te Bremen. KLIPFONTEIN 22 nm. te Kaapstad. LAAGKERK p. 21 Albany n. Adelaide. LANGKOEAS p. 22 Ceylon n. Pondich. LEKHAVEN 22 te Dar es Salaam. LEKKERK. p. 22 Kp. St. Vine. n. Genua. LEMSTERKERK 21 te Rotterdam. LEOPOLDSK. 22 van Pt. Sudan n. Basra. LIEVE VR.KERK p. 22 Ouess. n. R'dam. LIMBURG 20 nm. te New York. LINDEKERK 22 te Bahrein. LISSEKERK 22 nm. te Basrah. LOENERKERK 22 nm. te Colombo. LOMBOK 22 te Penang. LOOSDRECHT p. 22 Djedda n Rott. MAAS p. 22 Dungeness n. Rott. MAASHAV. p. 22 Lissabon n. n. Londen. MACOMA 20 te Bahrein. MACUBA p. 21 Str. Luzon n. Miri. MAPIA 22 te Singapore. MARKEN- p. 22 Gibr. n. Pt. Said MEERKERK 21 te Rotterdam. MENTOR 22 te Algiers. MUIDERKERK 22 te Hamburg. NOOFDAM 22 te New York NOORDWIJK 21 te New York. OOTMARSUM p 22 Bahamas n. Sav OPHIR 22 te Tdj. Priok. ORANJESTAD 21 te Cristobal. ORESTES p. 22 Ouessant n. Trinidad. ORION 22 te Beyrouth. OVULA p. 22 Finisterre n. Curacao PHRONTIS p. 22 Kreta n. Amst. PLANCIUS tot 24 te Priok. POSEIDON 22 te Ciudad Trujillo. PR. FRED. WILLEM 20 te Burriana. PR. WILLEM II 22 te Havre. PR. WILL. Ill p. 22 Finist. n. Malaga. PR. WILLEM IV 21 te Hamburg. PYGMALION 21 van New Orl. n. Aruba RAKI p. 21 Bermuda's n. Beiroeth. REMPANG 22 nm. te Priok. RIDDERKERK 22 van P. Said n. Hott. RODAS 22 te Kingston (Jam.). ROEPAT 22 te Belawan. RIJNLAND p. 22 Kp. St. Vine. n. B Air. SALAWATI 21 te Bowen. SCHERFENDR. p. 22 Azoren n. Po.l. Cr. SCHIE 22 te Bona SCHIEDIJK 22 te Surabaja. SLIEDR. 21 van Campana n. Caripito. SOESTD1JK p 22 Kp. Hatteras n N. Orl. STR. MALAKKA 22 te STR. SOENDA 21 te Pensng. 22 te Lor.'o Marqué». SUMATRA p. 22 Kp. St. Vinct n. Mar». SUNETTA 21 van Holtenau n. Stockholm. TABLAN 22 nm. te Massawah. TALISSE p. 22 Finisterre n. Amst TARA 21 te Vittoria. TARIA p. 20 Sombrero n. Stockholm. TAWALl p. 22 Dungeness n. Priok. TERNATE p. 22 Kp. de Gata n. Rott. TEUCER 21 te Belawan. THEMISTO 22 nm. te Cork. T1BA 22 te Buenos Aires. TIBIA 21 nm. te Balikpapan. TITUS 20 van Candia Kreta n. Amst. TJIBANTJET 22 te Durban. TJILUWAH 22 te Priok. TJISADANE 21 van Kaapstad n. B. Alre». TJITJALENGKA 25 te Kobe verw. TJIWANGI 21 te Priok. TOMINI 22 nm. te Sorong. TOSARI p 22 Ouessant n. Indonesië TROMPENBG. p. 22 Bermuda n. CharL UTRECHT 20 nm. te Seattle. VAN OUTHOORN 22 te Semarang. VAN RIEBEECK 22 te Makassar. WAAL p. 22 Dungeness n. Gibr. WATERLAND p 22 Wight n. Amst. WESTERDAM 22 te Rotterdam. WESTLAND 21 van Montevideo n Amst. WM. BARENDSZ 20 van Kaapst. n IJszee. W1NSUM p. 22 Kp. Verde n. Dakar. IJSSEL 22 te Istanboul. ZEELAND SSM. 21 op de Tyhe. ZIJPENBERG 22 te Rotterdam. GRAANMARKT, AMSTERDAM, 20 Dec Granen. De markt stond hoofdzakelijk in het teken van d» gedeeltelijke vrijgeving van aankopen van Amerikaanse mais. De regering blijft echter nog een zeker per centage zelf inkopen. In de door impor teurs gekochte mais werden verschillende transacties afgeslote Overigens bleef de vraag naar buitenlands graan gering, ten gevolge van de prijsverlaging in Januari a s. De markt voor vrije buitenlandse gre nen lag geheel verlaten. Voor binnenland se granen heerste aanvankelijk een prijs houdende stemming, terwijl tegen het slot een vastere stemming de overhirftö ver- kreeg. Gepunte haver 84-55 kg werd per levering Januari gelaten voor f 28.50, met kopers bij ca. f 28.Doorsnee-rogge noteerde f 27.75, terwijl voor rogge met 17 pCt. vochtgaranti» f 28.werd gebodem Zomergerst was al naar kwaliteit te koop voor f 33.50 a f 34.50. Wintergerst moeilijk te verkrijgen Fijne zaden. In karwijzaad ging zeer weinig om, terwijl da notering ca. 50 et. werd verlaagd. Blauw maanzaad had eer, zeer flauw gestemde markt er. hoewel de noteringen wederom enige guldens werden verlaagd, kwamen er practisch geen zaken tot stand. Geel mosterdzaad zonder omzet ten van enige betekenis en nauwelijks prijshoudend gestemd. Kanariezaad onver anderd in prtjs, met heej weinig handel. Peulvruchten. Voor groene erwten heers te een zeer nauwe stemming, aangezien kooplust vrijwel geheel ontbrak. Dienten gevolge liepen de prijzen ca. f 3.— terug. Bruine bonen werden f 2.ln prijs ver laagd. doch de kooplust bleef gering. Voor de overige consumptie-peulvruchten be stond eveneens weinig animo, waardoor de prijzen iets verlaagd werden. LANGEDIJKER VEILINGEN Ondanks het voor de bewaarkool gunsti ger weer w-as de handel de afgelopen week weinig bevredigend. De prijs van witte kool. die de laatste tijd tot f 6.50 was opgelopen, daalde tot f 6.10, waardoor het aanbod ver minderde. Donderdag 18 Dec. kor. de prijs weer aantrekken tot f 6.40 per 100 kg Voor mooie kleine rode kool werd 11—12 eenl betaald. Grote rode kool kon weinig meer dan de minimum prijs opbrengen Grote gele kool was moeilijk te verkoper, en voor kleine gele werd maximaal 9 ct betaald. Groene kool werd voor export gekocht voor 1012 cent, voor het binnenland wer betaald 78 cent. Uit het voorlopig verslag uit de Eerst Kamer aangaande het wetsontwerp tot verlenging van dividendbeperking blijkt dat men over het algemeen geen behoefte gevoelt aan brede beschouwingen over dit ontwerp, na de behandeling in de Twee de Kamer. Het is waarschijnlijk dat ook de Eerste Kamer het wetsontwerp goed zal keuren (dus verlenging met een Jaar). DINSDAG HILVERSUM I, 402 m KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kleuters. 10.15 gram., 11.00 vrouw, 11.30 koor, 11.55 gram., 12.00 Angelus, 12.03 Promenade orkest, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 1320 act., 13.25 amusem.orkest. 14.00 ge- var. progr., 14.50 gram., 14.55 Kerst oratorium, 15.30 Ben je zestig? 16.00 zie ken, 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerstfeest op 't Loo. 18.30 regeringsuitz.. 18.45 gram 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der Boeken. 19.30 gram.. 20.25 de gewone man,' 20.30 Concertgebouwork.. 22.00 causerie, 22.15 koor. 22.35 gram 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 prot. pr.. 9.15 gram.. 9.25 huisvrouw. 9.30 gram., 10.50 kleuters. 11.00 zieken. 11.30 piano. 11.50 causerie, 12.00 lichte muziek. 12.33 plat teland. 12.40 gevar. muziek, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 1320 lichte muziek. 14.00 Zeg eens. Amerika14.30 Noël. can tate, 14.55 gram.. 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd. 17.00 Kerstviering op 't Loo. 18.30 nieuws. 18.35 gram.. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Hammondorkest. 19.20 verzoekprogr.. 20.00 nieuws. 20.05 operetteconc., 21.20 orgel. 21.35 ik weet wat u niet weet. 21.50 amusem muziek. 22 30 buitenl. overz.. 22.45 gram., 23.00 nieuws. 23.15 New York calling. 2320 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws: Een dag in het leven van de chef van de Mari nestaf; Boeken en schrijvers. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muziek. 13.25 om roeporkest. 14.15 Kerstmuziek. 15.00 ge- var. muziek. 15.50 lichte muziek. 17 45 gevar. muziek. 19.30 vrolijke muziek. 22.10 gevar. muziek. 020 rhythmische muziek. FRANKRIJK, nationaal programma 347 m.: 12.30 gevar. muziek. 19.01 klass muziek. 20.00 kamermuziek. BRUSSEL. 324 m.19.45 omroeporkest. 21.15 Ethnische muziek. 22.15 amusem muziek, 22.45 lichte muziek 484 m.: 12.05 amusem.muziek. 15.00 ka merorkest. 16.00 lichte muziek, 16.S5 lich te muziek. 20.00 The Beggar's Opera. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 12 30 strijkkwartet. 14.55 Schots or kest. 20.15 The Messiah, oratorium. 22.1." The Messiah, oratorium. BBC, light progr.. 1500 en 247 m 12.15 lichte muziek. 13.45 BBC Welsh Orchestra. 16.00 militair orkest. 16.45 rhythmische muziek, 17-30 gevar. muz 18.00 amusem.muziek, 19.00 Nederlandse Kerstliederen. 22.00 concertorkest. 22.30 amusem.muziek. 015 strijkorkest WD KIJKEN NAAR TELEVISIE AVRO: 20.15 Tafeltje dek je... Het weer met de Kerstdagen. En het ge schieddefilm. Het Hobbelpaard TV-spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7