Verbijstering in de Franse Kamer PINAY BIEDT ONTSLAG AAN Bus in rivier gestort in Oostenrijkse Alpen Groep over opvarenden in angst Boord gesprongen Tussen neus en lippen Sterke was van de Maas Partijraads vergadering M.R.P. wil regering inzake de kindertoeslaggelden steun geven geen 4 Nederlandse kinderen gedood Reeds twintig doden geborgen Een en twintig nieuwe vlieg tuigen voor de K.L.M. Hevige explosie in fabriek Mogelijkheid van tussenstap naar straal vliegtuigen Met honderd man in een toestel Tot hoofd en hart Levenslang voor moordenaar Doodstraf voor hulp aan de Gestapo Klooster te Lrmond geïsoleerd Pciter Sijen in Brazilië overleden Zullen kinderzegels het millioen halen Door lawine getroffen Amstelveens echtpaar gewond geraakt GESTRANDE „CHAMPOLLION" DOOR MIDDEN GEBROKEN Beide Kerstdagen niet als Zondagen beschouwd ■■Msn DINSDAG 23 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25565 (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Hedennacht om vijf minuten voor twee heeft de Franse minister president de zaal van het Palais Bourbon veriaten om het ontslag van zijn regering aan de president van de Republiek aan te bie den. Het besluit van de M.R.P., zich bij de stemming over de ver trouwenskwestie inzake de kindertoeslaggelden te onthouden, heeft een van de partijen aan de regeringsmeerderheid van Pinay doen ontvallen. Nadat de heer Moissn in naam van de M.R.P. had aangekondigd, dat de fractie besloten had zich van stemming te onthouden, stond de heer Pinay onmiddellijk op in een gemoedstoestand, die alle tekenen van boosheid in de erg ste graad verried en zeide: „Zonder de stemming af te wachten ga ik de president van de Republiek mijn ontslag aanbieden. Ik ncdiq mijn collega's uit mij te volgen." Ér heerste een ogenblik verbijstering in de Kamer, waarna een onbeschrijfelijk tumult ontstond. Ramp in Japan 30 doden en meer dan 500 gewonden au»* Nederlandse ambassadeur in Moskou Nederlandse aan boord Winkelsluitingswet Vergiftiging in Varsseveld FALCON REGENJASSEN O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 •Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Ofschoon op de Zaterdag j.l. ge houden vergadering van de Par tijraad der K.V.P. twee sprekers Waren belast met de behandeling van een welomschreven onderwerp, is er met name bij de discussie zulk een veelheid van vraagstukken ter sprake gekomen, dat het te veel van iemands ordenend vermogen zou vereisen om in dat alles een vaste lijn of een om schrijfbare uitkomst te ontdekken. Vooral de eenheid der katholieken in staatkundig opzicht is niet met die indringendheid ter sprake gekomen Welke men van het wetgevend orgaan der partij had mogen verwachten. De vertogen der beide inleiders mogen hun verdiensten hebben gehad; zij waren hetzij uit de aard der onder- Werpen zelf, hetzij door de wijze van behandeling daarvan, blijkbaar niet toereikend om een daarin gewortelde vruchtbare discussie te doen ontstaan, Waarbij de aangesneden problemen in opbouwende zin nader tot een oplos sing konden worden gebracht. Ons heeft het verwonderd, dat een zo concreet met de eenheid verband hou dend punt uit dr. Olierook's rede als diens constatering, dat de critiek op de K.V.P. vooral uit de handeldrijven de en industriële middenstand afkom stig was. geen tegenspraak heeft uit gelokt, al was het alleen maar om de vraag onder ogen te zien of de critiek van die kant ook kwalitatief het be langrijkst is geweest, zo zij zich al in kwantitatief opzicht het meest heeft doen gelden. Het beeld door dezelfde spreker gegeven van de onderlinge meningsverschillen der katholieken, in ieder geval de door hem aangege ven gevolgen daarvan, achten wij somberder dan bij een meerzijdige beschouwing van zaken nodig ware geweest. Een vitale eenheid zal im mers slechts kunnen worden geboren hit de dynamiek der natuurlijke ver schillen in zienswijze: statische gelijk gerichtheid leidt allicht tot verstar ring en verzwakking, omdat de ver jongende kracht van corrigerende critiek daarin zou ontbreken. Over het practische beleid van de K.V.P. is tijdens de discussie met meestentijds weldadig aandoende openhartigheid gesproken, al kan de openhartigheid ook zo weldadig wor den, dat zij minder bevorderlijk blijkt Voor het besef dat men met niets meer of minder dan een wetgevende ver gadering te doen heeft. In ieder geval kon de gedachtenwisseling bij voor baat des te vruchtbaarder worden geacht, omdat de fractieleider zelf zou antwoorden op de vragen,., het prac- jjtche staatkundige beleid der K.V.P "Slreffend. Weinig markant was echter het uit sluitsel, "dat prof. Romme gaf ten ant woord op het door de één gevoerd Meidooi voor het herstel der coalitie en de door de ander geopperde me- Mng, dat de politieke samenwerking lussen P.v.d.A. en K.V.P. bestendigd moest blijven. Meer houvast bood zijn beantwoording van het verwijt, dat de K.V.P. een te onvaste beleidslijn Zou volgen, nu eens aan de verlangens Van deze dan van die groep zou tege moet komen en over het algemeen een opportunistische politiek zou voe- fen. Prof. Romme deed een beroep op inzicht in de wisselende omstandig heden, waarmee de politicus zich tel kens ziet geconfronteerd en achtte het Volharden bij een vaste lijn evenzeer éen gebod als het blijven pogen in sociaal opzicht „het onverzoenlijke te Verzoenen". Als wij de fractieleider op dat punt goed begrepen hebben, heeft hij wil len betogen, dat in ieder geval de vaste lijn dient te worden voortgezet, ook Wanneer de omstandigheden inci denteel geen onmiddellijk resultaat in de hand werken. Dit zou ten eerste betekenen, dat de lijn niet telkens mag worden afgebogen naar een rich ting, waar de omstandigheden gunstig zijn, zodat de politiek zou worden ge- Zelativeerd tot het meewaaien met de Wind van het succes, en ten tweede, dat al wat op zeker tijdstip niet kan Worden verwezenlijkt niettemin voor- Werp blijft van politieke streving tot het gunstige ogenblik voor de realise ring daar is. Zo verstaan, dient prof. Homme's redenering ten volle te wor den onderschreven en met het oog °P de toekomst te worden onthouden. Bij de ijver, waarmee van de zijde Van het Dagelijks Bestuur aan het einde der vergadering de resolutie Met een aantal urgente programpun ten ter aanneming werd voorgelegd, Willen wij nog aantekenen, dat men dit kan uitleggen als een welbewust streven der partij om, beginselpartij zijnde, zich evenzeer als programpartij t® doen gelden. Maar dan dient daar bij ook het beginsel der democratische Meningsvorming binnen de partij in tegraal tot zijn recht te komen. Juist Met het oog daarop en in aanmerking Senomen, dat het hier de wetgevende vcrgadering der partij betrof, kunnen Wij, blijkbaar met meerdere ter ver gadering aanwezigen, de procedure Welke bij de voorlegging en aanne ming der resolutie werd gevolgd, wei- Mg gelukkig achten. Wanneer niet Wdgens een ander dan het democra- t'sch beginsel de dienst aan de top ber partij wordt uitgemaakt, dan ver dijde men ook de schijn, dat men bij M streven naar een democratische Sapg van zaken zijn toevlucht neemt °t een ondemocratische handelwijze. gjPe Maastrichtse pater Godfried P. Van ae orde der Norbertijnen te V, e' (L.) is in Brazilië overleden. Hij Ze).,. werkzaam als pastoor in de neder- 'bg Fasenda Ribeirao, in de provin- bou, Baulo, waar hoofdzakelijk land- ge„Wers uit Limburg en Noord-Brabant stigd zijn. Htazip- G°dfried Sijen was vier jaar in kG<j 'ie' Twee jaar geleden was hij in iand op vacantiebezoek. Deze ontwikkeling van de situatie was door vrijwel niemand voorzien. De haus se van optimisme bleek nog duidelijk gisteravond, toen alle avondbladen als hun mening te kennen gaven dat het ergste gevaar voor de regering voorbij was. De M.R.P. heeft in een gisteravond tijdens de schorsing van de beraadsla gingen in de Kamer gehouden fractie vergadering dit verstrekkende besluit genomen met 33 stemmen voor, 22 stem men tegen en 2 onthoudingen. De oorzaak van deze crisis is gelegen in de bedoeling van de ministerpresi dent de overschotten van ongeveer 18 milliard bij de sociale verzekering en bij het fonds voor de kindertoeslagen te gebruiken om de contributies, die de werkgevers voor dit fonds moeten af staan, te verminderen, terwijl de M.R.P. meende dat verhoging van de kinder toeslag tengevolge van het stijgen van het levenspeil noodzakelijk was. Reuter meldt dat President Auriol vannacht aanvankelijk geweigerd heeft het aftreden van Pinay te aanvaarden Vanmorgen vroeg, na afloop van zijn onderhoud met president Auriol, zei Pinay evenwel tegen verslaggevers: „Er is geen sprake van dat ik op mijn be sluit terugkdm. Frankrijk kan niet ge regeerd worden door een regering zon der enig gezag." Door het besluit van de M.R.P. om zich van stemming te onthouden, verloor Pinay de steun van 88 afgevaardigden. De woordvoerder van de M.R.P., Moisan, heeft vanmorgen' in een rede in de Nationale Vergadering het be- Antoine Pinay Bij een hevige ontploffing in een kunstmestfabriek in de Japanse stad Nagoya zijn tenminste dertig personen gedood en ruim 580 gewond. De explo sie is het gevolg van een brand. Zes grote fabriekshallen werden met de grond gelijkgemaakt. De ontploffing vond plaats in de ammcnium-sulphaatverwerkende fa briek van de Taogoni Company. Door de hitte is een tank met waterstof ge ëxplodeerd. De ontsnappende gassen hebben het reddingswerk erg bemoei lijkt. De reddingsploegen moesten van hun gasmaskers gebruik maken. Door de ontploffing werd een krater van acht meter diep met een middellijn van tien meter geslagen. In de omtrek zijn pakhuizen en fabrieksgebouwen met een oppervlakte van 180.000 m2 zwaar beschadigd. De verkoop van de kinderpostzegels gaat steeds vooruit, zo deelt de „Stich ting voor het kind" mede. Alleen de verkoop van zegels en briefkaarten door de schooljeugd heeft f 50.000 méér opgeleverd dan vorig jaar. Elf duizend klassen namen er aan deel. Het vorig jaar bedroeg de record-opbrengst dor verkoop f 850.000. Men vraagt zich af. of men ditmaal mag hopen op een mil lioen? Aan 8.000 grote Nederlandse bedrij ven is een circulaire gestuurd met ver zoek de kinderzegel niet te vergeten Zoals men weet, duurt de verkoop aan de postkantoren ditmaal tot 16 Januari. sluit van zijn partij uiteengezet. Hij verweet de regering „kunstgrepen" jegens de M.R.P. uit te voeren en die partij de schuld te geven van de crisis. De politieke waarnemers waren van ochtend 'van oordeel dat het onwaar schijnlijk is dat Auriol er in zou slagen Pinay ér toe te bewegen op zijn besluit terug te komen, maar zij achtten een compromis te elfder ure wel mogelijk vanwege de kritieke financiële toestand van Frankrijk. Men was van oordeel dat president Auriol er van uit zal gaan dat het moeilijk is een andere regering te vormen, ondanks de bedekte aanwij zingen van aanhangers van generaal De Gaulle dat zij misschien bereid zouden zijn om aan een regering deel te ne men. President Auriol zal de fractieleiders der Franse Nationale Vergadering raad plegen, alvorens te besluiten of hij Pi- nay's ontslagaanvrage al dan niet zal aanvaarden. Vanmorgen heeft de pre sident de voorzitter van de Franse Se naat, Gaston Monnerville, ontvangen. Later op de dag zou president Auriol Georges Bidault, de leider der M.R.P.. welker besluit tot stemonthouding de val van de regering-Pinay heeft veroorzaakt, ontvangen. In de loop van de dag zul len de andere Franse fractieleiders hun opwachting bij hst- Franse staatshoofd maken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHimilMlIlllilllMillllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIimilllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIMIIIII! De „Champollion", het Franse 12.546 ton metende sch'ip, dat met 500 passagiers aan boord bij Beiroet aan de grond is gelopen. Gisteravond even na half zes is tus sen Stuben en Langen in Oostenrijk op de Arlberg een bus met dertig toeris ten door een lawine getroffen, toen zij over een brug reed over het Patür- Robelravijn. Door de enorme luchtver plaatsing werd de bus over de brug heen geslagen en kwam vervolgens in de bedding van de zes meter dieper lig gende stroom terecht. Bij dit ongeval verloren 23 personen, waaronder 13 vrouwen, het leven. Bij het ongeval zijn vier Nederlandse kinderen omgekomen. In de bus bevond zich bet echtpaar Clasie nit Amstelveen met twee; kinderen en met de twee enigste kinderen van de familie Biatt uit Hilversum. Alle vier de kinderen werden gedood. De heer en mevrouw Vanmorgen in alle vroegte heeft de zee de eerste slachtoffers gemaakt onder de ongeveer vijfhonderd opvarenden van het 12.546 ton metende Franse passagiers schip „Campollion", dat gisteren voor de Libanese kust ter hoogte van Beiroet aan de grond is gelopen. Nadat het schip vannacht door midden was gebroken nam de wanhoop en de vertwijfeling van de passagiers, die zich op de bovenste van de zeven dekken tegen de overslaande golven trachtten te beschermen, voort durend toe. Tenslotte kon een grote groep opvarenden zijn angst niet meer be dwingen en sprong overboord. Tot nu toe zijn de lijken van twintig hunner ge borgen. Vijftig passagiers en leden van de bemanning zagen hun vertwijfelde poging met succes bekroond; ondanks de ruwe zee en de gevaarlijke klippen on der water slaagden, zij erin de kust te bereiken. Op de dekken van het in tw eeën geslagen schip verdringen zich nu nog driehonderd opvarenden. In de loop van het volgende jaar en van 1954 zal de KLM eenentwintig nieuwe vliegtuigen ontvangen, n.l. in 1953 negen Lockheed „Super Constel lations", twee Douglas „Liftmasters" en zes Consolidated Vultec „Convair 349" machines. Hieraan zullen in 1954 riog vier „Constellations" worden toege voegd. Met de zes Douglas DC-6B-toe- steilen, die in 1952 aan de vloot zijn toegevoegd, heeft de nationale lucht vaartmaatschappij een zeer moderne vloot, daar ook nog een groot deel van de thans reeds in gebruik zijnde vlieg tuigen, zoals de „Constellation", Con vair 240 en Douglas DC-6 toestellen, „up to date" zjjn. Dr. Plesman heeft er enige jaren ge leden de aandacht op gevestigd dat het mogelijk is bij een dezer typen vier motorige vliegtuigen de zuigermotoren te vervangen door propeller turbine motoren. Deze mogelijkheid, die nog geen zekerheid is, zal een vliegtuig met „orthodoxe" motcren een luchtvaartuig met straalmotoren kunnen doen wor den. Daardoor zal een tussenstap kun nen worden gedaan op de weg naar de aanschaffing van de van het begin af aan als straalvliegtuigen ontworpen toestellen. De KLM heeft volgend jaar de be schikking over een luchtvloot die, naar de huidige maatstaven gerekend, uit het beste materieel beëtaat dat thans aan de markt is. Dat jaar zal de be langrijke beslissing over de toekom stige samenstelling van de vloot geno men moeten worden. De Lockheed „Super Constellations" voor Nederland zullen worden uitge rust met vier Wright „Turbo Cyclone Compound" motoren. De KLM zal, zoals is gemeld, de eerste maatschappij bui ten de V.S. zijn die ze ontvangt. De standaard-uitvoering van deze 1049C's (zoals ze worden aangeduid) biedt plaats aan 59 passagiers. Het vliegtuig heeft drie passagierscompartimenten, waardoor, zoals is aangekondigd, het vliegen met drie klassen-indeling moge lijk is. Daar de stoelen op rails zijn ge monteerd kan de gehele kajuit-in richting snel worden gewijzigd, als zich daartoe de behoefte doet ge voelen. Op deze wijze kan in korte tijd de standaard-uitvoering worden veranderd in een toeristenuitvoe ring die dan plaats biedt aan 82 Beminnen is niet kijken naar elkaar, doch samen in dezelfde richting kijken personen. Er kunnen zelfs 94 per sonen worden vervoerd. Met een bemanning van tien -personen zal dit KLM-vliegtuig met meer dan honderd man aan boord dan voor het eerst zijn intree hebben gedaan in de geschiedenis. Als zgn. „Sleepair-vliegtuig", uitge rust met stoelen die door enkele mani pulaties in bed-stoelen zijn te verande ren. kunnen maximaal 43 passagiers worden meegenomen. De „Super Connies" zullen worden gebruikt op de lijnen naar Noord- en Zuid-Amerika en 'naar Zuid-Afrika. Binnenkort is de benoeming te ver wachten tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou, van jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos, thans ambassadeur te Canberra. Er is geen radiografisch contact meer met de „Champollion". Ook een lijn van het schip naar de wal, die een reddings boot had weten over te brengen, is in de afgelopen nacht gebroken. Het ge weld van de zee heeft de twee helften van het gestrande schip weer tegen elkander gedrukt; zij worden door de wind heen en weer gezwiept. De zee was vandaag ruwer dan gis teren, de lucht was echter helder. Reuters correspondent te Beiroet meldt dat de toestand van de ongeveer driehonderd opvarenden, die zich nog aan boord van de twee stukken van de „Champollion" bevinden, „wanho pig" is. „Er is geen hulp van elders gekomen en de Libanese autoriteiten beschikken niet over modern reddings materiaal", meldt hij. „Niemand schijnt te weten wat er gedaan moet worden". Een Brits oorlogsvliegtuig, dat ge poogd heeft uit de lucht een kabel neer te laten, om zodoende verbinding tus sen de „Champollion" en de kust tot stand te brengen, heeft zijn poging, als gevolg van de slechte weersomstandig heden moeten opgeven. Vliegtuigen, af komstig van de Britse luchtmachtbasis Valetta op het eiland Malta, die gister middag vanaf bases in de Suezkanaal- zone naar Beiroet zijn gevlogen, pogen thans voor de opvarenden van de „Champollion" rubberreddingsboten af te werpen. De „Champollion" was met pel grims op weg van Alexandrië naar Beiroet. Dezen zouden de Kerstdagen Vrouwelijk Personeel Het Research Institute of America te New York, een particuliere organisa tie, die voor haar 30.000 leden (leiding gevende personen in het bedrijfs leven en anderen) allerlei factoren, die van invloed zijn op het bedrijfsleven analyseert en interpre teert, heeft een memoran dum opgesteld, waarin mannen kunnen lezen, hoe zij de in hun bedrijven werkende vrouwen moe ten behandelen. Zo staat er b.v. in, wat een man moet doen tegenover ge roddel, tranen en gebab bel. Aan dit memorandum hebben zowel mannelijke als vrouivelijke leden, psy chiaters en psychologen medegewerkt. De kern er van komt neer op het vol gende: Ziet u zich tegenover een stortvloed van tranen geplaatst, geef het meisje dan gelegenheid zichzelf weer meester te worden. In de regel zijn tranen het gevolg van een combina tie van persoonlijke pro blemen en zaken, die ver band nouden met de be trekking of werkkring. Laat het meisje weten, dat zij alles, wat zij wil, met u kan bespreken, maar probeer haar niet uit te horen. Stuur haar vooral niet weg met een kort aangebonden: „Ga uw ge zicht wassen, dan zult u wel opknappen". Denk er steeds aan, dat vrouwen soms tranen gebruiken als een doelbewust wapen. Ga daar nooit voor opzij, wat er ook moge gebeu ren.. Gij dient vóór alles uw gezag te handhaven. Wanneer gij aanmerking maakt op het werk van een vrouw, moet gij er rekening mee houden, dat vrouwen de dingen erg persoonlijk opvatten. Vraagt gij een man. „Waar hebt u die biefstuk ge kocht?" dan zal hij ant woorden: „Bij die en die slager", maar vraagt gij hetzelfde aan een vrouw, dan zal zij enigszins ge raakt zeggen: „Waarom? Wat mankeert eraan?" In het bedrijfsleven nemen vrouwen gewoonlijk een verdedigende houding aan, niet alleen omdat zij als groep het gevoel hebben, dat zij zich flink moeten houden, maar ook omdat een vrouw de. neiging heeft vrijwel alles naar haar eigen maatstaven te be oordelen. Men moet een aanmerking op een vrouw altijd vergezeld laten gaan van een aanmoediging of een woord van waarde ring. Denk nooit, dat dit bij een of andere vrouw overbodig is. Geeft gij geen teken van waarde ring, dan zal de vrouw uw woorden uitsluitend als een afkeuring uitleg gen. Vrouwen verwachten meer lof dan mannen. Vrouwen zijn doorgaans minder logisch dan man nen, maar zij zijn in haar denken dikwijls een slag voor. Dat is misschien het gevolg van haar befaamde intuïtie, die overigens niet zo mysterieus is als zij soms lijkt. Vrouwen zijn bijzonder gevoelig voor de houding van andere men sen. Men moet trachten haar stemmingen aan te voelen. Vrouwen hebben over het algemeen meer belangstelling voor men sen dan voor zaken, daar om geven zij zich gemak kelijker over aan geroddel. Zij zijn steeds ingesteld op de indruk, die zij op anderen maken. Vandaar dat zij zoveel aandacht aan kleding wijden en voortdurend in de spiegel kijken. De tijd, die vrou wen kletsend in de toilet ruimte doorbrengen, is omgekeerd evenredig aan het belang van de dingen, die zij daar bespreken. Dit soort van absenteïsme ge durende de werktijd werkt besmettelijk. Wanneer gij er niets tegen doet, zal het toenemen. Vrouwen den ken gauwer dan een man, dat een chef een oogje op iemand heeft. Zodra een met toezicht belaste em ployé veel aandacht schenkt aan een meisje, dat bij haar werk geholpen moet worden, bestaat de kans, dat de andere vrou wen daar zeer persoon lijke motieven achter gaan zoeken. Men dient dus op dit puntde grootst moge lijke voorzichtigheid te betrachten en heus niet op dit punt alleen. in Jeruzalem gaan doorbrengen. De Israëlische sleepboot „Tzoria" heeft de haven van Haifa verlaten om het schip te hulp te komen, nadat Liba nese autoriteiten toestemming hadden verleend om binnen de territoriale wateren van de Libanon te komen. Zoals men weet, bevinden de Libanon en Israël zich nog altijd in staat van c-orlog met elkaar. Eerder badden de Joden bericht, dat Israëlische sleep boten door de Libanese kustwacht te rug waren gezonden. Een woordvoerder van de opperbevelhebber van het Li banese leger heeft deze berichten evenwel „propaganda" genoemd, die „op een tragisch moment komt". Daarpa heeft er onder auspiciën van de wapenstilstandscommissie op aan dringen van de Franse consul overleg plaats gevonden, tijdens welke be sprekingen de Libanon zijn fiat gaf. Ook het Franse s.s. „Syrië" houdt zich in de haven van Beiroet gereed om hulp te verlenen. Op het strand tegenover de „Cham pollion" staan honderden mensen te kij ken. Tal van medische ploegen van de kustwacht houden zich gereed, maar kunnen vooralsnog niets doen. Via de semafoor wordt de verbinding met het schip onderhouden. Volgens de laatste berichten maken de schipbreukelingen het redelijk wel. De toeschouwers op de kust zijn van mening, dat de „Cham pollion" het nieuwe lichtbaken van de internationale luchthaven van Beiroet voor een havenlicht heeft aangezien. Dc haven bevindt zich evenwel vier mijl noordelijker. Onder de passagiers van de „Champol lion" bevindt zich ook een Nederlands meisje, mej. C. W. J. A. Hulsman, die secretaresse is bij het departement van Buitenlandse Zaken. Zij was op weg naar Bagdad. Toevallig was daar in de omgeving Jhr. de Ranitz, werkzaam aan ons gezantschap te Cairo, die in verband met het verongelukken van de Neder landse vliegboot Catalina naar de Liba non is gegaan. Gisteravond seinde JKr. de Ranitz, dat mej. Hulsman zich toen nog op het schip bevond. Het was hem niet bekend of er zich nog meer Neder landers aan boord bevonden. Bij informatie bij het departement van Economische Zaken hebben wij vernomen, dat de beide Kerstdagen voor de winkel sluitingswet niet als Zondagen worden be schouwd. De Woensdag voor de Kerstdagen behoort tot de dagen waarop de winkels tot negen uur 's avonds geopend mogen zijn. Clasie werden gewond. Hun toestand is niet verontrustend. Het echtpaar Clasie was Zaterdag met de vier kinderen naar Oostenrijk vertrokken om aldaar vacantie te houden. De toeristen, voor het merendeel Britse vacantiegangers. die de Kerstda gen in de Oostenrijke Alpen kwamen doorbrengen, waren, kort voor het on geval plaats vond. met de expresse- trein in Langen gearriveerd. Het waren meest jonggehuwden en kinderen. De enige, die ongedeerd uit de bus is kunnen komen, is de chauffeur, die onmiddellijk de politie en de red dingsploegen alarmeerde. De zwaar gewonden werden daarop naar Blu- denz gebracht, terwijl de doden in het St. Theresiakerkje van Langen ter identificatie zijn opgebaard. Het bo venste gedeelte van de Arlpas is we gens lawinegevaar voor het verkeer gesloten, maar het gedeelte waar de bus werd getroffen, stond open voor het vervoer van skiërs. Het gedeelte tussen Stube en Langen is een ge liefd ski-oord. De voornaamste auto riteiten van het district Vorarlberg begaven zich aanstonds naar de plaats van de ramp. De Oostenrijkse Kan selier, dr. Figl, heeft zijn medeleven met de slachtoffers van de ramp be tuigd. Dit ongeval is het ernstigste, dat zich dit seizoen in de Oostenrijkse Alpen heeft voorgedaan. Eerder verongelukten reeds drie personen tengevolge van een lawine. In de laatste twee jaar hebben de lawines een zo groot aantal slacht offers onder de toeristen in Oostenrijk geëist, dat de autoriteien zich zorgen beginnen te maken. De arrondissementsrechtbank te Arn hem heeft hedenmorgen de 53-jarige D. J. L., wonende in de buurtschap Heel- weg bij Varsseveld, conform de eis ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Zoals hekend heeft L. 29 Juli ver gif in het eten van zijn buren gestrooid, waardoor drie personen nit het gezin Te L„ twee broers en een zuster, om het leven zijn gekomen. Een Parijs gerechtshof heeft gister avond acht Fransen ter dood veroor deeld wegens activiteit ten gunste van de Gestapo. Drie Fransen werden ver oordeeld tot levenslange dwangarbeid, één Franse vrouw tot twintig jaar dwangarbeid, één Duitser tot vijf jaar dwangarbeid en een andere Duitser werd vrijgesproken. Er werden ook doodstraffen uitgesproken tegen zeven personen van verschillende nationaliteit, die bij verstek berecht waren. De veroordeelden maakten deel uit van een afdeling van de Gestapo in de Rue de la Pompe. De afdeling werd verantwoordelijk gesteld voor de dood van zestig personen, 120 deportaties naar Duitsland (de helft der gedepor teerden is niet teruggekeerd) en vier honderd arrestaties. Getuigen vertelden over de folteringen en moorden in ae Rue de la Pompe. In 1944, toen de Duit sers Parijs verlieten, schoten de leden van de dienst 42 personen dood in het Bois de Boulogne. Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. De Maas is Zondag en Maandag sterk gestegen. De maximum-stand bij de hoofdsluis te Maastricht was 46.03 bo ven N.A.P. De hoogste stand in 1945 was 46.10 boven N.A.P. Hedenmorgen 8 uur bleek de Maas bij de hoofdsluis twaalf cm gezakt te zijn. MIDDtLL A NDSF HOOG WATER OE OVERSTROMING S2449 VPELT De stijging van de waterstand in de grote rivieren begint op sommige plaat sen in Europa en in het bijzonder in Frankrijk onrustbarende >ormen aan te nemen. Bordeaux was het toneel van een overstroming in de buitenwijken. Bovenstaand kaartje geeft een over zicht van de belangrijkste rivieren en de meest critieke punten in verband met de waterstanden. Deze hoge stand veroorzaakt veel moeilijkheden. Het klooster van de pa ters Conventuelen te Urmond is geïso leerd. Het water staat in de klooster kerk. De dorpen Borgharen en Itteren zijn geïsoleerd. Op de Maas is nagenoeg geen scheepvaart meer. Het scheep- aartverkeer door de sluis te Limmel bij de mond van het Julianakanaal te Maastricht en door de sluis in het Bos sche veld is gestremd. Bij Heugem zijn enkele wegen overstroomd en moesten voetgangers per vlot en per pont wor den overgezet. De Wilhelminakade te Maastricht staat blank. Inderhaast zijn daar enkele loodsen ontruimd. Ook de Waal wast sterk. De nacht dienst van het Tielse veer moest van nacht worden stopgezet. Het veer blijft voorlopig van 's morgens 5 tot 's avonds 12 uur voor alle verkeer geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1