14 m DE „CHAMPOLLION VERLATEN WRAK THANS EEN Kerstviering in paleis Het Loo Hoog water in Nijmegen en dorpen langs de Maas V:' Vredesfeest Kr Minstens vijftien personen in kokende zee verdronken Tot hoofd en hart Nederlandse volk via de radio getuige van het plechtig gebeuren Nog groter was verwacht Russisch journalist gearresteerd Kard. Spellman in Korea DOOR LAWINE GETROFFEN Levenslang voor Duitse artsen Geen witte Kerst WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 o 76sfe JAARGANG No. 25566 O WIJSHEID, die U laat ontraadselen uit de verborgenheden, o, 5 waarlijk mensgeworden en omsluierde Wijsheid! En toch, mijn broeders, is dit het Kind, hetwelk Isaias ons had beloofd, „dat het kwade zou weten te verwerpen, het goede zou weten te kiezen." Reddingswerk voor Libanese kust voltooid In Den Haag: Verdacht van spionnage H.M. de Koningin leest het Kerstevangelie In de Kerstnacht: H. Vader draagt H. Mis op voor diplomaten Kerstviering aan het front Vliegongeval in Korea Toestel met gewonden in botsing; 14 doden i WMÊm Twee voortvluchtigen ter dood veroordeeld MERRY CHRISTMAS In verband met het hoogfeest van Kerstmis zal de volgende uitgave van ons blad verschij nen op Zaterdag 27 Dec. a.s. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. 1EIIWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De herdenking van Christus' ge boorte is steeds het vredesfeest bij uitnemendheid geweest. Vre de op aarde, zo luidde immers de boodschap der Engelen in de eerste Kerstnacht, vrede op aarde voor alle mensen van goede wil! In Gods opdracht werd deze vre desboodschap aan de wereld gegeven en, heel de geschiedenis door, hebben alle mensen van waarlijk goede wil de hemelse vrede als een waarachtig Godsgeschenk in hun eigen leven ervaren en hem aan anderen mede gedeeld. Zo zal altijd weer het ge boortefeest des Heren een vredes boodschap brengen aan de mensheid, want deze onvergankelijke, godde lijke belofte behoudt haea- geldigheid totdat die vrede voor eeuwig beves tigd zal worden in het glorievolle Koninkrijk Gods, dat geen einde meer heeft. Ook voor ons, mensen van 1952, is die vredesbelofte bedoeld. Ook voor ons heeft zij niet het geringste van haar volle, rijke inhoud verloren. Kerstmis is ook in 1952 het vredes feest bij uitnemendheid. Krachtens Gods onfeilbare betrouwbaarheid. Zuiver menselijk gezien echter lijkt het een trieste aanfluiting in onze dagen vrede te beloven. Want hoe kan men van vrede spreken, wanneer in koortsachtige haast de hele wereld milliarden besteedt aan de meest geperfectionneerde bewa pening; wanneer atoom- en' water stofbommen gereed liggen om op het eerste teken een ramp over het mens dom te doen losbarsten, waarvan slechts algemene vernietiging te ver wachten is? Hoe kan "men van vrede spreken, wanneer op dit ogenblik in de landen onder communistische dic tatuur millioenen medemensen lijden en sterven in de onmenselijkste om standigheden, .wanneer God, Zijn Kerk en Zijn dienaren worden ver volgd op een wijze, die alleen maar door de geest van het kwaad kan zijn uitgedacht? Kan men nog aan vrede geloven, nu in Korea al enige jaren een oorlog woedt, die tot nu toe reeds twee millioen slachtoffers heeft ge vergd, en elk ogenblik kan overslaan op heel de wereld? Welke waarde heeft Gods vredesbelofte nog in een wereld, die Hem hoe langer hoe meer uitbant uit het openbare en zelfs het persoonlijke leven? En toch verkondigt de Kerk ook nu met dezelfde overtuiging als eenmaal de Engelen aan de her ders van Bethlehem: Vrede op aarde aan alle mensen van goede wil. Om dat de Verlosser geboren werd, Die door Zijn hemelse Vader in deze we reld gezonden is om haar te redden. Vanzelfsprekend is dit een kwestie van geloof. Maar wie dat geloof ont vangen heeft, vindt daarin de enig betrouwbare, nooit teleurstellende grond, die het leven bevredigende zin kan geven. Naast deze troost en steun echter legt dit geloof ons allen ook een grote verantwoordelijkheid op. Cmdat God Zijn gelovigen ingescha keld heeft in Zijn heilsplannen met de wereld. Willen wij ons een juist beeld vor men van de situatie der mensheid op het huidige Kerstfeest, dan kunnen wij ze ons aldus voorstellen. Rondom de kribbe knielen in gelovig vertrou wen al degenen, die de ware God ken nen, aanbidden en oprecht dienen. Buiten die kring echter leven de tal rijke onverschilligen en ongelovigen, die hoe langer hoe verder van God afdwalen of Hem zelfs durven be strijden. Zo is de wereld verdeeld in twee kampen: het éne vóór, het an dere tegen Christus. Deze scheiding in de mensheid druist recht tegen Gods bedoeling in. Want allen, ge lovigen en ongelovigen, vormen als kinderen van één Vader één groot gezin, waarvan.de door de na tuur gegeven saamhorigheid ook een wezenlijke onderlinge verantwoorde lijkheid met zich meebrengt. Groei of Vermindering van genade betekent niet alleen winst of verlies onder de leden van Christus' mystieke lichaam, ook binnen de eenheid van het hele mensdom bestaat deze onderlinge be ïnvloeding ten goede of ten kwade. Omdat God zó de werking der Ver lossing heeft geregeld. In de kribbe van Bethlehem is ons de volheid der verlossingsgenade voor alle tijden gegeven. Bij Zijn af scheid van deze wereld heeft Chris tus Zijn volgelingen geboden Zijn w erk voort te zetten en te bestendi gen. Zijn heilswil strekt zich immers tot. alle mensen uit. Zo dragen allen, die op dit Kerst feest rond de kribbe staan geschaard, in de volle zin van het woord de ver antwoordelijkheid voor het heil der wereld. Van het Kerstkind ontvan gen wij de innerlijke kracht om deze taak naar Gods wil te vervullen. Daar ligt de enige kans tot redding van de wereld: in de kribbe en i n onze handen. Zullen wij, gesterkt door de Kerstgenade, als één man de Wereld gaan veroveren om haar te rug te brengen tot Christus? Dat is de strikte plicht van ieder Van ons a f z o n d e r 1 ij k, die wij haar eigen mogelijkheden en in eigen milieu hebben te volbrengen. Wie zich daaraan onttrekt, draagt een niet te verantwoorden schuld aan de toename van het kwaad. De tijden zijn bitter ernstig. Bitter ernstig is ook onze verantwoordelijk heid! Moge dit Kerstfeest ons de ge bade schenken deze allergewichtigste Waarheid diep aan te voelen en ons leven daarnaar in te richten. Dat, en dat alleen is de eerste stap 5P de weg naar de ware vrede, die Christus, de Vredevorst, ons met Soddelijke betrouwbaarheid heeft beloofd. Vi, i De voorstelling" is naar een houtsnede van een Duitse meester (eind 15de eeuw). De oorspronkelijke afdruk berust in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. De tekst is genomen uit een preek op Kerstmis van St. Bernard van Clairvaux, die geleefd heeft in de eerste helft der 12de eeuw. De ramp met het Franse schip „Champollion", dat Maandag- op enkele mijlen voor de Libanese kust ter hoogte van Beiroet aan de grond is gelopen, heeft volgens de laatste berichten van de persbureaux A.F.P. en Reuter aan vijftien personen het leven gekost, vc Britse Admiraliteit meldde evenwel van de commandant van de kruiser „Ke nya", die aan het reddingswerk deel neemt, het volgende telegram te hebben ontvangen: „Moeten IJ tot ons leedwe zen mededelen, dat achttien personen verdronken zijn". In de late middaguren deelde de Pa- rijse rederij „Massageries Maritimes", aan wie de „Champollion" behoort, me de, dat alle passagiers en leden van de bemanning, die zich nog aan boord van het schip bevonden, in veiligheid wa ren gebracht, rond het middaguur waren twee Libanese motorboten er in ge- Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: Dinsdagavond half negen is de Rus sische journalist Lev Constantinowitch Pissarev door de Haagse politie op de Houtrustbrug in Den Haag onder ver denking van spionnage gearresteerd. De heer Pissarev trad in Nederland op als correspondent van het Russiscshe pers bureau Tass. Bjj zijn arrestatie bleek Pissarev in het bezit te zijn van gehei me documenten. De verdachte is in verzekerde bewa ring gesteld, terwijl de zaak nader wordt onderzocht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassade van deze arrestatie op de hoogte gebracht. P. is 37 jaar oud en gehuwd. Sinds 1938 is hij journalist. In Februari 1951 kwam hij in Nederland werken. Hij is lid van de „Buitenlandse Persvereni ging". slaagd langszij het in tweeën gebroken schip te komen en een aantal passagiers van boord te halen, ondanks het zeer slechte weer. Het schip moet als verlo ren worden beschouwd. In de ochtend had een zware boot bemand met twaalf zeelieden, die zich vrijwillig hiervoor hadden gemeld, ge tracht van de kust uit de „Champollion" te bereiken. Op vijftig meter van het schip sloeg de boot echter om. De man nen wisten echter via een verbindings kabel veilig de kust te bereiken. Daar op zijn een aantal personen van de „Champollion" over boord gesprongen. Zij wisten de kust te bereiken. Red dingspogingen van een Brits hefschroef- vliegtuig en van de kruiser „Kenya" bleven zonder resultaat. Ook enige Is raëlitische boten konden het gestrande schip niet bereiken wegens de storm, die de golven hoog opjoeg. Een Dakota van de „Air France" wierp levensmid delen uit boven het schip. In Parijs heeft de maatschappij, waartoe de „Champollion" behoort, een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het 15.000 ton meten de schip op 15 December Marseille heeft verlaten met 219 passagiers en een bemanning van 220 koppen aan boord. Het schip kwam de 19e in Alexandrië aan, waar 111 passagiers van boord gingen. De verklaring gaat voort met te zeggen, dat sleepboten uit Beiroet onmiddellijk voor hulpverle ning uitvoeren en „op verzoek van de Franse regering" later werden bijge staan door een sleepboot uit Haifa, de Engelse kruiser „Kenya" en de Franse boot „Syria." Een van de geredde passagiers, me vrouw Boucher uit Montreal in Canada, deelde mede dat de geestelijke steun van pater Lalong, die zich ook aan boord bevond, er veel toe had bijge- I Te sterk gehecht zijn aan aards bezit maakt het hart koud en kil j dragen, dat er geen paniek was ont staan. „Behalve voor de kinderen was er geen eten", vertelde ze verder. „Twee leden van de bemanning gingen naar beneden om sinaasappelen :e halen, maar dat bleek een onmogelijk karwei. Er was geen water, maar de helicoptèr slaagde er onmiddellijk in een zak ijs blokjes op het wrak te gooien. Dit was wat wij, dorstigen, nodig hadden. De passagiers waren buitengewoon zenuw achtig, maar er was geen paniek. Ik dacht, dat er aan de nacht nooit een einde zou komen. Het was de lang ste nacht van mijn leven. Het was on mogelijk te slapen', aldus mevrouw Boucher, die op weg was naar Jeruza lem om het Kerstfeest aldaar te vieren. (Van onze speciale verslaggever) Aan de arm van Hare Majesteit de Koningin betrad 's Lands Moeder Dinsdag middag de bioscoopzaal van paleis Het Loo om met haar kinderen en kleinkinde ren, het personeel van paleis en domeinen en via de radio met het gehele Neder landse volk Kerstmis te vieren. Op het podium stond een reusachtige kerstboom, vers van de Veluwse grond', uitsluitend in zilver versierd en met vele lichtjes. I'rinses Wilhelmina nam plaats aan de voet van de boom en naast haar de Konin gin, de Prins en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Meer dan vierhonderd mensen vulden zaal en balcon, één grote familie, opmerkelijk zwijgzaam en onder de indruk van heel de plechtigheid van dit uur. Zij keken naar de boom en naar de versiering van sparregroen, overal in de zaal, en naar het podium, waar zich het zangkoor en de fanfare hadden opgesteld en als een reusachtig sprookjesattri buut de grote gouden harp was geplaatst, waaraan straks Rosa Spier een hemelse muziek zou ontlokken. Toen men gezeten was, werd het licht in de zaal gedoofd en viel een diepe stilte. Het fanfarecorps uit Niersen-Gortel speelde „Komt allen tezamen". De H. Vader zal met Kerstmis even als vorig jaar om middernacht een H. Mis opdragen in de kapel van de H. Mathilda in het Vaticaan. Deze H. Mis zal uitsluitend worden bijgewoond door het Corps Diplomatique bij de H. Stoel geaccrediteerd en door de adellijkp fa milies van Rome. De plechtigheid wordt uitgezonden door Radio Vaticana en door de Italiaanse radio. Gisteren is Kard. Spellman. aartsbis schop van New York en bisschop van 't van New York en bisschap van het Amerikaanse leger, van Tokio naar Korea vertrokken, waar hij de Kerst dagen zal doorbrengen temidden van de troepen der Verenigde Naties. Hij zal zoveel mogelijk legerposten bezoe ken, ook in de voorste linies, door mid del van vliegtuig, helicopter, stafwa gens en jeeps. Maandagavond arriveerde hij op het vliegveld bij Tokio, waar hij werd ver welkomd door de Amerikaanse ambas sadeur in Japan en een groot aantal Amerikaanse aalmoezeniers. Voor zijn vertrek had de aartsbisschop verklaard: „De Kerstdagen breng ik door bij de soldaten aan het front in Korea, omdat ik hun legerbisschop ben en dus bij hen thuis hoor. Ik ben er zeker van, dat allen dit zullen begrij pen, want het is mijn christelijke plicht vertroosting en geestelijke hulp te bren gen aan Amerika's dappere, geliefde soldaten, die in zo verre streken in Korea strijden." In Oost-Korea heeft zich Maandag avond op een militair vliegveld een ernstig ongeluk voorgedaan. Een Ame rikaanse Dakota botste na de landing tegen een vliegtuig, dat gereed stond om gewonden te evacueren. Er zijn veertien doden, van wie negen tot de gewonden behoren. De Dakota had een Griekse beman ning. Allen zongen hét mee: Komt laten wij aanbidden die Koning, en het koor bad: Vervul, o Heiland, het verlangen, waarmee mijn hart Uw komst verbeidt. Hare Majesteit de Koningin betrad nu het podium en las uit de Schrift het Kerstevangelie naar Lucas: ..En het ge schiedde in die dagen". Zij las met zachte, nadrukkelijke stem en er werd heel stil geluisterd, de blikken geboeid en ontroerd opziende naar de hoge spreekster, haar gelaat in het zachte licht van de leeslamp. Pianospel van Mevrouw WiesnerPeters, Cantate No. 147 van J. S. Bach in het arrangement door Myra Hess, sloot hierbij aan, ge volgd door het gezamenlijk zingen van het binnen de muren van Het Loo zo vertrouwde Kerstlied van Nicolaas Beets: Daar is uit 's werelds duistere wolken een licht der lichten opgegaan. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard hield daarop zijn toespraak. Het licht in de duisternis, dat het Kerstevangelie ons brengt, zo zei hij, heeft ons iets te leren en wel, dat de mens met al zijn idealen, wijs heid en organisatie niets, vermag te bereiken zonder het Heil, dat van God komt. Het Kerstfeest wordt een feest alleen voor hen, die de verlos sing verwachten van de Genade Gods. Allen beseffen wij, dat er iets bij zonders gebeuren moet om de wereld te redden, maar als de Heer het hui» niet bouwt, arbeiden de werklieden vergeefs. Want Hij alleen is. de weg, de waarheid en het leven en zo kan er geen werkelijke vrede zijn, in ons zelf en om ons heen zonder zelfver loochening, zonder ootmoed. zonder offers en vergevingsgezindheid, zon der# God. Moge derhalve de viering van het Kerstfeest voor ons allen de betekenis hebben van ve-der te trach ten op Gods weg voort te gaan. Het woord was hierna aan drie kin deren van leden van het personeel, Eefje Koetsier. Cobi de Vries en Evert Schouten, voor een Kerstdeolamatie. En na hen stelde zich een kinderkoortje van de Zondagsschool uit Niersen bij de kerstboom op. meest meisjes, die met feestelijke strikken in het haar en in hun beste jurk, de handjes plechtig ge vouwen op schoot, op dit grote ogen blik hadden zitten wachten. Zij zon gen Stille Nacht, het laatste couplet ge zamenlijk met de hele zaal. evenals la ter aan het slot van de avond met be geleiding van de fanfare, koor en zaal met elkaar het Ere zij God. Het harpspel van Rosa Spier als tel kens een inleiding en naspel bij decla matie door de heer W. H. Berkhemer uit Jesaja rIsaias) en Johannes (1 en 10, 1 tot 20) vond diep ontroerde aan dacht. Hoe machtig schoon klonk het woord van profeet en evangelist, gelij kelijk bestemd voor allen, voor de hoogsten en eenvoudigsten der aarde. En de harpklanken. improvisaties, een prelude uit Bach en een oud Frans Kerstlied, omspeelden het met een mu ziek, die alle gevoelens verklankte van dit uur, heel de vrede en wijding, die er voor ieder van was uitgegaan. Nadat Prinses Wilhelmina. steunend op de arm van haar dochter, de zaal had verlaten, wachtte de aanwezigen in de lange, met hertengeweien versier de gangen van het paleis de geur van chocolademelk. Aan tafels langs de wand werd deze geserveerd, waarbij de Koningin en de Prins zelf de koppen vulden en overreikten. Krentenbollen waren er bij. die" ook de Prinsesjes, er gens tussen de mensen, zich best lieten smaken. Hel was een allergeno-gelijkste verpozing. Hare Majesteit, telkens ver loren in het gedrang langs de tafels, pratend met zoveel goede bekenden, die zij later nog, bij het heengaan de hand zou drukken en een gelukkig Kerstfeest wensen. Want na afloop stonden er weer andere tafels gereed met pakjes in Kerstpapier: een krentenmik voor elke vrouwelijke aanwezige, een kalender voor de heren en het waren wederom de Koningin en de Prins, thans ijverig geholpen door de Prinsesjes, die ze aan de yertrekkenden ter hand stelden. De Waal is ruim een meter gestegen. De stand was Dinsdagmiddag 11.70 me ter dat is bijna twee meter meer dan vorige week. De lage kade te Nijmegen is weer geheel overstroomd. Het ver keer langs de kade is gestremd. De uiterwaarden staan zo ver het oog reikt opnieuw blank. Men verwacht in de loop van het komende etmaal nog wel een meter was, maar gevaar bestaat er voorlopig niet. Tengevolge van de hoge waterstand in de Maas is gedurende de laatste da gen het water in Blerick en Venlo in verschillende kelders binnengedrongen. De losplaats te Blerick staat een meter onder water en ook de laag gelegen losplaatsen aan de Venlose haven zijn overstroomd. In allerijl zijn aldaar op geslagen goederen is veiligheid gebracht. Ook in de dorpen langs de Maas heeft het water moeilijkheden veroorzaakt. De dorpen Bergen en Ayen zullen met De ravage van de autobus, die Maandag laat in de avond in Oostenrijk door een lawine werd getroffen, toen de wagen, waarin zich dertig toeris ten bevonden, een brug over het Robel-ravijn passeerde. Een geweldige luchtverplaatsing, die door de lawine veroorzaakt werd, sloeg de bus van de brug in de zes meter lager liggende bedding van de stroom. Van de inzittenden kwamen er 23 om het leven. Onder de doden bevinden zich vier Nederlandse kinderen, twee uit Hilversum en twee uit Amstelveen De ouders van de jeugdige slachtoffers uit Amstelveen, die de kinderen vergezelden, werden gewond. T.-,' iai.i Kerstmis waarschijnlijk geïsoleerd op een eiland komen te liggen, daar rond om de weilanden reeds zijn overstroomd en het water bijna gelijk staat, aan de wegen, die de verbinding met de bui tenwereld vormen. De militaire rechtbank in Metz heeft de beide Duitse artsen Eugen Haagen en Otto Bickenbach. die beschuldigd weren van het nemen van medische proeven op Joden en zigeuners tijdens de tweede wereldoorlog in het concen tratiekamp Struthof, tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De voort vluchtige artsen Hirt en Ruhl werden bij verstek ter dood veroordeeld. De vijfde beklaagde, dr. Bonz, die eveneens voortvluchtig is. werd vrijgesproken. Tegen de veroordeelden was de dood straf geëist. Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot vrjj krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets minder zacht. Donderdag 25 Dec. Zon: 8.4716.33 Maan: 12.35—2.3X. Vrijdag 26 Dec. Zon: 8.47—16.34 Maan: 12.53—355. Zaterdag 27 Dec. Zon: 8.4716.35 Maan: 13.17—5.17. (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende de Kerstdagen zal het w eer in ons land bepaald worden door zachte Oceaanstromingen. Een witte Kerst staat ons niet te wachten, daar deze luchtstromingen de overhand zullen hou den en de kans op veel bewolking met mogelijk enige regen groot blijft. Alleen in Scandinavië komt vorst van betekenis voor, maar in geheel West-, Zuid- en Midden-Europa blijft het de eerste dagen zachter dan normaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1