r Pauselijke nachtmis in het Vaticaan I West-Berlijnse politie-agent door Russen doodgeschoten STALIN voorstander van een ontmoeting met Eisenhower Amerika en de Sovjet-Unie kunnen in vrede leven Russisch protest van de hand gewezen Nachtmis in Bethlehem voor katholieken van Nederland GeneraalNaguib woont in Cairo de nachtmis bij Tot hoofd en hart l m SE Machinist van de Willem Barendsz vermoord? Pol delinquenten ontvlucht Romantische vrijlating van een Amerikaans officier VRAGEN VAN DE NEW YORK TIMES BEANTWOORD Ook Rusland heeft belang bij een beëindiging van oorlog op Korea DE ARRESTATIE VAN PISSAREV Contactpersoon doorzag vrij vroeg het bedenkelijke van de activiteiten van de Rus Sovjet-Unie heeft machtige arm... EEN MAAND GEEST TEGEN NALATIGE ONDERAANNEMER Balkonhek stortte naar beneden; verhuizer gedood De kerstviering in het buitenland Rust in Korea )RR Het weer J ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 76ste JAARCANC No. 25567 Busongeluk Oostenrijk De heer Clasie naar Nederland Ex-veldmaarschalk List krijgt gratie IJs op IJsselmeer sterk ingekrompen In de Kersinachi droeg Z.H. Paus Pius XII in de Maihilde- kapel van hei Vaiicaan de H. Mis op, Bij deze plechiigheid waren slechis de leden van hei Corps Diplomatique en enkele genodigden aanwezig. Woensdag heefi de New York Times bekend gemaaki dal Slalin voorstander is van een onimoeiing met Eisenhower en „mee wil werken aan pogingen om de Koreaanse oorlog le beëindigen." Deze verklaringen van Slalin waren ver val in de antwoorden op vier vragen, die hem op 18 De cember schriftelijk gesteld waren door James Reslon, redacteur van de N.Y. Times. Slalin zei ook, dat een botsing met hei Westen zijns inziens „niet onvermijdelijk" was. De eerste reacties FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Talefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 33 >3 Hier te lande is bericht ontvangen dat de heer Selderbeek uit Den Helder, een der machinisten van de „Willem Barendsz", in de haven van Kaapstad dood is aangetroffen, nadat d% walvis vaarder reeds vertrokken was. Het is niet geheel uitgesloten dat de heer Sel derbeek het slachtoffer van een moord aanslag is geworden. Zekerheid hierom trent is nog niet te verkrijgen. De heer Clasie uit Amstelveen, die. zoals bekend, Maandag gewond is ge raakt bij de autobusramp te Langen in Oostenrijk, kon Tweede Kerstdag naar Nederland - vertrekken. Mevrouw Clasie, die ernstige heupfracturen heeft, zal nog enige weken in het ziekenhuiste Blu- denz moeten blijven. Het stoffelijk overschot van de vier omgekomen Nederlandse kinderen, C. en J. W. Clasie uit Amstelveen en P. Chr. en H. N. Blatt uit Hilversum, zullen naar ons land worden gezonden om hier te worden begraven. Zeven politieke delinquenten hebben van de Kerstviering in de strafgevan genis van Breda gebruik gemaakt om te ontvluchten.' Zij zijn nog voortvluchtig. Hun namen zijn door de politie niet bekend gemaakt. De 72-jarige gewezen Duitse veld maarschalk Wilhelm List, die wegens oorlogsmisdaden tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld en deze straf in de gevangenis te Landsberg uit- diende, is, op last van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland, op vrije voeten gesteld. De gezondheids toestand van List Is zeer slecht. Ex-veldmaarschalk List was in 1948 door een Amerikaans militair gerechts hof, wegens „het terroriseren van de Balkanbevolking tijdens de Duitse op mars in het eerste stadium van de Tweede Wereldoorlog", tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zijn straf is nooit verminderd. Door de aanhoudende sterke dooi zijn ijsmassa's op het IJsselmeer de laat je dagen sterk ingekrompen. Alleen van de Westdam van de Prinses Margriet- sluis tot op tien km van de ringdijk naar *-rk is nog een ijsveld met twee ijsber gen. In dit ijsveld is ook al een gedeelte T'Pen water. Sterke motorschepen zullen tussen Urk en Lemmer geen grote hin der van het ijs ondervinden, mits zij «verdag varen. Verder is alles open *ater. Russische militairen hebben op de ochtend van Kerstmis een West-Ber- lijnse politie-agent in de Franse sector van Berlijn doodgeschoten, aldus een mededeling van de West-Berlijnse poli tie. Dë agent stierf op weg naar het ziekenhuis. Hij had met eén aantal an dere agenten Russische militairen te gengehouden, die, gewapend met au tomatische wapenen, een honderdtal meters de Franse sector waren binnen gegaan om, naar de West-Berlijnse po litie verklaarde, drie personen te ont voeren. De Franse commandant te Berlijn heeft bij de Russische autoriteiten ge protesteerd tegen het doodschieten van de West-Berlijnse politieman. De Russen hebben op de Eerste Kerstdag op een eigenaardige manier een Amerikaans luitenant, Horace Sin- core, vrijgelaten, die zij een maand ge leden. toen hij in de nabijheid van de Sovjetzöne met zijn mensen op ma noeuvre was, hadder. ontvoerd:. Nadat wekenlang alle protesten van de Amerikanen betreffende zijn de tentie waren genegeerd, bracht een Russische officier, hem op Kerstdag vier flessen bier, waèrvan hij er zelf drie opdronk. Daarna stelde de offi cier Sincore een autorit voor. Met twee andere Russen stapte de Ame rikaan in een wagen, die hem ver weg bracht van Potsdam, waar hij was vastgehouden. In de avond werd hij zonder enige uitleg in een dicht bos op meer dan 16 km. afstand van de grens van de Amerikaanse zone achtergelaten. Hij vond een wegwijzer, waarop hij las dat hij 18 km. van Berlijn verwij derd was en liep tot hij niet meer kon. Een Duitse vrouw wees hem de weg door het bos langs een Russi sche contrólepost en tenslotte kwam hij ergens in de buurt van de lucht basis Tempelhof uit. Op een desbe treffende vraag antwoordde Hij, dat hij zéér zeker de indruk had dat de Russen zo vreemd waren opgetreden in de hoop dat hij zou worden „dood geschoten bij een poging om te ont snappen." Autoriteiten van het Amerikaanse le ger verklaarden Vrijdag te West-Ber- ljjn een protest bij de Sovjet-Russische autoriteiten te overwegen tegen de be handeling van Sincore, en de wijze waarop hij werd losgelaten. Toen eer der bij de Russische autoriteiten werd gevraagd of zij iets van hém afwisten, is dit door de Russen ontkend. Stalin's antwoorden werden Wcensdag door de Russische ambassade te Wash ington ontvangen. Volgens de New York Times verklaarden functionaris sen van de ambassade, dat de vertaling in het Engels inderhaast geschied was, maar, gezien de haast, het origineel zo dicht mogelijk benaderde. Reston schreef, dat zijn vragen aan Stalin door Georgi N. Zarubin, Russisch ambassa deur in de Verenigde Staten, naar het Kremlin gezonden waren. De vragen en antwoorden waren de volgende: Is het bij het begin van het nieuwe jaar en bij de ambtsaanvaarding van de nieuwe Amerikaanse regering nog uw overtuiging, dat de Unie van So cialistische Sovjet-Republieken en de Verenigde Staten in de komende ja ren in vrede kunnen leven? Antwoord: Ik ben nog van mening, dat een oorlog tussen de Verenigde Staten van Amerika en de Sovjet- Unie niet onvermijdelijk te achten is en dat onze landen in vrede kunnen leven. Vraag: Welke zijn naar uw oordeel de oorzaken van de bestaande ge schillen der wereld? Antwoord: Overal en in alles, waar het agressieve optreden als gevolg van de politiek van de „koude oor- lc-" tegen de Sovjet-Unie tot uiting komt, Vraag: Zoudt u diplomatiek over leg met vertegenwoordigers van de nieuwe regering-Eisenhower ten be hoeve van een eventuele ontmoeting tussen uzelf en generaal Eisenhower ter vermindering van de op de we reld bestaande spanningen toe juichen? Antwoord: Ik acht dit een gunstig voorstel. Vraag: Zoudt u medewerken aan een nieuwe diplomatieke poging om een einde te maken aan de Koreaan se oorlog? Antwoord: Ik stem in met mede werking. omdat wij belang hebben bij een beëindiging van de oorlog op Korea. De New York Times schrijft te ver onderstellen, dat het Russische origineel zorgvuldig door Eisenhower en zijn medewerkers bestudeerd zal worden in verband met de snelle vertaling in het Engels, waardoor kleine verschillen mogelijk zijn. Volgens het blad heeft de woordvoerder van het Witte Huis verklaard, dat er niet onmiddellijk commentaar van die zijde zou komen. In Franse diplomatieke kringen zegt men onder meer „het vooruitzicht van een verminderde internationale span ning te verwelkomen", waarbij men er evenwel op wijst, dat de Franse mening is, dat deze spanning het resultaat is van een koude oorlog, die door de Sov jet-Unie is begonnen. Men verwelkomt in Franse diplomatieke kringen Stalin's antwoord, dat de Sovjet-Unie een einde wenst aan de Koreaanse oorlog, doch men betreurt het dat hij geen instructies in deze zin heeft gegeven aan de Sovjet- delegatie naar de Verenigde Naties. Van Belgische regeringszijde is Vrijdag te Brussel verklaard, dat de Belgische re gering haar standpunt, dat elke gele genheid tot onderhandelen met de Sov jet-Unie dient te worden aangegrepen, nimmer heeft gewijzigd. Radio-Moskou heeft de tekst van Stalin's verklaring in de nacht van Donderdag op Vrijdag voortdurend om geroepen, zonder evenwel commentaar te geven. Ook Radio-Peking heeft de tekst der door Reston gestelde vragen en de antwoorden daarop van maar schalk Stalin, omgeroepen. De Amerikaanse V.N.-gedelegeerde, ambassadeur Gross, heeft de verkla- sing van de Russische staatman afge daan met de opmerking, dat er „tijdens de drie maanden, die zittingen van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties geduurd hebben, voor de Russen overvloedig tijd geweest is om hun wil tot samenwerking te tonen". L. S. Palar. de Indonesische gedele geerde. die deze maand als voorzitter van de Aziatisch-Arabische groep fun geert, merkte Donderdag op: „Mijn eer ste reactie was, dat wij alles moeten proberen, maar dat wij daarbij voor zichtigheid moeten betrachten. Wij moeten afwachten. Wat de Russen tot dusver in de algemene vergade ring hebben laten zien is niet veel belovend. Zij kunnen echter zeer snel hun standpunt wijzigen." Palar zei: „Naar mijn mening kan onze groep niet onmiddeliijk wat doen. Het Indische initiatief had geen enkel resultaat. Wij kunnen niet zo snel daarop het risico van een tweede mislukking lopen." Palar zinspeelde op het Koreaanse vredes plan, dat door de Indiër V. K. Krishna Menon aan de vergadering voorgelegd is. Trygve Lie, de secretaris-generaal der volkerenorganisatie, had niets over de verklaringen van Stalin te zeggen. De Haagse politie heeft een protest, dat de Russische ambassade heeft ingediend tegen de arrestatie van de Tass-correspondent in Nederland, de 37-jarige Rus Pissarev, die verdacht wordt van spionnage, van de hand gewezen. Bovendien is afgewezen het verzoek van deze ambassade om een Sovjet-vertegenwoordiger het verhoor van Pissarev door de rechter-commissaris te laten bijwonen, wijl noch het Nederlandse, noch het internationale recht zulks noodzakelijk maken. Neder land is bereid, rechtskundige bijstand voor de Tass-correspondent te aanvaarden. In het grootste deel van onze vorige oplage konden wij reeds over deze ar restatie berichten. Pissarev was bij zijn arrestatie in het bezit van geheime documenten. Met zijn beloften, die hij lagere ambtenaren gedaan heeft, en de geschenken die hij hun zou hebben aan geboden. heeft hij geen succes gehad. Dit had hij evenmin met zijn pogingen om met officieren van het leger in con tact te komen. De methode, welke Pissarev bij zijn werk volgde, komt overeen met hetgeen ook in andere landen ge beurde. De Russen maken van jour nalisten gebruik om allerlei in lichtingen over economische en militaire aangelegenheden te ver zamelen, welke van belang kunnen zijn voor hun land. Pissarev. als alle Tass-correspondenten. had een func tie welke hem in aanraking bracht met verschillende lagen van de be volking, en hoewel Pissarev inder daad journalistiek werk deed. is het de vraag of hij ook niet voor „ander werk" getraind is. Hij was sedert Februari 1951 hier te lande werk zaam als opvolger van de heer Afrin, die destijds werd overge plaatst. Pissarev heeft in deze 22 maanden zijn ogen en oren de kost gegeven. Hij volgde een cursus in de Nederlandse 17 Juli waren twee verhuizers bezig de inboedel van een familie binnen te brengen in een perceel aan de Midden weg te Amsterdam. Zij stonden op een drie meter hoog balkon om een spiraalmatras aan te pakken. Toen zij zich voorover bogen stortte het gietijzeren balkonhek, dat nog niet vastgemaakt was. naar bene den, met het gevolg dat beiden van het In de Kerstnacht heeft Zijne Gelukzaligheid Mgr. A. Gori, Patriarch van Jeru zalem, in de Geboortekerk van Bethlehem de Nachtmis gecelebreerd voor de Katholieken van Nederland. Tevens heeft Zijne Gelukzaligheid op verzoek van Mgr. Paolo Giobbe, Internuntius te Den Haag, de ruim honderdduizend intenties van de Nederlandse leden van het Apostolaat der Hereniging doen neerleggen op de plek, waar een 12-puntige ster en het eenvoudige opschrift: „Hiet is uit de Maagd Maria Jezus Christus geboren!", de juiste plaats aanduidt van Christus geboorte. Deze intenties zijn tijdens het 25-jarig jubileum van het Apostolaat der Hereni- gingj ingezameld en werden drie weken geleden, verpakt in een grote kist, per boot gezonden naar Beiroet in de Libanon. Vandaar werden zij onder toezicht van de Pauselijke Commissie Pro Palestina per auto door de woestijn van Syrië naar Bethlehem gebracht. Veie duizenden Christenen uit de gehele wereld hebben hun Kerstdagen in het H. Land gevierd. Het merendeel van hen kwam uit de Arabische landen en uit Israël. Te Bethlehem woonden duizenden kaholieke pel grims de Middernachtsmis bij in de Latijnse kerk van de H. Catharina, De Pro testantse Christenen herdachten het feit van Christus' geboorte in de nachtelijke stilte op de velden van Bethlehem. In Jeruzalem vierden talloze pelgrims de Kestnacht in de oude stad, evenals Bethlehem, in Jordanië gelegen. Ook in de andere delen der wereld is het historische feit van Christus' Ge boorte plechtig herdacht. Opmerkelijk is, dat de huidige, leider van Egypte, ge neraal Naguib, zelf een Islamiet, te Cairo de Nachtmis heeft bijgewoond in de kerk van de H. Joseph. Tevoren had generaal Naguib via de radio zich met een boodschap tof de Christenen van zijn land gericht, waarin hij hun ter gelegen heid van het Kerstfeest geluk en voor spoed toewenste. In bijna alle Europese hoofdsteden werden de te middernacht opgedragen H.H. Missen druk bezocht en met grote devotie bijgewoond. De H. Vader zelf droeg de Middernachtmis op in de kapel van de H. Mathilda voor de leden van het corps diplomatique bij de H. Stoel en van de adellijke families van Rome. Aan het front in Korea was het met Kerstmis rustig. Talrijke aalmoezeniers, die per vliegtuig of helicopter naar de voorste linies waren gevlogen, droegen daar de H. Mis op. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York en Ame rikaans legerbisschop droeg eveneens aan het front de H. Mis op. In Joegoslavië was de Kerstdag tot een normale werkdag geproclameerd. In de landen achter het IJzeren Gor dijn waren officiële plechtigheden be legd ter ere van Stalin. In Hongarije waren werkbijeenkomsten samenge roepen voor de arbeiders en „denne- boomfeesten" voor de andere leden van het gezin, teneindee de Kerstvie ring in huiselijke kring te verhinde ren. Tweede Kerstdag wordt overal achter het ijzeren Gordijn als ge wone werkdag beschouwd. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in een Donderdagmiddag over de radio u'tgesproken Kerstboodschap de bevol king van het Gemeenebest gevraagd voor haar te bidden" opdat God mjj de wijsheid en de kracht moge geven om Hem en u alle dagen van mijn leven trouw te dienen en om de plechtige be loften na te komen, die ik hjj mjjn kro ning op 2 Juli zal doen". President Truman heeft Woensdag avond een Kerstboodschap tot het Ame rikaanse volk gericht. Het was de laatste officiële radiorede, die de presi dent vöör zijn aftreden, op 20 Januari a.s. uitsprak. Truman deed een beroep op zijn landgenoten om voor hun vijan den te bidden. God meet de omvang onzer gebeden niet. Hij weegt ze. balkon vielen. De 55-jarige G. Melchers te Amsterdam kwam daarbij zo onge lukkig terecht, dat hij een halswervel brak en vrijwel op slag overleed. Zijn collega Oord kwam er zonder verwon dingen af. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft terechtgestaan de 31-jarige G. L. te Diemen, die beschuldigd werd als onderaannemer van het timmerwerk van het perceel geen veiligheidsmaatre gelen te hebben getroffen. De aannemer C. B. verklaarde als ge tuige, dat de bewoner van het huis er eigenlijk te vroeg ingetrokken was. „Maar dat komt tegenwoordig vaak voor", aldus get., die voorts zei ver wonderd te zijn, dat de verhuizers niet gezien hadden dat het hek los zat. Pres.: „Ja. maar u bekijkt deze zaken met een vakmansoog en zij niet." De Officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf. Uitspraak 7 Januari. De Russische journalist Lev Constanti- nowitch Pissarev. taal. Hij kon zich in het Nederlands uit drukken. Maar men kon duidelijk horen met een vreemdeling te maken te heb ben. Dit was o.a. het personeel van een bekende gelegenheid te Den Haag opge vallen, toen eens twee personen een rijk diner met champagne bestelden, van wie de gast een Nederlander, die. zoals men uit kleding en spraak kon consta teren. uit een eenvoudig milieu kwam de schotels bestelde. Een andere keer werd deze zelfde Nederlander op een cocktailparty, waar voor Pissarev hem had uitgenodigd, herkend. De aanwezigheid van deze man, een eenvoudige beambte in Rijks dienst wekte argwaan bij de Haagse politie, die zijn gangen en die van Pissarev nauwkeurig naging. Al spoedig bleek, dat de Tass-corres pondent dezelfde methode toepaste, waarvan men wist. dat deze bijv. ook door Anissimov bjj de Zweedse spion- nage-affaires was gevolgd. De Tass- correspondent Anissimov moest toen plotseling het land verlaten. (Vervolg op pag. 5) Advertentie ISSTR Verwachting tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige regen of motregen. Iets kouder met in het binnenland vannacht temperatu ren om het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Zondag: Zon 8.48-16.35. Maan 13.50- 6-35. Maandag: Zon 8.48-16.36. Maan 14.35-7.45. Reddingsploegen brengen overleven den aan wal van het 12.546 ton metende Franse passagiersschip „Champollion", dat Maandag voor de Libanese kust aan de grond liep en 's nachts onder het geweld van de woeste golven bezweek en in tweeën brak. Nadat alle andere reddingspogingen waren mislukt, ondernam kapitein Baltaji, een Libanese loods, de volgende dag in zijn kleine motorboot een gevaarlijke tocht naar het wrak. Ondanks de zware zee slaagde hij er in de „Champollion" te bereiken. Hij herhaalde zijn tocht nog enkele malen, totdat alle overlevenden van boord waren gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1