Rechter te Kleef erkent het beroep op asylrecht ONTSNAPTE S.D.-ERS GEARRESTEERD EN WEER VRIJGELATEN Patrouilles rond de straf gevangenis te Breda Teken aan de wand Boete wegens illegale grens overschrijding werd prompt in marken betaald 5.000ste inwoonster van Urk TITO wil nieuwe aartsbisschop van Zagreb benoemen Ni De Kerkvervolging in Oost-Europa Vreemde duikboot opgedoken in Groenlandse fjord l Tussen neus en lippen Eisler tekort geschoten? Tevens leider van Joegoslavische Nationale Kerk Tot hoofd en hart Oproep tot kruistocht van gebed Poolse bisschop verbannen dee MORRISiefmycuiuy! Het weer DINSDAG 30 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25569 O.-Duitse voorlichtings dienst opgeheven De zeven uit de Bredase gevangenis ontsnapte politieke delin quenten zijn reeds in de nacht na de dag van de ontsnapping in Kranenburg door de Duitse douane gearresteerd en vervolgens in Kleef voor een functionaris van de Duitse politie geleid. De reportage-afdeling van de N.C.R.V., die gisteren in haar radio krant melding maakte van de arrestatie, deelde mee, nader uit officiële Nederlandse bron in Bonn te hebben vernomen, dat de vluchtelingen door de justitiële autoriteiten te Kleef zijn vrijge laten, na betaling van een boete wegens illegale grensoverschrij ding. De vrijlating geschiedde op grond van een Duits wetsarti kel, dat asylrecht geeft aan politieke vluchtelingen. Geen enkel spoor Gevangenen worden streng bewaakt West-Duitse politie op speurtocht Witboek tegen bet Yaticaan Uitlevering van Adonis gevraagd t. NIEUWE ENCYCLIEK OP SLAG GEDOOD Slachtoffer van de gladheid Teddy gevoerde Wind-jackets Departement van Maat schappelijk Werk BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel.. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hocgte. De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Groene Amsterdammer opent zijn nummer van verleden Za terdag met een artikel, waarin wordt uiteengezet hoe het blad staat tegenover de afschaffing van het schoolgeld. Het zal niemand verbazen, dat dit achter een groen voorhang danig rood blijkende blad kosteloos onderwijs in ons land een „vanzelf sprekend beginsel" acht. En nu zijn er weliswaar enige zeer redelijke argumenten aan te voeren voor de wenselijkheid om vrijstelling van schoolgeld te verlenen voor zover het, de leerplichtige leeftijd betreft wij wijzen er op, dat ongeveer één kwart der schoolgelden aan de bestrijding van administratieve kosten wordt be steed en dat gratis lager onderwijs kan worden gezien als de logische consequentie van verplicht lager onderwijs dit alles neemt niet weg, dat men dan nog niet van een begin sel kan spreken. Zeker niet, wanneer men, zoals De Groene Amsterdammer doet, zowel van dit „beginsel" als van de leerplicht zelf het fundament legt in het noodzakelijk zijn van een be hoorlijke ontwikkeling der burgers „voor 'n behoorlijk functionneren van een moderne staat". Op welk hellend vlak men zich dan bevindt blijkt aan het einde van het artikel van De Groene Amsterdammer, waar de lijn tot in het absurde wordt doorgetrok ken. Daar lezen wij, dat het blad niet alleen alle schoolgelden, ook de col legegelden voor de studie aan een universiteit of hogeschool, afgeschaft wil zien, maar ook en vooral wil ko- mén tot een „studieloon". „Immers, wie studeert verricht arbeid in dienst van de gemeenschap en verdient, als alle arbeiders, voor dat werk beloond te worden". Men legge deze motive ring naast de eerder gegevene „de staat kan zich niet veroorloven ergens een bekwaamheid verloren te laten gaan, waarvan hij zou kunnen profi teren" en het beeld der collectivist!- sche verdwazing is compleet. De jon gens van de ambachtsschool, de stu denten, 'de leerlingen van een schrif telijke cursus, zij zouden blijkbaar allemaal moeten worden gehonoreerd voor hun edelmoedige bereidheid om zich tot autogeen lasser, classicus of boekhouder te bekwaméh. Door wie gehonoreerd? Door de staat natuur lijk. Waarom? Omdat iedere mense lijke werkzaamheid aan de collectivi teit ten goede komt. slechts waarde heeft bij de gratie daarvan, kortom iedere individuele betekenis mist. En aan de andere kant staat de conse quentie voor de deur. dat iedere jon gen en ieder meisje na een psycho technisch onderzoek van staatswege tot een bepaalde studie kan worden verplicht, omdat geen voor de staat profijtelijke bekwaamheid verloren mag gaan. Ziedaar ten voeten uit waartoe de sociologische ketterij kan leiden van het collectivisme van het staatsabsolutisme, indien men wil welks zégeningen men kan waarne men in Rusland en in alle communis tisch geregeerde landen, waar de staatsmoloch ieder individu tot strikte slavendienst heeft geknecht en van zijn natuurlijke vrijheid beroofd. Allerwegen herleeft goddank de vrees, dat overorganisering, maar nog meer een collectivistisch opgevatte staatsidee, tot voortgaande deshuma- nisering leidt. Nog maar enige dagen geleden heeft de Paus, die niet op houdt zijn waarschuwende stem moe dig te doen klinken, er in zijn Kerst boodschap op gewezen, dat het men selijk element moet worden gered uit de verstikkende vangarmen van de onpersoonlijke collectiviteiten, welke meten met de mathematische maat van de statistiek en het persoonlijke geweten zo goed als alles wat met geest en individuele vrijheid van doen heeft niet achten. De natuurlijke en logische noodzaak van de staatsmacht heeft altijd de neiging in zich, over te slaan naar de daemonie der staatsslavernij. Ieder, die het wel meent met de uit christen dom en antiek humanisme geboren Westerse beschaving dient op zijn hoede te zijn. De Groene Amsterdam mer, het „onafhankelijke weekblad" dat wel bijzonder duidelijk liet zien in de dienst van welke afhankelijk heid het zijn onafhankelijkheid stelt, verschafte een leerzaam teken aan de wand. De voorlichtingsdienst van de Oost- Duitse communistische regering, onder leiding van Gerhart Eisler, zal 1 Januari entbonden zijn, alduS meldt het officiële communistische nieuwsagentschap. De laak zal worden overgedragen aan een hieuw regeringspersbureau. Kort gele den werd scherpe kritiek uitgeoefend op het werk van Eisler door de Taegliche hundschau, het officiële Russische blad *h Duitsland. Het blad wees er op dat Eisler van Lenin diende te leren hoe een degelijk werk te verrichten. Verder ciste het dat het bureau van Eisler 'zijn propaganda moest opvoeren in de strijd tegen de „laster" van Westerse nieuws- careaux. In Oost-Duitse kringen zegt h'en dat de huidige regeringsperschef en v istent van Eisler. Albèrt Norden, hoofd het nieuwe bureau zal worden. De Nederlandse autoriteiten be studeren thans d_- vraag, wat ge daan kan worden om de zeven uit de gevangenis te Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers weer in handen te krijgen. Vóór de oorlog bestond ■en u leveringsverdragmét Duits land, waarin de kwestie der uitleve ring van politieke misdadigers niet geheel duidelijk was. Dit is echter thans n'.et re'evrt omdat door de oorlogstoestand de bestaand® verdra gen geschorst werden. Aangezien een vredesverdrag nog niet is gesloten, zijn dergelijke kwesties nog niet met Duitsland geregeld. De zeven ontsnapte SD-ers zijn op de avond van de Tweede Kerstdag niet di rect naar België gereden zoals ver ondersteld werd. maar naar de Duitse grens nabij Berg en Dai Hier hebben z|j de auto's verlaten. In dc buurt van het plaatsje Beek in de gemeente Lb- bergen he'eikten zij he, terrein. dat vroeger Duits gebied was. maar dat se dert de grenscorrectie lor Nederland be hoort. Langs een van de smalle uaad'es. die langs het Wiilermeer lopen, zijn zij naar het Duitse grondgebied gegaan. Hier zijn zij aangehouden door Duitse grensbeambten. Zij waren niet in het bezit van geldige papieren Zij moeten toen zjjn overgebracht naar eer Svlim.ll- gericht, waai gevallen van illegale grensoverschrijding worden behandeld. T>e zevn ontvluchte politieke delln q«enten moeten zich toen met kennis van zaken beroepen hebben op artikel 16 van de West-Duitse grondwet, dat aan politieke vluchtelingen asylrecht verleent. Dc rechter in Kleef heeft dit recht erkend. Zij werden veroordeeld tot eer> geldboete wegens de grensoverschrij ding. Deze boete hebben zij onmiddel lijk in marken betaald. Dc zeven mannen zijn van de avond of nacht van Tweede Kerstdag af tot vermoedelijk Zaterdag in handen van de Duitse douane- en justitie-autoritei- ten geweest. De vluchtelingen bevinden zich thans op vrije voeten en zijn wellicht onder gedoken bij neo-Nazi's of vrienden. Onderduiken in West-Duitsland is. zoals bekend, een eenvoudige zaak. Tal van oud-S.D.-ers bevinden zich daar onder valse naam. Hoewel het A.N.P. van de politie in Kleef heeft vernomen van de ar restatie en vrijlating van de S.D.-ers bericht Associated Press uit Bonn, dat de West-Duitse federale politie niets weet van de illegale grens overschrijding. Alle Duitse politie posten zijn gealarmeerd om uit te kijken naar de voortvluchtigen. De West-Duitse correspondent van de N.C.R.V., houdt echter vol, dat de ont snapten voor dc rechter te Kleef geleid zjjn en na het betalen van een boete zijn vrijgelaten. Over de gang van zaken bij dc ont snapping der zeven politieke delinquen ten uit de gevangenis te Breda op de avond van de Tweede Kerstdag, ver nemen wij nog het volgende: De tjjd om de afstand BredaNijmegen per auto af te leggen, is ongeveer anderhalf uur. Daar de grensautoriteiten in het gebied van Nijmegen het officiële be richt der ontsnapping ongeveer twee en een half uur na de ontvluchting zou den hebben ontvangen, hebben de zeven mannen alle mogelijkheid gehad onge merkt tot de grens door te dringen. Zodra bij de desbetreffende auto riteiten in het grensgebied Nijme gen. Groesbeek, Berg en Dal bericht was binnengekomen Van een moge lijke ontsnapping van de gevange nen over de grens, is de hele machi nerie van de rijkspolitie en de grens controle in volle werking gesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de zeven gevangenen toen reeds over de grens waren. Er zijn tal van sluippaden. Wanneer de gevangenen de auto's aan de grens zouden hebben laten staan, zouden zij aan de politie en justitie een spoor hebben gegeven om verder te zoeken naar de medeplichtigen. De auto's zijn of over de grens gesmok keld, of direct weer teruggereden naar de plaats vanwaar ze gekomen zijn, na dat de gevangenen ze hadden verlaten. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de delinquenten de auto's zelf bestuurd hebben, In elk geval heb ben de officiële politie-autoriteiten in het grensgebied tussen Berg on Dal en Kleef geen enkele „verdachte" auto ge vonden. Ofschoon het onderzoek met grote ernst wordt voortgezet, heeft men tot nu toe nog geen draadje kunnen vinden, dat kan leiden tot enigerlei oplossing. De delinquenten zouden zich, zoals ge meld. in Kleef hebben beroepen op arti kel 16 van de WeStduitse grondwet. Men vraagt zich af of de Engelse bezettings autoriteiten bij een dergelijke asylverle- ning geen woordje hebben mee te spre ken. De procedure ten opzichte van politieke vluchtelingen uit Duitsland, uit Tsjechoslowakije en elders uit Oost- Europa wordt in het Nederlandse grens gebied veel scherper toegepast. Wanneer een vluchteling bij ons een beroep doet op asylrecht. wordt hem gevraagd naar ziin antecedenten en naar de bedoeling van zijn reis. De gegevens worden dan doorgegeven aan de officier van justitie, die alles onderzoekt. Vervolgens wordt de regering erbij betrokken met de vraag of asylrecht kan worden verleend. In het geval van de zeven gevangenen is het de vraag of de rechterlijke instan tie te Kleef deze juridische weg wel heeft gevolgd. (Van onze correspondent) De rijkspolitie uit het district Breda heeft sinds Maandagavond zes uur de wacht betrokken rondom de strafgevan genis te Breda. Dit is geschied op last van hoge justitiële autoriteiten in Den Haag. De wachtmeesters zijn gewapend met karabijnen en revolvers en pa trouilleren in groepjes van twee, een cordon vormend rond het gehele com plex. Reeds geruime tijd bestaan er binnen de gevangenismuren spanningen als ge volg van het gratiebeleid. Na de ont snapping van de zeven gevangenen op de avond van de Tweede Kerstdag is het gevangenisrégime beduidend stren ger geworden, hetgeen ertoe heeft ge leid. dat de ontevredenheid is toegeno men. De gevangenen zitten cellulair en worden nauwlettend bewaakt. De jus titie spoort met alle kracht naar de helpers bij de ontsnapping en de daar bij gebruikte auto's. Na het uitloven van de duizend gulden beloning stro men de aanwijzingen in Breda binnen, maar resultaten leverden deze tot dus verre niet op. Evenmin hadden huis zoekingen bij familieleden en vrienden van de ontsnapten succes. Steeds duidelijker wordt het, dat de ontsnapping zeer goed is voorbereid. De behandeling van de gevangenen in Breda was zeer humaan, een gevolg van de nieuwe richting in het gevan geniswezen. De heer Broekaart, direc teur der gevangenis, heeft een uitste kende reputatie en heeft een grote be langstelling voor het welzijn van de Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken van West- Duitsland heeft verklaard, dat de politie van West-Duitsland nu jacht maakt op de mannen. Volgens deze woordvoerder heeft de Nederlandse politie de Duitse op 28 December benaderd over de ont snapping. Signalementen zijn over ge heel West-Duitsland doorgegeven. Twee trotse groot ouders met hun kleinkind, want hut is de vijfduizendste inwoner van Urk Maandagmórgen ge boren. De vlaggen zijn er gisteren voor uitgestoken en de omroeper is hel dorp rond gegaan. Trijntje Romkes het derde kind van Lubbert Romkes en Haetje Hakvoon heeft nog geen weet van de vreugde, die zij heeft teweegge bracht, maar de ge lukkige vader des te meer. De burge meester heeft hem voor de jonggebo rene een spaar baukboekje aange boden en daarnaast waren er verschei dene geschenken. Maarschalk Tito van Joegoslavië heeft dr. Svetozar Rittig, een Jocgoslavisch priester met sterke politieke ambities, aangezocht om van de regering de be noeming tot aartsbisschop van Zagreb, de zetel van kardinaal-aartsbisschop Stepinac, te aanvaarden. In deze functie zou hij dan belast worden met de leiding van een Joegoslavische Nationale Ka tholieke Kerk, die Tito probeert te stichten. Het Ierse Katholieke weekblad „The Standard" meldt verder uit Bell grado en Wenen, dat de Katholieken van Joegoslavië echter niet verwachten, dat dr. Rittig op het verzoek van Tito zal ingaan, ofschoon deze priester er voor bekend staat, dat hij uit is op een verzoening tussen Kerk en Staat, Het K.N.P. verneemt voorts van vooraanstaande Katholieken uit de bisschopssteden Ljubljana en Zagreb, dat de geheime poiitie waarschijnlijk reeds binnen afzienbare tijd een serie vervalste documenten zal publiceren, die de schuld van de H. Stoel zullen moeten bewijzen voor het verbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Belgrado en het Vaticaan. Uit Wenen komt het bericht, dat de Joegosla vische regering de publicatie van een Witboek met materiaal tegen he' Vaticaan overweegt. Met de samen stelling is belast de beruchte professor Viktor Nowak, auteur van het boek „Magnum Crimen", waarin het Vati caan wordt afgeschilderd als de natio nale vijand der Zuid-Slavische volke ren. Het is niet uitgesloten, dat beide berichten op hetzelfde betrekking hebben en dat prof. Nowak de hulp der geheime politie heeft ingeroepen Het vervalsen van documenten, om daarmede de Kerk te belasten, is niet ongebruikelijk in Joegoslavië. Tijdens het proces tegen de aartsbisschop van Zagreb in 1946 werden twee valse do cumenten als bewijsmateriaal tegen hem aangevoerd. De geheime politie heeft in de pastorie van Krasic, waar mgr. Stepinac thans verblijf houdt, een inval gedaan tn alle mogelijke papieren en acten in beslag genomen. Ook het aartsbisschoppelijk paleis van Zagreb en het aartsbisschoppelijk groot-seminarie zijn opnieuw intensief doorzocht op eventueel bezwarend be wijsmateriaal. Mgr. Oddi, de Vaticaanse zaakgelastig de bij de Joegoslavische regering. Is Maandag na zjjn uitwijzing uit Joego slavië te Rome gearriveerd en reeds Maandagmiddag door de Paus in audiën tie ontvangen. Hij was vergezeld van de secretaris van de nuntiatuur. delinquenten. Een verwijt, dat eventueel gemaakt kan worden, kan alleen ge richt zijn tegen de moderne wijze van behandeling van de gevangenen. De ontsnapten hebben van de daaruit voortvloeiende vrijheid misbruik ge maakt. Een van hen had nog kort voor de vlucht een gesprek met de onder directeur. Deze zei hem. dat hij wel de filmvoorstelling kon bijwonen, maar aan het stoken van de verwarming moest denken. Ik zal het niet vergeten, zei de man en begaf zich even later naar de kelder en vluchtte. De Amerikaanse ambassade heeft thans onder overlegging van de authen tieke documenten de formele uitleve ring gevraagd van Adonis. Hem is om koping ten laste gelegd. De Amerikaanse ijsbreker „Oostenwind" maakt op het ogenblik een wetenschap pelijke expeditie naar de Poolgebieden rond de Baffins-baai. Met Kerstmis we r aan boord van het schip een feestmaal gegeven voor Eskimo's. Mes en vork leverden daarbij vaak onoverkomelijke moeilijkheden op en menigmaal moet' een van de schepelingen assisteren. Paus Pius X- heeft vandaag in een bitter gestemde encycliek scherpe cri- tiek geleverd op de vervolging van de katholieke kerken van de Oosterse ritus. Deze bevinden zich vrijwel alle achter het ijzeren gordijn. De encycliek was gericht aan de patriarchen, aarts bisschoppen. bisschoppen en plaatselijke ordinarii van de Oosterse kerken. Dc Paus spoorde hen aan tot een kruistocht van gebed om te verkrijgen, dat aan deze „ernstige vergrijpen" een einde komt. „In vele streken waar de Oosterse ri tus bijzonder bloeit is een nieuwe storm ontketend, die de omverwerping en ver woesting van bloeiende christengemeen ten beoogt en deze in ellende wil doen verkeren", aldus de H. Vader. De Paus noemde in het bijzonder de katholieke kerk in Bulgarije, waar de bisschop van Nicopolis, mgr. Eugene Bossilkoff en nog drie priesters onlangs ter dood veroordeeld zijn. De H. Vader maakl tevens melding van de vervolgingen in Roemenië en de Oekraïne, die zowel gericht zijn tegen de gelovigen van de Oosterse als tegen die van de Latijnse ritus van de Katho lieke Kerk. Zo men in het verleden al een be paald dogma van de Katholieke Kerk bestreed, aldus de Paus, gaat men tegen woordig, zoals u om u heen kunt zien. veel verder men probeert de heilige riten, instellingen en wetten, ja al wat goddelijk is of betrekking heeft op het goddelijke, uit het openbare ieven. het gezinsleven, de universiteiten, de scho len, uit het leven van alle bevolkings groepen te bannen, bijna alsof men te doen had met zaken die de mythologie en kwade voortekenen betreffen. Hedenochtend kwam ten gevolge van de gladheid mevr De Grcot uit de Ha venstraat te Zaandam zodanig met haar fiets te vallen, dat zij vrijwel op slag dood was. Mevr. De Groot begon name lijk te slingeren toen zij achter zich een auto hoorde signaleren. Zij kon haar stuur niet meer houden en schoot met een smak over de weg. Zij was 54 jaar oud. Te Rome is uit Polen bericht ontvan gen, dat mgr. Stanislaus Adamski. bis schop van Katowice, door de regering van zijn zetel is verbannen. Onder poll- tiegeleide zou hij buiten de grenzen van zijn bisdom zijn vervoerd. Het is niet bekend, waar hjj zich thans bevindt. Evenmin is bekend of hij nog vrij is ot reeds gearresteerd. In November meldde radio War schau reeds, dat het kapittel van de Dom van Katowice de priester Philipp Bednorz tot vicaris-capitularis van Katowice zou hebben gekozen. Bed norz is de leider van de vereniging van z.g. „patriottische priesters". Vol gens het commentaar, dat de omroeper cp deze „verkiezing" gaf. bevestigden de staatsautoriteiten hiermede de af zetting van mgr. Adamski. bisschop van Katowice, en van zijn coadjutor. De verbanning van mgr. Adamski 's het voorlopige sluitstuk van de actie, die de communistische regering van Polen reeds weken lang tegen de bisschop heeft gevoeid. De aanleiding tot de actie was een petitie van de bisschop voor het behoud van het godsdienstig onderwijs op de scholen. De Amerikaanse autoriteiten te Wash ington hebben verklaard, dat onlangs bij de rotsachtige kust van Groenland ten minste één snelle duikboot van on bekende nationaliteit gesignaleerd is. Het geheimzinnige vaartuig is diep in de Groenlandse fjorden doorgedrongen. Het was noch een Amerikaans noch een Deens schip en het had niets te maken De liefde wordt geboren uit datgene waarover men zwijgt i Emotie Tijdens een huwelijks plechtigheid te Wymes- wold viel de bruid in de armen van haar bruide gom flauw, toen de trouwring aan haar vin ger werd gedaan. Eerst na een kwart'.er kon de kerkelijke plechtigheid worden voortgezet. „Het was enkel van opwin ding'verklaardede zoon van de bruid, de wedu we Kate Morris. Zij was 72 iaar en de bruidegom SI. De hoed van de koning Koning Gustaaf AdolJ de zesde van Zweden raakte bij het doen van kerstinkopen in een boekwinkel in Stockholm zijn hoed kwijt. Vermoe delijk bij het inkijken van een boek van de Nobel prijswinnaar Francois Mauriac raakte nij zo ge boeid, dat hij zijn hoofd deksel, dat hij op de toon bank had gelegd, totaal vergal. Een andere klant nam per ongeluk de hoed van de koning mee en liet zijn eigen hoed achter die de koning echter niet paste. Het was te koud om blootshoofds naar het pa leis terug te keren. Daar om snelde een lid van de hofhouding naar een he renmodezaak en kocht ei voor de monarch een nieuwe grijze hoed, die zozeer by de vorst in de smaak viel. dat hij nog een tweede liet bestellen Korte tijd later keerde de verstrooide klant, die de koninklijke hoed had meegenomen, terug naai de boekwinkel om zijn eigen hoed te halen. Hij kreeg hem en de hoqd van de koning werd naar het paleis gestuurd. Om je by de neus te nemen De Turkse politie in tskendsoen heeft een aantal zakdoeken in be slag genomen, die met het sikkel en hamer embleem waren versierd en daar te koop werden aangeboden. Ook in an dere plaatsen in Turkije worden dergelijke zak doeken verkocht. De laatste harem wachters Te Joebboelpore in Midden-lndia hebben de laatste haremwachters (eunuchen) hun eerste jaarvergadering gehou den, die door meer dan 200 afgevaardigden werd bijgewoond. Tot hun lei der werd gekozen de 65- jarige Lalloe, 'die op zijn pelgrimstocht naar Mek ka in de moskee der eunuchen de titel van hadji heeft gekregen. De eens zo pretentieuze ha remwachters van de Indi sche mogols leven thans in besloten gemeenschap pen, vooral in de steden van Noord-lndia. Volgens sommige schattingen zou den er nog meer dan 100.000 zijn. Voor het merendeel volgen zij de gebruiken en godsdien stige practijken van de Mohammedanen, maar hebben zich toch zó aan hun overwegend Hindoe se omgeving aangepast dat zij naast Allah de on telbare goden van het Hindoeisme vereren. De meesten verdienen tegen woordig de kost als rond reizend e potsenmakers. met de verdediging van dit strategisch zo belangrijke eiland. Op 22 September van dit jaar ontdekte de politie-officier J- Johansen in de Soendra bij de grote luchtbasis ..Blue West Eight" een duikboot die gedeelte lijk boven water uitstak. Langzaam kwam de boot helemaal boven water om on middellijk daarop met grote snelheid naar open zee te varen. Eenmaal daar dook zij opnieuw onder cn vertoonde zich niet meer Deze duikboot droeg geen kentekenen en had een vreemde achter waartse gebogen vorm. Johansen had een Amerikaans schip, dat eveneens in de fjord lag, verzocht zijn ontdekking door te seinen naar het marine-hoofdkwartier. De zendinstallatie was echter kapot, evenals bij een Deense motorboot waar hij vervolgens zijn geluk beproefde. Toen tenslotte bleek, dat ook het radiostation van Kangamiut defect Was. heeft hij vijftig zeemijlen langs de kust gelopen om in de kolonie Sukker- toppen verslag te doen van zijn bevin dingen. Toen was het echter te iaat om nog nasporingen te verrichten. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of sneeuw. Geleidelijk stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Zon 8.48-16.38. Maan 16.41-9 22. Verschenen is een organisatiebeschik king van het departement van Maat schappelijk Werk. Deze gaat 10 Januari in. De volgende afdelingen zijn dan ge vormd: algemene zaken, studie, planning en documentatie, wetgeving, juridische en economische zaken, maatschappelijk ge- zinswerk. maatschappelijk opbouwwerk, algemene maatschappelijke zorg. bijzon dere maatschappelijke zorg, maatschap pelijk werk voor Nederlanders in Indo nesië, verdeling woonruimte, landelijk contact (buiténdienst). commissariaat voor Ambonezenzorg. comptabiliteit, per soneel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1