De heer Swens nam afscheid van de Kamer van Koophandel Benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Noord-Holland aan de top met verstrekken van subsidies Grootse lente-show in het AUTO-RADIO Bentveldsparochie heeft stijlvol jeugdhuis Hoe is ons embleem? F. DAMIAANS ZN. TAXI? bel 13000 .SPIli „Ik kreeg meer dan ik weggaf AGENDA Joyeuse primeur van Haarlemse kleeïftiakersbonden Hoe spelen de R.K. clubs? Krijgt! logé*§? AUTO RIJLES? Memorie van Antwoord van Ged. Staten H. J. Maertens N. V. Lang gekoesterde wens eindelijk in vervulling il TAXI-13000 ÏHOUWMTO'S Halfweg DINSDAG 30 DECEMBER 1952 PAGINA 2 bBS m uj-SHbHh HAARLEMS MATR ASSENHUIS Grote Houtstraat 103 Burgerlijke Stand De heer Enschede gehuldigd Plein 33 Tel. 13000 Oproep STILLE ARMEN Jubileum R. Schnitger Haarlemse matroos wenste het zeegat niet uit te gaan Inbouw- en Service Station mmmm, Vrachtauto te water Verhuis- en emballeerbedrijf VOLKSWAGENS z/ch JEUGDKOOR „INTER NOS" GEEFT KERSTCONCERT PLEIN 33 TEL. 13000 „Natura" Grote inbraak te Daders tot zes jaar veroordeeld HEEMSTEDE Pluimveevereniging „De Eendracht" Beurs van Amsterdam Beurs van New York j-r» - - Gisteravond beeft de heer J. J. Swens als voorzitter afscheid genomen van de Haarlemse Kamer van Koophandel. Bij deze plechtigheid, tijdens welke hgj be noemd werd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, waren zowel mevrouw Swens als burgemeester Cremers aanwezig. De heer Swens is twintig jaar lid ge weest van dit college, terwijl hij gedurende zeventien jaren de voorzittershamer met beleid en kennis van zaken heeft gehanteerd. Deze langdurige periode werd alleen onderbroken door de Duitse bezetter, die in 1942 een einde maakte aan de toenmalige samenstelling van de Kamer, welke als kantoor kwam te ressorteren onder de Kamer van Noord-Holland. Na de bevrijding kwam de heer Swens in de functie van voorzitter van de plaatselijke raad van bijstand bij het kantoor Haarlem. Met ingang van 1 Januari 1951 werd de Kamer in haar oude vorm her steld, tengevolge waarvan de heer Swens in zijn vroegere functie terugkwam. In zijn afscheidswoord memoreerde hij verschillende belangrijke zaken, waar aan de Kamer gedurende zijn ambts periode met hart en ziel heeft gewerkt. En in het bijzonder dacht hij hierbij aan de oeververbinding Noordzeekanaal. „Met de tunnel in Velsen is men bezig en wel met een plan. waarbij èn spoorwegen èn autoverkeer door deze tunnel zullen worden geleid, waarvoor door onze Kamer reeds in 1937 werd gepleit, toen een veel bescheidener plan in bespre king was". Voorts betreurde hij het. dat te weinig rekening wordt gehouden met de adviezen van de Kamer, terwijl daar naast nog te weinig adviezen worden gevraagd in zaken, waarin zij zonder twijfel van nut konden zijn. Van deze gelegenheid maakte de heer Swens ook gebruik zijn visie te geven op het vraag stuk, waarin sprake is van nut of nood zaak om aan de ieden van de Kamers van Koophandel vergoeding te geven. Hij was van oordeel, dat deze ver goedingen wilden zij enige beteke nis hebben tegenover de geleverde prestaties vrij hoog zouden moeten zijn. „Zou zulks geschieden, dan was in de verkiezingen en zelfs in de ge hele status van de Kamers een ele ment ingelast, dat de meest funeste gevolgen kan hebben". Mochten de vergoedingen slechts bestaan in pre sentiegelden, zo was hij van mening, dat die. gezien de samenstelling van de Kamers in het algemeen, niet van belang zijn. Vervolgens bracht hij dank aan allen, die hem gedurende zijn ambtsperiode hun vertrouwen en vriendschap hadden geschonken, in het bijzonder aan zijn mede-bestuursleden, de heren Klein Schiphorst en Visser. Burgemeester Cremers voerde hierna het woord, waarin hij geen persoonlijke noot kon leggen, omdat hij. zo vervolg de sperker, nooit het voorrecht had ge noten de heer Swens als voorzitter van Advertentie Onze bekende COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen samen voor 78.60 1 pers. Divanbed met verende matras en kapok kussen samen voor 96.80 1 pers. Opklapbed met matras en kussen samen voor 73.80 Wollen Dekens vanaf 19.85 Alléén bij H. DE GRAAFF Telefoon 11485 GEBOREN: A. M. Bouman—de Ruigh, J. M. Zwart—Buijs, S. M. C. Burger de Ixjor, A. E. Hoffmanden Engelse, K. O. L DolleKimman, J. H. M. EijkingWalop. C. W. GeerlingsLou- renburg, M. M. WeijersApswoude, E. de Haartvan Bilderbeek, W, M. Vos Lips, J. M. van der Sm anScholte, H. Roosma—Jonkhof, G. P. KopsKloos, H E. DanserKruijt E. M. Karskens Schiphrst, G. Langerak—Euverman B. J. H. van Nieuwenhuizenten Haaf, F. J. Dammersvan Tongeren, Chr. B. M. van Ommerende Graauw W. S. G. RuurdaKooij, N. J. HeerenVen del, allen zoon; A. Th. de VriesVan Stijn, M. E. van Raaphorstvan der Linden, C. A van RossumDuiven voorde. J. M. M. HartmanDreijer. A. A. TegelSchuring, A. Rustenburg Broouwbroek, E. J. L. KatMuller, A. C. MesmanLamboo. M. Brinkerink— Versteeg, G. SlootBlaas. A. M. Rij- kenbergRuitenburg. A. H. RipMut- saers. M. E. J. H. Jochemusvan Bae- keL A. C. Gerritsvan der Vliet, M. E. Klein—den Nijs, P. A. Delemarre de Veen, C. S. van Ruitende Vos, C. M. Bijvoetde Regt, A. de VriesKers bergen. E. R. JoustraBartels, A. M. StaalMerckens, allen dochter. OVERLEDEN: J. Jonker, 77 j„ Maer- ten van Heemskerkstraat; C. Prinsde Groot. 36 j„ Kamperlaan; G. H. Mulder Tieland, 82 j., Molenaerstraat; C. A. RuysWesthoff, 90 j„ Kleine Houtweg; H. van Eerde. 79 j Berckheijdestraat; C. J. Wielders, 79 j„ Rijksstraatweg; H. van Rooij, 84 j„ Herensingel; J. E. Buurt, 67 j„ Kenaupark; M. J. Duister - hof, 80 j., Kamperlaan; M. Aartsvan der Plas. 46 j„ Langendijkerstraat; M. A. J Heemskerkvan Daalen, 52 j„ Mr. Comelissestraat: J. H. van Tonge ren. 72 j Orionweg; B. M. Bijnsdorp, 86 j Peter Kiesstraat; G. R. Person, 79 j. Hagestraat; J. H. van 't Veen van der Vegte, 71 j.. 2e Zuidpolderstraat; J. Rosma, 8ö j., Johan de Breukstraat; P. Bakker—Steijn. 56 j„ Hazepaters- laan; J. de Mooij, 51 j„ Nijlstraat, de Kamer aan het werk te zien. Hij schetste de scheidende voorzitter als een man van buitengewone gaven en „het kon niet uitblijven, dat zo iemand geroepen werd voor talrijke functies in het openbare leven." Met dezelfde gaven was zijn voorzitterschap gekenmerkt, aldus de burgemeester, die ervan over tuigd was, dat het aanzien van de Ka mer in de laatste twee decennia een verandering had. ondergaan. Het ver heugde hem dan ook ten zeerste, dat hij kon mededelen, dat het H. M. de Konin gin behaagd had de heer Swiens te be noemen tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. De heer Swens richtte zich daarna tot de burgemeester en dankte deze voor de vriendelijk woorden. „Ik kreeg meer, dan ik weggaf". Namens de Kamer voerde de eerste onder-voorzitter, de heer Ch. E. Visser het woord. Hij prees de wijze waarop de scheidende voorzitter zich steeds van zijn taak had gekweten. Door het op- somen van verschillende cijfers gaf hij een indruk van de belangrijkheid van het werk van de Kamer en de groei onder de leidende hand van de heer Swens. Als bewijs van dank overhandig de de heer Visser hem een gouden vul penhouder. Tijdens de vergadering was de heer Th. Hooij het niet eens met de argumen tatie van de brief, die gezonden was aan de Kamer van Koophandel te Leiden. Dit college had op 31 October van dit jaar gevraagd over te gaan tot het be tuigen van adhaesie betreffende wijzi ging van de Prijsopdrijvings- en ham- sterwet. De Haarlemse Kamer van Koophandel stelde zich echter op het standpunt, dat de wet diende te worden ingetrokken. De heer Hooij meende echter, dat het bestaan van deze wet alleszins gerechtvaardigd is; zij zou wel licht een wijziging moeten ondergaan. De leden konden zich verenigen met de brief, die het bestuur gestuurd had aan de inspectie van de P.T.T., waarin het heette, dat de K.v.K. het zeer op prijs zou stellen, dat voor postpaketten, bestemd voor winkelzaken welke voor de tweede maal in bestelling moe ten worden opgenomen tengevolge van de Winkelsluitingswet, geen extra be- stelloon zouden worden gerekend. De heer B. F. Enschedé, die vijf en twintig jaar lid van de Kamer is, werd door de voorzitter gehuldigd. Sinds 1890 zet de familie Enschedé de traditie voort lid te zijn van dit Haarlemse college. In de financiële en onderwijs commissie werd het werk van de heer Enschedé steeds gewaardeerd. „Voor het bedrijfsleven hebt gij veel gedaan" zo ging de heer Swens verder, die niet kon nalaten de faam van het be drijf even onder de aandacht te bren gen. De heer Enschedé dankte de voorzitter voor diens vriendelijke woorden en achtte het een grote eer lid te zijn van de Haarlemse Kamer van Koophandel. Ook de heren G. Alders en J. H. Tel- ders namen afscheid van het college. De heer Swens dankte hen beiden voor het vele en nuttige werk, dat zij in het belang van de gemeenschap hadden ver richt. Advertentie Vandaag is verschenen de Memorie van Antwoord van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland op het algemeen verslag der afdeling van de Provinciale Staten betreffende de begroting 1953. In het algetneen overzicht stellen G. S. vast, dat de toewijzing van woningen aan Noordholland door het Rijk ten behoeve van de interprovinciale migra tie, ter grootte van 2661 woningen voor de jaren 1951 tot en met 1953 niet toerei kend lijkt te zijn. G- S. hebben echter het volle vertrouwen, dat de regering geen belemmeringen in de weg zal leg gen aan de verdere interprovinciale migratie aan Noorahoiland. De vesti gingsoverschotten in bepaalde gemeen ten uit andere Noordhollandse gemeen ten (circa 33.150 in 1951 en het eerste halfjaar van 1952) hebben een omvang aangenomen, welke doet verwachten, dat het daarvoor gereserveerde con tingent van 4609 woningen geheel zal worden uitgeput. Wat het financieel beleid betreft ne men ook G. S. aan, dat, nu bij de ra ming van de uitkering uit het provin cie-fonds niet van de raming van de mi nister van Binnenlandse Zaken is afge weken, een meevaller op deze post niet is uitgesloten. Zij menen echter, dat men zijn verwachtingen omtrent het be drag van de meevaller niet te hoog moet spannen. Met het oog op de aanmaning van vele leden tot terughoudendheid bij het subsidiëren van allerlei arbeid, hetgeen feitelijk door de gemeenten dient te ge schieden, wordt ten aanzien Van de subsidies ten behoeve van de gezond heidszorg opgemerkt, dat G. S. zich op het standpunt stellen, dat het verlenen van financiële steun aan het plaatse lijk werk van de gezondheidszorg al lereerst op de weg der gemeenten is ge legen, waarbij de provincie zo nodig in bepaalde gevallen aanvullend kan optreden. G. S. zijn van oordeel, dat fie provin ciale bemoeiing met welke- tak van ge zondheidszorg ook, nooit kan of mag lei den tot overneming van de gemeentelij ke taak, noch het karakter mag aanne men van een bijdiage in de huishou ding der gemeente. Ten aanzien van de opmerkingen over de subsidie-politiek stellen G. S. zich op het standpunt, dat bij de vraag, welk systeem er gevolgd dient te worden, in, de eerste plaats aandacht zal moeten worden gewijd aan hetgeen op dit ter rein historisch is gegroeid, en dat als stelregel kan worden aanvaard, dat, zo lang de middelen daartoe voorhanden zijn. van deze subsidie datgene wordt gehandhaafd, wat in de log® der tijden doelmatig en deugdelijk is gebleken. G. S. menen echter ook voldoende oog te hebben voor nieuwe activiteiten en zien de door hen voorgestane" subsi die-politiek geenszins als verstard. Dat de provincie Noorahoiland heel wat doet en in vergelijking met andere provincies ten aanzien van de subsidies- wel zo ongeveer aan de top staat, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat in de be groting voor het jaar 1953 aan subsi dies in totaal een bedrag van f 1.753.148 is uitgetrokken. Uit de Memorie van Antwoord van G.S nemen wij nog de volgende opmer kingen. Gezien de minder goede acous- tiek van de vergaderzaal zal worden na gegaan of het plaatsen van een loud speaker de gewenste oplossing is om het bezwaar, van de onvoldoende ver staanbaarheid van de sprekers aan de voorzitterstafel te ondervangen. De commissie, in 1947 ingesteld tot het bestuderen van het vraagstuk van de gezondheidszorg in Noord-Holland, is aan het einde van dit jaar met haar arbeid gereed gekomen en heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport, dat aan G.S. is aangeboden. Deze heb ben besloten dit rapport aan de Staten toe te zenden en ze zijn voornemens te zijner tijd daaromtrent aan de Staten een voorstel te doen teneinde dit onderwerp in de aanstaande zomerzitting der Sta ten in bespreking te kunnen nemen. Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose is thans zover gevorderd, dat slechts in enkele gemeenten daarmede geen aanvang is gemaakt Door middel van propaganda wordt bereikt, dat 80 90 pet. van de bevolking zich aan dit vrij willig onderzoek onderwerpt, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat tot de wegblijvers velen behoren, die werkzaam zijn in grote bedrijven, diensten enz., waar de doorlichting reeds geschiedt. De aanwezige apparatuur en hét beschikbare personeel, in een enkel geval ook de nog onvoldoende, werk ruimte gedogen slechts een bepaalde snelheid van het onderzoek. Ten aanzien van de niet geheel meer voldoende behuizing van de consulta- tiebureaux te Amsterdam en Haarlem kunnen G. S. mededelen, dat deze aan gelegenheid de aandacht heeft der be trokken gemeentebesturen en dat ge streefd wc dt naar spoedige verbetering van de bestaande toestand, Bij de bouw van de tunnel te Velsen wordt de grondwaterstand in de bouw put door bemaling verlaagd. Voor zover de waterwinning van anderen, ten ge volge van die bemaling werd gestoord, heeft de directie van die tunnelbouw (de Rijkswaterstaat) met de belangheb bende eigenaren van de winningsmid delen overeenkomsten getroffen, waarbij hun een tegemoetkoming is toegezegd. Tot nu toe is voor zover bekend één klacht omtrent verdroging van tuin grond ingekomen. Bij onderzoek bleek de oorzaak van die verdroging geen ge volg van de bemaling der bouwput voor de tunnel te zijn. Het tekort aan gezinsverzorgsters is volgens G. S. in hoofdzaak te wijten aan de minder gunstige financiële omstan digheden der verzorgingsorganisaties en opleidingsinstituten en aan het gering aantal meisjes, dat voldoende geschikt heid voor en zich voldoende geroepen voelt tbt het werk van de gezinsverzor ging. G. S. zijn verder van mening, dat, Koewei de bezoldiging aan de lage kant moet worden geacht en een uniforme regeling hun gewenst voorkomt, daarin niet op de eerste plaats de oorzaak moet worden gezien voor het tekort aan gezinsverzorgsters in Noord-Holland. De Haarlemse politie verzoekt dege nen, die getuigen zijn geweest bij de aanrijding op 11 December omstreeks half twee op de hoek Wilhelminapark- Koninginneweg, waarbij een 16-jarige wielrijdster een linkeronderbeenfractuur opliep, en de chauffeur van de vracht auto is doorgereden, zich te melden bij de politie Lange Wijngaardstraat 14. Advertentie Mobilofoonservice. Dag en nacht. Rembrandt: „Limelight". Charles Chaplin. Toegang alle leeftijden. Tijden: Dinsdag 2, 6.30 en 9.15 uur. Woensdag 2 en 6.45 uur. Donderdag 1 Januari als Zond. Cinema Palace: „De tante van Charlie". In technicolor. Toegang a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15, uur. Woensdag 31 December 1 avondvoorstelling örn 7 uur. 'Donderdag 1 Januari nieuwe voórstelling. Luxor: „Limelight". Charlie Chaplin. Toegang: alle leeftijden. Tijden: Dinsdag 2, 6.30 en 9.15 uur. Woensdag 2 en 6.45 uur, Donderdag 1 Januari als Zondag. Frans Hals: „Vader is vrijgezel" (Here comes the Groom). Toegang: alle leeftij den. Tijden: dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 u. Woens dag 31 December géén avondvoorstelling. Donderdag 1 Januari: „Met geheime in structies". Toegang: alle leeftjjdqp. Tijden: dezelfde. Lido-Theater: „De zoon van Ali Baba". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Woensdag 31 Decem ber 1 avondvoorstelling om 7 uur. Donderdag 1 Januari: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Gevaarlijk paradijs" en „Gevleu gelde acrobaten". Toegang: alle leeftijden. Nederlands gesproken. Woensdag 1 avond voorstelling om 7 uur. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 1 Januari nieuwe voorstelling. Spaarne: Woensdag 31 December: „Chi nees goud". Gary Cooper. Toëgang 18 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 31 December 1 avondvoorstelling om 7 uur, Minerva-Theater: „Frühling auf dem Eis". Toegang: alle leeftijden. Tijden: Maandag t.m. Woensdag 2.30 en 8.15 uur. Nagekomen giften op ons bureau: M. S. f 5.50, N. N. f 10, C. W. f 5, N. N. f 1 (giro). Op de Tweede Kerstdag was het veertig jaar geleden, dat de heer R. Schnitger in dienst trad bij de gemeente Haarlem. Hij werd 26 December 1912 in tijdelijke dienst benoemd als teke naar bij het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf, nadat hij, zoals destijds gebrui kelijk was. als uitgeleend tekenaar van de N. V. Techn. Mij. Heringa en Wuth- rich"' reeds enige tijd bij het G.E.B. werkzaam was. Hij doorliep door zijn ijver en accu ratesse verschillende rangen en werd uiteindelijk op 1 Januari 1951 bevorderd tot administratief ambtenaar A eerste klasse. Zijn gehele veertig-jarige ambts periode bracht hij door op de afd. Iiispec- tie-Electriciteit en hier is hij nog steeds voor directie, collegae en iedereen, die met hem in contact komt, een zeer ge ziene persoonlijkheid. Mede onder zijn leiding werd een kaartsysteem ontwik keld van alle electrische installaties in de gemeente Haarlem, waarin alle mo gelijke technische en administratieve gegevens zijn opgenomen. Van het be gin van zijn loopbaan af tot op heden is het aantal kaarten reeds gestegen tot ver boven de 40.000. Vele belangstellenden kwamen de jubilaris gisteren te zijnen huize com plimenteren. De Haarlemse recherche heeft aan gehouden de 19-jarige matroos U. Z. wonende te Haarlem. Hij wordt er van beschuldigd gedeserteerd te zijn van een kunstvaarder te Delfzijl, op welk schip hij zich voor een reis had ver bonden. De matroos wérd naar de po litie te Delft overgebracht. Het Krelagehuis te Haarlem zal 19 en 20 Februari in een :,wa,re modeburcht worden herschapen. In een artistieke om.- geving zullen ervaren mannequins de nieuwste mode voor dames- en heren kleding tonen, een jachtstoet trekt vooorbij, een auto met een elegant ge zelschap op weg naar het sportveld rijdt binnende bruidstoet ontbreekt niet en in een scène getiteld „Na het feest" zal men de nieuwste avondtoilet ten kunnen bewonderen. Deze show is opgezet door -de .gezamenlijke Haarlem se Kleermakersbonden en de Technische Club en mag een landelijke primeur ge noemd worden. Bekende Haarlemse mid denstandszaken op modegebiedwerken mee om de maatkleding want daar gaat het. om zo voortreffelijk moge lijk te doen uitkomen De omzetten in de maatkledingbedrii- ven zijn na de oorlog- sterk achteruit gegaan, deels door de verminderde koopkracht van het beter gesitueerde publiek. Sinds twee jaar is weer een ketering waargenomen, waartoe niet weinig bijdroeg de aanpassing der prij zen, mogelijk door een meer rationale werkmethode. Men is in de kririgen der kleermakers van ovatting, dat de con fectie, hoe goed ook, nooit de perfecte vorm van de maatkleding kan evenaren en daarom gaat men van de toren bla zen. De dames-maatkleding wordt nogal eens stijf genoemd, maar de heren ach ter de groene tafel, die ons gisteren in- AAvertentia Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Het algemeen kapittel der Broeders van de Christelijke Scholen, die ook in Heemstede bekend zijn als de broeders met de wapperende fronten, heeft tot algemeen overste bevestigd broeder Dionysius van Jesüs, d!ie thans ge noemd wordt broeder Denis. Zolang d,e congregatie hesfaat en dat is -sinds 1680 fs altijd ëeri Fransman .algemeen overste geweest en in. 1946 koos men broeder Athanase, ook. uit Frankrijk afkomstig, als zodahjg. De verkiezing geschiedt steeds voor 10 jaar en daar de benoemde in de tussen gelegen tijd kan komen te overlijden,' wordt tevens een vicaris-generaal benoemd, die na de dood van de overste in zjn rechten treedt tot aan de volgende verkiezing. Broeder Denis, afkomstig uit Vlaande ren, was als zodanig benoemd en na een onderzoek door het kapittel blijft hij tot 1956 de algemeen overste. Begin van dit jaar heeft hij nog een bezoek aan Heemstede gebracht. De in 1944 door kapelaan Wessellng in de St. Antonius-parochie te Aerden- houtBentveld opgerichte jeugdvereni gingen hebben hun vurige wens. een eigen huis te bezitten, eindelijk in ver vulling zien gaan. Niet aileen in de oorlogsjaren, maar ook gedurende de eerste na-oorlogse tijd geleek het schier onmogelijk een eigen tehuis voor ka bouters en gidsen, welpen en verken ners te verkrijgen. Dientengevolge verbleef men gedurende de bijeenkom sten afwisselend op een villa-zolder, in een garage, schoollokaal of soms in de openlucht. Deze omstandigheid werkte de bloei van deze zo hoogst noodzakelijke jeugd verenigingen vanzelfsprekend niet in de hand. Doch evenals in elke parochie was er een kern van dames en heren aanwezig, die in stilte bleven arbeiden aan de verwezenlijkingjvan het ideaal: een geschikt huis voor de verkennerij, alsmede ten gebruike van sport- en an dere parochiële verenigingen. De huidige geestelijke leider, kapelaan v. d. Burg en bestuursleden riepen korte tijd geleden' de steun van pa rochianen in voor de door hen ontwor pen en reeds goedgekeurde plannen. Er zou in de tuin ter zijde van de kerk een modern gebouw met z.g. lessenaars dak worden opgericht, geheel passend in de landelijke omgeving van de Spar ren- en Veldlanen. De reactie van Bent- veld's parochianen was boven verwach- Het nieuwe jeugdhuis vn Aerdenhout. ting en aldra waagde men de bouw van het jeugdhuis. Intussen deed een fancy-fair wonderen, maar op finan cieel gebied meende de spreker bij de opening van hét huis,, de heer Tuinder, toch speciaal dank te moéten brengen aan een drietal voldoeners, wier namen aanvangen met de. lettors S. A. M. (voor ingewijden geen onoplosbare puzzle). De opening had Zondag na de Hoog mis. waaronder de meisjes en jongens de Populi-mis van Hubert Cuypers zon gen, plaats. Vooraf ging de gebruike lijke vlaggenparade, die veler aandacht trok. Kapelaan v. d. Burg zegende het gebouw in en wees er op, dat in de door hem verrichte liturgische gebeden o.a. deze zegewens voorkwam: ....verleen hun de volheid van de dauw des he mels en van het góede vaii het aardse levendat de Engelen van uw licht hun intrek nemen en zijn bewoners be sehermen. Z.E. bracht dank aan alle weldoeners en gaf daarna het woord aan de heer Tuinder, die de geschiede nis van het jeügdwérk en de stichting van het gebouw zou. memoreren.. Spreker wees op het. feit, dat 2 jaar geleden de georganiseerde jeugd haar tijd dakloos zou móeten doorbrengen. Ora een dergelijke situatie te dóen op houden. bleek slechts één oplossing te zijn: bouwen! Na van het kerkbestuur toestemming en tevens grond te heb ben verkregen, werd door de jeugd zelf al reeds de grond bouwrijp ge maakt. Nadat op reeds genoemde S. A. M. was gewezen, sprak de heer Tuinder een woord van lof tot architect De Ko ning, die de bedoeling zo juist had be grepen en van een eenvoudige opgave een aesthetisch geheel wist te maken, tot de aannemers de heren Schenkel eu Grooteman voor dc prettige en correcte manier, waarop zij de bouw hebben verzorgd, tot de heer Barnhoorn voor zijn beleid",v.lligtn i'l tot verhogen van, het terrein, tot de heren Casfien en War merdam. die voor een verfraaiing van de omgeving zorgden, waardoor de fi nanciële maat niet is overgelopen. Voorts tot allen, die op een of' andere manie tot de totstandkoming van het jéugdhuis hebben medegewerkt. Tot slot dankte de spreker de aange sloten jongelui bijzonder voor het stand houden in mbeilijke tijden en het hulp verlenen op de fancy-fairs. Hij sprak tevens de hoop uit. dat dé div.erSe groe pen zich zouden uitbreiden. Deze laatste wens is o.i. geenszins overbodig geuit, gezièn de veie jonge ren, die sceptisch, tamelijk onverschil lig staan of onnodig een afwachtende houding' aannemen tegenover eèn nood zakelijk, eerbied afdwingend jeugdwerk, waarvoor gelukkig door ouderen grote belangstelling wordt getoond. Hierna werd de georganiseerde, jeugd, die in een blijde, dankbare stemming verkeerde, getracteerd. lichtten óver hun streven, hebben ons verzekerd, dat de show het tegendeel zal bewijzen. Er zullen meer dan 120 modellen ge toond worden, waarbij de Engelse en de Duitse stijl Voor de herenkleding in elkaar vloeien. Na de Oorlog meenden wfj, dat Amerika alleenzaligmakend was. zodat ook onze kleding daarnaar gericht werd. De breed-opgezette col berts, lang en wat slobberig, konden de Amerikanen Wel goed' staan, voor de Nederlander werd het een kwestie van heel veel watten, terwijl de meeste mannen tóch beter wat anders konden dragen. De Engelsen trokken zich niet veel aan van de Amerikanen, zij ble ven, heerlijk conservatief, zichzelf, be hielden de wat nauw-aansluitende cqu- pe en dachten er niet aan het vest voor de motten te werpen. De Duitsers, de germanen, konden weer wat verder gaan en wij zweven tussen al die op vattingen in. Wat het vest betreft, dat zal weer bij het herencostuum behoren, maar ter op vrolijking. Het zal een fantasie-karakter dragen met een tot het costuum con trasterende kleur en desgewenst met een kraagje of revers. Dat weet V dan alweer, lezer. Het Krelage-huis zal voor de show onherkenbaar vermomd worden door artistieke handen, met kleur-effecten en lichtvallen. Een plankier van 50 meter zal in hoefijzervorm worden opgesteld en daaromheen kunnen tus sen 700 en 1000 gasten hun ogen de kost geven. In de nissen langs de wanden van het bloembollengebouw zullen etalages gemaakt worden, zodat er ook in de pauze heel wat te zien is. Dan ^an men ook een moderne kleermakerij in volle werking zien. De show zal de herenmode van 1890 tot thans de revue laten passeren en wilt ge iets bijzonder fleurigss, dan is er voor U een parade van mannen in de feest- uniformen van land-, zee- en lucht macht. Hierboven verklapten wij reeds wat er verder getoond zal worden. De en- trée-prijs is zodanig gesteld, dat de vier shows bezocht zullen worden door het publiek, dat maatkleding apprecieert en er de hogere kosten voor betalen wil en kan. En verder hoopt men een brede kring Haarlemmers tailo minded te maken, hetgeen zoveel zeggen wil als: nu weet ik hoe ik een lady of een gentleman kan worden. Wij zijn er heel erg nieuwsgierig naar. Vanmorgen in de vroegte geraakte een grote verhuiswagen van de firma J. K. uit Haarlem, waarschijnlijk door het weigeren van de remmen, nabij de Groentemarkt in het water van het 'Spaarne. Met behulp van een drijvende bok werd de wagen op het droge ge haald. (Zondag 4 Januari) Wilhelmus—TYBB DEM—BKC KinheimVitesse Velsen—WSV Zaandijk—Wijk aan Zee Watervogels—USVU ADOSt. Pancratius DSS—De Pionier S J O—-Lisse Lugdunum-Concordia Inzendingen tot Zaterdagavond ne gen ü'tfr op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, be zoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. ADVERTENTIE Voor degenen, die onze puzzle wat moeilijk vonden, treft men hierboven ons embleem aan. Zend deze in met bijvoeging van een passende slagzin en ding mêe naar de hoofdprijs van ƒ25.en 4 troostprijzen van 7.50. Inzendingstermijn verlengd tot 7 Ja nuari 1953. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 11141 Advertentie 99 99 Plein 33 Telef. 17000 Jan Booda's jeugdkoor gaf in het Ge meentelijk Concertgebouw zijn jaarlijks Kerstconcert. Alle groepen van 8 tot 17 jaar vórmen tezamgn een machtig koor, dat bijna het gehele po dium bezet. Het eerste pro'grammage- deelte werd door dit ensemble in zijn geheel uitgevoerd. Het bevatte tamelijk eenvoudige, merendeels volksliederen, die doorgaans zuiver, met nogal grote dynamische verschillen en goede dictie werden voorgedragen. Het komt ons echter voor, dat de voordracht niet al tijd doorvoeld, doch veelal wat schools aangeleerd is. Zingen de groepen van de oudste meisjes alleen, dan valt eveneens bij enkele solistjes een meer natuurlijk geuite muzikaliteit op. De koorklank deed beschaafd aan (n. 1), alleen in het forte werd hij wel eens minder nobel. Dit ging dan tevens gepaard met minder verfijnde uit spraak (n. 2). In het tweede gedeelte hoorden we meerdere mooie solostemmen en ook doorvoelde voordrachtswijze. Eén der liedjes ging in machinaal doorgezet tem po en hield acompagnateur Booda zich niet aan de door de componist aange geven kleine tempowisselingen. In III kwamen Duitse en Franse suc cesvolle liedjes aan de beurt door de hoogste klassen en in IV de moderne „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten. In aanmerking genomen de hoge muzikale en technische eisen en het beschikbare stemmateriaal (aller hoogste klasse) sloegen ^e uitvoerenden zich in Britten's omvangrijke werk er dapper doorheen. Het resultaat was daarentegen nog niet geheel voldoende, maar wellicht wint de uitvoering bij jaarlijkse herhaling. Wat ons zeer tegenviel was de wijze van begeleiding en de vele aangebrach te coupures. We misten een viertal om derdelen, alsmede het harpspel en kum nen ons niet voorstellen, dat de com ponist een begeleiding heeft geschre ven zoals thans door Booda werd aan gewend. Dit niet zozeer aangaande de noten zelf, dan wel hun ligging, klank volume en timbre. Het klonk o.i. menig maal te zwaar en ondoorzichtig. Booda begeleidde ook de sololiederen per soonlijk, Emmy van Eden al het overige en natuurlijk op de bekende kunstzin- nige .wijze. Na de pauze gingen aantrek kelijke werkjes van Catharina van Kenties in herhaling. De belangstelling voor dit concert was verre van gering en wat nog meer zegt: men ging alge meen op in de kinderzang, niet het minst wanneer de jeugd eenvoudige, sterk tot het hart sprekende volkslied jes voordroeg. O. K. Advertentie Evenals het vorige jaar organiseert ..Natura" een tentoonstelling op na tuurhistorisch gebied in het natuurkun- delokaal van de St. Jeroenschool, Overtonstraat 42, thans met medewer king van het Nationaie Park „De Ken- nemerduinen" en het „Tinholthuis". De tentoonstelling wordt gehouden: Woensdag 31 December van 's morgens 11 nur tot 's middags 5 uur; Donderdag 1 Januari eveneens 'van 11 tot 5 uur; Vrijdag 2 Januari van 's morgens 11 uur tot des avdnds 9 uur. De toegang is gratis. Kinderen beneden 12 jaar heb ben alleen toegang onder geleide. De Haarlemse rechtbank heeft van daag de twee Amsterdammers, die in de Kerstnacht van 1951 hebben inge broken in de Coöperatieve Boerenleen bank, te Ruigoord, nabij Halfweg en daarbij een brandkast forceerden, waar uit zij een bedrag van bijna f-50.000 meenamen, tot zes jaar gevangenis ver oordeeld. Het zijn de 73-jarige G. J. en de 58- jarige A. J. C. van B. De officier van justitie had tegen ieder van hen vijf jaar geëist. Maandagavond hield de Pluimveever- eniging „De Eendracht" een ledenver gadering in hét R. K. Verenigingsge bouw. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer R. Donkelaar, werd medegedeeld dat een der leden, de heer Volkers, onlangs de gezegende leeftijd van 80 jaar had bereikt, welk gedenk waardig feit niet zonder meer is gepas seerd. De heer Volkers, die nog uiterst vitaal is, was op de vergaderirig aan wezig en mocht een hartelijk applaus in ontvangst nemen. De hoofdschotel van de agenda werd gevormd door de deelname aan de gro te tentoonstelling te Beverwijk, waar voor een aantal extra prijzen ter be schikking werden gesteld. Voor hen die op deze tentoonstelling dieren willen exposeren, is een zee'r gunstige ver- voersgelegenheid gevonden, die boven dien niets kost. De deelnemers hebben hiervoor niets anders te doen dan te zorgen dat hun dieren op Woensdag 7 Januari uiterlijk des avonds te 7 uur aanwezig zijn of bij de firma v. Wir- dum, Wilhelminaplein, of aan het R.K.. Verenigingsgebouw, Herenweg. De vergadering werd besloten met het bespreken van enige dieren, waar onder zeer mooie konijnen, hetwelk ge schiedde door de heer Volkers. 314 Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 eNd. 62-64 bei.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mii eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kahel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Holl. Amerika H1n Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv, Unie H.V.A. Deli Mi1 eert. Vorig Opening slot 30/12 92 92 93% 93% 95% 92 h. 150 149% 97 11744 155 152 174% 174 209', 159%. 160 308% 309% 7714 76 b 124 1271.4 130 11744 119 80% 66% 26/12 29/12 Anaconda Copper 41 41 Bethlehem Steel 54% 55 Chrysler Corp. 33% 9544 General Electric 71% 71% Genera] Motors 67% 68% Hudson Motors 16% 16% Kennecott Copper 77% 78 Montgomery Ward 60 60% North American Can 21% 21% ..'adio Corp 28(4 28 Republic Sleej 45% 46% Shell Oil 72 71% Southern PaGific -■ 46% 4544 Southern Railway - 82(4 31% Tidewater 22% 22% U. S. Steel 41% 41% 76 jL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2