Ex-K.L. militairen in Indonesië verkeren in een moeilijk parket Oud-deserteur beschikt over hun wel en wee Chefarine „4" E ArnhemZutphen 5 Januari electrisch Vijf jaar voor mis~ De eenzame Reizig er Dom Malachias Muller abt van Diepenveen gewijd tot DE VALERA, zeer dankbaar, terug in Ierland VAL DA VELEN WORDEN UITGEWEZEN Een nieuwe halte: Arnhem- Velperprt. lukte roofoverval Negen abten wonen de plechtigheid bij J Lof voor „Piet Hein F abrieksarbeider doodgereden ZULLEN LOGGERS PER 1 JAN. NIET UITVAREN? Griepbestrijdingmet 4 middelen Iegelijk! flHOPASlA DINSDAG 30 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Stopzetting uitwijzing Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miliioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 'n J${je doel wonderen! Kruisbeeld voor Nijmegen Opdracht aan Paul Gregoire verstrekt Deventer-Zwolle v.v. ▼oor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing door ANTONIA WHITE Wielrijdster gedood Door wagen van eigen bedrijf Gezichtsvermogen als vóór de aandoening Neem een doos echte RA. STILLES UW HOEST Aalmoezenier Van de Vrande met Waterman naar Korea Geschil over CAO in de visserij Mgr. Gino Paro huisprelaat van Z. H. de Paus Boomstammen over Rijksweg (Van onze correspondent per luchtpost) Een kwestie, die thans in Indonesië in het middelpunt van de belang stelling staat, is die van de ex- militairen. Een groot aantal militairen van de Koninklijke Landmacht, oorlogs vrijwilligers zowel als dienstplichtigen, dat in de jaren 19451949 naar Indo nesië kwam, is niet naar Nederland teruggekeerd. Zij gaven er de voorkeur aan in Indonesië een nieuwe toekomst op te bouwen. Het betreft hier circa 4000 personen, de meeste met gezinnen. Van deze demobilisanten vond een deel werk in Indonesië, terwijl een ander deel overging tot het opzetten van eigen bedrijven. De grote meerderheid van de betrokkenen is wat men noemt „goed terecht gekomen", iets wat zij echter stellig in hoofdzaak aan hun eigen doorzettingsvermogen en fut te danken hebben. Tal van werknemers uit deze groep gingen een sleutelpositie innemen daar waar zjj kwamen te wer ken, en zij kunnen thans moeilijk ge mist worden. Ook van degenen die een eigen bedrijfje of winkel begonnen waren er heel wat die slaagden. Het is bijvoorbeeld opvallend hoeveel winkels in Djakarta er gerund worden door ex- militairen. Een bepaald deel van deze mensen met eigen bedrijven is overigens sinds enige tijd in een moeilijke positie komen te verkeren. Dat was de groep van de transportondernemers. Bij hun demobi lisatie kochten verschillende militairen vrachtauto's op uit legerdumps en met behulp daarvan wisten zij aardige, goed lopende transportbedrijven op te bou wen. Een nieuwe bepaling van de Indo nesische regering zegt echter, dat transportbedrijven alleen eigendom mo gen zijn van Indonesische staatsburgers. De aan niet-staatsburgers uitgereikte vervoersvergunningen zullen als zij af lopen niet meer verlengd worden. En dat betekent voor de betrokkenen, dat zij dan hun bedrijven moeten sluiten. Als gevolg hiervan is b.v. de grote busonderneming van de B.O.S. in Sema- rang gesloten. Deze busonderneming was eigendom van de Semadmij, een maat schappij met interesse op velerlei terrein (hotelexploitatie, ondernemingen, plas- ticfabricage, constructiewerkplaatsen, vervaardiging van meubels, kinine- productie, enz.), die de schok dus be trekkelijk gemakkelijk kan opvangen. Voor de ex-militairen, wier enige inkom sten werden gevormd door wat zij met een paar vrachtauto's wisten te ver dienen, is dat echter moeilijker. Toch weten zii doorgaans ook nu de stoot wel op te vangen, zodat zij weliswaar achter uitgezet worden door deze maatregel, maar toch door hun veerkracht er niet geheel aan te gronde gaan. Veel breder ingrijpend zijn echter de nieuwere maatregelen van de Indonesi sche regering, die schijnen te beogen alle in Indonesië gedemobiliseerde K.L.- militairen het land uit te werken. Het afgelopen jaar zijn er reeds vrij wat van de betrokkenen voorgoed uit Indo nesië verdwenen, omdat wanneer zij met verlof gingen het hun niet werd toegestaan terug te keren. Thans is men doende bovendien nog in Indonesië ver toevende ex-militairen uit te wijzen. De officiële bekendmakingen hier over laten overigens zo ongeveer alles aan duidelijkheid te wensen over. In eerste instantie deed men de uitwijzin gen zo veel mogelijk in alle stilte plaatsvinden. Op den duur kon dit ech ter niet volgehouden worden. Steeds meer kranten (vooral Nederlandse uiter aard) in Indonesië begonnen over deze aangelegenheid te schrijven en steeds vaker trachtten journalisten van de be trokken functionarissen wat meer te weten te komen. Zo werden deze op den duur gedwongen toch wel iets los te laten; al gebeurde dat dan ook ken nelijk met grote tegenzin. Men hield zich bij deze verklaringen zoveel mo gelijk op de vlakte. Tegengesproken werd, dat het de bedoeling zou zijn alle ex-K.L.-mili- tairen uit Indonesië uit te wijzen. Verklaard werd, dat dit slechts zou gebeuren met diegenen, bij wie daar toe uit hoofde van hun (militair) ver leden aanleiding bestond en met hen, die voor de opbouw van Indonesië van geen belang waren. Cijfers ver klaarde men nog niet ter beschikking te hebben, doch men zei wel, dat „meer ex-militairen niet dan wel uit gewezen waren". Een nogal vage aanduiding, waarvan de juistheid in de Nederlandse samenleving in Indo nesië bovendien sterk betwijfeld wordt. Overigens is de uitwijzingsaffaire in een nieuw stadium gekomen, toen het hoofd van de immigratiedienst dezer da gen aan alle kantoren van zijn dienst een telegram deed toekomen, waarin opschorting van alle uitwijzingen werd gelast. Een reden hiervoor werd niet opgegeven. Verklaard werd slechts, dat deze instructie was gegeven in opdracht van de minister van Justitie. Een dag na dit bericht volgde een of ficiële bekendmaking van het scree- ningsbureau van het minjste'ie van De fensie, waarlangs alle betrokkenen moe ten passeren. Deze verklaring werd af gegeven door tweede luitenant J. C. Princen, een voormalige Nederlandse deserteur die voor de souvereiniteifs- overdracht overliep naar de T.N.I. en thans hoofd van dit bureau is. In deze verklaring werd gezegd, dat het screc ningsbureau normaal voortgaat met zijn werkzaamheden. Gezegd wordt, dat de betrokkenen „op een voor Indonesië on aanvaardbare wijze" zijn gedemobili seerd Voorts werd er in deze verklaring op gezinspeeld dat op 27 De cember 1952 alle aan ex-militairen uit gereikte toelatingskaarten ongeldig zou den worden. Een onduidelijke verkla ring, die naar de letter zou kunnen be tekenen, dat alle reeds gegeven verlen gingen tot een datum voorbij 27 Decem ber als ongeldig moeten worden be- Advertentie schouwd. Zoals gezegd: duidelijk is dit niet. Op het eerste gezicht deed overigens de hele ontwikkeling wat vreemd aan: het hoofd van de immigratiedienst schort, in opdracht van de minister van Justitie, alle uitwijzingen op en luite nant Princen verklaart daarop, dat zijn kantoor gewoon met de werkzaamheden verder gaatToch is deze tegenstel ling slechts een paradox. In werkelijk heid is het n.l. zo, dat het bureau van Princen niet zelf uitwijst, doch alleen maar uitwijzingsadviezen aan de immi gratiedienst verstrekt. Tot op heden zijn deze altijd opgevolgd voor zover ons be kend, doch er is theoretisch althans natuurlijk de mogelijkheid, dat dit in de toekomst niet meer zal geschieden. Erg waarschijnlijk moet dit wel niet geacht worden Het laatste nieuws is overigens, dat de aangelegenheid van de ex-militai ren op hoog niveau uitgemaakt zal worden. Volgens de Indonesische mi nister van Justitie, mr. Lukman Wi- riadinata. zal in deze kwestie 'n beslis sing genomen worden hetzij door hem tezamen met zijn ambtsgenoot van De fensie, sultan Hamengku Buwono IX, hetzij door 't voltallige kabinet. Thans wordt de aangelegenheid nog bestu deerd. Speculeren op de inhoud van de te nemen- beahrsins moet 111 hel huidige stadium nog niet opportuun worden geacht. De mogelijkheid moet echter aanwezig worden geacht, dat de Indo nesische regering zal besluiten, de uit wijzingen te beperken of zelfs stop te zetten, al moet het eerste waarschijn lijker geacht worden. Stellig zal ook de Indonesische regering beseffen, dat de serie uitwijzingen, die de laatste tijd plaats vond, niet alleen de betrokkenen treft, maar vooral ook de in Indonesië werkzame bedrijven. Indien deze de toch al geringe zekerheid op personeel op deze wijze nog verder gereduceerd zouden zien. zou dit stellig voor velen betekenen, dat zij intensiever nog dan thans het geval is hun belangen naar buiten Indonesië zouden gaan verleg gen, iets wat de opbouw van Indonesië uiteraard weinig ten goede zou komen. Maandag 5 Januari zal het baanvak Arnhem-Zutphen in electrische exploita tie worden genomen, hetgeen betekent dat op die dag op het baanvak Nijmegen -Zwolle een gewijzigde dienstregeling zal worden ingevoerd. Dit houdt o.m. in dat de bestaande in een twee-nur-dienst rij dende stoomtreinen Nijmegen-Zwolle v.v- alle door electrische locomotieven zullen worden getrokken. De diesel-electrische tweeuursdienst Nijmegen-Zutphen-Hengelo blijft ge handhaafd. Deze tweeuurdienst is thans reeds met de tweeuurdienst met elec trische pendeltreinen tussen Nijmegen en Arnhem tot een uurdienst verdicht. Laatstgenoemde electrische treinen zul len van 5 Januari af gaan doorrijden naar en van Zutphen. Hierdoor wordt tussen Arnhem en Zutphen een volle dige uurdienst met stoptreinen inge voerd, het ene uur diesel-electrisch, het andere uur electrisch. De electrische treinen krijgen te Zutphen snelle aan sluiting naar en van Apeldoorn. Zowel de electrische als de diesel- electrische stoptreinen zullen op één na alle gaan stoppen aan een 5 Januari te openen nieuwe halte Arnhem-Vel- perpoort, 1250 meter ten Oosten van het station Arnhem. Het aantal stoptreinen, dat thans voor Arnhem-Zutphen negen per werkdag bedraagt, wordt opgevoerd tot vier en twintig stoptreinen Arnhem-Zutphen en vier en twintig in tegengestelde richting. Het presidium en het directorium van de Stichting 1853—1953 hebben be sloten de uitspraak van de jury met betrekking tot de door haar uitgeschre ven kruisbeeldprijsvraag onveranderd over te nemen. Zij heeft van de haar openstaande mogelijkheid tot het ne men van een andersluidende beslissing afgezien en Paul Gregoire de opdracht verleend tot het maken van het kruis beeld, dat in Nijmegen zal worden op gericht. Ook ten aanzien van de tweede en derde prijs heeft zij het advies van de jury onveranderd overgenomen. Over de dubbelsporige baan Arnhem- Zutphen zjjn voor de bovenleiding in totaal vierhonderdzevenentwintig por taalconstructies geplaatst, die in beton nen voetstukken rusten. Voor de twaalf honderdveertien voetstukken is circa tweeduizend kubieke meter beton ver werkt. De energie voor de nieuw ge- electrificeerde lijn wordt geleverd door de Prov. Electr. Mij. te Arnhem. In Mei 1953, als ook de electrificatie van het baanvak Zutphen-Zwolle klaar zal zjjn, wordt het gehele nieuw geëlectrificeer- de baanvak Arnhem-Zwolle officieel in gebruik genomen met een feestelijke openingsrit. f-i:-, Vijf jaar met aftrek vin het voorar rest is de 62-jarige transportarbeider T. C. uit Haarlem vanochtend opgelegd l door het Amsterdams Gerechtshof, dat j uitspraak deed in de zaak van de mis lukte roofoverval op de landarbeider Van den Heuvel in diens eenzame boerderij in de Haarlemmermeer. Tegen C. was 8 jaar geëist. In eerste instantie was; hij door de Haarlemse Rechtbank tot 6 jaar veroordeeld. Met een voormalige S S-er zou C. in de nacht van 4 op 5 April een over val plegen op Van den Heuvel, van wie het gerucht de ronde deed, dat hij steeds veel geld in een zakje" op zijn borst droeg. Voor het echter zo ver was, licht'e de S.S.-er achter de rug van C. om de politie over het plan in. Het resultaat was, dat drie agenten in de bewuste nacht het tweetal in de boerderij opwachtten en C. bij zijn binnenkomst gearresteerd werd. Hij verzette zich daarbij hevig en diende een der agenten met een ijzeren staaf een klap op het hoofd toe. De S-S -er werd niet vervolgd C. zelf is een oude bekende van de politie; hij is al 25 maal veroordeeld. Advertentie Vanwege de electrificatiewerkzaam- heden tussen Olst en Zwolle moesten bij de invoering van de winterdienstregeling 5 October j l. van Maandag tot en met Vrijdag vier treinen Zwolle-Deventer v.v. tijdelijk wordei) opgeheven. Qeze tijdelijke maatregel is ingaande 5 Janu ari niet meer nodig zodat deze vier trei nen van die dag af weer normaal rijden. Al vroeg klonk het heldere, driftige klokgelui over de velden, waar anders in alle vroegte de kloosterlingen hun handenarbeid verrichten, maar welke thans verlaten liggen. Een stoet van paters en broeders zijn de aartsbis schop-coadjutor. mgr. Alfrink, tege moet gegaan. En van dat moment af zijn allen in en om het klooster in de godvruchtige ban van een grootse serene plechtigheid. Met alle rijkdom aan liturgie en paramenten, welke de Kerk kent. Van half tien af tot twee uur in de middag duurt deze wijdings ceremonie, waarbij de ogen een schouwspel meemaken, dat ontroert tot in het diepst van het hart. Met bijzon dere pauselijke dispensatie zitten in de slotkerk ook de bijna 70-jarige moeder van de wijdeling en zijn twee zusters. En ook kijkt toe 'zijn oude tante, die hem als jongeling van 17 jaar. in 1927, de poort vna ditzelfde klooster had ingeleid. Zijn tante, die nog maar een paar dagen zou blijven daar in de buurt, omdat zij had gedacht, dat hij, zo jong nog en zo onervaren, misscliien wel liever weer meteen naar huis terug zou willen. En thans is hij abt van het zelfde klooster, op 42-jarige leeftijd. Nu liggen naast hem in de klooster kerk, plat ter aarde in alle deemoed en nederigheid, de twee abten, die mgi Alfrink bij de wijding assisteren. En in de rijk en toch uiterst sober versierde en met bloemen getooide kerk klinken de gezangen en de gebeden op en voltrekt zich de plechtige wijding. Ten- Advertentie Brylcreem BRYLCREEM het haar een natuurlijke glani geeft voor heel de dag BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt. Droog Haar en roosvorming tegengaat de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. County Perfumery Co. Ltd. Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Vertaald door J. W. HOFSTRA 95 Clara vroeg bedeesd of er niets tegen die hoofdpijn te doen was. ,Ik weet het niet, beste kind. Bij tijd en wijle sleurt mijn familie mij naar een nieuwe dokter, die er een nieuwe theo rie over heeft en een nieuw therapie maar het haalt nooit iets uit. Mijn eigen theorie is, dat God om. de een of andere reden nu eenmaal wil dat ik er mee ge zegend ben „,Zo wreed kan God toch niet zijn." ..God is niet wreed" zei juffrouw Underwood met een eigenaardige blik ir. haar ogen. „Wij zijn wreed." Clara zei huiverend; „Ik begrijp niet hoe lT zo'n pijn kunt verdragen-" „Ik verdraag het ook niet. Ik vloek als een ketter en denk aan de doornen kroon." „Er is iets wat me altijd tegenstaat in heiligenlevens, namelijk het feit dat ze net doen of het lijden een vreugde is." „Kind, je moet mij niet vragen wat heiligen bedoelen. Je zou waarschijnlijk Zelf een heilige moeten zijn om te kun- öen begrijpen waar ze het over heb ben. „Ik ben bang dat ik doodsbang ben v°or pijn en lijden." „Dat was onze goede Zaligmaker bok." „Ja, maar ik zou het ontvluchten. Vast *«1- Ik ben een aartslafaard." „Ach, vroeger of later zal je het wel 'hhalen, en het gekke is dat je daar vroeger of later nog uiterst dankbaar voor bent ook-" „Daar heb je het weer. U praat nu net zo als de heiligen „Kolder," zei Juffrouw Underwood zo heftig, dat Clara bang was dat er een van haar woede-uitbarstingen zou volgen. Ze liepen een paar meter in stilte verder. Toen ze echter weer sprak, deed ze dit op een verstandige en bijna verontschuldigde toon. „Ik geloof dat het allemaal op de een of andere wijze iets met de liefde van doen heeft. ij bent dol op dat neefje van mij, hè? Stel je nu een, vjor dat hij zijn arm brak. Dan zou je waar schijnlijk liever zelf die pijn willen lijdén dan dat hij dat zou moeten doen. Maar dat wil niét zeggen dat je graag die pijn om de pijn zou willen lijden." ,,'t Is veêl makkelijker om je voor te stellen dat je iets uit liefde voor de mensen zou doen dan uit liefde tot God," zuchtte Clara. „Geloof je dat? Ik weet dat het bij Johannes staat. Uw broeder te bemin nen die gij hebt gezien, enzovoort. Ik voor mij ben geneigd mijn naaste te ha ten bij de minste of geringste aanlei ding en hem dat dan te vertellen ook. Ik wou dat ik zo als Tess was „Lady Cressett is ook een buitenge wone vrouw," zei Clara. „Zij schijnt nu ook werkelijj van iedereen te houden. Ik ken nog iemand die zo'n engelach tig karakter heeft Ze dacht aan Li lian Cohen. „Ik gee. je anders de verzekering dat ze dat engelachtig karakter niet altijd heeft gehad. In onze jeugd ochten we als kat en hond. Als ik de pook nam, nam zij de tang." Ze streek haar stugge kroeshaar wat opzij, waardoor er een oud litteken aan haar linkerslaap te zien kwam." „Dit is een aandenken aan Tess' engelach tige karakter. Tegenwoordig is ze zo kalm als een molenvijver, behalve dan die zenuwtrekking. Ik noem die de grafsteen van haar drift." „Bedoelt dat ze steeds maar ge vochten heeft om die ondeugd in be dwang te krijgen?" „Nee. Ik geloof dat iets anders in haar steeds groter geworden is, zodat er tenslotte geen plaats meer voor zul ke driftbuien was. Noem het genade als je wilt, of liefde tot God. Ik ben geen theoloog, Volgens mij is Tess een veel otere heilige dan heel wat van die heiligen die op de officiële lijst staan. En niet omdat ze elke morgen een kilometer moet lopen om naar de kerk te gaai of omdat ze de hele pa rochie van het noaige voorziet." Ze liepen weer een paar passen zwij gend voort. Toen vroeg Juffrouw Un derwood plompverloren: „Heb je de. vader van Charles wel eens gezien?" „Nee. Var de foto's weet ik dat hij erg knap is en ik geloof dat hij wel aardig is ook." „Alle Cresset's zijn aardig, als ze zin hebben. Maar ik kan niet zeggen dat Tess daar erg van profiteert. Hij be schouwt haar als een handige huis houdster, 1 raar o wee, als er iets niet in orde is." „Maar Lady Cressett houdt toch erg veel van hem, hè?" vroeg Clara zich een beetje onbeh glijk voelend. „Ze is verknocht aan hem en aan de jongen. Menselijkerwijze gesproken zou het haar hart breken als een van beiden ietg overkwam." „Houdt Sir George veel van Char les?" „Hij is gek op het kind, zij lijken als twee druppels 'water op elkaar. Hij verlangde met hart en ziel naar een erfgenaam. Er zou anders geen opvol ger voor de titel geweest zijn Clara was zeer geschokt. „Is dat dan zo erg van de titel?" „George is natuurlijk een snob. Maar dit landgoed betekent alles voor hem. Het is de enige hartstocht die hij trouw blijft. Ik denk dat zijn idee van de he mel zou zijn om op Maryhall te mo gen spoken. En de wetenschap dat er geen Cressett op Maryhall zou zijn, zou het vagevuur en nog veel erger.... voor hem betekenen." „En ik heb altijd gedacht dat het zo'n ideaal gezin was." „In zeker opzicht is het dat ook wel Tess houdt de hele zaak bij elkaar". „Ze zegt altijd dat ze zo'n gelukkig le ven heeft en ze moedigt iedereen aan om te trouwen." Mensen die zelf goed zijn, neijjfn altijd aan dat andere mensen net zo goed zijn als zij." Toen tante Monica vertrokken was, kreeg Clara tijden dat. ze uiterst neer slachtig was- Na dit gesprek in de moestuin had Maryhall iets van zijn charme verloren, hoewel ze meer be wondering en liefde voor Lady Cres sett gevoelde dan ooit. Zij had bijzon der haar best gedaan om meer gouver nante dan speelkameraadje te worden, met het gevolg dat Charles begon te klagen, dat ze bijna even erg werd als Juffrouw Stephenson. De dagen dat hij geen interesse voor de lessen wilde to nen en vervelend was, realiseerde zich met schrik hoe afhankelijk ze gewor den was van de genegenheid van één kleine jongen. (Wordt vervolgd). Mgr. Alfrink verlaat de abdij, uitgeleide gedaan door de nieuw gewijde abt. (Van onze correspondent) Tijdens een indrukwekkende plechtigheid is zoals w\j gisteren reeds summier hebben gemeld - in de kloosterkerk van de Cisterciënser-abdij van O. L. Vrouw van Sion te Diepenveen gisterochtend de onlangs gekozen uit Am sterdam geboortige dom Malachias Muller O. Cr. door Z. H. E. mgr. B. J. Al frink, coadjutor-aartsbisschop van Utrecht, volgens het Pontificium Romanum tot abt gevrijd. Negen abten woonden de plechtigheid bij en vele genodigden uit kerkelijke en burgerlijke kringen waren bij deze wijding aanwezig. slotte gaat de nieuwe abt langs de koorbanken, om alle aanwezigen zijn eerste zegen te geven. De wijdeling Dom Malachias Muller werd geboren te Amsterdam 18 Aug. 1910, deed zijn studiën aan 't St. Ber- nardus-college te Echt. trad in het klooster Sion 23 April '27, deed zijn kleine professie 2 Juli 1929 en drie iaar later zijn solemnele professie, en ont ving 18 Nov. 1934 de priesterwijding. 25 Juni '46 werd hij tot Prior der Abdij benoemd en 3 Maart '47 eveneens tot novicenmeester, waarop 12 Nov. '52 zijn verkiezing volgde tot tweede Abt van Sion. Het wapen van de nieuwe Abt, ont worpen door P. Antonius Verhees, mon nik der Abdij, vertoont in azuur 'n gouden kruis (symbool van Christus), waarop 'n boek met embleem (symbool van de Regel van St. Benedictust in 't eerste kwartier vergezeld van 'n duif van zilver (symbool v. d. vrede en v. d. H. Geest) en in het vierde 'n roos, eveneens van zilver (symbool v. vreug de en v. d. H. Maagd Maria). Het devies. „Pax et gaudium", is ontleend aan Rom. 14-17. Vele gasten waren die ochtend de kloosterpoort 'binnengegaan langs de versierde steenweg tussen de kale bo men Er waren daar vele abten. Dom dr. Gabriël v. d. Moosdijk. thans abt van het moederklooster te Achel. vroe ger abt in Diepenveen; de vic.-generaal der orde, de abt van Westmalle (B.) dom Robertus Eyckmans; dom Wille- brord van Dijk (Tilburg)dom Pius Stijbosch (Echt), dom Aloysius v. d. Laar (Tegelen), dom Felicien Jacques (Rochefort), dom Alphonsus van Kal ken (Zundert) en dom Vincent dc Paul Southonnax (Orval) en de Prior der Be nedictijnen uit Doetinchem. dom C. Tholens. Van de burgerlijke autoriteiten was er o.a. de Commissaris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren. Na de plechtigheid heeft mgr. Alfrink het kapittel toegesproken over de zin rijke gedachte „Ubi amatur, non labo- ratur" (waar liefde heerst, daar wordt niet op moeite gekeken). Hij roemde de moeiten, die het klooster zich heeft ge troost om zegenrijk voor omgeving en zichzelf te zijn. Strengheid en barmhar- Vice-admiraal Robert Briscoe, de be velhebber der verbonden marine-strijd krachten in de Koreaanse wateren, heeft de commandant van de „Piet Hein", die de Koreaanse wateren heeft verlaten, een afscheidsboodschap ge zonden, waarin hij o.m. verklaart dat de tweehonderd opvarenden van de Nederlandse torpedobootjager „een prachtige eenheid in het geallieerde verband" vormden. De bevelhebber van de marine-strijd krachten der V.N. in Koreaanse wateren verklaart er trots op te zijn de „Piet Hein", met zijn heldhaftige bemanning, onder zijn bevel te hebben. „Ik betuig officieren, onder-officieren en man schappen mijn zeer grote waadering en bewondering voor de doelmatige wijze, waarop zij alle aan hun oorlogsbodem toevertrouwde opdrachten ten uitvoer he-bfcen gelegd. De „Piet Hein" was een prachtige eenheid in geallieerd verband. Allen, die met dit oorlogsschip en zijn beman ning te maken hebben gehad, zullen hieraan met de grootst mogelijke waar dering terugdenken. (Van onze correspondent) Bij de Oosterhogebrug te Groningen kostte gistermorgen een tragisch ongeluk het le ven aan de 19-jarige wielrijdster M. L. uit Slochteren. De wielrijdster kwam met het voorwiel van haar fiets in aanraking met het verhoogde gedeelte van het voetpad. Zij verloor haar evenwicht en viel precies voor een vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Loppersum. Het meisje werd overreden en overleed op weg naar het ziekenhuis. tigheid prees hij als de fundamenten van deze abdij. En dc nieuwe abt, Dom Malachias Muller, antwoordde hierop met de wens, dat deze abdij voor de bisschop van Utrecht mocht zjjn wat het Trappistenklooster Pontigny des tijds is geweest voor Thomas van Kan telberg. wiens feestdag vandaag werd gevierd: een toevlucht. Tijdens het feestelijke diner, waarbij echter geen vlees werd gebruikt, spra ken ook nog dom Gabriël en de Com missaris der Koningin, die herinnerde aan de toenemende strijd tegen het christendom. Hij was verheugd te we ten. dat de kloosters nu echter het cen trum vormden in deze strijd en een centrum van christelijke herbewape ning. Tenslotte werd een telegram ont vangen van Z. H. de Paus. waarin deze de nieuwe abt Zijn Apostolische Zegen schonk. Maandagmiddag is de 57-jarige F. H. Vossen. werkzaam bij de E.NC.I., en wonende aan de Mergelweg te Maas tricht. op de Lage Kanaaldijk aldaar door een vrachtauto van genoemd be drijf aangereden. In zorgwekkende toestand werd de man per auto van de G-G.D- naar het ziekenhuis St. Anna- dal overgebracht, waar hij enkele mi nuten na aankomst overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van acht kinderen. nal* De Ierse minister-president, De Va lera, die sedert 19 Augustus in het Oog- lijdersgasthuis te Utrecht onder behan deling is geweest, is Maandagavond op Advertentie vCOR Aalmoezenier L. v. d. Vrande vertrekt 3 Januari met het troepenschip „De Wa terman" naar Korea teneinde de geeste lijke verzorging van de troepen tijdens de reis op zich te nemen. Hij zal met hetzelfde schip weer naar het vader land terugkeren. Aalmoezenier v. d. Vrande vertoefde reeds ruim een jaar in Korea. Bij de Nederlandse troepen in het Verre Oosten bevinden zich sinds Mei 1951 aalmoezenier P. Schins, die bij de troepen aan het front is, en sinds Juli 1951 aalmoezenier G. Brouwer, die verblijf houdt in het Holland House te Tokio. het vliegveld van Dublin aangekomen, waar de meeste leden van zijn regering ter verwelkoming aanwezig waren. Pre sident O'Kelly was de eerste die de Valera welkom heette. Bij zijn vertrek van Schiphol heeft de Ierse premier een verklaring afge legd. Hierin zegt hij o.m., dat in Augus tus zijn gezichtsvermogen verloren dreigde te gaan, daar het netvlies gedeeltelijk was los geraakt. Het re sultaat van de be handeling in het ooglijdersgasthuis is, dat het netvlies geheel opnieuw is vastgemaakt en het gezichtsvermogen thans is zoals het was voor de aan doening zich voor deed. Ik keer, aldus De Valera, huiswaarts met een gevoel van grote dankbaarheid voor de medische behandeling, die ik hier ontvangen heb, met de wetenschap, dat ik enkele nieu we vrienden heb gemaakt, die ik niet licht zal vergeten en met een gevoel van diepe hoogach ting voor het Ne derlandse volk. De Ierse gezante in cms land. Mevrouw Josephine McNeill neemt op Schiphol afscheid van dr. De Valera. Rechts de zoon van de Ierse premier. Vaarwel. Gods best, zepen over het Ne derlandse volk, ze eindigt de verkla ring van de Ierse minister-president. De Unie Verkeer, gevormd door de drie bonden van werknemers in het transportbedrijf (waaronder de visse rij), heeft aan de opvarenden van de Nederlandse loggervloot per circulaire bekend gemaakt, dat de onderhande lingen met de reders in zoverre niet tot een resultaat hebben geleid, dat een aantal wijzigingen in de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomst (die per 1 Januari afloopt), niet worden aan vaard. De eisen, door de Unie Verkeer gesteld, houden o.m. in een verhoging van het garantieloon (tot het peil van de haringdrijfnetregeling); betaling van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering door de reder; betaling buiten en boven het besom mingsaandeel van looncompensaties voor eventuele huurverhoging: toeken ning van de vacantietoeslag zoals reeds in de haringdrijfnetregeling is opgeno men. Ten aanzien van het garantieloon, zo deelt de Unie Verkeer mede, wenst men te gaan tot f 45.— en slechts indien de bestaande garantieloonperioden worden opgeheven en de gehele wintervisserij- periode als één garantieloonperiode kan worden beschouwd, wil men dat garan tieloon op f 50.per week stellen. Br is due geen overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden voor de tratcl- loggervisserij. De vakbonden nemen het standpunt m, dat onder deze om standigheden de monstering op de sche pen per 1 Januari niet kan beginnen. De viseert wordt dan ook verzocht zich niet op de oude voorwaarden te laten aanmonsteren. Gino Paro. die dezer dagen van audi teur bij de Apostolische Intemuntiatuur te Den Haag is bevorderd tot gezant» schapsraad. is tevens benoemd tot Huis prelaat van Z.H. de Paus. Gisteravond heeft een vrachtauto, ge laden met korte afrasteringspalen, het verkeer op de Rijksweg UtrechtDen Haag onder V. addmxveen gestremd, doordat de boomstammetjes van de v/agen vielen. Op het traject tussci. het Oenzine-siation ur.de, Waddinxveen en het Sinfinastation richting Woerden lagen honderden boomstammen ver spreid. Het verkeer ondervond enige vertmging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3