Bij de jaarwisseling Na arrestatie van Bikker te Hagen WEST-DUITSE POLITIE SPEURT THANS NAAR DE ANDEREN Zes auto's op elkaar Meer stootkracht voor de Middengroepen II ..Parriir'op weg naar huis De Zouaaf heeft natte voeten Oude j aarsprij s vraag 1952 Russen protesteren Talrijke gevluchte Ned. gevangenen in Duitsland werkzaam? De Paus herdenkt de apostel Thomas Ook Bidault faalt Negen weken aan de ketting gelegen Tot hoofd en hart ZO WAREN DE Het weer Koninklijk verblijf in Sankt Anton „Prinses Beatrix" in botsing met marineboot SANDER BORGERS IN ONS LAND? Twee gewonden en grote schade Uitstel executie van echtpaar Rosenberg? WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25570 „Anti-communistische acties in West-Berlijn" Geen schade opgelopen HAPPY HEW YEAR Donderdag, Nieuwjaarsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur- W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel 21544 De overgang van een oud naar een nieuw jaar dwingt zelfs de moderne jachtende mens tot be zinning. De tijd zelf moge zijn conti nuïteit geen ogenblik onderbreken, bij de Wisseling des jaars verlangt de geest toch onwillekeurig naar enige ogenblikken van rust om een terug blik te slaan in het verleden en zich in perspectief een idee te vormen van de toekomst. De mens tracht een wijle te abstraheren van de tijd, die geen stilstand of achteruitgang kent maar immer voortgaat. Hij verlangt naar een caesuur, die er niet is, en poogt in zijn geest de tijd even vast te houden. En dan trekken in zijn ge dachten de gebeurtenissen van het afgelopen jaar voorbij, gebeurtenis sen, die hem met vreugde vervulden of waaraan hij met droefheid in het hart moet terugdenken. De kleine en grote gebeurtenissen in het leven van iedere mens, die hem persoonlijk en zijn allernaaste omgeving raken, soms heel diep raken, en voor zijn toekomst bepalend zijn, maar die in het grote geheel, dat men het dagelijks leven noemt, verdwijnen of overspoeld wor den. Hij ziet ook in de toekomst met hoopvolle verlangens, wellicht mis schien ook met grote bezorgdheid. Juist in dergelijke ogenblikken van bezinning voelt de mens in zich de stille strijd tussen geest en materie, wordt hij zich ook bewust van zijn individualiteit en zijn verbondenheid met de gemeenschap. Die gemeen schap, die samenleving, welke wel bijzonder in onze tijd het individu verloren doet gaan, geeft hem zo weinig kans in zichzelf te keren. Het wordt steeds moeilijker zelf te leven en niet geleefd te worden. Wij zien deze ontwikkeling gaan door heel onze huidige maatschappelijke we reldstructuur. Kleine zelfstandige vol ken gaan op in grote gemeenschappen en zelfs werelddelen schijnen bestemd om op te gaan in een nog groter ge heel. Het woord „souvereiniteit" durft men nog slechts aarzelend uit te spre ken. Men zou deze ontwikkeling in derdaad kunnen toejuichen als er van een werkelijke solidariteit sprake was, maar van Schillers „Alle Men- schen werden Brüder" is weinig te bespeuren. Het homo homini lupus est, de ene mens is voor de ander een wolf, zoals het eens in primitieve stammen gold. geldt helaas onder de volken van onze zogenaamde be schaafde twintigste eeuw niet minder Wie een wereldkaart beziet, kan tal van gebieden rood kleuren, omdat in een strijd op leven of dood het bloed vloeit op de slagvelden, of omdat er millioenen gepijnigd worden in de klauwen van een vreselijke tyrannie Er is waarschijnlijk geen tijd ge weest in de historie, waarin de indi viduele mens, heen en weer geslin gerd tussen hem opgedrongen ideo logieën, en slachtoffer, zij het onbe wust vaak, van psychologische pro paganda, zo zeer behoefte heeft aan een houvast, dat hem behoedt onder te gaan in de draaikolk van allerlei materialistische theorieën. Hij zoekt naar een steun; de on rust in zijn hart verlangt im mers heftig naar een rustpunt. De ongelovige streeft hiernaar niet minder dan de gelovige. De ongelo vige komt helaas niet verder dan een zoekend tasten. Telkens als hij meent een rustpunt gevonden te hebben, constateert hij een wankele basis, waarop zijn geest geen rust vindt. En toch is hij diep in het hart zich ervan bewust, dat zijn leven een doel, een bestemming moet hebben. Het is het zoeken naar God, in Wien de ziel van iedere mens slechts rust en geluk kan vinden. Ieder individu ontkomt niet aan de vraag en het antwoord: waartoe zijn wij op aarde? Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor hier en hiernamaals gelukkig te zijn. 's Mensen be stemming is tenslotte niet voor deze wereld. Ieder individu zal persoonlijk uiteindelijk voor Gods rechterstoel moeten verschijnen en rekenschap van zijn levensdaden moeten afleggen. Wanneer de mens zich deze waarheid goed bewust is en hiernaar tracht te leven, zij het-vaak met vallen en opstaan, en het oog steeds gericht houdt op zijn eindbe stemming, dan vindt hij in dit aardse woelige leven het houvast en de steun waarnaar hij haakt. Dit aardse leven vliedt voorbij. De tijd, als kosmisch begrip voor onze geest vrijwel onvatbaar, omdat ten slotte ons denken zelf geschiedt in de tijd, schrijdt voort in onze waar neming, zonder pardon, altijd voort. Mensenlevens breken af, iedere se conde, tot ook wij zelf aan de beurt zijn. Dat ogenblik komt voor iedere mens onherroepelijk. Zijn wij ons steeds bewust, dat wij met iedere seconde dat einddoel naderbij komen? Seizoenen en jaren snellen voorbij, 1952 gaat over in 1953. Wat gebeurt er eigenlijk? Bidden wij, terwijl de wereld zich aan banale uiterlijkheden overgeeft een „Onze Vader" met een welgemeend „Uw Rijk kome". Twaalf slagen, het i s 1953. ZALIG NIEUWJAAR. Generaal Wassily Tjoeikov, hoofd van de Sovjet-bestuurscommissie in Duitsland, heeft gisteren te Berlijn voor de tweede maal in twee maanden, de onmiddellijke ontbinding van alle anti-communistische or ganisaties in West-Berlijn geëist. Hij zond gelijkluidende nota's naar de drie Weste lijke Hoge Commissarissen. De organisaties zouden misdadige acti viteit bedrijven jegens Oost-Duitsland. In de nota worden genoemd: „De strijdgroep tegen onmenselijkheid", de Amerikaanse ra dio in West-Berlijn (Rias), het „Comité van Vrije Juristen" en het „Bureau voor Oost-Duitse Zaken" van de Christen-De mocratische Partij van bondskanselier Adenauer. De Westelijke Hoge Commissa- hebber; in November j.l. Tsjoeikov's beschul digingen van de hand gewezen. Een der uit Breda ontvluchte politieke delinquenten, Hubertus Bikker, tijdens de bezetting bewaker in het kamp Ommen, is, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage konden melden, in Hagen (Ruhrgebied) gearresteerd. Hij werd gearresteerd, toen hij zich bij een sociale dienst in Hagen meldde voor ondersteuning. De criminele politie van Rijnland-Westfalen heeft medegedeeld, dat Bikker is gearresteerd op grond van een bevel tot inhechtenisneming, uit gegeven door de federale opsporingsdienst. Volgens de Duitse „Bundeskriminal- polizei" is het vrijlaten van de ontsnapten in Kleef een gevolg geweest van het feit, dat het bevel tot inhechtenisneming op dat ogenblik de plaatselijke autori teiten nog niet bereikt had. In Overijsel zoekt de politie naar de SD-er Sander Borgers, een van de ont snapten. die Maandagmorgen aan het station Hengelo een kaartje voor Zwolle zou hebben gekocht. Bij zijn relaties in Nieuw Leusden hij Zwolle is reeds huis zoeking gedaan. Een lokettiste van het NS-station te Hengelo heeft Maandagmorgen een kaartje voor Zwolle uitgereikt aan een man in battle-dress, die nogal nerveus deed. Toen zij later de foto's van de zeven ontsnapten zag, meende zij in Borgers de man die zij geholpen had te zien. Onmiddellijk heeft de Hengelose po litie alle stations tussen Hengelo en Zwolle gewaarschuwd. De man in battle-dress schijnt echter op geen dezer stations uitgestapt te zijn. Van andere zijde wordt volgehouden, dat de zes gezochten allen in Duits land zijn. Het is dus geenszins zeker, dat Borgers zich inderdaad in Overijsel bevindt. Rond de Bredase gevangenis is intus sen de bewaking versterkt. (Eigen telegram) Ter gelegenheid van het 19e eeuwfeest van de aankomst van de apostel Thomas in India zal de H. Vader vandaag tot de gelovigen die in de Indische stad Erualculum dit feit gedenken een radio rede houden. (De H. Thomas begaf zich na de dood van Christus naar India, waar hi.i in het jaar 68 de marteldood stierf). Georges Bidault, leider van de M.R.P., heeft gisteravond zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen op gegeven. Hij was de tweede voliticus, die sinds de val van Pinay getracht heeft een kabinet samen te stellen; vóór hem heeft de Gaullist Jacques Soustelle gefaald. Bidault heeft niet voldoende steun kunnen vinden voor zijn olannen. Hij had over bijzondere volmachten wil len beschikken. Inmiddels heeft de aftredende rege ring van Pinay een voorlopige begroting voor Januari aangenomen. De vacantie van H. M. de Koningin in Sankt Anton voltrekt zich onder gun stige weersomstandigheden. Hoewel de zon niet voortdurend schijnt heeft het sinds de aankomst van de vorstin niet gesneeuwd en regelmatig maken de Koningin, de Prinsessen en haar gezel schap skitochten in de omgeving. Voor al de drie prinsessen ondernemen grote tochten. De Koningin werkt 's morgens in haar kamer van het hotel en wan neer haar dagelijkse plichten volbracht zijn, bindt ook zij de ski's onder. H. M. is gisteren met een deel van het gezel schap de bergen ingetrokken en hoog boven in de sneeuw werden de lunch pakketten aangesproken. Later op de middag beeft de Koningin een bezoek gebracht aan oude vrienden, die een deel 'van het jaar in een villa in Sankt Anton doorbrengen. Het 4.000 ton metende Nederlandse passagiersschip „Prinses Beatrix" is gisteren in de haven van Harwich ten gevolge van de mis, in botsing geko men met een vaartuig van de marine. De „Prinses Beatrix" liep geen schade op, maar de marineboot met verlofgan gers zonk. De 24 opvarenden werden met behulp van reddingsboten van zich in de buurt bevindende schepen gered- tllllllllltllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIII Van de politie in het „Regierungs- bezirk" Düsseldorf verneemt D.P.A. dat de „Bundeskriminalpolizei" het ver zoek tot opsporing van de voortvluch- tigen aan alle politiebureaux in het Bondsgebied heeft gericht. Het mini sterie van Binnenlandse Zaken van de Bondsrepubliek heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de gevluchten criminele misdadigers zijn. Daarom had de „Bundeskriminalpolizei" een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Eerder had de politie te Düsseldorf ei te kennen gegeven, dat de vluchtelingen alleen kunnen worden uitgeleverd als zij door de Nederlandse regering wegens criminele feiten gezocht worden. Uit de Nederlandse strafkampen en tuchthuizen zijn volgens de politie te Düsseldorf al talrijke gevangenen naai de Bondsrepubliek gevlucht, waar hun asylrecht is verschaft. De meesten hunner zouden als bouwvakarbeiders in Noord-RijnlandWestfaicn werken. Tot nu toe, aldus de politie te Düsseldorf, is in het „Regierungsbezirk" Düsseldorf slechts één Nederlander uitgeleverd, die gezocht werd wegens inbraak. Alle anderen bevinden zich in Duitsland in vrijheid. Ongeveer dertig van deze men sen, die allen wegens dienstneming in de Waffen S.S. of wegens samenwerking met de vijand tot gevangenisstraffen van tien a dertig jaar waren veroor deeld, zouden zieh in het „Regierungs bezirk" Düsseldorf bevinden. Het zoeken naar dc zes andere,„-nit- Breda ontvluchte pol. délinquenten con centreert zich in de staat Noord-Rijnland Westfalen. Een officier heeft verklaard, dat alle posten gealarmeerd zijn en er op gewe zen dat de mannen nu bijna drie dagen op hun eigen houtje in Duitsland zijn. Er bestaat echter een mogelijkheid dat verschillenden van nen zich verstopt hebben in de ruïnes van de steden in het Ruhrgebied. Gistermorgen zijn op de Rijksweg tussen Krabbendijke en Kruiningen tengevolge van de mist en de gladheid van de weg zes auto's op elkaar gere den, waarbij twee personen werder. ge wond. Het begon toen de heer M. uit Honte- nisse, rijdend in de richting Kruinin gen, zijn wagen rechts van de weg par keerde om de voorruit schoon te vegen. De vrachtwagenbestuurder A. M. de R. uit Breda bemerkte de geparkeerde wagen te laat, remde, gleed dwars over de weg en botste er tegen op. Vervol gens was het de chauffeur van de vrachtwagen met aanhangwagen van een bierbrouwerij uit Rotterdam, de heer A. V., die achter de andere wagen kwam. niet op tijd kon remmen en eveneens op de beide verongelukte wagens schoof. De heer B. uit Bergen op Zoom, die ook uit de richting Urab- bendijke naderde, slaagde er in met zijn auto voor de ravage te stoopen. Een volkswagen van de heer M. L. uit Rotterdam was inmiddels gestopt ach ter de Citroen van de heer B. en werd later geramd door een vrachtwagen met aanhangwagen, bestuurd door de heer A. R. uit Barendrecht. Deze laatste botsing kwam zo hard aan, dat zowel de volkswagen als de Citroën op de eerste drie auto's werd geschoven. Mevrouw B. uit Bergen op Zoom werd gewond, de heer Mc- L. liep een oogwond op. De materiële schade was niet gering. De federale rechter Kaufman heeft gisteren te New York aan de verdedi ger van het echtpaar Rosenberg, dat in de week van twaalf Januari terecht gesteld zou worden, medegedeeld, dat hij voldoende tijd zal geven voor het in dienen van een verzoek om gratie bij de president. De executie wordt even tueel uitgesteld. Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New York, heeft voor de tweede maal het Kerstfeest gevierd bij de troepen in Korea, waar hij aan het front de Nacht mis opdroeg. Bij de tweede divisie gebruikte de Kardinaal het Kerstmaal Men stiet hem hier in de rij om zijn prakkie te halen. (Van onze speciale verslaggever) Na negen weken in Rotterdam „aan de ketting" te hebben gelegen heeft de viermastbark „Pamir" eindelijk weer zee gekozen en hoopt zij op Nieuw jaarsdag in Hamburg terug tc zijn. De grootste hypotheekhoudster, de Lan- desbank Sleeswjjk Holstein te Kiel, heeft voorlopig 70 pet. van de vorde ring der Rotterdamse schuldeisers, ten bedrage van f 40.000, betaald en bij beschikking van het Landesgericht te Hamburg is de Duitse consul te Rot terdam aangewezen als sequester, onder wiens bevoegdheid het schip de thuisreis heeft aanvaard. Te Hamburg evenwel wacht het schip opnieuw „de ketting", in afwachting van wat de betrokken instanties over het lot van „het laatste zeilschip" heslissen zullen. Op 19 October j.l. hebben de carga doorsfirma Neerlandia en de stuwa doors Veltenaar beslag doen leggen op de „Pamir", welke van Zuid-Amerika komende via Antwerpen de Nieuwe Wa terweg was binnengelopen. Het betrof hier een schuld van de eigenaresse van het schip, de Hamburgse rederij Schlie- wen, welke dateerde van een vorig verblijf van „Pamir" in de Rotterdamse haven. Daarmee begon het tragisch op onthoud van het schip, dat verhaald naar de uiterste hoek van de Waalha ven ogenschijnlijk door zijn eigen re derij geabandonneerd werd, althans de fa. Schliewen liet niets meer van zich horen. Het Duitse consulaat heeft zich daarop het lot van het schip en zijn bemanning, grotendeels bestaande uit jeugdige leer lingen ter koopvaardij, aangetrokken. En zijn bemoeiingen zijn tenslotte met resultaat bekroond: de hypotheekhoud ster heeft het schip „vrijgekocht" en ofschoon in Hamburg de deurwaarder opnieuw aan boord zal komen, is het tenminste naar huis terug kunnen keren. Als het leven of de dood hen gaat scheiden, merken vele mensen pas wat ze voor elkaar betekenen „De Zouaaf1 heeft natte voeten", hoort men op het ogenblik de Parijzenaars tegen elkaar vertellen- Het lijkt een duister geheimtaaltje, maar iedere Pa- rijzenaar weet wat het betekent, n.l. dat het beeld van de Zouaa. op een der pijlers van de „Pont de l'Alma" met de voeten in de boven zijn normale peil gestegen Seine staat en dat betekent gevaar voor overstroming. In 1910, toen de Zouaaf helemaal kopje onder ging, was er van he beeld helemaal niets meer te zien. Toen stond het hart van Parijs onder water. De Marne is bij Saint Maurice en Bordeaux buiten haar oevers getreden. Vijf honderd ha. staan onder water. in Italië is de Tiber nabij Perugia in midden-Italie door dc zware regenval buiten haar oevers getreden. Ongeveer drie duizend ha. staan onder water. In Herzegowina, in Joegoslavië, staan dertien dorpen onder water, door over stromingen van de Neretva. Het ver keer op de spoorlijn SerajewoDoe- brovnik is onderbroken. Tijdens een persconferentie op het Duitse consulaat te Rotterdam is heel de gang van zaken nog eens gememoreerd. Het schijnt, dat de idealistische opzet van de Hamburgse rederij, toen zij zowel de „Pamir" als het zusterschip „Passat", die reeds naar Antwerpen waren gedirigeerd om te worden ge sloopt, nog een laatste kans wilde geven door hen als vracht- en tevens oplei dingsschip te exploiteren, op een fiasco is uitgelopen. Wat nu het lot der schenen zal zijn kan niemand voorspellen. Wel heeft Pamir's gezagvoerder bij deze ge legenheid nog een vurig pleidooi gehou den voor het zeilschip als opleidings instituut, maar de meningen over het practisch nut daarvan zijn ook in Duits: scheepvaartkringen helaas verdeeld Kapitein Paul Greiff bracht bij dit uit eindelijk vertrek de dank van de be manning over aan de bevolking van Rotterdam voor haar medeleven en in het bijzonder aan het Apostolaat ter Zee voor de hulp die het verleend heeft om de geest onder de gestrande jongemen- sen al die tijd goed te houden. Die geest is ondanks alles voorbeeldig gebleven en geen enkele moeilijkheid, met welke instantie ook, heeft zich voorgedaan Wat dat betreft mocht „Pamir" met de vlag in top de Nieuwe Waterweg ver laten. (Van een bijzondere medewerker) Het voorleggen van onze beschou wing van 13 December onder bovenstaande titel, aan een aantal vooraanstaande personen uit het katho liek sociale leven, was een gedachte van onze hoofdredactie, die boven de kwali ficatie interessant uitgaat. Ze was nood zakelijk. Men kent het gezegde dat uit de botsing der meningen de waarheid de beste kans maakt geboren te w>orden. En omdat we zo vaak om waarheid q.q. het meest gewenste standpunt inzake een bepaalde aangelegenheid verlegen zitten, kan het wel eens nut hebben een „botsing" te veroorzaken. Trouwens wanneer we alle reacties op de bedoelde beschouwing eens rustig gaan lezen, dan komt het ons voor, dat die botsing noga! meevalt. In éér, punt is er in elk geval volledige overeenstemmingbij allen die reageerden: Er moet meer kracht gezet worden achter de acties van de midden groepen en deze kracht kan alleen wor den bereikt, wanneer de daarbij be trokkenen elkander vinden. Het verschil van mening gaat over twee punten, vooreerst zijn er die het minder elegant dan wel minder opportuun achten zelfs om naar een tijdelijk „vakorganisato- risch" samengaan van de besproken groepen te streven en die liever het eind-rapport van de bisschoppelijke commissie afwachten Daarnaast menen enkele schrijvers dat we onvoldoende aandacht hebben geschonken aan de groepen, die uitgesproken tot de St. Adelbertsvereniging moeten worden gerekend. Dit laatste is echter een kleine omissie onzerzijds. Vanzelfspre kend hebben we niet alleen gedacht aan de werknemende middenstand, maar evenzeer aan de St. Adelbertsvereniging. Persoonlijk hadden we nog de ge legenheid met een aantal mensen, van wie we aannemen, dat ze op het onder havige probleem een gezonde kijk heb ben. over het geschrevene te praten. Ook hier bleken de meningen uiteen te lopen, van: ..Het is goed dat het ge schreven is. laat de middengroepen eens wat meer belangstelling gaan tonen, ook voor de maatschapoelijk constructieve taak van de standsorganisaties." tot: .„Te hebt kans. dat de bestaande verwar ring nog groter wordt." Van deze laatste uiting zijn we geschrokken, want het bevorderen van verwarring zou juist diametraal staan tegenover onze bedoe lingen. De hier bedoelde meningsuiting komt het beste overeen met wat de heren De Wit en De Graaf van de Ka tholieke Bond van Administratief. Verkooend en Verz. Personeel hebber, doen kennen Het is ons gebleken dat speciaal in K A B.-kringen men van oor deel is. dat de oplossing wel heel erg stamel ligt. indien n.l. alle hier bedoelde werknemers zich zouden aansluiten bij de K.A.B. De heer Hanekroot heeft ons zacht verweten, dat wij de oplossing te sinmel zouden stellen, en dat de voorgestelde oplossing zich moeilijk laat losmaken uit de oude materialistische tegenstelling tussen kapitaalverschaffer werkgever enerzijds en de niet-kapitaal- versehaffer-werknemer anderzijds. We zouden hier derhalve te doen hebben met twee ..simplistische" opvattingen want we aarzelen niet. de oDvatting van de heren de Wit en de Graaf, gezien de Nederlandse maatschappelijke struc tuur en meer speciaal daarin de plaats van het katholieke volksdeel, te simplis tisch te achten. Ook de heren de Wit en de Graaf zullen niet willen aanvaar den, dat heel ons lerarencorps, georga niseerd in ..St. Bonaventura" en andere •erenigingen. en al die andere groepen. o maar over hun feitelijke en psycho logische bezwaren tegen aansluiting bij de K.A.B. zullen heenstappen. Dat de maatschappelijke ontwikkeling misschien in een richting gaat. die mettertijd het oprichten van een groots Katholiek Ver bond van den Arbeid logischerwijze met zich zou brengen, willen we helemaal niet als een onmogelijkheid van ons schuiven. Niets zou ons zelfs meer ideaal voorkomen, mits men blijft rekening houden met het natuurlijke standen- onderscheid. met alle culturele en ma teriële consequenties van dien. De door ons voorgestelde oplossing is enerzijds 5? I n dit oudejaarsnummer van ons blad vindt, u twee fotopagina's, die enige hoogtepunten weergeven uit de lawine van gebeurtenissen, welke zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan. Deze gebeurtenis sen waren belangrijk en onbelangrijk, rampspoedig en gelukgevend, van politieke, artistieke, sportieve en algemene aard. Wij hebben van dit samenstel van gebeurtenissen een soort van geheugen-test gemaakt en hebben er daarom het karakter van een prijsvraag aan gegeven. De op de twee fotopagina's gemonteerde foto's zijn genummerd van 1 tot 23. Elk nummer geeft een foto aan, welke een bepaalde gebeurtenis uit het afgelopen jaar illustreert. Soms hebben de foto's een zekere samenhang, maar meestal hebben zij niets met elkaar te maken. Gevraagd wordt dus van elk der genummerde foto's op te geven: le Welke gebeurtenis wordt geïllustreerd, of, wanneer het een portret betreft, wie wordt voorgesteld en in verband met welke gebeurtenis. 2e Het tijdstip of ongeveer het tijdstip, waarop de gebeurtenis plaats vond. Sommige foto's geven een gebeurtenis aan, welke op verscheidene tijdstippen kan hebben plaats gevonden. Een foto van de kranslegging voor het monument op de Dam had kunnen zijn van 5 Mei, 10 Mei, 15 October en 27 December. Welnu, in zo'n geval is het voldoende één datum of één feit te vermelden. Over het algemeen gelieve men de antwoorden zo kort mogelijk te houden. VOORWAARDEN VOOR DEELNAME le 2e 3e 4e 5e Inzendingen moeten gestuurd worden aan het Bureau van ons blad. In de linkerbovenhoek van brief of briefkaart vermelden„Zo waren de mensen". Inzendingstermijn sluit op 15 Januari. Gevraagd worden dus 23 korte „foto-onderschriften", zoveel moge lijk met vermelding van het tijdstip. Inzenders leggen zich neer bij de uitslag welke wij in ons blad zullen publiceren. PRIJZEN Onder de inzenders van een goede oplossing zullen de volgende tien prijzen bij loting worden verdeeld: Iste prijs: een fototoestel (klap-camera) II de prijs: een dames- of heren-armbandhorloge. lilde prijs: een dames- of heren-vulpen IV de Xde prijsboeken, dozen postpapier enz. inderdaad simpliatiseh gedacht, maar, we hebben ze ook nadrukkelijk willen zien als een tussenoplossing. Het past ons niet op dit moment te komen met sug gesties die het werken van de bisschop pelijke adviescommissie zouden door kruisen. We hebben evenwel te stellen, dat er nood is onder de middengroepen, dat het begrip voor die nood te frac- tioneel groeit, dat dit op zijn beurt wórdt veroorzaakt door een te grote ge brokenheid van de actie. Dan is ons advies op dit moment: steekt nu tijdelijk de koppen bij elkaar. Maar dan moe ten we nu, gelezen de reacties en nadat we in de gelegenheid waren ook net oordeel te vernemen van mensen die zijn betrokken bij het overleg terzake lonen en prijzen, er nog iets aan toevoe gen. Als we de actie van dc Midden groepen goed overzien, dan merken we betrekkelijk weinig niet-katholieken on der de actie-voerenden. Dit is een ge vaar. Immers, men. d.w.z. de regering zowel als de vakcentrales die wel mid dengroepen in grotere getalen organi seren. als de K.A.B.. zouden hieruit kun nen afleiden, dat het hier min of meer gaat om een roomde rel. Dit odium mag zeker niet op deze actie worden geladen. Toch hebben we gemeend dit gevaar actueel hier en daar te moeten ontdek ken. De K.V.P. zou behoefte hebben aan zulk een stunt. We menen te mogen zeggen dat de K.V.P. slechts behoefte heeft aan het voeren van een gezonde welvaartspolitiek voor allen en dat daarin derhalve deze actie volkomen natuurlijk past. Maar dan zal in politicis begrip moeten worden gevonden, ook bij de andere politieke partijen. Dit brengt met zich. dat terzake ook overleg zal moe ten zijn in de Raad van Vakcentralen. Het K.A.B.-bezwaar is nu. dat de hier bedoelde groepen, althans de katholieke leden daarvan, niet tot een vakcentrale behoren. Alleer de mediale werkers, ge organiseerd in van de K.A.B. deel uitma kende vakbonden en de A.R.K.A. via haar hoofdbestuurlijke binding met de K.A.B., spreken wél mee. Men erkent dit als een ongezonde toestand, maar. zegt men, dit ligt aan die mediale wer kers zelf. En zo blijven we in de be ruchte vicieuze cirkel ronddraaien. En daar moeten we een keer uit. Betekent nu een tijdelijk samengaan met onmiddellijk ingaand overleg met de katholieke vakcentrale de K.A.B. een binding voor eeuwig? Bete kent het een knieval voor de K.A.B? In geen geval. Zoals de zaken nu liggen, hebben we met een versnippering van krachten te dóen, die in het nadeel is van de betrokkenen. Hoe men na de uitspraak van de bisschoppelijke com missie. voor wat het organisatorisch samengaan betreft, de zaak wil oplossen, is een vraag die dan speelt, nu nog niet. Laat men in 's hemelsnaam inzien dat het ons uitsluitend begonnen is een bij drage te leveren in de oplossing van een situatie, die we als maatschappelijk on juist zien en in strijd met de sociale rechtvaardigheid. Dit laatste, óók al moeten we pater Colsen toegeven, dat het uiterst moeilijk is bepaalde pei-sonen of groepen van personen verantwoor delijk te stellen voor deze onrechtvaar digheid. We moeten thans nog een kort woord wijden aan de „standsorganisatorische kant" van deze zaak. Onzerzijds hebben we gesteld, dat wij bij het overleg tussen de verschillende standsorganisaties het als een gemis voelen, dat daar de katho lieke leraren, journalisten enz. steeds ontbreken. Dat de organisatie van. de werknemende middenstand zwak is, mede tengevolge van het feit dat zij wordt gevormd door mensen, van wie het voor een groot deel twijfelachtig is of ze nu bij de arbeidersstand, dan wel bij de werknemende middenstand beho ren. Deze twijfelachtige positie doet vele uitgesproken leden van deze stand naar St. Adelbert zien en vele K.A.B.-ers de schouders ophalen voor die „verwaan den". Maar ondertussen blijft deze ge hele groep die we hier op het oog heb ben. zich niets of practisch niets aan trekken van de maatschappelijk con structieve taak. die een standsorganisatie heeft Wij weten dat juist over deze aangelegenheid verschil van mening be staat ook in het katholieke kamp. Het ergste is evenwel, en we hebben dit de laatste weken bij herhaling ervaren, dat talloze mediale werkers niets begrijpen van het wezen ener standsorganisatie. Alleen hierom zou het al goed zijn. in dien de besturen van de onderscheiden (vak) groepen eens bij elkaar kwamen om onder deskundige leiding dit pro bleem te bezien en een standpunt te bepalen. Wij zouden de heer Hanekroot graag geruststellen". Wij denken niet aan het bevorderen van tegenstellingen, zo min als we denken aan het bevorderen van verwarring. Maar standsorganisaties met een integrale taakopvatting zijn opbouw-elementen van een christelijke samenleving. Vandaar dat we reeds meerdere jaren propageerden en hier in volgen we de grote dr. Poels afbouw van de organisatie der natuurlijk gegroeide culturele rang-standen, met daarboven een overkoepelend gezagheb bend orgaan, hetwelk we nu nog steeds noemen het Bureau voor Cultureel en Maatschappelijk Overleg. Maar het blijkt wel, dat men de verschillende begrippen waar het hier om gaat als stond en standsorganisatie nog eens uitvoerig voor allen, dus ook voor hen. die thans reeds een standsorganisatie vormen, moet duidelijk maken. Om te kunnen discus siëren moet men het eens zijn. Het blijkt dat ta deze discussie wel vele punten van overeenstemming worden aange troffen, maar ook nog punten van ver schil, waaromtrent op korte termijn een opheldering komen moet. Aavertentte Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk neerslag, hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Matige wind uit Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Donderdag: Zon 8-48-16.39. Maan 9.52-17.54. Vrijdag: Zon 8.48-16.46. Maan 10.14-19.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1