Amerika beperkt invoer van melkpoeder Bic de Noorman: DE MEEt HME1R HERDED 'l Reiziger De Olympische Spelen hebben ook in Nederland de sport beheerst NUNN MAY meent juist te hebben gehandeld Loongeschil in sleepnetvisserij rDe eenzame Situatie in KNVB was ongezond en onprettig BEVRIJDT U Ko Arnoldi 70 jaar Wmingbouw in 1952 Romme 's afscheid van De Volkskrant Nieuw klooster in Amersfoort Eerste overleg Rijksbemiddelaars levert geen succes op KRUISWOORDRAADSEL J WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Zware slag voor Ned. dollarexport Kruisheren Conferentie lichamelijke opvoeding Op 2 en 3 Januari te Bloemendaal De 50.000 overschreden Opzienbarende verklaring Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Hockey- en schaatsploeg verrassen aangenaam Rijks Geneeskundige Dienst Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft quotabeperkingen vastge steld voor de invoer van gedroogde volle melk, gedroogde room en gedroogde karnemelk. Volgens het ministerie heeft de invoer van deze producten bijgedra gen tot een sterke daling van de prijs van binnenlandse boter, kaas en ge droogde melk. De quota voor het eerste kwartaal van 1953 zijn: voor gedroogde volle melk bijna 3 millioen kg., (hiertegenover staat een invoer in 1952 van ruim 18 millioen kg.), voor gedroogde karnemelk bijna 1 millioen kg., (invoer in 1952 ruim 5.443.000 kg.), voor gedroogde room bijna 16 millioen kg. De maatregelen zijn genomen krach tens de wet op de productie voor de landsverdediging, die beperkingen van de import van bepaalde landbouwpro ducten eist zodra deze import nadelige gevolgen heeft voor de binnenlandse producten. De beperkingen treden on middellijk in werking. Volgens ambtenaren van het minis terie zijn de landen, welke het meest getroffen worden door de beperkingen op de invoer van gedroogde zuivel producten, Nederland, Zweden. Nieuw-Zeeland en Denemarken en wel in de genoemde volgorde. Reeds sedert enige maanden werd in Den Haag deze beperkende maatregel op de Amerikaanse invoer van melkpoeder verwacht en gevreesd. De hierover ge voerde besprekingen hebben blijkbaar geen resultaat opgeleverd. Deze slag is een zeer zware voor de Nederlandse export. De uitvoer van melkpoeder was n.l. aanmerkelijk belangrijker voor de Nederlandse dollarexport dan de uitvoer van kaas. Het feit dan ook, dat het Amerikaanse ministerie van Landbouw tegelijk met deze importbeperkingen op Op Nieuwjaarsdag wordt de toneel speler Ko Arnoldi zeventig jaar. Men zou het hem niet aanzien, als hij op de planken staat en gebaart en zeker niet, wanneer men hem druk doende Ziet in Molière's Vrek, die hij van tijd tot tijd nog steeds tot pittig leven weet te brengen. Arnoldi behoort tot die typische ver tegenwoordigers van het oude toneel spelersgeslacht, dat van alle rollen, tot de kleinste toe, een nauwkeurig werkstuk pleegt te maken. Men kan hem zien als kellner of als markieshij is altijd een rasspeler, wie het een behoefte is, het ambacht zo accuraat mogelijk te beoefe nen. hi zijn jonge jaren, toen hij al tot de brillantste acteurs van het Neder lands toneel behoorde, bezat hij die accu- taresse reeds, die hem tot op zijn zeven tigste verjaardag zou blijven kenmerken ais een vakman van de eerste soort. Natuurlijk heeft hij, als allen, in ver schillende gezelschappen gespeeld en on der verschillende regissetCrs van de oude en de nieuwe school, maar altijd bleef hij zichzelf gelijk: een echte toneelspe ler, het theater toegewijd als weinigen, in alle denkbare rollen. En even na tuurlijk is hij opgetreden als regisseur, ook in die kwaliteit een gewetensvol werker. Zijn zeventigste verjaardag zal voor de toneelliefhebber slechts een aan leiding kunnen zijn om de wens uit te spreken, dat Ko Arnoldi nog jaren moge wachten met de rust te zoeken, die hij wel heeft verdiend, maar die hij nog allerminst nodig heeft. In het conferentiecentrum „Vijver duin" te Bloemendaal zal 2 en 3 Jan li ane a.s. een conferentie worden gehou den, welke is belegd door de stichting „Opvoeding en Lichamelijke Oefening". Als doel van deze conferentie is ge steld het bespreken van de mogelijkhe den om- tot een beteie coördinatie te geraken ten aanzien van het onderwijs in lichamelijke oefeningen bij de ver schillende op elkaar aansluitende school typen. Tevens zal de mogelijkheid om tot een algemeen aanvaardbaar werk plan voor de verschillende soorten van onderwijs te komen worden besproken. De verschillende vraagstukken zullen worden ingeleid door de heren J. M. P. Richters, R. M. Bloem en J. C. Wilmans. (Van onze Haagse redacteur) In zijn memorie van antwoord heeft mi nister ir. Witte de verwachting uitgespro ken. dat dit jaar de voltooiing van ten minste 50.000 woningen tegemoet zou mo gen worden gezien. Naar wij vernemen waren er tot en met October ruim 41.000 woningen gereed ge komen en daarna in November naar schat ting nog rond 5.000. Hoewel de weersge steldheid in de maand December voor de bouwactiviteit niet bijster gunstig is ge weest, mag op grond van deze Cijfers als zeker worden aangenomen, dat in 1952 de woningbouw de 50.000 heeft overschreden. melkpocderproducten de contingentering van de kaasinvoer heeft opgeheven, vormt, wat Nederland betreft, slechts een geringe compensatie voor deze zware be lemmering. De opheffing van de „kaasstop" be staat uit de volgende bepalingen: alle quotabeperkingen op de invoer van caseine en van smeerkaas (processed cheese) vervaardigd uit Edammer of Goudse kaas zijn vervallen, en het basis jaarquotum voor blauwe schimmelkaas is verhoogd van 1.361.000 kg. tot 1.588.600 kg. De laatste zes weken moest het m.- nisterie op grond van het prijssteunpro gramma meer dan 5-897.000 kg. boter en meer dan 450.000 kg. kaas kopen, om de producenten van melk en botervetten te steunen. Dit kostte ongeveer 10 millioen dollar. Een andere grote factor voor de daling van de boterprijs is een sensationele toe neming van de productie van Ameri kaanse margarine, die ver beneden de prijs van bet zuivelproduct wordt ver kocht. De margarineproductie steeg in September met meer dan 30 procent bo ven de boterproductie. Prof. Romme schrijft vandaag in zijn afscheidsartikel in „De Volkskrant" ovei de beweegredenen die hem 'hebben doen afscheidnemen van dit blad: Tot de onafhankelijkheid van de hoofdredacteur behoort naar mijn op vatting niet alleen het voorlichten over eenkomstig zijn eigen mening. Daartoe dient eveneens te behoren, dat hij ook in het oog van hen, die de krant uitge ven en die haar beheren, de meest aan gewezene is voor de plaats die hij bezet. Dit laatste werd zo gezien in 1945, toen ik mijn staatkundig hoofdredacteur schap aanvaardde. Het werd ook zo ge zien, toen ik in 1946 dit hoofdredacteur schap ging combineren met de nieuwe functie van voorzitter van de katholieke Tweede-Kamer-fractie Tot vrij kort ge leden is dit inzicht onveranderd geble ven. Maar het is niet ontkennen, dat de publieke omstandigheden, waaronder het werk moest worden verzet, zich al lengs wijzigden Hieruit is gegroeid een gevoel van onwenselijkheid, dat in het 'geheel van ons katholieke dagbladwe zen alleen de VOLKSKRANT de aparte plaats zou blijven innemen, welke in de politieke voorlichting en beïnvloeding haar deel was van 1946 af tot nu toe. Terecht heeft een van de bladen in ver band met mijn heengaan geschreven, dat ik „wel steeds sociale belangstelling betoonde, maar zorgvuldig vermeed (mij) als eenzijdig verdediger van het arbeidersbelang op te werpen". Het ligt, dunkt mij. wel voor de hand, dat ik hierin eerder te zorgvuldig dan te wei nig zorgvuldig te werk ben gegaan wat intussen onder omstandigheden óók zijn bezwaren met zich kan meebrengen. Daarenboven heeft men de overweging doen gelden, dat de steun aan een ka tholieke politiek, welke zonder onder scheid naar rang en stand de zaak van het gehele volk in al zijn geledingen wil dienen, soms beter kan worden ge geven van buiten af dan van binnen uit. Het spreekt vanzelf, dat ik de con sequentie van deze gehele opvatting waarvan ik het goed recht van die haar aanhangen erken zonder meer heb getrokken. Advertentie De tijden - waar zijn zij gebleven? Een jaar weer voorbij van ons leven Bedenk het dus wel: Het leven gaat snel, Laat Bcotz' Tip er waarde aan gev^! Inz. i v. J. H. V., A'dam, ontv. 1 fl. Tip -f- 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Het architectburcau Jos. C. A. Schrij- vens te Tilburg heeft, namens de orde der Kruisheren, plannen in voorberei ding tot het bouwen van een Kruis heerklooster met kerk. een H.B-S., een gymnasium, een internaat voor 150 jon gens en een gastenverblijf, het gehele complex te bouwen tussen „De Lichten berg" en „O.L. Vrouw ter Eem" aan de Foekemalaan te Amersfoort. Januari 1953 zullen klooster en kerk aanbesteed worden. Het 'gymnasium zal enige maanden later volgen. Het gehele pro ject hoopt men in 5 jaar klaar te heb ben. Reeds is begonnen met het aan leggen van sportvelden. 48. .Somber en gedrukt keert de kleine ruiterstoet naar Wogram's burcht terug. Er wordt geen woord gesprokenwant ieder heeft genoeg aan zijn eigen gedachten over deze vreselijke gebeurtenis. Erwin worstelt met zijn tranen. „Ik had bij hem moeten blijven!" denkt de knaap met een brok in de keel. Samen hadden wij de beer misschien kunnen vellen. Maar langzaam dringt zich de gedachte bij hem op, dat de Heruli hem juist heeft willen redden, door hem om hulp te zenden en dan stromen de tranen hem over de wangen De Noorman ziet van terzijde hoe zijn zoon het te kwaad heeft. Ook hij beseft, hoe weinig het gescheeld heeft, dat Erwin er heelhuids afgekoynen is. Doch een ayidere bange vraag rijst in zijn gedachten op; de heer der Heruli moet verwittigd worden van Allan'st dood doch hoe? En overzee nadert onder een grauw, laaghangend wolkendek een vloot van vele zeilen dc kust van Noorwegen. Alle schepen liggen diep in de golven onder de last ran tientallen tot de tanden gewapeyrde krijgslieden. De krijgsvloot der machtige Heruli koivit, voortgestuwd door eeii guyistige wind, om aan Eric de Noorman de wraak te voltrekken, die de heer der Heruli zo lichtvaardig heeft gezworenOp de boeg van het grootste vaartuig staat heer Robart zelf; hoog rijst zijn brede gestalie op, donker afgetekend tegen het wittel zeil. Zijn sombere ogen staren over de schier eindeloze zee. Als eeyy toonbeeld van stille, koude haat staat hij onacmdoenlVk uit te zien naar de kuststreepalsof hü het ogenblik van de vergelding naderbij wil dwingen. En terwijl zijn mannen op gedempte toon sprekeyy over de naderende strijd, yyiompelt heer Robart onverstaanbare verwensingeyy, die tütijd weer terugkomen op dezelfde bedreiging: Wee u... Wee u... oh Noorman Zoals bericht is er in de Indische Oceaan een exemplaar gevangen van de vis soort Coclacanth, waarvan men lange tijd gemeend heeft, dat zij enkele tien tallen millioenen jaren geleden was uitgestorven. Prof. Smith uit Durban heeft het exemplaar voor nadere studie naar zijn laboratorium meegenomen. In 193S was er al zulk een vis gevangen, maar die was tot Ontbinding overgegaan alvo rens men haar kon ontleden. Deze foto toont het model van een Coclacanth, dat in het Britse Museum wordt bewaard. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Eergisteren werd dr- Nunn May, die in 1946 tot. tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het verraden van atoomgeheimen aan Rusland, in vrijheid gesteld. Gisteren overhandigde de schoonzuster van Nunn May een ge- typte en door Nunn May met potlood ondertekende verklaring aan een Brit se persvertegenwoordiger. In de ver klaring zegt Nunn May dat hij van mening was juist genandeld te hebben en dat m zijn opinie vele anderen deze overtuiging deelden. Hij wenste even wel diegenen die deze mening niet deelden er op te wijzen dat hij zijn straf had ondergaan en dat hij hoopte ten minste recht te hebben op de nor male behandeling van voormalige ge vangenen en op een Kans om een nieuw leven te beginnen. Dit laatste doelt on getwijfeld op de sensationele jacht welke Engelse reporters hebben ge maakt op Nunn May sinds laatstge noemde Maandag uit de gevangenis gesmokkeld werd. een achtervolging, waartegen gisteren met klem werd ge protesteerd door de Manchester Guar dian. Verder in zijn verklaring wust Nunn May er op dat m„n ten onrechte het woord verraad gebruikt had rr t be- (Van onze Haagse redacteur) Gisteren heeft het College van Rijksbe middelaars te Den Haag besprekingen ge voerd met de looncommissie van de reders en vertegenwoordigers van de Unie Ver keer (waarin de vakbonden verenigd zijn) over het ge-cbb, dat in de visserijwereld is uitgebroken in-ake de lonen bij de sleepnetvisserij. Dit overleg is echter zonder resultaat ge bleven. De voorstellen van de Unie Ver keer, die o.m. een garantieloon van 50.— per week heeft gevraagd, bleken voor de tegennartij niet aanvaardbaar. Vandaag zou de redersvereniging in ledenvergadering bijeenkomen om zich over het verder door baar in te nemen standpunt te beraden. Zolang partijen elkaar nog niet gevon den hebben blijft het advies van de Unie Verkeer, die de vissers heeft aangeraden niet te monsteren voor de sleepnetvisserij, welke in de eerste dagen van het nieuwe jaar zou moeten beginnen, onverminderd van kracht. Uit een en ander blijkt, dat de kans be staat, dat evenals bij de staking in Mei 1952 de schepen niet tijdig zullen uitvaren. Na het vorige conflict hebben Rijksbemid- delaars een bindende regeling voor de ha ringvloot voorgeschreven: gewoonte is, dat de lonen en arbeidsvoorwaarden voor de sleepnetvisserij corresponderen met die voor de drljfnetvisserij. Om dit laatste te bereiken heeft de Unie Verkeer onderhan delingen willen openen met de reders, doch deze konden eerst op 1 December j.l. be ginnen. Er bleek toen echter geen basis te zijn voor overleg. Het geschil betreft de trawlloggers, die na de haringvangst op de verse-zeevis- vangst gaan; deze visserij duurt van het begin van het jaar tot aan het nieuwe seizoen in Mei. trekking tot zijn misdrijf en dat tijdens de gerechtelijke behandeling noch door de rechter noch door de ambtenaar M.O. het woord verraad was gebruikt. Hij had naai beste vermogen meege werkt om de overwinning te verzeke ren over Nazi-Duitsland en Japan. Nu, zo vervolgt de verklaring, was het zijn doel nuttig wetenschappelijk werk te verrichten waarin hij zijn land en landgenoten van dienst zou kunnen zijn. Hij besluit met de wens dat men hem dezelfde eerlijke behandeling zal geven als die welke hij had onderbon den van de gevangenisbeambten en van zijn medegevangenen- Horizontaal: 1* afvoerbuis; 4. kleur; 8. titel (afk.); 10. opschrift (afk.); 11. voor zetsel; 13. zuidvrucht; 16. vreemde munt (afk.); 17. vruchtennat; 19. Bijbels persoon; 20. liefkozing; 21. vervoermiddel; 22. vis; 23. gravure; 24. gewicht; 26. vertragings apparaat; 27. reeks; 28. geweer; 30. voor zetsel: 31. voorzetsel; 32. voegwoord; 34. eerste maand van het Israëlietische jaar; 35. afzonderlijk. Verticaal: 1. plaats in Limburg; 2. voor zetsel; 3. zwaardvis; 5. zangstem; 6. spil; 7. plaats in Limburg; 9. plaats in Limburg; 12. hoeveelheid; 14. noot; 15. voorzetsel; 16. ontvangkamer; 18. nauwelijks; 20. bloei- wijze; 24. voorzetsel; 25. noot; 28. bad plaats; 29. hoogste punt; 31. herkauwer; 33. noot. door ANTONIA WHITE Vertaald door S. W. HOFSTRA De Novembermaand was donker en stormachtig. Als ze 's avonds in de les kamer zat en de wind gierde om de ra men, dan voelde ze zich wel eens een zamer can ze ooit in haar leven ge weest was. Ze ging er een gewoonte van maken iange brieven aan Ruth en Patsy te schrijven en zelfs aan Archie Hughes ifollett„ ACHTSTE HOOFDSTUK Begirt December kwam het hele huis in opschudding door het bericht dat Sir George verlof verwachtte. Men begon onmiddellijk met de voorbereidingen; in huis en daarbuiten werd alles geïnspec teerd en nog keuriger gemaakt dan het al was. Een paar dagen later kwam er een telegram en voor de eerste maal beefden Cressett's vingers niet, toen ze het opende. „Hi.i komt morgen in Londen aan", zei ze. „Hij heeft tien dagen. Hij wil dat ik hem kom afhalen en dat we dan een paar dagen in de stad blijven om inkopen te doen. Alleen met Clara zei ze: ,,Je zult een oogje op Charles moeten houden. Hij zal dol van opwinding zijn. Hij zou in staat zijn om een van George's jonge bomen te laten omhakken om een vreugdevuur te ontsteken ter ere van de thuiskomst van de held". Alsof ze Clara's twijfel voelde liet ze •r op volgen: „Je zult hem best in toom moeten houden. Je hebt de laatste tijd lang niét zoveel kattekwaad met hem uitgehaald." Nauwelijks was zijn moeder de deur uit, of Charles was niet meer te houden. Het was weken vochtig geweest, maar nu was het opgeklaard. De hemel was egaal blauw en er stond een Oostenwind Clara verzon een spionnagespelletje voor in de tuin, dat hem alle inspanning kostte en dat hem moest zoet houden totdat het tijd was voor de thee. Haar opzet ge lukte en toen ze samen weer naar het huis liepen, stak hij zijn arm door de hare. „Je bent toch maar een reuze joffer", zei hij. „Vergeet maar dat ik zo lelijk tegen je gedaan heb en gezegd dat je op Stevie leek. 't Lijkt er niet op." Na de thee beval hij dat zij hem zou voor lezen „Neem de Times maar van Mams. Ik moet op de hoogte zijn van het laatste oorlogsnieuws als paopie thuiskomt." Hij rolde zich op voor het haardvuur in de leskamer en zij las hem de telegram men vah de dag voor. 't Was weer echt als vanouds. Nu en dan dwaalden haar ogen van de krant naar de donkere krul- lekop die tegen haar knieën leunde. Ze kietelde met haar vingers over zijn kaarsrechte scheiding. ..Lekker, Jof. Daar krijg ik van die ge zellige rillingen van." \Hij zeurde zo. dat ze een uitzonde ring maakte op de regel, die ze zich zelf gesteld had na die kwestie met Nan. en ging hem goedennacht zeggen toen hij in bed lag. „Jij bent de baas nu Mammie er niet is," zei hij. „Dat heeft ze me zelf ge zegd. Maar het is een geheim. Nan, zie je." Ze knikte. „Dat is best. Maar dan moet je je ook netjes gedragen." „Wees nu maar niet bang. Ik beloof je dat ik geen kaarsvet op de achtertrap zal smeren. Heb je de laatste tijd nog wel eens van die Archie gehoorö?" „Ik heb vanochtend een brief van hem gekregen. Hij is benoemd." „Goed nieuws, dan krijgt hij vast ver lof. Niet dat ik veel tijd zal hebben als Pap thuis is. Maar waarom heeft hij dat mij niet geschreven?" „Ik denk, omdat jij hem ook nooit ge schreven hebt." „Het duurt ook zo lang om alles op te schrijven. En bovendien is er niets gebeurd wat de moeite waard was. Ik wou dat er maar eens een Duits vlieg tuig neerstortte in de tuin, en dat ik dan heel de bemanning gevangen kon nemen". „Wie weet of dat niet eens gebeurt." Hij keek haar vragend aan. „Weet jij iets?" „Nee, 't is maar een veronderstelling „Misschien heb je een bericht onder schept?" „Ik zeg niks." Hij liet zijn stem. dalen. „In ieder geval is er een fonkelnieuw stuk afweergeschut verborgen in de kruisbessenstruiken." „Heb jij dat uitgevonden?" „Ik heb de tekeningen gestolen. Na tuurlijk heb ik een massa verbeteringen aangebracht. Het werkt met samenge perste lucht en „Stil. Je weet niet of Schweinhund niet in de kast zit." Ze liep er op haar tenen heen en open de de deur. „Alles veilig, mijnheer. Niets te zien." „Sufferd. Ik wist, dat het niet kon. Ik weet toevallig dat hij die machine vliegt. Hij zit in Berlijn op het ogenblik, misschien wel borreltjes te drinken mei de Kaiser." „Waarom heb je me dat niet verteld?" „U vertelt mij ook niet alles. U heeft een geheime briefwisseling met Archie onderhouden. Maakt hij u het hof. Jof?" „Vertel niet zulke onzin. Welterusten, Charles." „U moet me instoppen. Ik ben een weesjongen vanavond." „Ik zei al, welterusten, Charles." „Wijwater alsjeblieft. Ik wil de duivel niet om mij heen hebben." Ze maakte een kruisje op zijn voor hoofd net als zijn moeder altijd deed. „God zegen je. En nu echt en zondei flauwekul, welterusten." „Goedennacht Jof. In alle eeuwigheid, Amen." Toen Clara die avond naar bed ging voelde ze zich gelukkiger dan ze in lange tijd gedaan had. Zij ging met Charles de volgende dag na de koffie naar het huis van de op zichter om een nest jonge honden te bekijken. „Je kan wel zien dat dit een jong van Hero is," zei Charles, een wit met zwart gevlekte er uit vissend. „Twee druppels water Hero toen hij zo jong was." „Twee druppels water Hero toen hij zo jong was." Op dat ogenblik hoorden ze het ge pruttel van een motorfiets op de weg. „Daar heb je Archie", gilde Charles, het jong in de mand terug laten val lend. „Ik zou zijn motor uit duizen den herkennen." Een ogenblik later stapte Archie af bij het hek. (Wordt vervolgd). (Van onze sportredacteur) Gestoken te worden in een strak aangehaald keurslijf is een allerminst aangename gewaarwording. Mocht ge daarvan nog niet overtuigd zijn, er zijn momenteel in Nederland heslist wel voetballers te vinden, die deze stelregel nadrukkelijk bevestigen. Van ons nu wordt verwacht in de toegemeten ruimte terug te zien op de sportieve verrichtingen in het voorbije jaar. En op de kruistocht door archieven, agenda's en kranten vindt ge dan één evenement, dat eigenlijk het gehele jaar heeft beheerst: de Olympische Speien. Zelfs nu is men er nog niet over uitgepraat. Want hoe merkwaardig is het verschil tussen de periode na Londen (1948) en thans Helsinki. Een volkomen tegenovergestelde stemming. Londen immers heeft Fanny BlankersKoen zoveel lauweren gebracht, dat men er niet aan heeft gedacht nog andere conclusies te trekken. Vooral in de wereld van athleten, waar ook nog een Slijkhuis was. En ziet dan eens de huidige commentaren. Desondanks zijn wij van mening, dat de situatie nog niet zó slecht is. Natuurlijk kan men vergelijkingen treffen met het buitenland. Dan kunnen verschillen achterstand noemt men het ontdekt worden, maar één ding mag men niet uit het oog verliezen. In de meeste van deze landen neemt de sportbeoefening een heel andere plaats in. Ge weet onge twijfeld wat wij bedoelen en wij hopen alleen maar. dat het in ons land nimmer deze richting zal uitgaan. Dat is stellig niet de manier, waarop de sport nog op een gezonde basis beoefend kan worden. Het is een kleine moeite om het jaar 1952 als een sportief rampjaar te gaan schilderen. Vooral als het accent gelegd wordt op het Nederlands voetbalelftal. En dan denken we zelfs niet in de eerste plaats aan de resultaten, die zijn bereikt. Inderdaad, ze zijn pover, soms zelfs teleurstellend. Opnieuw geen en kele overwinning, niet in Antwerpen tegen de Belgen, niet tegen de Deense en evenmin tegen de Engelse amateurs. Eigenlijk is slechts het gelijke spel tegen Zweden als redelijk resultaat te beschouwen. Het zou ten opzichte van de spelers van het Nederlands elftal onrecht vaardig zijn alle oorzaken te zoeken in onvoldoende capaciteiten. Wij wil len niet ontkennen, dat het peil van het Nederlandse voetbal in vergelij king met het buitenland op een be denkelijk niveau staat. Maar er is meer. In de KNVB zelf is de stem ming niet erg aangenaam te noemen. Daar is allereerst de nu wel heel duidelijk naar buiten getreden con troverse tussen de toenmalige voor zitter van de keuzecommissie, de heer Verlegh, en de bondscoach v. d. Leek. Er komt nog bij. dat in de technische- en keuzecommissie onderlinge tegen stellingen zijn geweest,'die ook niet stimulerend werken, maar het belang rijkste is toch wel, dat de spelers van het Nederlands Elftal zelf geen enkel vertrouwen hebben gehad in een steeds weer bokken schietende keuze commissie. Een drietal, dat star vast hield aan de regels („wetten") van een bepaald systeem en hieraan alles opoffert. Het bedanken van Lenstra is een voorbeeld van de gevolgen, die door een dergelijke gang van zaken worden uitgelokt. Als er dan ook nog zoiets bestaat als een groep verenigin gen de eerste klassers die zich om der wille van de financiën verzet tegen een normale organisatorische reorganisatie, kan men de situatie in de KNVB allesbehalve aangenaam noemen. Mogelijk echter, dat na het jongste gesprek van Zaterdag j.l. ook hier een oplossing in het verschiet ligt. Athleten stellen teleur De Olympische Spelen hebben on getwijfeld teleur stellingen gebracht. Vooral door het uit blijven van de ver wachte resultaten van het idool Fan ny Blankers-Koen. Het is inderdaad erg verrassend ge weest. want de we ken vóór Helsinki was Fanny Blan kers in een uitste kende vorm. On danks alle waar schuwingen, niet het minst van haar zelf, kon men im mers verwachten, dat evenals in 1948 de Olympische Spe len te Helsinki ge maakt zouden wor den door deze ath lete met een onge kende begaafdheid en veelzijdigheid. Men is bedrogen uitgekomen. Ver gelijkt dan hetgeen is geschied met Slijkhuis en Har- ting. Door blessures ongeschikt om met enige kans op rede lijk succes de strijd aan te binden met andere athleten var, wereldklasse wer den ze toch uitge zonden, .startten en... verlieten ai spoedig de baan Dat waren wat de athletiek betreft de teleurstellingen van de Olympische Spe len. Een aangena me verrassing was wer, geruime tijd Nederland de enige medaille op de athletiek wedstrijden: de tweede plaats op de 200 meter. Ook de vierde plaats van het Zaandamse meisje Willy Lust bij het verspringen en de uitstekende prestatie van Janus van der Zande in de marathon mogen niet onvermeld blijven. Nog groter dan in 1948 is bij de Olym pische zwemwedstrijden de Hongaarse concurrentie geweest. Wij kunnen eigen lijk het betreft hier de dames wel spreken van een Hongaarse meerder heid. Niet, zoals in Londen, kon de Nederlandse zwemploeg bogen op een Nel van Vliet. Nu was er een ander Hilversums meisje, Geertje Wielema, op wie alle hoop gevestigd was. Ge rechtvaardigd overigens. De gouden medaille bleef uit, evenals de min of meer zeker schijnende zilveren medaille voor Irma Schuhmacher. Maar daar staat de verrassende terugkeer van Hannie Termeulen weer tegenover. Somber mag men de situatie in de zwemsport dan ook zeker niet zien. Steeds weer blijkt de grote groei in de breedte en ook bij de heren gaan de prestaties zienderogen vooruit. Daar komt nog bij. dat de KNZB ook kan bogen op een voortreffelijke poloploeg. die sportief gezien de grote winnaar van de zwemsport op de Olympische Spelen is geweest. Men w eet in de Nederlandse zwemwereld wat men wil. Zelfs ondanks het gemis van een directe aanleiding om voort te gaan met verbeteringen, wordt er met enthousiasme gewerkt. Nu reeds is de actie begonnen om in 1956 de uit zending van een Nederlandse zwemploeg naar de Olympische Spelen te Melbour ne mogelijk te maken! Hockeybond ziet vooruit Dat Nederland momenteel over een uitstekend hockeyelftal beschikt hebben ook al de Olympische Spelen bewezen. Eigenlijk zijn de meest stoutmoedige verwachtingen in Helsinki nog over troffen. Want eerlijk gezegd was de hoop, dat, evenals in 1948, opnieuw de derde plaats in het hockeytournooi be haald zou worden meer de wens, die men de vader der gedachten pleegt te noemen, dan 'n op de realiteit gefundeer de verwachting. Kort voor de Spelen immers werd nog in Amstelveen van Groot-Brittannië verloren. Meer nog na afloop van het tournooi is echter bewezen, dat de zilveren medaille ver- Puck Brouwer heeft bij de teleurstelling van Fanny Blan kersKoen in de Olympische finales toch nog voor een waardige representatie gezorgd met haar zilveren medaille op de 200 meter. echter Puck Brou- verscholen in de schaduw van haar grote rivale Fanny BlankersKoen. Zij echter bezorgde diend in Nederlandse handen is geko men. Ijverig poogt men thans deze fraaie positie op de wereldranglijst te behouden. Het is daarom verheugend, Over één punt bestaat er in de Neder landse sportwereld geen verschil van mening. Dat is de verheugende belang stelling voor de sportbeoefening van de leden van het Koninklijk Huis. dat de KNHB inziet, dat er aan de jon geren aandacht besteed moet worden, en bewijst dat het hem ernst is. Voor de dames was het afgelopen jaar van niet zo grote betekenis. Drie wed strijden zijn er gespeeld, twee hebben een grote overwinning opgeleverd, de andere is gelijk gespeeld. Met het tour nooi in Folkestone in het vooruitzicht een niet te verwaarlozen stimulans om verder te gaan met de voorbereidingen, waarvan reeds is gebleken, dat ze niet te verwaarlozen perspectieven openen. Het mag dan een teleurstelling ge weest zijn. dat Wim van der Voort tij dens de Olympische winterspelen geen gouden medaille kon veroveren op de 1500 meter, de prestaties van de Neder landse schaatsploeg zijn dit jaar wel bij zonder verheugend geweest. Er is geble ken, dat Kees Broekman een grote be lofte is voor een meest nabije toekomst, dat ook Anton Huiskes een sterke troef op de lange afstanden is en dat met een Gerard Maarse op de sprint ook op een waardige vertegenwoordiging gerekend kan worden. De verrassingen van de schaatsploeg zijn gepaard gegaan met een even onverwachte opkomst van de Nederlandse wielrenners. Vooral in de Tour de France. Natuurlijk, men mag zich niet blind staren op een Jan Nolten; maar als men dan ziet. dat het een haar heeft gescheeld of de Nederlandse equipe zon in het eindklassement als eerste der B-ploegen geëindigd zijn, zegt zo iets toch wel het een en ander. In de eerste plaats natuurlijk is dit hèt succes geweest van de ploegleider Pellenaars, vooral als men gaat vergelijken met het voorafgaande jaar. Twee feiten zijn er nog, die evenmin ongestraft niet ge noemd mogen worden. Nederland kreeg in Piet van Heusden een even onver wachte als talentvolle wereldkampioen achtervolging. Voorts is Piet Roozenburg er in geslaagd zijn wereldtitel op het bord met honderd ruiten te prolongeren. Tijdens de athletiek wedstrijder. tussen een Olympische ploeg van Jamaica en een Amerikaans Olympisch team, welke te Kingston werden voortgezet, boekte MeKen- ley weer enkele overwinningen. Hij won de 100 m. in 10.7 vóór de Amerikaan Gathers; in de 200 m.-race sloeg hfj Stanfield ln 21.2 sec. Ingaande 1 Januari worden de werk zaamheden van de Rijks Geneeskundige Dienst overgedragen aan de zorg van het departement van Binnenlandse Za ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3