JQ JAmoV€RvZ'ICffi^ HAARLEM -1952 Een jaar wel en wee op en bij de Noordzee Sport viert hoogtij en omgeving Kampioenen van diverse pluimages 15 Januari verdween de Alkmaar in de golven EEN SUCCESVOL 1952 Raad voor de Sport ingesteld CTUJeettt Het ongeluk met de Catalina Nieuwe Scheercrême WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 PAGINA 5 La fiber Misschien vergaai hei U Had zijn vluchi in de pen en zijn gang naar de krani er als ons, bij hei lezen misschien invloed op? We weien hei niet, maar onikennen van dii verhaal over onze machi evenmin, Wal jammer, dai hei irouw lid van iwaalf maanden lief en leed de kerk zijn pauselijke onderscheiding zo kori, maar mei in Haarlem en omgeving, irois, heefi mogen dragen; hij is niei meer en we hebben Wij konden ons, al bladerende door hem dii jaar hei lijkt 'n maand geleden, maar hei zijn de ingebonden leggers van onze er acht ioch zo gehuldigd. Op de vraag: hoeveel drie- elke werkdag maar weer irouw ver- lingen zijn er in 1952 in siad en streek geboren, zuli U schijnende courant, herhaaldelijk als niei belanghebbende moeilijk een aniwoord weien, niei voorstellen, dai die of die ge- Welnu, tweemaal drie, eersi in Hoofddorp en laier in beurienis al zó lang geleden was, Bloemendaal. Zo verschenen er dii jaar ook ioch ook ook al houdi hei schone lied „Uren, aliijd een blijde gebeurtenis iwee gemeentebegrotingen dagen, maanden, jaren vliegen als van Haarlem, in Februari en in November, er zaten precies een schaduw heen" ons de snelle negen maanden iussen. Wij kunnen U de verzekering vaari van vader Tijd ielkens op geven, dai dii vooreerst niei meer zal kunnen voorkomen. Oudejaarsavond bijna griezelig voor. Dan hebben we iwee honderdjarigen, of daarboven, me- Weel je nog, zeiden wij vorsers in vrouw Krouwels in Haarlem en Aalije Japings in Spaarn- e jongsie siede_i.]ke geschiedenis, weei je nog, dai dit dam. Tweemaal, mei 'n mislukie zomer er iussen, iogen j-eme ericnije ons zoveel narigheid bezorgd heefi of dai we ook naar hei Bloemendaalse Kopje om ie bobsleeën, i gro e vei slag m een dure lijsi niei misstaan zou hebben? op 28 Februari en op 28 November. Nu, dai is ook 'n hoge °^>i t was meneer Jansen kwaad, omdai hij zo uitzondering, naar de wijze heren in de Bili kunnen be- sc an aug gehuisvest bleef; hij wooni nu vorstelijk in een vestigen. Twee circussen sloegen hun ienien op en iwee van e ve e nieuwe huizen, die dii jaar zijn afgebouwd, bloemencorso's trokken door siad en bollenstreek. Lachende lente Opfrissertje in Zandvoort Rumoer in casa fts} SANCTUS BAVO VER ZORGDE KERSTAVOND Populair H.O.V.-concert voor K.A.B.-leden KOOPJES VOOR DE A.S. EN JONGE MOEDER 10 KORTING VOOR DE BABy Strandreddingsboot sloeg om Wanneer we, met de Oudejaarsavond 1952 in zicht, eens rustig de sportieve balans gaan opmaken van de gebeurtenissen in Haarlem en omgeving op sportgebied, dan is onze eerste con clusie dat Haarlem ook in het nu bijkans vervlogen jaar weer een belangrijk aandeel heeft gehad in hetgeen er op het gebied van de sportbeoefening is geschied en gepresteerd. En als we dan het woord sport gebruiken dringt niet op de eer ste plaats de voetbal naar voren, neen, het waren niet slechts de voetballers die de eer van Haarlem ais sportstad hebben hoog gehouden. In diverse onderdelen van de sportbeoefening hebben Haarlem en de omliggende plaatsen, meer in 't bijzonder dus Kennemerland, hun steentje bijgedragen aan de ontwikkeling van de sport in 't algemeen en door diverse prachtige successen de grote glorie van de sport doen uitstralen. Zodat we met trots kunnen gewagen van een batig saldo op de Haarlemse sport- balans 1952. Hockeysport bloeit Zwemmers aan start Pech bij de athletiek Roozenburg wereld kampioen H.O.V. EN PROVINCIE Honderdste voorstelling en première bij het Vrije Toneel Het inwoneraantal van Haarlem nam eerst toe, zakte daarna maanden achtereen en bedraagt tenslotte toch weer meer dan op 31 December 1951. Aan de geboorten heeft het niet gelegen, zegt de ambtenaar van de Burgerlijke Stand en die weet het. De ouden van dagen doen het hier ook best, maar het jongvolk heeft nogal de kriebel in het bloed en zoekt de wijde wereld. Overweegt men hst aantal sterfgeval len, dan blijkt, dat het verkeer bijna iedere maand slachtoffers eist, heiaas dikwijls van veelbelovende levens. Twaalf dodelijke verkeersongevallen heeft de politie geboekstaafd, om nog maar niet te spreken van dc honderden stad- en streekgenoten, die zwaar of lichtgewonden werden, of voor altijd de gevolgen van een aanrijding moeten meedragen. Daarom is het zo prettig te mogen vermelden, dat de scholen weer allen deelnamen aan de verkeersexa- mens: jong geleerd, als volwassene ge daan, ook al zal de jeugdige overmoed wel eens parten spelen. Die hadden de 2400 konijnen, die in Januari in het Concertgebouw knabbel den ook en wij zouden de exemplaren in de kerstpot met graag betaald heb ben. Over tentoonstellingen gesproken: daar weten we in Haarlem raad mee. In de Vishal konden we in Maart zien wat er allemaal in de Noordzee te koop is en daarna reed er een mimatuur- spoorwegjA lieten politie en gedeti neerden zien wat er met huisvlijt te bereiken is en Amsterdamse schilders hoe een kunstwerk tot stand komt. De gouden banketbakkers toverden een „boete Inval de Hobby-club verbaas de de bezoekers en tol slot kwamen de vo^ltjes nog eens op bezoek- En de waardige Vleeshal heeft haar standing nauwgezet opgehouden. „Van de Olm tot de Hoos" ter ere van de boekdruk kunst, de beeldhouwwerken der ban ketbakkers en van wol. Bronner, schepper van het Hildebrand-inonu- ment. Vooral' de „Camera Obscura" slaagde, niet in het minst door de his torische expositie in de bovenzaal. De plaatsing van het monument.... och, het wordt ons te moede, er rust blijk- paar een fatum op. In Januari lachte de lente niet alleen op de bloemententoonstelling te msse, maar ook in de hoofden van ue brandweerlieden. De brandweerstaf van Ote leek veroverden de Haarlem mers in Koog aan de Zaan, maar kort daarop triomfeerde Bloemendaal er mee, daarna Zandvoort en toen Sant poort. Hel opvallende is, dat deze grapjes ook door de vuurgod zijn ge waardeerd want er is slechts een brand van formaat geboekstaafd, die in de Hema op 27 Februari, maar twee Haarlemse brandweerlieden werden on derscheiden. Laten we hopen, dat het werk voor de Dienst Bescherming Bur gerlijke Bevolking ook preventief mag blijven- De uitreiking van meer dan 10U verzetskruisen en 250 onderscheidingen „Orde en Vrede" en het Gestelse- straatje met gedenksteen te Bloemen daal herinneren ons aan bange tijden, waarnaar we niet terugverlangen. Lieve help, wat hebben we ons druk de straat vloeide, in hetzelfde jaar, dat v M VTL- V**-' gemaakt om de voorgenomen melksa- nering. Ir. dezelfde tijd, dat in de Haar lemmermeer 4500 liter van het koste lijke koeproduct door een botsing over hoe kan t het eeuwfeest der drooglegging van de Meer luisterrijk gevierd werd. W?t rrer overigens al niet gevierd werd. Het honderdjarig bestaan van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, het veertigjarig bestaan der Katholieke Textielarbeidersbond, van St. Martmus der onderofficieren, de Katholieke Grafische Bond, de R.K. Middenstand te Heemstede, zestig jaar boekhandel Coebergh met een Pause lijke verrassing, een zelfde aantal jaren voor de K.A.B. in Heemstee, ook met een koker uit Rome voor bestuursleden, vijftig jaar Cronjéstraat met lichtjes en koopjes, gouden feesten van de Paul Kruger-collectanten. van het Energie- en Reinigingsbednjf, een piepzilveren bureau voor Beroepskeuze, toneelclub „St. Genesius", Kleine Theresia-Stich- ting en de Landbouwwinterschool te Voorhout. Maar dat is allemaal niks vergeleken bij de 200-jarige Hollandse Maatschappij voor Wetenschappen, de 175 jaar oude Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en de twee eeuwen bestaan de uitgeverij Erven Bohn. Vooruit dan maar, ook de parochie in het Klever park stak in het goud en de sportclub H-B.C. te Heemstede en.genoeg, we duizelen van de bloemen, verwisselen de toespraken en de feestpakken- Laten we dus een opfrissertje in Zandvoort gaan halen, waar in de regenachtige zomer toch nog 350.0U0 maal een strandstoel verhuurd werd. Op het circuit raasden verschillende malen de motoren, de watertoren werd officieel in gebruik genomen, de Cara van-kwestie deed veel stof opwaaien, een hotel van 1J4 millioen gulden en met 120 bedden is in wording, evenals de speelplaats voor de katholieke school, op een gedeelte van een voor malige begraafplaats, u weet wel. De zomer bracht ook wear heel wat goeds in het openlucht-theater te Bloemendaal en ondanks de vele regen bleef het droog op de meeste avonden. Het rij dend carillon zal nog wel eens terug komen. Jammer dat de Kennemerspe- lers het met „Kermisduel" zo slecht troffen. Ze zullen straks revanche nemen. Over theaters gesproken, 1 April opende de Lido-bioscoop haar deuren en in- November bestond Rembrandt een kwart eeuw; de Nederlandse Coma- die werd vaste bespeelster van onze Stadsschouwburg en het mag geenszins een theaterstukje genoemd worden, dat de H-O.V. op weg is provinciaal orkest te vyorden. De stunt voor een concert voor raadsleden van 28 gemeenten brengt haar rente wel op. De stem van Lucien Louman. de oratorium-zanger, zal voor altijd zwijgen- Albert de Klerk eerde op het orgel de 60-jarige Henk Andriessen, directeur Baard is in zijn sas met de aanwinst „Dans om het gou den kalf" m het Frans Halsmuseum; de jarige schilder H- F. Boot exposeerde zijn werken in het Huis van Looy. Charles Dickens herleefde terwille van de R.K. Leeszaal en het Internationaal Orgelconcert bracht de naam der Bavo- stad tot ver over de grenzen. Dat deed de Stichting „Plaarlems Bloei" ook met de verspreiding van duizenden folders in verschillende talen over de hele we reld. Straks moet de rente komen als de stad een avondsprookje is. De over heid stak er al f 70.000 in en het be drijfsleven bleef niet achter. Laten we met vergeten een pluim op de hoed te zetten van het Centrum-comité „Konin ginnedag", dat de Carnavalsoptocht uit Kerkraae overplantte en ons op het vogelschieten vergastte. Wel een dei- aardigste gebeurtenissen van het jaar, ai mag de aankomst van Jacoba van Beieren per helicoptère op „Keuken hof" met ere geregistreerd worden- En wanneer we dan over bijzondere din gen schrijven, mag de verbreding van de Spaarndamse sluis terwille van twee nieuwe schepen Safi en Mogador van onze onvolprezen scheepswerven niet vergeten worden. Misschien vindt u echter het bezoek van de Keizerin van Vietnam nog wel zo grootscheeps. De moord op de Haarlemse scheepsbou wer (12 jaar voor de schoonzoon) be licht weer een andere donkere - zijde van het Spaarne. Nu en dan was er flink rumoer in casa. Om de nieuwe verbinding HaarlemBloemendaal bij de Orionweg, de winkelsluitings-wet (het sigaartje op Dinsdagmiddag!), de wij- zigmgsplannen voor de N-Z.H.-bussen; de uitslag der Tweede Kamer-verkie zingen, die Welter in onze streek flink te paard tilden en de processen rondom de Kalkzandstccnfabriek te Hillegom. en he nieuwe raadhuisplan van Bloe mendaal. Ja, daar in 't hart van de bollenstreek werd de eigen beurs geopend met een restaurant haute couture. In Haarlem weten ze echter ook van bouwen. Het Mendel-lyceum werd aanbesteed, het derde perron is in aanbouw, 1000 wo ningen kwamen of zijn in aanbouw, het Coornhert-lyceum is bijna voor de helft klaar, de Vilhelminastraat werd een boulevard en het hoofdbureau van politie sorry! Santpoort bleef niet achter door het Lavigerie-college der Witte Paters en in Heemstede verrijst de Flora-Hollywood, terwijl millioenen bollen lekker ingepakt tot het najaar dutten. Twee buitens in Heemstede werden uit hun rust opgeschrikt: in de Hartenkamp resideren nu de Broeders Penitenten met hun pupillen en op het terrein van Eikenrode zal het Marine- hospitaal eindelijk een vaste burcht worden. Om even in de ziekenhuissfeer te blijven. Dr. J. Stoffelsma werd de tweede longarts en dr. J. G. Hoge en jhr. C. J. G. von Winning vierden hun zilveren jubileum aan de Mariastich- ting. Enkele andere personalia: Mgr. A. v. d. Bronk uit Bloemendaal werd be noemd tot Apostolisch Vicaris van Ku- masi en Mgr. M. Lucas uit Haarlem tot Apostolisch Internuntius in India. In Noordwijkerhout nam burgemeester v. Iersel afscheid en w-erd de heer F. v. d- Weijden zijn opvolger, in Heem stede ruimde wethouder Bakhuijzen v. d. Brink zijn plaats in voor de heer A. J. v. Houten en de pulitie-chef Huijsman in Zandvoort is even nieuw als commissaris' De Boer in de Spaar- nestad. Bij kaarslicht in de grote hal van het Stadhuis sprak mr. Th. Wesstra zijn afscheidsrede als gemeente-secre taris uit en werd mr. H. E. Phaff als zodanig geïnstalleerd- Betreurd werden Mgr. B. van Leeuwen te Hillegom. oud-pastoor J. v. Niekerk van Over- veen en pastoor H. Wennen uit Nieuw- Vennep. De Heemsteedse parochie van O.L.V. Hemelvaart bestond een kwart eeuw. Bloemendaal zal eindelijk een nieuw Godshuis krijgen en verder werd in Heemstede een U.L.O.-school voor meisjes geopend. Dat is natuurlijk be langrijker dan de opening van het 2e Nazorg-paviljoen, het jubileren van de Zweminrichting aan de Houtvaart en de ingebruikneming van de zevende katholieke speeltuin ..Hof van Eden" in Noord. Toch heeft men er in de stad over gesproken- Juichen kon men om twee grote voetbal-gebeurtenissen: het kampioenschap van „Haarlem" en de wedstrijd Raadsleden versus journalis ten. De Kennemerduinen kwamen weer in trek: 200-000 bezoeaers, die de leden van de dit jaar opgerichte Natuurwacht wel ontmoet zullen hebben. De heren C. Bakker, directeur van de P.T.T. te Haarlem en mr. P. Barbas, voorzitter van de Sociale Raad, kunnen, nu ze gepensionneerd zijn, naar hartelust in de duinen wandeler. Nog meer nieuws van het Roomse front. De „Tutenberg" in Vogelenzang kreeg een nieuwe kapel, de katholieke studenten richtten „Sanctus Bavo" op en in het paviljoen aan de Zeeweg werd in de zomermaanden een Zon dagsmis voor de kampeerders gelezen. De moeilijkheden over een nieuw kerk hof voor onze dierbare gestorvenen zijn nu opgelost, aan de Vergierdeweg be gint de ophoging van een groot terrein. Iets nieuws was ook de Paasviering om 11 uur op de Zaterdag vóór het feest der Verrijzenis. En met ere mag het nieuwe onderdak van „De Open Deur" in de Gierstraat genoemd worden In het volkrijke Noord worstelt men nog met het zakenprobleem en met nog veel meer, doch er kwam een tweede postagentschap en een Tandheelkundige Kliniek, na 25 jaar tandverzorging. Hiermede beëindigen wij onze vlucht door het jaar 1952- Er is natuurlijk nog veel meer gebeurd, want hoe zouden we anders elke dag maar weer de krant vol hebben gekregen? Wi.i zijr. veel te serieus om te fantaseren als het nieuws niet komen wil. Wat za' 1953 brengen? Raads- en rechtbankverslagen, gevonden voorwer pen, burgerlijke stand, ton- :1- en mu ziekrecensies en 'n hard vol politiek ter gelegenheid van de verkiezingen voor de gemeenteraad. Liefst geen grote branden, veel woningen, hartelijke ju bilea, weinig werkloosheid. drommen vreemdelingen, goede kunst en werk- sc-heppende industrie. En voor u. lezer persoonlijk: gezondheid, zegen en wel stand. De leden van de Haarlemse Katholieke Studentenvereniging Sanctus Bavo hebben voor de oudere meisjes van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Heemstede een herhaling gegeven van de Kerstavond, die zij al eerder in eigen kring gehouden hadden. Kapelaan Von Fisenne heette pastoor Van Noort en de studenten van harte welkom. In de kleine gezellige zaal van het Heem steeds parochiehuis wisten de studenten een intieme kerstsfeer te scheppen. Het kerstverhaal naar de tekst van het Lucas- evangelie werd geïllustreerd met declamatie en solozang, terwijl het koor dat deze keer onder leiding stond van de heer J. J. M. Krouwels, enkele liederen ten gehore bracht. Na de pauze las de heer P. van der Wei den het „Visioen van de Keizer", «en der Christuslegenden van Selmn Lagerlöf. voor. De kerstavond werd besloten met het ge zamenlijk zingen van enkele kerstliederen. Kapelaan Von Fisenne dankte de studen ten hartelijk en sprak de hoop uit. dat een avond als deze in de toekomst nog eens zou kunnen plaats vinden. Pastoor Van Noort sprak zijn waardering uit over het feit, dat studenten, in menig opzicht meer bevoorrecht, andere jonge mensen in hun kerstviering hebben willen laten delen. De K.A.B.. het C.N.V. en het N.V.V. heb- ben in overleg met de H.O.V. besloten we derom drie belangrijke populaire concer ten te geven, waarvan 't eerste zal plaats hebben op Woensdag 7 Januari in het Con certgebouw, des avonds acht uur precies. Het programma, dat zal worden ingeleid door Wouter Paap, is door de dirigent als volgt samengesteld: 1. Symphonie No. 5 in e kl. terts Op. 95 ,.Aus der neuen Welt", Antonin Dvorak. Pauze. 2. Jeux d'enfants (Kinderspelen) a. Mars (trompet en trom), b. Berceuse (de pop), c. Impromptu (de tol), d. Duo (papaatje en mamaatje), e. Galop (het bal): Georges Bizet. 3. Ouver ture „Wilhelm Tell", Gioacchino Rossini. Advertentie 59 Het is een voor de hand liggend feit, dat men, al bladerend in de geschiedenis van Kennemerland, veilig beschut achter de duinenrij langs het Noordzeestrand, herhaalde malen feiten ontmoet, die rechtstreeks of zijdelings verband houden met die zee. Is eigenlijk niet het gehele leven in deze streek afgestemd op de zee en de mensen, die haar bevaren? Het jaar 1952, dat over enkele uren, wanneer de kiok twaalf slaat, zijn laatste adem zal uitblazen, is doorweven met dergelijke feiten. En helaas staat daarbij bovenaan de ramp, die 15 januari de motortrawler Alkmaar IJM 31 trof. Veertien dappere zeelieden gingen in een storm van onge kende hevigheid ergens voor de Noorse kust met hun schip ten onder. De storm duurde slechts enkele uren. Daarna praaiden de Nederlandse vissersschepen el kaar. Zij beantwoordden eikaars oproep. Alleen de Alkmaar zweeg en na span nende uren van zoeken moest ais vaststaand worden aangenomen: Het schip is met man en muis vergaan. mogen wachten op de (vertraagde) binnenkomst van het Amerikaanse troepenschip „General S. D. Sturgis", dat tussen 1 en 3 uur 's nachts ruim 100 repatriërende Kcrea-vrijwilligers in de Noordersluis debarkeerde. In de sector visserij was ook weer zo het een en ander te beleven. Vrij dag 22 Februari werd bekend, dat de stoomtrawler Bloemendaal IJm. 71 de bedrijfschapswimpel gedurende een jaar mocht voeren voor de best verzorgde vis. 1 Maart werd in Beverwijk een vis- conservenfabriek in bedrijf gesteld en 13 Maart keek de IJmuidense visstra- wereld verbaasd naar een „meekar, sche Willem Beukelszoon", een haringkaak- machine, die het vijf- tot zesmaal vlug ger doet dan de snelste haringkaken het met de hand kan. Een ander nieuw snufje was op 18 Juli in de Haringbaven te zien, toen daar voor het eerst in IJmuiden eer. schip, het was een Poolse trawler, mechanisch werd gelost Nog andere hoogtepunten zijn van de visserijwereld te melden. Op 8 April werden de sleephellingen van het Staatsvissershavenbedrijf. met de bouw waarvan reeds voor de oorlog was be gonnen, onofficieel in bedrijf gesteld, precies cp de 65ste verjaardag van dok en hellingmeester A. Neve. En op September was het 25 jaar geleder, dat directeur P. J. Verwayen van de zee naar de Visserijschool verhuisde. Er waren ook dieptepunten, con flicten. zoals er een in de eerste da gen van het jaar reeds rond de stoomtrawler De Hoop ontstond en zoals zich vooral manifesteerde voor WErrg LEDIKANTJE met sluier 29.95 Pracht WIEGJE 29.95 BOX met bodem en verhoging 22.95 KINDERWAGENS 69.75, 89.75 99.75 IN TEXTIEL SPOTKOOPJES Tevens gedurende de OPRUIMING OP ALLE TEXTIEL. ANEGANG 46 - GK. HOUTSTK. 116 In IJmuiden heerste grote verslagen heid. Maandag 28 Januari werd offi cieel tot rouwdag verklaard, welke be sloten werd met een indrukwekkend gebedsuur, waaraan 1.600 personen van alle kerkelijke richtingen in IJmuidens grootste kerk deelnamen. Een comité uit de burgerij besloot tot oprichting van een Vissersgedenkteken, waarvoor thans rond f 13.500 is bijeen gebracht en dat opgericht zal worden op de Kop van de Vissershaven als een hulde aan alien, die op zee het leven lieten. De Alkmaar ging ten onder. Maar kort daarvoor. Zaterdag 12 Januari, maakten de mannen van de Postboy IJM 35 bange uren door, toen hun schip bij Oster.de op een zandbank aan de grond liep. Het schip helde 70 graden, maar kon met de vloed toch weer diep water bereiken. 20 Februari liep achter het forteiland te IJmuiden de „Melis- kerk" aan de grond en 5 sleepboten waren nodig om het schip weer vlot te trekken. 2 September liep de Poolse trawler Brozd bij Egmond aan Zee op het strand en 's Maandags daarop, het was toen 8» September, werd de garnalen- kotter Jodi Anjo bij het binnenlopen van de Vissershaven door de Katwijkse legger Jan KW 84 aangevaren en tot zinken gebracht. Op de mistige derde October zagen wij aan het strand te IJmuiden de hopperzuiger Brunsbuttel, die zich in de pieren vergist had, aan de grond zitten, maar nog dezelfde mid dag was het schip weer vlot. De Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade heeft dit jaar ook van zich doen spre- fczn. Op 10 Maart publiceerden wjj het bericht, dat deze brigade als eerste in den lande de beschikking had gekre gen over walkie-talkies. Maar op Zater dag 21 Juni beleefden acht mensen, die met de motorstrandreddingboot „Alba tros" een demonstratie-tocht voor de kust maakten, een hachelijk avontuur. Ongeveer 250 meter van het strand sloeg de boot om en de acht inzittenden konden slechts op het nippertje worden gered. De storm, die begin November vele schepen in moeilijkheden bracht. liet de kust van Kennemerland met rust. Maar de gevolgen werden toch in IJmuiden gevoeld. Bij Hoek van Hol land blokkeerde de Faustus de Nieuwe Waterweg en zo werd het 8 en 9 No vember een druk weekend voor de sluizen van IJmuiden. Hierdoor ook kreeg IJmuiden het prachtige zeekasteel „Nieuw-Amsterdam" binnen zijn gren zen. En een ander gevolg was, dat uw verslaggever tol in het holst van de nacht, die door regen, hagel en wind niet bepaald veraangenaamd werd, te zamen met hoge legerautoriteiten heeft Sportbeoefening is in ons vaderland een zeer voornaam onderdeel geworden van het maatschappelijk bestel en het zou niet in overeenstemming met haar reputatie zijn geweest indien Haarlem, niet voor niets de bakermat van de vaderlandse sport genoemd, aan de ont wikkeling daarvan niet het hare had bijgedragen. De Haarlemmers hebben hun plicht gedaan zowel op organisa torisch gebied als op het terrein van de directe en daadwerkelijke sportbeoefe ning. Want door fraaie sportieve suc cessen werd Haarlem ook in 1952 meer dan eens in het volle licht der schijn werpers geplaatst en wanneer we dan hieronder een korte opsomming gaan geven van hetgeen het meest tot de verbeelding der massa heeft gesproken, dan beginnen we toch maar met de voetbalsport, omdat deze altijd nog de voornaamste plaats inneemt in de ve lerlei takken van sportbeoefening. Welnu, Haarlem is vooral in de na oorlogse jaren meer dan eens de „Stad der kampioenen" genoemd en 1952 heeft deze ere-titel nog eens extra willen on derstrepen. De H.F.C. „Haarlem" ver overde weer een afdelingstitel, Storm vogels, de naaste buurman van „Groot Haarlem", werd tweede klas kampioen en promoveerde naar de hoogste afde ling van de K.N.V.B. Een schitterende prestatie na de zo ongelukkige degra datie van enkele jaren geleden. E.H.S. en A.D.O. vierde klas kampioen (zonder promotie evenwel) en dat onze voet ballers ook in het nationale verband een woordje hebben meegesproken blijkt uit het feit dat Haarlem en om geving diverse spelers aan het Neder landse Elftal leverde. Piet Kraak, (jam merlijk op non-actief wegens een ern stige beenblessure, opgelopen in de wed strijd StormvogelsVitesse) Bies- brouck, Odenthal en v. d. Kuyl hiel den de eer van het Haarlemse voetbal hoog in internationale wedstrijden. Dat wij Haarlemmers nog wel het een en ander kunnen leren op voetbalgebied bewees het bezoek van drie Engelse prof-clubs aan onze stad. dat zich ho pelijk in 1953 nog eens zal herhalen. De Haarlemmers hebben gelukkig niet alleen oog voor de voetbal. Wan neer men op Zondagmiddag zijn schre den richt naar het schone Bloemendaal, daar in de buurt van het wereldberoem de „Kopje", dan ziet men duizenden zich vermaken met de hockeysport, het zij als toeschouwer, hetzij als speler. B.M.H.C. boerde weer goed in de hoog ste afdeling van de hockeywereld: H. B. S. bleek een sterk vertegenwoordiger in de Overgang en dan de Bloemen daalse dames. Zij bestonden het om ook in 1952 kampioen van Nederland te worden! Met Alliance en Rood Wit op Heemstede is Haarlem een krachtig bol werk in Nederlands Hockeywereld en met de clubs als Strawberries. Zand voort. Eechtrop in de onmiddellijke na bijheid, het katholieke Ever Swift (Haarlem) en D.E.M. (Beverwijk) was Hockey dus goed vertegenwoordigd. Ook op internationaal gebied telden onze dames mee. We noemen de da mes Jurrissen en Goeting van B. D. H. C. en Rood Wit en het verheugt ons juist nog even te kunnen vertel len, dat de R. K. Hockeyclub Allian ce misschien in de dames Bouwman en Neelissen krachten bezit, die het nationale shirt met ere kunnen dra gen. Dat béwezen de kortgeleden in Bloemendaal gehouden selectie-wed strijden. Van Hockey naar het zwembad is maar een klein sprongetje en ook in deze zo bij uitstek vaderlandse sport heeft Haarlem z'n aandeel gehad. Tij dens de negende Haarlemse Sportweek, een evenement, welke we terloops even uit de doeken willen halen omdat in tegenstelling met andere steden de Haarlemse sportweek volop reden van bestaan heeft gekregen en van waaruit een machtige propaganda wordt ge maakt voor de sportbeoefening, in deze sportweek dan, verschenen alle cracks, die Nederland op zwemgebied aan de „markt" brengt, aan de start als selec tie voor de Olympische Spelen. Joris Tjebbes van H.P.C.. recordhouder op de 100 meter borstcrawl o.a. is een machtig propagandist gebleken voor de Haarlemse wedstrijdsport en wie her innert zich niet de beroemd en berucht geworden strijd van het Natio nale Waterpoloteam tijdens de Olym piade? Twee Haarlemse jongens, Cor Braasem en Gerrit Bijlsma behoorden tot het zevental, dat, wanneer alles een normaal verloop zou hebben gehad, met de tweede, zo niet de eerste prijs schoot zou zijn gegaan. Onze wielrenners deden in 1952 niet zo van zich spreken als in andere ja ren. Wereldkampioenen of nationale kampioenen telden we ditmaal niet maar in enkele „klassiekers" zagen we Haarlemse namen op eerste plaatsen en behoorde Gerrit Voorting niet tot de succesvolle Tour de France-ploeg? Kennemerland had bij de ,moeder der sporten", de athletiek, pech. Van Egmond, de kranige hink-stapspringer. van D.E.M., kon zijn kampioenstitel dit jaar niet verdedigen omdat hij tijdens de HollandBelgië-ontmoeting in den Bosch een blessure opliep. Hij werd op zijn nummer met een sprong van 14 me ter 26 winnaar, maar dit was dan ook zijn enige grote wapenfeit, omdat een bloeduitstorting hem verhinderde aan de belangrijke nationale en internatio nale wedstrijden deel te nemen. Athle tiek is in Haarlem en omgeving trou wens min of meer het stiefkindje. Het gemis van een goed geoutilleerde sin- teibaan in een sportstad bij uitnemend heid, zoals Haarlem er een is, deed en doet zich voelen, waardoor belangrijke nationale evenementen nimmer binnen de muren van de Spaarnestad plaats vinden. Zo hebben we dus in vogelvlucht even de voornaamste sportprestaties en sport- figuren voor het voetlicht gebracht, maar dat er nog heel wat meer heeft plaatsgevonden kunt u rustig van ons aannemen. Er werd met animo cricket gespeeld, Rood en Wit en Haarlem zi.in krachtige eerste klassers op dat gebied: de zeilers en roeiers genoten volop van hun sport en ook de moder ne zaalsporten, als volleyball en bas ketball trokken heel wat liefhebbers. Gymnastiek en handbal, korfbal en honkbal, het waren allemaal sporten waarin Haarlemmers tot zeer behoor lijke prestaties kwamen. Vooral in de honkbalsport tellen de Haarlemmers geducht mee, want diverse Haarlem mers verdedigden de nationale kleuren tegen België en andere buitenlandse teams. De traditionele Honkbalsteden- wedstrijd HaarlemAmsterdam werd, .zoals gewoonlijk, ook nu weer door de Haarlemse ploeg gewonnen. Aan het slot van deze revue nog even naar de meer rustige zaal- en denk sporten. Het voornaamste feit was de zege van de Haarlemse IJmuidenaar, of IJmuidense Haarlemmer, zoals men wil, Piet Roozenburg, in de strijd om de wereldtitel dammen. Van het grootse tournooi vonden in Haarlem de laatste vijf partijen plaats en het gelukte Roo zenburg zijn wereldtitel te prolongeren. Bij de biljarters handhaafde Piet Kobus zich als hoofdklasser en eindigde in het tournooi om de libre-titel kort geleden op de derde plaats. Al met al dus een sportjaar waarop wij Haarlemmers met recht trots kun nen zijn. En wanneer we dan tot slot nog kunnen vermelden dat de sportbe oefening in katholiek verband steeds beter begrepen wordt en onze katholie ke sportclubs een periode van grote bloei doormaken, dan mogen we inder daad op een succesvol 1952 terugzien. Vooral ook omdat organisatorisch ook wel het een en ander is gebeurd binnen onze muren. Wij wijzen nog even naar de internationale sportconferentie, wel ke plaats vond in het Haarlemse stad huis en wanneer we daarbij tevens nog evén vertellen dat Haarlems vroede va deren de sport in het algemeen een goed hart toedragen, hetgeen moge blijken uit de ijver waarmee gestreefd wordt om het tekort aan goede sportvelden en sportzalen ongedaan te maken, wel, dan mogen we over de toekomst van de sport in Haarlem goede verwachtingen koesteren. De instelling door het Haarlemse ge meentebestuur van een speciale Sport raad. enkele dagen geleden, wijst in de richting van een algemene overheidsbe moeiing in de goede zin van het woord en daarmee mogen de Haarlemmers zich gelukkig prijzen. De sport nam in 1952 dus een zeer voorname plaats in en wanneer de voor tekenen niet bedriegen gaan we een minstens even succesvol 1953 tegemoet. Daarvoor staan de leiders in Haarlem, maar ook de sportbeoefenaars zelf, ons borgt P. K. vloot Vlag- o ver- op de 's Za- het vertrek van de harin getjesdag werd door het gesel schaduwd. De vloot voer niet vastgestelde datum, doch pas terdags uit. Maar alles werd veree ten toen de Katwiiker Neputunus KW] 45 verrassend winnaar werd van de traditionele haringrace. De zorgen om het bedrijf gaande te houden kwamen vooral tot uitinr in het verkopen van roede trawlers aar het buitenland. 15 Maart vertrokken de Claes Compaen. Assan Rei? en Simon de Danser naar hun nie i we baas in Kiel. De Batavia werd naar Boston te rug verkocht en begon 18 Juni aan de oversteek. En in het begin van Decem ber werd bekend, dat de Bruinvis en de Maria Elizabeth naar Noorwegen ver kocht waren. No? even terug naar het reddingwe zen. Want 1 Mei was het 25 jaar gele den dat schinper Jaap van der Meulen van de reddingboot ..Neeltje Jacoba"* zijn eerste reis maakte. En nu wii het toch over redden hebben, mag niet on vermeld blijven de avontuur! ke tocht van de motortrawler Allan Water, die op zee een onbemand nasFasiersscheea- ie vond en het 15 October behouden in IJmuiden binnenbracht. In hun Memorie van Antwoord delen Ged. Staten van Noord-Holland mede. dat reeds door vijftien gemeenteraden een beslissing is genomen tot subsidië ring van de H.O.V. overeenkomstig een bepaald schema. Indien de plannen zich volgens de verwachtingen van G.S. ont wikkelen. zal de H.O.V. worden omgezet in een stichting, welke het provinciale orkest zal beheren. Omtrent de subsi diëring van die stichting door de pro vincie zullen G.S. te gelegener tijd een voorstel aan de Staten doen Zij hopen, dat dit spoedig het geval zal zijn. Het Vrije Toneel, onder leiding van An ton Ruvs, zal Zaterdag 3 Januari a.£. in de Stadsschouwburg te Haarlem, de 100e voorstelling geven van „Engelen zonde vleugels". Frans blijspel van Albert Husscn. Maandag 5 Januari zal eveneens in de Stadsschouwburg te Haarlem cie pre mière plaats vinden van „Daar moet je 'n vrouw voor zijn" (Trust a Woman), Engels blijspel van Terence Dudley, in de verta ling van Gerard Rekers en onder regie van Jan Teulings. Medespelenden zijn: Sara Heyblom. Nell Koppen. Henny Orri. Marianne van Wave- ren, Wim van den Brink, Eric van Ir.gen en Th. Dudok van Heel. Décor-ontwerp Lucas Wensing. Het voorlopige onderzoek heeft uitge wezen, dat het verongelukken van de Catalina „V.P. 211" van de Marine- Luchtvaartdienst in de Libanon niet kan worden geweten aan fouten of gebreken van het materieel. Het is wel zeker, dat de slechte weersomstandigheden in eerste instantie het ongeval hebben veroorzaakt. Advertentie helpt om het gelaat jong en gezond te houden! Jarenlang heeft de wetenschap niet kunnen verhoeden, dat het schu ren en schrapen bij het scheren de huid oud en schraal maakte. Thans is er echter een scheercrême samengesteld, die inderdaad een weldaad voor Uw huid is! Bijzonder heilzaam Ingrediënt De nieuwe Williams Shaving Cream bevat lanoline-extract, een onlangs door medici gedane ont dekking, waarmee de huid belang rijk beter in conditie wordt ge houden dan met gewone lanoline. Lanoline - extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren.en helpt de huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U Williams Shaving Cream gebruikt ondervindt Uw huid de weldaad van die wonder baarlijke substantie - en zult U bovendien beter en schoner ge schoren zijn! Scheer U morgen eens met Williams. Het is de enig scheercrême die lanoline-extract bevat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5