De tijd wordt aangekleed Over zes maanden eindelijk een Een koning in ballingschap Overleden in 1952 WAT DE VROUW IN DIT JAAR BEROERDE WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 PAGINA 7 sé 4 mmm De monarchie in onze tijd Religieuzen trekken de aandacht Het woord „landsiide", dat in Amerika figuurlijk gebruikt wordt om een politieke aardverschuiving aan te duiden, stond op 5 November in kolossale letters op de voorpagina's van bijna alle Amerikaanse kranten. Na twintig jaar Democratisch be wind waren de Republikeinen weer aan de macht gekomen; en over drie weken betreedt Eisenhower het Witte Huis, waar hij minstens vier jaar zetelen zal. 4 November is voor de Amerikanen de belangrijkste dag van het jaar geweest en al in 1951 waren de voorbereidingen voor de verkiezingen begonnen. Het hele jaar lang heeft het politieke leverTaan de overzijde van de Atlantische Oceaan in het teken van deze dag gestaan. De Amerikaanse verkiezingsstrijd is te vergelijken met een tenniscompetitie. In de voorronde zijn talrijke spelers uitge komen wier namen nu al weer helemaal vergeten zijn. Tot in Juli kon niemand met zekerheid zeggen dat bijvoorbeeld de senatoren Kefauver of Taft geen pre sident van de V.S. zouden worden. Maar op de. twaalfde van die maand werd Eisenhower winnaar van de demi-finale der Republikeinen en de zes en twintig ste versloeg Stevenson zijn Democrati sche rivalen. Toen begon het voorspel Op 20 Augustus stierf de leider van de West-Duitse socialisten Dr. Kurt Schu macher, de grote opponent van Bonds kanselier Adenauer. Zijn plaats werd ingenomen door Ollenhauer. litair verbond van zes West-Europese landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg). Die E.D.G. is indertijd ontworpen om West-Duitsland bij de verdediging van het vrije Europa in te schakelen, zonder tegelijkertijd onder meer Frankrijk reden te geven zich onveilig te voelen. Maar in West-Duitsland zelf stuit die defensiegemeenschap op krachtig verzet van vooral de socialis ten, die weliswaar in Augustus hun grote gangmaker dr. Kurt Schumacher verloren, maar die onder leiding van diens opvolger, Ollenhauer, onver saagd door zijn blijven strijden tegen de coalitie-regering van Bondskanse lier Adenauer. Eind Mei werd het Europese Defensieverdrag door de be trokken ministers van Buitenlandse van een verwoede eindstrijd, een voor spel waarin op de achtergrond Taft en Truman een belangrijke rol speelden. Maar de finale had een verrassend ver loop. De ezel, symbool van de Democra tische Partij, werd door de Republi keinse olifant onder de voet gelopen. In tussen heeft de „president-elect" een bezoek aan de president gebracht en heeft de man die straks aan het hoofd van de regering zal staan, zijn toekomstig kabinet békend gemaakt. De benoeming van Foster Dulles, de geestelijke vader van het Japanse vredesverdrag, tot mi nister van Buitenlandse Zaken heeft uiteraard bijzonder de aandacht getrok ken. De ook voor ons Europeanen zo belangrijke samenstelling van de nieuwe Amerikaanse regering is niet zo ongun stig uitgevallen als men wel gevreesd had, maar toch zal in het komend jaar de praktijk moeten uitwijzen wat wij van Washington kunnen verwachten. Vóór Eisenhower zich in de verkiezings- yy- en staalgemeenschap. De leidende or ganen van deze gemeenschap zijn nu eindelijk in functie getreden. De Raad en het Parlement, de Hoge Autoriteit en het Gerechtshof van het door Schu- man gelanceerde project zijn aan het werk gegaan. Het blijft evenwel be treurenswaardig, dat Engeland niet tot het Plan-Schuman wenst toe te treden, al hebben de Engelsen dan ook een permanente vertegenwoordiging naar de te Luxemburg gevestigde Hoge Autori teit gezonden. Groot-Brittannië wil wel samenwerken met de nu continentale kolen- en staalgemeenschap, maar het land wenst zich niet aan de leiding van dit Europese verbond te onderwer pen. Londen beroept zich op de ver plichtingen ten aanzien van het Ge menebest, die onverenigbaar geacht worden met onderwerping aan een Europees boven-nationaal gezag. Eden heeft in September in Straatsburg het Britse standpunt toegelicht en getracht te verdedigen, maar op het Europese vasteland was men teleurgesteld. De Raad van Europa heeft zich echter door Engelands afzijdigheid niet laten weer houden krachtig door te werken aan de Europese eenwording. In Straatsburg zijn dit jaar vruchtbare débatten ge houden, waarbij onder meer ook de Saar-kwestie ter sprake gebracht is. die eind November in een nieuw stadium kwam, toen de verkiezingen voor het Saarlandse parlement uitwezen, dat de na-oorlogse Franse politiek in dit ge bied door de bevolking niet ongunstig .werd beoordeeld. De Saarkwestie zou met één slag op gelost zijn wanneer er een verenigd Europa tot stand kwam, maar die zelfde Saar-kwestie stagneert juist de eenwording van Europa, want zolang Bonn en Parijs nog voortdurend onenig heid hebben over dit voor de kolen- en staalindustrie zo belangrijke gebied, kan er geen doelmatige samenwerking bestaan tussen de beide belangrijkste continentale West-Europese landen. Toch is die Europese eenheid vooral ook wegens de bedreiging uit het Oos ten dringend gewenst. Als wij er zelf niet in slagen de zes landen van het „Kleine Europa" aaneen te smeden, zou Stalin dit wel eens voor ons kunnen gaan doen, zo als nog niet lang geleden een andere dictator ons een „nieuwe orde bezorg de. In het grootste deel van ons we relddeel is er immers reeds een „één heid", al is die dan onder dwang tot stand gebracht. Hoe dreigend het ge vaar. dat ons vanuit Rusland belaagt, is, kan moeilijk vastgesteld worden. Er zijn wat dat aangaat twee theo rieën. In het Pentagon, het Ameri kaanse militaire hoofdkwartier te Washington,, gelooft me11 gezien Ruslands recente optreden in de V.N. ten aanzien van de Koreaanse kwestie, onmiddellijk oorlogsgevaar nog steeds bestaat. De Britse regering en de Britse generale staf staan daarentegen op het standpunt, dat de Russen er de voorkeur aan zullen geven de koude oorlog zo lang mogelijk voort te zetten. 19e partijcongres in Rusland De in Juli gehouden partijcongres sen in ie V.S., tijdens welke de candidaten voor het presidentschap werden gekozen, vormden het voor spel tot de felle verkiezingsstrijd, die in September officieel begon. Eisenhower trad tenslotte op 4 No vember als overwinnaar uit deze strijd te voorschijnnadat by de verkiezingen een record aantal stemmen was uitgebracht. De demo cratische candidaat, Stevenson, leed een beslissende nederlaag. door de gelopen reaanse en Chinese communistische troepen houden op het schiereiland on geveer millioen manschappen van de Verenigde Naties bezig. Stalin heeft een week geleden, in antwoord op een vraag van een redacteur van de New York Times, te kennen gegeven dat de Koreaanse oorlog lang genoeg geduurd heeft, maar kort te voren hadden de Russen in de Politieke Commissie en de Algemene Vergadering van de V.N. zich allerminst geneigd getoond mee te willen werken aan een oplossing van het probleem-Korea. Eisenhower is in het begin van deze maand de situatie ter plaatse gaan be studeren. Op de resultaten van deze reis zullen we tot na de presidentswis- seling, op 20 Januari volgend jaar. moe ten wachten. Naar Eisenhower's plan nen ten aanzien van de strijd in Korea is onder meer Churchill hoogst be nieuwd; de Britse premier heeft dezer dagen dan ook bekend gemaakt dat hij de toekomstige Amerikaanse president, nog vóór diens inauguratie, in New York wil spreken. In Indo-China, waar een soortgelijke oorlog "wordt uitgevochten als in Korea, strijden 450 duizend manschappen van de Franse Unie tegen 350 duizend com munistische Vietminh-soldaten, maar ondanks die numerieke meerderheid, staat het er op het ogenblik voor de Fransen niet goed voor. Ook aan het Indo-Chinese conflict zal binnen af zienbare tijd geen einde komen. Eerder bestaat zelfs de mogelijkheid, dat het conflict zich zal gaan uitbreiden. Ten slotte is er in Zuid-Oost-Azië nog een front, waar tegen communisten wordt gevochten, al betreft het hier guerilla's. In Malakka staan namelijk niet min der dan 300 duizend Britse soldaten te genover een vijandelijke strijdmacht van onbekende sterkte. In Malakka be ginnen de Britten de situatie te beheer sen, al kan men geen onverdeelde be- Toen in het midden van de 16e eeuw, namelijk in 1558, koningin Maria Tudor van Engeland overleed en zij werd opgevolgd door haar zus ter Èlizabeth de Eerste, begon er voor het Engelse volk een nieuw tijdperk. Het land beleefde onder Elizabeth's bewind een grote economische en cul turele bloei, maar de Kerkvervolging laaide weer in alle hevigheid op, na dat de katholieken onder het bewind van Maria gedurende vijf jaar hadden kunnen herademen. De monarchen van Engeland oefenden nog een grote persoonlijke macht uit en, de dood van een souverein had gewoonlijk ver strekkende politieke consequenties. Nu. vier eeuwen later, wordt Enge land. evenals de andere nog resteren de Europese parlementaire monar chieën, feitelijk geregeerd door minis ters. die politieke partijen vertegen woordigen. Toen dan ook dit jaar, in het mid den van de 20ste eeuw, koning George de Zesde overleed, en hij werd opge volgd door zijn dochter Elizabeth de Tweede, was het volk weliswaar diep onder de indruk, moor had de aan grijpende gebeurtenis toch minder staatkundige betekenis dan de ver vanging van de socialistische door een conservatieve „regering" die vorig jaar plaats vond, toen Churchill Attlee versloeg. verdreven. Aan de rechtmatige eisen van de Afrikanen zal meer gehoor ge geven moeten worden. Dat leidt trou wens ook voor andere gebieden van het Zwarte Werelddeel. De polities, die premier Malan in Zuid-Afrika voert, kan geen heil brengen, zolang er ras sendiscriminatie aan ten grondslag ligt. en de Fransen kunnen er misschien in slagen met gewapend optreden relletjes in de Noord-Afrikaanse landen Tunis en Marokko- te onderdrukken, als zij de oorspronkelijke bevolking niet meer zeggenschap wensen te geven over het bestuur van het eigen land. zullen alle krachtdadige maatregelen op <je duur de verstandhouding alleen maar ver slechteren. De Afrikaanse staat, <jie intussen dit jaar het meest de aandacht heeft ge trokken, was Egypte, officieel nog steeds een monarchie, maar feitelijk reeds een min of meer dictatoriaal ge regeerde republiek, sinds koning Fa- roek op 26 Juli in ballingschap ging en generaal Naguib aan de macht kwam. De generaal heeft zijn positie snel we ten te consolideren en het vertrek van de impopulaire ex-koning is dan ook door diens voormalige onderdanen niet ernstig betreurd. De wereld is weer wat veranderd sinds vorig jaar Zal Eisenhower zich in 1953 een goed president tonen? Neemt de NATO in Februari of Maart ver strekkende beslissingen? Komt de E.D.G. eindelijk deze zomer klaar? Zul len we dit jaar een wapenstilstand op Korea beleven? Laten we het hopen. H. BRONKHORST huimmminimum In Amerika is de Ezel Olifant onder de voet Europ. Defensiegemeenschap Dat zelfde stelsel wordt nu met minder succes ook in Kenya, een Britse kroonkolonie in Oost-Afrika, toegepast. Sinds een klein half jaar staat dit land plotseling in het middel punt van de internationale belangstel ling door de terreur, die aldaar door een geheim inlands genootschap, de Mau Mau, wordt uitgeoefend. De Brit ten hebben te laat maatregelen geno men om de beweging te onderdrukken. Met het uitroeien van deze gevaarlijke beweging wordt overigens de kwestie- Kenya niet opgelost. Dat kan op de duur alleen gebeuren door landhervor ming. De inheemse bevolking is door de blanke planters van de beste grond Laten wy het stervend jaar liever vaar wel wuiven met de tweehonderd soor ten plastic die in 1952 het leven van de huisvrouw vergemakkelijkt hebben, en hopen dat het wachtende jaar het de huisvrouw niet nóg moeilijker zal maken om goed om te springen met het natio nale inkomen dat nu eenmaal groten deels door haai- beherende handen gaat. A. Bgl. In 1952 zijn aan ons land o.m. de vol gende bekende persoonlijkheden door de dood ontvallen: Geestelijken Dr. B. Zuure WF, oud-missionaris. Mgr. M. Verboeks C.M., apost. vica ris van Surabaja. Mgr. C. Jurgens, oud-bisschop van Tugugarao (Phil.). Mgr. W. Panis M.S.C., oud-apost. vi caris van Menado. Dr. L. Willems, provinciaal Carmelie- ten Mgr. dr. B. J. Eras, oud-procurator v h. Ned. Episcopaat bij de H. Stoel. A. v. d. Maagdenberg C.s.s.R„ retrai teleider. C. Hoyng, oud-provinciaal Minder broeders-Conventuelen. G. Rhoen, plebaan-deken en proost Kapittel Roermond. R. v. d. Hengel, oud-deken van Hilver sum. J. F. A. Bots. deken van Gouda Mgr. M. F. Dekkers, rector „Marien- burg", Den Bosch. Mgr. B. van Leeuwen.' laatste Zoua- venpastoor. Staatslieden, ambtenaren, enz. Mr dr. A. van Doominck, oud-thesau- ner-generaal. Dr. A. van Voorthuijsen, oud-hoofd- insp B.O. G. Polak Darnels, journalist.. Mr. J. Fabius, advocaat-generaal. G. Hendriks, stichter van „De Nieuwe Eeuw". Jhr. ir. O. van Lidth de Jeude, oud minister. Mr. G. van Baren, oud-burgemeester van Delft. Mr. P. J. Reymer, oud-minister. H. Nestelroij, industrieel. F. baron Michiels van Verduynen, oud-gezant. H. J. den Hertog, oud-wethouder van Amsterdam. Mr. H. J. Knottenbelt, oud-Eerste- Kamerlid. Mr. dr. Cl. Prinsen, burgemeester van Breda. C. van Ledden Hulsebosch, oud-poli- tie-scheikundige. Mr. E. baron Michels van Verduynen, oud-minister en ambassadeur, Londen. Mr. W. baron van Verschuer, lid Ged. Staten van Gelderland. J. graaf Du Monceau, opperceremonie- meester en grootmeester honorair Huis van de Koningin. A. H. Verkade, industrieel. J. Goedkoop Jr., reder. Mr. F. Janssen, oud-lid Eerste en Tweede Kamer. H. Houben, air. HJB.S.. Maastricht. J. v. d. Bergh. journalist. J. B. Vesters. oud-journalist P. SteenbergheEngeringh, oud-voorz. Int. Kath. Vrouwen-Unie. Mr. A. Steinkühler, Eerste Kamerlid. Mr E. Bolsius, Gedeputeerde van Zuid-Holland. J. Leonard Lang. auto-pionier. A. Regout industrieel. D. Th. Buys, oud-dir. Kon. Rott Lloyd. Mr J. Terpstra, Tweede Kamerlid en oud-minister. B. L. Lampe, firmant Gebr. Lampe's modemagazijnen. W. A. van Berkel, uitvinder vleessnij machine. H. G. Winkelman, oud-opperbevel hebber land- en zeemacht De Mau Mau en de Britten De vrouwen, die buiten de mode staan, omdat ze tot onze krijgsmacht behoren en uniform dragen, zijn dit jaar omgedoopt tot „Milva's" en in die nieuwe organisatie, waarin het V.H.K. en het Verpleegsterscorps zijn samen gevoegd, is haar rechtspositie als militair nu ook definitief geregeld. De Milva is dit jaar ook begonnen met het wer ven van reserve-krachten voor het „plotten", een bepaald soort kaart-werk in dienst van de luchtmacht. Een andere cate gorie vrouwen in uniform, de ver pleegsters, hebben het afgelopen jaar de aandacht op zich gevestigd door dg grote algemene ac tie voor een groep noodlijdende oud verpleegsters. In haar tijd waren zij pioniersters en er bestond toen nog geen pensioen. Een pionierstei op ónder gebied, in de tijd dat de vrouw, ten algeme nen nutte, haat- vleugels begon uit tc slaan, was mevr. SteenbergheEnge ringh, die na dertig jaar presidente te zijn geweest van de „Union Mondiale des Organisations Féminines Catholi- ques", in het voor jaar die functie heeft neergelegd en na slechts een korte rustperiode dit na jaar is overleden. Altijd heeft deze wijze vrouw, die in ternationaal de lei ding had van de activiteit der katho lieke vrouwen, be grepen dat de vrouw die voor an deren iets wil be reiken niet buiten de politiek om kan. De verkiezingen van deze zomer heb ben het aantal ka tholieke vrouwen in de Kamer gehand haafd op twee. Naast dr. Marga Klompe heeft mej. dr. Anna de Waal 'n zetel be zet. Daar de Kamer- uitbreiding niet is doorgegaan, is Ag nes Nolte de fractie ontvallen. Anna de Waal staat even fel op de bres voor de gehuwde ambtenares als Indertijd Agnes Nolte, die heeft medegewerkt aan het rapport dat deze zomer over de kwestie werd uitgebracht en waarin wordt voor gesteld de getrouwde vrouw in Rijks dienst, die 30 jaar oud is of tien dienst jaren heeft of een hoge rang heeft be reikt, te .handhaven. Een compromis voorstel, dat echter menselijker is dan ontslag en dat vermoedelijk in 1953 wel zijn beslag zal krijgen. Al delen wij de mening van het R.K. Vrouwendispuut dat het al of niet werken buiten het gezin door de getrouwde vrouw wan neer de gezinsomstandigheden zulks toe laten, een kwestie is die uitsluitend de echtelieden persoonlijk aangaat. Het zal o.m. afhangen van de capaciteiten en het organisatievermogen van de vrouw en van de werkuren van man en vrouw. De „werkende" huisvrouw is bij bepaalde gezinsomstandigheden een alleszins re delijk aanvaardbare fuguur in deze tijd van veelal zeer beknopt wonen en van vergemakkelijkt huishouden. En op de weg der vereenvoudiging van het huishoudelijke werk schrijdt men steeds voort. De huishoudkunde, dit jaar verheven tot leerstoel aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, zal daar het hare toe bijdrager, en uiteindelijk profijtelijk neerdruppelen in de paar millioen Nederlandse keukens. Mevrouw Willinge PrinsVisser die de Huishoud kunde doceert, wat een levenstaak is, heeft haar voorzitterschap van de Bond van Plattelandsvrouwen dan ook neer gelegd. Onder haar leiding heeft deze Bond dit voorjaar "het vrouwelijk Jaar- beurspubliek een der beste tentoonstel lingen op het gebied van goed wonen voorgezet. (De expositie „Men en Huis" thans in het Amsterdamse Stedelijk Museum had daar wat kunnen leren!) Tenslotte zijn er de vrouwen die uit ons dichtbevolkte land worden wegge drongen en die gaan emigreren. Om haar te helpen by de voorbereidingen zijn dit jaar op initiatief van het Ned. Vrouwen Comité de Vrouwen Adviescommissies in iedere provincie ingesteld. Vrouwen van de verschillende gezindten stellen zich beschikbaar om vrotiwelijke emi granten in spé op allerlei wijzen van advies te dienen. Maar de emigratie is op het ogenblik een. pijnlijk onderwerp. Dat Rusland in ieder geval over een groot militair potentieel beschikt, viel bijvoorbeeld op te maken uit enige redevoeringen, die in October op het 19e congres van de Russische commu nistische partij het eerste sinds der tien jaar gehouden zijn. Twee voor aanstaande maarschalken van de Sov jet-Unie hebben er bij deze gelegenheid op gewezen, dat het huidige vijfjaren plan de wapenproductie tot ongekende hoogte zal kunnen opvoeren. Dit congres zou gekenmerkt worden door twee belangrijke gebeurtenissen, zo heeft men tevoren menen op te ma ken uit de geruchtmakende aankondi ging: Het beruchte Politburo zou wor den opgeheven, en Malenkov zou op het congres bijzonder naar voren treden, zijdat men al de mogelijkheid opperde, dat hij (met voorbijgaan van Molotov en Beria) als opvolger van Stalin zou worden aangewezen. Maar in werke lijkheid is het Politburo slechts van naam veranderd en heet het nu heel onschuldig Presidium, terwijl Malenkov weliswaar een vrij grote rol heeft mo gen spelen op het congres, maar er toch allerminst St.alin verving, die zelf de slotredevoering uitsprak en dus letter lijk en figuurlijk het laatste woord had. In Moskou heeft men dit jaar ook be zoek gehad uit Peking. Een delegatie uit communistisch China, onder leiding van de premier en minister van Buiten landse Zaken, Chou En-lai, is in Augus tus in de Russische hoofdstad gearri veerd, waar langdurige besprekingen zijn gehouden. De twee punten, waar over men na een maand onderhandelen de wereld inlichtte, hadden beide be trekking op een verdrag, dat in Fe bruari 1950 werd gesloten tusen Stalln en Mao Tse Tung. In September werd besloten, zoals indertijd overeengeko men, de Changchung-spoorweg, die Rusland met China verbindt, aan Pe king terug te geven. Maar de Russen blijven in de belangrijke vlootbasis aan de Gele Zee, Port Arthur. In ieder geval is dit jaar wel geble ken, dat weliswaar de relatie tussen Moskou en Peking van geheel andere aard is, dan die, welke er bestaat tus sen de Sovjet-Unie en de satelliet-lan den, maar dat zij ook weer niet zodanig is, dat zij binnen afzienbare tijd te ver gelijken zou zijn met de tegenstelling Stalin-Tito. Mao Tse Tung maakt zich voor zijn rode broeder zeer verdienste lijk door het gaande houden van de Koreaanse oorlog, die nu al twee en een half jaar duurt en beide partijen ruim twee millioen man aan doden, gewon den en vermisten heeft gekost, terwijl tienduizenden Koreaanse burgers om het leven zijn gekomen en een onbe schrijfelijke materiële schade werd aan gericht. Anderhalf jaar lang wordt er al over een wapenstilstand gesproken De onderhandelingen zijn vastgelopen op de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen. Een poging van In dia, om in deze kwestie te bemiddelen, heeft gefaald. De 1 millioen Noord-Ko- wondering hebben voor het aldaar veel vuldig toegepaste stelsel van collectieve straffen, waarvan zoveel onschuldigen het slachtoffer worden.' De mens kleedt de tijd aan met jaartallen, en wanneer er weer een jaartal op het punt staat om bijgezet te worden in het museum van de historie, dan fouil leert hij het snel nog even, omdat hij in de vergankelijk heid, die het leven heet, toch ergens houvast wil. De man doet dat en de vrouw doet dat. Als we ons afvragen wat de vrouw voor bijzonders deed in 1952 en wat haar bijzonder heeft beroerd, dan treden als antwoord op het eerste deel van de vraag onmiddellijk enige religieuzen naar voren, al vinden zijzelf waarschijn lijk, dat dat niet strookt met de kloosterlijke nederigheid. Maar wij kunnen het toch niet helpen, dat de zusters van „Onder de Bogen" dit jaar stoutmoedig zijn begonnen met een Hogere Verpleegstersschool te Nijmegen, waarvan Zus ter Matthée directrice is. Noch dat van diezelfde congrega tie Zuster Benedicto in Nijmegen met een Diëtistencursus voor het Zuiden is gestart. Tot de religieuzen, die de zieke mensheid willen helpen en die dit jaar van zich hebben doen spreken hoort ook Zuster Paraclita Speetjens van de Medische Missiezusters, die aan de Utrechtse Universiteit tot Doctor in de Medicijnen promoveerde, als eerste Ne derlandse religieuze, die aan een Nederlandse universiteit deze medische graad behaalde Zij hoort tot een „moderne" congregatie, die zich reeds volstrekt heeft aangepast aan deze tijd, ook wat betreft de kleding. De modernisering van de religieuze kleding, die nu internationaal op handen Is, heeft dit jaar haar grote stoot gekregen door de richt lijnen, die Z. H. de Paus daarvoor heeft gegeven tijdens het congres der religieuzen te Rome. m En om ineens naar de profane kleding over te stappen: uit Rome kwam dit jaar voor het eerst een jonge mode koning naar ons land, Capucci, wiens collectie goede din gen waar maakte over de Italiaanse mode. En hoewel het de vrouw langzamerhand is gaan duizelen, van de mode shows, die het gehele jaar door haar aandacht willen trek ken, toch is het plezierig te constateren, dat het modespoor. dat 1952 nalaat, zeer vrouwelijk is, met de sierlijke langere rok en de franje en de fladderende shawls. De felle aanvallen van 'de Vietminh-opstandelingen in Indo-China, dwongen de Fransen gebruik te maken van parachutisten. strijd wierp stelde men zich in Europa heel wat voor van zijn eventueel optre den als president. Gedurende de cam pagne uitte de voormalige bevrijder en verdediger van het gebied waarin wij leven echter enige verklaringen die ons. reden tot bezorgdheid g'iven. Lissabon en Parijs De organisatie van de Westerse defen sie komt voor een belangrijk deel ten Jaste van de Amerikaanse regering. Op de twee weken geleden te Parijs gehou den NATO-confcrcntie op ministerieel niveau woed Amerika uiteraard nog vertegenwoordigd door afgevaardigden van Truman, wat dan ook een van de redenen was waarom deze vergadering geen grote beslissingen heeft kunnen nemen. Het hoge Atlantische college was intussen bijna tien maanden niet meer bijeen geweest, terwijl toch de plannen die in Februari te Lissabon wgren op gesteld, dringend opnieuw bezien moes ten worden, maar die herziening zal eerst in het begin van het komende jaar, op een volgende conferentie van de Noord-Atlantische Raad, kunnen ge scliieden. Wel heeft de NATO ih Parijs tot grote ergernis van generaal Ridg- way reeds besloten drastisch te be zuinigen op de zogenaamde Infrastruc tuur, d.w.z. bijvoorbeeld op de bouw van vliegvelden en radarinstallaties. De opvolging van Eisenhower door Ridgway, als Geallieerd Opperbevel hebber in Europa, op 1 Juni, heeft geen essentiële gevolgen gehad voor de orga! nisatie van de defensie van West-Europa, Wel deden zich problemen voor bij de moeizame totstandkoming van de Europese Defensiegemeenschap, een mi- Zaken ondertekend, maar het zal eerst van. kracht worden als alle respectie velijke parlementen er hun goedkeu ring aan gehecht hebben, hetgeen tot nog toe alleen door de Italiaanse volks vertegenwoordiging geschied is. In het gunstigste geval treedt de E.D.G. over een half jaar in werking, maar het wordt dan nog wel 1955 voor er wer kelijk van een Europees leger sprake kan zijn. En de recente val van het zo stabiele Franse kabinet-Pinay heeft de kansen op een spoedige verwezen lijking van dg E.D.G. weer vermin dert. Intussen is het Europese Defensie verdrag ten nauwste verbonden met het vredescontract, dat West-Duitsland met de Westerse Grote Drie heeft gesloten. Dat vredescontract werd ook eind Mei ondertekend, maar het moet eveneens door het parlement in Bonn nog wor den geratificeerd. Het maakt een de finitief einde aan de bezetting van Duitsland en het loopt dus vooruit op het nog te sluiten vredesverdrag, dat ook dit jaar het onderwerp is geweesi van een drukke nota-wisseling tussen Moskou en het Westen. Een nota-wisse ling. die overigens slechts de Russische onwil om tot een oplossing van de Duitse kwestie te komen duidelijk aan het licht gebracht heeft. De hereniging van Duitsland zal men voorlopig niet beleven, Plan-Schuman in werking Inmiddels vormt de Inschakeling van West-Duitsland in het Westerse kamp het grootste struikelblok voor de een wording van Europa. Op die weg naar het ene Europa is echter een grote stap gezet door de vorming van- een kolen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7