REISTRIP TE PAARD door Turks Palestina Mevrouw Lissone-Wierdels over Paus Pius X en Spaanse Hof ..Mainly SOCIAAL DRAMA VAN MACKENDRICK Burgerlijke Bescherming in Bloemendaal DE WEEK IN STAD EN STREEK 7000 kerstbomen gingen in vlammen op Stad- en streekgenoten vertellen Pioniers van het D reiswezen A1 Deze week in Lido COLD WAVE?? De komende raads verkiezingen Haarlemse politie en brandweerzorgden voor attractief schouwspel (■SÉi^È* Andere nieuwtjes uit begrotingsposten MOLENDIJK'S KAPSALONS Het uitbreidingsplan Zuidlaan Bloemendaal van 19 op 17 zetels ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 2 Ere wie ere toekomt Burgerlijke Stand SANTPOORT Zondagsdiensten Ja, maar van WINKELSLUITINGS WET GROTE WINST OP GAS EN WATER MJTORLILES bi] v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Palacé City Frans Hals Minerva Spaarne Rembrandt en Luxor HEEMSTEDE AFSCHEID BIJ DE GE MEENTELIJKE BEDRIJVEN i mm Een vriendelijke relatie had er ons op gewezen, dat het de moeite waard zou zijn om eens een gesprek te voeren met de 88-jarige, nog zeer vitale me vrouw P. Lissone-Wierdels, weduwe van de heer Jacques Lissone, die het pionierswerk van zijn vader, stichter van het eerste Nederlandse reisbureau, op bijzondere wijze voortzette. Hij verhoogde het streven van zTjn vader door weten schap en kunst te mengen in het handwerk en zo van een reis niet alleen een sightseeing te maken, maar een werk van blijvende instructie. Hij. bekommerde zich speciaal om de intellectuele aspiraties, die ook bij de meer materieel aangelegde mens niet ontbreken, maakte zeer zorgvuldige voorstudies van de landen welke bezocht werden en bezat daartoe een uitgebreide bibliotheek. Het ls goed, dat te weten, opdat de lezer zal kunnen inzien hoe de talrijke reizen, van het echtpaar een bron van vreugde en kennis waren. En daarover vertelde mevrouw Lissone ons in haar vriendelijke zitkamer aan de Bloemendaalseweg. temidden van zovele lieve souvenirs, aan de wanden, in albums, In de boeken kast, maar vooral in het hart. Zij vertelde ook over haar vrienden de bouwmees ter Kropholler, de schilder Jan Toorop, de letterkundigen Alberdingk Thym en Frans Erens en de leden van de dames-leesclub, waarvan zjj ere-presidente ls. e heer J. P. Lissone Sr. had een bodendienst op Londen. Vrien den en bekenden, die zijn verha len over Engeland hoorden, vroegen hem de wereldstad eens te mogen zien onder zijn leiding en zo trok in Mei 1878 de eerste kleine stoet Nederlanders in georganiseerd verband naar de over kant van de haringvijver. Daarmede begon een der oudste reisbureaux van de wereld en het oudste in Nederland zijn taak. welke later werd uitgebreid met het trekken van vreemdelingen naar onze streken. Tijdens de eerste wereldoorlog kwam daar nog bij het opsporen van verloren geraakte passa giersbagage en het afhalen en thuis brengen var. „gestrande" personen. Vooral de notabelen uit de kleinere ste den, renteniers uit Den Haag en ver lofgangers uit Indië begaven zich naar het kantoor aan het lingel te Amster dam om onder beproefde leiding Euro pa te bereizen. Winstbejag zat de heer Lissone geenszins voor. Het was in 1905, dat mejuffrouw P. Wierdels, zuster van de toenmalige di recteur van „De Tijd", een reis naar het Heilig Land wilde maken en zich, met enkele andere reizigers, daartoe op gaf bij de heer Jacq. Lissone. Het sche ma voor zes weken trekken werd zorg vuldig opgesteld en op 24 Februari kwamen de reizigers met hun vele ba gage per rijtuig naar het station. Mevrouw Lissone neemt dan haar uitvoerige reisbeschrijving ter hand en beleeft de onvergetelijke reis weer op nieuw. En wij staan versteld var. de avonturiersgeest en de durf, want. per ezel ging het de Egyptische woes tijn in. Het was zó heet, dat de gids Salem, die lezen noch schrijven kon, maar Engels, Frans en Arabisch sprak, een ei bakte in het zand. De overtocht per schip naar Jaffa was erg rumoerig en iedereen was zeeziek. Aan boord be vonden zich enkele zebra's, twee jonge leeuwen, een tijgerkat en vele apen en vogels, als geschenk van de Sultan voor koning Menelik. Maar er zouden veel grotere hinder nissen overwonnen moeten worden, zegt onze gastvrouwe, terwijl haar huishoudster Rika, kortgeleden onder scheiden wegens veertigjarige trouwe dienst, ons met een geurig kopje koffie sterkt om de schokken te kunnen op vangen. „De tocht naar Nazareth leek vrij vorstelijk: met enkele Amerikanen namen wij plaats in twee rijtuigen voor zes personen en elk rijtuig was bespan nen met drie paarden. De weg was echter zeer slecht, grote stenen en rots blokken en moerassen maakten het rij den meer interessant dan comfortabel. En toen we onze honger ongedaan wil den maken, kregen we gebakken stok vis. die alleen een Arabische maag kon verdragen. Dagen trokken wij te paard door de bergen en als we moe waren, zochten we een mooi plekje op om, lig gende op Oosterse tapijten, spoedig de slaap te vatten. In een tentenkamp bij Djediv werden we 's nachts gewekt door het angstige gehuil der jakhalzen, maar de Turkse schildwachten hielden de wilde dieren wel op een afstand. Ja. in die dagen was het leilig Land in handen eer Turken, die hun handen vol hadden om bijvoorbeeld in de katholieke kerken de gelovigen te be schermen tegen aanvallen van anders denkenden. Op onze tochten ontmoetten we ook veel bedelaars en melaatsen". Mevrouw Lissone beleeft he': alles weer en venelt. dat zij op de tocht naar Jeruzalem 7 uur te paard zat en daar na 4 uur xn een gammel rijtuig, dat in de doorweekte grond zakte. Het was in dertig jaar nie,. zo'n noodweer ge weest en daar het voertuig laag en open was. vlogen de reizigers de mod- "erklodder„ om de oren en stonden de voeten in meert. es- Vamf Jeruzalem werd het gezelschap begeleid door een zoon van een sheik. gewapend met abel en pistolen. Rumoerig was het daar wel en zeker in Jeruzalem, waar 40.000 joden, 9,000 arabieren en 10.000 christenen om het hardst schreeuwden. Of dat nu nog zo zou zijn? Och, het is In ons oudejaarsartikel over de sport- ebeurtenissen in Haarlem en omgeving n 1952 vermeldden we, dat de Haarlem- e wielrenners in het afgelopen jaar niet oveel van zich deden spreken als in oorgaande jaren. De heer Engel, voor- itter van de H.S.V. „De Kampioen" aakte ons er evenwel op attent, dat „De ampioen" in 1952 het clubkampioen- chap van Nederland heeft gewonnen. Inderdaad, dat hadden we jammerlijk ver het hoofd gezien. Daarom van deze laats nog een ere-saluut aan het kra- ige zestal Bijster, Peters, Van Roon, usrrran, Voorting en Van 't Hof, dat de aarlemse kleuren in dit zo fel begeer- e kampioenschap heeft hoog gehouden! GEBOREN: J Heemskerk-Zwemmer z, de Leeuw-van der Ham z, A. de Jong- eip z. J. E. van Wanrooij-van Wooning A. W. Weiland-Fopma z, E. C. Verveer- eijer z, M. H. Bakker-Bos z, G. W. M. lager-Toonen d, H. van der Plas- El- erbout d, T. J. Kloos-Wevers d, A. de onte-van Roon d, A. M. Kraaijenoord- an der Burgh d, B. J. J. M. Hoemans- an der Biezen d, G. Visser-Bol d, J. B aardse-Bakker d, J. H. Zwart-van Dus- eldorp d. ONDERTROUWD: W. van Putten en E. van Rosmalen. OVERLEDEN: J. J. Koelemeijer-Bijrij, 6 j., Waldeck Pyrmontstraat. R. B. Bou- an, 7 d., Vorsterman van Oyenstraat. Stelleman-Speters, 82 j., Fabricius- traat. misschien nog een beetje erger dan bijna een halve eeuw geleden. 1 bladerende in de albums met fo to's komt het gesprek op een audiëntie bij Z.H. Paus Pius X, thans zalig verklaard- Mevrouw Lissone weid o.a. met haar broer Fer dinand Wierdels in het particuliere vertrek van de Paus ontvangen, alwaar ruim anderhalf uur in het Italiaans ge converseerd werd. Toen zei de Paus: „Komt u Zondag in de H. Mis in het Vaticaan, dan zaï ik u de H. Communie uitreiken". En dan te bedenken, voegt onze gastvrouw er even ontroerd bij, dat deze Paus straks heiligverklaard zal zijn. We stappen tussen twee slokjes kof fie over naar Spanje, waarover me vrouw Lissone niet uitgepraat komt. Ze verbleef er dikwijls en beleefde in Madrid een heel prettige gewaarwor ding. Uit het Spaans zes trien be heerst onze 88-jarige vertaalde zij een boekje, dat in ons land in 5-000 exemplaren verkocht werd onder de titel: „De volmaakt gehuwde vrouw", zoals zij zichzelf ook voelde na haar huwelijk me', de heer Jacques Lissone. Dit boekje wilde zij op aanraden van de gezant aan Koning Alphons XIII Mevrouw P. LissoneWierdels in Pa lestijnse Klederdracht tijdens haar verblijf in Jeruzalem. van Spanje aanbieden en met een- brief van de Ixcellentie in Den Haag stapte zij naar het paleis. Helaas was de vorst met vacantie, maar zij werd door de secretaris ontvangen, in het paleis rond geleid en met 5 prachtige boeken be giftigd. Een graaf met gevolg werd haar en haar echtgenoot ter beschikking gesteld bij een bezoek aan de konink lijke bibliotheek. Sn of zij niet eens terug kon komen als de koning.... In 1921 trok de heer Jacq. Lissone zich uit de zaa.: terug om zich ge heel te wijden aan zijn wetenschap pelijke aspiraties, die natuurlijk her haaldelijk in het buitenland lagen en met de reisdrang samenvielen. Zeven tien jaar geleden stierf hij, wetende, dat de naam Lissone, zij het als een breder begrip, zou blijven voortleven. En zijn echtgenote weet hem steeds bij zich in die Bloemendaalse kamer, zo heel anders dan die der grachtenhuizen in Amsterdam, temidden der herinne ringen. Aan de wand hangt naar jeugdpor tret, getekend door Jan Toorop. We vergelijken en zien in de oude dame tegenover ons, met de zwarte pelerine om de schouders nog steeds de benij denswaardige intelligentie, levensblij heid door religieuze overtuiging en in teresse voor alles wat belangstelling waard is. Haar gastvrijheid, is voor ons in menig opzicht een vreugde geweest. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Tweede week) „Limelight", Charles Chaplin. Toegang: a. leeft. Tijden 1, 3.45, 6.30, 9.15 uur. (Za. en Zo.). Overige dagen 2, 6.30, 9.15 uur. Palace: „Het barre Noorden", Stewart Granger. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (Tweede week) „Li melight", Charles Chaplin. Toegang: alle leeft. Tijden 1, 3.45, 6.30, 9.15 uur. (Za. en Zo.). Overige dagen 2, 6.30, 9.15 üur. Lido: „Mandy", Phyllis Calvert, Jack Hawkins. Toegang: 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo. 11 uur „Forever Amber", Cornel Wilde, Linda Darnell. Toegang: 18 jaar. City: „Fanfaren der Liebe". Dieter Bor- sche Toeg alle leeft. Tijden: 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur. Spaarne: t.m. Za 3 Jan. „Goudtransport". In technicolor. Toegang 14 jaar. Zo. 4 t.m. Do. 8 Jan. „Wad-Bascomb", Wallace Beery. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 u., Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Minerva: „Wij gaan naar Monte Carlo", Ray Ventura. Toegang: alle leeftijden. Tij den: Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo 4 Jan. t.m. 8 Jan. „De kampioen melk boer" Danny Kaye. Toegang: alle leeftij den. Tijden- Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dag. 2.30, 8.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 3 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Engelen zonder vleugels", 8.15 uur. Zondag '4 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Engelen zonder vleugels", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Operette „De Be- delstudent", door de Operette Vereniging Johan Strauss, 8 uur. Maandag 5 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Daar moet je een vrouw voor zijn", 8 u. Gem. Concertgebouw: première van Het Ned. Studenten Orkest o. 1. v. Yvon Baarspul, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, ingang Kamperlaan. Werken van leden van „De Hollandse Aquarellistenkring". Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags 14—17 uur. APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn. Zljlweg 34. tel. 12495; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg .19, tel. 25711; Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 25608510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2580—8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. K 2500—22181. Na „Whiskey Galore" én „The man in a white Suit", beide komische films, heeft Alexander Mackendrick thans een sociaal onderwerp gekozen. Hij behan delt het probleem van het doofgeboren kind, dat door de ouders verkeerd wordt opgevoed en een ongelukkige toekomst dreigt tegemoet te gaan. Het is een feit, dat ouders, die de tragisch ontdekking doen, dat hun kindje op twee-jarige leeftijd nog niet kan praten, omdat het doof geboren is, vaak niet de moed kunnen opbrengen om dit teleur stellende feit te aanvaarden met alle consequenties die daaruit voortvloeien. Tot welke conflicten en spanningen dit in de ziel van een kind kan voeren stelt Mackendrick ons in het uitstekend geconstrueerde eerste gedeelte van zijn film in treffende scènes duidelijk en overtuigend voor ogen. Mandy, het middelpunt van het drama. De ouders van Mandy voeden hun dochtertje op in de enge kring van zorgzame en medelijdende familieleden, met het gevolg, dat het meisje telkens wanneer het de buitenwereld betreedt, daarmee op onaangename en pijnlijke wijze in botsing komt. De enige oplos sing uit de moeilijkheid is de opvoeding in een daarvoor ingericht instituut, waar ze temdden van lotgenoten haar zelfbewustzijn en eigenwaarde kan her winnen en tevens onderricht krijgt door deskundige onderwijzers, die haar door het liplezen en spreken eigen t» maken in staat zullen stellen zich van de taal als uitdrukkings- en communi catiemiddel te bedienen. Vooral daar waar de regisseur ons een indruk geeft van het onderricht der dove kinderen, die hij telkens voortreffelijk als drama tisch materiaal in zijn compositie be trekt, volgt de toeschouwer soms in ademloze spanning de worsteling om het spraakgeluid van de kleine Man dy. In deze scènes doet Mackendrick herhaaldelijk prach tige dingen met de beeldwisseling en het geluid. Rondom Mandy spelen zich inmid dels drama's af, die we kunnen aan vaarden voor zover ze rechtstreeks van invloed zijn op de geestelijke ontwik keling van het kind, doch waaraan wel wat al te uit gebreide compli caties zijn verbon den, die de aan dacht van het aan merkelijk boeien der deel der han deling teveel aflei den. Dit klemt des te meer, daar Mackendrick juist hieraan zoveel zorg en toewijding heeft besteed en zich voor alle proble men betreffende het spraakonder- rieht liet voorlich ten door vooraan staande experts op dit gebied. De op namen in de school maakte hij in de school voor onder richt aan doven te Manchester, waar aan het gehele personeel spontaan medewerking heeft verleend. 14 jaar. Advertentie De suppletoire begroting 1953 van de gemeente Bloemendaal vermeldt aller eerst de reeds gemelde financiering van het nieuwe raadhuis. Ten behoeve van de burgerlijke verdediging zullen moeten worden aangeschaft tien stan daarduitrustingen voor blokploegen, waarvan de kosten worden geraamd op f 15.000.Deze uitrustingen hebben Advertentie Het open rijtuig was bij mooi weer wel gezellig, maar als het hard regende... SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 G.N. Te bereiken lijn 3-4 j~\ n zo kwam dan op Oude- H. jaarsdag de witte wereld on- verwacht terug. De mensen, die langs de weg hun brood verdie nen, kwamen daardoor op deze drukke bezorguren voor de grote moèilijkheden te staan en ze zullen wel minder oog voor de witte pracht gehad hebben dan de jeugd, die in de Kerstvacantie zowaar toch nog volop kans heeft om bui ten gezondheid op te doen, in de sneeuw te ravotten en met de slee er op uit te trekken. Maar op Nieuwjaarsdag hebben we alle maal kunnen genieten van het witte natuurgeschenk, zodat honder den wandelaars de hoog gelegen delen van Bloemendaal opzochten om even stil te staan op de punten waar het wijde panorama onder de vries-heldere hemel altijd weer tot bespiegelingen aanleiding geeft. We hebben elkander in het mid den van deze week de beste wen- zoveel mensen een hekel aan nieuwjaarsdag hebben, hoewel toch de vormelijkheden, meer uiterlijk dan innerlijk, van een vorig ge slacht bijkans verloren zijn gegaan. Vroeger achtte de werknemer z'ch verplicht zijn baas of directeur persoonlijk alle goeds, of veel heil en zegen te gaan wensen: dan werd er een borreltje geschonken en iemand met diep respect voor ba zen die hij daarvóór diende, kon op deze wijze meer dan één bor reltje verschalken. Iedereen trok naar iedereen en daar waar het bordje „niet thuis" op het kijk raampje m de buitendeur gehan gen was, werden opmerkingen ge maakt als „die is er achter" of „hij drnkt z'n borreltjes zeker bij 'n ander". Het zwarte costuum behoorde bij de plechtige dag en zelfs de hoge hoed zwaaide wel eens wat onrustig. Wij zijn nu wat practischer en minder gecompli ceerd geworden, maar ik sprak deze week toch een achtenswaardig ingezetene, die verdrietig was ovc het verontachtzamen van de eti quette onzer voorouders. Zijn va der troonde op nieuwjaarsdag in jacquet in de salon des huizes, om sen voor 1953 toebedeeld. Nauwe lijks sloeg de klok van oud op nieuw twaalf slagen of buiten barstte het welhaast ieder jaar toenemend lawaai los. Overal knet terde en siste het vuurwerk, witte of rode ballen zoefden de lucht in en zetten de omgeving enkele se - conden in een mysterieus licht, gil lende keukenmeiden vonden een vroegtijdig einde in de sneeuw en vuurpijlen zochten de sterren mei een overvloed welke op niets moest uitlopen. Ziezo, dacht ik, met veel licht én kleur zijn we het nieuwe jaar ingegaan en als daarbij de ge beden gevoegd worden, die in vele gezinnen de twaalf slagen over stemden, kunnen we wel mst ver trouwen aan de slag gaan. Het merkwaardige is echter, dat kinderen en kleinkinderen, werk nemers en figuren uit zijn omge ving te ontvangen, enige levens waarden mee te geven en daarna het elixer, variërende van limonade tot de onvervalste oud-hollandse. Toen een kleinzoon-student in sportkleding met felgekleurd over hemd verscheen, maakte hij geen aanmerking, maar m zijn ogen was teleurstelling te lezen en die had men hem toch eigenlijk met mogen aandoen. Sinds enkele jaren komt alleen nog maar de rechtstreekse familie „even" aan en als hij vroe ger honderd visitekaartjes met „p.f." of „z.n." al of niet door mid del van de postbode ontving, bleef het aantal nu beperkt tot enkele, wat vergeeld, omdat zelfs het visi tekaartje in onmin dreigt te gera ken. De achtenswaardige ingeze tene vertelde, dat hij zich op nieuwjaarsdag hardnekkig in het zwart blijft hullen, al vond hij het verstandiger zijn hoge hoed, tradi tioneel mikpunt voor sneeuwbal len, thuis te laten. Hij noemde de nonchalance ten opzichte van het nieuwe jaar weer een der gevolgen van de vervlakking, welke onze na-oorlogse tijd kenmerkt, een miskenning van waarden,, een ver werpen van élêgance en goede om gangsvormen. Toen wij samen een borrel dron ken, hief hij het glas op met een handbeweging, waaruit zowel be schaving als goede smaak te con stateren was en hield vooraleer te drinken een klein toespraakje. Het mocht mijn gezin in alle opzichten goed gaan, de vreugde om het ze delijke en materiële welzijn onzer kinderen zou mogen toenemen en Gods zegen zou de gezondheid, de grootste schat des levens, doen be houden. Hij zei dit alles zo ge meend vriendelijk, dat elke vor melijkheid verdween an ik mij schaamde om mijn fantasie-cos- tuum en bruine schoenen. Maar zijn echtgenote, nog jeugdig-knap spontaan rad van tong, verstoorde de idylle. „Laat er nu toch nog 'n mottengaatje in z'n jacquetjas zit ten" merkte ze ondeugend op „ais de nieuwjaarsdag er met meer was,, zouden we voor een ravage kunnen staan". De achtenswaar dige glimlachte fijntjes, knipoogde tegen mij en nam het glas weer op. „Zalig Nieuwjaar" herhaalde hij. Tegen het raam ketste een sneeuwbal uiteen en toen we naar buiten keken, kwam een gemeen telijke sneeuwruimauto voorbij. Op Nieuwjaarsdag. En de chauffeur zonder jacquet SPAARNEBABBELAAR fywseUfcfc»! betrekking op wagentjes, voorzien van rubberbanden. Zij hebben een volle dige uitrusting voor de brandweer en de opruim- en reddingsdienst. Nodig zijn verder 53 brandweerpakken, 124 overalls, 177 paar rubberlaarzen en 177 helmen, die tezamen f 8493.vragen. Ten behoeve van de straatverlichting zal een nieuwe magirusladderauto ge kocht worden, die f 21.000.kost. Ook twee nieuwe vrachtwagens, kostende samen f 42.000.—, zijn noodzakelijk. Voor vernieuwing van de rioleripg in de Kinheimweg is f 25.000.uitge trokken, met een afschrijving over tien jaar. Voor uitbreiding van scholen, het maken van .rijwielbergplaatsen, tegels op een speelplaats etc. is f 35.000.ex tra geraamd. De winst op het waterbedrijf is we derom op f 15.000.gesteld en die op het gasbedrijf op een zelfde bedrag, hoewel verleden jaar slechts de helft op de begroting voorkwam. De opbrengst van de begrafenisrech ten is op f 30.000.— gebracht en dus hoger dan verleden jaar, omdat alleen nog graven op het nieuwe gedeelte van de begraafplaats worden uitgegeven, waarvoor een hoger tarief geldt. De vergoeding van de burgers voor in ge bruik gegeven vuilnisemmers is op f 10.000.geschat. Opbrengst uitkijktoren op 't Kopje is geschat op 15.000.—. De opbrengst van de personele belasting zal 380.000. bedragen die van de onde-nemingsoe- lastmg f 269.6'38, die van honden f 18.000, aie van vermakelijkheden f 14.200 (lager dan verleden jaar). L)e üloemenaaaiseweg van Mollaan tot Juliana laan en Korte Kleverlaan zal dit jaar een kwïkdampverlichting krijgen. De wethouder van Sociale Zaken heeft een onderhoud gehad met verte genwoordigers van de Bloemendaalse middenstandsverenigingen, waardoor kwam vast te staan, dat men in het al gemeen voor een halve dagsluiting van winkels voelde. Geen overeenstemming kon echter worden bereikt tussen de boekhandelaren. In de komende raads vergadering zal de verordening weder om aangeboden worden, terwijl er bui ten zullen vallen: bloemenzaken, brood- en boekwinkels. Ook de huisvrouwen organisaties zijn nogmaals verzocht op verzoek van mej. Nolte. Uit de uit gebrachte adviezen blijkt, deze op een na afwijken van het reeds eerder in een bespreking met de wethouder gegeven oordeel, terwijl men thans, bovendien, daarin lang niet eenstemmig is. Het Bloemendaalse waterbedrijf heeft in 1951 een winst van f 29.482.39 ge maakt, waarvan f 15.000 naar de ge wone begroting gaat en de rest in een reserve-fonds. Het gemeentelijk gasbe drijf heeft 'n batig saldo van f 55.840.25, waarvan f 10.000 naar de gewone begro ting gaat. B en W. delen de raad yiede, dat zij de indieners van een request, waarin geprotesteerd wordt tegen hoogbouw aan de Zuidiaan, in de gelegenheid zul len stellen hun bezwaren toe te lichten ten overstaan van de woningwet-com missie. Mocht de raad daarna toch het plan voorlopig vaststellen, dan kunnen belanghebbenden gedurende vier weken bezwaren eventueel opnieuw in dienen. Telef. 17355 Naar wü vernemen is het aantal in woners der gemeente Bloemendaal Per 1 Januari 1953 beneden de 20.000 ge daald. Dit heeft tengevolge dat het aan tal raadsleden voor de verkiezingen die In het voorjaar zullen worden gehou den van 19 op 17 moet worden ge bracht; een aantal dat ook vóór deze 4-jarige periode gold. Een andere con sequentie daarvan is dat het aantal wet houders van drie tot twee moet terug vallen, hoewel de raad aan Gedeputeer de Staten goedkeuring kan vragen voor het behouden van de derde wethouder. Volgens de laatste tienjarige volkstel ling in 1947 bedroeg het aantal zielen 20.453 en per 1 Januari 1952 was dit aantal geslonken tot 20.175. De toename was een gevolg van de evacuatie en de repatriëring en dus niet ontstaan uit een normale groei. Hoewel het cijfer per 1 Januari j.l. nog niet officieel bekend is, wordt aangenomen krachtens de dage lijkse berekeningen, dat de 20.000 niet meer is volgeboekt. Zeer spannend en enerverend tevens is de prachtige rolprent „Het Barre Noorden", waarin Stewart Granger op suggestieve wijze de hoofdrol vertolkt, tezamen met Wendell Corey. De eerste begaat een moord om eigen lijfsbehoud, de tweede k ijgt de opdracht van zijn chef om als lid van de Canadese bere den politie hem te achtervolgen en te arresteren. Op een dramatische wijze wordt deze achtervolging getekend. Vooral de terugtocht der beide man nen, de agent en de verdachte, is uit stekend geslaagd. Hier ziet men de ver bitterde strijd tegen de ijzige elementen der witte hel: „Sneeuw". Een c' nlcbaar gebruik is gemaekt van de camera, om de prachtige overdai d var. d - natuur vast te leggen. Vergeet u deze week zeker niet een bezoek te brengen aan dit theater, het is de moeite waard. Het jaa overzicht verdient hier bij zondere aandacht. Regisseur Kurt Hoffmann heeft met „Fanfaren der Liebe" een waardige re presentatie van de nieuwe Duitse film productie afgeleverd. Twee musici ne men op zoek naar werk, tenslotte een baantje aan in een meisjesorkest, wat met zich meebrengt, dat het tweetal zich moet vermommen. De verwikkelin gen, die hieruit voortvloeien zijn even talrijk als zot, hoewel uiteraard zouden we haast zeggen niet altijd onschuldig. Met veel vaart en verve in elkaar gezet, zal deze originele geschie denis de filmbezoekende lieden van bo ven de 18 aangenaam bezig houden. Ir. dit theater draait deze week een zeer spannende en aardige film. „The Yankee buccaneer" is een rolprent van dapperheid en moed, zoals deze vroeger aan de dag gelegd werden in een tijd, dat piraten de kusten van de Caraibische Zee onveilig maakten. Een kapitein van de Amerikaanse Marine krijgt een opdracht om te ontdekken waar de „centrale leiding" der piraten is geves tigd. Na een halve schipbreuk, die te dan ken is aan een piepjong officier, komen zij op een eilandje, waar geproviandeerd moet worden. Behalve proviand komt de onervaren officier tot grote woede van zijn kapitein terug met een gravin, aan wie in zekere zin het goede einde te danken is. Het slot verhaalt, dat de Spaanse gouver neur van het eilandje de man is, die alles regelt. De film, in kleuren gemaakt, is voor hen, die van romantiek, kruit en moed houden, een aardige verpozing. In het voorprogram ma heeft Polygoon een aardig en geestig overzicht gebracht van het jaar '52. 14 jaar. Ray Ventura zonder orkest is niet denkbaar en zijn bewonderaars(sters) kunnen dan ook weer volop genieten in de film „Wij gaan naar Monte Car lo", waarover wij eertijds reeds schre ven. In het kader van de nodige wijs jes loopt alles vlot van stapel, ook al moeten ook hier remmende hindernis sen worden genomen. Volwassenen kunnen deze film gaan zien- Hier draait deze week „Bad Bas- comb", een film welke de geschiedenis van 'n vogelvrij verklaarde bandiet de revue laat passeren. Tezamen met zijn trouwe kameraad, Yancy, wordt hij in verschillende staten van Noord-Ameri- ka gezocht wegens overvallen op ban ken en veehouders. Wallace Beery speelt hier op gevoelige wijze de rol van Bascomb. De rolprent, welker strekking gelijk is aan die films wel ke soortgelijke ge /allen behandelen, is zeker de moeite waard gezien te wor den. 14 jaar. De film „Limelight" die in deze Haar lemse theaters draait, is geprolongeerd. Alle leeftijden. De heer M. J. Gozeling, commies A. bij de gemeentelijke Gas, Duinwater en Eleetriciteitsbedrijven, heeft in res taurant „Groenendaal" na een dienst tijd van ruim veertig jaren afscheid genomen an het bedrijf en de colle ga's. De scheidenue ambtenaar werd op hartelijke wijze toegesproken door wethouder H. Dissslkcen namens het gemeentebestuur en de heer J- Goos- sens namens de directie, terwijl voorts collega's welgemeende woorden van waardering en erkenning tot hem richt ten voor de grote collegialiteit en vriendschap, die de heer Gozeling steeds heeft getoond. Ais algemeen blijk van waardering werden hem een zestal boeken uit de componistenserie aangeboden, waar mede de heer Gozeling. die een groot minnaar van muziek is en nog steeds een zeer actief lid aan een der Heem- steedse muziekcorpsen is, zeer ingeno men bleek te zijn. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van de Heemsteedse apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, tel, 38320. Honderden kinderen, van wie nog ve len met een kerstboom op de schou ders, togen gistermiddag aan de hand van moeder of tezamen in groepjes naar de aangewezen plaatsen, waar de afgetuigde en reeds gedeelte lijk uitgevallen denneboompjes in brand zouden worden gestoken. Op ieder ter rein lag zo ongeveer een stapel van 250 tot 300 bomen, welke nog enkele dagen te voren bij velen in het middelpunt van de belangstelling stonden, feestelijk getooid achter een kribbe of op een daarvoor apart voetstuk. De bruin-rui ge en diep-groene stapels vormden een beeld van vergane glorie. Maar lang zou het niet meer duren of zij zouden de jeugd opnieuw een attractief schouwspel bezorgen. Kwart voor drie loeiden overal de sirenes van brand weerauto's door de straten van de stad. Grote belangstelling en veel pleizier bij het verbranden van kerstbomen op het Theemsplem. De hitte, welke zich spoedig verspreid de, kon de enthousiaste kinderen niet weerhouden er zo dicht mogelijk bij te blijven, zodat zich op hun aanvanke lijk verkleumde gezichtjes een warme blos vertoonde. Voor een niet al te sympathiek schouwspel zorgde de rij pere jeugd. Velen bekogelden de po litie en brandweerlieiden met harde sneeuwballen, ten teken dat zij het niet eens waren met de wijze, waarop de politie hun het vrij in brandsteken van kerstbomen had beknot. In het geheel werden er gistermiddag ruim 15000 bo men verbrand. Dit zal ook gebeuren op Woensdag 7 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2