Heftige strijd rond nieuwe kieswet in Italië Beroep van de atoomspionnen door het Hof verworpen Bic de Noorman: DE IHIEIM DEM HEMULI Thans ook in FRIESLAND beroering rond „Ommelanden s c Tussen neus en lippen 0 A R r Rechter- en linkervleugel voeren vertragingspolitiek McCarthy contra ex-senator Benton Geen dollarhulp meer aan Nederland Beslissing ligt bij de president F. de Boer nog steeds in dienst Dr. Hirschfeld laakt deviezen-regime Wij luisteren naar. Skymaster had geen brandstof genoeg tilbj>Mt J ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 5 Politiek steekspel in de Amerikaanse Senaat M.S.A. verwacht: Henny Eman tot een week veroordeeld Geen zwaardere wapens voor W.-Berlijnse politie Mexicaanse kunst plotseling naar huis terug Amerikaanse Congress komt heden bijeen Taft voorzitter der republikeinse jractie de haarlotion, die de wereld veroverde Vraag óók Stilbépan, de volmaakte biolo gische haarcream, in tube of pot voor dt ideale haarverzorging. De zaak-Rosenberg Omzet van de totalisator Nederland dient te streven naar vrijhandel Opzegging deviezen- accoord Indonesië— Kon. Olie e.a. Richtprijs baconvarkens verlaagd Weerberichten op dicteersnelheid K.A.J.-weekeind op „De Hemelbergh" Bezinning op Lourdes- bedevaart 1954 Examens De Italiaanse volksvertegenwoordi ging voert momenteel een heftige strijd rond een door de regering ingediend voorstel tot wijziging van de kieswet- Volgens dit voorstel, dat onlangs uit voerig in ons blad is besproken, zou de partij, die bij de verkiezingen meer dan de helft van de uitgebrachte stemmen op zich verenigt, tenminste twee derden van het aantal zetels krijgen toegewe zen. In Mei worden in Italië algemene verkiezingen gehouden. Het doel van het ontwerp is d- rege ringspartijen een meerderheid in het parlement te verzekeren en zetels, wel- De sub-commissie voor de verkie zingen van 4e Amerikaanse Senaat heeft gisteren een rapport uitgebracht naar aanleiding van de beschuldigingen tegen de Republikeinse Senator Joseph McCarthy, welke vorig jaar door de Democratische Senator, Benton, zijn in gebracht. De sub-commissie vraagt in dit rapport aan de Senaat zelf, of het eerechtvaardigd is op grond van deze beschuldigingen een actie tegen Mc Carthy te ondernemen. De commissie geeft in haar rapport geen adviezen, maar verklaart, dat de kwestie de gehele Senaat aangaat. Ben ton heeft McCarthy beschuldigd van fraude, meineed en bedrog en op grond hiervan zijn verwijdering uit de Senaat geëist. Bij de verkiezing van 4 Novem ber werd Benton door McCarthy ver slagen. McCarthy diende, nadat de commissie haar rapport had uitgedacht, zelf een resolutie in. waarin een onderzoek werd geëist tegen Benton, die, volgens de Republikeinse Senator als plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken een communistisch-gezinde poli tiek zou hebben gevoerd. In een civiele procedure heeft McCarthy een vorde ring van twee millioen dollar wegens laster tegen Benton geëist. Ambtenaren van het Bureau voor Weder zijdse Veiligheid (M.S.A.) hebben verklaard, dat zij op de basis van de tot dusver be schikbare feiten in het lopende begrotings jaar geen toewijzing van defensiefondsen aan Nederland verwachten. Op het ogenblik wordt een jaaroverzicht Van de NATO-landen opgesteld om te be palen hoeveel hulp zij in het 30 Juni a.s. eindigende begrotingsjaar in totaal nodig zullen hebben. Ambtenaren van de M.S.A. verklaarden nadrukkelijk, dat de stand van zaken in alle deelnemende landen zorg vuldig bestudeerd wordt en dat met be trekking tot de hulp aan Nederland nog geen definitief besluit genomen is. Deze ambtenaren wezen er echter op, dat de Nederlanders uitstekende economische vorderingen maken en dat hun dollartegoe den voortdurend toenemen. Zij taxeerden, dat Nederland in het lopende begrotings jaar uit hoofde van het „off shore procu rement program" en de Amerikaanse mili taire inkopen voor de Amerikaanse troe pen in Europa b.v. 40 millioen dollar zou ontvangen. Ambtenaren in Washington zeiden geen commentaar te hebben op het Nederlandse standpunt, dat het Nederlandse dollardeficit nog hoog genoeg is om meer rechtstreekse hulp van de Ver. Staten te rechtvaardigen zolang het „aid-through-trade"-beginsel hog niet verwezenlijkt is en de mogelijkheden om dollars te verdienen door de bestaande handelsbelemmeringen beperkt zijn. (A.P.), De leider der Arubaanse Volkspartij, Henny Eman, is gistermorgen door het ge rechtshof in Oranjestad, in laatste instan tie veroordeeld tot een week onvoorwaar delijke gevangenisstraf wegens smaad. Reeds eerder had het Hof de heer Eman deze straf opgelegd, maar daar hij zich toen in Nederland bevond en dus niet zelf de verdediging van zijn zaak op zich kon nemen, tekende hij tegen dit vonnis verzet aan. Tijdens de behandeling van de ver- zetszaak, twee weken geleden, was door de waarnemend procureur generaal twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk ge- eist. Het hof bevestigde echter het reeds eerder gewezen arrest. De drie geallieerde commandanten van Berlijn hebben gisteren bij een bespre king met de West-Berlijnse burgemeester, Reuter, een verzoek om de West Berlijnse politie met automatische wapens uit te rusten geweigerd. Burgemeester Reuter had dit verzocht naar aanleiding van het incident op Eerste Kerstdag, waarbij een West-Berlijnse poliite-agent door Russi sche soldaten werd doodgeschoten. De Mexicaanse regering heeft beslo ten, dat de collectie Mexicaanse kunst voorwerpen, die zich op het ogenblik in Zweden bevindt, niet in de Tate Galeries in Londen mag worden ten toongesteld. De collectie zal uit Zweden naar Mexico worden teruggezonden, zonder eerst naar enkele andere Europese ste den te gaan, waar tentoonstellingen waren gearrangeerd. De Mexicaanse regering heeft geen reden opgegeven voor haar besluit. ke anders door vertegenwoordigers van uiterst-rechtse en linkse partijen zou den worden bezet, door regeringsaan hangers te doen verwerven. De afge vaardigden der uiterst rechtse en linkse Italiaanse partijen verzetten zich dan ook hevig tegen dit ontwerp. Zo heftig zelfs, dat op een gegeven ogen blik de communistischt afgevaardigde Amendola van zijn stoel opsprong en zijn collega Lombardo, een gewezen volgeling van de zeer linkse Nenni-so- cialisten. die thans deel uitmaakt van de rechtervleugel der Italiaanse socia listische partij, een klap in het gezicht gaf. Amendola kreeg een berisping van de voorzitter. Bovendien werd hem het recht ontzegd gedurende twee dagen de vergaderingen van de Kamer bij te wonen. De socialistische afgevaardigde Tar- getti had een motie ingediend, waarin het ontwerp-kieswet werd verworpen. Communisten, socialisten en na-oorlog- se fascisten hadden tezamen 77 moties ingediend, die verwezen naar de motie van Targetti en die betrekkin» hadden op punten van ondergeschikt belang. Toen Targetti mededeelde zijn motie in te trekken, verklaarden de 77 andere motie-indieners onmiddellijk hetzelfde te zullen doen, zich het recht voorbe houdende hun beweegredenen uitvoe rig mondeling nader toe te lichten. Deze zet van de oppositie betekent een nieuwe vertraging in de behandeling van het ontwerp-kieswet. dat door de betrokken kamer-commissie reeds is geaccepteerd. Het nieuwe Amerikaanse Congress komt vandaag voor het eerst bijeen. Gisteren hebben zowel de republikeinen als de democraten een aantal functio narissen gekozen, die sleutelposities zullen innemen in dit Congress, De republikeinen kozen senator Taft als voorzitter van hun Senaatsfractie, terwijl Salton Stall als zijn plaatsver vanger zal optreden. De afgevaardigde Halleck werd aangewezen als leider van de republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden. Senator Knowland werd voorzitter van do repu blikeinse senaatscommissie voor be leidszaken van de partij, Eugene ftiilli- kin is voorzitter geworden van de repu blikeinse conferentie, waarin alle 48 republikeinse senatoren zitting hebben. Als voorzitter van de Senaat treedt de Vice-President der V.S. op. Zo lang de installatie nog niet heeft plaatsgevonden, neemt de republi keinse Senator Styles Bridges deze functie waar. De republikeinen kozen voorts de afgevaardigde Joseph Mar tin tot voorzitter van het Huis. Aan gezien zij de meerderheid hebben, zal deze keuze vandaag wel door het Huis worden bevestigd. De democraten kozen senator Lyn- den Johnson met algemene stemmen tot voorzitter van hun senaatsfractie. Hij is tevens voorzitter van de politieke commissie van de fractie. D'. aftreden de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Sam Rayburn, werd geko zen tot fractieleider van de democraten in het Huis. Advertentie VOOR DAMES EN HEREN In 41 landen een enorm succes I Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon! "^aarlotios De Amerikaanse rechter Irvin R. Kaufman heeft gisteren een beroep, om de van spionnage op het terrein van de atoomonderzoekingen beschuldigde Ju lius en Ethel Rosenberg niet terecht te stellen, van de hand gewftzen. Het echt paar Rosenberg bevindt zich in de Sing- Sing-gevangenis en zal op 11 Januari worden terecht gesteld door middei van de electrische stoel. Kaufman verklaarde: „Ik ben nog steeds van mening, dat hun misdaad erger is dan moord". In het begin van deze week heeft Kaufman meegedeeld, dat degenen, die een campagne voeren om de Rosenbergs vrij te krijgen, hem van alle kanten las tig hebben gevallen en door het slijk hebben gehaald. „Ik heb een ware stort vloed van telegrammen ontvangen", zei hij, „en ik kan u de verzekering geven, dat geen van beide partijen mijn oor deel in deze zaak beïnvloeden kan. Als de dag komt, waarop wij voor druk wij ken. kunnen wij de deuren van de rechtszalen evengoed sluiten". Verder verklaarde hij gisteren in zijn vonnis: ..Ik heb er niets van gemerkt, dat de beklaagden enige wroeging of berouw tonen. Ongelukkigerwijs is in plaats hiervan, het Hof blootgesteld aan een zich steeds uitbreidende, georganiseerde campagne, waarin het belasterd, uitge scholden en onder druk wordt gezet. Het Hof is echter niet gevoelig voor een dergelijke campagne en voor de druk. waaronder het met betrekking tot deze zaak is geplaatst. Er is ook een zodanige tactiek niet voor nodig om het Hof zich bewust te doen worden van de mense lijke tragedie, waarom het hier gaat". Deze campagne wordt voor het grootste deel gevoerd door de communistische partij. De Rosenbergs kunnen thans alleen nog een beroep doen op het Witte Huis. Als president Truman bevel geeft om de executie op te schorten, zal de zaak waarschijnlijk in handen komen van de nieuwe president, die 20 Januari wordt ingehuldigd. Toen de verdediger van de Rosenbergs, Emanuel H. Bloch, het be sluit vernam, zei hij, dat hij onmiddel lijk stappen zou doen om van het Witte Huis clementie te verkrijgen. Hij deelde mede, dat hij rechter Kauf man een bezoek zou brengen om „te proberen hem tot een opschorting van het vonnis te bewegen". De gedetailleerde bedragen van de omzet van de totalisator over 1952 luiden: Duindigt Mereveld Hilversum Groningen Alkmaar B-banen Liefdadigheidsdag Duindigt f 2.262.055 1.382.451 388.083 638.781 360.315 f 2.700.941 930.214 1.204.758 409.911.50 473.550.50 377.654 39.329.50 Totaal f 5.130.650 f 6.215.658.50 Het omzetbedrag van Hilversum is hoog, hetgeen voor een deel te danken is aan de wintercourses, welke in 1952 voor de eerste maal werden gehouden. 50. Binnen enkele ogenblikken meldt heer Svitjold zich bij de koning en de ervaren krijger verbleekt, als hij verneemt, hoe groot de vloot is, die de Noorse kust nadert. „Hoe zoudt gij in dit geval handelen?" vraagt Eric, die het bezonken oordeel van zijn -plaatsvervanger hooglijk op prijs stelt. „Ik neem aan, dat dit de vloot der Heruli is" zegt Svitjold resoluut. „En dan gebiedt de voorzichtigheid, een strijdmacht in het kustgebied gereed te houden heerl" En als Eric weifelend het hoofd schudt, laat hij er op volgen: „Wij moetên op alles voorbereid zijn." Eric kijkt peinzend voor zich uit. „Het is wel vreemd." merkt hij langzaam op. „Dat deze vloot zo weinig dagen na de dood van de jonge Heruli naar Noorwegen komt, dochwij behoeven dat niet met elkaar in verband te brengen. De heer der Heruli kan nog niet van de dood van zijn zoon op de hoogte zijn!" Herinnert u zich Allan's woorden?" klinkt plotseling de stem van Winonah. Zij staakt haar rusteloos heen en weer gaan door het vertrek en ziet de koning doordringend aan. Hoe vreemd was deze knaap!" gaat zij verder. „Hij voorspelde het onwed&r en hij noemde de komst van zijn vader een onheil. Wat zijn deze Heruli voor mensen? Weet gij, Eric, of zij niet over vreemde gaven beschikken en lezen kunnen in hetgeefi voor ons verborgen blijft? Zou dan ook niet Allan's vader de toekomst kennen en weten van zijn zoon?" In de geladen stilte, die op Winonah's woorden volgt, kan Svitjold met moeite een huivering onderdrukken. Doch eindelijk schudt Eric het hoofd. „Dit gaat te ver!" zegt hij vriendelijk tot Winonah. „Wij moeten ons niet verliezen in het bijgeloof der oude volksverhalen. Wij weten bovendien niet of de schepen met vijandige bedoelingen komen. Mogelijk wenst heer Robart ons slechts te bezoeken..." „Zou hij dan zijn gehele vloot meebrengen, heer koning?" vraagt Svitjold fijntjes. „Ik verzoek met klem krijgers gereed te houden Afwachtend kijkt de krijgsoverste zijn heer aan. Eric staart zwijgend voor ztch uit. „Natuurlijk," denkt hij. „Zij komen met een grote vloot, maar zij kunnen immers niets afweten van Allan's doodneen, het kan niet!" Plotseling staat de koning op. Zijn besluit is genomen en tot ontsteltenis van Winonah en Svitjold zegt hij: „Ik kan uw raad niet opvolgen, heer Svitjold! De krijgsmacht móét hier weg blijven! De Heruli zullen mij niet kunnen verwijten, dat ik hen met het zwaard ontvang. Zonder leger moeten wij hen tegemoet tredenzonder argwaan en vijand schap En daarom zal IK gaan... ALLEEN (Van onze correspondent) De beroering rond de staking bij de Ommelanden te Groningen begint zo langzamerhand ook tot Friesland door te dringen. In de gemeente Achtkarspc- len is Vrijdagavond door de Algem. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, als ge volg van pogingen van de zijde van de directeur der Ommelanden, de heer F. de Boer, om in deze gemeente perso neel te werven, een vergadering gehou den, waarop de secretaris van het hoofd bestuur, de heer S. van der Ploeg, de arbeiders no geens heeft opgewekt om niet in dienst van de Ommelanden tc treden. Hij wees met klem op de gevolgen die het zou kunnen hebben wanneer het de Ommelanden zou lukken personeel uit Achtkarspelen aan te trekken. Me degedeeld was ook reeds dat met in gang van volgende week enkele tien tallen arbeiders uit de gemeente bij de Ommelanden zouden gaan werken. Op deze vergadering, waarop druk is ge- Voor de Kamer van Koophandel voor Twenthe en Salland heeft dr. H. M. Hirschfeld een rede uitgesproken, waarin hij de positie van ons land in de internationale samenwerking belichtte. De nadruk van zijn betoog, waarin hij speciaal inging op de verhoudingen en moeilijkheden rond de O.E.E.S., de E.B.U. en de Benelux, liet spr. vallen op het bestaande instituut van het deviezen-regime in Europa. Dit vormt de bron van alle problemen en moeilijk heden waarop de pogingen tot integratie en internationale samenwerking steeds weer stuiten en dat leidt tot een sterk protectionisme in verscheidene landen. Nederland, dat als gevolg van zijn handels- en economische structuur het allergrootste belang heeft bij een vol komen vrij handelsverkeer, dient vol gens dr. Hirschfeld dan ook in dit streven naar internationale samenwer king, zijn eigen positie niet uit het oog te verliezen, doch moet alle krachten richten op het bereiken van een volle dige liberalisatie van het internationale handelsverkeer. Terugkomend op het deviezenregime, verklaarde dr. Hirschfeld dat dit via de bevoegdheden van de Centrale Bank sterke inmenging in de particuliere economische sector mét zich brengt. Daarnaast zal een dergelijk regime immer met ontsnappingsclausules sa mengaan, hetgeen weer leidt tot on- billijken, zo niet erger. Het bereiken van een vrij handels- en betalingsverkeer is nog niet en niet ineens mogelijk; de Europese dollar tekorten en onevenwichtige betalings balansen van verschillende landen ver hinderen dat. Voor het bereiken ervan kan evenwel reeds veel gedaan worden in ons land, waarbij voor Regering en bedrijfsleven een grote taak is wegge legd. De risico's die het bedrijfsleven hierbij moet aanvaarden, mogen echter fiscaal niet te zwaar gemaakt worden, aldus dr. Hirschfeld. De Indonesische minister van Finan ciën heeft verklaard, dat zo spoedig mogelijk een einde zal worden gemaakt aan de deviezenovereenkomsten tussen de regering van Djacarta en de petro- ieummaatschappijen, die in Indonesië werkzaam zijn. namelijk de Koninklijke- Shèll, Caltex en Standard Vacuum. Deze overeenkomsten hielden in, dat deze maatschappijen alle deviezen, afkomstig uit hare verkopen in den vreemde, konden behouden, maar aan de andere kant de deviezen, die zij nodig zouden hebben voor haar exploitatie in Indonesië, zelf moesten opbrengen. De minister heeft aan deze verklaring toegevoegd, dat het accoord de Indonesische deviezencon- tróle bemoeilijkte. discussieerd, is de hele kwestie nog eens uit de doeken gedaan. YiTTTTitfT^. i.Vt De zaak Ommelanden raakte overi gens al eerder in de Friese sfeer, na melijk na het kort geding dat de Coöp. Condensfabriek Friesland aan hangig maakte tegen de heer B. Vooi stra, die na enkele jaren bij de Con densfabriek te hebben gewerkt, als adjunct-directeur in dienst trad van de Ommelanden, in weerwil van een concurrentiebeding dat hij hiermede overtrad, een feit, waarvoor hij na een kort geding werd veroordeeld tot betaling van een dwangsom van dui zend gulden voor elke dag dat hij het terrein van de Ommelanden zou be- tieden of contact met personeel van dit bedrijf zou onderhouden. Voor zover de heer Vooistra deze boete niet zou kunnen betalen zou hem lijfsdwang worden opgelegd, na eer ste overtreding voor de duur van veertien dagen en daarna voor een jaar. De heer Vooistra is inmiddels in ho ger beroep gegaan en Vrijdagochtend heeft de directeur van de Ommelanden, de heer F. de Boer te Groningen mede gedeeld, dat de heer Vooistra nog steeds in dienst van de Ommelanden is. Voorts zou door het kort geding dat de Con densfabriek aanhangig had gemaakt, ontevredenheid zijn ontstaan onder het personeel, dat ten dele solidair zou zijn met de heer Vooistra en waarvan reeds twee leden van de leiding ontslag zou den hebben genomen om daarna in dienst te treden van de Ommelanden. Van de zijde van de Condensfabriek werd ons hieromtrent echter medege deeld, dat inderdaad twee onderchefs ontslag hebben genomen, doch niet uit ontevredenheid met betrekking tot de zaak-Vooistra, maar enkel en alleen omdat zij bij de Ommelanden meer kunnen verdienen. Kene Mayer, radicaal-socialist, heeft van president Vincent Auriol opdracht ontvangen een nieuwe Franse regering samen te stellen. Deze foto is genomen op het moment, dat Mayer het Elysée verlaat na ontvangst van de opdracht tct kabinetsformatie. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8.58 sport, 9.00 causerie. 9.15 kamerorkest, 9.45 causerie. 10.00 amusem.muz., 10.30 met en zonder omslag, 11.00 Instr. trio, 11.30 Jean Louis Pisuisse. AVRO: 12.00 Zuid- Amerik. en Spaanse muziek, 12.35 Even afrekenen, 12.45 Hammondorgel, 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 De Spoorwe gen spreken, 13.20 Promenade-orkest. 14.00 boek, 14.20 kamerorkest, 15.15 film, 15.30 blaaskwintet, 16.05 lichte muziek, 16.30 sport. VARA:* 17.00 strijkensemble. 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 jeugd. 19.35 causerie. AVRO: 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.35 hoorspel, 21.15 gevar. progr., 23.00 nieuws, 23.15 gram.,, 23.25 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws. 9.45 omroeporkest, 10.00 prot. pr. KRO: 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.55 toespraak minister Cals. 13.00 nieuws, 13.10 amusem.muz., 13.40 boek, 13.55 jeugd. 14.55 klankbeeld, 15.20 strijkorkest en solist, 16.10 thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 prot. pr. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gevar. progr., 23.00 nieuws. BBC IN HET NEDERLANDS, 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws: Londense brief van J. H. Huizinga; En dan nog dit. ENGELAND, BBC, Home service 330 m.14.40 operamuz., 15.30 lichte muz.. 17.00 orkest. 19.30 orkest, BBC, light progr, 1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz.. 22.00 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 orkest. 13.25 orkest, 16.30 dansmuzie, 18.00 orkest, '20.00 moderne muz.. 21.15 lichte muz., 22.15 dansmuz., 22.45 chansons. 23.15 gevar. muz., 0.1.0 orkest, 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 15.30 Le voyage en Chine, opera. 17.45 orkest, 20.00 lichte muz., 22.45 ka mermuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 orkest. 14.00 operamuz., 16.45 dansmuz., 21.30 dans muziek. 484 m.: 12.08 orkest, 14.30 orkest, 22.10 orkest. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram.. 7.30 idem, 8.00 nieuws, 8.18 gram., 9.00 hoorspel. 9.20 gram. VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 causerie. 10.40 zieken, 11.40 piano, 12.00 orgel, 12.15 dansmuz., 12.33 platteland, 12.38 dansmuz., 13.00 nieuws. 13.15 commentaar, 13.20 Metro- pode-orkest, 13.55 middenstand, 14.00 causerie. 14.15 sopraan. 14.45 gram., 15.00 gevar. progr., 16.00 gram., 16.45 vragen- beantw., 17.15 dansmuz., 17.50 militair comenentaar, 18.45 jeugd 19.45 regerings- uitz., 20.00 nieuws, 20.05 hoorspel. 20.35 aetherforum, 21.15 dansmuz., 21.40 cau serie, 21.55 gram., 22.00 Voor en achter het voetlicht, 22.20 Radio-Philh. Orkest, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram. 7.45 prgt. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 gram., 8.23 muziek. 8.45 gram., 9.00 zieken, 9,30 vrouw, 9.35 gram.. 10.15 idem. 10.30 prot. pr., 11.00 alt en piano, 11.30 gram.. 11.45 idem. 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte mu ziek, 13.45 gram. 14.00 kinderen, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram-, 15.25 piano, 16.00 prot. pr.. 16.30 Instr. trio. 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz.. 18.00 harmonie-ork., 18.20 sport, 18.30 zigeunerkwintet. 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 harp- ensemble, 19.30 causerie 19.45 lichte muziek, 20.00 radiokrant. 20.20 lichte muziek, 20.50 hoorspel, 21.50 gram.. 22.05 causerie, 22.15 koor en blokfluitkwar- kwartet, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23.30 gram. BBC IN HET NEDERLANDS. 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws: Ceylon en de toekomst van het Gemenebest; En gelse les voor gevorderden. ENGELAND. BBC. Home service 330 m 12.00 gevar. muz.. 14.10 lichte muz., 15.00 orkest. 19.30 orkest, 23.45 strijk kwartet. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuziek, 13.45 BBC Midland Light Orchestra, 16.00 Casino-orkest, 16.45 lichte muzièk, 19.00 BBC Welsh Orchestra, 23.20 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 orkest. 13.25 orkest, 14.15 operettemuziek. 16.40 rhythm, muziek 19.30 orkest, 0.30 dansmuz.. 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 oude muziek 16.00 kamer muziek, 17.00 gevar. muziek, 20.00 or kest. 14.00 orkest, 15.00 17.10 lichte muz BRUSSEL. 324 m.: orkest, 16.15 orkest, 20.00 orkest. 484 m.: 12.05 lichte muz., 13.10 strijk orkest, 14.15 kamermuz., 16.00 lichte mu ziek, 21.15 orkest, 22.10 lichte muziek. De reeds aangekondigde prijsverla ging van de geïmporteerde voedergranen zal tot gevolg hebben, dat de kostprijs van de baconvarkens zal öalan met een bedrag, dat volgens berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut neerkomt op ongeveer 9 cent per kg koud geslacht gewicht. De minister van Laudbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw be sloten de richtprijs voor de bacon var kens van f2.57 per kg koud geslacht ge wicht aan te passen aan de verlaagde kostprijs en met ingang van 5 Januari te brengen op f2.48 per kg. De overnameprijs van de naar Enge land te exporteren bacon, welke sedert 8 December was gebaseerd op eerstge noemde richtprijs van f2.57 vermin derd met 10 cent, zal dienovereenkom stig worden verlaagd tot f2.38 per kg kou geslacht gewicht. Dure kus De Amerikaanse actrice Joan Morgan had op „Don- don Airport" de douane formaliteiten al achter de rug, toen zij haar echtge noot Scott McKay, die in een toneelstuk in Londen optreedt, zielig achter de deur van de vertrekhal naar haar zag staan kij ken. Joan liep terug om hem een laatste kus te ge ven, maar mannen in uni form hielden haar tegen „lk werd spinnijdig", ver telde ze. „Dachten ze soms, dat ik hem de kro ningsdiamant in handen wilde spelen?" De autori- 'eiten op het vliegveld brachten haar toen aan het verstand, dat er geen afscheidskussen in de ver trekhal mochten worden gegeven en dat alle kus sen dienden gewisseld te zijn, vóórdat de douane de koffers visiteert. Daar op annuleerde Joan haar passage, omhelsde haar echtgenoot, betaalde 24 pond sterling schadever goeding, omdat zij haar biljet op korte termijn had teruggegeven en reser veerde een plaats in het volgende vliegtuig naai New York, Russisch De Russische schrijver Michael Semen of. die tot de omgeving van de laat ste Tsaar aller Russen heeft behoord, is na 35 ja ren ballingschap in een ziekenhuis te Napels over leden. Aan de vissers van het plaatsje Pozitano, waar hij heeft gewoond, laat hij een half millioen lire na om eens per jaar te zijner gedachtenis bij een te komen en te drin ken. Proefkonijntje De vierjarige Wendy Miles, die in een Londen se voorstad woont, wordt enige keren per jaar ge bruikt als „proefkonijn tje" door een van de grootste Britse speelgoed fabrieken. Wanneer de fir ma een nieuw berijdbaar stuk speelgoed ontwerpt, vervaardigt zij eerst een prototype en nodigt Wen dy uit om het te probe ren. Haar reacties wor den door experts nauw keurig geobserveerd en daaruit worden dan con clusies getrokken betref fende het al of niet te verwachten succes. Opoe gepakt? Men herinnert zich de verhalen over het oude grijze dametje, dat in Los Angeles met een zacht stemmetje en een harde revolver bankbedienden dwong haar tas met dol lars te vullen. Thans Is een 52-jarige vrouw gearres- ster Abbey zal aankomen om gekroond te worden, zal een rij vervaarlij ke beesten op haar neer kijken. Het zijn „de bees ten van de koningin", be horend bij een eeuwen oude traditie, die door de minister van Openbare Werken, David Ewcles, nieuw leven is ingeblazen om aan de kroningsplech tigheid een middeleeuws tintje te geven. Ewcles, die moet zorgen voor alle versieringen bij de kro ning, heeft deze beesten opgediept uit heraldische tekeningen, welke door Hendrik de Achtste 450 jaar geleden zijn gebruikt. De beeldhouwer James Woodford heeft de op dracht gekregen deze beesten uit hout te hak ken. Zij moeten twee me ter hoog worden, rechtop zitten en „een uitdruk king van vurige trouw op hun aristocratische ge zichten" heb ben. Zij wor den tegenover de West minster Abbey opgesteld. Zij stellen voor: de leeuw van Engeland, de een hoorn van Schotland, de valk van de Plantagenets fo..„ Vr°u™9JLt de griffioen van Edward, teerd op ^et mement, da de s{jer van clarence, de zif met een kinderp s - Wnte leeuw van Morti- tje een kassier geld trachtte af te persen. Zij h eiveerde ten overstaan van de politie de befaam de opoe te zijn. De beesten van de Koningin Wanneer koningin Eli zabeth van Engeland in Juni a.s. bij de Westmin- mes, de hazewind en de duif van de Tudors, de antilope van de Beauforts en het witte paard van Hannover. Elizabeth de Tweede is verwant aan al de families, wier heraldi sche beesten haar op de dag van de kroning zul len gadeslaan. Er is een proef genomen met het uit zenden van de weerberichten van het K.N.M.I. in De Bilt 's morgens om tien voor half zeven op dicteersnelheid. Uit het gehele land heeft de radio hiervoor zoveel instemming ontvangen, dat deze weerberichten voortaan op dicteersnel heid zullen worden uitgezonden. Op 3 en 4 Januari 1953 belegt de Nationa le Katholieke Arbeiders Jeugd een bezin- ningsweekeind voor het kader van de eer ste Lourdesbedevaart 1954 in het Arbeiders jeugdcentrum „De Hemelbergh" te Arnhem. De nationale aalmoezenier A. H. Huyboom houdt o.m. een referaat met als onderwerp „Christus' Verlossingsgenade komt tot ons door Maria". Tevens zal de Lourdesfilm van de Belgische K.A.J. „Het Ave Maria der Ar beidersjeugd" vertoond worden. De heer L». Fober behandelt de technische zijde van de pelgrimage in zijn onderwerp „De organisa tie van de bedevaart". Dit weekeind geldt als geestelijke voor bereiding op de actie onder de katholieke arbeidersjeugd voor haar massale bedevaart naar Lourdes in 1954. Direct nadat de gezagvoerder van de K.L.M.-Skymaster „Groningen", die zo als gisteren reeds werd bericht, een noodlanding in de woestijn van Dahran heeft gemaakt, had medegedeeld dat hij te kampen had met een tekort aan brandstof en dat hij een noodlanding zou trachten te maken, heeft het hoofd van de militaire luchtvaarthulpdienst brigade-generaal Th. Dubose, hulp ploegen ter assistentie naar Dahran ge zonden. Een speciaal met parachutisten uitgerust vliegtuig van de U. S. Air- force vertrok ogenblikkelijk en vond het gelande K.L.M.-toestel ongeveer 20 mijl van Dahran in de woestijn. De parachutisten sprongen uit het toestel en seinden na het eerste contact om een helicopter, die een arts naar de plaats van de landing meebracht Ook werd direct een hulppost uitge zonden uit de U. S. luchtbasis Dahran om te trachten over land contact met de 56 passagiers te krijgen. Geen der passagiers of bemanningsleden was ge wond en allen zijn met auto's naar Dahran vervoerd, vanwaar de K.L.M.- Constellation „Utrecht" een deel der reizigers naar Karachi heeft gebracht, zoals reeds gemeld. TILBURG. (Psychol. Paed. Inst. der R.K. Leerg.). Paedagogiek M.O.B.: zr. M. Rosa, Neerbosch (met lof); P. Broeken. Oss. Pae dagogiek M.O.A.: mej. J. Hamers, 's-Gra- venhage (met lof); mej. C. Hummeling, Hilversum; p. R. Rosselle, Vught; br. Eusta- chius, Amsterdam; J. Baeten, Roosendaal. AMSTERDAM. M. O. Handelsweten- s.chappen A en Q: J. J. Teeuwen Cs-Gravenhage), L. Tonnaer (Thom).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5