Laatste dubbel als amateurs OP „YIJVERDUIN" tracht men de lich. opvoeding te coördineren MAGISCHE FIGUUR Opstelling van een kernplan kan het begin vormen De Kerstnacht van Matje de olie vrouw en Bas, de dorpskwajongen KONINGSKROON Mysterie rond een Vliegende Schotel Broekman slaat Aas op de 5000 meter Tekencursus Niagara-waterval Waar is de nieuw geboren Koning? Beroemd plantkundige LLnnfeeujr Eeuw der wonderen ZATERDAG 3 JANUARI 1953 PAGINA 9 Me-t^elaar Vierdaagse in Nijmegen en in Apeldoorn Oplossing kruiswoordraadsel van Woensdag s z o s Sportbeweging kan er wel bij varen Schaakrubriek Wij maken het zelf Waarin we kennis maken met Guus d llaen Damrubriek LIMBURG-COUPE Geen hockey- en korf- balwedstrijden MOW f De internationale vierdaagse afstands marsen van de Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding zullen dit jaar van 21 t.m. 24 Juli a.s. te Nijmegen worden gehouden. Het bestuur var. de Ned. Wandelsporl Bond heelt besloter als plaats van de vier daagse wandeltochten van de N.W.B. de gemeënte Apeldoorn te kiezen. Deze vier daagse wandeltochten zullen worden ge houden in dezelfde week als die van de NB.V.L.O. te Nijmegen) (21 tot en .net 24 Juli). De voorzitter van de Franse Lawn- tennis Bond, Gillon, heeft een ranglijst samengesteld. Deze ziet er als volgt uit. 1. Sedgman (Austr.l, 2. Drobny (Egyp te), 3. McGregor (Austr.), 4. Seixas (V.S), 5. Mervyn Rose (Austr.). 1 2 3 4 5 X X 1 X X X X X 2 X X X X X X X 3 X X X X X 4 X X X X X X X 5 X X X X X X X Vervang elk kruisje door een letter, zodat horizontaal zowel als verticaal woorden van de volgende betekenis te lezen zijn: 1. insluiting van een vesting; 2. plaats aan de Rijn, bekend uit de laatste wereldoorlog; 3. bekend Frans politicus uit de laat ste wereldoorlog; 4. mythologisch gevleugeld paard der dichters; 5. fortuin. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 12 Januari aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 20 Dec. '52; 13 kali; 23 chili; 34 lila; 35 liga; 46 lade; 56 gade; 67 deli; 6—8 deci; 79 liter; 89 citer; 9—10 terra; 9—11 terras; 10—12 rapen; 11—12 raspen; 12—13 penny; 12—14 penter; 1315 nijgen; 1415 tergen; 1516 gen- der; 15—17 genre; 16—18 derven: 17—18 reven; 1819 vendu; 1820 venster. Na loting wonnen de prijzen: H. v. Paridon, Landstraat 83. Bussum. A. Heubers, Bilderdijkkade 61II, Am sterdam. J. Stolwijk, Jansstraat 6, Haarlem. R I O O L 4* P A A R S O M R 4" S 4- L S 4" C O P 4* K R E N T 4- S H A P E V A 4- A A I T R A M 4" E 4" A L M E T S O N S 4* R E M R Y -f S p U I T 4- T E E 4- P 4" M 4- O F 4- R N I A N 4- A P A R T (Van onze sportredacteur) /n het conferentieoord „Vijverduin" te Bloemendaal wordt momenteel een bijeenkomst gehouden, die voor een gezonde ontwikkeling van de licha melijke oefening bij het onderwijs van veel betekenis kan zijn. De stich ting „Opvoeding en Lichamelijke Oefening" heeft Vrijdagmiddag namelijk een conferentie geopend, waaraan wordt deelgenomen door ruim twintig genodig den, de meest uiteenlopende richtingen vertegenwoordigend. Als doel van deze conferentie, die twee dagen in beslag neemt, kan in hoofdzaak wel genoemd worden de poging tot het coördineren van het onderwijs in de lichamelijke oefe ning in de verschillende, op elkaar aansluitende schooltypen. Men wil trach ten dit te bereiken door het opstellen van een kernplan eerst in beschei den opzet dat enig houvast biedt. Uiteindelijk zal men dan moeten geraken tot een programma, dat als basis kan dienen voor een verantwoorde lichame lijke oefening bij het onderwijs. Maar dit zal niet alleen het resultaat van een dergelijk programma zijn. Voor de sportbeoefening, de jeugdbeweging en bijv. specifieke opleiding kan zulk een programma een niet te verwaarlozen basis zijn voor specialisatie of verdere algemene ontwikkeling. Van deze laatste gedachte ging de eerste inleider, de heer J. M. P. Rich ters. ook uit in zijn pleidooi voor coör dinatie. Te dikwijls is gebleken, dat het bij het onderwijs van de lichame lijke oefening ontbreekt aan een pro gramma. De heer Richters stelde vast, dat meer eenheid in de stof kan bij dragen tot groter rendement van het onderwijs. Dan vervallen goeddeels de nadelige gevolgen van de eventueel veranderde ba-sis van lichamelijke vorming. Dan ock zullen de kansen op een ingrijpende overgang voor de kin deren bij overplaatsing in een andere klas voor een groot deel kunnen wor den opgevangen. Uiteindelijk kan men er naar streven, dat niet alleen bij het lager onderwijs de principes algemeen zijn, maar zelfs bij het gehele onder lijs. Welke zijn de beweegredenen ge weest tot het organiseren van deze conferentie, zal men zich afvragen. De heer P. J. Slothouwer, die bij af wezigheid van de heer P. J. Rippe de bijeenkomst opende, noemde er enkele. Xn de eerste plaats de erva ringen, opgedaan in de scholen, en bovendien de uitspraken van officials van sportbonden, welke in de pers gepubliceerd zijn. Tijdens de confe rentie kwamen nog enkele aan het licht, waarvan het meest sprekende onmiddellijk teruggevonden kan wor den in de opzet van deze bijeen komst. De richtlijnen, die de vak leerkracht en ook de onderwijzer, die zelf het vak lichamelijke oefening behandet, ten dienste staan, zijn zeer beperkt. Het gevolg is, dat nog te veel ge- exDerimenteerd moet worden om tot een verantwoorde en goed verdeelde oefenstof te komen. Het bestuur van de Stichting „Opvoeding en Lichame lijke Oefening" zag hierin dan ook een welkome gelegenheid om het principieel moderne op de voorgrond te plaatsen. De idee, die aan deze conferentie ten grondslag ligt, is niet nieuw. Er be staan reeds proeven of eisen. Het ge vaar is echter, dat deze op zichzelf blijven staan en een eenzijdige ont wikkeling in de hand werken. De heer Richters was van mening, dat de een heid ongetwijfeld bereikt kan worden. Volgens hem is dat reeds gebleken uit het feit, dat niemand van dit zeer ge mêleerde gezelschap de invitatie voor de conferentie heeft afgewezen. Moge lijkheden om tot deze eenheid te ge raken zijn, aldus de heer Richters, be sprekingen als deze, met de practijk als onderwerp; het opstellen van. een kernprogramma dat gebaseerd is op de practijk van ervaren leerkrachten. Dit programma moet dan aan de practijk getoetst worden, waarna over niet al te lange tijd een meer definitief program ma kan worden samengesteld. Theorie en practijk Met het programma moet serieus ge- experimenteerd worden, het moet te vens opgebouwd worden uit zgn. „functies" (bewegingsoefeningen) en spelen. Op deze wijze tracht men een brug te slaan tussen de theorie en de practijk. Uiteraard behoort men bij dit alles de realiteit niet uit het oog te verliezen. De heer Richters besloot zijn inleiding met de opmerking, dat door de cverheid enorme sommen besteed worden aan de lichamelijke oefening. „Dat verplicht ons te komen tot beter rendement en resultaat". Uit de discussies, gevoerd in diverse secties, bleek wel, dat men het w< eens kon zijn met de opzet van de con ferentie. Wel werd er met klem op aangedrongen rekening te houden met de sociale structuur. Bovendien mag onder geen voorwaarde het doel van de lichamelijke opvoeding uit het oog verloren worden. Nimmer mag er bij lichamelijke oefening worden uitge gaan van het standpunt, dat de eerste eis is, de schooljeugd sport-minded te maken. Het gaat er om de leerling physiek geschikt te maken voor alle levensfacetten, voor zover de lichame lijke opvceding daartoe de mogelijk heden biedt. Bij de aanvang van het nieuwe jaar wens 'k de inzenders en lezers van de schaakru- briek een Zalig Nieuwjaar. JANUARI-OPGAVE 1 Probleem van J. A. W. Swane Eerste publicatie: opgedragen aan A. Perquin. Wit geeft mat in 2 zetten. (diagram) Koning Herodes keek wel even vreemd op, toen daar plots drie vreemde geleerde mannen voor hem gebracht werden en hem de vraag stel den: „Waar is de nieuw gebo ren Koning der Joden?" Hij begreep dadelijk, dat de ze drie wijzen niet kwamen voor zijn zoon Archelaus. De ze koningszoon werd in een prachtig paleis opgevoed en sliep in een zilveren wieg. Maar de Wijzen uit het Oos ten zochten blijkbaar een an dere koningszoon. Een won derbare ster had hen uit de vreemde naar Jeruzalem ge voerd. Och, waarom zouden ze eerst niet eens even bij de ko ning van het land aankloppen. Maar weldra zagen ze hun vergissing in. Ze trokken ver der en volgden de ster. Zo kwamen ze in Bethlehem te recht. In een heel eenvoudig huis werden ze door een heel een voudige Vrouw ontvangen. Oude voorstelling van de aanbie ding der geschenken door de drie Wijzen aan het Goddelijk Kind Niets wees er op koninklijke pracht of praal. En toch.... toen deze drie Wijzen bij het Kind dat zij zochten kwamen, knielden ze alle drie neer en aanbaden dat Kind. En hun ge schenken, waarmede zij dat Kind vereerden, waren ook geen gaven, die men aan gewo ne koningskinderen geeft. Neen, de drie Wijzen wisten, dat het Kind in doze eenvou dige omgeving God was. Daar om verwonderden zij zich ner gens over, maar boden nederig hun goud, wierook en myrrhe aan. Zii vonden het ook niet vreemd, dat zij na hun aan bidding in een droom gewaar schuwd-werden, niet naar He rodes terug te gaan. Zij dach ten niet eens bij zich zelf: als dit Kind dan werkelijk God is, waarom moeten wij dan stil letjes verdwijnen; dan heeft Hij toch zeker macht genoeg om ons te beschermen! Neen, ze wisten, dat zij het Goddelijk Kind hadden aan- den aanschouwd en aanvaard den alle bevelen, die hier ge geven werden. Als gehoorza me kinderen van dat Godskind gingen zij langs een andere weg naar hun land terug. Het feest van 6 Januari noe men wij het Driekoningen feest. En dat is goed. Maar de betekenis van deze grote feest dag ligt dieper. Op het Drie koningenfeest openbaart het Kind zijn Godheid. Driekonin gen en Kerstfeest horen heel nauw bij elkaar. In de Kerst nacht komt het Goddelijk Kind in de stal van Bethlehem. Arm in een kribbe. Maar op Drie koningen bewijst Het Zijn Godheid door de Wijzen tot zich te roepen en zich door die Wijzen als God te laten vereren. Met de Wijzen uit het Oos ten zingen op deze feestdag de gelovigen in de kerk: „Wij hebben zijn ster in het Oosten gezien en zijn gekomen met geschenken om de Heer te aan bidden." Onder donderend geweld storten de Niagara-watermassa's van de rotsen naar beneden ckdjckefccfcckekckcbctielsdxjsciacfccbcfocbckcfcdbclacfocfeckcjDcfcdsckeiicfcefcckckcbcl'tkcltefcdack De deur gleed vanzelf öpen, ze konden zo binnenstappen. „Hoe is het?" hoorde Bas de kapelaan vragen. „Ze leeft nog!" fluisterde een stem terug. „Ze is nog bij ken nis ook. Ze vraagt telkens, of er nog een priester komt. De dokter zegt, dat het hart niet meer in orde is. Er kan ieder ogenblik een nieuwe aanval komen. „Breng me dan maar gauw cfccbcfccbAcbcbcb<l>cl)cbcbcbAcfccbcfccfccbcbA(ti><fccbcbcb<t.cb<tcbcbcfccfcj3ci5cb<l>cbcfcJ>cfc ixfccbcbcbcfccfccfcdstfccbcbtfccfccbcbJicbcbcb' 10 Januari, 175 jaar geleden, stierf Linnaeus, de bekende plantkundige. Enige jaren ge leden hebben wij in de Jeugd krant er iets over verteld. Voor onze nieuwe lezers en lel ai assen of voor degenen, die het niet meer precies weten, laten wij enkele levensbijzon derheden volgen. Linnaeus werd in Zweden geboren, waar zijn vader pre dikant was. Deze laatste was den groot plantenliefhebber, zodat de jonge Karei Linnaeus al vroeg verschillende soorten planten leerde kennen. Hij stu deerde voor arts (dokter), waar bij hij tevens zijn liefde voor de plantkunde zou kunnen botvieren In het jaar 1732 gaf hij zijn eerste plantkundige werk, een Flora van Lapland, uit. Om zijn medische studies te voltooien en met geleerden uit andere landen in contact te kunnen komen, trok hij twee jaar later naar Nederland. Zijn eerste be zoek gold Harderwijk, dat toen nog een universiteit rijk was. Linnaeus ontving er in het jaar 1735 de doctorstitel. Hierna reisde Linnaeus naar Leiden en liet het eerste ge schrift drukken van zijn „Sys- tema Naturae", dat een over zicht bevatte van het delfstof fen-, planten- en dierenrijk, gerangschikt naar klassen, or den. geslachten en soorten. Door bemiddeling van de be roemde Boerhaave kwam de jonge doctor in aanraking met de toenmalige burgemeester van Amsterda .1. Gedurende drie jaren was hij nu diens gast op het buitengoed de Harte- camp bij Haarlem. Als resul taat van zijn arbeid aldaar gaf hij een reeks plantkundige werken uit, waarin vele soor ten werden beschreven en ge rangschikt. Na de uitgave van deze werken was zijn roem voorgoed gevestigd. Teruggekeerd in Zweden, werd Linnaeus in 1741 hoog leraar te Upsala. De toeloop van studenten was enorm. Lin naeus werd in zijn latere le vensjaren aan alle kanten met roem overladen. In 1778 stierf Carl von Linné. zoals hij zich na zijn verheffing in de adelstand noemde, en met hem ging een der bekendste mannen van zijn tijd heen. In Amsterdam zijn een straat, een kade en een hof naar hem genoemd. Nog steeds bestaat het aloude gebruik om op het feest van Driekoningen een zogenaamde koningshoek of koningsbrood te bakken, waarin een boon is verborgen. Het is een gewich tig ogenblik, als dg koek wordt aangesneden en de stukken verdeeld worden, want wie de boon treft, wordt koning van het (huis)feest. Met stoel en al wordt de koning (of konin gin) dan in de hoogte gehe ven, nadat hij of zij gekroond is met een papieren konings kroon. Zo'n kroon kun je ge makkelijk zelf maken, door haar uit een stuk bordpapier te knippen. Het mooist is na tuurlijk, daarvoor een stuk goudpapier te nemen en wel een brede strook, die je vol gens bijgaande afbeelding knipt. Als het papier niet al te dik is, is het gemakkelijker de strook eerst te vouwen als_een harmonica, dan hoef je maar eenmaal te knippen. Op de rand teken je in het midden de drie koningen en verder kun je de kroon versieren naar eigen idee, bijvoorbeeld om er gekleurde sterretjes op te plakken of figuurtjes op te maken. Onze afbeelding is een ouderwetse koningskroon, waarop Maria en het Chris tuskind staan afgebeeld en de drie koningen. In een groot gezelschap is het aardiger wanneer je drie bonen in een koek of brood laat bakken. Je moet dan na tuurlijk van te voren zorgen dat er drie kronen zijn, want dan kunnen er drie koningen worden gekroond. (Ingezonden door Paul Veltkamp, Haarlem). Hoofdstuk I. Pats! Daar ligt wat eens een porceleinen kopje is geweest. Een mooi begin van de logeer partij. Met een beteuterd ge zicht kijkt Guus naar de resten van het trotse bezit van oma. „Liet je wat vallen, jongen?" komt de zachte, vriendelijke stem van grootma. Guus hoort de kittige dribbelpasjes nade ren en het is alsof iemand ki logewichten op zijn hart aan het zetten is. „Oh! Wat heb je nu gedaan?" uit ze geschrok ken. „Het lepeltje is nog heel" lispelt hij stuntelig. „Ja, ja! Och, och! Mijn mooie kop je! Wat zal opa wel zeggen?" Gelukkig neemt grootpapa de zaak niet èl te streng op. Het ellendige is, dat hoe meer hij over het geval piekert, des te duidelijker ziet hij het ge val voor zich en met spijt be denkt hij, dat hij voorzichti ger had kunnen zijn. Even later heeft hij besloten om te proberen een „nieuw" te ko pen. 's Middags direct na de mid dagboterham vertrekt Guus op zijn eentje, het doel heeft hij opa en oma niet verklapt. De weg naar de stad is niet lang en dus zit Guus weldra mid den in de drukte. Hij komt veel antiekwinkels tegen, die allemaal koper blijken te her bergen en een enkele buffet kast of iets dergelijks. Porce leinen kopjes echter, lauw! Het lijkt wel of ze niet eens weten wat porceleinen kopjes zijn. Daar Guus in deze stad zo goed als onbekend is, bemerkt hij na enige tijd tot zijn lichte schrik dat hij finaal de weg kwijt is. Ietwat zenuwachtig gluurt hij om zich heen naar de mensen rond hem. doch die weten natuurlijk niet dat die jongen daar de goede richting naar huis kwijt is. Hij beschikt gelukkig over een behoorlijk gevoel voor avontuur en alzo ziet hij er geen bezwaar in om een paar minder drukke straatjes in te iopen. Ik kom er heus wel weer uit, troost hij zich. Ik neb tenslotte toch een mond om te vragen. Met een schok blijft hij plotseling staan. Achter de hel dere ruiten van een schijnbaar stoffig antiekwinkeltje pronkt een porceleinen kopje, met een ongeveer gelijk model als dat hij vanmorgen liet vallen. (Wordt vervolgd) bij haar!" gebood de kapelaan. Bas had nog nooit een be diening meegemaakt. Hij deed zijn best om alles zo goed mo gelijk te doen. „Het is beroerd. Bas, maar we moeten nog even hier blij ven. Die arme Matje zal het niet lang meer maken. Of. ga je liever alleen terug naar de kerk?" „Ik blijf wel bij u!" ant woordde de jongen dadelijk. Maar zijn woorden klonken niet duidelijk. Zq'n belhamel als hij huilde niet, anders zou je kunnen denken, dat het snikgeluiden waren, die het antwoord zo onduidelijk maak ten. „Je kunt gerust zijn, hoor Matje", hoorde Bas de kape laan zeggen. „Onze lieve Heer is weer goed op je! Hij wacht je! Je hoeft nergens meer bang voor te zijn." Even sloeg de vrouw de ogen op. „Kijk!" ging het ineens door Bas' hoofd, „nu kijkt ze naar mij. Ze vindt het vast fijn, dat ik nu aan haar bed zit, in- plaats van op het altaar!" En"ïneehs* vond Bas het he lemaal niet erg meer, dat hij in de Nachtmis had kunnen dienen. Hij was blij, dat hij het met Matje had goedgemaakt, voor ze stief. Diezelfde nacht nog stierf Matje, de olievrouw. Toen de kapelaan en zijn misdienaar in de sacristie te rugkeerden, waren de drie Missen van de pastoor net ten einde.. De mensen in de kerk keken wel even vreemd op, toen er voor een enkele jongen de H. Communie werd uitgereikt. „Die Bas, de kwajongen, heeft toch altijd wat bijzon ders!" dachten er een paar De vader en moeder van Bas vonden het voor een keertje helemaal niet erg, dat op verzoek van meneer pas toor hun zoon in de pastorie bleef ontbijten. Want Bas moest nu inplaats van de Nachtmis, toch nog de Hoog mis dienen bij de kapelaan! Het voornaamste, dat Bas zich later nog van die Hoog mis herinnerde waren deze woorden van de kapelaan: In de gebeden van de gelo vigen wordt aanbevolen, Matje, de olievrouw, die in deze hei lige Kerstnacht in de Heer Is overleden!" Zie je, zo kwamen Matje, de olievrouw, en Bas, de belha mel van het dorp, in de Kerstnacht bij elkaar. Matje verruilde dit aardse bestaan voor een veel beter le ven! Bas, de belhamel, werd juist omdat hij die Nachtmis niet had kunnen dienen, de beste misdienaar, die de pas toor ooit in dat dorp gekend had. JOH. R. In de Jeugdkrant No. 3 heb ben wij het boek „De wereld geschiedenis in een notedop", zesde druk, Uitgeverij Hollar- dia te Baarn, gunstig bespro ken. In No. 4 hebben wij het slot geplaatst onder bovenstaan de titel, met vermelding „Slot van de wereldgeschiedenis." Om misverstand te voorkomen vermelden wij nog even. dat dit uit hetzelfde bovenbedoel- Hp boek was. Wit: Kb7, Dc6, Tdl, Tf4, Lf6, Pd3. Pe4. pion g3. Zwart: Ke3, Tb3, Tc7, Pe5, pionnen b4 C3. c7, d4, g2, h5. In het diagram ls tot onze spijt Lf6 weg gevallen. Het ls altijd aangenaam, een van weers zijden zorgvuldig gespeelde partij te kun nen besluiten me» een correct ofter. Niet altijd zijn de offers echter correct; zelfs grootmeesters worden wel eens slachtoffer van hun offercombinaties. Een interessant voorbeeld geeft volgende stelling: Wit: Khl Dc6, Tal, Tfl. Pa3, pionnen a2, b2, c3, f4 62. h2. Zwart: Kh8, Da7, Ta8, Tf8, Pf5, pion nen a6, d6. g7. h7. Deze stelling ontstond in een partij tussen Paulsen (wit) en An dersen (zwart). On dit moment was An- derssen aan zet en offerde zijn paard: Pg3t. Er volgde hg3: Tf6. met de matdrelging ThS, waartegen geen parade mogelijk scheen Paulsen speelde echter rustig Tf2! een schit terende zet. welke de offercombinatie vol komen weerlegde. De toren mag n.l. niet genomen worden wegens Da8: mat. Anderssen deed nog een wanhopige po ging met g5 .maar legde na een paar zet ten zijn koning om. Oploss i.gen der Januari-opgaven kunnen tot 15 Februari ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam. Probleem No. 1998 van P. J. Eype te Haarlem; voor geoefende oplossers. Zwart 12 st. op 2, 7, 8, 9, 11, 15, 18, 19, 23, 24, 35, 36. Wit 12 st. op 16. 27, 31, 32, 33, 34, 37 38. 42, 44, 47 50. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Febr. a.s. aan B H. M. Stevens, Eikenaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 1990 van L. Dassen te Bussum. Wit speelt naar: 45, 30, 43-39, 43, 42-38, 37 18, 1, 37 en wint. Een echt probleem uit het rijk der fan tasie; het is vrij moeilijk en heeft tot ver rassing de wijze waarop de slag 45 x 1 tot stand komt. VOOR BEGINNERS No. 238 van J. A. Pennings te 's-Hertogenbosch De overwinning in de Challenge- round om de Davis Cup is het laatste succes geweest van de ama teurs Sedgman en McGregor. Voor de tweede achtereenvolgende maal was het dit tweetal, dat Amerika's sterkste combinatie voor de Davis Cup heeft geklopt. Op de foto ziet men op de voorgrond de twee nieuwe professionals in actie in het dubbelspel van de m Adelaide ge speelde finale. Op 25 Januari wordt te Nijmegen de ta feltenniswedstrijd voor d'ames om de Lim burg-coupe gespeeld. Deelneming voor deze wedstrijd is mogelijk voor de sterkste acht Nederlandse speelsters, die reeds zijn aan gewezen, namelijk Coby en Nora van Megen (Nijmegen), Mies Bonnier (Den Bosch), Margo van Wijk (Den Haag), Tineke Mostert —De Zeeuw (Rotterdam), Henny van Woe- zik (Den Haag), Beb Oosterwijk (Tilburg) en Corry Schuyt (Beverwijk). (diagram) Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 237 en 238 kunnen ingezonden Worden tot 15 Januari aan bovenstaand adi es. Oplossing van nummer 234 /an H. J. C A. Nunnink te Delft: 38-33, 15x24, 32-27 23x21, 26x8, 3x12, 47-41 36x47, 39-34, 47x29, 34x2 en wint. Een gaaf stukje 'r goede stand met aar dige ontleding. Internationale oploswedstrijd van de Kring van Damproblematiek Evenals vorig jaar heeft de Kring van Damproblematiek weer een grote oploswed- ®trÜd georganiseerd waaraan behalve de 'aden ook alle liefhebbers kunnen deelne- "rien en waaraan prachtige prijzen verbon den zijn. o.m. geldprijzen van I 25.- 17.50 I 10.—, enz. Leden van de Kring ontvangen de opgaven thuis, doch niet-leden kunnen de °Pgaven bekomen dooi 27 cent aan post Zegels te zenden aan de heer P. v. d. Kwar- jel, Rijndijkstraat 38, Leiden. De termijn van "izending sluit oP 16 Maart a.s. Vrijdagavond zijn de schaatswedstrij den in het Bisletstadion te Oslo voort gezet. De omstandigheden waren wat gunstiger dan op Nieuwjaarsdag. Het sneeuwde niet meer, maar het ijs was kleverig en er stond een beetje wind Op de 1500 meter werd Roald Aas eerste in de tijd van min. 21.7 sec.; Kees Broekman bezette de tweede plaats met een tijd van 2 min. 22.8 sec. Er waren 5000 toeschouwers toen het startsein werd gegeven voor de 1500 meter. Broekman legde de eerste 300 meter af in 29 seconden. Zijn volgende 400 meter werden ingeschreven met 30 seconden; vervolgens liet hij 38 seconden afdrukken met een slotronde van 39,8 sec. Roald Aas had een goed tijdschema opgesteld nl. 28,5 sec. verder 36 en 3b seconden over de twee volgende ronden een snellere slotronde dan Kees Broek man. Met 39,2 sec. over de laatste 400 meter sloeg hij Broekman. Onze landgenoot kwam op de 500'j meter tegen Roald Aas uit, omdat hii en de Noor resp. 2e en le waren gewor den op de 3000 metei van de eerste dag. Beide rijders waren vrij snel begonnen, hetgeen niet naar de zin was van Klaas Schenk, die deze eerste internationale wedstrijd van zijn pupil meer als trai ning beschouwde en eens wilde zien hoe de krachten lagen. Hij had voor Broekman een schema van 8 min. 40 sec. opgesteld. Wel had de Nederlandse lei der berekend dat Kees Broekman 13,2 sec. sneller moest zijn dan zijn tegen stander, om nog op de eerste plaats in net algemeen Klassement beslag te kunnen leggen, maar Schenk dacht er niet over deze krachttoer uit te halen. Kees Broekman bleef steeds voor Roald Aas, die alles in het werk stelde om te blijven hangen. De 3000 meter werden gepasseerd in 5 min. 8 sec. Aan het rij den van de Lierenaar kon men duide lijk zien, dat hij niet alles gaf. Hij vol stond met Roald Aas te slaan zonder te trachten een fantastische tijd te ma ken. De uitslagen luidden: 1500 meter: 1. Roald Aas 2 min. 21.7 sec. 2. Kees Broekman 2.22.8; 3. Knut Tangen 2.23.6; 4. Ivar Martinsen 2.23.7; 5. Knut Johannesen 2.23.8; 6 Nic Stene 2.24 7; l. Gunnar Nilsen 2.25.5; 8. Hugne Pet- tersen 2.25.7; 9. Yngvar Karisen 2.26 3; 10. Pat Mc Namara 2.26.7. 5000 meter: 1. Kees Broekman 3 min. 33.7; 2. Roald Aas 8 min. 35.1; 3. Yngvar Karisen 8.47.3; 4. Ivar Martinsen 8.49.3; 5. Gunnar Nilsen 8.52.3; 6. Nic Stene 8.52.4- 7. Knut Johannesen 8.5o.2; 8. Henry 'Pettersen 8.56.3; 9. Armand Carstensen en John Hearn Engeland, beiden 8.58; 11. Odd Pedersen 8.58.7. Algemeen klassement over vief af standen, i. Koald Aar 19ö. 110; 2 Kees Broekman 19' .287 3. Ivai Martin sen 199.130; 4. Nic Stene 200.140; 5. Gunnar Nilsen 200.147, o. Hugne Pe tersen 200.641; 7. Yngvar Karisen 201.730; 8. Pat Mc Namara 202.797. AUe wedstrijden, uitgeschreven door de Kon. Ned. Hockey Bond voor Zon dag 4 Januari, zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. Ook de korfbalwedstrijden gaan niet door. Metselaar. Hierbij voorbeel den van: 1) metseltruweel, 2) voegijzer, 3) pleistertruffel, 4) schrijfhaak, 5) kalkmouw (voor cement of kalk in te doen en de bak op de schouder te dra gen). Een metselaar gebruikt nog andere gereedschappen en materialen, probeer die er zelf eens bij te tekenen. Daar heb je zeker op school wel eens over horen spreken; het is de beroemdste waterval van de wereld. Het bestaan van deze watervallen wordt op dui zenden jaren geschat. Precies op de grens van Canada en de Verenigde Staten (die er be de dan ook hun voornaamste drijfkracht electriciteit van betrekken) liggen, in een uitgestrekt merengebied, de geweldige Niagara-waterval- len. Deze meren liggen niet in een vlakke streek, zoals wij dat ln ons land gewend zijn, maar het hoogte-verschil tus sen de meren is erg groot. Een der meren, het Eriemeer, ligt 175 meter boven de zeespiegel, het aangrenzende meer 71 me ter, zodat er een verschil van 104 meter is. Deze meren wor den verbonden door de Nia- gara-rivier, welke meer dan 50 K.M. lang is. Ongeveer op de helft van deze rivier ligt de Niagara-waterval. Je weet ze ker wel wat een waterval is. Dat is een plaats waar het wa ter van een steile hoogte of helling naar beneden valt. Bij de Niagara-waterval is de hoogte ongeveer 50 meter en erg breed. Het water valt met geweldige kracht naar bene den. Er zijn een paar water vallen bij elkaar; de zoge naamde hoef ijzer-waterval wordt door de toeristen het meest bezocht, met een boot kan men zelfs tot dicht onder de waterval komen. Grote hoe veelheden water worden in tunnels afgevoerd om de ma chines in beweging te bren gen, die electriciteit opwek ken. Wij gaven enkele bijzonder heden over deze beroemde wa terval, omdat hij een eigenaar dig jubileum vierde, n.l. 125 jaar geleden begon men voor het eerst met sensatie (dat be tekent verwondering of op zien) bij de Niagara-waterval. Niagara-waterval Enkele toeristen waren op het idee gekomen om in een boot een aantal honden, katten, gan zen en een beer te zetten en na te gaan, wat er na de over tocht van de waterval van deze dieren zou worden. De boot werd aan stukken gesla gen en de beer was het enige dier, dat het leven er af bracht. Een groot aantal nieuwsgieri gen was op de oever samen gestroomd. Sindsdien werden door mensen allerlei waaghal zerijen uitgevoerd, zoals koord dansen over de stroomver snelling. Vele dwazen hebben geprobeerd zich in een ton over de Niagara-waterval te laten drijven en naar beneden te laten storten. Sommige over leefden, zij het dan ook meest al deerlijk gehavend, het waagstuk. Anderen werden dood in hun vreemdsoortig „vaartuig" teruggevonden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9