STAATSGREEP in het geheim Sjahrir en de Sultan van Djocja besch IN INDONESIË voorbereid? Stafchef macht Indonesische dient land- ontslag in Communisten in Oost- Duitsland in ongenade Merkwaardig rapport over de 17 October-affaire r Kabinet weigert het te aanvaarden Auto te water gereden Tot hoofd en hart De ontsnapping uit Breda Ook de Amerikaanse ambassadeur Cochran zou ingewijde zijn BEGRAFENIS PER GONDEL Kist handgranaten ontploft Woonwagen in brand Het weer Mysterieuze Bikker Beschuldigd van Zionisme Echtpaar door gas bedwelmd yr MAANDAG 5 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25573 DJAKARTA, 1 Januari Onder de leden van de P.N.I., de nationalistische organisatie, de op een na grootste partij in Indonesië, circuleert op het ogenblik een rapport, dat door een ambtenaar van de Indonesische ambassade in Manilla in opdracht van de Indonesische ambassadeur, htr. Mar am is, is opgesteld. Dit rapport geeft bijzonder heden in verband met de 17 October-affaire, waarbij in Djakarta demonstralies tegen het parlement plaatsvonden, die, naar van vele zijden gesuggereerd wordt, gepaard gingen met een poging lot een staatsgreep. Daarbij wordt dan aangenomen, dat de P.S.I. (de socialistische partij) Van Sutan Sjahrir de hand gehad zou hebben in deze staatsgreep, die verder gesteund zou zijn door de minister Van Defensie, sultan Hamengku Buwono IX (die inmiddels Vrijdag j.l. is afgetreden, redactie) en verschillende hoge functionarissen van het ministerie van Defensie en het leger, die met de P.S.I. sympathiseren. Onthulling van een Philippijns journalist Tegenspraak Indische Nederlanders naar N.-Caledonië en Nieuwe Hebriden? Deense Koningin-Moeder ten grave gedragen Koninklijk strijkorkest Grieg's „Lentetijd" Door gladheid geslipt Eén dodeander leven in gevaar Zeven personen in Venetië gedood Koningin en Prinsessen skiën regelmatig Benoeming Sadikin onverwacht gekomen V Baby omgekomentwee kleuters ernstig gewond Bontgevoerde Windbreakers Nog steeds in voorarrest Auto's in Amsterdam gevonden Vermiste jongeman terecht o BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6,per kwartaal. Voor klachten over de bezorging, na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In het bewuste rapport wordt ver geld dat de Indonesische ambassadeur 10 Manilla, mr, Maramis, in de av«nd 17 October 1952 (de dag van de ^monstraties) om half twaalf 's avonds ?eroek kreeg van een1 Philippijnse journalist, een zekere Aquino. Deze deed opt voorkomen alsof hij meer wist van er jn Indonesië aan de hand was. P'j verklaarde zijn kennis opgedaan te "obben bij een recent bezoek aan Indo- •Josië en uit correspondentie met vrien den aldaar. ^Aquino zei tegen mr. Maramis: „Ik y?) een idee dat Sjahrir achter dit alles 2 Hij leek mij een briljant man, die sultan Hamengku Buwono voor zijn doeleinden kon gebruiken." Ambas sadeur Maramis antwoordde hierop' I.lk heb er geen idee van. Radio Dja karta zei om half elf alleen, dat er voor het ogenblik nog geen kabinetscrisis is" Aquino vertelde daarop dat hij een v'eek tevoren reeds inlichtingen had gekregen van Mochtar Lubis. de hoofd- ïedacteur van het te Djakarta verschij nende dagblad ..Indonesia Raya" en van Eddy Tan, stringer voor Associated Press in Djakarta. Daarin werd gezegd °at de situatie in Djakarta op uitbarsten smnd. Lubis zou volgens Aquino ge schreven hebber.: „Je vriend Sjahrir kan wel eens op het toneel verschij nen...." Aquino deelde voorts desge- raagd aan mr. Maramis mede dat hij ?en geregelde correspondentie onder leid met Mochtar Lubis en met Eddy Tan. Het rapport zegt dan voorts, en hier ivordt dus tegelijk een mening van ambassadeur Maramis gegeven: „Aqui no vervolgde zijn verhaal met te zeg gen dat Sjahrir er al vanaf de tijd in Djocja naar streefde Soekarno en sultan Hamengku Buwono tegen elka-ar uit te spelen. Dit alles bewees dat Aquino over Indonesië goed inge licht was." (In dit verband kunnen wij nog opmerken dat mr. Maramis zelf tot de souvereiniteitsoverdracht altijd in Djocja heeft gezeten, waar hij onder meer enige malen een ministerspost bekleedde. Pas na de souvereiniteitsoverdracht werd hij be noemd tot ambassadeur in Manilla. Verondersteld moet dus worden dat hij goed op de hoogte was van wat er destijds in Djocja broeide.) Aquino verklaarde in zijn onderhoud met mr. Maramis voorts, dat hij zijn in lichtingen behalve van Lubis en Tan ook van het ministerie van Buitenland se Zaken in Manilla had gekregen. Een week voor de gebeurtenissen in Dja karta zou hij daarheen gegaan zijn om de gegevens, die hij van Mochtar Lubis en Tan gekregen had, te vergelijken met de daar ontvangene. Hij kreeg daarbij inzage in een rapport van de Philippijn se ambassade in Djakarta, dat opgesteld was door de militaire attaché, majoor R. Dez, en door consul Yaneo. Daarin werd gemeld, dat Sjahrir en Hamengku Buwono een overeenkomst ondertekend hadden „om samen te werken". Voorts verifieerde Aquino zijn gege vens bij de Amerikaanse ambassade in Manilla. Daar kreeg hij inzage in rap porten, die betrekking hadden op de controverse Soekarno-Sjahrir. Ook daarin werd melding gemaakt van de rol, die sultan Hamengku Buwono ais werktuig van Sjahrir vervulde. Op de Amerikaanse ambassade zei men overi gens, dat het Amerika niet kon schelen wie de leiding in Indonesië had: Soe karno of Hamengku Buwono. als het maar iemand was. die Amerika vrien delijk gezind is. „Dat is de reden waar om de Amerikanen trachten op goede voet te komen met Hamengku Buwono," verklaarde Aquino. Tot zover het rapport. In dit verband kunnen wij nog opmerken, dat in Dja karta in bepaalde kringen het destijds reeds veelbetekenend werd geacht, dat de Amerikaanse ambassadeur in Indo nesië, Merle Cochran, op 23 October naar Amerika vertrok. De heer Cochran reisde met hetzelfde vliegtuig als de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto Notowidigdo. In deze kringen werd gesuggereerd, dat Ame rika, dat zich vaker welgezind tegen over bepaalde staatsgrepen heeft ge toond (met name die in Egypte en de Libanon) hier wel eens een vinger in de pap gehad kon hebben, en dat het overhaaste vertrek van Cochran zou moeten worden toegeschreven aan het mislukken van de staatsgreep. Voorts moet in verband met het on derhoud tussen mr. Maramis en Aquino nog opgemerkt worden, dat de te Ma nilla verschijnende „Sunday Times" op 20 October een artikel van Aquino over de ontwikkelingen in Indonesië bevat te, dat toonde, dat hij op dat tijdstip, toen nog vrijwel geen inlichtingen uit Indonesië waren doorgekomen, reeds merkwaardig goed op de hoogte was van dp ontwikkelingen aldaar. Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van „Indonesia Raya", heeft inmiddels een tegenspraak van dit rapport gepu bliceerd. Hij verklaart daarin Aquino nimmer geschreven te hebben, terwijl dit ook met Eddy Tan niet het geval v.as Hij looft daarbij een beloning van honderdduizend rupiah uit voor degene, die hem een schrijven kan tonen dat hij aan Aquino geschreven heeft en waarin sprake is van gebeurtenissen als die van 17 October. Voorts vroeg Mochtar I.ubis aan de minister van Buitenlandse Zaken, Mukarto Notowidigdo, om aan de ambassade in Manilla de bewijzen te eisen van de gedane beweringen. Hij verzoekt daarbij om een nauwkeurig onderzoek naar de gehele aangelegen heid. Uit het'een en ander moge overi gens wel blijken dat de 17 October- affaire in Indonesië nog geen afge dane zaak is. De zaak blijft slepende en bepaalde partijen gaan door met het elkaar beschuldigen. In dit verband dient ook de recente verklaring van de P.K.I., de communis tische partij, gezien te worden, waarin de P.S.I.de socialistische partij, open lijk beschuldigd wordt van een poging tot een staatsgreep en een streven naai de dictatuur. De P.S.I. antwoordde hierop dat niet zij, maar de P.K.I. naar een dictatuur streeft, daarbij verwijzend naar de toe standen in Rusland. Ontkend werd, dat de P.S.I. betrokken zou zijn geweest bij eer, poging tot een staatsgreep op ,17 October, al werd tegelijkertijd toegege ven en zelfs met nadruk verklaard, dat de P.S.I. reeds meer dan een jaar streeft naar de ontbinding van het huidige voorlopige parlement in Indonesië, dat niet door verkiezingen is gevormd, en dat dan ook niet representatief wordt geacht. De P.S.I. gooit het er dan ver der op, dat de P.K.I. eerst maar eens n;et bewijzen moet komen en anders liever naar zichzelf moet kijken. Het Hoge Commissariaat te Djakarta deelt mede, dat de Nederlandse regering, met het oog op de bij velen onder de in Indo nesië en Nederland gevestigde Indische Nederlanders bestaande drang tot emigratie, besloten heeft een onderzoek te doen in stellen naar de vestigingsmogelijkheden /oor deze groep in Nieuw-Caledonië en de Nieuwe Hebriden. Met de uitvoering van dit onderzoek belast de landbouw-attaché, verbonden aan het Hoge Commissariaat, ir. M. H. Brodhaag. Het betreft hier een eerste oriënterend on derzoek, zodat omtrent concrete vestigings mogelijkheden aldaar nog generlei verwach tingen kunnen worden gewekt. ln Venetië is op plechtige wijze mgr. 'Agostini, in leven patriarch van Venetië, begraven. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op het Canal Grande. Het stoffelijk overschot van Alexan drine van Denemarken is gisteren langs een met dennetakken bestrooide weg naar de kathedraal van Roskilde gedra gen, de plaats waar de koningen en ko ninginnen van Denemarken begraven liggen. De baar werd gevolgd door drie regerende koningen, twee koninginnen, acht prinsen en zes prinsessen. Duizenden stonden langs de be sneeuwde straten toen de baar op een affuit, getrokken door vier zwarte paarden, naar het grootste spoorwegsta tion van Kopenhagen werd gebracht. De overledene had verlangd „met een behoorlijke trein" naar Roskilde te wor den vervoerd. Overeenkomstig deze wens werd de laatste reis naar Roskilde gemaakt met een gewone stoomtrein, waaraan wijlen de koningin verre de voorkeur gaf boven diesel- of electri- sche treinen. Het stoffelijk overschot van koningin moeder Alexandrine was Zaterdag van haar woning in Amaliënborg overge bracht naar de kerk van het kasteel Christiansborg te Kopenhagen. Tevoren was in de hall van Amaliënborg, waar het stoffelijk overschot sinds Zondag lag opgebaard, een korte plechtigheid ge houden. Op verzoek van de overledene bracht het koninklijk strijkorkest on der leiding van koning Frederik „Len tetijd" van Grieg ten gehore. .Door verdrinking is de 47-jarige mevr. OostwaardVan de Berg uit Por- Van de Berg mi- .engen om het leven gekomen en haar '^"-jarige schoonzuster A. Oostwaard J^eeserijn in zeer ernstige toestand ?®^r het St. Antonius Ziekenhuis te jJIrecht vervoerd, nadat een personen auto Zondagmorgen bij Portengen (ge rente Ruwiel) in de provincie Utrecht I gevolge van de gladheid geslipt en U het water van de Nleuwedijk was ge iden. De bestuurder, de 42-jarige vee- °uder N. Oostwaard. en zijn 50-jarige '®«r, die eveneens voor in de wagen I*konden zich ternauwernood uit de "el zinkende wagen redden. Seide echtparen waren op weg naar e R.K. kerk te Breukelen toen het on- seval gebeurde. Door de gladheid van et wegdek raakte de chauffeur nabij ei.jcop de macht over het stuur kwijt n gleed de wagen in de naast de weg joegen vaart. De 50-jarige broer van de hauffeur zag het ongeluk aankomen en Pende onmiddellijk het voorportier. l P'de mannen konden direct het voer- U1S verlaten. -van de omwoners, die te hulp waren sneld, gingen twee personen te water. jj'J openden de rechter achterdeur van Wagen, waarvan slechts het rechter orwiel nog boven water uitstak. Men j 8 kans de 56-jarige schoonzuster uit Wagen te halen, maar haar toestand al zeer critiek, daar zij water en h °dder naar binnen had gekregen. Voor ar leven wordt gevreesd. Van de hp?UW van chau:fIeur k°n men slechts I stoffelijk overschot bergen. 8on Wagen is later voor onderzoek de politie te Breukelen in beslag ^omen. ttAlPUITSLAND. De echtgenote van Do*"1 Hamann, de kortelings ontslagen hini" .Pitse minister van voedselvoorzie- is met vier kinderen naar West- R,'1-! d uitgeweken. Men. weet niet waar zelf verblijft. Zaterdag heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan op het Venctiaanse eiland, die aan zeven personen het leven heeft gekost. Het ongeluk vond plaats toen een kist met handgranaten, die uit een spoorwegwagon werd over geladen in een zolderschuit, plotseling naar beneden stortte, waarop de hele lading handgranalen ontp.ofte. De geweldige explosie deed in de ge hele stad de ruiten trillen Onmiddel lijk schoten van alle kanten honderden gondels toe om hulp te biede aan de laad-arbeiders, die in het water waren gesprongen. De plaats van het ongeluk ligt vlak bij de munitiefabriek van de Italiaanse marine bij het Isola della certosa. Ondanks de minder goede weersom standigheden weinig zon, veel sneeuwval en koude gaan de ski tochten van Koning Juliana, de Prin sessen en het overige reisgezelschap in Sankt Anton regelmatig door. Prinses Irene, geheel hersteld van haar ver koudheid, neemt daaraan ook weer deel. Zondagmiddag heeft de Koningin aan een achttal oude vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wo nen en bij wie zii dezer dagen een be zoek had afgelegd, een thee aangebo den. De ontvangst werd gehouden in de koninklijke trein die in Sankt Anton gestationneerd is. Zondagavond hebben de Koningin, de Prinsessen en het overige reisgezelschap tezamen met de andere hotelgasten in de bierkelder van hotel Post een voorstelling van een goochelaar bijgewoond. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, doch vaak vergeten wij in die spiegel te kijken j De fungerende stafchef van de Indonesische landmacht, kolonel Bambang Sugeng, heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van het kabinetsbesluit kol- Sadikin te benoemen tot commandant van Oost-Indonesië, zo heeft Aneta van welinge lichte zijde vernomen. Het Indonesische kabinet heeft Maandag besloten de ontslagaanvrage van kolonel Bambang Sugeng niet te aanvaarden. intussen is overste Bustomi, hoofd Territoriale Zaken Landmacht, gistermiddag uit Makassar in Djakarta teruggekeerd. Hij was naar Makassar gereisd in ver band met de overdracht van het militaire commando door kolonel Subroto aan overste Warouw. Beide laatstgenoemde officieren zijn eveneens gistermiddag in Djakarta gearriveerd. ,g na pen rustperiode van drie maanden een nieuwe politieke partij op te richten, de „Partij van slachtoffers van de politiek", waartoe hij zichzelf ook beschouwt. Op een afscheidsbijeenkomst in Ma kassar heeft kolonel Subroto Zaterdag avond gefulmineerd tegen de velen, die zich leiders van het volk noemen en verklaren het volk te vertegenwoordi gen. maar in werkelijkheid alleen op eigen belang uit zijn. Deze mensen, al dus kolonel Gatoi, gedragen zich als kameleons en draaien met alle winden mee. De speciale correspondent van Aneta meldt voorts, dat de benoeming van Sadikin te Makassar onverwacht kwam. Toen aan overste Warouw werd ge vraagd, wat diens reactie op dit alles was, antwoordde hij: „Geen reactie". De regimentscommandanten, overste Sukawati. majoor Worang, majoor Ibnu Subroto benevens majoor Mochtar als vertegenwoordiger van de overste Tjan- dra, deelden mede, dat zij over hun reactie op de benoeming van Sadikin nog nader overleg willen plegen. In officierskringen te Makassar, ook in die van de van huiten overgekomen officieren, betreurde men het algemeen, dat iemand, die het territorium Oost- Indonesië in het geheel niet kent, daar tot commandant is benoemd. Aan de andere kant waren bepaalde officieren van mening, dat uit een militair-disci plinair standpunt gezien, deze benoe ming beter aanvaardbaar is, dan een definitieve benoeming van Warouw zou zijn geweest. Overigens zou men het ook in deze kringen eleganter hebben ge vonden, wanneer Subroto het commando Ook de fungerende militaire comman dant van Oost-Java, overste Sudirman, woonde met enkele staf-officieren de commando-overdracht bi.i. De regiments commandanten van Oost-Indonesië keer den Zondag naar hun standplaatsen te rug, uitgezonderd overste Sukawati van Ambon, die meereisde naar Djakarta. Kolonel Subroto, die Zondagochtend in Makassar door vele autoriteiten, vrienden en kennissen uitgeleide werd gedaan, deelde Pi-Aneta mede, dat hij zich na zijn pensionnering in zijn ge boorteplaats Purkowerto in het Zui den van Midden-Java wil vestigen. Hij ineens had kunnen overdragen aan Sadikin. Over het aftreden van de minister van Defensie zeide Warouw dit aftreden zeer op zijn plaats te achten, aangezien de Sultan, wat de October-affaire betreft, niet vrij-uit gaat. Andere officieren echter betreuren dit aftreden, te meer, omdat door de benoeming van Sadikin, de reden voor dit aftreden eigenlijk was weggenomen. Zondagmiddag is in een woonwagen kamp bij Maassluis een woonwagen in brand geraakt, waarbij een elf maan den oude baby van de familie Van Doorn in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinderen van resp. twee drie jaar moesten met ernstige en te brandwonden in het ziekenhuis Vlaardingen worden opgenomen. De kinderen bevonden zich in de wa gen, terwijl de moeder (de vader was buiten de stad) in één der andere wa gens in het kamp op visite was. De kleintjes hebben waarschijnlijk op bed met lucifers gespeeld. Toen de andere woonwagenbewoners bemerkten, dat de wagen van de familie Van Doorn in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite twee van de drie kinde- ren redden. Advertentie BaRTELÖORISSTRAAT 20 TEL. 15459 De aankomst van Koning Gustaaf van Zweden en zijn dochter, Koningin In- grid van Denemarken. Koningin Alexan drine is in de Roskilde kathedraal, de laatste rustplaats van alle Deense vor stelijke personen, begraven. Zaterdag heeft, aldus meldt het Duit se persbureau DPA, een Nederlander zich bij de politie te Hagen gemeld met de verklaring, dat hij de uit Breda ont vluchte Herbertus Bikker is. De man die onder deze naam in Hagen was ge arresteerd, zou Ferdinand Vilder heten. Deze was een kennis van hem en zij hadden hun papieren geruild. De man is op vrije voeten gesteld, nadat was gebleken, dat zijn zelfbeschuldiging on juist was. Vastgesteld werd, dat hij reeds voor Kerstmis in Wetter aan de Ruhr woonde. Het motief voor zijn zelfbeschuldiging is nog niet bekend. De werkelijke Bikker bevindt zich nog steeds in voorarrest in Hamm in Westfalen. Volgens de Duitse wet kan het arrest in dit geval vier weken, du ren. Het nieuwe jaar was nog maar enkele uren oud, toen de bewo ners van de Chileense stad Valpa raiso opgeschrikt werden door verschillende daverende explosies in een fabriek waar springstoffen en een aantal zuurstofcylinders lagen opgeslagen. Kort na de ont ploffingen braken hevige branden uit. Terwijl brandweerlieden met de blussingswerkzaamheden bezig waren, volgden nieuwe ontploffin gen, die aan veertig personen het leven kostte en ruim 500 anderen, meest toeschouwers, verwondde. De ramp is waarschijnlijk ontstaan door onvoorzichtigheid bij het af steken van vuurwerk tijdens de nieuwjaarsviering. Een overzicht van de plaats vnn de ramp, waar zeven grote gebouwen en enige kleinere volkomen verwoest war den. Bij de opsporing van de medeplich tigen aan de geruchtmakende en ge slaagde ontsnappingspoging van de zeven tot levenslang veroordeelde po litieke delinquenten uit de Strafge vangenis te Breda, heeft de gezamen lijke recherche van Amsterdam en Breda een spoor gevonden in Amster dam, dat mogelijk enig licht kan wer pen op de duistere achtergrond van deze ontvluchting. In de avond van Vrijdag j.l. zijn namelijk een tweetal Amsterdammers, een zekere de J. en A. aan een verhoor onderworpen. Za terdagmorgen zijn zij weer op vrije voeten gesteld. De recherche vermoedt, dat deze bei de heren Tweede Kerstdag bij de auto verhuurinrichting „Universeel" aan het Westeinde een Chevrolet en een Ply mouth hebben gehuurd. Beide wagens zijn in de vroege uren van Zaterdag 27 December op het Westeinde zonder meer neergezet. Het bleek, dat zij beide rond 480 km hadden gelopen. De recher che heeft deze wagens aan een nauw keurig onderzoek onderworpen daar men de mogelijkheid aanwezig acht dat hiermede de zeven ontvluchte oorlogs misdadigers naar de Duitse grens onder Beek bij Nijmegen zijn gebrachf. In het huidige stadium van onderzoek zijn van de politie geen nadere mede delingen te verwachten. Wel vernemen wij nog, dat de heer de J., die inder tijd de door de politie geliquideerde stichting „Wij willen werken" voor steun aan oud-politieke delinquenten gepropageerd heeft, ontkent op Tweede Kerstdag een auto bij „Universeel" ge huurd te hebben of die dag naar Breda te zijn geweest. Vrijdag verdween, zoals gemeld, uit Haastrecht de 22-jarige P. H. van D De jongeman blijkt nu naar familie in Tilburg te zijn gegaan, die hem naar Haastrecht heeft teruggezonden. Verwachting tot Dinsdagavond: Tüdeljjk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, voorna melijk in het Westen van het land. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen. Matige tot lichte vorst. Zon 8.47-16.45. Maan 23.49-11.05. De Deense troonopvolger Prins Knud (links), zijn broer Koning Frederik van Denemarken en Korting Haakon van Noorwegen (rechts) bij hun aankomst bij de koninklijke kapel De communistische partij van Oost- Duitsland heeft bekend gemaakt, dat een resolutie is aangenomen, waarin het voormalige lid van het Politbureau, Paul Merker en de West-Duitse communisten leider Knrt Müller beschuldigd worden van anti-communistische handelingen. Merker werd ongeveer twee jaar ge leden uit de partijraad gestoten. Na het Slansky-proces te Praag dook zijn naam in de Oost-Duitse pers op als „een twee de Slansky". Men neemt aan, dat hij zich al geruime tijd in arrest bevindt. Müller was lid van het parlement in Bonn. Meer dan twee jaar geleden ver dween hij, toen hij een bezoek aan de Russische zone bracht. De resolutie herinnert „aan de lessen van het proces tegen Slansky c.s.. Mer ker wordt er van beschuldigd, betrek kringen te hebben onderhouden met „Amerikaans-Joodse financiële kringen". Tegen Müller wordt aangevoerd, dat hij „Trotzkistische vrienden" had en de op positie heeft aangevoerd tegen de lei ding van Max Reimann in West-Duits- land. Volgens de resolutie is Merker, een jood, en Müller „een agent van de Britse gehieme dienst". In 1949 „kwam Müller door bemiddeling van Westelijke agenten in contact met buitenlandse Trotzkisten zoals Ruth Fischer". Deze is een jodin. de zuster van Gerhart Eisler, die onlangs als minister van Propaganda is afgezet. Merker heeft volgens de resolutie als emigrant in Mexico een communistisch tijdschrift gesticht, „Vrij Duitsland", dat het zio nistische standpunt verdedigde. „Hij eiste schadevergoeding, na de oorlog, voor joodse eigendommen door de Nazi's in beslag genomen, en deed dat uitslui tend om het binnendringen van Ame rikaans kapitaal mogelijk te maken." De resolutie geeft duidelijk te kennen, dat Oost-Duitsland niet voornemens is. enige schadeloosstelling uit te keren, noch aan Israël, noch aan individuele joden. De resolutie spreekt voorts van „saboteurs" in het kolengebied van Zwickau en Seelow, in de Sovjet-zone. Men krijgt de indruk dat daar op grote schaal arrestaties zullen plaats vinden. ln Groningen heeft zich in het huis, bewoond door de voormalige brand weercommandant P. P., een geval van gasvergiftiging voorgedaan. Gelukkig waarschuwden Duren tijdig do politie en kon het echtpaar, dat in bewusteloze toestand werd aangetroffen, nog gehol pen /'orden. Zijn toestand is echter ernstig. De oorzaak van deze bedwel ming is gelegen in een foutieve afvoer van afgewerkte gassen van een gas kachel, die in de slaapkamer brandde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1