OJURCHILL ONTMOET EISENHOWER Britse premier tegen uitbreiding van het con flict in Korea tot China Wij willen niet op uw sak leven; wij willen ons brood verdienen Blijft stafchef Indonesische landmacht in functie? In Nice begint de Lente Opsporing van de ontsnapten West-Duitsland centraal geleid Beslissing over Bikker een belangrijk precedent in Tussen neus en lippen MOF Lof voor Truman Poolse bisschoppen in arrest Lilliputkacheltje Tot hoofd en hart Aanslag opHarjono berecht Brits vliegtuig bij Belfast verongelukt HARRY DENIS EN PELLIKAAN BENOEMD IN DE T.C. Het weer DINSDAG 6 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25574 De Britse Premier, Winston Churchill, is gisteren met de „Queen Mary" voor een informeel bezoek in de Verenigde Staten aangekomen. Aan boord van het schip legde Chur chill tegenover 200 journalisten een verklaring af over de reden van zijn bezoek. Kort daarop begaf hij zich naar de woning van de financier Baruch, waar hij een ontmoeting had met de nieuwe President van de V.S., Dwight D. Eisenhower. In zijn verklaring aan boord van de „Queen Mary" noemde Churchill niet Korea, maar het gebied van het ijzeren gor dijn hef centrum van de huidige spanningen. Hij was dan ook geen voorstander van uitbreiding van hel Korea- conflict en verklaarde: „Het zou zeer te betreuren zijn, in dien Amerikaanse of andere legers der Verenigde Naties omzwervingen door het onmetelijke China zouden begin nen. Het zwaartepunt van 's werelds moeilijkheden ligt niet ïn China." Geheim Consistorie plechtig aangekondigd Conferentie met alle commandanten „Sibajak met emigranten naar Nieuw-Zeeland Verdachten in vrijheid gesteld 27 doden Hij moet voor „Ordnungs- amt" verschijnen Harry Denis Henk Pellikaan Armenzorg en huwelijksontwrichting uee Barte 11ZEEDUFFEL ZEfLJOPPERS Beclit en Dyserinck wil personeel ontslaan C aden a-sigarenfabriek naar Den Bosch BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk-' Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severtn. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 moeting had plaats in de huiskamer, waar beide politici zich installeerden voor de open haard, waarboven één van Churchill's olieverf-schilderijen hing. Over de besproken onderwerpen werd niets bekend gemaakt, 's Avonds hebben zij gezamenlijk het diner gebruikt. Don derdag brengt Churchill een beleefd heidsbezoek aan President Truman in Washington, waarna hij veertien dagen vacantie gaat houden in Jamaica. De New Yorkse bladen hebben in hun hoofdartikelen Churchill hartelijk De- groet en noemden hem „onverwoest baar". De New York Times schreef, dat hoewel Eisenhower „nauwelijks klaar is om beslissend te spreken over de grote kwesties van het Westen, het dollar tekort" de ontmoeting tussen de twee mannen op dit ogenblik „het terrein enigermate vrij kan maken en dat men tot enige overeenstemming kan komen, hetgeen in deze kritieke tijden van dienst kan zijn" De Times voegde er Churchill begon de persconferentie met te verklaren, dat, het verzet tegen het communisme in Korea meer bijge dragen had tot de bevordering van de wereldvrede dan alle andere pogingen om de vrede te handhaven. Hij prees in dit verband dan ook President Truman om zijn moedige beslissingen. De Britse Premier noemde de huidige situatie minder critiek dan een jaar ge leden. De vrije wereld had zich aaneen gesloten om de communistische agres sie af te weren. Op vragen over een eventuele samenkomst van de Westerse leiders met Stalin ging Churchil niet in. In de loop van de persconferentie op de „Queen Mary" kwamen ook de Brits-Amerikaanse economische betrek kingen ter sprake. Churchill verklaarde hierover: „Onze opvattingen zijn zeer eenvoudig. Wij willen niet op uw zak leven. Wij willen ons brood verdienen, maar indien u de deur sluit en niets wil hemen, wat wij maken, is het moeilijk 'n te zien hoe een onbevredigende toe- Stand vermeden kan worden of hoe wij werkelijk tot kracht kunnen komen.'' Spiekend over de Britse atoombom, in vergelijking met die der Verenigde Sta ten, verklaarde Churchill: „President Roosevelt heeft mij indertijd toegezegd, dat de V.S. mij zo voüedig mogelijk over hun kennis der atoomwapens zou den inlichten. Dit is echter niet ge schied De Britse staatsman wees er op, dat er niets ongewoons is in de bespre king, welke hij in het huis van Ba ruch met Eisenhower zou hebben. Hij herinnerde er aan. dat hij tijdens de tweede wereldoorlog Eisenhower mis schien honderd maal ontmoet had. Een Britse verslaggever herinnerde er de minister-pre.jident tenslotte aan, dat de nieuwe Amerikaanse immigratie- wet een ondervraging vergt van alle bezoekers aan de Verenigde Staten, om hun politieke antecedenten te kunnen beoordelen. Hij vroeg: „Heb ben ze u ook gevraagd of u soms com munistische, atheïstische of in de rich ting van veelwijverij gaande neigin gen hebt?" Na enig nadenken ant- woorade Churchill tenslotte grinni kend: „Ze hebben me gezegd, dat het met mij wel in orde was." In de middaguren hebben Churchill en Eisenhower geconfereerd in de wo ning van Bernard Baruch aan de 66e straat in het deftige Manhattan. De ont- brengen aan president Truman, die een werkelijk vriend van Engeland is ge weest." De „New York Daily News" be groet Churchill als „de grootste Brit van zijn tijd," doch ze verzoekt gene raai Eisenhower er rekening mede te houden, dat „de minister-president in de eerste en laatste plaats zal werken ter bevordering van de Britse belan gen". Mgr. Stanislaus Adamski. bisschop van Katowice, die de Poolse regering enige dagen geleden uit zijn bisdom heeft ver wijderd en met onbekende bestemming weggevoerd, wordt gevangen gehouden in het Tatra-gebergte- Hij staat onder voortdurende bewaking van de Poolse geheime politie. Aldus meldt het Zwit serse Katholieke persbureau Kipa. Het K.N.P. verneemt verder, dat ook zijn coadjutor en toekomstige opvolger, Mgr. H. Bednorz, alsmede de wijbisschop van Katowice, Mgr. J. Bieniek, op dezelfde plaats worden vastgehouden. Mgr. Ba- ziak,. aartsbisschop van Lwow, enige we ken geleden gearresteerd en met onbe kende bestemming ontvoerd, blijkt thans gedeporteerd te zijn naar Zakopane. Mgr. Kaczmarek van Kielce, die reeds minstens een jaar zijn bisschoppelijk ambt niet heeft kunnen uitoefenen, blijkt eveneens gearresteerd te zijn. Hij wordt gevangen gehouden te Maidu eveneens in de Tatra- (Eigen telegram) Vaticaanstad, hedenochtend. Gisteren is door de Prefect van het College der Pauselijke ceremoniemees ters de Jntimatio" gepubliceerd, waar in wordt medegedeeld, dat op 12 Janu ari des ochtends om half tien de Paus een geheim consistorie zal houden in de Consistoriezaal van het Vaticaan. Zoals men weet, zal de H. Vader gedurende dit consistorie de benoeming bekend ma- aan toe: „Het is goed te bedenken, dat ken van de 24 kardinalen, die Hij heeft Churchill een beleefdheidsbezoek zal aangewezen. sommige steden van ons land kent nien bij strenge winters op straat ae Brote vuurpotten, waar de verkleumde Voorbijganger even een warme neus bij 'a»i halen. Vindingrijke lieden hebben nu echter een lilliput-kacheltje ontwor den, dat zó klein is, dat men het zon- er bezwaar in broek of jaszak kan la- '®n glijden. Twaalf uur tang straalt het astrumerUje, dat met benzine „ge- ookt" wordt, een warmte van 60 gr. 'je/sius uitIn Duitsland, waar het voor ■ju. i.5o te koop is, noemt men het een "komst voor toeschouwers bij sport- edstrijden en voor iedereen, die veel langs de weg is. Het lot van de egoïst is verlatenheid in de ouderdom J Naar P. 1. Aneta van welingelichte zijde verneemt is het nog niet zeker, dat kolo nel Bambang Sugeng, de fungerende chef staf van de landstrijdkrachten, zich zal neerleggen bij het besluit van de Indone sische regering zijn ontslagaanvrage niet te aanvaarden. Neutrale waarnemers achten het echter zeer wel mogelijk, dat kolonel Sugeng het besluit tot aftreden zal her zien, indien de volgende stappen van de regering bij de afwikkeling van de 17-Oc- tober-affaire in overeenstemming zullen zijn met zijn plannen. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan mutaties in de landmacht. In kringen, die in nauw contact staan met de fungerende chef-staf zeide men dat kolonel Sugeng bij het besluit overste Wa- rouw te benoemen tot fungerende comman dant van Oost-Indonesië, welke benoeming geschiedde vooruitlopend op een beslissing van het kabinet, werd geleid door de over weging, dat Warouw de meest aanvaard bare figuur in het militaire territorium Oost-Indonesië is. De fungerende commandant van Oost- Java, overste Sudirman, is van mening, d'at onder de huidige omstandigheden, me de in verband met de veiligheid, het niet wenselijk is de militaire leiding van Oost- Indonesië in andere handen te leggen dan die van Warouw. De „Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zal Woensdag met 958 Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland vertrek ken. De reis gaat via Curasao en het Pa namakanaal. De inscheping der passagiers geschiedt die dag provinciegewijze van 's morgens negen uur tot 's middags een uur aan de Lloydkade te Rotterdam. Voor de geestelijke verzorging der Ka tholieken aan boord, maakt kapelaan C. A. J. Saffers uit Breda de reis mee. Er gaan 300 vrouwen mee, van wie 126 meisjes, die zich in Nieuw Zeeland bij hun verloofden zullen voegen. Kolonel Bambang Sugeng zal Donder dag een conferentie leiden met alle ter ritoriale commandanten, van wie kolonel Sadikin en overste Warouw reeds in Dja karta zijn. (\i an onze Haagse redactie) De Haagse Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak van de aanslag op lt.-kol. Harjono. Betreffende M. P. achtte de rechtbank 1 en 2 van de tenlastelegging, afpersing van documen ten en vrijheidsberoving, niet bewezen, terwijl zij het ten laste gelegde onder punt 3, poging tot doodslag, veranderd wilde zien in poging tot mishandeling. M. P. werd deswege veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De aan C. ten laste gelegde feiten werden geen van drieën bewezen geacht, zodat hij vrijge sproken werd. Voor het ongeoorloofd in bezit hebben van vuurwapenen werden beiden echter veroordeeld tot een week hechtenis. Zowel P. als C. werden on middellijk in vrijheid gesteld. De eis tegen beide verdachten was negen jaar gevangenisstraf. De mede plichtigen V. D. en S. werden wegens het ongeoorloofd voorhanden hebben van vuurwapens veroordeeld tot geld boetes resp. van 2 x f 25,-— of 2 x 10 dagen hechtenis en f 50.— of 20 dagen hechtenis. De rechtbank verklaarde zich niet bevoegd om kennis te nemen van de overtreding van A. en sprak beklaag de vrij. Bij Belfast is gisteravond een pas sagiersvliegtuig van de B. E. A. neer gestort,' waarbij 27 personen gedood werden en 8 zwaar gewond. Het toestel een „Viking" had 31 passagiers en een bemanning van vier koppen aan boord en was op weg van Londen naai Belfast. Op het ogenblik van de ramp was er ter plaatse een laag wolkendek, terwij] het zicht door een harde regen beperkt werd. Het tweemotorige toestel is tegen een lichtmast opgevlogen, toen het probeer de te landen. Het raakte het radio- contrölegebouw, stortte daarna op de grond en vloog onmiddellijk in brand. De wrakstukken vlogen alle kanten uit. Een motor suisde 40 meter door de lucht en een propeller werd gevonden op een aangrenzend terrein. V.S. De staking in de haven van New York, waardoor het werk op zestig pieren stil lag, is gisteren geëindigd. Bij slechts weinig pieren werd later nog gepost. Ongeveer 500 wegers en perso nen, die monsters trekken, eisten loons verhoging. Zonder de hulp van deze personen kunnen schepen niet worden geladen en gelost. Sommigen nog in zware winterjassen en -mantels gehuld, anderen echter al in colbertjes en korte jasjes, zo wandelen de inwoners van Nice langs de boule vards, en genieten van het mooie weer. Voor hen is de lente al in aantocht, wij zullen daar nog enige maanden op moeten wachten. Hier voelen wij ons het behaaglijkste in een goed verwarmde kamer, en in Nice zit men zijn krantje al te lezen in de buitenlucht en 'in de zon. De opsporing van de uit Nederland ontvluchte oorlogsmisdadigers wordt thans in West-Duitsland centraal geleid door de federale politie, aldus heeft een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken een verslaggever van het A.N.P. meegedeeld. Tot dusverre was van de federale politie slechts een verzoek naar de landelijke politie-autoriteiten uitgegaan om het onderzoek te beginnen. Doch dit werd in elk der negen staten zelfstan dig gevoerd. De politionele bevoegd heden zijn in Duitsland namelijk aan de besturen der staten voorbehou den en slechts in zeer bijzondere geval len biedt de federale grondwet gelegen heid om het gehele opsporingswerk cen traal te regelen. Dit Is de eerste keer dat de Duitse autoriteiten tot centralisatie van het onderzoek hebben besloten sedert,1 en kele maanden geleden, de opsporing van de daders van de aanslag op Bondskan selier Adenauer begon. Tot dusverre is van de zes nog voort vluchtige veroordeelden geen spoor ge vonden. In een der eerstvolgende dagen zal beslist worden of de in Hagen ge grepen Bikker als ongewenste vreemde ling over de grens zal worden gezet. Bikker zal daartoe verschijnen voor het „Ordnungsamt" van de Landraad, een eenmanskamer die in besloten zitting zal uitmaken of Bikker naar Nederland zal worden teruggezonden. De beslis sing van deze Kamer wordt hier als een belangrijk precedent beschouwd en on danks het feit dat in hét Duitse minis terie van Binnenlandse Zaken de me ningen verdeeld schijnen te zijn over de deugdelijkheid van juridische argumen ten voor een uitzetting, wordt de uit spraak door de Nederlandse waarnemers met vertrouwen tegemoet gezien. Dat voor een deel publieke en psychologische argumenten tegen een uitzetting worden aangevoerd blijkt uit een hoofdartikel van het Akense blad „Aachener Nachrichten". In dit blad wordt het voorgesteld alsof de ontvluch te gevangenen behoren tot de vrijwilli gers der SS. die velen in Duitsland nog altijd beschouwen als de voorlopers van Tot leden van de Technische Commis sie van de KNVB zijn benoemd de oud internationals ir. H. L. B. Denis (Den Haag) en H. A. Pellikaan (Tilburg) Onderhandelingen zijn nog gaande voor een vertegenwoordiger uit het Noorden in deze commissie. De T.C. is thans als volgt samengesteld: G. Kruyver, voor zitter; ir. H. L. B. Denis, C. van Es, H- E Hoolboom, H. A. Pellikaan en nog een te benoemen zesde lid. De Technische Commissie heeft tot leden van de Keuzecommissie benoemd de heren H. P. Hoolboom (Ede) als voorzitter, ir, H. L. B. Denis (Den Haagi en C. van Es (Soest) als leden, waar mede het bestuur van de KNVB zich volkomen accoord heeft verklaard. De beide nieuwbenoemde leden van de Technische Commissie van de KNVB, de heren ir, H. L. B. Denis, die tevens tot lid van de Keuze Commissie is ge kozen. en H. A. Pellikaan, zijn voor voet- balminnend Nederland geen onbeken den. In zijn tijd was ir. Denis, of Harry van die figuren op de voetbalvelden, van wie men zou kunnen zeggen, dat z.jj de super-klasse van het Nederlands voetbal vormden. Zelfs zijn er talrijken, die beweren, dat Denis de beste voet balspeler was, die Nederland ooit heeft bezeten. Ir. Denis, thans 56 jaar oud en nog al tijd in Den Haag woonachtig, kwam als speler van HBS in Juni 1919 in de wed strijd NederlandZweden te Amsterdam voor het eerst in het Nederlands Elftal uit. Hiermede was een begin gemaakt aan een bijna ononderbroken serie in terlandwedstrijden, welke pas op 18 Mei 1930 bij BelgiëNederland te Antwer pen werd afgesloten. In die periode van ruim 20 jaar speelde Denis niet minder dan 56 wedstrijden in het Oranjeshirt, waarvan een groot aantal als aanvoer der. Ook het nieuwbenoemde lid van de Technische Commissie Pellikaan heeft een lofwaardige staat van dienst achter zich. Als rechtshalf en een keer als Denis, zoals men hem beter kent, eenspil heeft hij 13 keer in totaal de Oran- jetrui gedragen. Voor het eerst officieus in 1931 tegen België en in 1932 officieel tegen Duitsland. De laatste maal, dat hij in het Nederlands Elftal stond opgesteld was 14 jaar later, in Maart 1946. toen Nederland in Luxemburg in de eerste na-oorlogse interlandwedstrijd van Oranje met 6—2 won. Hij maakte ook deel uit van het Nederlands Elftal, dat op 11 Maart 1934 te Amsterdam in de beroemde en beruchte „tien-tien" wed strijd met 93 van België heeft gewon nen. Pellikaan, die thans 42 jaar oud is, heeft zich steeds door zijn speciale eigenschappen onderscheiden. Naast de technische bekwaamheid als speler toonde hij zich een geboren aanvoerder en vooral zijn vereniging Longa heeft veel aan hem te danken. Want het is nog slechts enkele jaren geleden, dat aegradatiecandidaat Longa een beroep op Pellikaan moest doen en deze hier aan op waarlijk uitzonderlijke wijze gevolg gaf. Als aanvoerder trok hij met zijn ploeg de zware degradatiestrijd tegen Baronie, Chevremont en De Valk in en ongeslagen, met 11 punten uit 6 wed strijden, bleef Longa in de eerste klas se. Toen stapte hij voorgoed uit het eerste klasse voetbal. de toekomstige soldaten van een Euro pees leger. Volgens dit blad moeten de uit Nederland geïmporteerde groenten dan ook door de „uitleveringscampagne' „een bittere bijsmaak" krijgen. Peter Luetsches, de voorzitter van de Westduitse „Bond voor vrijheid en recht", een organisatie van anti-commu nisten, die onder het bewind van Hitier aan vervolging hebben blootgestaan heeft zich uitgesproken voor de uitle vering van de Nederlandse oorlogsmis dadigers, die naar West-Duitsland zijn uitgeweken. De mannen, die uit de ge vangenis van Breda zijn gevlucht, heb ben in samenwerking met Duitse instan ties Nederlandse staatsburgers verraden. op beestachtige wijze mishandeld en in de dood gedreven, zo schrijft Luetsches in een speciaal nummer van het blad „Das Freie W&rt". De buitenbewaking van de strafgevan genis te Breda door met karabijnen en revolvers gewapende rijkspolitiemannen is opgeheven. De gemeentepolitie heeft deze bewaking overgenomen door een intensievere surveillance nabij dc ge vangenis. 's Avonds en 's nachts zijn de agenten gewapend met stenguns. Een groep van vijr en zestig man rijkspolitie uit Groningen is ondergebracht in de Kloosterkazerne en belast met de in terne bewaking in de gevangenis ter assistentie van het vaste bewakingsper soneel. Voor het controleren van het verkeer op de wegen van en naar de terreinen van de strafgestichten Norg, zal te Veen- huizen tijdelijk een detachement rijks politie. ter sterkte van vijf en twintig man. worden gelegerd Stom Alf Robinson, een 36- jarige inwoner van Syd ney, ging met een hak- weinig gelachen wordt. Natuurlijk wijten de heren het niet aan de hardheid van het leven in het alge meen, aan het slopende het open te maken. Plot seling brulde hij: „Ik heb mijn pink afgehakt!" Maar onmiddellijk daarop juich te hij: „Ik kan weer pra ten". Robinson was n.l. sinds tien jaar stom. Fresident Vrienden hebben de nieuwe president van Mexico, Adolfo Ruiz Cor- tlnes, acht verschillende nieuwe auto's ten ge schenke aangeboden. Cor- tines heeft ze allemaal ge weigerd en rijdt nog steeds rond in zijn wagen van 1947. Baantje De Engelsman Henry Price stortte zijn hart uit in de volgende klaagzang: „Ik werk meer dan 1U0 uur per week en toch be draagt mijn salaris na af trek van onkosten per uur minder dan dat van ar beiders en werkvrouwen. Sommigen, die hetzelfde baantje hebben als ik, zijn zo arm, dat ze het roken er aan hebben moeten ge- de voedselschaarste, dat Berlijn De geallieerden hebben geweigerd de West-Beriijnse politie zwaardere wapens te geven. Zij beloof den echter, dat zij zelf maatregelen zou den nemen om de incidenten aan de Oost-Duitse grens tegen te gaan. ven. Wij worden aange blaft en opgejaagd. Vaak krijg ik van Maandagmor gen tot Vrijdagavond mijn Kinderen zelfs niet te zien. Wij hebben geen tijd voor eigen zaken, voor ons ge zin, voor sport of welke liefhebberij dan ook." Welk baantje heeft deze slecht betaalde en veelge plaagde Engelsman? Hij is conservatief lid van het Britse Lagerhuis. lachen zo ongeveer als een zonde wordt beschouwd." Het Tsjechische blad „Prace" maakt zich ern stig bezorgd over het ge brek aan vermakelijke operettes. „De oude", al dus schrijft het, „kunnen niet gespeeld worden, omdat ze bourgeois zijn. Vele Tsjechische compo nisten zouden graag mu ziek voor operettes willen leveren, maar er zijn geen auteurs om de tek sten te schrijven". Wat het blad echter onder hu mor verstaat, blijkt uit zijn eis, dat de lach en de satire moeten worden ge bruikt als middelen om de volksverraders aan de kaak te stellen en het volk in communistische geest op te voeden. Alleen humor, waaraan de rege ring haar goedkeuring hecht, is geoorloofd. Ook. de „Literaire Gazet" te Moskou piekert over het ontbreken van humor op het toneel en in de film. „Als men een vooraan staand auteur om een blijspel vraagt", zo klaagt de redactie, „krijgt men prompt een onvoorwaar delijke weigering". Zij wijt dit aan een gebrek aan gevoel voor humor bij vele critici, die elk blijspel a priori afkraken. Deze critici noemen alles wat grappig is onecht en m strijd met de werke lijkheid. Wij van vóór het IJzeren Gordijn zijn ge neigd deze critici maar al te zeer gelijk te geven. In Hongarije klagen de communistische autoritei ten er over, dat de jonge de mensen in de straten Wénsen niet meer weten, van Moskou, Boedapest h°e zij zich moeten amii- Praag en Boekarest het seren. Wat een wonder! lachen schijnen te hebben „We moeten optïmisti- verleerd. In treinen en sche, vrolijke, jonge men- bussen zitten de passa- sen hebben, die het leven giers bijna altijd zwijgend liefhebben", schrijft het voor zich uit te staren. biacf „Szabad Ifjoesag" Zelfs jonge paartjes glim- „Het is de plicht van on- lachen zelden m het open- ze jeugdorganisaties er baar De grapjes in de v00r te d f nachtclubs zijn onmogelijk j flauw. De radio kent geen humor en de kranten heb- ?e. vJoll%he\d ben er ook geen idee van: dient °P de Wiste wijze te Geen lach, wel tranen Een buitenlandse diplo- ^°.rde™ georganiseerd maat verklaarde onlangs: "ij vrezen evenwel, dat Achter het IJzeren Gor- „Iedereen schijnt bang te e ieuSd voor deze geor- dijn beginnen de commu- zijn om te lachen uit daniseerde vrolijkheid nisten zich plotseling ern- vrees, dat iemand het aan feestelijk zal bedanken, stig ongerust te maken de politie zal verraden. Wie tranen zaait, zal geen over het feit, dat er zo „Het komt mij voor, dat lachen oogsten'. Het is een opmerkelijk feit. dat de uitgaven voor de openbare armen zorg zich in steeds stijgende lijn bewegen hoewel dé sociale verzorging der werkende bevolking (Ziektewet, Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering en sociale bijstandsregelingen) en voor de ouden van dagen (Noodwet-ouder domsvoorziening) het aantal werkelijk armlastigen zeer heeft beperkt. Zeker, de toehemende uitgaven zijn ten dele verklaarbaar door de hogere kosten van noodzakelijk levensonderhoud en ook doordat men de grens van de overheids bemoeiing op dit gebied wijder is gaan trekken; men spreekt dan ook meestal niet meer van armbestuur, maar van een dienst voor sociale zaken, dienst, voor maatschappelijk hulpbetoon of zoals dn de gemeente 's Gravenhage van een gemeentelijke dienst voor sociale belangen. Maar een voorname factor is ten deze zeker de toenemende ontwrichting van het huwelijk en van het gezinsleven Deze veroorzaakt tal van mislukkingen ook in maatschappelijke zin waar door de slachtoffers voor hun levens- houd op de openbare kassen zijn aange wezen. Een treffend bewijs voor deze stelling vonden wij in een zeer belangwekkend rapport van de gemeentelijke dienst voor sociale belangen van 's Gravenhage. Men heeft daar een onderzoek ingesteld naar de ondersteunde verlaten of ge scheiden vrouwen. Daarin wordt geconstateerd dat het aantal kwaadwillige verlatingen en echt scheidingen schrikbarend is toegenomen. Talrijke verlaten of Bescheiden vrouwen moeten een beroep doen op steun inge volge de Armenwet. Hier volgen enige interessante cijfers: Het totaal aantal ondersteunden bedroeg op 1 Januari 1948 6018 en op 1 Januari 19-52 6066; het bleef dus nagenoeg gelijk. Het aantal ondersteunde vrouwen srteeg van 3346 tot 3617; deze toename wordt vrijwel uitsluitend veroorzaakt door de ge scheiden en verlaten vrouwen. Het aan tal gesteunde gescheiden vrouwen steeg van 530 tot 711. het aantal verlaten vrouwen van 333 tot 358. De gemeente 's Gravenhage moet dus bijna 1100 ge- Bescheiden en verlaten vrouwen onder steunen. Hoewel daaromtrent in het rapport geen cijfers worden verstrekt, menen wij niet ver mis te tasten als wij de jaarlijkse uitgaven der gemeente 's Gravenhage voor deze categorie van ondersteunden schatten op meer dan een millioen per jaar. In de aanvang van ons artikel spraken wij ook van de ontwrichting van het gezinsleven: de band tussen ouders en kinderen is veel losser geworden. Dit onrustbarende verschijnsel doet zich in nog sterkere mate gevoelen als de kin deren het ouderlijk huis hebben verla ten en zelfstandig zijn geworden. Het is een normaal verschijnsel geworden, dat de kinderen dan hoewel zij daartoe financieel in staat zijn weigeren bi.i te dragen in het levensonderhoud van hun ouders als deze in behoeftige om standigheden kompn te yerkei-en. De. alimentatieplicht is wettelijk geregeld en herhaaldelijk moeten de kantonrech ters in deze gevallen uitspraak doen en de kinderen verplichten tot het geven van periodieke bijdragen. De onder steunende instellingen hebben dan een wapen in handen om de onwilligen te dwingen te doen wat in de grond i«an de zaak toch niet meer is dan het ver vullen van hun kinderplicht ten opzichte van hun ouders. Maar nu de trieste practi.ik: het executeren van het vonnis van de kantonrechter is in vele gevallen de oorzaak van familietwisten en soms onherstelbare verwijdering tussen ouders en kinderen. Het is al zo erg geworden, dat men in de grote steden met het ten uitvoer leggen van alimentatieplichten zeer omzichtig te werk gaat en er in vele gevallen er maar de voorkeur aan geeft deze zaken te laten rusten. Er gaan dan inkomsten voor de openbare kassen verloren maar dat doet men dan teneinde de ondersteunde ouders te behoeden voor het verdriet, dat ver oorzaakt wordt door de onbarmhartige reacties van hun kinderen als deze metterdaad worden gedwongen hun kin derplicht te vervullen. Advertentie kJ li LJ0RIS! STRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuw, voornamelijk in het Westen van het land. Meest ma tige wind tussen Zuid en Oost. Over wegend lichte vorst. Zon: 8.47 - 16.46. Maan: - 11,16. De afzet der haardenfabriek en ijzergie terij Becht en Dyserinck N.V. te Weesper- karspel vertoont vooral door de lopen de onderhandelingen in Benelux-verband over de export naar België nog een zodanig aantal onzekere factoren, dat de directie aldus deelt zij mede zich ge noodzaakt heeft gezien de productie voor lopig te verminderen en voor één derde van de ongeveer vierhonderd werknemers ontslagvergunning an te vragen. Overigens koestert de directie de ge gronde verwachting, dat het bedrijf op deze minder grote basis voldoende renda bel zal zijn. Zij vertrouwt, dat de maat regelen door ontsluiting van nieuwe afzet gebieden slechts van tijdelijke aard behoe ven te zijn. De N.V. Compania Cadena te Culemborg, een der sigarenfabrieken van de Verenig de Hollandse Sigarenfabrieken, zal binnen kort worden opgeheven. Dit bedrijf zal in een andere fabriek van dit concern worden ondergebracht, nl. in de Antonio-sigaren- fabrieken te 's-Hertogenbosch. In het Cu- lemborgse bedrijf werken thans ongeveer zestig a zeventig personen. Er is nog geen beslissing gevallen, wat er met het perso neel zal gaan gebeuren. Besprekingen hier over zijn nog gaande. De directie noemt de opheffing van dit bedrijf in Culemborg een concentratie van de bedrijven. Kenya In Kenya is het bestaan ont huld van een genootschap van inheem sen, die weigeren de eed van de Mau- Mau ai te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1