FELLE BRAND IN DE TERNATESTRAAT Nederlands Studenten Orkest in Haarlems Concertzaal F JAN ARTS EXPOSEERT „DE KERKUIL" H BIJ D President Eisenhower werkt zijn beleid uit Zijn verhouding met is voorlopig nog onzeker INTERPELLATIE IN DE EERSTE KAMER RADIO-REPARATIE fcl tl L F. DAMIAANS ZN SÏÉUm llbl Moeder met vijf kinderen op tijd gewaarschuwd Lampen van Jan Hoogevorst Big Business in de regering Daar moet je een vrouw voor zijn H. J. Maertens N. V. 11" i F'h ff fy GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS DINSDAG 6 JANUARI 1953 PAGINA 2 Betrouwbare Dit jaar doorlichting in Haarlem Werk van citograaf voor beeld voor ons land DE TARIEVEN VAN HET P.E.N. Hoe de verhoudingen na de verhoging liggen Burgerlijke Stand Th. A. Wigcherink koninklijk onderscheiden H.O.V.-Vrijdagavond- concert EEN DURE KLAP Ritje per arrestee verstoord Gedistingeerde entrée Eén dag later naar school Geloof en Wetenschap Ijsbaan aan de Kleverlaan nog niet geopend Ijsbaan te Heemstede open Waterstanden KAMER VAN KOOP- HANDEL Verkiezing nieuwe voorzitter ipr iffe'4 «F Moderne interieurverzorging Première bij het Vrije loneel te Haarlem ZANDVOORT Natuurbescherming Rode Kruis vraagt donores Veilingnotering Geen verklaring voor ramp „Koningin Juliana Ontvluchte politieke delinquenten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Hedenmorgen omstreeks elf uur werd een felle uitslaande brand gemeld in het perceel Ternatestraat 84 hoek Zaa- nenstraat in Haarlem-Noord. Dit pand bestaat uit drie verdiepingen en is be woond door twee families. De eerste etage en de zolder had de familie B. Meijer in gebruik. De vrouw des huizes was vanmorgen bezig met stofzuigen, toen in de woonkamer haar 5-jarig zoontje angstig kwam toegelopen met de Jobstijding, dat het op zolder brand de. Bijna tezelfdertijd werd mevr. Meijer ook van andere zijde gewaar schuwd, dat de brand zich van buiten af ernstig liet aanzien, zodat zij onmid dellijk met haar vijf kinderen het pand moest verlaten. De brandweer was na meldingspoedig ter plaatse met groot materieel, o.a. de Magyrusladder. En kele brandweerlieden drongen het huis binnen en troffen op de zolder een grote wasketel aan, die op een petro- leumtoestel verwarmd werd. Vanmid dag zou mevr. Meijer de was gaan doen. Intussen drongen enorme rookwolken door de ramen naar buiten, zodat de voorbijgangers meenden, dat het pand Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 In October zal dan eindelijk de ge hele Haarlemse bevolking worden door gelicht. Reeds nu worden er voorberei dingen getroffen om dit massale onder zoek vlot te doen verlopen. Teneinde verzekerd te zijn van het feit, dat nie mand zal vergeten worden, wordt de citograaf, die tijdens de verkiezingen van het afgelopen jaar zo uitstekend werk heeft verricht, ingeschakeld. Hot Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygiënisch Gebied te 's-Gra- venhage heeft laten weten, dat de wijze van doorlichting als model zal dienen voor het gehele land. In zekere zin wordt deze primeur afgesnoept door de gemeente Haarlemmermeer, die reeds in Februari met een soortgelijk onderzoek zal starten. Sinds enkele maanden be schikt deze gemeente over de plaat jes, die nodig zijn voor de citograaf. Een machine bezit zij echter niet, zodat thans een regeling is getroffen, waarbij het werk zal geschieden door de cito graaf van Haarlem. Waaruit wij dus met enige trots mogen concluderen, dat de primeur toch in Haarlem blijft. De wintermaanden vragen van het huishoudelijk budget verschillende gro tere uitgaven. De vroeg ingevallen win ter veroorzaakt flinke kolenrekeningen en de nota's van gas- en electriciteit zijn, na de tariefsverhogingen, vrij gepeperd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land overwegen geen verdere verhoging van de electriciteitstarieven. De directe aanleiding tot een tariefsverhoging van ongeveer 25 pet. was gelegen in de kapi- taalsschaarste, maar zij was ook nood zakelijk om bedrijfseconomische redenen. Een electriciteitsbedrijf toch beschikt over een zeer kostbare apparatuur, zo schrijven Ged. Staten. Het zou onjuist en onverantwoord zijn de berekening van de kostprijs van het product van dit kapitaalintensieve bedrijf onder de huidige omstandigheden te blijven ba seren op de historische kostprijs van de productiemiddelen. Men zal hierbij dan ook zoveel mogelijk in de richting van de vervangingswaarde dienen te gaan. De bijzondere afschrijving van f 4.100.000 is slechts een bescheiden stap in deze richting. Ook na de laatste tariefsverho ging zal het niet mogelijk zijn volledig op basis van vervangingswaarde af te schrijven. Deze tariefsverhoging blijft n.l.. zoals hierna nader ten aanzien van de kleinverbruikers wordt toegelicht, be langrijk beneden de toegestane 25 pet. Dit was mede mogelijk doordat de ex- ploitatiesaldi steeds aan het bedrijf ten goede zijn gekomen, terwijl in de afge lopen jaren met een te gering vermogen en nog zonder kostbare investeringen grote hoeveelheden electrische energie zijn afgeleverd. Ten aanzien van de werking van de jongste tariefsverhoging zij medegedeeld, dat de bewoner van een normale arbei derswoning bij een verbruik van 300 kWh per jaar vóór de laatste tariefs verhoging f 48.90 per jaar voor de door hem afgenomen electriciteit betaalde; thans is hij f 54.75 verschuldigd. Voor een kleine arbeiderswoning zijn deze bedragen resp f 42.90 en f 47.25. Bij een verbruik van 500 kWh per jaar betaalde vóór de laatste verhoging een bewoner van een normale arbeiderswoning f 67.50; thans is dit f 74.75. Voor de bewoner van een kleine arbeiderswoning zijn deze bedragen bij een veroruik van 500 kWh per jaar resp. f 61.50 en f 67.25. De ver hoging bedraagt dus ten minste 9.4 pet. en ten hoogste 12 pet. In absolute be dragen varieert zij tussen 8.4 cent per week voor de bewoner van een kleine arbeiderswoning met een jaarverbruik van 300 kWh en 13.9 cent per week voor de bewoner van een ruime arbeiderswo ning met een verbruik van 500 kWh per jaar. GEBOREN: A. R. DamSelles, z; C. A. C. SandfortScheepers, z; A. H. SpruijtJacobse, z; E. M. Eeltjesvan Rijswijk, z; G. M. RoozenHaid, z; J. W. Gagel—Swart, z; E. van der MeerLe Febre, z; A. H. de JongKleinenbroich, z; G. J. H. ParkKloosterman, z; G. M. HopstakenSpruijt, z; H. C. Dijkstra Phillippo, z; M. E. Huijsser—Francken, d; G. BurgmanMeijer, d; J. M. A. Si- valde Vilder, d; M. VisserKieft. d. OVERLEDEN: J. H. Weustink, 75 j„ Tetterodestraat; P. W. J. Christiaans, 71 j„ Rollandstraat; A. Geldman, 61 j., Vos- maerstraat; J. van Merkenstein—Snoek, 62 j.. Rijksstraatweg; C. M. G. M. BruijnsBakker, 48 j., Byzantiumstraat. niet meer te redden was. Van de straat af was het onmogelijk het blussings- werk voort te zetten, zodat de slangen naar binnen werden gebracht en het mistnevelapparaat in werking werd ge steld. Voornamelijk stond echter het puntdak in brand en de asphaltlaag on der de dakpannen gloeide. Vier brand weerlieden klommen naar boven en konden daar na enige tijd het vuur be dwingen. Inmiddels hielpen vele men sen het huisraad van de bewoners der benedenverdieping in veiligheid te brengen, voornamelijk in de tuin en bij de buren. De bedden en kleren op dé bovenste verdieping gingen geheel ver loren. Waterschade kon natuurlijk niet uitblijven. Om kwart over twaalf kon het nablussingswerk begonnen worden. De buren hebben zich voorlopig over het getroffen gezin ontfermd. Gisteren herdacht de heer Th. A. Wigcherink het heuglijk feit, dat hij veertig jaar geleden als zetter in dienst trad bij de drukkerij O. Th. Dantuma. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de heer Wigcherink meegedeeld, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toe te kennen. Vele belangstellenden kwamen de jubilaris complimenteren. Tijdens een bijeenkomst van het personeel wer den de heer Wigcherink geschenken aangeboden door de heer O. Th. Dantu ma en het personeel. Vrijdag 9 Januari zal de Mexicaanse zanger Carlos Puig zijn medewerking verlenen aan het vijfde concert in de serie Vrijdagavondconcerten, te geven door de HOV. In het programma is o.m. opgenomen een aria uit de opera „Snégourotchka" van Rimsky Korsakoff en Zeven Liede ren voor tenor en kamerorkest van Sil- vestre Revueltas. Voorts wordt nog ten gehore ge bracht: Sinïoniëtta van Godron, het Largo en Allegro van Badings en „Ta bleaux d'une exposition" van Mous- sorgsky. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam. FILMS: Rembrandt: Prolongeert (Tweede week) „Limelight", Charles Chaplin. Toegang: alle leeft. Tijden: 2, 6.30, 9.15 uur. Palace: „Het barre Noorden", Stewart Granger. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (Tweede week) „Li melight", Charles Chaplin. Toegang: alle leeft. Tijden: 2, 6.30, 9.15 uur. Lido: „Mandy", Phyllis Calvert, Jack Hawkins. Toegang: 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7, 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe". Dieter Bor- sche. Toeg.alle leeft. Tijden: 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur. Spaarne: „Wad-BascoTnb", Wallace Beery. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 u. Minerva: „De kampioen melkboer". Danny Kaye. Toegang: alle leeftijden. Dag. 2.30, 8.15 uur. Dinsdag 6 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel: „Daar moet je een vrouw voor zijn", 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): N.V. Odin, le zing met filmprojectie. Woensdag 7 Januari Gem. Concertgebouw: H. O. V. jeugd- concert o. 1. v. Marinus Adam. Inleider Wouter Paap, aanvang 7.30 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie: „Als het kindje'binnenkomt", 8 uur. Vanmorgen werd wegens mishande ling de Heemsteedse bollenhandelaar D. H. Ph. bij verstek veroordeeld tot f 100 boete en 14 dagen v.w. met een proeftijd van 2 jaar. Tevens werd toe gekend de civiele vordering van f 140. Begin December 1952 maakte de 37- jarige veehandelaar C- A. P. P. uit Heemstede met zijn vrimd C- S- uit Hoofddorp, een ritje per arreslee over de Glipperwcg. Nabij de buitenplaats de „Glipperhoeve" lag te weinig sneeuw om op de zijweg verder te gaan, zodat beiden besloten op het trottoir verder te gaan. Op een gegeven ogenblik kwam van achter een hoorn de heer Ph. te voorschijn. C. S„ die een paar dagen te voren al op een niet al te vriende lijke. wijze h'ad kennis gemaakt met Ph., sprong van de slede, menende, dat hij wel eens een flinke klap van Ph. zou kunnen ntvangen. Nadat het paard Ph. gepasseerd was, gaf de man C. A. PP. op de bok een zodanige klap, dat deze 17 dagen met een lichte hersen schudding op bed heeft gelegen. De verdachte Ph. staat bij de recher che bekend als een echte branieschop per, die graag in de buurt van „De Glip" heer en meester wil uithangen en het niet kan verdragen als een an der met een prachtig paard rijdt. etc. Op grond van de getuigenverklarin gen achtte de officier van Justitie het ten laste gelegde bewezen en eiste een gevangenistraf van 6 weken onvoorw. met toezegging van de civiele vorde ring van f 140, wegens de schade, die C. A. P. P. had geleden. Ph. werd veroordeeld, zoals reeds bo ven vermeld. Instrumentalisten van een 8-tal uni versiteiten hebben zich verenigd tot een volledig bezet symphonie-orkest, onder leiding van dirigent Yvon Baai-spul ge steld, (in het bijzonder bekend gewor den door de vorming in de eerste na oorlogse jaren van een dusdanig orkest in Djakarta en welks 3-jarig bestaan het afsloot met een grandioze uitvoering van Beethoven's Negende Symphonie!) en zijn vervolgens wel tamelijk kort, doch intens en ernstig gaan studeren. Zijn eerste concert gaf het orkest in Haarlem en wij voegen hier direct aan toe: van Haarlem gaat uit dé victorie! De heer W. Bertseh, voorzitter en eerste concertmeester van het orkest, zeide voor de aanvang van het concert, verheugd te zijn over de keuze van Haarlem voor het orkest, in nog grotere mate over de talrijke opkomst van het publiek. Spreker heette vervolgens de vertegenwoordigers van H. M. de Ko ningin, het Provinciaal en Gemeente lijk bestuur welkom. Hij wees er op, dat men hier een groep personen voor zich ziet, die met vreugde het orkest- spel beoefenen en sprak de wens uit, dat door het spel de aanwezigen in die vreugde kunnen gaan delen en een ge noeglijke en hopelijk ook een culturele avond zullen medemaken. Laten we direct volmondig erkennen: het orkest heeft onze verwachtingen grotendeels verre overtroffen. Er is na tuurlijk menige tekortkoming te consta teren, meestal slechts kleine, doch diri gent Baarspul is hier de rechte man op de rechte plaats, om dit orkest te vervolmaken, het aan de spits te doen staan van Nederlands amateur-orkesten, wellicht op gelijk niveau te brengen van de kleine beroeps-symphonie-orkesten. Als bijzender goede eigenschappen no teren wij de reeds behoorlijke homoge niteit van het strijkersensemble, al is de tweede violengroep iets te zwak tegen over de eerste. Het klanktimbre en vo lume van de eerste violen is verrassend mooi, menig orkest kan daar jaloers op zijn. De houtblazers muntten vooral bij in dividueel optreden uit, niet het minst in het Beethovenconcert (clarinettist de Haarlemmer Joop Nelissen, die met zijn stadgenoot Nico v. d. Lee, slagwerker, deel uitmaakt van het orkest) en Rous- sel's Petite Suite, waarin mede fluitist en hoboïst uitblonken. De solo-fluitist had ook zeer goede mementen in Bach s Tweede Suite o.a. in de Polonaise. De kopergroep zal nog wel enige tijd het zorgenkind van de dirigent zijn. De hoorns vormen nog geen vaste, nobele toon en de trompetten deden qua klank ietwat aan toonvorming a la Jazz den ken. Maar nogmaals: dirigent Baarspul zal het wel gelukken iedere groep te verbeteren en van glles tezamen een goed sluitend geheel te maken. Wat nu de muzikaliteit betreft, daar, waar het spel niet boven het technisch vermogen van het orkest ging, werden met goed begrip van stijl en inhoud der werken cultureel verantwoorde her scheppingen van meesterwerken gege ven. Landré's Suite en Brahms' Akademi- sche Festouverture gingen schijnbaar nog ten dele boven de macht van het orkest of waren niet voldoende gerepe teerd. Daarentegen kwam Bach's Suite bijna geheel uitstekend tot uitvoering en de begeleiding van Beethoven's Derde Pianoconcert was doorgaans zeer gced. Dit concertwerk werd door Abbey Si mon voorgedragen. Het voldeed in meerdere mate dan het Vijfde, onlangs door hem op een HOV-concert gespeeld. Het Derde ligt hem blijkbaar beter, is dan ook meer van het oude solo-type, met een veelal meer virtuoze inslag van de pianopartij. Jammer, dat de hier be schikbare Bechstein-vleugel in het forte enigermate droog en stug klinkt, want Simon's aanslag is, uitgezonderd in het pianissimo, vrij hard. Het auditorium stelde orkest- en solo- spél op hoge prijs. Het applaus na het pianoconcert nam een ovationeel karak ter aan, toen de dirigent in de hulde liet delen. O. K. Advertentie En nu voor de verhuizing naar ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Vanwege de herstelwerkzaamheden aan de centrale verwarming zal de St. Antoniusschooi aan de Zijlsingel haar poorten één dag later openen dan eerst was vastgesteld. De leerlingen van deze school worden dus niet Woensdag 7 Ja nuari maar Donderdag 8 Januari ver wacht. Door technische moeilijkheden ziet het bestuur van „Geloof en Wetenschap" zich genoodzaakt verandering in het programma aan te brengen. Aanvanke lijk zou op 16 Januari het Concertge bouwkwartet optreden, en op 27 Maart Hubert Cuypers' „Minnestrelen". Deze beide uitvoeringen zijn echter onderling van datum verwisseld, zodat op 16 Ja nuari de „Minnestrelen" voor het voet licht zullen treden, terwijl op 27 Maart het Concertgebouwkwartet naar Haar lem komt. Naar men ons vanmorgen mededeelde, zou vanmiddag de ijsbaan aan de Kle verlaan nog niet voor het publiek wor den geopend. Het ijs is gekeurd, doch niet sterk genoeg geacht, om de baan open te stellen. Het bestuur van de IJs club „De Volharding", die een baan aan de Wagnerkade heeft, besloot gister avond de baan vanmiddag om half twee open te stellen. De baan zal 's avonds echter weer gesloten zijn. Hedenmiddag is de ijsbaan „De Vol harding" te Heemstede geopend. Dinsdag 6 Januari Hoog water: 7.25 u. en 19.40 u. Laag water: 2.57 u. en 15.16 u. Woensdag 7 Januari Hoog water: 8.03 u. en 20.22 u. Laag water: 3.28 u. en 15.49 u. Het ogenblik, waarop het „lo Vivat" werd gespeeld ter ope ning van het eerste concert van het Nederlandse Studenten Orkest, dat gisteravond in het Haarlemse Con certgebouw werd gegeven. Tijdens de vergadering van de Kamet van Koophandel en Fabrieken, welke Donderdag 8 Januari des avonds om 8 uur in het gebouw der Kamer wordt gehouden, zal de verkiezing zowel van de voorzitter als van de onder-voorzit ters plaats vinden. Zoais men zich zal herinneren heeft de heer J. J. Swens Maandag 29 December als zodanig zijn functie neergelegd en tevens afscheid van het college genomen. et is natuurlijk mogelijk om ook een van die aardige, nieuwge bouwde huisjes of flatjes te be zetten met een splinternieuw meubilair, waarvan de stijl geleend is uit over grootvaders tijd, toen de kamers nog zalen waren met hoge, met lofwerk en engeltjes bepleisterde, plafonds, lange spiegels tussen de ramen en gedrapeerde overgordijnen. Maar die suggestie is meestal even onbevredigend als onecht voor wie het origineel kent. Uiteraard mag men het een gevestigd gezin niet kwalijk nemen dat het, bij het betrekken van een nieuw huis het oude meubilair niet laat staan in het huis van vertrek, en eisen dat het zich nieuw installeren zal in de stijl van het moderne huis, Maar onder de jongelui zijn er toch heel wat die, alvast het een en ander kopend, hun verlangen laten uitgaan naar het moderne, veelal lichte en op de practijk ingestelde meubel, dat juist aan de niet al te ruime behuizing, waaraan de wet thans de bouwmeesters bindt, eerder een verruimende dan een benauwende werking verleent. Aan de snelle verspreiding van het serie-meubel in nieuwe stijl zou het zeker ten goede komen als de prijzen niet betrekkelijk hoog lagen in verhou ding tot de zij het elegante een voud van uitvoering. Uitgaande van de koop-mentaliteit weegt een gering prijs verschil niet op tegen dikker en meer hout, kapitale koperen stoffeernagels. bloemig geschoren bekleding, draai- en (opgeplakt) snijwerk. Dit in vergelijking tot het ranke, blanke; strak'gestoffeerde meubeltje waarin de strakheid en de lijn alle sier zijn, en waarvan het juist de verdienste' is niet op te vallen. De angst om geen „waar voor zijn geld" te krijgen, zal menigeen doen besluiten tot het met beits beschilderde en met ge goten smeedijzer opgesierde ameuble ment, dat gedurende een half leven de taak heeft het leefdécor te vullen. Maar wie bij zijn kennissen de vederlichte en ruimte scheppende charme heeft onder gaan van een niet dogmatisch ingerichte moderne woonkamer, zal het met ons eens zijn dat zulk een interieur een blije gezelligheid weet te scheppen. Voor ons ligt in dit interieur het accent van het woord Meubel op de eu, terwijl dit in de terra pluche valt op de dikke b en de 1. e Kerkuil, toonzaal voor interieur verzorging aan de Nieuwe Gracht, bericht dat zij van Jan Arts wat staaltjes laat zien van moderne vormen bij wijze van expositie. Deze interieurarchitect gaat uit van een min der vaak geziene kantige bouw, hetgeen meer naar de gedachte van de Franse meubelontwerpers neigt dan naar het gebogen lijnenspel van de Scandinavi sche stijlwelke laatste ten onzent meer bekend is. Arts sluit hierdoor ook nauwer aan bij do strakheid die de ,,stijl"-periode in haar experimenten van een dertig jaar terug toonde. Hij ver werkt meestal het blanke essenhout, dat hij nogal eens met een zwarte lak accent geeft. Als wij een bezwaar mogen hebben dan is dat tegen zijn neiging om, nu en dan, een constructieve vondst of een sierlijke lijn te stellen boven de ge- bruikspractijk, die toch in de ambachts kunst dient te prevaleren. Als aanvulling zagen wij van Jan Hoogevorst, een Haarlems ontwer per, metalen verlichtingsornamenten, die een intelligente vondst vanuit de prak tijk geboren doet worden en er is nog potterie van Ver berkmoes die over een fraai glazuur blijkt te beschikken. Tot 17 Januari kan men gaan zien wat meer bedoeld is om bezichtigd dan be schreven te worden. L. T. (Van onze correspondente) NEW YORK, December. Het Is een t\jd van afwachten en opletten geweest, maar langzamerhand be ginnen de verhoudingen in de nieuwe regering en het Congress en de per spectieven van de samenwerking tussen beide te verhelderen. Wat voor alsnog niet met zekerheid bepaald kan worden, is hoe de betrekkingen tussen Taft en Eisenhower zich zullen ontwikkelen. Ook al heeft Eisenhower door zijn benoeming van de Katholieke Democraat Durkin tot minister van Arbeid, zónder Taft in die benoeming te kennen, zich daardoor van de laatste gedistancieerd, het is nog veel te vroeg om daaruit te concluderen, dat tussen „Mr. Republican" en „Mr. President" geen betere dan een koele verstandhouding zal ontstaan. Taft heeft in Eisenhower met een ongewoon tegenspeler te doen. Eisenhower is nog niet in een politiek keurslijf geregen en handelt en reageert politiek soms geheel onconventioneel. Dit nu heeft een haast neutraliserende werking op Taft's vast omlijnde opvattingen en zijn onbuigzaamheid, waar Eisenhower soms onverschil ligheid, soms compromis tegenover zal stellen. Een grote kracht van Eisenhower ligt in het feit, dat hij diegenen, met wie hij samenwerken moet, in de eerste plaats niet als politicus beoordeelt en benadert, maar als mens. Om deze zelfde reden worden z.g. fouten, die hjj maakt (zoals het niet betrekken van Taft in de benoeming van een man uit Taft's staat door velen werd beschouwd), hem ook heel anders aangerekend. Als niet professioneel politicus schijnt Eisenhower zich ook ten enenmale niet erg te kunnen bekommeren om traditionele politieke veten, en omdat hü er nooit iets mee te maken heeft gehad, kunnen die geen grote indruk op hem maken. Hierom zal hij zich ook een tijdlang nog wel als „neutraal" in zijn partij kunnen handhaven, en ook de verhouding tot Taft zal zich daardoor pas langzaam kristalliseren. Op een en ander kan men het vermoe den baseren dat Eisenhower met het Congress het eerste halve jaar in vrede en eendracht zal samenwerken. want uiteraard zal dit Republikeinse Congress beginnen met zijn goede wil te tonen. Doch daarna is alles mogelijk: Taft zou met zijn aanhang zachtjes aan geïsoleerd kunnen worden; maar er bestaat even veel kans dat, wanneer hij intussen aan leiding heeft gevonden tot meer explo sies als die we n.a.v, de Durking-benoe- Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Haarlem heeft gisteravond de pre- mièfe beleefd van „Daar moet je een vrouw voor zijn", een blijspel van Te rence Dudley, dat in de Engelse versie „Trust a Woman" heet. De titel „blij spel" is er trouwens niet geheel op van toepassing, omdat het nogal eens graag overspringt naar de klucht. Heel dik wijls lijkt het ook tussen die beide gen res in te aarzelen en dan is het zeker niet op zijn sterkst. Misschien had Jan Teulings, die ditmaal de regie over het „Vrije Toneel" van Anton Ruys voerde, zelfs wijzer gedaan de knoop grondig naar de kant van de klucht door te hak ken. De tante in het stuk zou dan mis schien voluit :en dwaze tante zijn ge worden, zodat men haar tenminste in het geheel niet ernstig had behoeven te nemen, wat haar niet zeer sympathiek maakt. Maar in de opvatting, die er nu een maal van vast stond, heeft men met veel zorg en met veel plezier gespeeld en als de spelers hun kansen krijgen, dan buiten zij die óok terdege uit. Nel Koppen had prachtige ogenblikken, voor al als zij op haar eentje een gesprek met een man moet suggereren, Eric van Ingen in het bijzonder als hij paranoia moet simuleren. Wim van den Brink wanneer hij de dronken agent speelt I?- ^eyblom speelt zulk een onsym pathieke tante, natuurlijk uitstekend, misschien zelfs iets te goed, zodat haar figuur eigenlijk niet werkelijk doet lachen. Marianne van Waveren is eigen lijk voortdurend goed en Th. Dudok van Heel speelt het kleine doktersrolletje voortreffelijk. Er zitten natuurlijk her haaldelijk zotte situaties in het stuk, vooral in het derde bedrijf, en dat alles was voor de Haarlemmers voldoende re den om zich hartelijk te amuseren en ook zeer gul te zijn met het applaus. R Vrijdagavond zal op initiatief van de burgemeester in de raadzaal van het Zandvoortse raadhuis voor genodigden een propaganda-avond worden gehou den voor de natuurbescherming. Drs. H. J. Jonker, voorzitter van de natuur- beschermings -commissie Zuid-Kenne- merland zal een inleiding houden. Ver der zal de vertoning plaats vinden van de filmstrip „Ons land en wij" van de publicist Kees Hana. De afdeling Zandvoort van het Ne- derlandsche Roade Kruis geeft Woens dag 14 Januari 's avonds in hotel Keur de gelegenheid om bloed af ie staan voor de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. Tot en met Woensdag kar men zich als „donor" opgeven bij de heer J. van der Ven, Stolbergweg 19 te Zandvoort. BEVERWIJK, 5 Januari Andijvie 20118, waspeen 836, spruiten 3894, prei 3650, knollen 1224, boerenkool 1126, groenekool 720, rode kool 615, gele kool 716, uien 1723, bie ten 913, breekpeen 712, soep 817. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaau van het K.L.M.-vliegtuig „Koningin Juliana", dat 22 Maart 1952 bij Frank furt verongelukte. Van de zevenenveer tig inzittenden waren slechts twee over levenden. De raad is van oordeel ge bleken, dat het onderzoek niet tot een andere slotsom heeft geleid dan hei vooronderzoek door de Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten en deskundi gen, n.l. dat een bevredigende verklaring voor de ramp niet te vinden is. ming hebben beleefd, de orthodoxe groep zich weer nauw om hem zal aan sluiten. Taft's macht zal in het 83e Con gress mede bepaald worden door die Republikeinen, die wat hun politieke overtuigingen betreft, hetzij uit oppor tunisme, hetzq uit gebrek aan inzicht, op het ogenblik in een labiele status schijnen te verkeren. Wie had b.v. het ooit mogelijk geacht dat de isolationist Senator Jenner, die zich o.m, met hand en tand tegen hulp aan het buitenland verzet heeft, plotse ling, onlangs op een persconferentie, verklaarde dat hij van nu af aan vóór hulp aan het buitenland zou stemmen? Waar deze veranderde houding wel van daan kwam?, vroeg een verslaggever. De Senator antwoordde dat, daar Eisenhower zich bij de oplossing van alle vraagstukken maar door één principe laat leiden, n.l. van wat goed voor Ame rika is, hij ook met groot vertrouwen zijn president zou steunen, zelfs als het hulp aan het buitenland betrofBij Senator Wiley, die in het verleden even eens menigmaal aan Taft's zijde heeft gevochten, was pas ook die merkwaar dige tegenspraak te ontdekken: men heeft kunnen zien hoe hij tijdens deze Zevende Algemene Vergadering der Verenigde Naties zich opwierp voor dit volkereninstituut. En toch draaide hij zich het volgend ogenblik onverwacht om en bracht het prestige van de V.N. een gevoelige slag toe toen hij, verkla ringen van Eisenhower en van Senator Lodge ten spijt, zeide, dat Amerika zijn geldelijke steun en contributie aan de V.N. beter niet moest toekennen, zolang er Communisten onder het personeel van dit instituut werkten. Er is dus wel degelijk een groep Repu blikeinen, die in het 83ste Congress als een onberekenbare factor moet worden aangezien, zowel wat de versterking van de Taft- als van de liberale vleugel be treft. En dan is daar de goede oude bekende: Joe McCarthy. Uit betrouwbare bron vernam onze correspondente dat Eisen hower McCarthy's methoden erger dan onsympathiek vindt en dat, als hij had geweten met welk een meerderheid de Wisconsin-kiezers hem hadden gekozen, hij zich niet met Mc Carthy zo broeder lijk voor het publiek zou hebben ver toond. daar hij dat werkelijk niet nodig had. McCarthy als echte maniak is intussen bezig aanstalten te maken om ook de nieuwe regering van Com munisten gezuiverd te houdendaar volgens zijn zeggen „de Communisten hun pogingen om de regering te infiltre ren niet zullen staken omdat Eisenhower president wordt". En dus zullen de bond genoten McCarthy en McCarran (wiens nieuwe immigratiewet door Eisenhower m een campagnespeech als „onmogelijk" betiteld werd) wel binnen niet al te lange tijd in moeilijkheden raken met de nieuwe president. De gehele samenstelling van het kabi net waarin de grote zakenman zo sterk vertegenwoordigd is wijst erop dat er een conservatieve lijn in de bin nenlandse politiek zal worden gevolgd, maar dat de buitenlandse politiek pro gressief zal blijven. Hoewel de koers, die Dulles zal volgen nog niet bepaald dui delijk is vooral daar men geen Peil kon trekken op de inhoud van zijn ver- kiezingsredevoeringen kan men toch tvel verwachten dat onder Dulles' leiding Amerika's aandacht voor Europa niet zal verminderen, ook al zal de aandacht, politiek en economisch, voor het Verre Oosten toenemen. De conservatieve hou ding van de administratie in de binnen landse politiek zal anders hier en daar wel een terugslag hebben op de buiten landse. Het is intussen waar dat nu „big busi ness" zo sterk in de regering vertegen woordigd is, deze zich ook met een grote verantwoordelijkheid belast voelt en daarom niet lichtvaardig tot het eenzijdig bevorderen van Amerikaanse belangen zal overgaan. Onder deze machtige figu ren uit industriële en handelswereld be staat wel degelijk een groot inzicht in de wisselwerking tussen een economisch sterk Europa en Amerika. En als men naar de U.S. Council van de ICC (Inter nationale Kamer van Koophandel) luis tert. wordt het duidelijk dat in het Ame rikaanse zakenleven een sterke stroming is ontstaan, die de noodzaak van tariefs verlaging en verhoogde import vooi Europa's welzijn inziet en er ook vooi zal vechten. Maar deze stroming wordl bij uitstek vertegenwoordigd door Euro pees georiënteerde zakenlieden, ofwe: door Amerikanen die aan de kant var Europa of aan de Oostkant van Amerika wonen. Hoe verder men hier naar hel Westen komt, hoe geringer het begrip voor de Amerika-Europa wisselwerking Alles samen schijnen de politieke pes simisten, die in de uitkomst der ver kiezingen haast catastrophale voorteke nen voor de politieke toekomst van Ame rika en Europa meenden te moeten lezen tot hun eigen grote vreugde in het onge lijk gesteld te worden. Eisenhower heef! met de vorming van zijn kabinet aan getoond dat hij toch wel in andere rich tingen dan Taft denkt. Maar tijd om te jubelen is het nog niet.... eerst moe! afgewacht worden of Eisenhower mei het nieuwe Congress, een zwaar blok aan het been krijgt over een hall laar dan! Mr. J. in 't Veld (P.v.d.A.) heeft in de hedenmiddag giehouden vergadering van de Eerste Kamer bij zijn interpel latie betreffende de ontvluchting van een zevental gevangenen uit de straf gevangenis te Breda en de ontvangst, welke deze veroordeelden in Duitsland hebben genoten, de minister van Justi tie de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister een uiteenzetting geven van de omstandigheden, die de vlucht van niet minder dan zeven zwaar gestrafte gedetineerden uit de straf gevangenis te Breda hebben mogelijk gemaakt? 2. Wil htj daarbij in het bijzonder ok opheldering geven omtrent de volgende punten, die in de tot dusver verschenen berichten in de dagbladen niet duidelijk zijn geworden: a. Hoe was het mogelijk, dat naast de drie aangewezen gedetineerden nog vier anderen zich naar de verwar mingskelder konden begeven, zonder dat het bewakend personeel dit bemerkte? b. Hoe lang was de bewaker-hooldstoker reeds ziek en waarom is in diens plaats niet een ander met het toezicht op de werkzaam heden van de drie gedetineerden belast? c. Was het toezicht op het contact van de gedetineerden met de buitenwereld wel voldoende? d. Waarom is de ontsnapping pas zo laat bemerkt? e. Hoe kwam men op het denkbeeld tijdens of in de pauze van de filmvoorstelling een telling van de aanwezigen te houden? f. Waarom is niet onmiddellijk na de ontdekking het signale ment van de zeven vluchtelingen met hun foto's aan de gehele pers doorgegeven en ook via de radio een beroep op de mede werking van het publiek gedaan? g. Wan neer en op welke wijze zijn de Nederlandse grensposten gewaarschuwd? h. Kon met vrucht een beroep worden gedaan op de medewerking van de Duitse on de Bel gische grensbewaking en, zo ja, wanneer en op welke wijze is deze medewerking ge vraagd? 3. Heeft het onderzoek zich ook uitge strekt tot de hulp, welke de vluchte lingen van buiten hebben gekregen en, zo ja, met welk resultaat? Heeft met name het onderzoek naar de auto's, welke bij de vlucht zijn gebruikt, iets opgeleverd? 4. Zijn de na deze ontvluchting ge nomen maatregelen ter verscherping van de bewaking bedoeld als blijvend? Zo neen, hoe denkt de minister in de toekomst dergelijke ontvluchtingspogin gen te verijdelen? 5. Deelt de minister het oordeel, dat het geven van vertrouwensposities aan gedetineerden van dit kaliber verder gaat dan uit een oogpunt van mense lijke behandeling behoort te worden toegestaan en dat daaraan na de opge dane ervaring onherroepelijk een ein de behoort te komen? 6. Wordt in dit verband ook aandacht geschonken aan de noodzaak van ver scherpt inzicht op de verbindingen van de gedetineerden met.de buitenwereld? 7. Kan er op gerekend worden, dat de organisaties van gewezen NSB ers e.d., zomede organisaties, waarin dezen I een vooraanstaande rol spelen, scherp in het oog zullen worden gehouden en bij ontdekking van enigerlei illegale activiteit onmiüdellijk krachtig zullen worden aangepakt? Aan de minister van Buitenlandse Zaken zijn de volgende vragen .gesteld: 1. Wil de minister een uiteenzetting geven omtrent de overschrijding van de West-Duitse grens door de zeven ontvluchte gedetineerden uit de straf gevangenis te Breda en wat daarop verder gevolgd is? 2. Mochten de dagbladberichten ter zake juist zijn. wil dan de minister zijn oordeel te kennen geven, of het in overeenstemming is met goede inter nationale gebruiken en in het bijzon der met de beginselen van goed na buurschap, dat personen, die illegaal de grens hebben overschreden, op de simpele verklaring, dat zij politieke vluchtelingen zijn, weer worden vrij gelaten? 3. Zo men in West-Duitsland ter zake andere opvattingen mocht huldigen dan in Nederland, vindt de minister in het gebeurde dan geen aanleiding overleg te doen opnemen met de regering van West-Duitsland, teneinde een herhaling van wat zich nu in Kleef zou hebben afgespeeld in de toekomst te voorko men? 4. Hebben de bezettingsautoriteiten nog zeggenschap inzake toelating, uit zetting en uitlevering van hen, die in bevriende landen wegens oorlogsmis daden veroordeeld zijn? 5. Kan de minister reeds mededelin gen doen over het resultaat van de be sprekingen, welke met de West-Duitse regering en eventueel de bezettings autoriteiten gevoerd zijn over uitleve ring of uitzetting van de bovenbe doelde ontvluchte gedetineerden? Ongecorrigeerd 3Vi Nederl. 1948 3v4 pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 eNd. 62-64 PeJ.-tac. Inschr. GrtbK 48 3 pCt. Ned. Handel Mil cert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned Kade) Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubber Holl Amerika Lijn Kon N. Stoomb. M Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mil eert. t 160 ex-int. div. 6 93% Vorig Opening slot 6/1 92'4 92! 2 93% 95'4 93 ft 148 Vs 152>,4 98 1173.4 158 '/2 154% 176-% 215 164 308(2 77 126 12914 11814 80% 68 176 ~t 309',i 76)2 130', 4 119',2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can uactio Corp Republic SteeJ Shell ÜU Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 2/1 5/1 43% 44% S6»,4' 57 95 93% 12'/, 73!4 68 !a 68(4 16% 16(4 78% 79% 62% 63 !4 21% 21% 28% 29(4 47 47% 72% 72:4 45!'2 45% 81 80 231,4 22% 43% 44

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2