Vrouwen van Nazareth ondernemen stoutmoedige verkenningstocht f GOUDGEKROONDE KONINGEN HEFFEN STER LAMPION OF POMPOEN Reizig er Primair huishoudonderwijs dient verlengd te worden Noten, appels en centen als loon voor hun gezang rDe eenzame Ns Ae/pt/ 1952 goed jaar voor de N.S. Huisvrouw staat voor zwaardere taak wmm v. Laatste gedeelte electrificatieplan is voltooiing nabij Plannen genoeg AFRIKA VRAAGT OM LEKENAPOSTOLAAT DOOR ECHTPAREN J DINSDAG 6 JANUARI 1953 PAGINA 3 Bezoek aan zestig missieposten Congres meisjes n ijverheidsonderwijs demeawies^a/tetvan VAN NELLE! Jubileum Algemeen Handelsblad Mr. EE. M. Planten officier van Oranje-Nassau Coor de 5de maal Roka voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Pleidooi voor tweede Haagse schouwburg Herdenking van prof. Lorentz „Wij zoeken de Heerwij hadden Hem geerne 9 Anton van Duinkerken vijftig jaar *V' Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing door ANTONIA WHITE noofdpfjo p RHEUAUN Genootschap Nederland Duitsland opgericht Salarissen oud-ambtenaren Nederlands-Indië Cursus voor aspirant dirigenten (Van onze verslaggeefster) Mejuffrouw dr. Lydwine van Kersbergen, hoofdleidster van de Vrouwen van Nazareth in Grailville, Amerika, is juist teruggekeerd van een reis door Afrika, die zij per auto maakte met me}. Van Gilse om er te bestuderenwelke mogelijkheden daar in de missie zijn voor lekenvrouwen. De belangstelling voor Afrika groeit sterk en niet alleen religieuzen en seculiere instituten, ook de leken richten zich meer en meer op dat werelddeel, waar sterke spanningen heersen en zich een dynamische groei voltrekt Onlangs nog is dr. Tiny Imkamp uit Roermond als missie-arts vertrokken naar Brits Centraal Afrika, om er een ziekenhuis te stichten, zoals enkele andere vrouwelijke medici voor haar reeds gedaan hebben. sociaal apostolaatswerk in de negerge zinnen komt", zei dr. Van Kersbergen tijdens de boeiende voordracht over haar bevindingen die zij hield op de Tiltenberg en ook te Ubbergen op de Missieschool, in tegenwoordigheid van een groot gezelschap belangstellenden. Maandenlang heeft de avontuurlijke autoreis, van Kaapstad uit door Zuid en Centraal Afrika, door Tanganyika tot in Kenya, geduurd, getweeën, zon der wapens en zonder gids door de vele verschillende taalgebieden, eerst over asfaltwegen, vervolgens rijdend over asfaltstrips en tenslotte dwars door de rimboe, nu en dan midden door een rivier, meestentijds in beang stigende eenzaamheid. Vijftien missie bisschoppen werden bezocht en zestig missieposten en het gebeurde ook wei eens, dat de vorige bezoekers een stel leeuwen waren geweest of een troep olifanten! Tenslotte beëindigden de reizigsters deze stoutmoedige aposto lische verkenningstocht per vliegtuig via Nigeria aan de Goudkust. Wat de negerbevolking van Afrika nodig heeft voor de vorming van een eigen christelijke cultuur, is, volgens mej. Van Kersbergen, zowel de moge lijkheid voor negers en negerinnen om te studeren «an de universiteiten in Europa en Amerika, als de steun en het voorbeeld van blanke katholieke man nen en vrouwen in 't land zelf, die niet alleen capabel zijn en expert op een be paald gebied, maar ook allround ont- Ook in Amerika leeft een sterke ambitie om Afrika te helpen, en van Grailville uit, de school te Ohio voor apostolische vorming van katholieke lekenvrouwen, te vergelijken met de missieschool die de Vrouwen van Naza reth hebben gesticht te Ubbergen, werken reeds verschillende Amerikaan se verpleegsters in Zuid-Afrika. Terwijl verschillende medisch en sociaal ge schoolden, die thans aldaar hun aposto lische vorming ontvangen, binnenkort in Afrika hopen te gaan werken. Als enige katholiek op een schip vol zendelingen vertrok mej. Van Kersber gen in Maart vorig jaar van New York naar Capetown. Van protestantse zijde wordt er in Afrika actief gemissionneerd en er zijn meer dan dertig verschillende sekten die de negers trachten te winnen. Als men daarbij in aanmerking neemt dat de Islam van het Noorden opdringt is er alle reden voor de apostolisch ge zinde katholieken om hun activiteit te richten op dit enorme werelddeel, drie maal zo groot als de V. S. en negenhon derd maal zo groot als Nederland, waar de inboorling dorst naar ontwikkeling en kennis en het katholicisme in ver schillende gebieden reeds hecht wortel heeft geschoten. „De beïnvloeding moet vooral ook uit gaan van de vrouw die bij medisch of De inspecteur-generaal van het Nij verheidsonderwijs heeft gistermorgen een congres over het nijverheidsonder wijs voor meisjes, uitgaande van het Nederlands Verbond van directrices en leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs in het Kurhaus te Scheveningen geopend. Tijdens de ochtend-bijeenkomst hield dr. H. R. van Wijngaarden een lezing «*er „Het gezin in de moderne maat schappij", waarin hij onder andere betoogde, dat tegenover de alge mene crisis van het gezin allereerst dient te worden gesteld, dat ieder voor zich in eigen leven de elementaire waarden van eerlijkheid, rechtvaardig heid en liefde zal moeten trachten te realiseren. Dit is, ook voor een leer kracht, een uitermate zware opgave. Pater M. Hijman S.J. besprak de taak van de vrouw in het gezin in de ver- anderde maatschappij. Het milieu, waarin de vrouw haar taak vervult, is het gezin, dat invloed oefent op de maatschappij en van de andere kant invloed van de veranderde maatschap- Pij ondergaat. De vrouw geeft van haar kant aan deze taak in het gezin ge stalte door de vrouwelijge wijze, waar op zij haar opdracht ziet en vervult. Zij komt tot verwerkelijking van deze taak in haar verhouding tot echtgenoot en kinderen en in haar verhouding tot de overige leden van de maatschappij, die zij bij het vervullen van haar taak ontmoet. Het nijverheidsonderwijs kan bij de opvoeding en voorbereiding tot het vervullen van de taak van de vrouw in gezin en maatschappij een belangrijke rol spelen. Over deze rol van het nijverheids onderwijs (N O bij de opvoeding on der de zich wijzigende maatschappelijke omstandigheden hield mr. ir. M. Goote in de namiddag een lezing De taak van hef N. O. voor meisjes is primair, het geven van een huishoude lijke vorming dat wil zeggen het cvnder- wijs zal zich in de eerste plaats moeten richten op de taak van de vrouw m het gezin. Secundair is de opleiding tof een beroep: hulp in de huishouding, huis naaister, kinderjuffrouw of huishoude lijke kracht in een inrichting. Voorzover de meisjes een werkkring willen zoeken in de industrie is het terrein van het N.O. voor meisjes beperkt tot het geven van enige specialisatie in specifiek vrou welijke handvaardigheden (coupeuse, costumiere, confectie-industrie) Tenslotte is er de vorming van leer krachten. De taak van de huisvrouw is steeds zwaarder geworden. Niet alleen zijn de eisen, die aan woninginrichting, Voeding, hygiëne, enz. mogen worden gesteld, gestegen en vraagt de verhou ding tussen lonen en prijzen zeer veel van het economisch inzicht van de vrouw, maar ook zijn de maatschappe lijke invloeden op het gezin van dien aard, dat ook van haar paedagogisch en psychologisch inzicht meer dan vroeger Wordt gevraagd. De vrouw verkeert daarbij veelal in de moeilijkste omstandigheden. Van haar ■wordt de grootste prestatie verwacht, terwijl zij daarvoor lang niet altijd vol doende is voorbereid. Een man met de zelfde begaafdheid als een huisvrouw in bepaalde omstandigheden wordt het niet kwalijk genomen, dat hij het niet verder brengt dan tot ongeschoolde arbeid, maar van de huisvrouw wordt geëist, dat zij fnet een zeer geringe aanleg gekwalifi ceerd werk zal verrichten. Een en ander brengt mede, dat de taak van het onderwijs veel omvang rijker is geworden Dientengevolge is de tegenwoordige duur van het pri maire huishoudonderwijs te kort. Niet alleen stellen de kennis en de kunde aan de huisvrouw van tegenwoordig eisen, die niet in twee jaar kunnen worden bijgebracht, maar indien het onderwijs daarenboven een vorming wil geven, is de leeftijd, waarop het primaire onderwijs eindigt, te laag. Het zal nodig zijn de duur tot ten minste 3 of 4 jaar te verlengen. Evenmin echter als de lagere tech nische school geschoolde vaklieden kan afleveren, kan men van het huishoud onderwijs vragen ..geschoolde" huis vrouwen te vormen. Terwijl de jongen zijn opleiding in het bedrijf zal moeten voltooien, zou de huisvrouwelijke vor ming haar de vervolmaking dus in het gezin moeten vinden. V.oorts zal de school zich niet mogen onttrekken aan hulp bij de voorlichting. In een vierde lezing op deze eerste dag van het congres heeft mej. C. G. Smit een uiteenzetting gegeven over de te genwoordige stand van zaken bij het nij verheidsonderwijs voor meisjes. wikkeld. dus bijvoorbeeld ook het no dige weten over hygiëne, grondbewer king en woningbouw. Veel meer be kendheid zou ook moeten worden ge geven aan de mogelijkheid voor leken- apostolaat door echtparen, die een goed katholiek gezinsleven leiden en met missie-idealisme zijn bezield. Veel pro testantse gehuwde echtparen hebben er zich om die reden gevestigd en zijn een voorbeeld voor ons, katholieken. Ook wees mej. Van Kersbergen op de noodzaak om negermeisjes naar de daarvoor in aanmerking komende op leidingscentra, o.a. Graiville in Amerika, te sturen. Opdat ze, terug in haar land, als vroedvrouw, verpleegster of sociaai werkster, lekenapostel kunnen zijn. Van groot belang noemde zij voorts de sa menwerking door allo experts, die op welk gebied ook in de missie werken, met de Unesco, de Wereld Gezond heidsorganisatie en het punt vier pro gramma (hulp aan de onontwikkelde gebieden). Heel Afrika be leeft, door zijn te snelle ontwikkeling een crisis, niet het minst ook ten gevolge van het rassenprobleem en de industrialisatie. Het probleem is: hoe redt men de toekomst in dit land, dat voor elke ontwikkeling zo wijd open staat en waar de Katholieke Kerk gebieden heeft, waar onder inheemse bisschop pen inheemse pries ters en neger-zus ters werken onder de geheel katholie ke districts-bevol- king. Dr. van Kersber gen zal haar inte ressante voordracht herhalen tijdens verschillende week ends voor jonge meisjes en binnen kort zullen de Vrouwen van Na zareth haar plan nen ontvouwen voor activiteiten in Afri ka, welke de vrucht zijn van deze stout moedige reis. Advertentie Mej. dr. Van Kersbergen m gezelschap van twee negers uit Tanganyika, een prachtig, uitzonderlijk groot ras, dat zich uitsluitend voedt met bloed en zure melk. De wnd. directeur-hoofdredacteur en de raad van commissarissen van het Algemeen Handelsblad hebben Maandag vele hon derden in de gelegenheid gesteld hun ge lukwensen aan te bieden bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van dit dagblad. Burgemeester d'Ailly besloot zijn felicita tie met de mededeling, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, de directeur hoofdredacteur, mr. H. M. Planten, te be vorderen tot officier in de orde van Oran je Nassau. Mr. Planten aanvaardde deze hoge on derscheiding met een hartelijk dankwoord jegens de Koningin, daarbij tevens uiting gevend aan zijn dank jegens het gehele Handelsbladpersoneel van boog tot laag, dat hij tegelijkertijd onderscheiden acht voor het werk als team, waardoor de krant is wat zij was en is gebleven. Advertentie Brylcreem tP}t Jaar zal voor de viJfde maal de »»Roka", beurs van kruidenierswaren en Chocolaterie, worden gehouden te Rotter dam en wel van 2 tot en met 7 Maart in het Ahoy-gebouw. De beschikbare 4400 m2 -*Positieruimte zal worden ingenomen door '0 fabrikanten en importeurs van merk- *i ii *en' d'e op de „Roka" hun waren uilen exposeren en demonstreren: de rill vier da&en uitsluitend voor de han- fchbli *aatste twee dagen ook voor het BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, Droog Haar en roosvorming tegengaat de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. ExvJftkV.v.-.. (Van onze Haagse redactie) Mr. H, .Schürmann, de fractievoorzit ter van de K.V.P. in de Haagse ge meenteraad, heeft Maandagavond tij dens de algemene beschouwingen over de begroting voor de dienst 1953 een pleidooi gehouden voor de bouw van een tweede schouwburg in Den Haag. In navolging van andere gemeenten, aldus de heer Schürmann, moet het ook in de residentie mogelijk zijn, dat een bepaald stuk, dat zich mag verheugen in de publieke belangstelling, twee of drie weken achter elkaar wordt opge voerd en niet zoals vaak thans het ge val is na de première voor enkele we ken verdwijnt om dan weer een keer te voorschijn te komen. Een tweede schouwburg zal dit onmogelijk maken en de animo tot actief kunstgenot ver meerderen. Op dit punt, zo zei de K.V.P.-woordvoerder, kom de behoefd zeer op de voorgrond- Een tweede aangelegenheid,waarvoor de heer Schürmann de aandacht vroeg betrof het stellen van vragen door leden van de Staten-Generaal, over ty pisch Haagse aangelegenheden De heer Schürmann stelde het in het alge meen op prijs als de Kamers zich bezig houden met locale Haagse aangelegen heden, maar zou het toch meer op prijs stellen als de Kamerleden eerst con tact zochten met het gemeentebestuur zodat de vragen, die ze willen stellen] dit bestuur niet in discrediet brengen' Spr. wees hierbij op de vragen, °die onlangs zijn gesteld over de kwestie van de Haagse torenspits, welke hij pijnlijk acht voor het Haagse gemeen, tebestuur, hoe goed de bedoelingen van de vragenstellers overigens ook mogen zijn geweest. Op initiatief van de gemeente Arnhem zal Zaterdagmiddag 31 Januari a.s. in .Mu sis Sacrum te Arnhem in een landelijke bijeenkomst de natuurkundige prof H A Lorentz worden herdacht. Deze 'samen komst zal worden bijgewoond door een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin In het ere-comité heeft Caspar, Melchior en Balthasar, zij komen nog altijd in de Brabantse en in de Vlaamse dorpen op de avond van Driekoningen, om hun lied te zingen langs de verspreide hoeven en langs de huizen in de palm van het dorp en boven hun hoofden schittert en fonkelt de ster, die hen de weg wees naar het Heilige Land. Het is een grote ster uit bordpapier geknipt en daarna verguld of verzil verd. Een van de drie koningen, die een lange stok draagt, waaraan de ster is bevesitgd, kan haar in het rond doen draaien. De twee anderen lichten deze sterredrager bij op zijn tocht met eer. flakkerende kaars in een kleurige lam pion of in een uitgeholde pompoen, waarin een grijzend gezicht is gesne den. Reeds van verre kan men deze ko ningen herkennen aan hun gouden kro nen, die hen wat scheef op de kruin staan en de koning van Morenland ziet men het aan. dat hij uit het donkere hart van Afrika komt, want zijn gezicht is roetzwart. De koningen zingen: Ik hoop dat 'k 't zal vinden. Wil mijn liedje wel verstaan, De molen heeft niet rondgegaan. Daarom moet ik om 't Godsdeel gaan om 't Godsdeel gaan. Van zingen wordt mijn keel zo moe, Dat kon je stellig merken; Zegt mij nu eens, wat komt me toe, 't Is mij zo flauw om 't herte; Zeg, jullie zwientje is nu dood, Geef mij een stukske vlees en brood, \1 is het maar een pondje groot, een pondje groot Als ik aan jullie tafel zit, Dan zal ik vrolijk smullen. Van al hetgeen je daarop'zet Zal ik mijn buik gaan vullen. Dan zal ik jullie bij Ons Heer Daarvoor bedanken evenzeer 'k Heb nu genoeg voor deze keer, voor deze keer! Eerst na Driekoningen zet de winter goed in. „De drie koningen hebben harde koppen", zegt men, als het te gen die tijd gaat vriezen dat het kraakt. Na die dag worden de dagen ook merkbaar lang. De oude volkswijsheid Hier komen wij met onze lanteerne, Wij zoeken de Heerwij hadden Hem geerne Wij klopten al aan Herodes zijn deur, Herodes, de koning, kwam zeivers veur; Herodes de koning sprak met een vals hart, Hoe ziet er de jongste van drieën zo zwart? Hij ziet er wel zwart, maar is wel bekend; Hij is een koning uit de Oriënt! Wij kwamen de hoge berg opgegaan, Al waar de ster bleef stille staan: Wel sterre, gij moet er zo stille niet staan. Gij moet er met ons naar Bethlehem gaan. Naar Bethlehem, in die kleine stad, Waar Mafia met haar Kindeke zat. Maria ging er de berg beklimmen, Toen zij de drie koningen hoorde zingen. De heilige drie koningen zongen zo schoon; Ze brachten het Kind een gouden kroon. Wij hebben gezongen al voor uw huis, Geef ons een penning met een kruis. Geeft ons een kruis, geef ons een munt, Geef ons 't geldstuk dat ge ons gunt. zegt: „Voor Dertiendag (Driekoningen is de dertiende dag na Kerstmis") len gen de dagen een haneschree", dit is een hanepas, dus bitter weinig. Driekoningen behoort dus tevens tot de dagen, dat men zich verheugt over de terugkeer van het licht en door het ontsteken van kaarsen aan zijn blijd schap uiting geeft. In het venster wor den kaarsen gezet om „de Drie Konin gen de weg te wijzen" en de jongens en meisjes oefenen zich in het ..kaars jesspringen". Een drietal kaarsen, waarvan er een zwart is geverfd (ter herinnering aan de koning van Moren land) worden op een rij gezet en om beurten moet men over alle drie heen- springen, zonder er een omver te wer pen of te doven. Koningskaarsje, Lik mijn laarsje, Lik mijn scheen, Toch spring ik er over heen. JACQUES R. W. SINNINGHE. Anton van Duinkerken (prof. dr. Wil lem Asselbergs), die onlangs benoemd is tot hoogleraar in de Nederlandse let terkunde aan de Nijmeegse universiteit, is een dezer dagen vijftig jaar gewor den. Het literaire maandblad „Roeping" zal zijn nummer van deze maand aan de jarige wijden. Antieke driekoningentegel. Hun repertoire is niet erg uitgebreid, de meeste vorsten-van-een-dag kennen maar één lied, dat zij tot in de treure herhalen. In grote trekken komen de Driekoningen- of Sterreliedjes op het zelfde neer. Zij vertellen van de moei zame tocht door onbekende streken, geleid door het licht dat nimmer faalt; zij spreken van het bezoek aan het pa leis van Herodes in Jeruzalem, waarbij de listige koning hen tevergeefs hoopt uit te horen; zij stamelen over de blijd schap, die het bevangt als zij het Kind Jezus in de stal te Bethlehem vinden, tussen os en ezel. Het spreekt welhaast van zelf, dat de zangers beloond worden voor hun vocale prestaties met appels, noten en centen. Een eeuw geleden, toen het feest van Driekoningen in elk huis werd gevierd, haalde men overal klei ne koningen binnen om hen te tracteren op wafels en poffertjes, die boven het haardvuur aan de lopende band werdei gebakken. Het gedeelte van de voorraad, dat voor de rondtrekkende zangers was af gezonderd, noemde men het Godsdeel. Het waren toen niet alléén kinderen, die met de ster liepen, maar ook de mannekes uit het gasthuis, die met be vende stemmen zongen in de hoop op een extraatje en andere oudjes, die het niet te breed hadden. Op die ouder wetse feestviering doelt een oud lied, dat men in Vlaanderen nog wel eens hoort zingen: Ik kom aan jullie deurtje staan, Mijn alderliefste vrinden Al om het Godsdeel te ontvaan, o.a. zitting de County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Vertaald door J. W. HOFSTRA 100 De stem van mevrouw Hughes Follett klonk onnatuurlijk kalm toen ze zei: „Ja, kind. Nan kan je niets meer doen". „Maar wat deed ze? Ze gilde. En toen pakte iemand haar vast. Maar ze wist zich los te rukken en rende de trap. op". „Nan was volkomen overstuur. Ze wist niet meer wat ze deed. Dat moet je trachten te begrijpen". „Ik ga het me nu allemaal beter her inneren. Iemand telefoneerde met Lon den. Ik wilde toch blijven, hé? Ik vond dat het mijn plicht was om te blijven en het aan zijn vader en moeder te ver tellen". „Ja, maar de dokter vond het niet goed en daarom heeft Archie je hier gebracht. Ik vind dat je je herinnerin gen nu genoeg hebt opgefrist, kind". „Nee.... er was nog iets. Ik zal er ach ter komen", zei Clara obstinaat. Plotse ling werd ze zich bewust van een lichte pijn in haar linkerpols. Ze keek er naar en zag dat die in het verband zat. „Waarom heb ik een verband om mijn pols?" „Je hebt je bezeerd. Een klein schram metje Niet de moeite waard". „Neennu herinner ik het me weer Ik ben naar mijn kamer gegaan en daar was Nan. Ze zat in de grote klerenkast waar mijn kleren hangen. Ze had een schaar in haar handen en ze was bezig stukken uit mijn goed te knippen. Nee. dat moet ik gedroomd hebben". „Dat heb je niet gedroomd, Clara. Nan was hysterisch. Ik zei je al dat ze niet meer wist wat ze deed, Clara plukte aan het verband. „Heeft zij dat gedaan?" „Ja. We mogen nog blij zijn dat het zo goed is afgelopen. Gelukkig kwam Archie net. op tijd binnen". „O ja? Daar weet ik niets meer van. Ik kan me alleen nog Nan en die schaar herinneren". „Denk er maar niet meer aan. Als het tot haar doorgedrongen was, zou ze geen raad geweten hebben". „Ik verwijt haar niets", zei Clara moe. Ze ging achterover liggen en sloot haar ogen. Ze voelde zich ineens volko men slap en uitgeput. Ieder stukje van de puzzle lag nu weer op zijn plaats. Er schoot nu niets meer over dan te proberen de onverdraaglijke feiten stuk voor stuk als werkelijkheid te zien. Charles was dood. Ze had het geluk van zijn moeder de doodsteek gegeven; het gehele geluk van Maryhall verwoest. Ze kon niet begrijpen hoe ze zelf gewoon door zou kunnen blijven leven, elke ochtend gewoon opstaan met die lood zware last van verdriet en wroeging. Ze besefte dat ze nog veel te versuft was om de volle omvang van die ellende te kunnen begrijpen. Aan de rand van haar bewustzijn begon een nieuwe schrik wekkende gedachte vorm aan te nemen. Vroeger of later zou ze het aan haar vader moeten vertellen. Ze bracht met moeite fluisterend uit: „Had hij Nan haar gang maar laten gaan. Ik kan zo toch niet verder leven". Ze hoorde mevrouw Hughes-Follett minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Op de samenkomst spreken o.a. prof dr A D Fokker over de figuur van prof Lorentz tegen de achtergrond van het verleden en prof. dr. H. B. Casimir over de doorwer king van Lorentz' denkbeelden in de he dendaagse natuurkunde. Tal van andere bekende wetenschappelijke figuren en vooraanstaande autoriteiten zullen op deze bijeenkomst spreken. Medewerking wordt verleend door het Gelders Orkest bijna scherp antwoorden: „Kind toch Dat mag je niet zeggen. Hebben we nog niet genoeg ellende gehad? Wil je het nog erger maken? Archie weet geen raad van ellende. Kun je niet een ogen blik aan hem denken?" Clara richtte zich met inspanning van al haar krachten op. Ze schaamde zich en zei: „Archie is zo goed voor me ge weest. Dat kunt u niet half begrijpen Ze begon zachtjes te huilen. De tra nen welden op onder haar gesloten oog leden en rolden over haar wangen om laag. Ze voelde weer de koele hand op haar voorhoofd. „Stil maar, Clara. Je bent hier im mers bij vrienden. Je moet goed begrii- pen dat Archie heel erg veel van je houdt. Mag hij bij je komen als je een beetje opgeknapt bent?" TWEEDE HOOFDSTUK Isabel zat zoals gewoonlijk In bed te ontbijten toen Claude zonder kloppen haar kamer kwam binnenstormen. Hij had een brief in de hand en hij had vlekken in zijn gezicht. Haar hart be gon hevig te bonzen. Ze had maar één gedachte: „Rey- naud." „Lees dit 'ns," zei hij de brief op haar werpend. Toen zag ze dat het Clara's handschrift was. Ze zei: „Waarom schrijft ze uit Crickleham Paik, hoe komt ze daar?" „Dat zul je gauw genoeg lezen," zei hij grimmig. Toen ze de brief gelezen had', zei ze zacht: „Dat arme, arme kind." „Die jongen van Cressett. Ja, ontzet tend is dat." „Ik bedoelde Clara." „Clara? Hoe is het in godsnaam mo gelijk!" „Maar bedenk toch eens, Claude, wat ze moet hebben uitgestaan." Advertentie 20 tabletten 45 ct. N.V. Koninklijk* Pharmacoiillccti* Fabnektn */h PJttrinotln ,Ik heb niet het minste medelijden met Clara. Ik denk aan de ouders van dat kind. Het was haar schuld. Dat schrijft ze zelf." Zie je dan niet, dat ze half krankzin nig was toen ze dit schreef?" „Ze moet volkomen krankzinnig ge weest zijn toen ze zo misdadig onoplet tend was. Zij droeg de verantwoorde lijkheid op dat moment. Ze geeft zelf toe dat ze de jongens dat idiote spel letje liet spelen." .Maar je weet toch hoe die jongens zijn, Claude. Je weet toch zelf hoeveel ze van dat kind hield. Ik weet ze ker „Ze was niet aangenomen om var. het kind te houden, maar om er op te passen." Hij zag bleek tot aan zijn lip pen. Je begrijpt toch zeker wei dat er een gerechtelijk onderzoek zal plaats vinden en dat Clara dan een verklaring zal moeten afleggen. Zo waar als God. als ik de vader van die jongen was, dan zou ik haar van moord beschuldigen." „Hoe kun je zo onredelijk zijn, Clau de?" „Onredelijk? Ik?" schreeuwde hij. „Denk je dat het een lolletje voor me is dat mijn naam door het slijk gesleurd wordt in een rechtszaal? Ik mag dan geen naam hebben om trots op te zijn. maar in vakkringen wordt hij met ere genoemd." „Je praat alsof ze met opzet „Ze is in haar plicht tekort geschoten. In haar eerste plicht. Als ze maar niet denkt dat ze na dit voorval nog ooit maar op een zoveelste rangs school „Wat komt dat er nu op aan? Kan het je dan helemaal niet schelen hoe het kind zich moet voelen?" (Wordt vervolgd). (Van onze Utrechtse correspondent) De Nedcrlandsche Spoorwegen zien op het jaar 1952 met grote tevredenheid terug, aldus heeft ir. F. Q. den Hollan der president der N.S., in zjjn gebruike lijk jaaroverzicht voor de pers mede gedeeld. De omzet liep op tot bijna 350 miliioen gulden, hetgeen bij een kapitaal vlin 450 miliioen gulden een goed resul taat kan worden genoemd. Er zijn vele vernieuwingen tot stand gekomen, waar van de electrificatie van de Noorder lijnen het belangrijkste is geweest. Het laatste gedeelte van het electrificatie plan is zijn voltooiing zeer nabij. Over 42 procent van de lengte van het net (1358 km van de 3210) zjjn de N.S., na de electrificatie ArnhemZwolle, in staat een frequente, snelle en comforta bele dienst aan te bieden. Met het afgelopen jaar is nu een suc cesvol vierjarenplan afgesloten. Thans staan de N.S. voor de uitvoering van het plan 1953'58. In de komende peri ode wordt beoogd de verdere verbete ring van de bovenbouw van de spoor baan en de beveiliging naar de uitvoe ringsvorm, zoals de N.S. die in de achter ons liggende jaren hebben aanvaard; hierin is mede begrepen een gestadige vernieuwing van bruggen, waaronder thans als eerste en zeer belangrijke: de Moerdijkbrug. Ten tweede stelt men zich voor een verder voortgaande vrijwel volledige verdwijning van de stoom .tractie. Op de niet-geëlectrificeerde lijnen zal zowel voor de reizigers- als voor de goederendienst de dieselelectrische trac tie op grote schaal haar intrede doen. Tenslotte zal men streven naar vervan ging van de zichzelf voortbewegende rijtuigen door getrokken rijtuigen, voor het reizigersverkeer op lange afstand. De N.S. hopen hiermede in voldoende mate tegemoet te komen aan de ver langens van de reizigers naar een rus tiger gang van de treinen. Het oude electrische materieel dat met zijbuf fers, dat b.v. nog als stoptrein op het baanvak AmsterdamAmersfoort dienst doet gaat uit de electrische dienst verdwijnen en wordt vervangen door het z.g. stroomlijnmaterieel, dat nu nog op de lange afstanden dienst doet. Hoewel de N.S. het onrustig rijden onder de knie hebben en in de toekomst geheel zullen weten op te heffen, blijft dit materieel toch minder comfortabel voor lange reizen. De houten rijtuigen zullen zo snel mogelijk verdwijnen. Tenslotte wór- In een te Amsterdam gehouden bij eenkomst is een genootschap Neder landDuitsland opgericht, dat zich ten doel stelt culturele relaties tussen deze twee landen te onderhouden. Het genootschap zal juridisch de vorm hebben van een stichting en on der Nederlandse leiding staan. Samen werking met de Coördinatie-commissie voor Culturele Betrekkingen met Duits land zal o.a. daarin tot; uitdrukking komen, dat deze commissie in het be stuur van het genootschap vertegen woordigd is en omgekeerd. Het genootschap heeft professor dr. Bruno Snell, rector-magnificus van de universiteit te Hamburg, bereid ge vonden de eerste van een voor 1953 ge projecteerde reeks voordrachten te houden op Vrijdag 30 Januari te 20.15 uur in de grote gehoorzaal van het in- stituut voor de perswetenschap, Kei- zersgracht 604 te Amsterdam, den in de komende periode nog grote" werken voltooid en opnieuw aangepakt om het steeds drukker wordende ver keer het hoofd te kunnen bieden. Hier toe behoren de werken te Leiden. Rot terdam, Eindhoven, het nieuwe en zeer urgente werk te Schiedam en tenslotte het station te Arnhem, dat hopelijk het volgende jaar gereed zal komen. Ir. Den Hollander heeft nog enige aandacht be steed aan de beroering, ontstaan door enige spectaculaire onregelmatigheden in de laatste maanden van het vorige jaar. De directie heeft toen. zeer tot haar leedwezen, aldus de president, die on regelmatigheden moeten toeschrijven aan de menselijke factor, waarvan zij de invloed zo klein mogelijk houdt. Geheel opheffen kan zij haar vanzelfsprekend niet. Nu het jaar 1952 is afgesloten, achtte ir. Den Hollander het wellicht interes»- sant aan de hand van statistieken te constateren dat 1952 ook in dit opzicht zeker niet ongunstig was. Hoewel er fouten werden gemaakt, vertoont het bedrijf als geheel op dit punt zelfs een uiterst gunstig beeld. De N.S. hebben thans nog in bestelling: in Engeland 90 zware dieselelectrische rangeerlocomo tieven, vervolgens 150 dieselelectrische treindienstlocomotieven, waarvan 50 in Frankrijk en 100 in Nederland, en ten slotte 22 dieselelectrische eenrijtuigtrei- nen en 40 dieselelectrische tweerijtuig- treinen bestemd voor de niet-geëlectri ficeerde lijnen. In de namens het „Comité civiele vor deringen" aanhangig gemaakte zaak van de vroegere Nederlands-Indische burger lijke ambtenaren tegen de Staat der Nederlanden, betreffende de weigering der regering tot uitbetaling der salaris sen, over de Japanse bezettingstijd, heeft de raadsman van het comité, mr. K. van Rijckevorsel. heden ter zitting van de rechtbank de conclusie van eis geno men. Het kernpunt van dit proces is de vraag of de verplichtingen van de vroe gere Nederlands-Indische overheid je gens deze oud-ambtenaren voor rekening en verantwoordelijkheid zijn van de Ne derlandse regering, dus van de Staat der Nederlanden, dan wel of die ver plichtingen ten gevolge van de souve- reiniteitsoverdracht moeten geacht wor den te zijn overgegaan op de Indone sische staat. Als argument voor het eerste stand punt wordt in de conclusie van eis o.m. aangevoerd, dat de Nederlandse Staat volledig heeft beschikt over alle rech ten van het vroegere, rechtspersoonlijk heid bezittende, Nederlands-Indië en daardoor de verantwoordelijkheid voor alle verplichtingen van deze vroegere rechtspersoon ondubbelzinnig heeft er kend. Van 15 Juni tot en met 11 Juli 1953 aal de Nederlandse Radio Unie in aanslui ting aan het bestaande muziekonderwijs in Nederland een cursus houden, die be oogt bij te dragen tot de vorming van diri genten voor symphonische orkesten. Docen ten zijn de dirigenten Paul van Kempen en Carlo Zacchi. Er zullen werkende en toehorende cur sisten toegelaten worden. De toelatingsexamens voor werkende cur sisten zullen op 11, 12 en 18 Juni worden gehouden. De cursus wordt bekroond met twee openbare concerten van het Radio Philharmonisch Orkest, waarbij de beste Gegadigden kunnen zich voor bijzonderheden wenden tot de muziekafdeling der N.R.U. t* Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3