Goudmijn van N.Y. Het Warmonder Tolhek in bestaan bedreigd Ene de NoormanDE IHIEE1R DER IHIERHJ1I1 A.N.W.B. dient klacht in over te hoge tarieven Nog steeds klachten over inclusief' en „exclusief' EGYPTE stelt censuur in op alle persberichten RIDGWAY nog niet tevreden over NATO-leger Echtpaar Rosenberg kan weer uitstel van executie krijgen DE WERELD ROND ra) Cevechtswaarde dit jaar verdubbeld Nieuw systeem van bedieningsgeld wordt echter toch doorgezet Waarschuwing aan buitenlandse firmas Betere training noodzakelijk Einde dollarhulp aan W.-Duitsland Mossadeq vraagt vertrouwensvotum René Mayer heden voor de Assemblee 4 DINSDAG 6 JANUARI 1953 PAGINA 5 Afschaffing van tol wellicht mogelijk Bedrijfspensioenfonds voor bakkersbedrijf CHEF LUCHTMACHT STAF Minister Mansholt naar Denemarken Yieuwe Britse ambassadeur in Djakarta Gouden jubileum in het Hout Zestig jaar getrouwd Praehistorische mens in Zuid-Afrika De „ontbrekende schakel" Triest blijft voorlopig nog bezet gebied Geen verdeling tussen talie en Joegoslavië Ongeregeldheden in Perzië Steun van Gaullisten twijfelachtig Admiraal Edelsten in ons land Commandant van Kanaal- commando België en E.D.G. Verdrag onverenigbaar met de grondwet? Pt. S n. burg. ti. Ned mburg. n. Air, ïdan. fc. Said :papan. n. ihrein. 71aard. Vdam. irdafui louth. R'dam Brist. Hust. video. New- ilvisb. ppen- een- ïarkt: oeien gelde m, 80 kalm, stug, goed, andel 40— 75— var- andel andel scha- i 65— floop r st., r st., 3. ha- kg., —2.40 -2.40 per >eren- tarwe 33.25, ?roe- br. kar- geel alles Tar- 27.00, 2.25 25.25 36.50; 59.50, anco n. :ren- f 47. 14, Pe- lelen En- ram- 8. 14 drei- 5— )lden 'aten Jo- 0 en aule- ierbe i16, 3ater Ster- ex- kilo kilo 7—13 ites- 1 du man e 13 peer an 7 'eer- voye per \an- .80— :oort 303 .24— kal- kalf 13— id. is I 130, >yen ren- B a B id. 19 sld- 170 82. B I *es- es- ge- vas ide ge- eze >en ->P' Iu- 7.0- en, bts ;en (Van onze Haagse redactie) De Staten van Holland en West Friesland gaven 5 Mei 1639 een octrooi aan Jacob van Wassenaar, de heer van Warmond, waarin toestemming werd segeven een brug te bouwen om de Plaats van het veer te Warmond over te nemen. Bij dit octrooi werd aan de heer Jacob van Wassenaar toegestaan 'Ie volgende tarieven te heffen: van Veder wagen vijf stuyvers; van elck rijdent paert twee stuyvers; van een ''rijvent paert drie grooten vlaems; van °lcke koe ende osse een stuyver; van Veder kalf, oudt schaep een ooftghen rnde van yeder man ende vroupersoon ?en halve stuyver; ende dat hij de on- nillighe realijsken ende met parate executie daer toe zal moghen con' stringheren. De tol bij Warmond bestaat nog, de 'arieven zijn „enigszins aangepast" door 'Ie tolhouder aan de huidige omstandig heden. De vaststelling van het tolgeld hoor de Gedeputeerde Staten in de ver gadering van Juli 1950 wordt door de •ban bij het Warmonder hek hardnek kig over het hoofd gezien. Ziehier de kwestie die thans zoveel stof doet op- baaien. Het tarievenlijstje dat Gedepu- j 'eerde Staten hebben opgesteld ziet er i als volgt uit: voor een rijwiel of tandem al dan niet met hulpmotor één cent; I voor een motorrijwiel twee cent; voor "en motorrijwiel met zijspan drie cent voor een bakfiets drie cent; voor een ■botorbakfiets vier cent; voor een per- sonenauto vijf cent; voor een vrachtauto vijf of tien cent; voor een autobus tien "ent: voor een trekker met oplegger of '"actor met aanhangwagen tien cent; en Voor een aanhangwagen achter een auto Vijf cent. Maar, de tolgaarder blijft tot °P heden rustig vragen: voor personen- en vrachtauto's twintig cent; voor mo torrijwielen tien cent; voor motorrijwiel 'bet zijspan vijftien cent; voor bakfiet sen tien cent; voor motorbakfietsen vijftien cent; voor rijwielen vijf cent en voor autobussen dertig cent. De ANWB was het hiermee uiteraard "iet eens. Verschillende klachten be 'eikten deze bond. Tot het vorige week 'p. C. A. Kuysten, chef van de Ver- keersafdeling van de ANWB, genoeg 'verd en hij met een auto vol getuigen baar Warmond reed. De tolgaarder V'oeg twintig cent en hiermee was de °vertreding bewezen. De ANWB heeft "en klacht ingediend bij Gedeputeerde Staten en men verwacht wel dat dit SUnstig resultaat zal afwerpen ondanks Op verzoek van de In liet georganiseerde overleg in het bakkersbedrijf samenwer kende organisaties van werkgevers en Jerknemers heeft de staatssecretaris van ■joc,ale Zaken de deelneming in het be drijfspensioenfonds voor het bakkersbe drijf verplicht gesteld voor de mannelijke Werknemers in deze bedrijfstak, die de 19- 'arige leeftijd hebben bereikt of overschre den en niet ouder zijn dan 64 jaar. Naar schatting zullen 30.000 werknemers 'h dit bedrijfspensioenfonds worden opge nomen. De wet betreffende verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds, op ^ond waarvan deze verplichtstelling is ge schied, is 26 Maart 1949 in werking getre den. Het aantal verplicht gestelde bedrijfs- Pensioenfondsen is thans tot 13 gestegen. üe Chef van de Luchtmacht Staf, luite nant-generaal 1. A. Aler, verklaart in een Jaaroverzicht, dat de luchtmacht in 1952 de ^Oplichtingen die onze regering in inter nationaal verband op zich nam. heeft kun- JJeh nakomen, en dat de gevechtswaarde van j1^ Nederlandse luchtwapen dit jaar ruim ,s verdubbeld. Overigens wees hij er op, dat wij thans 5.erst halverwege zijn wat de operationele sterkte betreft en daarenboven zal de ge- °efendheid nog een 50 pCt. moeten worden opgevoerd. Wensen heeft hij nog vele. Zo ?let de luchtmacht, om maar een voorbeeld noemen, reikhalzend uit naar nieuwe ty- p*r jagers. ..Wij weten", aldus de generaal, zij komen, doch wij zouden zo gaarne aanbouw op korte termijn een aanvang leh nemen. AI zijn wij verheugd over de Pdracht van de regering aan de N.V. Kon. ®d. Vliegtuigfabrieken Fokker betreffende bouw van een eerste serie van twintig °kker s-14 straal-lesvliegtuigen, de lucht macht heeft vooral nieuwe dagjagers en Minister S. L. Mansholt is voornemens j Januari naar Kopenhagen te ver dekken om daar met zijn collega de •feense minister van Landbouw J. Sön- j'bp besprekingen te voeren over de 'htegratie van de West-Europese land bouw. Oscar Charles Morland, ondersecreta ris van het bureau van het Britse kabi net sedert 1950, is tot Brits ambassadeur 'e Djakarta benoemd. Hij volgt Sir Der- ~ent Kermode op. Morland kwam in i 27 bij de consulaire dienst en bekleed- f6 functies in Japan, Mandsjoerije en bonden. j^tle houtwereld was wederom teza- v e" gekomen, ditmaal om de heer R. ifrin Altena te complimenteren. Het was so jaar geleden ^histerdam. 6 b '.ahge ■het feit dat van de tolgaarder veel te genstand wordt verwacht. En dit niet zonder reden. Want het Warmonder tolhek is een waarlijk goud mijntje. De tarieven die thans worden geheven brachten met zich mee dat de jaaropbrengst van f 13.054,37 V2 in 1920 steeg tot naar schatting f 30.000 in 1948. De onderhoudskosten zijn practisch ni hil, want de brug zelf behoeft niet te worden onderhouden door de tolgaarder terwijl evenmin de weg tot zijn compe tentie behoort. In 1657 raakte namelijk de heer van Warmond als van deze on kosten af doordat de steden Haarlem en Leiden besloten de verbinding te maken buiten het gevaarlijke Haarlem mermeer om. De Haarlemmer Trek vaart moest worden gegraven. Toen De tolbrug in Warmond, die allen, die er gebruik van moeten maken, een doorji in het oog is. In de afgelopen dagen is deze tol door het optreden van de A. N. W. B. weer in de belangstelling gekomen. bleek evenwel dat de bestaande brug bij Warmond voor de trekschuiten niet groot genoeg zou zjjn. Men ging met de heer van Warmond praten en deze was toen wel zo vriendelijk toe te staan dat zijn brug verbreed werd, doch onder voorwaarde, dat deze brug wel zijn eigendom bleef, doch dat de steden ten eeuwigen dage haar in goede staat zou den houden. Al wat nu ontvangen wordt voor het passeren van de brug is nage noeg zuivere winst en kan besteed wor den tot lust ende vermaak van de tol- bezitter. Dit is tot op de huidige dag zo gebleven. Van grote waarde bleek de tol tot aan het begin van deze eeuw overigens niet te zijn. In 1902 werd namelijk de uitspanning het Warmonder Hek be staande uit een huis met erf en koets huis, stal, tuin en teelland benevens de brug en het ijzeren hek voor f 21.151 gekocht» door de slager J. J. Leenen uit Den Haag. Na de opkomst van het gemotoriseerde verkeer en de groeiende betekenis van de Kager- plassen als touristencentrum, bleek deze slager een vooruitziende geest te hebben gehad. Is het een wonder dat de tegenwoordige eigenaresse, de N.V. Het Warmonder TolhekC!), geheel bestaande uit leden van de fam. Lee nen, een slordige een millioen gulden voor de afkoop al leen van het tolhek vraagt? De inkom sten zijn inderdaad fantastisch. Maar deze zouden met 75 procent zijn gere duceerd als de nieuwe tarieven van 1950 worden ingevoerd. De ANWB ver wacht zoals gezegd dat de klacht bij Gedeputeerde Sta ten resultaat zal hebben. Zelfs acht de bond de moge lijkheid niet uitge sloten dat deze klacht wellicht zelfs kan leiden tot een vervallen verkla ring van het tol recht. (Van onze Haagse redactie) Nog steeds bestaan er in zekere krin gen bepaalde bedenkingen tegen het .bedieningsgeldsysteem", zoals dat op het moment in ons land wordt toegepast. Klachten over „inclusief en „exclusief" worden in velerlei toonaarden gehoord en in vele gevallen is het thans anderhalf jaar nadat de betrokken rege ling van kracht werd nog zo, dat men niet precies weet, hoe het nieuwe systeem van bedieningsgeld werkt en of dit inderdaad in de practijk zo voldoet als bij de instelilng ervan werd ver ondersteld. Men meent niettemin met het huidige systeem op de goede weg te zijn. Er bestaan geen voornemens om er nog veranderingen in aan te brengen, aldus vernemen wij van de zijde van de federatie van werkgeversorganisaties in het Horecabedrijf. Bij het instellen van het systeem van het bedieningsgeld is het zeker niet alleen de bedoeling geweest, zoals veelal werd en wordt verondersteld, de fooien aan banden te leggen, maar allereerst om een garantie te scheppen voor de werknemers in deze bedrijven voor een zeker basisloon. Voor de oorlog werd de werkgever volkomen vrijge laten, of hij al dan niet een loon wenste te betalen aan zijn personeel, dat daar door voor een bestaanszekerheid was aangewezen op de fooien. Deze toestand was niet bevredigend. Ging een bedrijf goed, dan was het personeel ook ver zekerd van een hoog bedrag aan fooien, maar in het tegenovergestelde geval was de omzet laag en hieraan even redig de grootte van de fooien. Na de oorlog werd dan ook al spoedig besloten om een nieuw stelsel in te voeren, dat bevredigend voor de werknemers en dat dat hij zijn ,°Pbaan begon bij een houtagent te <3 •"■«•'raam, Sinds die datum heeft hij T houtbranche niet vaarwel gezegd. gVhge tijd was heer Van Altena 'ecteur van het Amsterdamse filiaal Jen ^,V. Houthandel v.h. P. M. en J. i.,„ Seneei te Utrecht, thans is hij ad- oct-directeur van de N.V. Houthandel dam ®ontekoning en Aukes te Amster- Letterlijk en figuurlijk terzijde hioev.*11 door ziJn vrouw en zes dochters boiït e heer Va" Altena in „Krasna- derf jhonderden vrienden en beken- stm,!?'e ^andschudden. Talloze bloem- heJp56" en vele geschenken werden cm overhandigd. H* Januari s.s. zijn J. J. Meure en G. getl.911 de1: Stap te Schiedam zestig jaar l^ouwd. Beiden - -- ecle gezondheid. genieten nog een Dr. Kenneth Oakley van het natuur historische museum te Londen, wordt deze week in Zuid-Afrika verwacht voor een studie van de tanden en Ka ken van een praehistorisch wezen, dat in de wetenschappelijke wereld bekend staat als de „telanthropus" of „euhomi- nid", aldus bericht A. P. Men schijnt te verwachten, dat met deze beenderresten te Swartkranz in Transvaal door John Talbot Robinson van het Transvaalse museum de „ontbrekende schakel" zou zijn gevonden, waarmede men het hiaat tussen de aapmens en de eerste echte mensen wil overbruggen. Dit is de tweede grote wetenschap pelijke ontdekking, die Zuid-Afrika sinds de Kerstdagen voor zich opeist. Zij komt na de vangst van een praehisto rische coelacancth, een vis, die behoort tot een groep, waarvan de vertebrae zouden afstammen, en die men overi gens ook met de voorouders van de mens in verband schijnt te willen bren gen. Robinson's vondst was afkomstig van een veld, waar zijn befaamde voorgan ger, de in 1951 overleden dr. Robert Broom, een Zuid-Afrikaans aapmens beeft opgegraven. Volgens Robinson, die op het ogen blik met vacantie in Durban is, zijn vijf exemplaren van de „telanthropus' gevonden. Hij zei, dat het het oudste schepsel was, dat met recht een mens genoemd kon worden. Het heeft een mengeling van de kenmerken van de aapmens en de oudste vormen van de echte mens, zoals die op Java en in China gevonden zijn. Volgens hem moet de telanthropus 250.000 tot 500.000 jaar vóór de eerste echte mensen op Java en in China ge leefd hebben. tevens economisch verantwoord voor het bedrijf was. Men meent dat nu in het systeem van garantie-inkomens te hebben gevonden. Volgens dit stelsel heeft iedere ar beider recht op een basisloon van f 1.in de week. Dit is vanzelfspre kend geen loon in economische of sociale zin, doch heeft slechts een juridische betekenis. De Nederlandse rechter beschouwt fooien namelijk niet als loon en doordat vele werk nemers in de bovengenoemde bedrij ven vrijwel uitsluitend op fooien waren aangewezen, vielen zij dus niet onder de wet op het Arbeidscontract, die ons land kent voor de arbeiders. Dit bezwaar wordt nu door het basis loon van één gulden opgeheven Door het gelijktijdig instellen van een garantieloon hebben de werknemers tevens bestaanszekerheid verworven. Na een periode van drie maanden wordt thans namelijk bekeken, hoe groot het inkomen van de betrokken persoon aan fooien is geweest. Blijkt hij onder het garantieloon te zijn gebleven, dan wordt het aanvullend bedrag door de werk gever betaald. Deze garantie-inkomens zijn niet slecht. Een gewone café-kellner van 23 jaar of ouder heeft een garantie inkomen van f 53.35 per week, waarbij dan nog vijf procent komt van de laatste loonronde. Het vastgestelde bedienings geld is een uitvloeisel van dit gehele complex van maatregelen, dat tot vol doening van iedereen in de Horeca bedrijven werkt. Aanvankelijk was er tegen het nieuwe systeem wel wat op positie van werknemerszijde en dan wel voornamelijk van de jongeren in de bedrijven, maar allengs is men gaan inzien, dat deze regeling zeer vele voor delen biedt. Uit het publiek komt nog steeds de vraag, waarom men niet volledig inclu sief kan afrekenen, dus de prijs van consumptie het bedieningsgeld. Hier aan zitten echter heel wat haken en ogen. Een belangrijk argument, om dit niet door te 'voeren, is zeer zeker wel het feit, dat anders ook over het bedie ningsgeld door de werkgever omzet belasting moet worden betaald. De werknemer blijft buiten schot en steekt het bedieningsgeld in zijn zak, terwijl de ondernemer, die door het sys- teen van de garantielonen reeds een groter risico is gaan lopen dan eertijds het geval was, dan ook over dit bedrag nog eens extra belasting moet betalen. Het blijft voor het publiek nu wel wat ingewikkeld, maar men kan hieraan ontkomen door steeds te vragen, of het bedrag, dat de kellner noemt, inclusief of exclusief is. 52. „Wat zoek je hier Erwinvraagt Eric ontstemd. „Wie heeft je verteld dat ik was uitgereden?" De jonge prins kijkt zijn vader met saamgeknepen lippen aan. „Moeder!" zegt hij met een half-uitdagende koppigheid, alsof hij zich al bij voorbaat te weer wil stellen tegen de bezwaren van zijn vader. „Je moet onmiddellijk terugkeren!" zegt de Noorman ongeduldig en als hij zijn zoon onwillig met de schotiders ziet trekken, voegt hij er koel aan toe: Niemand kan mij volgen bij de taak, die ik moet vervullenen bovendien als je niet snel teruggaat, mis je je lessen!" „Lessen?!" klinkt het verbeten. „Die lessen moeten maar wachten! Ik ga met u mee!" De Noorman is een ogenblik te verbaasd om. te antwoorden. Hij voelt de boosheid in zich opkomen over het ongehoorzame gedrag van zijn zoon. Doch als hij de knaap recht in de ogen kijkt, bespeurt hij achter die opgewonden flikkering iets van bezorgdheid. Het strekt hem tot eer, denkt Eric plotseling milder gestemd. „Een man heeft een wil! Het is misschien wel goed, dat Erwin toch meegaat. Hij was de laatste, die met Allan gesproken heeft en hij kan vertellen van het gevecht met de beer." „Welnu! Je kunt opstijgen!" zegt Eric. Erwin knikt als vanzelfsprekend en met eer. vastberaden trek op zijn jongensgezicht volgt hij zijn vader in de richting van het strand. Als Eric en Erwin de rotsen bereikt hebben, vanwaar zij het strand kunnen overzien, worden de eerste schepen der Heruli reeds door de vloed naar het strand gedragen. „Komen die mannen ons bezoeken, Fadir?" vraagt Erwin opgewonden en aarzelend laat hij er op volgen: „Waarom waarom zijn er zoveel?" Eric geeft geen antwoord en hij vermijdt het zijn zoon aan te zien. Erwin's woorden vertolken de heimelijke onrust, die leeft, in zijn hart. Met een schouderophalen tracht hij het onaangename gevoel van zich af te zetten. „Kom mijn zoon," zegt hij kort. „Wij zullen hen tegemoet gaan Zowel in Londen als in Washington is gisteravond met kiem ontkend, dat de geallieerden het plan zouden hebben het vrije gebied vgn Triëst te verdelen tus sen Italië en Joegoslavië. Berichten van dien aard, welke in de Joegoslavische pers waren verschenen, werden volko men ongegrond genoemd. Zoals men weet is het vrije gebied van Triëst verdeeld in een A-zone en een B-zone. De A-zone wordt bezet door Britse en Amerikaanse, de B-zone dooi Joegoslavische troepen. Italië en Joego slavië eisen beide het gehele gebied voor zich op. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben officieel doen wp- ten, dat zij voor terugkeer van het ge hele gebied aan Italië zijn, maar sinds Tito met Moskou gebroken heeft, drin gen zij aan op een compromis. In Egypte is van Zondagavond af cen suur ingesteld op alle uitgaande en bin nenkomende persberichten, aldus heeft luitenant-kolonel Anwar Sadat, een mi litaire woordvoerder, medegedeeld. Hij verzekerde buitenlandse corresponden ten dat zjj „volledige vrijheid zonden blijven genieten en ingelicht zullen wor den over eventuele doorhalingen". Over ste Sadat verklaarde dat men zich niet of slechts weinig met de kopij van bui tenlandse correspondenten zal bemoeien, behalve met betrekking tot militaire aangelegenheden. De regering zou trachten vertragingen bij het doorgeven van binnenkomende berichten te voorkomen. Egypte is nog steeds in staat van beleg, afgekondigd op 26 Januari 1952 na de wanordelijk heden in Cairo. Egypte heeft gisteren inmiddels de buitenlandse ondernemingen gewaar schuwd geen filiaalbedrijven in Israël te vestigen, omdat „dit een boycot dooi de Arabische landen van de producten dier onderneming tengevolge zal heb ben". In de waarschuwing werd ver klaard, dat de Nederlandse Philips gloei lampenfabriek tot de ondernemingen behoorde, die hun zaken in Israël ge- gesloten hadden. De vertegenwoordiger van Philips in Damascus zou „officieel toegezegd hebben, dat het Israëlische filiaal niet heropend en dat de Philips- fabriek naar een Arabische staat over gebracht zou worden". De opperbevelhebber van de NATO-strydkrachten, generaal Matthew Ridgway, heeft gisteren tijdens een persconferentie te Parijs verklaard, dat in geval van een Russische agressie binnen één a anderhalf jaar. de Westerse strijdkrachten een ernstige slag zou worden toegebracht, maar dat deze slag niet beslissend zou zijn. Hoewel deze woorden bemoedigend klonken, bleek uit de rest van de ver klaring, dat de generaal bij de huidige stand van zaken zijn militaire missie niet op bevredigende wijze tot uitvoering kan brengen. Ridgway zag een sterke NATO-strijd- macht als noodzakelijke voorwaarde om in oorlogstijd alle landen en alle volken van de NATO behoorlijk te kunnen ver dedigen en in vredestijd als stok achter de deur bij diplomatieke onderhande lingen, aangezien dit „de enige macht is, die door een potentiële agressor wordt erkend". In verband hiermee achtte hij inschakeling van Duitse troepen en daar mee ook de vorming van een Europees leger van eminent belang. Over de vermeende onenigheid tus sen hem en de NATO-raad, die in De cember zijn program'voor de aanleg van militaire objecten heeft gehal veerd, verklaarde Ridgway, dat slechts Julius en Ethel Rosenberg, die ver dacht van atoomspionnage ter dood veroordeeld zijn, zal, indien zjj Presi dent Truman om gratie vragen, uitstel van terechtstelling worden verleend. De terechtstelling was bepaald op 14 Januari a.s. te elf uur 's avonds. Vóór Zaterdag moet het Federale Gerechtshof worden meegedeeld, of gratie zal worden aangevraagd, aldus heeft de Federale rechter Kaufman, die het echtpaar ter dood veroordeelde, heeft bekend gemaakt. Kort tevoren had een Hof van Beroep besloten zich de uitspraak voor te behouden of de terechtstelling zal worden uitgesteld, ten einde de Rosenbergs in staat te stellen te trachten herziening van hun proces door het Oppergerechtshof te vckrijgen. Het uitstel van executie zou van kiacht blijven tot vijf dagen nadat Pre sident Truman een besluit zou hebben genomen. Daarna zou, als gratie zou worden geweigerd, een nieuwe datum voor terechtstelling worden bepaald, aldus deelde de rechter nog mede. Zo dra het gratieverzoek zou worden inge diend. zou automatisch uitstel worden verleend. Een delegatie onder leiding van Al Kaplan, functionaris van de Interna tionale Vakvereniging van Havenarbei ders te Los Angeles, heeft gisteren bij bet ministerie van Buitenlandse Zaken cm gratie voor de Rosenbergs verzocht Het verzoek was gebaseerd op het ver toog, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek er door benadeeld zou worden en dat het vonnis te zwaar was. Kaplan zei. dat de anti-Amerikaanse gevoelens in het buitenland door de executie aan gewakkerd zouden worden. Pietro Nenni, winnaar van een Sta- lin-vredesprijs-1952 en leider van de pro-communistische Italiaanse socialis tische partij, heeft President Truman telegrafisch verzocht het doodvonnis van de Rosenbergs te wijzigen. de politieke autoriteiten konden be slissen in hoeverre militaire uitgaven mogelijk waren zonder de sociale en economische voorwaarden in de le- denstaten geweld aan te doen. Overi gens wees hij erop, dat het besnoeide program slechts de z.g. infrastructuur betrof, de aanleg van militaire objec ten. Het grote militaire program komt pas in Maart of April aan de orde, wanneer de NATO-raad opnieuw bij eenkomt. Voorts drong de generaal aan op be tere training voor de NATO-troepen. „Het is mijn vaste overtuiging, dat het aantal slachtoffers de slagvaardigheid van de strijdkrachten altijd weerspie gelt. Het aantal slachtoffers is geheel afhankelijk van de training en hoe be ter en deugdelijker de opleiding, hoe minder slachtoffers, is mijn ervaring. Het zijn altijd de minst geoefende troe pen, die het eerst verloren gaan in een oorlog." Hij zei, dat in hef komende jaar nieu we methoden en ieuwe wapens verder bestudeerd zouden worden. Hjj vertelde dat hjj aan andere Nato-functionarissen nog geen mededelingen kon doen over het gebruik van atoomwapens, maar hij gaf te verstaan, dat op dit terrein eni ge vooruitgang gemaakt was op „rege ringsniveau". Hij wilde niet zeggen hoeveel di visies of vliegtuigen de Russen heb ben, maar uit zijn naaste omgeving is bekend, dat de Russische sterkte op het hoofdkwartier op 175 divisies en 20.000 gevechtsvliegtuigen wordt geschat. Van deze divisies Zijn er misschien 50 in Westelijk Rusland of in Duitsland- Generaal Ridgway zei ook, dat hij te vreden was over de operati Mambrace, de gecombineerde land-, zee en lucht- manoeuvre, waarop onlangs „The Air Force" het officieuze orgaan van de Amerikaanse luchtmacht critiek heeft uitgeoefmo. Generaal Ridgway heèft geen com mentaar -/alen geven op de recente verklaring van ue Franse maarschalk Alphonse Juin, dat de Russen Parijs in 23 dagen zouden kunnen bereiken. De Erehal van Flora 1953, de Inter nationale Bloemententoonstelling te Heemstede, is vrijwel gereed. Er worden nu vijf en zeventig dui zend tegels aangevoerd, om drie en een halve k.m. van de hoofd wandelpaden te bestraten. Op de achtergrond de Erehal. In Washington is medegedeeld, dat mogelijkerwijs West-Duitsland in het volgende begrotingsjaar geen recht streekse steun in de vorm van dollar schenkingen zal nodig hebben, maar dat het indirecte hulp zal krijgen in de vorm van contracten, die dollars opbrengen. West-Duitsland zou zich thans in een gezonde economische positie bevinden en redelijk goede saldi aan buitenlandse valuta en dollars hebben. Naar aanleiding van dit bericht heeft de vice-kanselier der Bondsrepubliek, Blucher, verklaard, dat de Bondsrege ring het nog te vroeg acht voor een vol ledige beëindiging van de Amerikaanse hulpverlening. Hij zeide te geloven, dat de Amerikaanse economische deskundi gen zich een te optimistische voorstel ling van de economische situatie dei- Bondsrepubliek maken, die niet met de werkelijkheid overeenkomt. Premier Mossadeq van Perzië heeft gisteravond in een radiorede verklaard, dat hp vandaag het parlement een ver trouwensvotum zal vragen. Kort na deze redevoering bqeft radio-Teheran alle afgevaardigden opgeroepen heden de vergadering van de „Majlis" (de Perzi sche Tweede Kamer) bij te wonen. Eerder hadden in de hoofdstad ge ruchten de ronde gedaan, dat Mossadeq zou aftreden, maar de kabinetsministers achten een dergelijke stap onwaar schijnlijk. De geruchten waren geba seerd op de veronderstelling, dat Mos sadeq politiek niet in staat zou zijn de bemoeiingen van de Majlis met zijn buitengewone bevoegdheden te dulden. In Koem en in Teheran is het de laatste dagen verscheidene malen tot ongeregeldheden gekomen, omdat de fascistische Pan-Iraanse beweging de monstraties hield, waarbij de gebieden werden teruggeëist, die Perzië in de loop van de tijd beeft verloren. De po litie heeft een aantal personen gearres teerd. De Franse radicaal-socialistische poli ticus René Mayer heeft gisteravond aan President Aurio! medegedeeld, dat hij hedenmiddag de Nationale Vergadering om de investituur zal verzoeken. Sinds 31 December tracht Mayer een kabinet samen te stellen. Of hij de vereiste meerderheid zal verkrijgen, kan momenteel nog niet worden overzien. De socialisten en de Gaullisten zullen hun stem laten afhan gen van het program, dat Mayer van middag in de Nationale Vergadering zal ontvouwen. Ook van de boerenpartij en de onafhankelijken is hij niet zeker. Het zijn dus weer dezelfde centrumpar tijen, die ook Antoine Pinay hebben ge steund, die momenteel achter Mayer staan. Zij hebben in de Nationale Ver gadering een kleine meerderheid van 15 stemmen. Ook het program van Mayer verschilt in grote lijnen niet veel van dat van Pinay. Het eist versobering en krachtige financiële maatregelen. De partij van De Gaulle heeft mede gedeeld, dat zij Mayer slechts steunen zal,als hij de eenheid van het Franse leger en de integriteit van de Franse Unie in het verdrag betreffende het Europese leger kon waarborgen. Aan gezien dit wijziging van het verdrag betekent, acht men het niet waarschijn lijk, dat hij op deze eis in zal gaan. Mayer is voorstander van een snelle rectificatie. Gisteren heeft hij besprekin gen gevoerd met maarschalk Juin, de bevelhebber der NATO-strijdkrachten in de middensector van West-Europa en inspecteur-generaal van het Franse le ger. Zoals men weet is ook Juin voor stander van wijziging van het verdrag betreffende het Europese leger. Admiraal Sir John Edelsten, comman dant van het „Channel Command" van de Britse marine, heeft Maandag een ontmoe ting gehad met vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, en vice-admiraal A. de Booy, chef van de marinestaf. Maandagavond was admiraal Edelsten, die een vierdaags bezoek brengt aan Nederland en België, eregast bij een receptie, die werd bijgewoond door de mi nister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, vice-admiraal A. de Booy, vice-admiraal F. Stam, schout-bij'-nacht-vlieger H. Schaper, generaal Noble, hoofd van de „Military Advisory Group", en luitenant-generaal- vlieger X. A. Aler, chef van de Luchtmacht staf en voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven. Aan een redacteur van het A.N.P. vertel de admiraal Edelsten, dat hij grote bewon dering heeft voor de Nederlandse marine: „Ik denk er precies eender over als over onze eigen marine, en voor de koopvaardij geldt het zelfde". Vandaag heeft admiraal Edelsten Den Helder bezocht. Volgens de Belgische bladen „Le Soir" en „Le Peuple" zou de Belgische Raad van State, waaraan de regering het ont werpverdrag betreffende de Europese defensiegemeenschap had voorgelegd, van oordeel zijn, dat dit verdrag in verband met zekere bepalingen van de grondwet niet door het Parlement kan worden bekrachtigd. Genoemde bladen voegen hieraan toe, dat de homogeen-katholieke regering thans zal moeten kiezen tussen de vol gende oplossingen: 1. de bezwaren van de Raad van State ter zijde leggen 2 de vijf medeondertekenende landen ver zoeken het verdrag ten spoedigste te herzien, 3. een wijziging aan te brengen in de grondwet alvorens het verdrag ter bekrachtiging aan de kamers voor te leggen. Deze laatste oplossing zou een ontbinding van het Parlement en nieuwe verkiezingen betekenen Birma De Birmese regering heeft Groot-Brittannië medegedeeld, dat het bestaande Brits-Birmese verdedigings verdrag over een jaar niet meer door Birma erkend zal worden. Volgens ge noemd verdrag had Engeland een mili taire missie in Birma. Birma heeft on derhandelingen over een nieuw verdrag voorgesteld. Denemarken Alle Deense soldaten hebben bevel gekregen voortdurend uit te zien naar vliegende schotels. In een telegram van de generale staf, dat overal in de kazernes voorgelezen is, werd kort en bondig gezegd, dat de sol daten „moeten uitzien naar vreemde verschijnselen in het luchtruim". Als zij iets zien moeten zij dat onmiddellijk aan hun meerderen rapporteren. Pakistan De vroegere generaal- majoor van het Pakistaanse leger, Akbar Khan, is tezamen met negen andere officieren en drie burgers veroordeeld tot gevangenisstraf. De groep heeft in 1951 een samenzwering op touw gezet tot omverwerping van de regering en de vorming van een militaire dictatuur op communistische grondslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5