De ontsnapping; van de zeven gevangenen uit Breda POLITIE-APPARAAT RIJKELIJK LAAT OP TOEREN GEKOMEN Minister Donker verschaft Eerste Kamer uitvoerige inlichtingen Woningbouw beleid gevangenissysteem I zonder strengheid I D Vooraanstaande communist vlucht naar West-Berlijn Aanvaring tussen treiler en kustvaarder voor IJmuiden OPSTAND ONDERDRUKT IN BOLIVIA ORGANISATORISCHE FOUTEN BIJ GEVANGENISWEZEN Beschuldigd van Zionisme Tot hoofd en hart J Pissarev blijft in hechtenis Kustvaarder gezonken, bemanning van zeven koppen gered Sterke communistische groepen Dood door schuld weer WOENSDAG 7 JANUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25575 Dr. W. Drees over de gerepa trieerden Greep in étalage van juwelierswinkel Ambtenaar van piket vergat telefoon over te zetten lils - - - Treiler had niemand aan het roer staan Katwijkse matroos verdronken Schipper Plug vertelt Teddy gevoerde Wind-jackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De directeur-generaal van het Gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers (midden) bezocht ook de interpellatie 'in de Eerste Kamer. Met hem kwamen mr. J. P. Hus- tinx (links), subst.-officier van Justitie in Breda, en de heer R. B. Broekaart, directeur van de gevangenis in Breda, naar het Binnenhof. Het mag algemeen bekend worden geacht, dat de leniging van de woningnood tot dusver voor het overgrote deel geschiedt door de bouw van woningwetwoningen. Dat zijn be scheiden huur-woningen, waarvan de bouwkosten voor 100 pet. door de over heid worden gefinancierd. Sedert de bevrijding tot November 1951 zijn 140.000 woningwet-woningen gebouwd, terwijl de particuliere bouw in die periode 48.000 woningen heett opgeleverd. Als men nu weet dat in de periode van 1915 tot en met 1923 104.000 woningwet woningen werden gebouwd en 120.000 woningen door particulieren, dan behoeft het geep betoog, dat onder het bewind van minister Aalberse het particulier initiatief meer kansen werden geboden dan onder liet bewind van minister In 't Veld. Het is de grote verdienste ge weest van minister Aalberse, dat deze door een premieregeling, welke volko men paste in de verhoudingen van het ogenblik, op een doortastende wijze de Particuliere bouwondernemer in de ge legenheid stelde zich ten volle te ont plooien, waardoor mede werd bereikt dat het woningtekort na de eerste we reldoorlog snel kon worden ingelopen. Men vraagt zich af. waarom de over heid. die toch met grote financiële zor gen heeft te kampen, niet heeft k u n- n e n bereiken, dat de leniging van de Woningnood voor een groter deel door Particulieren plaats vindt. Immers, in dien een particuliere ondernemer bouwt, fcal slechts een deel der bouwkosten hamelijk de premie door de overheid behoeven te worden gefinancierd en de jaarlijkse rijksbijdragen welke voor de woningwetbcuw worden toegekend hunnen achterwege blijven. Wij zouden hier een andere vraag aan willen toe- Voegen: heeft de overheid dit resultaat zo sterk mogelijke bevordering van he| particulier initiatief wel w 111 e n bereiken? Met andere woorden: hebben wij hier weer te doen met een uiting van het streven naar nivellering en socialisa tie, waardoor het particulier vermogen Wordt aangetast en beperkt en het col lectieve bezit (dat van de staat en de andere overheidslichamen) wordt ver groot? Dat de regering de particuliere bouw dusver niet met een welwillend oog bekijkt, is duidelijk als men de financiële hulp voor de woningwetbouw vergelijkt (het die voor de particuliere bouw. De woningwet-bouw wordt, zoals ge zegd, voor 100 pet. door 't Rijk gefi nancierd: maar het exploitatietekort Wordt ook door de overheid gedragen. Volgens de terzake getroffen regeling beloopt die bijdrage voor een normaal Woningtype f 225 per jaar; dat is, ge kapitaliseerd naar een 50-jarige annuïteit a 4 pet., ruim f 4800. Deze regeling heudt rekening met verschillende om standigheden als bodemgesteldheid e.d. en zo kon het gebeuren dat voor ver schillende complexen te Amsterdam een bijdrage van meer dan f 300 per jaar ^'erd toegezegd, hetgeen gelijk staat met een kapitaal van f 6.500. Voor de particuliere bouw geldt alleen een premieregeling. De bouwer moet zelf Voor het nodige kapitaal zorgen; het Hijk volstaat met de toekenning van een Premie, welke voor een woning van het bormale type f 3.800 bedraagt. Alle bui tengewone risico's blijven voor rekening yau de particuliere bouwondernemer, terwijl hier niet, zoals voor de woning wetbouw, de registratierechten en de hetariële kosten volgens een lager tarief Worden berekend. De conclusie ligt dan ook voor de hand. dat er momenteel nog een grote wanverhouding bestaat tussen ?tgeen de overheid doet voor de wo- mngwetbouw en voor die welke door Particulieren wordt ondernomen. Het gelukkige feit, dat de leiding van "et departement van Wederopbouw en t| huisvesting uit socialistische in ka- lOüeke handen is overgegaan, wettigt lin verwachting dat aan de tenachterstel- jipf en belemmering van de particu- er 1<H Won'nëhouw een einde zal komen v,,' J een aan redelijke eisen voldoende emie-regeling zal worden getroffen. (Je komende huurverhoging houdt met ze materie ten nauwste verband, want en verhoging van de huur vermindert ten SP^ abele deel van de bouwkos- aaiiiü-j-öuurverhoging mag evenwel geen verl Sr> Zljn 0m de bouwpremie te ton en' Bereheningen van deskundigen hnJln aan dat, vooral in de steden met de? ,srcndhosten. zelfs bij een verhoging Piet en tot 145 Pet., de particulieren niet tnl" premie van f 3800 per woning komen; e8n rendabele exploitatie kunnen Dr. W. Drees zal Donderdag om 2G.25 uur in een gezamenlijk programma over Hilver sum I spreken over: „Onze gerepatrieerde landgenoten uit Indonesië". ^iiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu (Van onze parlementaire redacteur) De mededelingen van minister Donker en zijn beide collega's van Buitenlandse Zaken, de ministers Beyen en Luns, over het ontsnappen van de gevangenen uit de Bredase koepelgevangenis hebben gisteren bij de interpellatie in de Eerste Kamer omtrent de mogelijkheid, dat via contacten met de Duitse autoriteiten de ondergedoken misdadigers binnenkort gegrepen en uitgeleverd zullen worden, nog weinig aan het licht gebracht. Zoveel te meer kwam er aan het licht over wat is geschied op deze tweede Kerstdag in Breda, waar men met de beste bedoelingen aan de 180 zware gevangenen een avond heeft willen bezorgen met wat ontspan ning, die geëindigd is met de ontvluchting van zeven van de gevaarlijkste indivi duen uit de oorlogstijd: Nederlanders, die in dienst van de Duitsers sadisten en misdadigers zijn geworden. De interpellant In 't Veld schilderde hun gedrag: schoppen en slaan, brandende sigaretten uitdoven op de lichamen van de gevan genen, moord en doodslag. Terecht, zei hij, is het Nederlandse volk verontrust over wat er in Breda gebeurd is en het beschouwt dit niet als een doodgewone ontvluchting, zoals wij destijds met Gerrit de Stotteraar beleefd hebben. Minister Donker heeft uitvoerig de gang van zaken in Nederland en de fouten, die daarbij zijn gemaakt, voor de Kamer uiteengezet. Minister Beyen sprak zeer kort over de verhouding terzake tussen de Nederlandse regering en die van de West-Duitse Bondsrepubliek. Hij kon de senatoren de verzekering geven, dat volledige mede werking van Duitse zijde is toegezegd. De Nederlandse regering zou een beroep kunnen doen op de Hoge Commissaris der geallieerden in West-Duitsland. omdat het hier een zaak betreft, die ligt op het gebied van de veiligheid. Uitdrukkelijk is hepaald. dat in dat geval de geallieerden nog hun bestuursmacht kunnen doen gelden. Maar de Nederlandse regering heeft zoveel vertrouwen, dat de volledige medewerking, die door Duitsland is toegezegd, ook werkelijk zal worden gegeven, dat zij er zich voorshands van wil onthouden om een beroep op de geallieerden te doen. e gebeurtenis in de gevangenis te Breda en de uitvoerige uit eenzetting, die de minister van Justitie gisteren van deze voor Neder land nogal pijnlijke zaak heeft gege ven, hebben enkele dingen naar voren gebracht die van belang zijn overwo gen te worden. Op de eerste plaats de vraag of wij met ons gemoderniseerde gevangeniswezen wel op de goede weg zijn. Als er in een gevangenis met Kerstmis aan de gedetineerden wat ontspanning werdt gegeven, is dit een daad van eenvoudige menselijk heid. Maar als de humaniteit in deze gevangenis niet tegelijkertijd gepaard gaat met de elementaire gestrengheid, dan is er iets helemaal mis. Er mag een goede gevangenisdirectie op de hoge heren door de interpellatie-In 't Veld en alles wat erover los kwam te zeer uit het veld geslagen en zagen zij door de vele details het bos niet meer. Zoveel is zeker, dat, achteraf het hele relaas nog eens overlezende, de bewering, dat hier toch eigenlijk alleen maar fouten gemaakt zijn die irrelevant waren aan het feitelijk ge beuren. dat alleen maar op een ver geeflijke verkeerde conclusie zou be rusten van een directeur in Kerst stemming. ons als een wat al te ge makkelijke ministeriële trouvaille voorkomt. Eén ding is te hopen, namelijk da) uit deze gebeurtenis vooral de les wordt getrokken, dat gevangenisper allereerste plaats niets ontgaan. In soneei zowel als alle leidinggevende so- Breda blijkt zo ongeveer alles wat een ontvluchting in de hand kon wer ken aan het toezicht te zijn ontsnapt. Men had niet in de gaten dat dege nen die de verwarming stookten zo maar door het kolenluik naar buiten konden, men wist niets van hun com plot af, hoewel er toch nog een tip over is gegeven die de hele zaak nog had kunnen laten mislukken als er tijdig op was gereageerd. En men heeft de ontsnapping door gebrek aan controle vooraf in de hand gewerkt en bovendien daarna door laks optreden gemakkelijk gemaakt. Het is een knap stukje werk van een minister van Justitie om dan toch nog voor de Kamer te komen met een betoog waarop wijze senatoren niet ongun stig reageren. Misschien waren de ciale werkers niet genoeg getraind kun nen worden in een combinatie var deze beide eigenschappen: gestreng heid aan de ere kant en sociaal ge voel en menselijkheid aan de andere Het eerste is nodig om het laatste te doen slagen. Het gelukken van het na-oorlogse systeem in ons gevange niswezen hangt mede van een vol doende scherpe controle af. Wanneei naast allerlei organisatorische tekort komingen deze hoofdlijn hersteld wordt, dan zal het moderne gevan geniswezen te redden zijn. Maar wan neer een van beide eigenschappen ontbreekt, dan geven wij aan de toe komst daarvan geen kans. Zelfs de socialistische senator In 't Veld heeft de heren in Breda voor hun waak zaamheid een onvoldoende gegeven. nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllll1llllllllllllll|li|||lHl||imi|||||||MIMIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIMtlilHllllllllllltlllllllh= Dr. Leo Zuckermann, de voormalige kanselarij-chef van President Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland, heeft met zijn gezin gisteren de vlucht genomen naar West- Berlijn, Zuckermann is een van de vooraanstaande Joodse communisten, die in de Zondag uitgegeven resolutie van het centrale comité der Oost-Duitse communisti sche S.E.D. beschuldigd werden van Zionisme. Zuckermann verbleef tijdens het Hit- Ierregiem in Frankrijk en in Mexico. Na de oorlog keerde hij naar Duitsland te rug en in 1946 werd hij benoemd tot chef van de kanselarij van de Oostduitse president- Hij was tevens juridisch advi seur van de „Volkskammer", het Oost duitse parlement, dat de regering ge vormd heeft. In 1951 trad hij plotseling af als kanselarij-chef. Nadat hij geruime tijd in ongenade was geweest werd hij in November van het vorig jaar be noemd tot directeur van het rechtskun dig college in Potsdamerbabelsberg. Een West-Berlijnse Joodse woord voerder heeft verklaard, dat de Oost duitse aanvallen gericht waren tegen alle Joden en niet slechts tegen zionis ten. „Onze Joodse organisatie in West- Berlijn is gereed om de toevloed van Joodse vluchtelingen, die wij verwach ten, te helpen. Wij zullen een uitweg door Zwitserland en andere landen naar het Westen organiseren. „De Oost-Berli.jnse en Oostduitse takken van genoemd organisatie", zo zeide hij, ..hadden alle pogingen, om h«in werk te blijven doen. opgegeven. De toestand was drie maanden geleden begonnen Vaak bepalen kleine nietige oorzaken de levensloop der mensen moeilijk te werk stil. worden, Thans staat het E Volgens de Berlijnse socialistische se nator Otto Bach verblijven in West- Berlijn ongeveer 225.000 vluchtelingen uit Oost-Duitsland. die niet officieel in het Westelijke deel van Duitsland zijn opgenomen Bach eiste dat ongeveer de helft van deze vluchtelingen door de West-Duitse regering zal worden opge nomen. Hij drong aan op vorming van tienduizend onderkomens voor vluchte lingen, omdat de 69 kampen in West Berlijn overvol zijn. Bach legde er de nadruk op dat hei probleem van de vluchtelingen in geer. geval door de autoriteiten van de Bondsrepubliek en West-Berlijn alleen dient te worden opgelost. Het moet op internationaal plan worden behandeld Tot nu toe staan de Duitsers in deze kwestie nog alleen. Door vernieling van een ruit is 's nachts een greep gedaan in de étalage van de juwelierszaak Van H. aan de Oostzeedijk te Rotterdam. Een agent van politie, die glasgerinkel had ge hoord. snelde er heen en vond op straat een armbandje, dat ruim duizend gul den waard was. De dader was echtei verdwenen. Wat er precies vermist wordt is nog niet vastgesteld. Voorlopig wordt de waarde van het gestolene op enige duizenden guldens geschat. Inmiddels heeft minister Donker ont huld, dat wat voor de hoogste Duitse instanties en hun goede bedoelingen geldt, niet van de lagere ambtenaren kan worden gezegd. De wijze waarop de ontsnapten aan de grens en onmiddel lijk na hun arrestatie in Duitsland zijn opgevangen en de opmerkingen die de minister in alle ernst hierover maakte, werden meermalen met een veelbeteke nend gelach ontvangen. Niet zozeer het feit, dat aan de Nederlanders, die zich aanstonds bij hun ontmoeting met de Duitse grenswacht voor Duitsers hadden uitgegeven, asyl was verleend bracht enig rumoer in de Kamer. Minister Beyen zette uiteen, dat iedere staat in beginsel bevoegd is hieromtrent naar eigen inzichten te handelen. Wel echter stond men verbaasd over de eigenaar dige manier waarop dit alles is toege gaan. Aanstonds bij hun arrestatie en hun verklaring dat zij Duitsers waren, had de Duitse grenswacht gezegd: „Dan is het goed; als jullie Nederlanders wa ren. hadden we jullie doodgeslagen". De minister onthulde voorts, dat de Duitsers erg vlot zijn geweest in het onvoorwaar delijk aannemen, dat deze bewering van grenspassanten zonder papieren omtrent hun nationaliteit juist was. De boete van 10 Mark. die hun werd opgelegd kon zelfs in Nederlands geld worden betaald! De heren moesten het adres opgeven waar zij van plan waren heen te gaan en daarmede was de zaak in orde. Toen de minister toen nog mededeelde, dat de commandant van de grenswach ten een voormalige SS-er was „met wie de Koninklijke Marechaussee altijd be hoorlijk had samengewerkt", proestte menigeen het uit. Ook bij het omstandig relaas van minister Donker van wat zich in Breda en elders in Nederland vlak na het bekend worden van de ontvluchting heeft afgespeeld, ging ei- menig maal een cynisch gelach langs de banken van de senatoren. De minister verde digde het optreden van de gevangenis directeur in Breda door uiteen te zet ten. dat hij zich op het moment van de ontvluchting in bijzonder moeilijke omstandigheden bevond. Vlak voor de aanvang van de filmvoorstelling heeft een van de gedetineerden aan een bewaker iets losgelaten omtrent de plannen die andere gedetineerden zou den hebben om uit te breken. Deze bewaker heeft wel de directeur ge waarschuwd, maar men liet de film voorstelling gewoon doorgaan en heeft eerst tijdens de pauze door sigaretten uit te delen op geruisloze wijze con trole gehouden. Er bleven toen zeven sigaretten over en men moest (oen. helaas te laat. de conclusie trekken. dat er zeven ontsnapten waren In een gevangenis waar geregeld ach terklap en gefluister aan de orde is. is het niet de gewoonte van de directie om op allerlei vermoedens direct in te gaan Herhaaldelijk worden tips gegeven die immers op niets berusten. Bovendien betrof het een gezelschap van de allerzwaarste jongens, 180 hope loze mensen, die men zeker niet op dat moment op het Kerstfeest nodeloos in onrust wilde brengen. Inderdaad, zo leeft de min ster toegegeven, toen hp de reeks fouten opsomde, die op deze ge denkwaardige Kerstavond in de Bre dase gevangenis en ver daarbuiten in het politioneel apparaat zijn gemaakt, inder laad, dit soort filmvoorstellingen Na de verdachte te hebben gehoord, heeft de Haagse rechtbank in de Raad kamer gevangenhouding van de Russi sche journalist Pissarev voor de tijd van dertig dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na afloop van het thans lopende, door de rechter- comissaris gegeven, bevel tot bewaring. De bemanning van de „Frederik" aan boord van de „Libelle" bij aankomst te Rotterdam. Tweede van links de kapitein van de „Frederik" de heer Timmerman. in een donkere zaai zijn kennelijk voor deze gezelschappen niet geschikt De directeur was toch wel zc actief, om aanstonds buiten de zaal, ter voor koming van de ontsnapping, die inmid dels al lang was geschied, wachters op te stellen. Zij hebben daar met het ge weer in de aanslag gepatrouilleerd, ter wijl binnen het filmapparaat draaide Er was niets te bekennen, totdat men tijdens de pauze tot de ontstellende ontdekking kwar dat er toch zeven ont snapt waren. Daarna is het apparaat van de politie op toeren gebracht, maar het heeft rij kelijk lang geduurd voor het draaide. Door het tijdverlies dat vanwege de verkeerde conclusie was ontstaan, is eerst om kwart over negen twee uur nadat de zeven ontvluchten de kelder waren binnengegaan, waar zij de ver warming zouden gaan stoken en waar zij via het kolenluik naar buiten klom men de hoofdinspecteur van politie gewaarschuwd, die in de gevangenis eer onderzoek kwam instellen en het hoofdbureau van politie in kennis stel de van net gebeurde- Om vijf minuten voor tienen ging een telexbericht naar alle politie- en grensposten en pas om vijf minuten over elf is de officier van Justitie in Breda gewaarschuwd. die zich kwam overtuigen en daarbij ook de ladder en de rubberslang vond, die voor het overklimmen van de muur waren gebruikt. Inmiddels waren de ontvluchte gevangenen al zover onder weg. dat geen Nederlandse grenswacht ze meer kon tegenhouden. Om half twaalf zijn zij door de Duitse douane aangehouden. Geruime tijd daarvoor moeten zij de grens zijn gepasseerd. Een apart drama uit deze vertraagde film is de poging geweest, die de Bre dase politie heeft aangewend, om de Rijksidentificatiedienst te bereiken. De ambtenaar van piket was thuis en sliep. Hij had vergeten de telefoon op zijn slaapkamer over te zetten en eerst om vier uur kon dit waardevol rad in het mechanisme mee gaan draaien. Maar ook dit wilde niet best vlotten, want de Landsdrukkerij was op Zaterdag na Kerstmis gesloten, zodat met een druk kerij in Utrecht moest worden samen gewerkt voor het drukken van een buitengewoon opsporingsblad. Om half elf in de morgen van Zaterdag was dit gereed, maar men verzond het per post, zodat het eerst Maandagmiddag om twee uur werd bezorgd. Ook op deze mededeling van de minister volgde een homerisch gelach in de Kamer. Minis ter Donker gaf toe. dat er meer fouten zijn gemaakt. Hij somde ze zelfs eerlijk op en zei, dat zelfkritiek een goed en nuttig ding is bij zulke gebeurtenissen. (Vervolg op pag. 3) Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur zijn de treiters KW 76 „Excelsior" uit Katwijk en de kustvaarder „Frederik" uit Kampen op zeven mijl buiten de kust bij IJmuiden met elkaar in aan varing geweest. De kustvaarder is la ter gezonken, maar de bemanning van zeven koppen is gered. Om kwart over vijf seinde de „Ex celsior 3" in zinkende toestand te ver keren. Het schip vroeg onmiddellijke assistentie van een reddingboot en van een sleepboot. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is daarop uit IJmuiden uitge varen, evenals een sleepboot. Inmiddels had de „Excelsior" de bemanning van de „Frederik" aan boord genomen. La ter zijn deze mensen overgestapt op een passerende Duitse coaster, de „Libelle". Het Katwijkse vaartuig zette daarop, be geleid door de „Neeltje Jacoba" en d® sleepboot, koers naar IJmuiden, waar het nog steeds in zinkende toestand omstreeks zeven uur aankwam. De reddingboot „President Steyn" uit Eg- mond aan Zee, die ook nog was uitge varen, behoefde geen assistentie ts verlenen. De „Excelsior 3" is eigendom van de visserij maatschappij „Kennemerland" te Katwijk. Schipper is de heer C. Plug uit Katwijk. De „Frederik" is eigen dom van de reder G. Reumer te Kam pen. Schipper is de heer Timmerman uit Tamineau (België) Het schip ma* 520 ton of 366 brt. en was met een la ding graan onderweg van Denemarken naar Antwerpen. De Duitse kustvaarder ..Libelle" is vannacht twee uur in de Lekhaven te Rotterdam met de gehele bemanning van de voor IJmuiden gezonken kust vaarder „Frederik" aan boord gearri veerd. De verhalen, die de geredden van de „Frederik" deden, komen alle hier op neer, dat de „Excelsior 3", volle kracht varend, in de flank van de „Fre derik" is gelopen op een moment, dat de De regering van de Zuid-Amerikaanse republiek Bolivia heeft gisteren een re- volutionnaire beweging in de kiem ge smoord. De beweging, die georganiseerd was door uiterst rechtse elementen van de nationale revolutionnaire beweging, stond gereed om gisterochtend tot han delen over te gaan. De opstandelingen hadden het plan om ministers die verdacht werden van communistische sympathieën, te verwij deren. Zo waren de minister van Land bouw en de staf-chef van het leger reeds in hun handen gevallen. Voorts bestond het plan om de onderminister van De fensie te arresteren. De mislukte opstand is de eerste se rieuze revolte tegen het regiem van President Estensoro, dat in April van het vorige jaar na bloedige onlusten was gevestigd. De leiding van de re volte berustte bij een voormalig mi nister Propaganda, die' lid is van de nationale revolutionnaire beweging en bij een aantal stafofficieren van het leger. De nationale revolutionnaire be weging is de regeringspartij, waartoe ook de president behoort. Hieruit blijkt, dat er een kloof in de partij is ontstaan, die tot de bekende resultaten heeft geleid. Dat er hoge officieren bil de opstand betrokken waren is niet verwonderlijk als men bedenkt, dat President Estensoro in April van het vorige jaar het geregelde leger nage noeg heeft afgeschaft en daarvoor m de plaats het „volksleger" van zijn eigen partij heeft gesteld. De economische toestand in Bolivia is sinds de revolutie van April 1952 zeer achteruitgegaan, gezien het feit, dat de tinexport vrijwel is komen stil te lig gen door de nationalisatiewetten van de regering-Estensoro. Intussen heeft ook de Braziliaanse re gering maatregelen genomen om een op standige beweging tegen te gaan, die ge organiseerd schijnt te zijn door commu nisten. Grote groepen communistische opstandelingen schijnen zich in het bin nenland van de staat Goias te hebben verzameld. Zij zouden zijn geïnstrueerd door agenten die in Oost Europa hun opleiding hebben ontvangen. In de nacht van Maandag op Dins dag heeft zich voor de ogen van drie opvarenden van de IJmuidense kotter Martha IJm 272 een drama afgespeeld, dat de dood van hun maat tengevolge heeft gehad. Zij visten ter hoogte van Texel en 's nachts om kwart over twee Katwijker niemand aan het roer had staan. De roerganger moet geslapen hebben en kapitein Plug, die zijn taak tijdelijk had overgenomen, had het roer even in de steek gelaten en zich naar zijn hut begeven. Toen de boeg van de treiler zich diep aan bakboordzijde in de „Fre derik" had geboord en het voor de be manning van deze kustvaarder een sauve qui peut was, had kapitein Plug die ijlings naar zijn post was terugge keerd tot zijn om een reddingslijn roepende collega geschreeuw :„V móet niet zo zenuwachtig wezen. Het is niet uw schuld, maar de mijne". Het was een geluk dat de „Excelsior 3". terwijl zij met de boeg in de „Frede rik" zat, vooruit bleef draaien, zoda het gat van de „Frederik" opgevuld blee: en de mannen kans kregen op de „Excelsior 3" over te springen. Dit is de tweede maal. dat kapitein Timmerman pech had met hetzelfde schip. In 1947, toen de „Frederik" in re paratie in de Waalhaven te Rotterdam lag sloeg de vlam in een hoeveelheid olie en het schip brandde geheel uit. Niets hebben de mannen van de „Fre derik" kunnen redden dan de weinige kleren die zij aan hadden, plus.... een zwemvest. Gevraagd naar de vergoeding van een en ander deelde kapitein Timmerman mee dat hij voor alles en alles bij el kaar hoogstens f 900 van „Zeerisico" uit betaald krijgt. „Denkt u dat ik daarvan alles terug kan kopen?' Mijn mannen krijgen belangrijk minder. Bovendien, kun je meestal ettelijke maanden op uit betaling wachten", zo besloot de kapi tein van de „Frederik". tijdens het halen yan het net sloeg de ^el!SLUL iTI uc 38-jarige matroos J. v. d. Plas uit Kat- den binnen. Eerst als het schip in het Vanmorgen hebben wij nog een on derhoud gehad met de schipper van de Excelsior III. „Het is allemaal zo gauw gegaan, dat ik er zelf moeite mee heb alles te reconstrueren", aldus schipper Plug. die zelf niet nauwkeurig kan zeg gen, welke coaster werd aangevaren en die het slechts van horen zeggen heeft, dat het de Duitse coaster „Libel le" was. die de schipbreukelingen van hem had overgenomen. „Een groot ge luk is het geweest", zegt hij. „dat de logger na de aanvaring langzaam voor uit is blijven draaien. Daardoor bleef de steven in het gat in de coaster zit ten en konden de zeven opvarenden van deze coaster zonder veel moeite over stappen. Een van hen is in het gang boord van de coaster uitgegleden. Daar stond al water, zodat die man met een nat pak aan boord van de logger kwam. Maar niemand heeft in zee gelegen, niemand heeft ook maar één schram metje opgelopen." Na het overnemen van de zeven mensen is vanaf de logger nog een tros overgebracht op de kustvaarder om te proberen hem in IJmuiden binnen te slepen of anders op het strand te zet ten. „En daarna stuurde ik mijn men sen". aldus schipper Plug. „naar bene den om te kijken hoe wij er zelf bij stonden. Wij maakten ook veel water en toen hakte de kapitein van de coaster de knoop door met te zeggen: „Laten we zien dat we aan land ko men. De coaster is niet meer te red den." Met de onder de gegeven omstan digheden grootst mogelijke snelheid is de logger, nadat de zeven schipbreu kelingen op een andere coaster warer overgestapt, naar IJmuiden gevaren. Het laatste stuk werd zelfs volle kracht gedraaid, om het nog maar te kunnen halen. En het lukte! Met het achterschip vreemd omhoog. zwenkte de Excelsior III de pieren van IJmui- wijk aan Zee, vader van 6 kinaeren, over boord en verdronk. Bij het binnenhalen van het net ging het niet volgens de regel. Er waren brokken en daarop probeerde v. d. Plas met n haak 't net aan boord te halen. Vermoedelijk is hij daarbij zelf blijven haken in 'n gebrokeh ketting en zo over boord geslagen. Zijn drie metgezellen wierpen hem nog een boei toe. maar in het nachtelijk duister hebben zij hem niet meer boven water zien komen. Een gevangenisstrat van twee maan den en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar eiste Dins dag de officier van Justitie van de rechtbank te Almelo tegen de 22-jarige tekenaar B. V. uit Ootmarsum. Op 31 Augustus .1.1. reed hij met, een zesw*ie- nge bierwagen in de omgeving van zijn woonplaats een jongeman en oen jonge dame aan. die ter plaatse wandelden. Beiden werden bij deze aanrijding ge dood. dok of op de helling drooggezet is, zal kunnen blijken, hoe groot de schade is. tavertenlie Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en voornamelijk in het Oosten van het land kans op enige sneeuw. Overwegend matige Noordelijke wind. Lichte, vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.46 - 16.48. Maan: 1.— - 11.27.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1