Ondanks zorgen is er in 1952 iets goeds verricht" Anna „Anna otrCtek „Anna Anna" Nieuwe openbare goede gezondheid, minder ongevallen Bloemencorso Bollenstreek dit jaar op 18 April r Schipper bevoegdheid voor één week ontnomen BLIKSEMAFLEIDER! agenda BURGEMEESTER CREMERS IN NIEUWJAARSREDE A.s. en Jonge Moeders <v£UJe&Vb Buitenlanders geloven ook niet meer aan sprookjes 164.963 inwoners JAARLIJKSE OPRUIMING i HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 7 JANUARI 1953 PAGINA 2 Scholen- en huizenbouw Steeds meer woningen Nieuwe openbare werken in 1953 VOORD* BABy Burgerlijke Stand Goede gezondheid Toenemende werkloosheid 99 99 Minder verkeersongevallen Vele nieuwe scholen Culturele vooruitgang 99 Cijfer van vertrek hoger dan dat van vestiging -e -e -e -e 4 4 -e 4 -f 4 Maandag 12 Januari Zaterdag 17 Jan. a.s, Chr. Oratoriumvereniging Haarlem Wij publiceren geen ellen lange lijst van ongelooflijke koopjes, want wat zeggen U prijzen indien U de kwaliteit niet ziet, doch geven U opal onze Dames-japonnen welke wij niet reeds be langrijk verlaagd hebben 20 pet. korting Al onze japonnen en Deux- pièces zijn modellen van dit seizoen Textielhuis 99 TWINTIG UITZET! IN- GEN IN HAARLEM? Subsidie volksmuziekschool te Haarlem De Vrije Tijd Jubileum A. Th. de Groot Fouten veroorzaakten aanvaring TIJDENS DE LICHT- WEEK Tapperijen tot 2 uur des nachts geopend TEKENEN VAN VERVAL Bij perceel aan Korte Begijnenstraat Watergasinstallatie gaat proefdraaien Wellicht nog deze maand in gebruik De Molen van Huybens IJSBAAN KLEVER- LAAN OPEN In openbaar water ijs nog zeer gevaarlijk Slagersknecht verdacht van verduistering Afscheid bij drukkerijen R.B.K. Ausum spreekt voor jeugdleiders „Geloof en Wetenschap" Faillissementen 99 HEEMSTEDE Voor de ijsliefhebbers Beurs van Amsterdam In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad heeft de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, een belangrijke Nieuwjaarsrede uit gesproken, waarin hij bij een terugblik op het verstreken jaar van enige voldoe ning mocht gewagen. Er is op landelijk niveau een aantal verschijnselen te con stateren, die ook in de sfeer van de gemeentelijke huishouding doordringen, welke immers in grote lijnen steeds een weerspiegeling vormt van het nationale wel varen. Er is arbeidsvrede, de woningbouw vertoont een gestadige vooruitgang, er zijn uitgebreide sociale voorzieningen, de geldmarkt ontwikkelt zich gunstig. De inspanning van velen is dus in staat gebleken een tastbaar resultaat te leveren en een positieve bijdrage voor ons algemeen welzijn. Door de nijpende financiën vragen echter vele gemeentelijke vraagstukken om een oplossing. Het gemeentebestuur moet daarom telkens bij het nemen van be slissingen, welke financiële gevolgen hebben, wikken en wegen. Hierdoor moeten wel eens onderwerpen worden uitgesteld tot een later tijdstip, welke B. en W. gaarne terstond ter hand zouden nemen. In de afhankelijkheid van het Rijk op financieel gebied is nog geen wijziging gekomen. Toch zal het noodzakelijk zijn de gemeenten meer armslag te verschaffen, willen zij haar taak naar behoren kunnen vervullen. Van groot belang is de in het afge lopen jaar nog vrij onverwacht ingetre den verbetering van de kapitaalmarkt. Het aanbod was zelfs zo ruim. dat weer stand moest worden geboden aan de verleiding om meer gelden aan te trek ken dan de begrotingspositie met be trekking tot de betaling van rente en aflossing toeliet. In vele gevallen werden de gemeen ten gedwongen geldleningen vroeger op te nemen dan strikt noodzakelijk was, hetgeen tot onnodig renteverlies heeft geleid. Als gevolg van de gunstige kaspositie der gemeente heeft Haarlem van deze situatie weinig nadeel ondervonden. Doordat de nodige middelen ter be schikking kwamen, kon in het afgelo pen jaar de woningbouw krachtig ter hand worden genomen. Een aanvang werd gemaakt met de bouw van 612 woningen: 409 woningen kwamen ge reed. Op 31 December waren nog 636 woningen in aanbouw. In December hadden twee aanbeste dingen plaats voor totaal 237 woningen, terwijl half Januari nog een complex van 84 woningen zal worden aanbesteed, zodat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. De nog steeds grote achterstand op het gebied van de woningbouw ener zijds en de natuurlijke bevolkings groei anderzijds zijn evenwel oorzaak, dat in vergelijking met het vooraf gaande jaar het aantal gevallen van woningzoekenden, dat als zeer urgent staat aangemerkt, is gestegen van 1570 tot 1620 en het aantal ^onhoudbare ge vallen van 180 tot 251. Het ernstige streven van het gemeen- ebestuur blijft erop gericht om de plaag van de woningnood, welke op zovelen uit onze bevolking en wel in het bij zonder op velen der jongeren een zware druk legt en een belemmering vormt voor hun ontplooiing en levensgeluk, met alle beschikbare middelen te be strijden. Zowel het verbruik van electriciteit als dat van gas heeft zich in 19-52 in een stiigende lijn bewogen. De in aanbouw zijnde nieuwe water gasfabriek zal naar alle waarschijnlijk heid deze maand, in bedrijf worden ge steld. Met de bouw van een transformatie- onderstation aan de Spaarndamseweg is een aanvang gemaakt. Een voor Haarlem in verkeersopzich- ten belangrijke beslissing werd geno men met de principiële aanvaarding van de voortzetting van de Noord-Zuid route van de Delftlaan in zuidelijke richting. Diverse uitbreidingsplannen werden vastgesteld, waaronder die voor Zuid- Oost, waardoor de onvolledige woon wijk aldaar zal kunnen worden vol tooid. Deze woonwijk zal spoedig een ander aanzien verkrijgen, nu besloten werd tot de aanleg van de gedeeltelijke Schipholweg. Voorts kreeg het plan tot de aanleg van een R.K. begraafplaats aan de Ver- gierdeweg een vastere vorm. De Wilhelminastraat, Zijlvest en Kin- derhuisvest kregen een nieuwe bestra ting. In 1953 willen B. en W. tot uitvoering brengen: 1. De bouw van een brug over de Delft tegenover de Orlonweg. 2. De benodigde grondwerken ten be hoeve van het ophogen met stadsvuil van een gedeelte van de gronden, be- Advertentie Nu ook koopjes in de Gr. Houtstr. 116, met 10 KORTING op BABY- UITZETTEN en 20 op alle WINTERCONFECTIE, dus ook LAMSVEL en TEDDY 2ASJES. 16 - Tel. 13339 Haar<err Gr. Houtstr. Geboren: D. M. E. Evers-Humme z; C. M. van Leeuwen-Loogman z; M. G. van der Veldt-Kathmann z; F. S. van der Zweerde-van Olffen z; I. Chr. Jon kers-Kraan d; H. van der Werff-de Jong d; J. H. L. BevelanderHutters d; M. J. Winnubst-Vermolen d; J. M. Kamer-van Eekhout d; C. C. van Weerdt-de Vreng d; J. CP. Sluis-Kinders; G. C. Steeman- Hartogs; E. C. B. Janssen-Knelange d; J. M. Rompelman-de Vries d. Ondertrouwd: K. Baartse en G. Kuur- stra: J. W. Buurman en J. Raven. Getrouwd: J. Bouma en J. B. Klinken berg; J. Herman en A. H. Dernison. Overleden: J. H. van Schie, 89 J., Parklaan: B. van Faassen-Frowein, 90 i„ van Eedenstraaf; B. van Rheenen- Schijver. 65 j.. Ampèrelaan; H. de Bruijn. van de Waterplas. 93 j., Jan Luyeken- straat. stemd voor het Burgemeester Reinalda- park. 3. De aanleg van een nieuwe riolering in de Nagtzaamstraat; en 4. De aanleg van meerdere nieuwe sportvelden (zo mogelijk zeven) in het sportpark Noord-Akendam ten behoeve van de sportbeoefening. Ook streven zjj er naar. dit jaar een begin te maken met de bouw van de Prinsenbrug. Er wordt naar gestreefd in dit jaar de plannen tot het stichten van een kin derboerderij in het Noordersportpark in Haarlem-Noord te verwezenlijken. In October van dit jaar is de restau ratie van de watertoren te Overveen gereed gekomen Het was een moeilijk en gevaarlijk werk, dat echter zonder ongelukken is afgelopen. Het kantoor op het pompstation te Overveen is in aanbouw. De invoering van de stofvrije bela ding bij de reiniging is zo goed als vol tooid. Het benodicde materieel en de emmers zijn besteld. De instelling van een propaganda- commissie voor de werving Bescher ming Burgerbevolking is in voorberei ding. Er zal een ernstig beroep op de bevolking gedaan worden om aan deze dienst de noodzakelijke medewerking tot. haar eigen heil en bescherming te verlenen. De gezondheidstoestand in onze stad gaf weer reden tot grote tevredenheid. Het sterftecijfer is belansrijk gunstiger dan in 1951. Dat het zich op een iets hoger niveau bleef bewegen dan het sterftecijfer voor het gehele land, is een verschijnsel, dat telkenjare opnieuw ge constateerd wordt en dat enkel te wij ten is aan de ongunstiger leeftijdsop bouw der Haarlemse bevolking. Niet alleen de tuberculose-sterfte, doch ook de sterfte aan kanker gaf een daling te zien. Ook de 'besmettelijke ziekten geven geen reden tot ongerustheid. Speciale aandacht wordt geschon ken aan het vraagstuk van de ver pleging van chronisch zieken. Ten aanzien van dit punt bestaat niet al leen plaatselijk, doch zelfs landelijk een toestand, welke te wensen over laat. Mede in verband met de verder gaande veroudering der bevolking, welke het aantal chronisch zieken zal doen toenemen, is een bevredigende oplossing van dit vraagstuk alleszins gewenst. Een geleidelijke toeneming van de werkloosheid wer<j waargenomen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg in October 1951 totaal 1672. Op 1 December 1952 was dit 2542. Het aantal werklozen in Nederland bedraagt momenteel 1,15% van de ge- Advertentie hele bevolking en 4,2% van de beroeps, bevolking. In Haarlem is het aantal werklozen 1,23% van de Haarlemse bevolking en 3,9% van de beroepsbevolking. In het kader van de werkverruimings politiek der regering zullen B. en W. voorstellen doen. Binnen korte tijd wordt het culturele werk voor werk lozen ter hand genomen, waartoe een commissie wordt samengesteld. Het aantal armlastigen bedroeg 1617 (1776). In deze vermeerdering van 159 zijn 111 bejaarden inbegrepen, die een aanvulling ontvangen op de uitkering Noodwet. Het totale aantal van laatst genoemde categorie ondersteunden be droeg eind 1951 659 en vermeerderde tot 770 in 1952. Op crimineel gebied geven de cijfers geen aanleiding tot verontrusting. Het totaal aantal delicten over de eerste 11 maanden van het jaar 1952 is in verge lijking met de zelfde periode 1951 ge daald van 1463 tot 1398. Het aantal zedendelicten en rijwieldiefstallen be droeg respectievelijk 128 en 142 tegen 137 en 187 in het voorafgaande jaar. Het getal der inbraken bleef nagenoeg con stant op 63. Het is een verheugend verschijnsel, dat het aantal verkeersongevallen beneden het aantal van het vorige jaar ligt. Bedroeg dit aantal in 1951: 1484, op 12 December van dit jaar wa ren er 1253 ongevallen geregistreerd. Bijzonder opmerkelijk is hierbij, dat de landelijke cijfers van de verkeers ongevallen dit jaar wederom aanmer kelijk hoger liggen dan over 1951 Het aantal doden tengevolge van verkeersongevallen bedroeg 12, tegen over 21 in 1951. Het aantal personen, dat tengevolge van verkeersongevallen ernstig letsel kreeg, bleef ongeveer op dezelfde hoog te als het vorige jaar, n.l. 265 tegenover 268 in 1951. Er werden door de politie ongeveer 13.000 processen-verbaal opgemaakt, voor het overgrote deel terzake van verkeersovertredingen. Aan de bestrijding van de baldadig heid onder de jeugd is bij voortduring veel aandacht besteed. De Radio-Auto-Dienst bewees uitste kende diensten. De auto's zijn thans ook uitgerust met een zuurstofapparaat, waarmede in de praktijk met succes hulp kon worden verleend. Ten Noorden van de Jan Gijzenvaart zijn, als proef, twee wijk-agenten aan gesteld. Hiermede zijn gunstige ervarin gen opgedaan. De reserve-politie breidt zich gesta dig uit. Het cafébezoek nam in 1952 bedui dend af, evenals het verbruik van alco holhoudende drank in tapperijen. De drankverkoop in slijterijen daalde ongeveer met 20%. De burgemeester wees dan op de dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken en de Haar lemse Sportraad. Het instellen van een Jeugdraad zal mogelijk reeds in dit jaar zijn beslag krijgen. Er zijn plannen in voorbereiding om zo mogelijk nog in dit jaar enigermate te kunnen voldoen aan de steeds groeiende behoefte aan sport- en spel ruimte. Het voorzien in de behoefte aan meer zwemgelegcnheid wordt eveneens ernstig nagestreefd. Op het terrein van het onderwijs blijft het een grote zorg voor het gemeente bestuur om itl verband met de sterke na-oorlogse bevolkingsgroei de vereiste onderwijsruimte te verschaffen. Naast wat dit jaar bereikt is en, zo als bekend, in uitvoering, zijn er plan nen in voorbereiding voor de bouw van een Gereformeerde en een R.K. school in Haarlem-Noord, een Christelijke school voor B.L.O. in die wjjk en een R.K. school voor v.g.I.o. in Haarlem- Oost, een drietal openbare kleuterscho len, respectievelijk in het Kleverpark, aan de Pieiadenstraat en in het Ramp- laankwartier en een tweede R.K. Ly ceum voor jongens, benevens plannen tot uitbreiding van de R.K. school aan de Timorstraat, de Linnaeusschool, de Ambachtsschool en de Prot. Christelijke Nijverheidsschool, een nieuw gebouw voor de R.K. Huishoudschool en een gymnastieklokaal voor de P. H. v. d. Leijschool en voor de Christiaan Hu|j- gensschool. Voorts bestaat het voornemen tot stichting van een R.K. school voor im becielen. Voor de moeilijkheden van de huis vesting van het onderwijs bij de aan- De voorlopige datum van het jaar lijkse bloemencorso in de Bollenstreek is vastgesteld op Zaterdag 18 April. Dit deelde de heer F. Boot, voorzitter van de propaganda-commissie ons gis termiddag tijdens een persconferentie mede. De organisatoren stellen zich van dit grootse festijn heel wat voor en dat mogen zij ook, want nu reeds hebben zich ongeveer veertig bloemenkwekers aangemeld, In tegenstelling tot vorige jaren is dit aantal vrjj hoog. Een en an der is ongetwijfeld te danken aan dc reorganisatie, die zich in het comité, waarvan de heer C. de Vroomen uit Warmond voorzitter is, voltrokken heeft. Bij tourbeurt hebben de burge meesters van de deelnemende gemeen ten, Sassenheim, Llsse en Hillegom, als ere-voorzitter zitting in het dagelijks bestuur. De laatste jaren had het corso een of ander bekend sprookje tot onderwerp. Hierin is echter nu verandering geko men,, omdat de buitenlanders afgaan de op hun reacties liever iets anders zagen. Daarom heeft het comité ge meend, de deelnemers vrij te laten in het bepalen van het onderwerp. Wel zal er toezicht worden gehouden, opdat de harmonie zoveel mogelijk bewaard blijft. Als leidraad 'wordt voorgesteld, dat de wagens de naam van een bloem soort zullen uitbeelden. Insiders ver wachten dienaangaande een groot succes, omdat ongekende mogelijkheden zich legio aandienen. De bloem Eros zal wellicht uitgebeeld worden door een minnekozend paartje, dat door de pijlen van de schalkse liefdegod Cupido geraakt werd. Belangrijk voor Haarlem is, dat de laatste wagen als een waardig sluit stuk van het geheel opgetooid zal worden met „Krelagés Triumph". Het comité koestert het verlangen, dat bloemisten uit Haarlem en omgeving voor wat deze wagen betreft niet achter zullen blijven, zodat op feeste lijke en fleurige wijze hulde kan wor den gebracht aan de grote Krelage. die thans nog in leven is. De platte wagens, die getrokken zul len worden door tractoren, over het verkrijgen waarvan nog onderhande lingen met een van de grootste leve ranciers in den lande gaande zijn, zul len uitermate geschikt zijn voor acteren der figuren, die in het verleden maar al te dikwijls van de schone tafereel tjes even zovele „tableaux vivants" heb ben gemaakt. Ook dit jaar zal het bloemencorso Haarlem niet aandoen, in verband met locale moeilijkheden. De route is dezelf de als het vorig jaar: Sassenheim tot aan de grens van de gemeente Benne- broek. Men overweegt de mogeliikheid. dat de wagens na afloop van het corso op centrale punten in de verschillende gemeenten voor het publiek te bezichti gen zijn. Eén ander punt van bespreken vormt nog de muzikale omlijsting. Ten deze koestert het comité hoge aspiraties, die, bij verwezenlijking ervan alleen maar tot een nog grootser vertoon kunnen bijdragen, hetgeen de film weer ten goe de komt, die het comité wil doen ver vaardigen voor dc landen over de grote haringvijver. Welke maatschappij de opdracht hiertoe zal krijgen, staat nog niet vast. Rest ons nog alleen mededeling te doen van de samenstelling van het da gelijks bestuur. Ere-voorzitter Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. burgemeester van Sassenheim: voorzitter de heer C. de Vroomen: vice-voorzitter de heer W S. Warmenhoven: secretaris de heer C. M. Jacobs; penningmeester de heer N. Stokman: voorzitter bloemencommissie de heer F. Belle; voorzitter propaganda- commissie de héér F. Boot; voorzitter route-commissie de heer F. P. Nieuwen- hoven: voorzitter technische commissie de heer W. Warmenhoven. De plannen zijn gemaakt, het wach ten is nu nog op de bloemen, die over enkele maanden de velden weer met haar prachtige kleuren zullen sieren. vang van het cursusjaar 1952/53 is een regeling gevonden. In Haarlem-Noord werd in afwachting van het gereed ko men van een nieuw gebouw een spe ciale busdienst ingesteld voor het ver voer van de leerlingèn. De aanvang van het leerjaar 1953/54 zal wederom moei lijkheden opleveren. Er wordt wel ver wacht, dat in overleg met de besturen van de bijzondere scholen een oplossing hiervoor zal worden gevonden, hetgeen evenwel zal moeten geschieden ten koste van het kleuteronderwijs, dat hiervoor ruimte zal moeten afstaan. Op cultureel gebied kan een verheu gende vooruitgang geconstateerd wor den. De Stadsbibliotheek leende in het jaar 1952 via haar verschillende afdelin gen 275.000 boeken uit, hetgeen vergele ken bij het daaraan voorafgaande jaar een stijging inhoudt van 50.000. Het bezoek aan het Frans Hals museum heeft in dit jaar het getal van 33.483 bereikt, hetgeen een record be tekent sedert de stichting van het mu seum in het jaar 1862. Tentoonstellingen en het Orgelcon cours hebben ertoe bijgedragen de ver maardheid van Haarlem als stad van historische en culturele betekenis nog te vergroten. Met alle energie wordt gewerkt aan de voorbereiding van de festiviteiten, welke in aansluiting aan de in Heem stede te houden Floratentoonstelling 1953 vele duizenden bezoekers naar deze stad zullen trekken. Een en ander getuigt en ik zeg dit met zekere voldoening, ging de burge meester voort van het zelfbewustzijn, de durf en de voortvarendheid van de Haarlemse gemeenschap om in het be sef van haar culturele rijkdom en tra dities de vreemdeling een waardevol bezoek aan te bieden. Dit gepaard met de unieke ligging van Haarlem tussen het Spaarne en de duinenrand, welke door de ingezetenen zozeer gewaardeerd wordt, geeft de mogelijkheden om de vreemdeling ontspanning en vermaak te bieden en daardoor de welvaart van de ingezetenen te vergroten. Onze voldoening zij bescheiden, om dat er anderzijds nog vele en zwaar wegende zorgen voor het bestuur van deze stad bestaan. Er is geen reden tot een stemming van neerslachtigheid, maar veeleer tot de geest van onderne mingszin, die als van ouds een Hollandse karaktertrek is geweest. Wij kunnen met overtuiging zeggen, besloot mr. Cremers: .,Er is iets goeds verricht." Advertentie De stand der bevolking geeft in ver gelijking tot de jaarwisseling 1951-1952 een minimale teruggang te zien van 165.074 tot 164.963, zulks niettegenstaan de het getal der nieuw-geborenen, dat der overledenen met®ruim 1700 over treft. 2956 geboorten tegenover 1247 overledenen geeft een overschot van 1709. Daartegenover blijkt het cijfer van vertrek uit de gemeente, zijnde 8751, dat van vestiging in de gemeente n.l. 6931 met '1820 te overtreffen. Zulks is hoofd zakelijk te wijten aan emigratie en re- vacuatie. Het geboorte-overschot wordt derhalve overtroffen door het negatieve vestigingsoverschot. Advertentie b A et) cfc eb d) ch cfe> cis efc eb cis cis do ck cb eb cfe ch ch et eb cl) cla -6 -? -8 -8 -8 -8 -S -3 -e -8 -8 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 *8 -8 -8 -S -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 CJ3 CJ3 Cj3 Cj3 Cj3 t£> Cp Cj3 Cj3 Cp CjD C£> C£> C|3 Cj3 C|3 C|3 Cf) C£> C|3 C£> C Wij houden onze bekende van (aanv. half twee) tot en met In verband met ons EEUWFEEST zal deze opruiming een bijzonder karakter dragen. Zaterdag 10 Januari is de zaak de gehele dag GESLOTEN Complete woninginrichting Bartel,jorisstraat 1317 HAARLEM Cisteren herdacht de heer G. Geurtsen het feit, dat hij vijf en twintig jaar gele den verbonden werd aan ons bedrijf. Dit zilveren jubileum was aanleiding tot een hartelijke huldiging, waarbij zowel namens de directie en hoofdredactie als door verschillende collega's woorden van waardering en lof werden gesproken aan het adres van de jubilaris. In het bijzonder bleek men het werk van de heer Geurtsen als redacteur-opmaker hogelijk te waarderen, omdat hij zich steeds met groot plichtsgevoel van zijn verantwoordelijke taak kwijt. Geschenken mochten ook hier de dank een concrete vorm geven; mevrouw Geurtsen, die al evenzeer in de huldiging betrokken werd, ontvdng een fraai bouquet bloemen. De foto boven toont de jubilaris en zijn gezin temidden van de directie en hoofdredactie van de bladen van ons bedrijf. De C.O.V.-Haarlem geeft onder leiding van haar dirigent George Robert Don derdag 22 Januari een concert in het gemeentelijk Concertgebouw. Uitgevoerd zullen worden Requiem van Gabriel Fauré en Psaume XLVI van Florent Schmitt. Solisten zijn Erna Spoorenberg, sopraan en Emile Linssen, bas. De be geleiding is opgedragen aan de (ver sterkte) H.O.V. en de organist Piet Hal- sema. Advertentie Gen Cronjéstr. 62-64 hoek Kloosterstraat Haarlem - Tel. 11748 Advertentie Het raadslid mr. M. D. Proper heeft de Raad verzocht aan B. en W. te mogen vragen, of het juist is, dat krachtens een bericht 20 gerechtelijke uitzettingen in deze gemeente binnenkort zijn te verwachten. Welke maatregelen bereidt het college voor om te voorkomen, dat deze uitzet tingen splitsing en dakloosheid van ge zinnen ten gevolge hebben? Verdient het geen aanbeveling aan de bevoegde autoriteiten een extra-bouw volume te vragen om dergelijke uitzet tingen op te vangen? Zo vraagt hij daar na. Het bestuur der stichting „Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken" heeft het Provinciaal Bestuur verzocht het sub sidie voor 1952 op f 1000.— te stellen, zijn de het dubbele van het bedrag, dat voor gaande jaren is ontvangen. Het exploitatie tekort -is namelijk met f 2000.— gestegen, voornamelijk omdat thans gebleken is, dat verschillende sociale verzekeringswetten ook voor de school gelden. De Raad van Arbeid heeft eén vordering van f 1800. Ged. Staten stellen dan ook voor f 1000. bij t.e dragen, daar het Rijk en de gemeen ten Haarlem en Velsen ook willen helpen. Onder grote belangstelling hield gis teravond kapelaan Balestra voor de trouwe leden van de R.K. Commissie „De Vrije Tijd" een interessante cause rie over Fatima, welke werd geïllus- tieerd met prachtige lichtbeelden. Aan bet begin van deze avond sprak de heer A. G. van Luxemburg zijn vol doening uit over de goede opkomst. Op een vlotte wijze sprak kap. Bales tra over de gebeurtenissen in Fatima. Dat hij van het begin tot aan het einde zijn toehoorders had weten te boeien bewees wel het dankbare applaus aan het einde der causerie. Vrijdag 9 Januari '53, zal de heer A. Th. de Groot, chef van de Dreef-garage, 25 jaar in dienst zijn van Van Lenfc's automobielbedrijven te Heemstede. Er zal gelegenheid tot gelukwensen zijn van 3 tot 5 uur. Ged. Staten van Noordholland stellen voor dit jaar een bijdrage van f 15000.te geven aan de Stichting Kon. WiLhelmina-studie- fonds. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van de motorkotter Jodi- Anjo IJM 206 met dc motorlogger Jan KW 84 op Maandag 8 September 1952 bij het Westhoofd van de Vissershaven te IJmuiden. Het onderzoek naar deze aanvaring vond plaats ter openbare zit ting van 24 November 1952, in tegen woordigheid van de inspecteur voor de scheepvaart M. M. Merens. De Raad voor de Scheepvaart maakt geen aanmerking op de wijze van varen van de IJM 206. Dit vaartuig voer mei geringe snelheid onder de stuurboords- wal naar de Vissershaven. Het was beter geweest bij het naderen van de haven ingang een attentie-sein te geven, maar het nalaten ervan heeft geen invloed gehad op de aanvaring. Op de wijze van varen van de KW 84 heeft de Raad verschillende aanmerkin gen. Waar het de schipper bekend was, dat zijn schip moeilijk stuurde en soms plotseling uit zijn roer liep, deed hij zeer onvoorzichtig geen roerganger aan bet roer te zetten. Het uitvaren van de Vissershaven vergt zeer veel aandacht van degene, die met de navigatie is be last. De vaart van de KW 84 tijdens het varen door de haven was te groot. Dit kleine schip, voorzien van een 200 pk. motor, moet bij halve kracht belangrijk sneller hebben gelopen dan 3 a 4 mijl. Het was fout geen attentiesein te geven vóór het verlaten van de haven; vooral bij laag water is dit noodzakelijk, daar dan het uitzicht op kleine schepen wordt belemmerd door de hoge dijken. De Raad neemt niet aan. dat de KW 84 ter hoogte van het Oostelijk hoofd plot seling naar bakboord is gelopen. De af stand tot de IJM 206 zou dan nog wel zo groot zijn geweest, dat de KW 84 tij dig de vaart er uit had kunnen halen. Daar gedurende de Flora vele vreem delingen in Haarlem zullen verblijven hoeft de burgemeester besloten voor het tijdvak van 14 Maart tot en met 14 Mei 1953 het sluitingsuur van de tapperijen te bepalen op 2 uur des nachts. Gistermiddag constateerde men. dat perceel 21 aan de Korte Begijnenstraat, tekenen van verval begon te tonen. Er vielen brokstukken uit de muur, het geen een gevaar kon opleveren voor de voorbijgangers. Politie en Bouw- en Woningtoezicht togen derwaarts, ten einde een onderzoek in te stellen Ei- bleek echter nog geen gevaar te zijn voor directe instorting. Wel is men di rect begonnen met herstellingswerk. Bouw- en Woningtoezicht plaatste hek ken en lantaarns rond het perceel. Voorts houdt een surveillerende poli tieagent toezicht. Advertentie Zoals men zich nog zal herinneren kwam in December 1950 bij de raad van Haarlem het voorstel binnen, waarin gevraagd werd een crediet van 700.000.beschikbaar te stellen voor de aankoop van een watergas installatie alsook voor noodzakelijke ver bouwingen, uitbreidingen en wijzigingen. Door de raad werd het crediet verleend, terwijl de levering gegund werd aan een Engelse firma, die ook de installaties voor het Haarl. gasbedrijf in 1906 had geleverd. Twee jaar zijn er thans verlopen. De werkzaamheden zijn in een zodanig sta dium gekomen, dat naar alle waarschijnlijk heid reeds de volgende week de installatie kan gaan proefdraaien, terwijl ze in de loop van deze maand officieel in gebruik zal worden genomen, indien zich geen strubbelingen zullen voordoen. Als de vlag dan in top gaat, is het Haarlems gasbedrijf een installatie rijker geworden. die op snelle en economische wijze het gas op ogenblikken van het grootste verbruik kan leveren. 12 December vcvnd de bekendmaking plaats van het aantal luciferhoutjes waarmede de molen van de heer Huij- bens, welke bij het laatste maiiniers- concert te zien was, was gebouwd. Het juiste aantal bedroeg 17.830. Geen van allen die hebben meegeraden heeft het juiste aantal genoemd, waardoor de prij zen in volgorde van de opgegeven aan tallen door loting werd bepaald. De prijzen zulen aan de winnaars worden toegezonden. Door het beschikbaar stellen van de melen als raadobject en het raden zelf, werd ruim f 500 aan het Marine-Sanato- rium-Fonds afgedragen. Zeer waarschijnlijk heeft de KW 84 een hoek af willen steken en is daarvoor te dicht langs het Westelijk hoofd gevaren. Wegens genoemde fouten straft de Raad de schipper H. J. M. uit Katwijk aan Zee, door hem de bevoegdheid om als schipper op vissersvaartuigen te va ren te ontnemen voor de tjjd van één week. De inspecteur voor de scheep vaart had drie weken gevraagd. De Raad spreekt zijn grote waardering uit over het optreden van de motordrijver G. Hoek, die gekleed te water is gesprongen en de te water gevallen schipper Egger- mont zolang opgehouden heeft totdat hulp opdaagde. Vanmorgen om 10 uur is de ijsbaan aan de Kleverlaan voor het publiek opengesteld. Het ijs verkeert echter nog niet in die toestand, dat vanmiddag reeds wedstrijden zullen kunnen worden geor ganiseerd. De commissie zal vandaag een beslissing nemen of ook des avonds de ijsbaan geopend kan zijn. Het ijs in de openbare wateren is nog zeer slecht, zodat het zich begeven daar op als zeer roekeloos moet worden aan gemerkt. Een ieder zij dus gewaarschuwd. Ook de kleine waaghalsjes. De Haarlemse recherche heeft aange houden, als verdacht van verduistering in dienstbetrekking, de 37-jarige J. F. B. Gedurende een tijdsverloop van enige maanden heeft hij voor zijn patroon J. R.. bij wie hij als slagersknecht werk zaam was, gelden geïnd bij de klanten en deze niet afgedragen. Bij het verhoor deed hij voorkomen, dat de klanten nog niet betaald hadden. Het verduisterde bedrag is ruim f 580. De man is nu in gesloten. In een bijeenkomst met personeel en directie heeft de heer Kappers afscheid genomen van de Rotterdamse Boek- en Kunstdrukkerij. Vanaf 1938. toen het be drijf werd gevestigd aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, is de heer Kappers belast geweest met de leiding. Bij het bombardement in Mei 1940 werd het bedrijf geheel verwoest. Door aankoop van de drukkerij Erven Doosjes te Haarf lem werd het naar de Spaarnestad over gebracht. Met grote waardering hebben directie en personeel gewaagd van de werk kracht en de voortvarendheid van de heer Kappers, waarbij ook zijn bijzon dere verkoopcapaciteiten werden ge roemd. Het bedrijf heeft zich in de loop der jaren belangrijk uitgebreid en beschikt thans over een uitstekende outillage. Verschillende sprekers, ook uit het personeel, voerden het woord, terwijl de heer G. Henkes, mede-directeur, in een persoonlijk woord dankte voor de grote steun, die hij in zijn werk van de heer Kappers heeft mogen onder vinden Verschillende cadeaux werden aangeboden. In zijn afscheidswoord dankte de heer Kappers allen voor de medewerking, die hij in zo ruime mate had ondervonden, in het bijzonder ook van het personeel Donderdag 8 Januari om 8 uur zal scheidsrechter W. B. Ausum uit Dor drecht een lezing met lichtbeelden hou den voor jeugdleiders, getiteld „Spel regels in woord en beeld". De beelden zullen bestaan iiif een serie opnamen, welke door spr. zelf zijn bewerkt en voor de eerste maal in Haarlem op het doek worden gebracht. Zoals altijd vindt deze bijeenkomst plaats in de bovenzaal van Restaurant Brinkman, Houtplein. Wij herinneren de leden van „Geloof en Wetenschap" er aan. dat de lezing van pref. Paul Dibon Donderdagavond om 8 uur in de tuinzaal van het con certgebouw wordt gehouden. De rechtbank te Haarlem kleeft Dins dag 6 Januari 1953 geen faillissemen ten uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: A. E. van Rooyen, directeur van de N.V. van Oterendorp en Co., te Haarlem Kijkduinstraat 15. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. P. M. Hermans. Haarlem. C. J. Korsman, winkelier in ijzerwaren, handelende onder de naam Magazijn De Concurrent, te Beverwijk, Breestraat 17. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. Lambers, Haarlem, Advertentie Advertentie HAARLEM FILMS: Rembrandt: Prolongèert (Tweede week) „Limelight", Charles Chaplin. Toegang: alle leeft. Tijden: 2, 6.30, 9.15 uur. Palace: „Het barre Noorden". Stewart Granger. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (Tweede week) „Li melight", Charles Chaplin. Toegang: alle leeft. Tijden: 2, 6.30, 9.15 uur. Lido: „Mandy", Phyllis Calvert, Jack Hawkins Toegang: 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7, 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe". Dieter Bor- sche. Toeg alle leeft. Tijden: 2.15, 4.30, 7, 9.15 uur. Spaarne: „Wad-Bascomb". Wallace Beery. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15 u. Minerva: „De kampioen melkboer". Danny Kaye. Toegang: alle leeftijden. Dag. 2.30, 8J5 uur. Woensdag 7 Januari Gem. Concertgebouw: Concert door V.A.K.-Centrale, B uur. Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie: „Als het kindje binnenkomt", 8 uur. Donderdag 8 Januari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel: „De Waaier patience", 8 uur. Naar wij van het bestuur van de ijs- vereniging „De Volharding" vernamen, zal de ijsbaan hedenavond geopend zijn, ijs en weder dienende. De baan is m behoorlijke toestand en geheel verlicht, zodat men zonder gevaar zijn baantje kan trekken. Wedstrijden zijn er nog niet vastgesteld, doch het is wel zeker dat deze komen, wanneer het vriezend weer blijft. Vorig Opening slot 7/1 3% Nederl. 1948 9214 3l| pCt. Ned 1950 92% 3-314 Nederland 1947 93% 93% 3 eNd. 62-64 hel.-fac. 95% Inschr. GrtBk 48 3 pCt 94 Ned. Handel Mii eert. 14914 A.K.U. 152'i Van Berkels Patent 98)4 Calvê-Delft eert 118 Van Gelder 156% Kon. Hoogovens eert. 154)4 Unilever cert. 176% 176 Ned. Kabel 213 Philips 159% 158 Kon. Petroleum 309(4 308*4 ..Amsterdam" Rubber 76% 76 Va Holl. Amerika Ltin 126% Kon N. Stoomb. M 131% 131-% Ned Scheepv Unie 120 120 H.V.A. 8244 Deli M11 eert. 69% - t 160 ex-int. div. 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2