Oplichting gepleegd bij woningbemiddeling EX-RECLAMECHEF VOOR HET GERECHTSHOF Chefarine ,4" E HIT DO Haal koopjes Jersey en plastic ten van de vrouw dienste c s c r Achtergrond van afscheiding der specialisten O A R Zes maanden tegen makelaar geëist Clowns maakten reclame voor jenever maar hij inde het geld. Poging tot beroving in een auto naar. Trein op autobus Griep?Chefarine„4" doet wonderen! MAAR MET OVERLEG Mossadeq krijgt het vertrouwen K. 'N J J N I J I WOENSDAG 7 JANUARI 1953 PAGINA 4 Churchil] ontmoet Foster Dulles Socialistisch congres voor Z.O.Azië -■ v m I CS Twee jaar geëist Verduistering Bedreiging met mes Overweg niet gesloten Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n doet wonderen t Nieuwe technische dollarhulp aan Indonesië CONFLICT ZIEKENFONDSEN EN SPECIALISTEN Syngman Rhee bezoekt Japans Premier i H Plasfic tijdperk A mMmms«Wis*»»*- Leren smocken y g|g||g$| Illg» ISI» ,.>m zmiïm Geef ons „gewone" Veroudering bevolking vraag! meer verpleegsters vrouwen Organisatie Ramcke „Klinkklare onzin' zegt Bonn Pleidooi voor eenheid (Van onze verslaggever) „Treurig" noemde de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren de gang van zaken bij het Hilversumse gemeentelijk bureau voor volkshuisves ting toen een makelaar uit Hilversum, verdacht van oplichting van 700 „sleu- telgeld" terechtstond. Tegen deze make laar werd zes maanden gevangenisstraf geëist. De verdediger, mr. K. Beks uit Hilversum, betoogde echter dat er niets onregelmatigs is gebeurd en vroeg vrij spraak. Deze rechtszaak is een uitvloeisel van een gerechtelijk onderzoek, dat ingesteld is naar het optreden van enige ambte naren van genoemd bureau inzake het aannemen van „steekpenningen", maar bij dit onderzoek is niets strafbaars ge bleken? Niettemin zou de vrouw van verdachte toen zij bemiddelde voor de huisvesting van een Hilversums gezin, dat geen officieel toegestane woonruim te bezat en clandestien woonde, tegen over dit gezin hebben laten doorsche meren dat zij geld nodig zou hebben om iets bij het genoemde bureau te kunnen bereiken. Officieel heette het dat dit geld nodig was om meubelen te kopen van iemand, die ging emigreren en die zich dan tegenover het gemeentelijk bureau verbond om van zijn woonruimte af te zien ten behoeve van dit gezin. De gang van zaken was als volgt: het gezin had al eens meubelen overgeno men van iemand, die het woonruimte ter beschikking stelde. Het woonde ech ter zonder woonvergunning en moest in 1950 de woning verlaten. Verdachte en zijn vrouw hebben daarop toegezegd, dat zij voor nieuwe woonruimte en een officiële vergunning zouden zorgen en dat is ook inderdaad gebeurd. Daarvoor vroeg verdachte f700 en dat geld was nodig, behalve als beloning voor bemid deling voor verdachte, ook voor de aan koop van meubels van een adspirant- emigrant, die daarvoor zijn woning ter beschikking stelde. Een en ander geschiedde in overleg en met goedkeuring van het betrokken ge meentelijk bureau. Verdachte ontkende ten stelligste dat hij steekpenningen zou hebben gegeven aan ambtenaren en hield vol dat het geld was betaald aan de ad- spirant-emigrant. De president en ook de rechters oefenden scherpe critiek uit op het feit dat het gemeentelijk bureau zich met dit „sleutelgeld", zoals de president het karakteriseerde, bemoeide en ook dat de woonvergunning niet aan de ge gadigde maar aan diens makelaar wordt gezonden. „Het is daar een treurige boel in Hilversum", aldus de president De Officier van Justitie zeide dat ver dachte misbruik heeft gemaakt van de woningnood. Niet bewezen kan worden dat verdachte inderdaad een deel van het geld heeft besteed voor de aankoop van de meubelen van de adspirant-emi- grant. Verdachte en zijn vrouw hebben het doen voorkomen alsof ze het geld nodig hadden om iets bij het gemeente bureau te kunnen bereiken- Bij onderzoek is echter gebleken dat aan dit bureau geen geld is betaald, be halve dan een klein bedrag aan leges. De Officier concludeerde hieruit dat er oplichting is gepleegd en eiste zes maan den gevangenisstraf. De verdediger mr Beks, zette uiteen dat de woningnood in Hilversum groter is dan elders en dat het gemeentebestuur blij is als door vertrek van emigranten woningen vrijkomen. Degenen die zor- Churchill zal hedenavond wederom be sprekingen voeren met de aanstaande mi nister van Buitenlandse Zaken van de V.S.. Dulles, en de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur te Londen, Aldrich. Aan deze besprekingen wordt te New York zeer veel betekenis gehecht, omdat men vermoedt, dat Churchill probeert het per soonlijk contact tussen de leidende politici in de V.S. en. Groot-Brittannië te herstel len zoals dat tussen Churchill en Roosevelt tijdens de oorlog bestond. Tijdens de eerste bijeenkomst van de socialistische conferentie, die gisteren te Rangon geopend is, heeft de vorzit- ter, Oe Ba Swe, minister van Defensie van Burma, de oprichting van een on derling adviesbureau bepleit, dat echter niet in het vaarwater van de socialisti sche internationale zou mogen komen Een van de meest vooraanstaande gasten op deze conferentie is Glemeni Attlee, gewezen Brits Premier en voor zitter van de Engelse Labour-partij. gen dat emigranten kunnen vertrekken door b.v. meubels over te nemen, krijgen dan voorkeur voor de woning van de emigrant. De verdediger achtte dit „helemaal niet onregelmatig". Het vloeit z.i. voort uit de grote woningnood. Het is ook hier gebeurd, en de verdediger ontkende dat hier oplichting is gepleegd, al kan dan niet bewezen worden dat verdachte inderdaad geld heeft gegeven voor de meubels van de adspirant-emi- grant. Maar verdachte is al vele jaren makelaar en nooit veroordeeld. Hij zal zich niet tot verkeerde practijken lenen. Mr. Beks pleitte daarom vrijspraak. Uitspraak 20 Januari. V - - i:. Reeds op 25 November behandelde het hof deze appèl-zaak doch toen werd ze aangehouden, opdat enkele nieuwe getuigen zouden kunnen worden ge hoord. Aanvankelijk meende de directeur van het circus, de heer J. K. M. Mul lens, dat de beloning voor de gemaakte reclame slechts uit enkele flessen jene ver bestond. Dit verklaarde hij althans als getuige. Toen hem later bleek, dat er veel geld aan verdiend werd, eiste hij zijn eigen deel op. verklaarden de vroegere administra teur van het circus en een der beide clowns, een Belg, die speciaal uit Brus sel voor deze zitting was overgekomen, dat het inderdaad de taak van verdach te was geld te innen. In tegenstelling tot de Procureur- Generaal achtte de verdediger, mr. F. van Ravenswaay verdachte onschuldig. (Van onze Utrechtse correspondent) Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse Rechtbank Dinsdag tegen de 43-jarige werktuigkun dige J. K. uit Bussum, die wegens be dreiging met een pistool, met het oog merk iemand een geldbedrag te ont nemen, moest terechtstaan. Verdachte, die al maanden onder de druk van financiële moeilijkheden leef de. ging op de avond van de 13e No vember in het bezit van een revolver naar de automarkt te Utrecht, waar hij onderhandelingen aanknoopte met G. V. uit Nijmegen, van wie hij na enig marchanderen een auto kocht voor de prijs van f 2200, op conditie, dat met het voertuig een proefritje zou worden gemaakt. Tijdens deze proefrit trachtte de aspirant-koper zich van het voertuig meester te maken. Na een korte strijd, waarbij verscheidene revolverschoten werden gelost, gelukte het de autobe zitter zijn aanvaller het vuurwapen te ontrukken. Laatstgenoemde remde plot seling uit alle macht, waardoor de eige naar van de wagen in de cabine voor over viel. Van deze omstandigheid maakte de aanrander gebruik uit de wagen te vluchten in het aangrenzende weiland. De politie uit Jutphaas wist met be hulp van de politie te Bussum de dader achter slot en grendel te zetten. Ter zitting van de Utrechtse Recht bank gaf verdachte het hem ten laste gelegde volledig toe. Het over hem uitgebrachte rapport schetste de ver dachte als een gunstig bekend staand persoon, die tijdens zijn verblijf in Indonesië behoorlijke functies nad bekleed en die na zijn repatriëring in een impasse was geraakt. Toch acht te de officier van Justitie het feit te ernstig voor een gecombineerde straf, zoals het rapport voorstelde, en re- quireerde als bovenvermeld. De verdediger, mr. Peppelenbosch, wees op de moeilijke situatie, waarin zijn cliënt tijdens de bezetting in Indo nesië had geleefd en pleitte voor een gecombineerde straf met toezicht. Uitspraak 20 Januari. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem. 9.00 prot. pr., 9.15 omroepkoor, 9.25 huisvrouw. 9.35 gram., 10.35 Ik weet wat u niet weet, 10.50 kleuters, 11.00 kamerorkest, 11.45 voordracht, 12.00 zang en plano. 12.25 In 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws. 13.15 gram.. 13.20 Metropole orkest. 14.00 hoorspel. 14.40 gitaar, 15.00 zieken. 16.00 gram., 16.15 Van Pepita's en Mantilla's, 16.30 gram.. 16.45 Jeugd, 17.30 militair vraaggesprek, 17.40 gram 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws,, 18.15 sport. 18.25 gevar. muz, 18.55 gram., 19.00 brief uit Londen, 19.05 discogram, 19.40 rondetafelparlem., 20.00 nieuws, 20.05 rede dr. W. Drees. 20.15 gram., 20.20 Concertgebouwork 21.00 hoorspel, 22.25 gevar. muziek. 22.50 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 gram. HILVERSUM n, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gymn.. 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 9.00 vrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram.. 10.03 idem. 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram 11.50 causerie, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12 55 zonnewijzer. 13.00 nieuws. 13.20 gram., 13.35 piano. NCRV14.00 Promenade-or kest. 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.35 ka- mermuz., 16.00 prot. pr.. 16 30 gram.. 17.00 jeugd. 17.30 piano. 17.40 voordracht, 18.00 kamermuz., 18.35 causerie, 18.45 muziek, 19.00 nieuws. 19.30 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 gevar progr., 21.45 Vragen aan voorbijgangers, 22 15 piano, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. BBC IN HET NEDERLANDS. 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws; Commen taar; Engelse literatuurgeschiedenis. ENGELAND. BBC. Home service 330 m.: 15.00 orkest. 19.35 lichte muz., 20.30 Instrumentaal trio. BBC, light progr.. 1500 en 247 ra.: 12.15 gevar. muz.. 13.00 dansmuz., 13.45 BBC Northern Orchestra, 16.45 lichte muziek. 18.15 variété-orkest, 23.20 dans muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 orkest, 13.25 lichte muz., 14.15 amusem.muz.. 15.00 gevar. muz., J5.50 dansmuz.. 19.45 lichte muz., 22.10 amusem muz.. 22.30 solistenconc.. 23 15 moderne muziek, 0.30 lichte muziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 13.20 orkest, 16.40 moderne muz., 19.01 balletmuz.. 20.00 orkest. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 Engelse les 14.30 Franse les. 14.45 Figaros Hochzeit. opera. 22.15 strijkkwartet. 484 m.: 12.05 orkest, 14.30 orkest. 16.00 orkestconcert. 19.00 orkest, 22.10 lichte muziek. De directeur, zo zeide hij, had van de f 540. die in Amsterdam aan reclame waren verdiend, f 210 ontvangen, het deel, waarop hij aanspraak had ge maakt. Hoe kon nu verduistering ten nadele van de directeur ten laste wor den gelegd? Of de clowns hun volle aandeel ook hadden ontvangen, werd ter zitting niet helemaal duidelijk. Tegen een 53-jarige agent-commission- nair uit Amsterdam heeft de Officier van Justitie by de Amsterdamse recht bank gisteren terzake van verduiste ring in dienstbetrekking zes maanden gevangenisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij van Maart 1951 tot Mei 1952 f 6.612,94 had verduisterd ten nadele van een groothandel in vis te Vlaardingen. Verdachte erkende de feiten, doch zei, dat hü de gelden, die hij bij cliënten had geïnd, had gebruikt, omdat hij van de provisie van 5 procent niet in zijn levensonderhoud kon voorzien. Nadat de rechtbank in de raadkamer was geweest deelde de president mede. dat van het aanvankelijk voornemen om verdachte in hechtenis te nemen was afgezien, omdat de verdachte nog nim mer met de strafrechter in aanraking is geweest en het feit reeds geruime tyd geleden is gepleegd. De raadsman verzocht clementie. Uit spraak 20 Januari. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 46-jarige fabrieksarbeider uit Weesperkarspel. die een aannemer met een mes had bedreigd, en beledi gende uitlatingen aan het adres van een collega had geuit, veroordeeld tot f 40, boete subsidiair 20 dagen. De fabrieksarbeider had op 16 October 1.1. de aannemer, die naar zijn mening een reparatie aan zijn woning te lang had uitgesteld, met een mes bedreigd. Hij was die dag onder invloed var sterke drank geweest. De electrische trein van 9.34 uit Zwolle naar Groningen is Dinsdagmorgen even buiten Zwolle op een bewaakte niet geslo ten overweg in aanrijding gekomen met een autobus van de autobusondememing Salland. De vijf inzittenden van de bus liepen enkele schrammen op. De chauf feur werd licht gewond, doch kon na geneeskundige behandeling de dienst hervatten. De autobus werd van achteren beschadigd, doch is op eigen kracht weg gereden. Het treinstel dat van voren be schadigd werd is uit de dienst genomen. De reizigers werden met een volgende trein in de richting Groningen vervoerd. Advertentie De Indonesische ambassadeur in de Ver. Staten, mr. Sastroamidjojo heeft verklaard-, dat, naar verwacht wordt, de Indonesische regering deze maand met de Ver. Staten een nieuwe over eenkomst inzake buitenlandse hulpver lening zal sluiten. Volgens deze over eenkomst zou Indenesië in de periode van Januari tot 1 Juli 1953 vijf tot zes millioen dollars voor technische hulp ontvangen. Zoals reeds werd bericht is er in het Zuiden des lands, met name in Tilburg, verzet gerezen van de zijde der artsen specialisten tegen de progressieve kor ting. door de ziekenfondsen ingevolge een gesloten overeenkomst op hun honoraria toegepast. De specialisten zien hierdoor hun status als beoefenaars van een vrij beroep in gevaar gebracht. Hieronder volgen enige nadere infor maties van een deskundig medewerker: Tot goed begrip van de afscheiding van een 300 specialisten diene het vol gende: In 1949 is er een nieuw tarief inge steld door de betrokken partijen, n.l! het Landelijk Specialisten Verbond (L.S.V.) en het Centraal Overleg Zie kenfondsen. (C.O.Z.). Dit nieuwe tarief kwam voor de specialisten min of meer als een verrassing tot stand, en het bleek dan ook, dat een aantal het met dit tarief niet eens was, in het bijzon der niet met de progressieve korting. Deze hield in, dat de specialist de eerste f 15.000 onverminderd zou ontvangen dat er op de volgende f 5.000 5 pet. zou gekort worden, op de daarop volgende f 5.000 10 pet. zou gekort worden, daar na 15 pet. enz. Die grote specialisten praktijken worden bijna steeds in zie kenhuizen uitgeoefend: de ziekenhuizen hebben weer contracten met die specia listen over de zittingslokalen, gebruik van laboratorium, uitlening van ver plegend personeel en van assistenten enz. enz. Maar iedereen begrijpt, dat er op de kosten van laboratorium, op de salarissen der assistenten enz. niet door de specialist gekort wordt, wanneer de praktijk groot is, zodat de specialist daarbij belangrijke schade lijdt. Dit verdroot deze specialisten te meer omdat andere categorieën van deelne mers (apothekers en huisartsen) niet een dergelijk plafond hebben. Er is dan ook in de L.S.V. heel wat over gepraat, maar de tegenstanders der aangenomen regeling konden geen meerderheid vin den, misschien omdat de niet-belang- hebbenden talrijker waren immers het geld uit de progressieve korting komt aan het algemene tarief ten goede en in elk geval, omdat het bestuur en de Maatschappij tot Bevordering dei Geneeskunst allen tot eenheid aanspoor den. De minderheid is toen uit de L.S.V, getreden en heeft zich, overeenkomstig bet reglement, nog een half jaar aan het tarief moeten houden. Deze termijn was begin October verstreken; de min derheid heeft de laatste drie maanden zich nog aan het tarief gehouden: maar het overleg is in die drie maanden niet verder gekomen. De nieuwe vereniging der afgescheiden specialisten (N.V.V.S 1 heeft een economisch onderzoek door de Hogescholen van Tilburg en Rotter dam voorgesteld: dit voorstel is tot dus verre niet aangenomen. De N.V.V.S. heeft toen voorgesteld; doorwerken voor het ziekenfonds tegen ongekort tarief ófwel betaling per ver richting ófwel de patiënt zelf laten be talen. Het eerste voorstel is niet aange nomen: de specialisten, geen contract meer hebbend, laten nu dus de patiën ten betalen, die op hun beurt weer dooi de ziekenfondsen betaald moeten wor den. De regeringsverklaring is zeer snel ge somen. Zij spreekt over hoger tarief, de specialisten spreken van ongekort ta rief. Zij zegt, dat de ziekenfondsen alles in het werk gesteld hebben, om tot overeenstemming te geraken, en voegt er meteen bij, dat er niets méér be taald kan worden. Wij hopen dat het Rijk niet ai te moedig zal zijn tegen over deze kleine groep. Het gehele ge val is betreurenswaardig: het is jammer dat een onpartijdig economisch onder zoek hier nog geen licht heeft kunnen ontsteken over de billijkheid van de houdingen der partijen. Dr. Th. H. SCHLICHTING President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft gisteren tijdens zijn be zoek aan Japan een langdurig onder houd gehad met Premier Josjida van Japan over de hervatting van de vre desonderhandelingen tussen beide lan den, die in April van het vorig jaar werden afgebroken. De besprekingen vonden plaats ten huize van de Amerikaanse bevelhebber in het Verre Oosten, generaal Mark Clark. Men neemt aan, dat de beide staatslieden gesproken hebben ovei het Japanse visserij-recht in de Ko reaanse wateren en de restitutie van Japans bezit in Zuid-Korea. Dit zijn n.l. de geschillen, waarop in April 1952 de onderhandelingen zijn vastgelopen. Nu de winkels en waren huizen weer prijken met enorme platen, die in schreeu wende letters de argeloze vrouwen toeroepen, dat het uitverkoop is en dat er spot koopjes te halen zijn, is het meer dan ooit tijd, op onze hoede te zijn. Wat immers is gevaarlijker voor onze niet al te best gevulde portemon- naie? En wie heeft na al die feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar nog een dikke beurs? En wat is bovendien verleidelijker dan al die de monstratief doorgestreepte prijzen, die ons proberen te overtuigen van het voordeel, dat we onszelf doen door nu te kopen. Wie met overleg te werk gaat, kan inderdaad in deze tijd zich zelf wel eens be voordelen. Op de eerste, plaats moeten we er dan voor zorgen, dat we niets ko pen, dat we niet nodig heb ben of dat we niet kunnen gebruiken. Als u echter al een hele tijd een japonnetje nodig hebt, maar tot nu toe de koop steeds hebt uitge steld, omdat, er telkens weer andere dingen waren, die dringender om voorziening vroegen, dan kunt u nu mis schien goed en voordelig sla gen. Let nu echter goed op. Als u verstandig bent, laat u zich niet verleiden door dat wel snoezige en kwalitatief ook uitstekende, maar hyper- modieuze toiletje. De kans is n.l. erg groot, dat het u, als u het een paar keer gedra gen hebt, verveelt. Boven dien is zo'n buitenissig- heidje veel sneller „ouder wets" dan een eenvoudig ja ponnetje in effen tint. De meesten moeten nu eenmaal te lang met hun kleren toe, dan dat we ons kunnen ver oorloven al te exclusieve dingen te dragen. Het is erg verleidelijk om juist nu dat koopje van een winterjas mee te pikken, dat ons bovendien erg goed olijkt te staan. Laten we ech ter niet uit het oog verlie zen, dat deze mantel ons zorgvuldig opgebouwde „kleurschema" in de war stuurt. Deze bruine mantel immers is gevoegelijk niet te combineren met de zwarte schoenen en het bordeaux rode hoedje, die we enige maanden geleden pas heb ben aangeschaft. Ook onze tas moet in overeenstemming zijn met de rest van onze kleding. Als onze enige brui ne tas al kale kanten ver toont, zullen we die toch ook weer niet graag bij de nieu we jas meenemen. Dus: af zien van dit koopje en, zo nodig, proberen iets goeds te vinden, dat meer in overeen stemming is met de rest van onze garderobe. Wat wij hier van dames kleding hebben geschreven, geldt in zekere zin evenzeer voor huishoudelijke voor werpen. Als ons daagse ser vies aanvulling behoeft, kunnen we misschien met de opruiming wel eens wat res tanten kopen, die, hoewel niet precies gelijk, toch heel goed te combineren zijn met onze bezittingen, zodat onze tafel er dan nog verzorgd uitziet. Kopen we echter bij modern aardewerk een aan vulling van gebloemd porse lein, dan zitten we elke dag met een rommelige en dus ongezellige tafel. De uitverkoop kan ons inderdaad voordeel brengen, maar dan wordt er van ons wel overleg en beleid ge vraagd. f Jet is geen wonder, dat de modistes op het soe- r~1 pele, voegzame jersey zijn aangevallen om het in zachte lijnen te plooien rond de hoofden van de vrouwen, die met een nieuw hoedje altijd weer een n'ieuw gezicht zoeken. De moderne kleine kapjes, die ze er van maken, zijn zeer flatteus en zeer vrouwelijk, en ze hebben bijna iets klassieks, want ze herinneren veel malen aan de hoofdbedekking en de gelaats-omlijsting, die de vrouwen in vroeger eeuwen ook binnenshuis droegen als waardige bekroning van haar statige kledij. Er ontwikkelt zich in de mode, ondanks alle excessen, een klassiek vrouwelijke lijn en het kor> niet uitblijven of de hoedenmode zoekt die te volgen. Aan het jersey kapje van de foto ziet men, hoe de bijeengenomen ruimte de lijn van het achterhoofd accen tueert. Sommige van die kapjes eindigen achter in lange afhangende franje of een grote pompon of een platte knoop, die als het ware de chignon imiteert. Wanneer de plooiing meer naar de kroon van het hoofd is gedrapeerd, eindigt die soms in een lange slip van het' materiaal, wat vooral bij zijden jersey doet denken aan de middeleeuwse „hennin", de lange puntige kap, waarvan een vluchtige sluier afhing. Daar gaan de jongste Parijse hoedjes van Albouy naar toe. Van de punt op het achterhoofd laat hij ijle sluiertjes fladderen. De kleuren van deze jersey-materialen zijn prachtig gloedvol, het rood van bloemen, die gloeien in de zon, en het diepe pervanche-blauw van ramen in een oude cathedraal. Op het geel lijkt de zon te schijnen. De angora-jersey „sets", hoedje ere shawl in felle, frisse kleu ren, die voor de Kerst in onze etalages stonden, zijn daaruit weggevlogen. Maar ook werden en worden er al strohoedjes gekocht. Die horen volgens traditie vóór Kerstmis in de etalages te staan als primeurs, die dan in Januari even door de uitverkoop opzij worden gedron gen. Overigens is het. eerlijk gezegd, volstrekt dwaas om nu al te willen pronken met een strohoedje, want we zijn in het hartje van de winter en door zozeer, uit een zeker snobisme, vooruit te willen lopen op de seizoenen, gaat de kleding haar eigenlijke Zin verliezen. Dat vooruit lopen op de mode wordt steeds sterker, omdat door de groeiende publiciteit de mgde-geheimen voor het komend seizoen in de tijd, dat ze nog in knop moesten zijn, al in volle bloei staan. "4- - m ..Vw.t.'/vr Plastic in plaats van textiel is makkelijk, omdat het zich zo braaf laat schoonmaken, maar het heeft ook iets afschuwelijk koels en onvriendelijks, het heeft geen ziel en geen individualiteit, het is en blijft een stuk massa. Elke maal tijd smaakt dan ook per se beter van een textiel dan van een plas tic tafelkleed. Maar zoals gezegd, plastic heeft een streep vóór, want het heeft geen eisen. De doorzich tige plastic schortjes, allerliefst met een klein trillertje, zijn ook om die reden, zeer aantrekkelijk, maar ze hebben hun nadelen. Ze scheuren gauw en men kan er nimmer een vochtige hand aan kwijt en dat gebaar langs de schort is de huisvrouw dierbaar. Een schort of voorschoot moet nat kunnen opslurpen en niet ai te glad en koud zijn, met name bij al die baby-bezigheden die men onder het begrip bakeren kan samenvatten. Speciaal voor dat doei heeft een inventieve hand werkster schortjes vervaardigd voor een bazaar, die aan de ene zijde van wit genopt plastic zijn en aan de andere kant van pastel- kleurige badstof. De twee materia len zijn tegen elkaar aan geknoopt met het oog op het onderhoud. Aan beide kanten heeft de dubbele schort een zak. Het is altijd weer: het ei van Columbus. Men moet maar op het idee komen. In de loop der eeuwen zullen waarschijnlijk wel verschillende handwerk-technieken door vrouwen mee in het graf genomen zijn. Maar gelukkig is het smocken, dat men in de dertiende eeuw al kende, voor ons bewaard. De naam duidt al aan. dat deze bekoorlijke elastische plooit jes-versiering uit Engeland stamt. De Britse vrouwen versier den er vroeger de wijde hemden mee, die de mannen op het land Bij dit. Weense pakje worden een blouse en kapje ge- dragen van ivoor witte jersey. V 'Wffim. droegen. Tegenwoordig is het smockwerk de klassieke versiering voor kinderjurkjes en soms ook voor blouses. Voor wie zich de kunst van het smocken eigen wil maken is er een serieuze handlei ding onder die naam verschenen met duidelijke illustraties van Cathrien J. W. Leupen, lerares aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. (Uitg. Dili- gentia) Met deze wegwijzer zal ieder zich de moeilijke techniek kunnen eigen maken van een der mooiste vormen om ruimte in stof sierlijk te verwerken. Bond van Plattelandsvrouwen in 1951 in ons land hield, werden de practische, draagbare kleren ge toond door ongemaniereerde vrij willigsters. Dat is eerlijker, want het leven is nu eenmaal geen show. Al zoeken de couturiers krampach tig om de droom vast te houden. Er komen hoe langer hoe meer protesten over de supra wezens, die op modeshows kleren tonen, welke geacht worden draagbaar te zijn voor de doorsnee vrouw. Het mag dan al een aardig kijkspel zijn om hyperslanke en exotisch opgemaak te vrouwen te zien voorbij wandelen in modieuze kleren, die ze ongeloof lijk hooghartig weten te dragen, de doorsnee vrouw in Engeland onder anderen klaagt, dat ze daar, voor eigen gebruik, zo weinig aan heeft. Met name komt die klacht uit de provincie, waar de vrouw practised is gebleven en minder besmet is door snobisme. Een groot modehuis in de Engelse provincie is er dan ook toe over gegaan om de getrain de mannequins af te schaffen en kleren te laten zien op „gewone" vrouwen, dié natuurlijk gepropor tioneerd zijn en zich natuurlijk be wegen. Helemaal nieuw is dat eigenlijk niet, want onder anderen op de reizende modeshow, die de Door de goede gezondheidszorg in ons land veroudert de bevolking. Ongeveer 8 pet. van het Nederland se volk is thans 65 jaar of ouder Gebleken is echter, dat de ouderen veel meer medische hulp nodig heb ben dan de jongeren, onder anderen dat de bejaarden tweemaal zo vaak de hulp van een arts inroepen als zij die jonger zijn. Mannen en vrou wen boven de vijf en zestig hebben viermaal zo veel ziekenhuisgevallen als de categorieën daaronder. On geveer een kwart van het aantal ziekenhuisbedden moet dan ook voor deze groep .gereserveerd wor den. En dit aantal zal zeer zeker toenemen. Maar dientengevolge neemt ook de relatieve behoefte aan verpleegsters toe, terwijl de groepen, waaruit de verpleegsters voortkomen, niet in dezelfde ver houding groter zijn geworden. Hier door wordt, volgens een uitvoerig exposé in „Ons Ziekenhuis" over de invloed van de ontwikkeling der Medische Wetenschap op het Zie kenhuis, voor een deel het tekort verklaard aan verpleegsters, waar men in alle landen (want overal doet de veroudering der bevolking zich voor) mee te kampen heeft. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Justitie heeft Dinsdag middag berichten, die gisteren in een Nederlands ochtendblad zijn verschenen, dat de ontvluchting van de 7 Nederlandse oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Breda georganiseerd zou zyn door een grote neo-nazistische organisatie onder leiding van de voormalige generaal der parachutisten Bernhard Ramcke, „klink klare onzin" genoemd. Zowel het ministerie van Justitie als het bureau voor de Nationale Veiligheid te Keulen had onderzocht, wie by de ontvluchting de personen achter de schermen waren. „Wy zyn er van overtuigd, dat de ze ven oorlogsmisdadigers vrienden en hel pers in Duitsland hebben, maar er zit geen grote invloedrüke organisatie ach ter", aldus de woordvoerder, die hieraan toevoegde, dat zyn ministerie het op prps zou stellen, van het betrokken Ne derlandse dagblad het materiaal over de beweerde neo-nazistische organisatie' te ontvangen. „Dan zouden wy deze snel onschadeiyk kunnen maken indien zy bestaat". De voormalige Duitse parachutisten- generaal Ramcke heeft, naar A. P. uit Hamburg meldt, de berichten in de Am sterdamse pers, volgens welke hij een neo-nazistische organisatie zou leiden, die zeven Nederlandse oorlogsmisdadi gers uit de gevangenis heeft helpen ontsnappen, „belachelijke fantasie" ge noemd, „die ten doel heeft de openbare mening te vergiftigen". t Premier Mossadeq van Perzië heeft gisteren in de Majlis het vertrouwen der afgevaardigden gekregen. Slechts één der 65 volksvertegenwoordigers onthield zich van stemming. De anderen waren allen vóór. In tegenstelling tot de ver wachting verliep de zitting rustig. Maandagavond had Mossadeq een radiorede gehouden, waarin hij ver klaarde dat zekere buitenlandse elemen ten de laatste weken gepoogd hadden de regering te verzwakken. Om deze reden wenste hij de volksvertegenwoor diging de vertrouwenskwestie te stellen Teneinde de stemming reeds te zijnen gunste te beïnvloeden verklaarde hij, dat bij dit votum zou blijken welke afge vaardigden verantwoordelijk zijn voor de onenigheid in het land op dit „deli cate ogenblik". Mossadeq was van mening dat de afgevaardigden, die Maandag een wet indienden om hem de handen te bin den, indien hij zou trachten de huidige Majlis te paralyseren of uit te scha kelen, de Britse propagandisten een voorwendsel hebben verschaft om te beweren dat het verenigde binnen landse front van Iran verbroken was en dat de Majlis niet langer het ver trouwen in de regering heeft. Mossadeq zei, dat de regering in de afgelopen weken „de onbeperkte acti viteit van gevaarlijke door het buiten land geïnspireerde elementen" had ge zien, die onder de dekmantel van „anarchie en nieuwe wanordelijkhe den", opnieuw trachtten Iran te ver pletteren „en opnieuw te brengen onder de heerschappij en de slavernij van buitenlanders". De Premier besloot zijn rede van twin tig minuten met de aankondiging „dat als beloning voor het incident van Zon dag de regering gedwongen is in de Majlis de vertrouwenskwestie te stellen zodat zij die verantwoordelijk zijn voor de toekomstige gebeurtenissen door het land gekend zullen worden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4