René Mayer formateur Gaullisten stemmen vóór, maar zitten op de wip Bic de Noorman: TC IHEEt DIK IHIEKUU Overbezetting moet worden bestreden Zaak-Vrijman nadert einde Het niet-toelaten in Nederland van Indon. communisten Geen belediging voor Indonesië Reeds op de eerste dag felle strijd I (scheepvaartbericrten) Een reeks waarschuwingen Vestigingswet Bedrijven Balans te gunstig voorgesteld Binnenkort conclusie in Senaat Antwoord aan Pellenaars Dr. Euwe wint van Füster Intern, studenten sporttournooi DAMPO bij WOENSDAG 7 JANUARI 1953 PAGINA 5 5 Bromfiets of motor? IVeer boete geëist voor be rijder van „snelbrommer" Behoefte-element in de wet niet gewenst Vier maanden wegens valsheid in geschrifte Inlichtingen aan fiscale recherche Proefproces van bank Deelneming Schoenen- beurs Katholieke Illustratie Van Comité Ronde van Nederland T af el tennis Harangozo kampioen heren enkelspel Hoogoven- Schaaktournooi Monte Carlo-rijders oefenen te Zandvoort Oostelijk hockey-elftal Nederlandse successen zwemmen Sir Norman Brookes wil „open" tennistournooien Sportflitsen Nederlandse ruiterploeg naar Berlijn 8 s De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht met 389 tegen 205 stemmen de radicaal-socialist René Mayer als kabinetsformateur aanvaard. De partij van de Gaulle stemde in grote meerderheid vóór zijn investituur. Het is de eerste keer, dat de Gaullisten zich hebben aangesloten bij het regeringsbloc. Bet was even over vier gistermiddag, toen Mayer de Nationale Vergadering de arena, zoals de scheidende Premier Pinay de Assemblée heeft genoemd betrad °m zijn investituur-rede uit te spreken. Tijdens deze rede ontvouwde hi) zijn plan nen, die vooral betrekking hadden op de vraagstukken van economische en finan ciële aard, waarvoor Frankrijk zich geplaatst ziet en op het plan tot vorming van een Europees leger. Mayer begon zijn rede met de waar schuwing, dat Frankrijk het gevaar loopt buiten de internationale politiek Behouden te worden wanneer het niet spoedig een stabiel kabinet krijgt en verzocht daarom de rechtse centrum- Partijen hun geschillen bij te leggen. Voorts deelde hij mede, dat hij wanneer hij de investituur verkreeg zo spoedig hogelijk de begroting voor het lopende laar aanvaard wenste te zien en stelde voor, de door de vorige regering voor ziene tachtig tot honderd milliard francs voor de burgerlijke en militaire uitga ven, te bevriezen. Over de verdeling van deze bedragen liet hij zich niet uit. Ter versteviging van de economische positie van het land diende de export - aldus Mayer - met alle ten dienste staande middelen te worden gestimu leerd. Voor de landbouw moet er een nieuw investeringsprogram komen. Hij verzocht de vergadering om een Woningbouwprogram voor vijf jaar. Ook achtte Mayer de tijd gekomen voor een algemene bespreking van de wereldtoestand door de geallieerden vooral nu in de Verenigde Staten een nieuwe regering aan het bewind komt. Frankrijk zou er dan op wijzen, dat ernstige moeilijkheden onder (je vrije fanden zouden ontstaan, als zij in Eu- r°pa, Afrika en het Verre Oosten een verschillend beleid volgden. Hij kon digde aan in Februari naar Washing ton te zullen gaan, wanneer hij er in zou slagen een regering te vormen. De Europese politiek van Frankrijk zal ongewijzigd blijven. Daarom zal de nieuwe regering zo spoedig mogelijk het E.D.G.-verdrag en het Vredescon- tract van Bonn aan de Assemblée voorleggen. Mayer verklaarde, dat de parlemen- taire commissies de beide verdragen zouden moeten bestuderen, zonder daarbij de beveiliging van de belangen van Frankrijk en de handhaving van de vrede uit het oog te verliezen. „Ge durende die tijd zal de regering niet werkeloos toezien. Er moeten onder handelingen worden aangegaan om aanvullende protocollen op te stellen, waarin bepaalde clausules van de ver dragen opnieuw worden gerangschikt, uitgebreid, toegelicht of opgehelderd. Verder moeten er voorbereidende maatregelen worden getroffen voor nrH™U?'crP samenwerking van Groot ,.mp met de Europese defensie- gemeenschap". Mayer betoogde voorts, ai er nieuwe overeenkomsten met het ™Lrtt ?d <Iipnen worden uitge werkt, alvorens de definitieve beslis sing over het Europese leger valt. De toezeggingen, betreffende de wij ziging van het verdrag inzake het Europese leger, die echter na de ratifi catie dienen te worden aangebracht, hebben de Gaullisten met Mayer ver zoend. Op één uitzondering na stemden alle 85 Gaullistische afgevaardigden voor zijn investituur en brachten daar- hiee een novum in de na-oorlogse Vorige zomer werd de twintig-jarige Jeeman C. H. de G. uit Rotterdam be keurd. omdat hij zonder rij- en kente kenbewijs op een motorrijtuig nad ge beden. De zeeman stelde zich echter op het standpunt, dat deze papieren niet Vereist waren, omdat het voertuig vol gens hem als een rijwiel met hulp- haotor te beschouwen was. De kanton rechter veroordeelde hem toen tot een geldboete van zes gulden, subs, twee hagen hechtenis- De zaak, die een principieel karakter droeg, was hiermee niet ten einde, want de verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank kreeg toen de kwestie te be handelen. doch het geding werd aange houden om de getuige-deskundige. ir- C. A. Kuyster. chef der verkeersafde- Ijng van de ANWB hierover te horen. Dinsdag de behandeling voortgezet. De getuige-deskundige wees er o.m. °P. dat de ANWB dit voertuig een snelbrommer" noemt, waarvan een vijftal soorten is. Hij merkte op, dat volgens de ANWB de gewone bromfiet sen met rijwielen gelijk gesteld moeten borden. Het aanzien is gelijk aan dat van een rijwiel en de kruissnelheid Van de klassieke bromfiets verschilt te veel van die van het normale snelver keer. Op een vraag van de president, of dit voertuig als e^o rijwiel met hulp- rnotor te beschouwen is, merkte ir. Kuyster op, dat als fietsers op een snelbrommer met een snelheid van 45 km per uur en hoger rijden, zij „rijp Voor de snijtafel zijn". De officier vroeg bevestiging van het Vonnis van de kantonrechter. U'tspraak 20 Januari. Franse politiek. Het was de eerste maai, dat zij zich bij een regeringsmeerderheid aansloten. Vanaf dat ogenblik was het duidelijk, dat Mayer de investituur zou verwer ven. Toen het op stemmen aankwam, bleken slechts de communistx, de aan deze groep verwante progressieven en de socialisten tegen te zijn. Dit betekent echter ook, dat Mayers meerderheid, welke groter is dan die welke Pinay destijds verwierf, grotendeels steunt op de fractie van de Gaulle. Deze fractie heeft haar eigen positie hierdoor aanzienlijk weten te versterken. 53. Het hoge tij, dat de schepen der Heruli vèr op het strand draagt, vergemak kelijkt de ontscheping. Heer Robart, in volle wapenuitrusting, monstert goedkeurend zijn krijgers. Kundig en met de rust van de geboren aanvoerder, geeft hij Bogul zijn 'bevelen. „Een kleine afdeling blijft bij de boten! Twintig van uw mannen bezetten de hoogste punten op de rotsen. De rest volgt mij! Begrepen?" De onderaanvoerder knikt. „Wacht!" zegt Robart en hij strekt de arm uit naar de hoog oprijzende klippen. ..Daar is een belangrijk punt, zet daar twee man en daar en Hij breekt plotseling af en zijn gelaat wordt asgrauw. „Zij hebben ons gezien, Fadir!" fluistert Erwin, die met onstuimig kloppend hart naast de koning staat. Zijn het vriendenFadir? Zie, hoeveel wapens ze hebben meegebracht, kunnen dit vrienden zijn?" De Noorman legt kalmerend zijn hand op Erwin's schouder... dan springt hij vAn het steenblok dat hun uitkijkpost was en daalt zwijgend langs de rotsen verder omlaag. Erwin volgt hem. en hij doet zijn best om nèt zo rustig en vastberaden te lopen als zijn vader Het rumoer onder de krijgers op het strand verstomt. Aller ogen zijn gericht op die twee nietige gestalten, die nog kleiner schijnen tegen de majestueuze grootheid van de rotswand. Met bijna dichtgeknepen ogen ziet heer Robart het tweetal naderbij komen. „Hij is moedig!" fluistert de heer der Heruli hees. Hij heeft onmiddellijk begrepen dat het slechts de Noorman kan zijn, die hem hier tegemoet treedt. „Een sluwe vos!" gromt Bogul laatdunkend. De vrees wordt in hem. wakker dat Robart en Eric elkaar zullen spreken dat zijn misdaad uit zal komen „Dit is een valstrik, heer!" stoot hij uit. „Zwijg," gromt Robart. „Bif mijn eer! Deze Noorse viseter heeft de moed van een Heruli Ten prooi aan een hevige opwinding slaat heer Robart de Noorman gade, die met Erwin aan zijn zijde onbevangen voortschrijdt. Sla hem dood!" brult Bogul ineens. En met een uitbarsting van haat, die door angst wordt gevoed, laat hij er rauw op volgen: „Een oog voor een oog, een „Stil hond!" buldert Robart hem toe. „Gij bezoedelt mijn eer! Wacht hier!" Met een vlugge beweging ontdoet de heer der Heruli zich van zijn wapenuitrusting, tot nog slechts het zwaard, hem rest. Dan richt hij zich hoog op en. terwijl hij een verachtelijke blik op Bogul werpt, zegt Robart langzaam„Ik ga hem tegemoet alleen!!!" Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening. Aan dit verslag is het volgende ont leend: Vele leden verklaren zich over de inhoud van het wetsontwerp teleurge steld. Hun teleurstelling is vooral ont staan omdat het ontwerp geen nieuwe mogelijkheden opent voor het voorko men en genezen van een der ernstigste euvelen, waaraan de middenstand leidt. Zij hebben daarbij het oog op het in ver schillende bedrijfstakken en in verschil lende streken of plaatsen optredende verschijnsel van een overmatig aantal endernemingen. Deze overbezetting heeft een grote rol vervuld in de economische crisis der vooroorlogse jaren welke aan leiding heeft gegeven tot de wet van 1937. Naar het oordeel van deze leden zal bestaande overbezetting bestreden die nen te worden door middel van bepalin gen, welke gezondmaking of sanering kunnen teweegbrengen. Ter voorkoming van dreigende over- (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse rechtbank wees Dinsdag vonnis in de zaak tegen de 62-jarige ad ministratief organisator W. B. te Den Haag, wie valsheid in geschrifte was ten laste gelegd. Het betrof hier het opmaken, resp het verstrekken van gegevens van een ba lans, alsmede van een winst- en verlies rekening ten behoeve van een transport- werktuigenfabriek te Maarssen. Deze ge gevens zouden door de verdachte onjuist zijn ingevuld en als gevolg van de voor gespiegelde gunstige positie van de fabriek werd door jhr. Q. v. U. een geldlening van 35 mille aan het bedrijf verstrekt. De verdachte, tegen wie anderhalf jaar gevangenisstraf was geëist, werd veroor deeld tot vier maanden. De 45-jarige fabrikant J. v. D., voorheen directeur van het bedrijf, kreeg wegens het onttrekken van een auto aan de fis cus een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van f 50.—, subs 25 dagen hechtenis. In eerste instantie was tegen deze verdachte wegens valsheid in geschrifte één jaar gevangenisstraf geëist.. Naar wij vernemen, heeft de Amster- damsche Bank bij wijze van proef een pro ces aanhangig gemaakt tegen de St.aat der Nederlanden in overleg met de fiscale in stanties en de Amsterdamse Bankiersver eniging. Het gaat hier om een zogenaamde „testcase" door het uitlokken van een ge rechtelijke uitspraak ten aanzien van de mate waarin de banken verplicht zijn me dedelingen te verstrekken aan de fiscus. Aanleiding tot dit proces is geweest, dat de Amsterdamsche Bank op principiële gronden heeft geweigerd inlichtingen te verstrekken aan de fiscale recherche ten aanzien van derden, die betrokken warén bij bepaalde fiscale handelingen. Na het succes van de in de afgelopen zomer te Utrecht gehouden eerste beurs voor de schoen- en lederindustrie, ziet het er naar uit dat ook voor de tweede inter- Jederbeurs veel belangstelling zal bestaan. Slechts kort na de verzending van de aan vraagformulieren voor expositieruimte, hebben zich thans reeds tientallen firma's gemeld. De Eerste Kamer heeft zich gisteren be ziggehouden met een zaak die al van 1923 af in de politieke en rechtskundige sfeer herhaaldelijk onderwerp van bespreking is geweest. In dat jaar werd de rijksbouw meester J, A. W. Vrijman beschuldigd van het maken van valse declaraties ten be hoeve van een bouwer. In 1929 en later hog eens in 1936 is de zaak in de Staten- Generaal geweest en een motie Van Schaik had al eens eerder de regering voor de consequentie gesteld dat zij het oneervolle ontslag van de heer Vrijman diende te herzien en dat een schadevergoeding moest borden toegekend. Hieraan is slechts gedeeltelijk gevolg gegeven. Daar tijdens de oorlogsjaren de heer Vrijman op initiatief van de NSB een bedrag van vijftigduizend gulden kreeg toegewezen, was er weer een nieuw facet aan deze ingewikkelde en moeilijk te reconstrueren affaire toegevoegd. Ver moedelijk heeft de heer Vrijman dit be drag beschouwd als een voorschot op een latere definitieve genoegdoening. De commissie van de Eerste Kamer die zich «peciaal met het uitzoeken van deze zaak heeft bezig gehouden, heeft thans een rapport uitgebracht waarvan de conclu sie op het punt staat door de senaat t.*> worden aanvaard, hetgeen voor de heei Vrijman definitief herstel in rechten zal betekenen. Bij de behandeling in de Kamer was de lieer Algra (AR) tegen de conclusie van het rapport, waarbij hij vooral het feit naar voren bracht dat de heer Vrijman genoegdoening bij de bezetter had gezocht De heren Gerretson (VVD) Teulings (KVP) en Wendelaar (VVD), die deze zaak in de commissie hebben uitgezocht, kwa men echter tot een andere conclusie. De diepere oorzaken van wat een oneerlijk heid zou zijn, zochten zij in een destij cis bestaand falend administratief systeem Hieraan werd toegevoegd dat het haasi niet denkbaar is, dat hoge ambtenaren, mis schien zelfs de allerhoogste, hier niet van geweten hebben. Door al deze ondoorzich tigheden heeft de zaak een onaangenaam en suspect karakter gekregen. Zoveel is echter wei destijds reeds komen vast te staan dat de heer Vrijman nooit te eigen voordele kan hebben gefraudeerd, wan neer dit laatste wel het geval is geweest De Kamer zal op 13 Januari over de con clusie van dit rapport een stemming hou den. bezetting kunnen aan vestiging of uit breiding voorwaarden worden verbonden, die betrekking hebben op de vraag, of er al dan niet behoefte aan bestaat. Ook in saneringsregelingen ter bestrijding van reeds bestaande overbezetting zal die vraag een rol dienen te spelen. Andere leden constateren juist met instemming, dat het wetsontwerp slechts objectieve vestigingseisen kent, welke het strikt noodzakelijke niet te boven mogen gaan en nimmer tot, het bevorde ren van een gesloten bedrijf mogen lei den. Hieruit vloeit naar hun opvatting voort, dat van toepassing van een be hoeftenorm in deze wet geen sprake kan zijn zonder het karakter daarvan geweld aan te doen. Verscheidene van deze leden onderschrijven de mening, welke de drie centrale middenstandsbonden tot uit drukking hebben gebracht, n.l. dat de vrijheid van bedrijf behoort te worden gehandhaafd en het behoefte-element in een vestigingsregeling, die het opvoeren van het peil der ondernemers ten doel heeft, niet thuisbehoort. Sommige leden voegen hier nog aan toe, dat een goed opgezet vergunning stelsel onder een behoorlijke controle, voldoende zal zijn om het gevreesde euvel van overbezetting in de meeste gevallen te voorkomen. In het nummer van deze week zijn vier pagina's gewijd aan de zeer respec tabele prestaties van ..de kerels van onze koopvaardij" gedurende de vijf oorlogs jaren: er is daarover bij ons volk nog veel te weinig bekend. Fred Thomas houdt een gezellig praatje over de be kende, oude „proeflokalen" van Am sterdamse likeurstokerijen. Er is verder een bespreking van het Voortgezet Ge woon Lager Onderwijs en zijn leer methoden. geïllustreerd met afbeeldin gen van het werk der leerlingen. Een artikel vertelt bij een groot aantal foto's over de vrouwelijke parachutisten van de Canadese luchtmacht, die getraind zijn voor het brengen van de eerste hulp wanneer ergens op een moeilijk toe gankelijke plaats een vliegtuigongeluk heeft plaats gehad. De middenpagina's bevatten de portretten van alle leden van het thans weer volledige Heilig Col- lig College van Kardinalen. Jan Cottaar schrijft over het biljartkampienschap van Europa te Groningen. Er wordt een artikel gewijd aan maarschalk Papagos. de hoop pvan Griekenland". Aalmoe zenier van Iersel vertelt over zijn eerste ervaringen in Florida. Interessant is ook de fotoreportage over de behandeling van oude boeken en handschriften uit de abdij van Monte Cassino, welke door oorlogsgeweld zwaar hebben geleden en met grote zorgvuldigheid zoveel moge lijk worden gerestaureerd. Advertentie 5? In antwoord op vragen van het com munistische parlementslid Pardede over de houding van de Indonesische rege ring ten aanzien van het niet-toelaten van de vertegenwoordigers van de Par- tai Kommunis Indonesië in Nederland voor het bijwonen van het C.P.N.-con- gres (de heren Aidit en Njoto), met name of de regering het niet eens is met vragensteller, dat de door de Ne derlandse regering genomen maatrege len een belediging zouden zijn jegens de Indonesische staatsburgers en de rege ring van Indonesië, zegt de Indonesi sche regering o.a„ dat zij de maatrege len van de Nederlandse regering niet als een belediging voor de republiek Indonesië kan beschouwen. Dat. zou alleen mogelijk zijn, indien de betrokkenen de republiek Indonesië in het buitenland zouden vertegenwoor digen en wanneer er maatregelen geno men zouden zijn tegen personen van Indonesische nationaliteit als zodanig, of tegen een groot deel van hen. De re gering is het ook niet eens met de vra gensteller, dat deze maatregelen een overtreding betekenen van de Neder landse grondwet en van de overeen komsten met Indonesië. Ieder land heeft het recht het binnenkomen van vreem delingen te weigeren. De regering is voorts van oordeel, dal de maatregelen geen overtreding zijn van de overeen komsten met Indonesië, die op dit ge bied in wezen niet bestaan. De regering voegt hier aan toe. dat de zaakgelastig de van Indonesië in Den Haag stappen ondernomen heeft om aan beide Indo nesiërs .een bijzondere vergunning te verlenen. Dit verzoek is afgewezen. Het protest, waarom vragensteller vroeg, kan niet zonder meer worden inge diend. Men kan het recht van een staat om de toegang tot zijn grondgebied door vreemdelingen te weigeren, niet be strijden, aangezien de Indonesische re gering in het belang van de Staat dit recht eveneens niet wenst te verliezen. Tenslotte wordt in het regerings-ant- woord verklaard, dat de regering bezig is alle inlichtingen te verkrijgen inzake de door de Nederlandse regering geno men maatregelen. De Indonesische re gering overweegt, zodra volledige in lichtingen zijn ontvangen, maatregelen te nemén, die mogelijk gebaseerd kun nen zijn op het principe van reciproci teit. Het Comité Rondei van Nederland deelt naar aanleiding van de recente uitlatingen van Pellenaars, o.m. het volgende mede: Iedere deelnemer aan de Ronde van Nederland 1953 ontvangt een daggaran tie van f 50. Daarvan moet wel een be drag van ongeveer f 20 worden afgtrok- ken aan levensonderhoud, maar dat be drag van f 50 ligt dan ook hoger dan de daggarantie in de zwaarste van alle ronden, de Tour de France, waar voor Nederlandse renners ook nimmer startgeld hebben gekregen of zullen krijgen. Wanneer Pellenaars dus inder daad van mening is, gelijk hij heeft ge zegd, „Coureurs niet te hoge gages moe ten vragen, zoals ze bij buitenlandse ronden doen", zou hij met deze rege ling accoord moeten gaan. In een aanvankelijk teleurstellende partij heeft de Zuid-Slaaf Harangozo te Parijs van de Tsjech Marinko gewon nen en daarmee de tafeltennistitel voor het heren enkelspel op zijn naam ge bracht De cijfers waren 2111 2112 4—21 21—8. In de eerste twee sets speel den de finalisten sterk verdedigend, wat niet naar de zin was van het publiek dat hen uitfloot. In de volgende sets be wezen zij toen dat zij behalve verdedigen ook aanvallen konden: het slot van de partij bracht meer spanning. (Van onze schaakmedewerker) Onder grote belangstelling is giste ren in het Statenhuis te Beverwijk het vijftiende Hoogovenschaaktournooi be gonnen. Vooraf heeft een aantal spre kers de betekenis van dit jaarlijkse schaakfestijn in alle toonaarden bezon gen, waarna prof. dr. J. F. ten Doe- schate, directeur van Hoogovens, de of ficiële opening verrichtte. Hij verwel komde daarbij in de eerste plaats de burgemeester van Beverwijk en de Ne derlandse spelers en riep vervolgens de buitenlandse deelnemers in hun eigen taal een hartelijk welkom toe. Wedstrijdleider G. W. J. Zittersteyn heeft de spelers in alphabetische volg orde laten loten. De uitslag daarvan was: 1. Rossolimo, 2. Toran, 3. Bouw meester, 4. Donner, 5. Trott, 6. dr. Euwe, 7. Füster, 8. O'Kelly, 9. Cortlever, 10. v. Scheltinga, 11. Heidenfeld en 12. Kra mer. Om ongeveer kwart over zes wer den de klokken in werking gezet en nam de strijd aan zes borden een aan vang. De meeste partijen begonnen rus tig, maar Toran en Heidenfeld en ook Donner en Cortlever trokken terstond fel van leer, waardoor reeds in de opening grote spanningen ontstonden. Donner liet een nieuwe voortzetting van de „Open" Spaanse partij op Cort lever los, waardoor deze spoedig in een lastige penstelling geraakte. Cortlever trachtte door het offeren van een pion aan de druk te ontkomen, maar veel verlichting bracht dit niet. Toen Donner er bovendien nog in slaagde met zijn paard de vijandelijke stelling binnen te dringen, was het pleit beslecht. Cortlever verloor een stuk en daarmee de partij. Inmiddels had dr. Euwe zijn Hon gaarse tegenstander Füster in posi tionele moeilijkheden gebracht, die deze het grootste deel van zijn be denktijd kostten. Onze nationale kam pioen nam op de damevleugel het ini tiatief en wist zijn voordeel langzaam maar met dodelijke zekerheid in winst om te zetten. Vlak voor het verstrijken van de speeltijd moest de Hongaar capituleren. Aanvankelijk had Rossolimo tegen Kramer met moeilijkheden te kam pen, maar toen de Nederlander niet op de beste wijze voortzette, kon Rossolimo zijn stelling consolideren. Daarna gelukte het hem zelfs door het passieve spel van zijn tegenstan der in het voordeel te komen. Toen Kramer zich bovendien nog op een pionneneindspel inliet, maakte de Fransman kort proces. De partij TrottO'Kelly leidde snel tot een stelling, die zonder meer re mise gegeven had kunnen worden. De Belg speelde echter door en hij had er zowaar succes mee, want Trott liet zich op een avontuur in, dat hele maal verkeerd voor hem afliep. Zijn koning werd in een matnet gedreven, en dit kostte zoveel materiaal, dat Trott van verdere tegenstand afzag. Er was maar één partij in de eerste ronde met een vreedzaam slot. Hoe Bouwmeester en Van Scheltinga zich ook inspanden, en hoe ingewikkeld de situatie ook werd, het evenwicht werd niet beslissend verbroken. Na een dertigtal zetten werd de vrede gete kend. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Rossolimo (Fr.)—Kramer (Ned.) 1—0. To ran (Spanje)—Heidenfeld (Zuid-Afrika) 1—0, Bouwmeester (Ned.)—Van Scheltinga (Ned.) Donner (Ned.)—Cortlever (Ned.) 1—0, Trott (Engel.)—O'Kelley de Galway (België) 0—1, dr. Euwe (Ned.)— Fuster (Hong.) 10. Van de veertien Nederlandse deelnemers aan de Rallye Monte Carlo, welke van 20 tot en met 27 Januari wordt gehouden, verschenen Dinsdagmiddag acht equipes op het circuit van Zandvoort, waar de KNAC een oefenparcours voor de klassements proef had uitgezet. Het gold hier een rem- en acceleratieproef. In klasse I cylinder - inhoud boven 1500 cc) werd de beste tijd genoteerd door de heer J. F. Schieck (Oud Beyerland), die met zijn Renault Fre- gate 26 'sec. nodig had. Prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren (Wageningen) was met Porsche de snel ste in klasse II (1100 tot 1500 cc). Zijn tijd bedroeg 24.6 sec. In klasse III (750 tot 1100 cc) ten slotte liet Th. J. Koks uit Haar lem met Volkswagen 27 sec. voor zich af drukken. Voor de districtswedstrijd ZuidOost, welke Zondag 11 Januari te Eindhoven wordt gespeeld, is het Oostelijk hockey- elftal als volgt samengesteld: doel: De Ruiter (DKS); achter: Winters (Union) en Ledeboer (PW); midden: Op de Winkel (Arnhem), Koenderink (DKS) en Koster (Wageningen); voor: Wisselink (PW), Foursoff (Wageningen), Leeftink (DKS), Beek (Nijmegen) en Brusse (DKS). De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. heeft gisteren het tweedaagse internationaal studenten sporttournooi ge opend, dat in het A.M.V.J.-gebouw te Am sterdam wordt gehouden met deelnemers uit Indonesië, de Ver. Staten, Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland. Direct na de opening begon het basket.balltour- nooi met de wedstrijd Ver. StatenSuri name; na spannende strijd behaalden de Surinamers een benauwde 2930 overwin ning. De Nederlandse (Amsterdamse) ploeg, die voor het zwemmen de beschiking had over Joris Tjebbes, Gerrit Bijlsma en Ad Boxem, hield dit. drietal maar in reserve om de krachtsverhoudingen niet al te groot te maken. Zij zwommen nu samen met Charles Wildevuur een extranummer, de 100 meter vrije slag. die door de onge trainde Tjebbes in 1 min. 0.2 sec. werd gewonnen vóór Boxem 1.2.3, Bijlsma 1.3.2 en Wildevuur 1.3.8. Het eindresultaat van zwemmen was: 1. Nederland 22 pnt.; 2. Ned. Antillen 18 pnt; 3. Indonesië 14 pnt.; 4. de Ver. Staten 9 pnt.; 5. Suriname 5 pnt. Een waterpolo-wedstrijd tussen Amster dam en de Ned. Antillen leverde een 3—0 zege voor de hoofdstedelingen op. Tijdens de middag wedstrijden leed de sterke Surinaamse basketballploeg een on verwachte nederlaag tegen Indonesië. In het damtournooi lieten Amerika en de Ned. Antillen verstek gaan, zodat het nodig was een dubbele ronde te laten spelen. Hier zijn de Surinamers oppermachtig. Zij sloe gen Indonesië in een half uur met als eind stand 100. De uitslagen waren Basketball; Indonesië Suriname 3231, NederlandVer. Staten 4331, SurinameAntillen 4519. Dammen: vijftallen: NederlandIndone sië 64, NederlandSuriname 28, Suri nameIndonesië 10—0. Schaken: SurinameAntillen 41, Neder landIndonesië 32. Advertentie Beproefde hulp bij verkoudheid voor V«- der, Moeder en kind. In de Statenzaal te Beverwijk is Dinsdag het vijftiende Hoogovenschaaktour nooi, dat van 6 tot en met 18 Januari wordt gehouden, door de directeur van de Hoogovens, prof. dr. J. F. ten Doeschate, geopend. Prof. Ten Doeschate doet de eerste zet voor dr. Max Euwe in zijn partij tegen de Hongaar G. Füster. Sir Norman Brookes, president van de Australische lawntennis bond. zal wel licht de invoering van „open" kampioen schappen ter sprake brengen in de op 19 Januari a.s. te Melbourne te houden bijeenkomst waaraan afgevaardigden van alle Australische staten zullen deel nemen. Sir Norman verklaarde dat hij al vóór de tweede wereldoorlog de suggestie van „open" kampioenschappen had voorge legd aan de internationale lawntennis federatie. Toen kreeg hij steun van Frankrijk, en Engeland zou hem ge steund hebben als Wimbledon geen na deel zou ondervinden van „open" kam pioenschappen. De Ver. Staten waren er echter tegen. De gebroeders Gottfried en Leo Wei- lenmann hebben besloten d? wielersport vaarwel te zeggen. In zijn eerste partij als professional heeft Mc Gregor (Austr.) een nederlaag geleden. Segura (Ecuador) klopte hem met 62 75. Sedgman had meer suc ces en bleef Kramer (V.St.) de baas met 36 6 4 6 4. De wereldkampioen-sprinter Enzo Sac- chi is met ingang van 1 Januari j.l. prof geworden, 'heeft de Italiaanse wielren- federatie bekend gemaakt. Sacchi heeft in 1952 de Olympische en de Italiaanse titels gewonnen. De technische commissie van de Kon. Nederl. Amateur Schermbond heeft besloten een centrale training voor dames-florettisten in te stellen, in ver band met de wereldkampioenschappen schermen, welke van 12 t/m 26 Juli te Brussel worden gehouden. Aan de 23e internationale Lauberhorn- wedstrijden van 9 tot en met 11 Janu ari a.s. te Wengen zullen behalve zeer vele Zwitsers ook tal van buitenlandse skiërs deelnemen. Voor Nederland zijn ingeschreven de gebroeders Pappenheim en G. Mosier, en als reserve A. Hubrecht Tijdens de Zaterdag 10 Januari a.s. in het Sportfondsenbad te Rotterdam te houden nationale zwemwedstrijden ten bate van het mr. Bierenbroodspotfonds zal Piet ten Thye van LZO (Leeuwarden) een aan val doen op het. Nederlands record 400 me ter vrije slag dat sinds 30 November 1951 met 4 min. 49,4 sec. op naam van Piet El- zenga van de zwemclub Groningen staat. Dertig buitenlanders zullen uitkomen tegen Duitse rijders tijdens het interna tionale concours hippique dat van 31 Januari tot 8 Februari in Berlijn gehou den zal worden. De sterkste ploeg komt uit Zweden, dat vertegenwoordigd zal worden door de Olympische kampioen majoor H. St. Cyr, het voltallige Olym pische springteam en vier andere rijders. Nederland en Denemarken zullen ieder zes rijders zenden, Engeland vijf, Italië twee en België een. Bovendien zal een gecombineerde Frans-Amerikaanse ploeg deelnemen. AAGTEDIJK 9 te New York verw. ABBEDIJK 6 van New York n. R'dam. ABBEKERK 7 te Aden. ALAMAK p. 7 Gibraltar n. Genua. ALBLASSERDIJK p. 6 Bermuda n. Hav. ALDABI 6 te Bremen. ALKAID 7 te Hamburg. ALMKERK 6 van Fremantle n. Adelaide. ALPHARD 7 te Antwerpen. ALPHERAT 6 van Las Palm. n. Recife. ALT AIR 7 te Rotterdam. ALUDRA p. 7 Ferim n. Rotterdam. AMOR 7 te Burriano. AMSTELSTAD 7 v. A'dam n. Lake Charl. AMSTELVAART 7 te Amsterdam. A-NDIJK p. 6 Key West n. R'dam. ARGOS 6 v. Algiers n. Napels. ARMILLA 7 te Singapore. BALI 7 te Tj. Priok. BANTAM p. 7 Kaap Guardafui n. Djakarta. BARENDRECHT 7 te Fao. BOISSEVAIN 5 naar Nagoya. BOSCHFONTEIN 7 te Hamburg. CALTEX DELFT p. 6 Kreta n. R'dam. CALTEX LEIDEN p. 7 Ouessant n. R'dam. CALTEX UTRECHT p. 6 Kreta n. R'dam. CERAM 6 van Genua n. Pt. Said. CORILLA p. 6 Runsal Jebel n. Bahrein. DELFLAND 6 n. Itajai. DRACO 7 te Amsterdam. DUIVENDRECHT 7 te Las Falmas. DUIVENDIJK 6 te Bremen. EEMDIJK 6 te Hamburg. ENGGANO p. 7 Dungeness n. Marseille. ESSO ROTTERDAM 7 van R'dam n. Aruba. ETREMA 6 te Vado. FELIPES 6 van Pladju n. Pt. Dickson. FRIESLAND p. 7 Finisterre n. Genus. GADILA 6 van Brunsbuttel n. R'dam. GANYMEDES 6 n. San Felix. GORDIAS p. 6 Elbe n. A'dam. GROOTEKERK p. 6 Budlings n. Tener. HATHOR 7 te Beyrouth. HEEMSKERK 7 te Port Soudan. HELICON 7 te Maracaibo. HESTIA 7 te San Juan. ITTERSUM p. 7 Wight n. Golf v. Mexico. JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 6 Kreta n. Amsterdam. KERTOSONO 7 te Balikpapan. KIELDRECHT p. 7 Finisterre n. Genua. KLIPFONTEIN 7 te Lor. Masquez. LAERTES p. 7 Kp. Guardafui n. Djak. LANGKOEAS 6 van Djeddah n. Suez. LAURENSKERK 7 te Karachi. LEKKERKERK 7 van Suez n. Calcutta. LEOPOLDSKERK 7 te Bahrein. LINDEKERK 6 te Koweit. LUTTERKERK p. 7 Ferim n. Basrah. Port Said. MACUBA p. 6 Karimata n. Singapore. MADOERA 7 van Surabaja n. Semarang. MALVINA p. 6 Palawan n. Nigata. MANOERAN 7 te Tj. Priok. MARPESSA 6 n. Tarakan. MEERKERK p. 6 Malta n. Alexandrië. MENTOR 6 te Tunis. METULA 6 te Geraldton. MITRA p. 8 Lombok n. Wellington. MOD.TOKERTO 6 van Tj. Priok n. R'd. MOLENKERK 6 van Lorenzo Marques n. Durban. MURENA 7 te Singapore. NESTOR 7 te Amsterdam. NIGERSTROOM p. 7 Kp. Blanco n. A'dam. OBERON 7 te Pto. Limon. OMALA 6 te Singapore. ORESTES 7 te Trinidad. PAPENDRECHT 17 te Kaapstad verw. PARKHAVEN p. 7 Scilly n. Bremen. POLYPHEMUS 7 te Pt. Said. PR. FRED. HENDR. 5 van Londonderry n. Eleusisbay. PRINS FRED. WILLEM p. 7 Ouessant naar Valencia. PRINS JOHAN WILLEM FRISO 6 V. Bot terdam n. Halifax. RITA 6 naar Tjilatjap. ROEBIAH 10 te Manilla. RONDO p. 6 Cochin n. Calcutta. ROTULA 7 te Curasao. RIJNKERK 6 van Bombay n. Calcutta. RIJNLAND p. 6 Kp. Frio n. Montevideo RUYS p. 6 Palawan n. Miri. SALATIGA p. 6 Midway eil. n. San Franc. SALLAND 7 te Montevideo. SAPAROEA 7 te Cape Coast. SAROENA 6 van Surabaja n. Singapore. SCHERPENDRECHT p. 7 Fortaleza n. Sant. SCHIE 6 v. A'dam n. Hamburg. SIBAJAK 7 van R'dam n. Wellington. SOESTDIJK p. 7 Key West n. Newp. News. STAD ALKMAAR 7 van Houston n. Ned. STAD ARNHEM 6 te Narvik. STRAAT BANKA p. 6 Lombok n. Brisb. STRAAT SOENDA 6 van Kaapstad naar Mosselbaai. SUMATRA 7 te Pt. Said. TABIAN p. 7 Gibraltar n. Amsterdam. TEGELBERG p. 6 Fort Dauphin n. Lo renzo Marques. TEIRESIAS 4 te Pt. Swettenham. THAI/1TTA 7 van Suez n. Fahaheel. TIBERIUS 6 n. Orleans. TOSARI p. 7 Perim n. Aden. TRITON 6 van Pto. Plata n. San Juan. WAAL 6 van Patras n. Megara. WATERLAND 7 van A'dam n. Hamburg. WELTEVREDEN p. 5 Ceylon n. Belawan WESTLAND 10 te A'dam verw. WIELDRECHT 5 n. Pt. Said. WILLEM RUIJS 3 te Suez. WINSUM 7 te Pt. Gentil. IJSSEL p. 6 Kp. de Fera n. A'dam. ZONNEWIJK p. 7 Kaap de Goede Hoop n. Walvisbaai. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 6 Jan. Aanvoer 326 vette varkens. Notering 185190, zouters 177—184, zeugen 160170. in centen per kg. levend gewicht. KAASMARKT BODEGRAVEN, 6 Jan. Aanvoèr 70 partijen, eerste soort 2.342.39. tweede soort 2.302.33, extra 2.40. Handel flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5