Gaat Frankrijk Europese leger begraven JODEN moeten uit alle openbare functies Joodse gezinnen vluchten naar West-Berlijn Adenauer: Het verdrag moet worden aangevuld BIDAULT opvolger van Robert Schuman Tussen neus en lippen CPN en EVC Zware explosie in Texas ED.G. in gevaar? Nieuwe plannen in studie H.M. de Koningin Maandag terug Geen Gaullisten in regering ZOONTJE VAN ENGELSMAN IN HONGARIJE MISHANDELD W'il hebben se met Patrick gedaan Nieuwe tactiek BONTMANTELS 50°/o KORTING Tot hoofd en hart COMMUNISTEN VOLTOOIEN, WAT HITLER BIINA VOLBRACHT" 4 doden en 3 gewonden bij Shell-r affinader ij Nauwere samenwerking met Groot-Brittannië J m Duitser in Zaandam gearresteerd H. Vader ontvangt verbannen Nuntius Bonthuis Hélène DONDERDAG 8 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25576 Roslederen Jassen f 125.- De „Zuiderkruis" MAYER VORMT NIEUW FRANS KABINET Spruitenbosstr. 2, Haarlem Tel.19056 (bijGarage Den Hout] BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. H. M. Koningin Juliana, die momenteel met de oudste drie Prinsessen voor een „winter sport-vacantie" in Sankt Anton verblijft, heeft in de afgelopen week de Bondskanselier van Oostenrijk en zijn echtgenote in Hotel Post ontvangen. H. M. de Koningin dineerde met dr. Figl en zijn echtgenote. Op een zo grote meerderheid als de radicaal-socialist René Mayer in de Franse Kamer heeft behaald na het uitspreken van zijn investituur rede, heeft in lange tijd geen premier in Parijs kunnen bogen. De stemver houding 389205 is zodanig, dat menig Frans regeringshoofd er Mayer om zou kunnen benijden. Het enige wat blijken moet is, wat deze stemverhouding waard is wanneer er eenmaal een re gering aan het bewind is en voor de Kamer komt met concrete wetsvoor stellen. Het investituur-stelsel is in Frankrijk ingesteld met de bedoeling de stabiliteit van de regering te bevor deren. Dat doel is echter slechts voor een gering deel bereikt, aangezien de Franse politici zich in het algemeen het recht voorbehouden, om, wan- heer zij zich voor een bepaald regeringsprogramma hebben uitgespro- uUn medewerking te weigeren zodra het op de uitvoering van min of meer belangrijke punten van zulk een program aankomt. Als gevolg van dit gebruik ziet elke Franse regering zich genoodzaakt om herhaaldelijk de vertrouwenskwestie te stellen, wetend, dat soms alleen de overweging van de gevolgen van een nieuwe kabinetscrisis in staat is de meeste tot de regeringscoalitie beho rende afgevaardigden in het gareel te houden. In het geval-Pinay is het zelfs zó gegaan, dat de regering zich geruime tijd slechts heeft kunnen handhaven doordat zij de steun kreeg van een groepje Gaullisten wanneer een groep van haar eigen oorspronkelijke aan hangers haar in de steek liet. Dank zij het vergaande individualis me van het Franse politieke leven en de geringe saamhorigheid, waarvan dien tengevolge de democratische midden- groëperingen blijk geven, is het voor de Franse regeringen steeds meer nood zakelijk geworden steun te zoeken bij dissidente of orthodoxe Gaullisten. Min of meer gelukkig voor haar heeft zich in de Gaullistische gelederen tegelij kertijd een streven baangebroken om zich niet langer volstrekt afzijdig te hou den, doch zich in zekere mate te inte greren in het „systeem". Dit is nooit De Gaulle's bedoeling geweest, maar de generaal heeft in de rangen van zijn eigen beweging eveneens te kampen met hetzelfde individualisme, dat zich ook in de andere groepen openbaart. En onder de druk daarvan heeft een der Gaullistische woordvoerders onlangs Verklaard, dat zijn geestverwanten in het vervolg hun verantwoordelijkheid zouden aanvaarden. Dit betekende in Wezen, dat de Gaullisten zich bereid verklaarden mede te werken met iedere nieuwe formateur, die niet de verklaar de vijand is van de R. P. F. Van die toezegging, die de R. P. F. met een zekere morele verplichting be lastte en die derhalve haar onderhan delingspositie enigermate heeft ver zwakt, heeft René Mayer kunnen profi teren. Hij heeft dat heel handig ge daan door aan de Gaullisten juist zo veel concessies te doen, dat deze moei lijk meer op hun belofte kunnen terug komen en tegelijkertijd de waarborg te scheppen, dat de Franse buitenlandse Politiek niet wezenlijk veranderd za] Worden, zulks hoewel de R. P. F. daar Eigenlijk tegen gekant is. Maar weder om moet men hierbij opmerken, dat alleen de practijk zal kunnen uitwijzen °f en in hoeverre Mayer hier inder daad succes heeft gehad. Tot vrijwel het laatste moment heeft het er op geleken, dat Maver falen moest. De R.P.F.-fractie had n.l. juist van te voren besloten alleen dan haar stem te verlenen aan de formateur indien -deze bereid was het initiatief te nemen tot het heropenen van de onderhandelingen over de tekst van het E.D.G.-verdrag. De aanneming van deze voorwaarde zou de torpedering van het E.D.G.-verdrag betekend hebben, aangezien de Gaulle het beginsel zelf van dit verdrag heeft aangevallen en gepleit heeft voor een Europese federatie, waarin elke staat zelfstandig zijn eigen strijdkrachten zou blijven beheren. Dat de kans op een Europese federatie onder die omstandig heden vrijwel geheel zou verdwijnen is Iets, dat de Gaullisten en de in dit op- Zicht met hen sympathiserende kringen m andere landen gemakshalve verzwij gen. Het compromis, dat René Mayer heeft uitgedacht en waarmee de Gaullisten al thans in principe accoord zijn gegaan komt hierop neer, dat de Franse kamer eerst het E.D.G.-verdrag zou ratificeren fh dat daarna met de andere staten, die "ij het verdrag betrokken zijn, bespre kingen gevoerd zullen worden over aan vullende protocollen, die dan meer in het bijzonder de duur en de aard van het overgangsstadium, dat in het ver drag is voorzien, zouden bepalen. De vage wijze waarop zowel de R.P.F. als de formateur zich ter zake heeft uitgela ten laat echter ruimte voor verschillende interpretaties, waarvan men nog maai moet afwachten welke de juiste is en of de formateur en de R.P.F.-fractie het er over eens zullen kunnen worden. Wie de investituurrede van Mayer in haar textueel geheel bestudeert, krijgt onwillekeurig de indruk, dat de forma teur zijn hart niet heeft verpand aan het E.D.G.-verdrag, maar dat hij er zich niet van kan losmaken. Van Amerikaanse zijde zou n.l. in Parijs te verstaan zijn gegeven, dat indien de nieuwe regering het E.D.G.-verdrag niet zou pousseren een grondige verandering in de Ameri kaans-Franse betrekkingen niet zou kun nen uitblijven. De Franse kamer zou echter een verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen, die de regering niet aan durft. Anderzijds kan men zich moeilijk voorstellen dat een kabinet-Mayer de verwerping van het E.D.G.-verdrag zou overleven. Het staat vast. dat de M.R.P aanstonds de consequenties zou trekken uit de afwijzing van de Europese politiek van minister Schuman. En zelfs de Gaul listen kunnen niet blind zijn voor het feit, dat de triomf van hun denkbeelden een nederlaag voor Frankrijk zou kun nen worden eenvoudig omdat, zoals Mayer heeft gezegd, Frankrijk dan eerst recht het gevaar zou lopen zijn stem te verliezen in het kapittel der internatio nale politiek. Advertentie De „zuiverings"-golf in Oost-Duitsland neemt blijkens berichten uit West-Berlijn steeds groter omvang aan. Na de zuivering in de communistische S.E.D. komen nu ook de andere politieke partijen aan de beurt. De voorzitter van de liberale L.P.D., Hans Loch, heeft aangekondigd, dat „alle desorganiserende en reactionnaire elementen" verwijderd zullen worden. Hij lever de critiek op de gearresteerde minister van Voedselvoorziening, Karl Hamman, die vice-voorzitter was van de L.P.D., en was van mening, dat deze „gekregen had, wat hij verdiende". Loch waarschuwde zijn partijgenoten geen medelijden met Hamman te hebben, en verweet zichzelf en zijn partij Hamman niet eerder te hebben ontmaskerd. Naar het schijnt op bevel van Moskou, worden in Oost-Duitsland de ongeveer 2700 overgebleven Joden langzamerhand uit alle openbare en culturele functies verwijderd. Zij mogen geen lid meer zijn van de volkspolitie. Intussen heeft de Oost-Duitse rege ring besloten de resten van het in de Russische zone gelegen concentratie kamp Buchenwald op de Ettersberg bij Weimar tot de grond toe af te breken en het terrein met pijnbomen te be planten. Over enkele jaren zal een pijnbos dan de herinnering bewaren aan de gruweldaden van het nazi-re giem. De communisten hebben elders in hun gebied hun eigen kampen, die momenteel volstromen met opgejaagde mensen, onder wie weer talloze Joden. In West-Berlijn treft men nu ook dagelijks Joodse gezinnen onder de vluchtelingen uit de Oost-zone, gemid deld vier of vijf per dag. Terecht ver klaarde een hunner: „De communisten voltooien thans het werk, dat Hitier bijna had volbracht". Men verwacht dit jaar in West-Berlijn 300.000 vluchtelin gen. In 1952 kwamen er ruim 100.000. Slechts één op de drie wordt naar West- Duitsland overgebracht. De overigen blijven. De vluchtelingenkampen zijn dan ook overvol, zodat de burgemeester onlangs een dringend beroep heeft ge daan op de vrije wereld om in deze nood te voorzien. In een olieraffinaderij van de Shell nabij Sheridan in de Amerikaanse slaat Texas heeft Zich gisteren een zware ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen en drie personen gewond werden. De kracht van de ontploffing was tot op 30 kilometer afstand merkbaar en in Rock Island, 20 kilometer ten Oosten van Sheridan, werden mensen door de luchtdruk omver geworpen. Wegens het gevaar van nieuwe ontploffingen is het gehele gebied afgezet. Op de raffi naderij werken 2000 mensen. De ont- poffing had een grote brand tengevol ge. Later deden zich nog twee kleinere ontploffingen voor. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteravond voor radio-Mün- chen in de rubriek „Politiek uit de eerste Hand" verklaard, dat hij bet eens is met wat de nieuwe Franse Premier, René Mayer, Dinsdagavond in zijn investituur rede voor de Nationale Vergadering in Parijs heeft gezegd met betrekking tot het nader uitwerken van het E.D.G.-verdrag. „Sinds de ondertekening in Mei van het vorige jaar," aldus Adenauer, „hebben zich vele nieuwe ontwikkelingen voorgedaan, waardoor bepaalde gedeelten van het Vredescontract van Bonn en het E.D.G.-verdrag dienen te worden aangevuld." Hij was van mening, dat het hier geen wijziging van de verdragen betrof, maar dat kon worden volstaan met het toevoegen van aanvullende protocollen. Hiervoor zouden nieuwe onderhandelingen nodig zijn, alsook voor het tot stand brengen van een nauwere samenwerking tussen Groot-Brittannië en het Europese leger. Hij drong overigens aan op een snelle ratificatie van het huidige verdrag, teneinde geen kostbare tijd verloren te doen gaan en daardoor de Russen In dé kaart te spelen. Het in Mei getekende verdrag be treffende de Europese defensiege meenschap wacht in de verschillende parlementen nog altijd op ratificatie. Het ziet er momenteel niet naar uit, dat dit spoedig gebeuren zal. Premier Mayer van Frankrijk heeft Dinsdag avond aan de Assemblée toegezegd, eerst de resultaten van de onderhan delingen over de aanvulling te zullen afwachten, alvorens het verdrag ter ratificatie aan de Nationale Vergade ring te zullen voorleggen. Dit was de voorwaarde, die de partij van De Gaulle had gesteld eer zij Mayer haar steun toezegde. In West-Duitsland is het verdrag in tweede lezing aanvaard, maar de socialistische oppositie zoekt steeds verbetener naar uitwegen om de rati ficatie uit te stellen. Gisteren heeft de socialistische partij een commissie ingesteld, die tegen eind Februari een plan voor een „doelmatig stelsel van collectieve veiligheid", waaraan West- Duitsiand kan deelnemen, moet op stellen. Behalve partijleider Ollen- Al wat in de ziel woelt, vloeit over de tong weg hauer en zijn luitenant Mellies heb ben in deze commissie vooraanstaan de figuren zitting on het gebied van buitenlandse zaken en constitutioneel recht. Intussen wordt in Parijs gemeld, dat de Britse regering een plan zou bestu deren vor nauwere samenwerking met het Europese leger, in het bijzonder als dit leger ontdaan zou blijven van supra-nationale instellingen en meer zou gelijken op een samengaan van ge allieerde legers met aan het hoofd een gemeenschappelijke raad van Premiers of Ministers van Buitenlandse Zaken, ten einde een gelijk gerichte buiten landse politiek van de deelnemende landen te verzekeren. Een dergelijk samengaan met Engeland zou de Franse socialisten in staat stellen het Euro pese leger te steunen. In Londen kon men zich echter gisteren niet indenken hoe deze samenwerking nog nauwer kon worden zonder dat Engeland lid werd van de E.D G.. hetgeen het echter bij de ondertekening van het verdrag categorisch geweigerd heeft. En buiten al deze plannen ligt daar nog het voorstel van generaal De Gaulle, waarvan wij in ons blad van vorige week Vrijdag uitvoerig melding hebben gemaakt. Dit voorstel wil een politieke Europese unie, met een ge meenschappelijke buitenlandse politiek, maar met nationale legers voor elke unie-partner, waaronder ook West- Duitsland. Van Nederlandse militaire zijde in Den Haag werd hierbij opge merkt, dat daardoor de West-Europese verdediging, die toch een primair be lang is, op de lange baan zou worden geschoven. Dit is geen maanbewoner, maar een brandweerman uit West-Duitsland, ge kleed in het nieuwste brandweerpak, gemaakt van aluminium, dat een tem peratuur van 1000 graden kan door staan, zonder dat de drager noe menswaardige last van de hitte heeft. Verwachting tot Vrijdagavond: Komende nacht weinig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking met later in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.46-16.49. Maan: 2.14-11.42. H. M. de Koningin en de drie prinses sen zullen in de loop van Maandag uit Sankt Anton in Nederland terugkeren. Ook de overige leden van het gezelschap zullen die dag arriveren. Een zekere H. S. uit Essen (Duits land) is Woensdag te Zaandam ingere kend toen hij een fiets probeerde te stelen. Hij wordt ook van diefstallen te Bunnik, Noordwijk, Weesperkarspel, Wassenaar en Hillegom verdacht. Z. H. de Paus heeft gisteren mgr. Silvio Oddi in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Oddi was zaakgelastigde van de H. Stoel in Belgrado voordat de diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Joegoslavië werden ver broken. Hij was vergezeld van de secretaris van de Nuntiatuur, mgr. Ce- sare Zacchi. De „Zuiderkruis" is vandaag met 609 Nederlandse passagiers naar Zuid-Afri- ka vertrokken. De „Zuiderkruis" is het eerste van zes emigrantensehepen, welke dit jaar naar verwacht wordt een record aantal emigranten naar Zuid- Afrika zullen brengen. De Franse premier, René Mayer, heeft vandaag meegedeeld, dat het nieuwe Franse kabinet is samengesteld. Geen aanhangers van de Gaulle's partü, de R.P.F., zijn in de regering opgenomen. Behalve door de benoeming van Georges Bidault (M.R.P.) tot minister van Bui tenlandse Zaken, als opvolger van zijn partijgenoot Robert Schuman, wordt de nieuwe regering gekenmerkt door de benoeming van de oud-minister Paul Coste- Floret (M.R.P.) tot minister van Staat, speciaal belast met de voorbereiding van grondwetswijzigingen. De nieuwe regering, de 18de sinds de oorlog, telt de volgende ministers: Premier René Mayer (radicaal); Bui tenlandse Zaken: Georges Bidault (M.R.P.). Defensie: René Pleven (links radicaal); Ministers van Staat; Henri Queuille (radicaal), Paul Coste-Floret (M.R.P.) en Edouard Bonnefous (links 5? „Wie heeft Patrick zo bang gemaakt? Wat hebben ze met hem gedaan?" Dit zijn vragen, die Anthony Miles, een bekend Engels toneelspeler> tot nog toe niet heeft kunnen beantwoorden. Want Patrick, zijn zevenjarig zoontje, dat tot 31 October 1952 in Boedapest vertoefde, doch nu bij zijn vader in Engeland is, spreekt nog steeds geen woord Engels en kan zich maar niet verstaanbaar maken. En de Hongaarse communistische politie blijkt hem op zodanige wijze be handeld te hebben, dat alleen al het horen van de Hongaarse taal een nacht merrie voor hem betekent. Anthony Miles zijn eigenlijke naam is Anthony Arnold spionneerde ge durende de oorlog voor de Intelligence Service. Eind 1943 zond men hem naar Hongarije, waar hij zich verborgen moest houden voor de Gestapo. Hij werd, teven hij in grote moeilijkheden verkeerde, geholpen door een Hongaars meisje, Ilona Berengl, met wie hij na enige tijd in het geheim huwde. In 1945, juist toen zij een zoontje hadden gekregen, waren het de Russen, die Anthony noodzaakten onder te duiken. Sinds de „bevrijding" van het land door de legers van maar schalk Malinovsky waren er immers al 45 Engelsen spoorloos verdwenen, nadat zij zich zoals hun was opgedragen na de Russische overwinning bij de dichtstbijzijnde Sovjetpost hadden ge meld. Anthony Miles was een der wei nigen, die naar Engeland wisten te ont komen. Zijn vrouw was echter niet in staat hem te volgen. Na een jaar stierf zij plotseling. Patrick, hun zoontje, bleef alleen achter. Van Londen uit deed Anthony alles wat mogelijk was om de jongen naar huis te doen komen, maar zonder re sultaat. Pas in 1950 ontving hij een Hongaarse brief van een familielid van Ilona, die belast was met de zorg voor Patrick en die het erg op prijs zou stellen, als Anthony die zorg zou willen overnemen. Bijna twee jaar lang streed Miles met de Hongaarse autoriteiten een hopeloze strijd om zijn zoontje. Maar de communisten waren niet be reid deze te laten gaan. Althans voor lopig niet. 31 October 1952 werd An thony tot zijn grote verbazing verblijd door de telefonische mededeling, dat Patrick per trein uit Hongarije was vertrokken en nog dezelfde avond in Wenen zou arriveren. In allerijl werd een plaats voor hem gereserveerd in een vliegtuig en op 2 November ont moette een kleine, tengere jongen met glanzend bruine ogen voor het eerst zijn vader. Daarna begonnen de moei lijkheden pas. „Ik kon toen geen woord met hem spreken", zo zegt Anthony. Ook de 74-jarige grootmoeder van Pa trick, die de verzorging van haar klein zoon liefdevol ter hand heeft genomen, verstaat geen Hongaars. Een Hongaarse kennis van de familie Miles bood daar om aan met de jongen te praten en hem het nodige Engels bij te brengen. Zodra de kleine Patrick Miles echter Hongaars hoorde, werd hij bleek, stoot te een doordringende gil uit en viel flauw. Niemand begreep wat de jongen scheelde. Na enige vergeefse pogingen om hem tot kalmte te brengen, conclu deerde .de Hongaarse, dat iemand hem verteld moest hebben, dat hij, als hij iets over Hongarije vertelde, of zelf maar Hongaars sprak, een verschrikke lijke ramp over zijn familieleden achter het IJzeren Gordijn zou afroepen. Het is geen wonder, dat Mr. Miles zich afvraagt: „Wat hebben ze met hem ge daan?" Miles is zeer somber gestemd en vreest zelfs, dat dit wel altijd een raad sel zal blijven. radicaal)Verbonden Indo-Chinese Staten: Jean Letoumeau (M.R.P.). Fi nanciën: Maurice Bourges-Maunoury (Radicaal); Begroting: Jean Moreau (Gematigd Conservatief); Justitie: Leon Martinaud-Deplat (Radicaal) Binnen landse Zaken: Charles Brune (Radi caal); Overzeese Gebiedsdelen: Louis Jacquinot (Gematigd Conservatief); Onderwijs: André Marie (Radicaal); Landbouw: Canaille Laurens (Gematigd Conservatief)Industrie: Jean-Marie Louvel (M.R.P.); Posterijen: Roger Duchet (Gematigd Conservatief); Volks gezondheid: André Boutemy (Gematigd Conservatief)Arbeid: Paul Bacon (M.R.P); Wederopbouw: Pierre Cou rant (Gematigd Conservatief). Open bare Werken en Vervoer: André' Monce (Radicaal); Economische Zaken: Robert Buron (M.R.P.). Volgens politieke waarnemers is het sinds de bevrijding van Frankrijk in 1944 nog nooit zo moeilijk geweest een regering te vormen. Na 22 uur aan een stuk besprekingen te hebben gevoerd had Mayer een voorlopige lijst van mi nisters opgesteld. Kort daarop kwam het bericht dat hij er definitief in ge slaagd was de nieuwe regering te vor men. Russische Rheuma- tiekbestrijding Volgens radio Moskou heeft'de Russische geleer de V. N. Bukhman op een wetenschappelijke confe rentie te Moskou een uit eenzetting gegeven van zijn nieuwe methode van rheumatiekbestrijding. Hij gebruikt daarbij een re flector, die uit 210 kleine vlakke spiegeltjes bestaat en het licht en de warmte van zonnestralen op een bevaald punt concentreert. „De uitvinder", aldus de Moskouse radio, „staat ge kleed in een bontjas bij het apparaat, terwijl de patiënt in een glazen hok je de zonnestraalbehan deling ondergaat. De tem peratuur van de geconcen treerde zonne-energie is zo hoog, dat de patiënt zou verbranden, indien één enkel punt van zijn lichaam onafgebroken aan de stra len zou Worden blootge steld. Daarom wordt het brandpunt aanhoudend veranderd. Het effect van deze behandeling doet zich tot op grote diepte in het lichaam gevoelen." De Russen zullen nu wel weer heiveren, dat zij een won derbaarlijke nieuwigheid hebben ontdekt, ofschoon reeds wijlen de Griekse meneer Archimedes ette lijke jaren voor het begin der Christelijke jaartelling met door hem geconstru eerde zonnespiegels hou ten schepen op zee in brand stak. Churchill's paarden Zoals men weet, bezit Winston Churchill, die zich alle moeite geeft om Engeland financieel weer op de been te helpen, een privé renstal met behoor lijk renderende hardlopers. Die renstal telt slechts vijf volbloeds, maar die zijn dan ook stuk voor stuk van de topklasse. In het Het Kerstmannetje ontmaskerd. afgelopen jaar heeft elk dezer edele dieren min stens één race gewonnen. Churchill's eerste paard was een grijze hengst, „Co lonist 2" geheten, en som migen beweren, dat het enkele eigenschappen van zijn baas bezit. Het heeft reeds 13 races gewonnen, zelfs een serie van zes ach ter elkaar. Churchill kocht het indertijd voor 1500 pond, maar het bracht hem een kapitaal van 12000 pond op. Voorwaar een goede geldbelegging. Churchill's renpaarden dragen alle voor het dier zelf of voor zijn eigenaar typerende namen, zoals: „Prince Arthur". „Gibral tar 3", „Loving Cup", „Why tell", „Canyon Kid" en Non Stop". „Prince Arthur" en „Gibraltar 3" zijn op het ogenblik de beste van zijn stal. Zij zullen op de Derby-races in de kro- ningsweek uitkomen. De jockey, die hen zal berij den, zal gekleed zijn in een rose blouse met cho coladekleurige mouwen en een chocolade-bruine pet. Churchill is geen groot wedder. Hij zet ge woonlijk maar een paar shilling in, maar winnen doet hij graag en heus niet alleen bij de rennen. Onder de grote Engelse paardenbezitters telt Churchill echter nauwe lijks mee, al heeft men hem dan ook uit reveren tie in de zeer exclusieve Jockeyclub als lid opge nomen. Een van de eerste jockey's, die voor Church ill heeft gereden, heeft eens gezegd: MrChurch ill heeft werkelijk ver stand van paarden en weet hun vorm goed te beoor delen. Hij laat de behan deling van het paard ech ter geheel over aan de trainer en de jockey be moeit zelf zich er niet mee". Ook het fokken van paarden heeft zijn belang stelling. In zijn woonplaats Westerham in Kent heeft hij een kleine stoeterij opgericht. De meeste van zijn paarden zijn van Franse stam, maar zijn ambitie is om nog eens een zuiver Engels paard op de renbaan te brengen. (Van een bijzondere medewerker) Het vredesfeest bij uitnemendheid. Kerstmis, is dit jaar. door een zeker aantal personen, die zo graag en luidruchtig-aggressief over „vrede" spreken, gevierd met een con gres in de Zaanstreek. Het derde E.V.C.- congres werd te Zaandam in „Ons Huis" gehouden en het heeft de bevestiging gebracht van de reeds enige tijd bestaan de verwachtingen omtrent correcties, die door de partij (C.P.N.) in de topleiding van de E.V.C. aangebracht zouden wor den. B. Blokzijl, tot nu toe voorzitter van deze landelijke organisatie, ging de woestijn in en Frits Reuter, de man van de straffe lijn. leerling van Paul de Groot, werd „spontaan" door het Congres gekozen. Hoe dit alles geënsceneerd werd. hoe veel energie dit gedurende de weken voor het Congres de verschil lende vrijgestelden en E.V.C.-functiona- rissen gekost heeft, kwam op het Con gres niet tot uiting. Bekend is, dat de meeste gedelegeerden door het hoofdbe stuur der E.V.C. werden afgevaardigd, zonder dat hierop door de leden van een bepaalde bond enige invloed uitgeoefend kon worden, zodat de uitslag van te voren zeker gesteld werd. Wat echter belangrijker is. is wel de bijna „Tsjechisch-deemoedige" houding van Berend Blokzijl, die op dit congres, in tegenstelling met het laatstgehouden C.P.N.-congres. zo zeer zelfcritiek oefen de. dat hij vriend en niet ingewijde vijand verstomd deed staan. Dezelfde man. wie verweten werd, dat hij per soonlijke successen nastreefde, werkte zo meesterlijk mee aan zijn eigen ne derlaag, dat meerdere aanwezigen moeite moesten doen, om hem niet toe te jui chen. ook in deze keurig gespeelde rol. Degene, die scherp toezag, constateerde echter bij deze aftredende hoofdrolver tolker spontane reacties van woede en verontwaardiging, wanneer hem door een of andere outsider fouten werden verweten, waarvan de sprekende „kame raad" uit eigen ervaring geen weet kon hebben. Maar hij wist ook, dat hij deze kwelling zou moeten doorstaan en vol ledig slachtoffer moest spelen, zoals zo velen in zijn eigen glorietijd door zijn eigen toedoen het pad der boete hadden moeten betreden, omdat de partij nu eenmaal bij iedere tactiekwijziging het falen van de plotseling gewraakte tactiek wii afreageren op bepaalde personen. Dit alles zal geen bevreemding wek ken bij de doorsnee Nederlander, die alleen om het Nederlander-zijn geen communist of Moskou-artist zou kunnen zijn; maar het is ook niet de op dit congres gespeelde intrigue, die een waar schuwing inhoudt voor alle arbeiders en voor degenen, die direct of indirect met hen verbonden zijn. Het is de tactiek- w ijzig in g, die de Partij inzake de uitvoering van de vakbondspolitiek voor schreef en waarvoor Paul de Groot en Gerben Wagenaar de richtlijnen uit Mos kou zijn gaan halen. Misschien is dit voor veel E.V.C.-ers zelfs het antwoord op de nog steeds openstaande vraag, waarom er eind 1951 geen E.V.C.-congres werd gehouden; dat kwam kennelijk doordat Moskou toen de vakbondspolitiek nog niet had vastgesteld. De nieuwe tactiek zal er een zijn van „toenaderin g". Niette genstaande Paul de Groot in zijn rede op het laatstgehouden Partijcongres er geen twijfel meer over liet bestaan, dat de E.V.C. de C.P.N.-vakbond was, zal men toch overgaan tot het kweken van „goodwill". De communisten gaan weer een tijdje burgerlijk-vriendje spe len. Naarstig zoeken zij naar hetgeen de arbeiders bindt of kan binden. Via feestavonden, kienavonden, toneel- en filmvoorstellingen, gelegenheidscursus sen, neutrale tentoonstellingen, etc. zal het contact gelegd moeten worden met de arbeiders. De officiële aanval gaat voornamelijk tegen het N.V.V. en het is de vraag, of de N.V.V.-leiding beter weerstand zal weten te bieden aan deze tactiek, dan indertijd, toen zij zich tot bespreking liet verleiden over de moge lijkheid van een fusie. Vanzelfsprekend hebben de tot nu toe onbetekenende oppositiegroepjes in het N.V.V. een dui delijk afgeperkte opdracht in dit ver band gekregen. Ook de Christelijk en Katholiek ge organiseerde arbeiders zullen niet ont komen aan deze toenaderingspolitiek. Op basis van de strijd tegen de werk loosheid en voor loonsverhoging zullen in alle bedrijven de gesprekken geopend worden. De E.V.C.'ers. of beter gezegd, de communisten, zullen trachten de discussie op het algemene vlak te bren gen. In hoeverre de arbeiders dit zuiver materialistisch drijven zullen door schouwen, is moeilijk te zeggen. De E.V.C. is als vakbond misschien ongevaarlijk. De doelstellingen op par- tijvoorschriften, nagestreefd door een kader, dat iedere gelegenheid aangrijpt om de arbeiders zogenaamd bewust te maken, zijn ideologisch gevaarlijk en misleidend. Het uiteindelijke doel der communisten, het vestigen van een volksdemocratie ook in Nederland, vindt zijn voorbereiding in de ingeluide tac tiek. Nog zijn er arbeiders, die het geheel als zeer onschuldig benaderen; nog zijn er ook in de middengroepen personen, belast met de leiding en voorlichting, die denken, dat zij heel simpel de zaak kunnen negeren en doodzwijgen. Voor hen echter, die van dichtbij het ontstaan van de C.P.N.-partijlijn meemaken, is het heel duidelijk, dat deze toenade ringspolitiek slechts ondermijningstac tiek bedoelt te zijn van deze vredes apostelen, die ook Nederland willen maken tot een lustoord voor een nieuw soort mensen jagers, die processen zul len voorbereiden, waarmee vergeleken het met Kerstmis te Zaandam gehouden Congres slechts kinderspel was. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1