Radio en televisie op Amerikaans Sri edeNoorman: DE HEID DER IHlEKUlLi WÊrA TfüËi Eenheid in kabinet slechts moeilijk te verkrijgen O'Kelly—Euwe remise Specialisten confereren met minister Suurhoff Broekman en Van der Voort eersten te Hamar 4# Toon Rammelt geeft oog en oor in Amerika de kost sum SR Siypifll! Regering antwoordt Eerste Kamer 55.000 woningen het minimum, 65.000 het maximum Moeilijke strijd Füster—K ramer Nat. wedstrijden op de lange baan w Hollanders winnen te Paterswolde Nederland leidt DDD KRUISWOORDRAADSEL DONDERDAG 8 JANUARI 1953 PAGINA 5 Katholicisme bij moderne propaganda Verdediging als van elk ander land Om Zuurbranden op de maag te blussen: fién of twee Rennies nemen. Ned. tafeltennisploeg wint van Frankrijk Mi O Volewijckers verliezen protest McGregor en Sedgman verliezen Hoogoven-schaaktournooi Bewindsman: Geen voldongen feiten Van der Eist eerste op de lange baan Noorse rijders naar ons land? Kath. Volkspartij Reorganisatie Partijraad Sportflitsen Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag (Van een onzer speciale verslaggevers) roon Rammelt, teruggekeerd van een langdurige stu diereis door de Verenigde Staten van Amerika, zit boordevol nieuws als wij hem naar enige markante bevindingen vragen, die hij, programmaleider van de K. R. O., in de moderne wereld van het Westen heejt opgedaan. Het is veel wat hij ons zou willen vertellen. Wij moeten ons echter beperken en vragen meer in het bij zonder naar opvattingen en werkwijze, die ten aanzien van radio en televisie in de States gelden, en dan nog maa- voor zover daarbij het katholicisme is betrokken. In dollarland werken katholieke Omroepen van verschil lende aard, commerciële en niet-ccmmerciële. Wat deze laatste betreft, is de Omroep van Mgr. Bernard Shell, Met de andere katholieke universitei ten gaat het niet anders. De heer Ram melt noemde ons de R.K. Universiteit van Minnesota, die een complete melk en zuivelfabriek exploiteert om zich financieel te kunnen bedruipen. De wettelijke verplichting, dat alle omroepbedrijven een bepaald percentage voor propaganda van wat men noemt algemeen belang moeten besteden, leidt soms tot merkwaardige consequenties. Zo kan het voorkomen, dat de luisteraar thuis uit zijn radiotoestel de volgende mededeling verneemt: „Hallo, hier de katholieke Loyola-universiteit; U noort nu een toespraak van rabbijn Vrijwel alle honderd diocesen en 25 aartsdiocesen van de Verenigde Staten hebben een eigen radiodienst. Aan het hoofd staan meestal priesters, maar ook wel vrouwelijke religieuzen, die de pro gramma's voorbereiden. Dit laatste be hoeft niet te verbazen, als men weet. dat vrouwen in Amerika vaak zeer be langrijke posten bekleden. De heer Rammelt noemde ons de Katholieke Omroep van Wilmington Delaware, tussen Washington en New York, waar Miss Dorothey Arthur de leiding heeft. Deze jonge vrouw, die eigenlijk privé- secretaresse van de nylonkoning Bupont is, verzet in haar vrije tijd bergen werk ten bate van de katholieke radio-uit zendingen. Bovendien distribueert zij uit een centraal archief en geeft een bulletin uit met het voornaamste nieuws. Dat gaat ongeveer in deze zin: „Zuster Mathilde vraagt voor haar wekelijks Ave Maria-uur drie scrips over Fatima; wie kan haar daar aan helpen?" hulpbisschop van Chicago, wel zeer belangrijk onder het honderdtal, dat ultra-kort uitzendt. Onder de katholieke instellingen, die een zogenaamde commerciële omroep bezitten, valt die van de Loyola- universiteit van de Jezuïeten in New Orleans misschien wel het meest op. De paters zijn eigenaars, maar de ex ploitatie laten zij over aan een general-manager, een zakelijk leider dus, die er voor zorgt, dat uit die Omroep jaarlijks een bedrag van 1.8 millioen gulden ten bate van de Loyola-universiteit beschikbaar komt, een bedrag, vol doende om die hogeschool te kunnen financieren. Dat is waarlijk een uitkomst als men weet, dat particuliere uni versiteiten in de Verenigde Staten niet worden gesubsi dieerd. Er zijn trouwens heel veel mensen in Amerika, die te midden van materialis me op onbaatzuchtige wijze belangrijke diensten aan de katholieke zaak bewij zen. „Je ontmoet er zelfs heilige men sen", verzekert Toon Rammelt. In de St. Patrick-kathedraal van New York ko men elke middag om één uur honderden zakenlieden bijeen voor het gezamenlijk bidden van de rozenkrans voor de be kering van Rusland. En in Boston bidt aartsbisschop Cushing elke avond het rozenhoedje voor de radio, en wel op het beste uur. Dat betekent, dat daar voor telkens een grote som moet worden betaald. Het komt zelfs voor, dat de prijs voor uitzending komt te staan op het fabelachtig hoge bedrag van 115.000 gulden voor een half uur, hetgeen neer komt op 60 gulden voor een enkele seconde. Daar tegenover staat dan een grote „luister-dichtheid". Die fantastische sommen gelden uiter aard ook voor andere uitzendingen, die door een zogenaamde sponsor worden verzorgd. Het gevolg is natuurlijk, dat de opdrachtgevers hun dure programma's tot de laatste seconde uitbuiten. Zo heeft de heer Rammelt waargenomen.dat tijdens de repetities een econoom met stopwatch en al gereed zit om de uitzending zo efficient mogelijk te maken en te zorgen, dat ze op de seconde verloopt. Gaat het om katholieke programma's, dan is er de radio- en televisiedienst van de Catholic Welfare-Conference, het bestuursapparaat van de bisschoppen te Washington, die de uitzendingen leidt in overleg met een van de vier grote nationale radio- en televisie-netwerken, die over gans Amerika verspreid zijn en die een bepaald percentage zendtijd voor godsdienstige uitzendingen in het algemeen hebben te vergeven. Een zake lijk-practisch man als kardinaal Spell man verleent hierbij zijn medewerking door jaarlijks een prijs van 500 dollar sÉliliÉëS® reclame. Amerikaanse televisie richt zich op Hollandse In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de Rijksbegroting 1953 is iwjjfel Hitgesproken over de homogeni teit in het kabinet. In de Memorie van Vntwoord wordt, evenals ten aanzien ran de vorige kabinetten, erkend dat sr geen eenheid is in beginsel en dat »ok het verkrijgen van eenheid in het practische beleid soms moeilijk genoeg tal kunnen blijken. Hiervan zou aan het fittend kabinet slechts een verwijt kun nen worden gemaakt, indien het in de weg stond aan de formatie van een kabinet, waarbij eenheid in beginsel en practiseh beleid beter zouden zijn ge waarborgd. De mogelijkheid tot een dergelijke formatie heeft zich echter niet if getekend. Grondslag van het kabinet zijn niet enkel of zelfs in hoofdzaak de richt lijnen. Grondslag is allereerst het besef, levend bij alle leden van het kabinet, dat de goede werking van ons constitutioneel bestel en het belang van ons volk een brede samenwerking eisen, die een doeltreffend en stabiel bestuur mogelijk maakt. T.a.v. de woningbouw wordt in de Memorie van Antwoord o.m. het vol gende medegedeeld. In het kader van de werkgelegen- heidspolitiek zal de woningbouw boven het als minimum voor ogen staande programma J953 van 55.000 woningen Worden opgevoerd, waarbij 65.000 wo ningen voor 1953 als maximum gedacht 's. Bij een realisatie in deze orde van grootte mag zeker niet worden gezegd, dat de woningbouwpolitiek geen veran dering brengt in de nog steeds grote Woningnood. De leden, .die in hun verontrusting Over de toenemende werkloosheid zo stellig verklaren, dat het materiaal en de arbeidskrachten disponibel zijn om ongeveer 75.000 woningen per jaar te bouwen en dus een dergelijk programma biogelijk is, wanneer daarvoor maar Voldoende gelden worden opgebracht. Verliezen kennelijk uit het oog, dat de gebieden, waar grote werkloosheid is, Advertentie ®n zo kunt U dan weer zonder zorgen Piles eten wat U graag lust: zonder Vlees voor die brandende pijn. Kijk eens U heen hoe tientallen mannen en Vrouwen het .gebruik van Rennies tot vaste gewoonte maken. En met Phcces. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is! dikwijls gebieden zijn, waar men nu juist niet de woningbouw sterk kan op voeren, zonder de kans te lopen, dat er binnenkort woningen leeg zouden ko men te staan. De werkloosheid in de bouwvakken loopt in de verschillende delen van het land sterk uiteen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de Noord-Atlantische Raad tijdens zijn jongste bijeenkomst op ministerieel ni veau te Parijs een document heeft aan vaard, waarin voor Nederland bevre digende strategische richtlijnen zijn vastgelegd voor de verschillende Nato- beveihehbers. Deze strategische richt lijnen immers laten geen twijfel aan de opzet Nederland in dezelfde mate te verdedigen als elk ander continentaal Europees lid van de Nato. beschikbaar te stellen voor het beste radio-script. Er zijn bepaalde zakelijke ondernemin gen, als bijvoorbeeld een scheermesjes concern, die de bekende bisschop Fulton Sheen uitnodigen om op te treden als sponsor van een bepaald katholiek pro gramma. Mgr. Sheen is de nationale directeur der Propaganda Fide en heeft een groot kantoor in New York, Na een veelvuldig optreden heeft hij thans de radio afgezworen om zich speciaal te kunnen wijden aan de televisie. De bis schop heeft grote waardering voor de K.R.O. Ten behoeve van de televisie afdeling van onze katholieke omroep heeft hij aan Toon Rammelt een interes, santé film meegegeven die natuurlijk te zijner tijd in ons televisie-programma zal worden vertoond. De reden waarom mgr. Sheen zich op de televisie heeft geworpen, is ge legen in het feit, dat in Amerika 's avonds bijna niemand meer naar de radio luistert, men stemt af, op de te levisie. Er zijn zelfs televisie-zenders, die de volle 24 uur per dag uitzenden, zegt de heer Rammelt. En die zenders zijn menigvuldig in aantal. Alleen reeds Washington heeft er vijf, met boeiende, zij het dan vaak oppervlak kige programma's. Schunnigheden krijgt men gelukkig niet te zien; maar •wel groot is de sensatie-jagerij, met name op het punt van de ontspan ning. Ook hiervan geeft Toon Rammelt ons een merkwaardig en grappig voorbeeld Hij heeft namelijk een televisie-pro gramma gezien, waarin enige aanwezi gen in de studio werden ondervraagd. Zij konden daarmee hoge geldsbedragen winnen. De eerste vragen waren zo ge steld, dat ze gemakkelijk konden wor den beantwoord. Maar dan kwam de spanning tegen de laatste vraag, die zo moeilijk was, dat de meeste deelnemers de finish niet konden halen. Nu ging het de camera-man er om, die spanning vast te leggen, hetgeen dan tot een hoogte punt in de uitzending werd opgeschroefd. Behaalde toch iemand een prijs, dan richtte de camera zich op de manager, die zijn cheque uitschreef en vervolgens op de gelukkige winnaar, die soms in vreugdetranen uitbarstte. Zo'n programma waarbij de spannin gen tot het uiterste zijn opgejaagd wordt letterlijk „gevreten", verzekert de heer Rammelt, en daar zijn de familie-uitzen dingen voor de Nederlandse radio niets blMet dit al is het wel duidelijk, dat de Amerikaanse radio en televisie voor een belangrijk deel reclame voeren, iets. wat wij in ons land niet kennen. Welk sys teem de voorkeur verdient, is een vraag, die hier nog lang niet is beantwoord. Te Peronne is een tafeltenniswedstrijd gehouden tussen spelers van Frankrijk en Nederland. De Nederlandse ploeg won met 3—2. De gedetailleerde resul taten waren: Enkelspel: Roothooft (Fr.) verliest van Cor du Buy (Ned.) 1921, 23—25, 21—15, 17—21; Collier (Fr.) slaat Van Zoelen (Ned.) 21-19. 19-21, 21—11, 22—20: Roothooft (Fr.) slaat Van Zoe- len 21—12, 21—15, 21—17; Collier ver liest van Cor du Buy, 16—121, 1°—21. 13—21. Dubbelspel: Roothooft en Collier verliezen van Du Buy en Van Zoelen, 14—21 21—23, 21—15, 20—22. 54. Een beklemmende stilte hangt over het strand. Slechts de roep van een meeuw klinkt schor uit boven het zachte ruisen van de branding. Het is alsof de Heruli de adem inhouden om niets van het schouwspel te missen van de beide koningen, die daar op elkaar toeschrijden. De Noorman met Erwin, die een schrede achter is geblevenheer Robart alleen. Eric voelt de spanning onder deze mannen, die als vijanden zijn gekomen, maar wiens vijandschap hij niet wenstVoor het front der Heruli staart Bogul zijn heer besluiteloos na. Zweetdruppels parelen op zijn voorhoofd en hij schrikt, als Helge, de reus, zich onverwachts naar hem toebuigt. „Het kan wel eens kwaad voor u aflopen!" bromt Helge tussen zijn tanden. „Als de Noorman spreekt, zal heer Robart begrijpen, dat gij gelogen hebt Bogul schudt onwillig het hoofd. Zijn adem gaat sneller. Maar Helge houdt niet op. „En dan, heer Bogul? En dan?" Bogul werpt de reus, die hem spottend aanziet, een giftige blik toe en met een onverstaanbare grauw gaa.t hij met snelle schreden zijn heer achterna Rustig, doch op zijn hoede, slaat Eric de nadering van de heer der Heruli gade. Het ontgaat hem niet, dat een tweede Heruli zich bij heer Robart voegt en op korte afstand blijft volgen. Doch zijn ogen blijven op Robart gevestigd. Als de beide vorsten elkaar tót op enige meters afstand zijn genaderd, vinden hun blikken elkaar in een eerste, zwijgende krachtmeting De heer der Heruli vertraagt zijn gang als om de Noorman beter op te kunnen nemen. En als Eric de edele trekken kan onderscheiden in dat scherpe, mannelijk getekende gelaat, voelt hij onmiddellijk een gevoel van warme sympathie in zich opkomen en, vreemd, het is of er in die ogen iets is, dat hem medelijden inboezemt. „Fadir!" fluistert Erwin opgewonden. „Waarom doen die mannen zo booszo zo dreigend? Zijn het dan geen vrienden?" Eric schudt bijna onmerkbaar het hoofd en wenkt hem te zwijgen en in de loden stilte staart hij onbewogen naar de fiere gestalte van Robart en de onverholen haat in de blik van die andernaar de tweede Herulidie daar nadert Advertentie Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis 0 in huis hebt. In de Woensdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van de protest commissie van de K.N.V.B. is het be kende protest van De Volewijckers, naar aanleiding van een omstreden doelpunt in de wedstrijd tegen RCH, af gewezen. De uitslag blijft dus 21 voor RCH. Ook protesten van TYBB, HBC en De Zandvoortmeeuwen werden afge wezen. Segura (Ecuador) heeft de Australiër Mc.Gregor Woensdagavond in Los An geles in twee sets verslagen; de uitslag luidde 62, 62. De Amerikaan Kra mer won hierna van de Australiër Sedg man met 63, 64. De vereniging „Gouden Kruis dragers Vierdaagse" ontraadt zijn leden tot deelne ming aan de Vierdaagse, uitgeschreven door de N.W.B. Degene, die b.v. negen maal de Vierdaagse van de N.B.V.L.O. in Nijme gen heeft gelopen en voor de tiende keer zou deelnemen aan die van de N.W.B. in Apeldoorn, kunnen niet als lid van de ver eniging „Gouden Kruis dragers" worden toegelaten. (Van onze schaakmedewerker) Vier van de vijf leiders moesten in de tweede ronde van het Hoogovenschaak- tournooi de wapens tegen elkaar opne men. O'Kelly met wit tegen dr. Euwe en Toran met wit tegen Rossolimo. Het spreekt wel vanzelf dat geen der mees ters in een zo vroeg stadium van het tournooi groot risico op zich wilde ne men. Daarom was het niet verrassend, dat in de partij O'Kellydr. Euwe reeds na 15 zetten een stelling was bereikt, die geen van beiden kansen beloofde. Er werd dus tot remise besloten. De partij ToranRossolimo had het zelfde resultaat, maar de spelers deden er tien zetten langer over. Even pro beerde de Fransman tot een directe actie over te gaan, maar zijn tegen stander pareerde onberispelijk. Intussen moest Donner niets van voorzichtigheid hebben. Van meet af aan stuurde hij in een Konings-Indische verdediging tegen Van Scheltinga op verwikkelingen aan. Daar ook deze zich niet onbetuigd liet, werden de zaken weldra zo gecompliceerd, dat er met geen mogelijkheid gezegd kon worden v/ie nu eigenlijk beter stond. Maar langzamerhand werd het duidelijk dat Donner de lakens uitdeelde. Toen eindelijk de rook was opgetrokken had hij een kwaliteit minder, maar zoveel positievoordeel, dat een overwinning met vrij grote zekerheid voorspeld kon worden. Inmiddels had Cortlever door een krachtig gevoerde aanval de stelling van zijn Engelse tegenstander Trott volkomen onder de voet gelopen. Door een pion-offer slaagde hij er in om bijna al zijn strijdkrachten op de vijan delijke Koningsstelling te concentre ren. Er volgde nog een kwaliteitsoffer, waarna de zwarte koning in het kruis vuur van de witte stukken kwam te staan en daarin ten onder ging. Advertentie SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Op hun verzoek zijn enige vertegen woordigers van de Nederlandse vereni ging van specialisten door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ontvangen, teneinde in de gelegenheid te worden gesteld het standpunt der vereniging ten aanzien van de moei lijkheden met de algemene ziekenfond sen nader uiteen te zetten. Nieuwe gezichtspunten heeft de con ferentie niet opgeleverd. De minister gaf het N.V.V.S -bestuur dringend in overweging de onderhandelingen met de ziekenfondsen te hervatten en de le den te adviseren intussen door te wer ken onder de voorwaarden van de oude honoreringsregeling. De regering zou anders, zeer tegen haar zin, genood zaakt zijn maatregelen te nemen. Uit voering der wettelijke ziekenfondsver zekering door organisaties van het par ticulier initiatief eist nu eenmaal, aldus de minister, dat alle betrokken partijen bereid blijven tot overleg en elkaar niet voor voldongen feiten stellen. Reactie van de N.V.V.S. Het bestuur van «Je Nederlandse Ver eniging van Specialisten, de organisa tie van specialisten, die nit het Lande lijk Specialisten Verbond zijn getreden, had eerder over de controverse tussen de vereniging en het Centraal Overleg Zie kenfondsen, het volgende communiqué verstrekt: „In de dagbladen zijn mededelingen gegeven omtrent een strijd, die ontbrand zou zijn tussen de ziekenfondsen ener zijds en een groep van specialisten an derzijds, welke laatste zich verenigd hebben in de Nederlandse Vereniging van Specialisten (N.V.V.S.). In de me dedelingen, die het ministerie van So ciale Zaken in de pers heeft doen op nemen, wordt de indruk gewekt, als zou een kleine groep van specialisten tegen de wensen van de grote meerder heid van artsen een banale strijd voe ren, teneinde de tarieven voor hun ver richtingen verhoogd te krijgen en ais zou dan de verzekerde van deze strijd de dupe worden. Wij aarzelen niet, naar voren te bren gen, dat deze voorstelling van zaken volkomen onjuist is. Inderdaad wordt er een strijd gevoerd tussen een groep specialisten en de ziekenfondsen, doch de inzet van deze strijd is niet de ta riefsverhoging. doch de erkenning van de status van de specialisten. De ge noemde groep van specialisten is van oordeel, dat zij, die een vrij beroep uit oefenen, tenminste enige zeggenschap mogen hebben in alle zaken, die de uit oefening van hun beroep betreffen en wensen zonder meer geen regelingen te aanvaarden, die hun worden gedicteerd en waarmee zij niet kunnen instemmen. Op dit moment heeft de strijd zich toegespitst op de vraag of het redelijk en billijk is, dat de ziekenfondsen ten laste van de specialist kortingen mo gen toepassen, ai naar gelang de spe cialist meer verrichtingen uitvoert. Meer populair gezegd, acht meerge noemde groep van specialisten het redelijk, dat zij voor iedere verrich ting ten alle tijden eenzelfde bedrag uitgekeerd krijgt en dat dit niet af hankelijk wordt gesteld van een be paald bedrag, hetwelk de fondsen menen hiervoor beschikbaar te heb ben, met name een plafond. DaardoSr wordt het risico der fondsen voor een deel op de specialisten geschoven, iets, waartegen zij principieel bezwaar hebben, een mening overigens, die geheel overeenstemt met een in de al gemene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst in Juli 1952 met vrijwel algemene stemmen genomen besluit. Dit principe is verder in overeenstem ming met punt 9 van de door de we reldorganisatie van artsen gegeven richtlijnen. Er wordt derhalve niet ge streden om de grootte van het voor de verrichting verschuldigde bedrag. Ge heel ten onrechte wordt dan ook in de pers voorgesteld als zouden Tilburgse specialisten sinds 1 Januari hun tarie ven hebben verhoogd. Niets is minde) waar clan dit. De Tilburgse specialisten houden zich aan dezelfde tarieven, die tot 1 Januari 1953 gegolden hebben, zij het ook. dat deze tarieven door de hou ding, die de ziekenfondsen hebben ge- meen«j te moeten aannemen, met 4% voor omzetbelasting moeten worden ver hoogd. Dat specialisten hulp aan verzeker den zouden hebben geweigerd is ten enen male onjuist. Specialisten, die zich tegen een regeling met kortingen ver zetten, blijven ten allen tijde bereid hun hulp te verlenen aan ieder, die daarom vraagt en bètreuren het, dat de fonds patiënten thans door ziekenfondsen ge dwongen worden met de betaling van het aan de specialist verschuldigde, persoonlijk bemoeienis te hebben en hierdoor in deze strijd gemengd te wor den," aldus de verklaring van het be stuur der Nederlandse Vereniging van Specialisten, Bouwmeester zette eerst de dame vleugel van Heidenfeld onder zware druk en verplaatste vervolgens het ter rein van de strijd naar de andere kant. Met een goed geplaatste treffer won de Nederlander een pion, maar terecht zette hij zjjn aanval onmiddellijk met de grootste scherpte voort. Heidenfeld probeerde het nog met een aardigheidje, maar Bouwmeester liet niet meer los en dwong tenslotte zijn tegenstander op de knieën. Moeilijk was ook het gevecht tussen de Hongaar Füster en Kramer. De eer ste zocht zijn heil in een actie op de dame-vleugel, terwijl de laatste de koningsvleugel ais jachtterrein ver koos. De Hongaarse meester verbruikte echter zeer veel tijd en dit werd hem in de tijdnoodphase noodlottig. Hi.i kwam althans in duidelijk positienadeei en zal in de afgebroken stelling een pion moeten afstaan. Óf dit voor de Nederlander voldoende is voor winst, zal het vervolg moeten uitmaken. De afgebroken partijen worden vandaag gespeeld. De uitslagen De uitslagen waren: Dr. Euwe O'Kelly y,y?Rossolimo (Fr.)Toran (Sp.) y2; Van Scheltinga (Ned.)— Donner (Ned.) afgebroken: Cortlever (Ned.)Trott (Engeland) 10; Füster (Hong.)Kramer (Ned.) afgebroken; Heidefeld Z.-Afr.)Bouwmeester (Ned.) 0—1. Na de tweede ronde luidt de stand: 1-5 dr. Euwe, O'Kelly. Bouwmeester. Rossolimo en Toran ieder 1% punt; 6. Donner 1 punt plus een afgebr. partij: 7. Cortlever 1 punt; 8. Van Scheltinga punt plus een afgebroken partij; 9. en 10. Füster en Kramer ieder 0 pnt. plus een afgebr. partij; 11. en 12. Hei denfeld en Trott ieder 0 pnt. Gisteren werden te Aalsmeer nationale langebaanwedstrijderc gehouden op de 500, 1500 en 3000 meter, georganiseerd door de ijsclub „Aalsmeer". Rechts Cok- kie van der Eist uit Rotterdam, die eerste werd. Links Luc de Goede uit Amster dam, die de tweede prijs in de wacht sleepte. boden, moest in de jeugdige Drentenaar ditmaal zijn meerdere erkennen. Hij werd nu derde (veertig gulden). In Midden-Drente, te Wïtteveen, won Theo Janmaat uit Nederhorst den Berg de honderd gulden. De sterkste Drent, Groothuis, kon in de eerste rit een „kamp" bereiken, maar beide vol gende ritten waren voor de Hollander Fidder uit Annen werd derde en de Kampenaar Van Marle vierde. Egbert v. d. Ploeg, de Friese ster, had weer een goede dag. In de finale moest hij het opnemen tegen de oude crack Sel- denthuis, die de meest opvallende rij der was en met zijn 41 jaren enkele jongeren van formaat versloeg. V. d. Ploeg was echter uiteindelijk de sterk ste, waardoor deze Fries uit 't Meer zijn prij zentotaal al op ruim vierhonderd gulden heeft weten te brengen. De laat ste grote-mannenrijderij was in Jipsing- boertange, waar Bakker Sr. uit Finster- wolde eerst zijn jongere neef versloeg en daarna Koolhof uit Veelerveen. Nationale wedstrijden te Aalsmeer Onder ideale weersomstandigheden zijn te Aalsmeer nationale langebaan- wedstrijden gehouden over 500, 1500 en 3000 meter. In totaal kwamen 52 rij ders aan de start. Op de 500 meter wist Kokkie van der Eist zich eerste te plaatsen in de goede tijd van 49.8 sec. Ook de 1500 meter was voor Van der Eist in 2 min. 46.4 sec. De 3000 meter werd een overwinning voor de Hilver summer Van der Pol in 5 min. 55.0 sec. Totaal klassement: 1. Van der Eist 165 pnt.; 2. Vermeulen 171.300 pnt.; 3. Belt 171.933 pnt.; 4. Van der Hoorn 172.467 pnt.; 5. De Goede 173.865 pnt.; 6. Van der Pol 174.200 pnt. (Van onze sportcorrespondent) Na het schuchtere begin van Dinsdag zijn Woensdag kortebaanrijderijen in het Noorden van ons land gehouden. De Hollanders hadden een goede dag. Anton van de Nagel uit Zwammerdam won de honderd gulden in Paterswolde. Zijn grootste favoriet, de Groningse kampioen Scheper, kreeg in de eerste loop geen kans; verder had v. d. Nagel alleen zware tegenstand in de finale van de Drentse jeugdkampioen De Vries, die zestig gulden rijker werd. Dijkstra uit Nieuw Beets, die Dinsdag v. d. Ploeg hevige tegenstand had ge Naar wij vernemen heeft Klaas Schenk, de leider van de kernploeg, welke op het ogenblik te Hamar traint, aan het bestuur van de K.N.S.B voor gesteld om bij doorgaand vriezend weer op korte termijn een internationale wedstrijd in Nederland te organiseren, waarvoor behalve enkele Nederlandse rijders ook een aantal bekende Noorse rijders zouden worden uitgenodigd. Op de HOKY te Den Haag speelde H.H.Y.C. onder grote belangstelling te gen Bad Nauheim en verloor verdiend met 5—7 (tussenstanden 33, 02 en 2—2). Het vroor niet minder dan dertien graden, toen Woensdagavond op de baan te Hamar het eerste gedeelte van de wedstrijd NederlandHamar werd gereden, waarbij van beide ploe gen de prestaties van de vier beste rij ders voor het klassement golden. Het ijs was redelijk, in ieder geval beter dan Maandag j.l., toen de Nederlandse rijders onderling een vijfhonderd meter hadden willen rijden, maar het kwik niet minder dan 27 graden onder nul aanwees. Toen had de leider. Klaas Schenk, wijselijk besloten om geen wed strijd in die omstandigheden te doen houden. Slechts een 1500 meter stond thans op het programma, waarbij Kees Broek man tegen Overby reed en Wim van der Voort tegen Ivar Martinsen, de grote man van Hamar. Kees sloeg Óverby met groot verschil. Hij reed zo voortreffe lijk, dat hij de snelle tijd van 2 min. 20.6 sec. liet noteren, een tijd, welke al leen ook door Wim van der Voort werd gemaakt in zijn rit tegen Martinsen. Wim van der Voort startte iets langza mer dan zijn tegenstander, maar hij reed een voortreffelijke voorlaatste ronde en sloeg de Noor met bijna 2 se conden in dezelfde tijd als Kees Broek man had gemaakt, 2 min. 20,6 sec. Huiskes, Maarse, Charisius en Van 't Oever reden zeer verdienstelijk en maakten zulke goede tijden, dat de ploeg van Hamar stevjg geslagen werd. Na de eerste wedstrijdavond heeft Nederland de leiding met 190.534 punten tegen Hamar 195.200 punten. De uitslag luidt: 1. Kees Broekman en Wim van der Voort beiden 2 min. 20,S sec; 3. Ivar Martinsen 2 min. 22,4 sec; 4. Anton Huiskes 2 min. 24,3 sec; 5. Ge rard Maarse 2 min. 26,1 sec; 6. Sorn- broem 2 min. 26,3 sec; 7. Jan Chari sius 2 min. 27,8 sec; 8. Overby 2 min. 28,3 sec; 9. Sandvik 2 min. 28,6 sec; 10. Frang 2 min. 28,9 sec; 11. Van 't Oever 2 min. 29,3 sec; 12. De Graaf 2 min. 30,4 sec. Als 14e eindigde Henk Schuier in de tijd van 2 min. 32,4 sec. Advertentie ÏÏ1ITIT Niet krabben.De helder vloei- I r I I Pt bare D.D.D.kalmeert de jeuk IB li 81 S\ in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HU I DAAN DOENINGEN cn gwresDv «.v« Ter aanvulling van het gisteren ge plaatste bericht over de a.s. partijraads vergadering van de K.V.P. kunnen wij nog mededelen, dat voorgesteld wordt de partijraad voortaan te doen be staan uit een bestuursraad en een partijraad. De bestuursraad krijgt een organisatorische en de partijraad een politieke taak. De partijraad, samenge steld uit de bestuursraad en een dertig tal andere leden, moet de programma's vaststellen en contact onderhouden met de fractievoorzitter. Leden van de KVP- fraeties in de Eerste en Tweede Kamer zijn adviserende leden. Met betrekking tot de Tweede-Ka merverkiezingen wordt een gewijzigde procedure voor de aanwijzing van can- öidatsn voorgesteld. Men wil de candi- datenlijsten via samenvoeging van Kringen zodanig samenstellen, dat, zo mogelijk, zes tot acht verkiesbare plaatsen worden verkregen. Een uitzon dering wordt gemaakt voor Limburg en de grote steden. Een geringer aantal lijsten biedt grotere mogelijkheid voor algemeen bekende lijsttrekkers. Bovendien wil het partijbestuur, dat een lijsttrekker voor het gehele land reglementair mogelijk wordt gemaakt. Voor de vervulling van het lidmaat schap van het Partijbestuur stelt het Partijbestuur de volgende dubbeltallen: 1 Th. S. J. HooijJ. A. Koops, 2 C. G. A. MertensA. J. de Goey, 3 J. A. Mid delhuisJ. W. v. d. Akker, 4 mr. P. J. M. Aalbersemr. E. v. Breukelen, 5 F. H. Terwindtdr. N. Daalderop, 6 J. J. de WitJ. H. M. Derksen, 7 mej. mr. W. M. W. v. Lanschotmej. dr. A. de Waal, 8 mej. E. Bergervoetmej. B Kleuters, 9 mej. C. Stringamej. M. Stollman, 10 pater mag. dr. S. Stokman O.F.M.pater prof. dr. L. J. C. Beau fort O.F.M., 11 mr. E. M. J. A. Sassen— prof. mr. L. G. A. Schlichting. Tot nu toe hebben tien landen inge schreven voor het tournooi om het we reldkampioenschap voetbal waarvan de eindronden van 16 Juni tot 4 Juli 1954 in Zwitserland worden gespeeld. Het zijn Zweden, West-Duitsland, Haïti, Oostenrijk, Brazilië, Frankrijk, Enge land, Portugal, Finland en Zwitserland. Naar verwacht wordt zullen de wereld kampioen Argentinië, Hongarije en Zuid- Slavië zich binnenkort voor deelneming opgeven. Te Amiens is een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen de jeugdploegen van Frankrijk en Nederland. De Franse ju niores wonnen met 63. Horizontaal: 1. leemte; 4. vrucht; 8. noot; 10. bolgewas; 11. noot; 13. verklikker; 16. voorzetsel; 17. ondiepte in het water; 19. boom; 20. hoofddeksel; 21. bloem; 22. toe spraak; 23. plaats op de Veluwe; 24. ijzer houdende grond; 26. telwoord; 27. noot; 28. request; 30. eerwaarde heer (afk.); 31. noot; 32. Italiaanse rivier; 34. vrucht; 35. noodlot. Verticaal: 1. plaats in Groningen; 2. klaar; 3. lokspijs; 5. looimiddel; 6. drietenige lui aard; 7. plaats in Groningen; 9. plaats in Groningen; 12. planeet; 14. Ludolfiaans ge tal; 15. voorzetsel; 16. onbepaald voornaam woord; 18. aanwijzend voornaamwoord; 20. wortel; 24. voormalige illegale organisatie (afk.); 25. noot; 28. onheilsgodin; 29. land bouwwerktuig; 31. klein kind; 33. deel van de Bijbel (afk.). A p P E L S C H A D S L O O T M D O 4- F O K M P E L F -f- M -f- B E U R O M A L L -j- S D R O N R Y P 4- 4- E S -f E D -f P C E L -f- S -{- E E R H L 4- S A P S I U -f G E R E D 4- E W I T M A R S U M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5