Op klip of onbekend^ voorwerp lek bij Mozambique Passagiers en de gehele bemanning gered Dankdienst aan boord van te hulp gekomen schip Avanti'' in tweeën TITO heeft onderhoud met zeven bisschoppen Roofoverval te Blaricum Mr. Rohling verweert zich tegen verdachtmakingen Tussen neus en lippen 2S rf r )RR Commissie sal rapport uitbrengen over betrekkingen tussen Kerk en Staat 17 mille ontvreemd Vluchtelingenkampen overvol Studentenoproer in Karachi Strafklacht ingediend tegen subst. off v. justitie te Amsterdam Tot hoofd en hart Mr. dr. Soumokil gesneuveld ffee VRIJDAG 9 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25577 Problemen voor de Holland-A]rika Lijn Twee Nederlanders op gebroken Zweeds schip Prins Bernhard beklimt vulkaan op Santa Cruz ONDERGANG VAN DE KLIPFONTEIN Indische Oceaan AFRIKA Mgr. Fioretti verongelukt H. Vader ontvangt het H. Jaar-gedenkalbum 7 doden, 70 gewonden DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN Bewaking kardinaal Stepinac verscherpt Rangeerder bekneld en gedood SCHIPHOL IN DE MIST Volgens „Sumber": Barte FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. DE „KLIPFONTEIN" GEZONKEN Het 10.544 br.reg. ton metende m.s. „Klipfontein" van de HollandAfrikalijn is gistermiddag omstreeks 13.45 uur Nederlandse tijd voor de kust van Mozambique (Portugees Oost-Afrika), in de buurt van Kaap Zavora, ten Zuiden van Kaap Corrientes, op een nog onbekend voorwerp of onbekende klip onder de waterspiegel gestoten, lek geraakt en in ongeveer drie uur gezonken. Er was voldoende tijd om de bemanning en de passagiers in de reddingboten in veiligheid te stellen. Een half uur later werden zij door het passerende Britse motorschip „Bloemfontein Castle" van de Union- Castle Mail Steamship Company overgenomen. De geredden, volgens Reuter, 103 passagiers en 118 leden van de bemanning, zijn thans op weg naar Beira. Zy werden daar vandaag verwacht. De leden van de bemanning zullen zo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeren. De passagiers zullen op andere schepen hun reis voortzetten. De „Klipfontein" is eigendom van de N.V. Verenigde Nederlandsche Scheep vaart Mij. te 's-Gravenhage en vaart in de Holland-Afrikalijn. Het schip was Woensdag uit Lourenco Marquez ver trokken en was op weg naar Beira. In Kaapstad, Port Elizabeth, East London, Durban en Lourenco Marquez waren nog passagiers aan boord genomen. De „Klipfontein" was 5 December uit Am sterdam vertrokken, ging via Southamp ton langs de Westkust van Afrika naar Kaapstad en was vandaar op de terug reis naar Amsterdam, waar het schip omstreeks 21 Februari werd verwacht. De ramp heeft zich in minder dan drie uur voltrokken. 11.15 uur Greenwich-tijd ,\vcrd oen radioboodschap ontvangen, waarin de kapitein van de „Klipfontein", de heer J. Oosterhuis, mededeelde, dat het schip op een onbekend voorwerp was gestoten. Door een groot lek in de wand n het schip stroomde het zeewater naar binnen. Na de schok ontstond een explosie in de olietank van het schip. De boeg van het schip verdween hierna diep in het water en de hutten liepen snel onder. De passagiers en beman ningsleden, die al hun bezittingen ver loren, werd bevolen op het dek aan te treden met niets anders dan hun pas poorten en belangrijke papieren. Zij ble ven kalm en zongen, terwijl zij wachtten tot de reddingboten waren gestreken. Een half uur nadat de boten waren ge streken passeerde een Brits schip, het 18.400 ton metende m.s. „Bloemfontein Castle". De Brit zette een barkas uit, Waarmede alle passagiers en bemannings leden geheel ongedeerd aan boord van het reddende schip werden ge bracht. In de lounge van de „Bloemfon tein Castle" werd een dankdienst gehou den. De Portugese autoriteiten hadden te voren reeds een sleepboot opdracht ge geven de „Klipfontein" te assisteren. Kort voordat de sleepboot kon uitvaren werd bekend dat de „Klipfontein" reeds was gezonken. Ook de „Pungue", die uit Beira ter assistentie was uitge varen, keerde terug, toen bekend werd, dat de „Bloemfontein Castle" alle op varenden had gered. Zelfs een hond, die aan boord van de „Klipfontein" was, kon van de verdrinkingsdood worden gered. De jongste passagier was een twee jaar oude baby, de oudste een 82-jarige Vrouw. Op welk voorwerp de „Klipfontein'' is gestoten, is nog niet met zekerheid be kend. Het is niet onmogelijk dat de „Klipfontein" op een gezonken schip is gestoten. Blijkens officiële gegevens be vindt zich in de omgeving van de plaats Van de ramp een aantal wrakken van °oor Duitse duikboten getorpedeerde schepen in betrekkelijk ondiep water. Deskundigen menen evenwel, dat deze Wrakken in de loop der jaren zo diep zijn gezonken, dat voorshands niet kan Worden aangenomen, dat de „Klipfon tein" op een van deze wrakken is lopen. ge- De Holland-Afrika Lijn heeft van ochtend telefonisch contact gehad met de Union Castle Lijn, Londen. Deze rederij heeft van haar schip „Bloem fontein Castle" geen nieuwe bijzonder heden vernomen. ?5J Het 10.000 ton metende Zweedse Vrachtschip „Avanti" is ten Zuiden van Japan in tweeën gebroken. Elf leden van de bemanning bevonden zich, al thans voorlopig, veilig op het drijvende achterschip. Acht man bevonden zich °P het losgeslagen voorschip en 21 man dreven in een sloep rond. Aan boord bevinden zich ook twee Nederlandse zeelieden. In het gebied van de Stille Oceaan verkeren nog vier andere schepen in moeilijkheden. Het Britse vrachtschip „Kelvinbank" is nabij het eiland Ocean gestrand. De Britse „King Edgar" en de Panamees „Sandapesto" liggen mid den op de Oceaan met motorstoring en de Amerikaanse schoener „Cynthia ^■hson" heeft zijn deklading hout verlo- Het probleem, dat de Holland-Afrika Lijn thans allereerst moet oplossen, is: de repatriëring van de bemanning en van degenen der passagiers, die zulks wensen en voorts het brengen van de overige passagiers op de plaats hunner bestemming. Voorzover het de bemanning betreft, wordt voorshands aangenomen, dat deze aan boord van de „Bloemfontein Castle" zal blijven, mee zal varen naar Kaap stad, waar het schip één dag voor de „Zuiderkruis" arriveert, en met dit laatste schip naar Nederland zal terug keren. Voor de passagiers zal passage moeten worden geregeld op schepen of in vliegtuigen, teneinde hen hun oor spronkelijk of nader te kiezen plaatsen van bestemming te doen bereiken. De „Klipfontein" is in 1939 in de vaart gebracht. Het is een vrachtschip van 10.544 ton en heeft passagiers-ac commodatie voor ongeveer 130 eerste klasse passagiers en 60 in de toeristen klasse. Tijdens de oorlog heeft de „Klip fontein" in de Stille Oceaan voor de geallieerden troepen en oorlogsmateri- eel vervoerd. Na terugkeer in Neder land werden troepen en oorlogsmateri- eel vervoerd. Na de oorlog werd de „Klipfontein" door de Amerikaanse re- 1 gering onderscheiden voor de tijdens de oorlogsjaren aan de geallieerde zaak be wezen diensten. Het schip was uitgerust met radar en had een dubbele schroef aangedreven door twee dieselmotoren. Groepen zangers en volksdansers van het Canarische eiland Santa Cruz de Tenerife zijn vandaag voor Prins Bern hard opgetreden. Zij hebben de Prins als cadeaux voor zijn dochters costumes in de plaatselijke klederdracht aange boden. De Prins is 2 Januari voor een in cognito bezoek op dit Canarische eiland aangekomen. Sindsdien heeft hij het eiland Santa Cruz de Tenerife tot in alle uithoeken bezocht. Tijdens een van zijn tochten heeft hij ook de 2500 meter hoge vulkaan Teide beklommen. Het 10.544 ton metende Neder landse motorschip „Klipfont ein" van de HollandAfrika Lijn, dat Donderdag voor de Oost-Afrikaan se kust is gezonken. 250km BEIRA SOFALA AANLOOPHAVEN BLOEMFONTEIN- CASTLE KAAP BARRA RIENTES PLAATS VAN OE RAMP MOZAMBIQUE BEIRA ■O UNIE VAN ZUID AFRIK. INDISCHE!! OCEAAN DURBAN KAAPSTAD RT ELISABETH 1000 km V.PELT 5 Radio-Belgrado heeft medegedeeld, dat tussen de leiders van de R. K. Kerk in Joego-Slavië en maarschalk Tito overeengekomen is, dat een ge mengde commissie zal worden inge steld, die rapport zal uitbrengen over de betrekkingen tussen de Katholieke Kerk en de Staat. Tito ontving gistermorgen de zeven voornaamste prelaten van de R. K. Kerk in Zuid-Slavië in zijn residentie. De prelaten waren Josip Ujcic, aarts bisschop van Belgrado. Franjo Sales Sevis, coadjutor van de aartsbisschop van Zagreb, die de zaken waarneemt bij af wezigheid van mgr. Stepinac, dr. Josjio Lacht, bisschop van Zagreb, dr. Anton Vovk, bisschop van Lubljana, Marko Alautovic, bisschop van Serajevo, An ton Aksamovic, bisschop van Djakovo, en dr. Victor Burich, bisschop van Seni. De bespreking duurde van tien uur 's morgens tot in de middag. Er werd niets meegedeeld over het besproken onderwerp. Evenwel wordt algemeen verondersteld dat men pogingen doet om tot verbetering van de betrekkingen tussen de R. K. Kerk en de Staat te komen. Radio-Belgrado heeft verder mede- Donderdagavond hebben twee man nen een roofoverval gepleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blari cum. Zij hebben f 17.000 buitgemaakt. Om tien minuten over half negen kwamen twee mannen de bank binnen. Voor het loket stond de Blaricumse bloemengrossier H. Lamphen. Toen zij voor het loket kwamen, troken de bei de mannen plotseling een masker voor hun ogen en een hunner richtte een revolver op de kassier, de heer van Bek, en de heer Lamphen. De ander kroop door het loket en eiste van de kassier, dat hij zijn kas zou afgeven. Deze probeerde nog de alarminstallatie, die zich in de vloer bevindt, in werking te stellen, doch de installatie weigerde. De heer Bek werd gedwongen zijn kas uit de safe te halen en de inhoud om te keren in een actentas. Vervolgens vluchtelingen Oost-Duits- De vluchtelingenkampen in West-Berlijn, waar land een onderkomen vinden, zijn overvol, en de bouw van nieuwe is nog niet zo ver, dat er mensen in ondergebracht kunnen worden. In de laatste dagen, nu de toestand zeer dringend is geworden, heeft men de slaapgelegenheid in de bestaande 69 kampen uitgebreid door in de recreatiezalen, op de gangen, in de kelders, en overal waar onbenutte ruimte was, stro neer te leggen, waar de hieuw aankomenden in ieder geval een plaatsje kunnen vinden. Vaticaanstad, hedenmorgen. (Eigen telegram) Mgr. Federico Fioretti, kanunnik van de St. Pieter en hoofd van de pers dienst van het Vaticaan, is gigteren, bij het oversteken van een straat in Rome, door een auto aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Mgr. Fioretti was 67 jaar oud en had vele jaren in het buitenland doorge bracht; hij is o.m. verbonden geweest aan de apostolische nunciaturen van Brussel en Haïti. De H. Vader heeft gisteren Mgr. Va- lerio Valeri ontvangen, de aartsbisschop- coadjutor van de Oost. kerk en oud-pre sident van het centrale comité voor het H. Jaar 1950. Mgr. Valeri was in gezel schap van mgr. Gaspare Cantagalli en de heren Vittorino Veronese en Franco Barelli. Mgr. Valeri heeft de H. Vader een tweedelig album overhandigd, waarin de voornaamste gebeurtenissen van het H. Jaar staan samengevat. werd hem bevolen de toegangsdeur van het kantoor naar de hal te openen en werd hem en de heer Lamphen gezegd drie minuten op de plaats te blijven waar zij stonden en geen alarm te ma ken. De beide overvallers verdwenen door de buitendeur. Terstond maakten de heren Bek en Lamphen alarm, waarbij het toeval wil de, dat juist twee politie-agenten het bankgebouw passeerden. Ondanks, dat de politie vrijwel direct na de overval ter plaatse was, is men er niet in ge slaagd de mannen te achterhalen. Merkwaardig is, dat in de kas nog f 20.000 aanwezig was. Te Karatsji hebben gisteren wanorde lijkheden plaats gevonden, waarbij ten minste zeven personen om het leven zijn gekomen, terwijl er zeventig gewonden vielen. De politie opende het vuur, toen zij door de demonstranten met knuppels werd aangevallen. De wanordelijkheden begonnen, toen de politie poogde een optocht van stu denten, die protesteerden tegen het op treden van de politie op Woensdag. De politie had toen studenten, die demon streerden voor lagere collegegelden en tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs, met behulp van traangas- bommen en gummiknuppels verspreid. De rebellerende studenten gooiden de auto van de minister van Binnenlandse Zaken Moesjtaq Hamad Goermani, om en staken die in brand. De minister had zich naar het gevechtsterrein begeven om te trachten de studenten tot kalmte te brengen. De studenten moesten wij ken voor het traangas en nadat de grote winkelstraat, de Elphinston Road, was schoongeveegd, trachtte de politie de menigte te verspreiden door op de be langrijke kruispunten en pleinen scho ten in de lucht af te vuren. Tevoren was een groot aantal demonstranten gear resteerd. Een journalist van de London Daily Mail werd gearersteerd, omdat hij foto's maakte van de straatgevechten. Het stadsbestuur van Karatsji heeft een onmiddellijk ingaand verbod op het dragen van wapens uitgevaardigd en samenscholingen van meer dan vijf per sonen in de stad verboden. Het is van mening, dat de wanordelijkheden door communisten op touow zijn gezet. Stu dentenleiders hebben via een politie- microfoon omgeroepen, dat zij niets te maken hebben met het uitbreken der wanordelijkheden. Ook vele politie mannen zijn gewond. Er zijn ruim veer tig arrestaties verricht. De achtjarige Douwe R. de Jong uit IJlst, die zich Donderdag met een vriendje op het nog zwakke ijs begaf van de Brede Vaart aldaar, is er doorgezakt en verdron ken. gedeeld, dat de bespreking is gehouden op verzoek van maarschalk Tito. Zij had ten doel de betrekkingen tussen de R, K. Kerk en de Staat te regelen in overeenstemming met de grondwet nu de diplomatieke betrekkingen tussen bet Vaticaan en Belgrado zijn verbro ken. De gemengde commissie zal een rap port opstellen, waarin het standpunt van de Kerk en dat van de regering uit eengezet wordt. Later zullen beslissin gen volgen. Kardinaal-aartsbisschop Stepinac is naar Radio Vaticana meldt geheel her steld van de operatie, die hij enige we ken geleden heeft ondergaan. Hij as sisteert wederom de pastoor van Krasio in de zielzorg en beweegt zich vrjj door het dorp. Radio Vaticana voegt er echter aan toe, dat de Joegoslavische regering de bewaking van de kardinaal aanzienlijk heeft verscherpt. Er is een cordon rond om het dorp gelegd, dat iedereen aan houdt en ondervraagt. Toestemming om de kardinaal te bezoeken wordt bijna niet meer gegeven. Het is opgevallen, dat de kardinaal sedert drie weken geen bezoek heeft gehad van zijn vicaris-generaal en zijn secretaris. Tot aan zijn benoeming tot kardinaal had hij geregeld eens per week contact met hen en was zodoende in staat zich nog met de aangelegenhe den van zijn aartsbisdom bezig te hou den. De verscherping der maatregelen da teert van het moment, dat de aartsbis schop van Zagreb de mededeling van zijn aanstaande verheffing tot het kar dinalaat ontving. De stap van Tito heeft de vraag op geworpen, of hij van plan is een onaf hankelijke katholieke kerk, los van Rome, in het leven te roepen. Sinds de diplomatieke breuk zijn de Katholieke Kerk in het algemeen en Mgr. Stepinac in het bijzonder voortdurend door de Joegoslavische pers onder vuur geno men. In het Vaticaan werd de bekendma king van radio Belgrado geïnterpreteerd als een vrijwel zekere aanwijzing, dat de Joegoslavische autoriteiten van plan zijn te proberen de Katholieke Kerk in hun land te nationaliseren. Donderdagavond is een rangeerder van de Nederlandsche Spoorwegen op het gemeentelijk handelsterrein aan de Stieltjesstraat te Rotterdam tussen een rangerende locomotief en een muurtje bekneld geraakt en zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. Het slachtoffer was de 37-jarige B. H. Korst. Lijnvluchten naar Schiphol zijn Donder dagavond geannuleerd, omdat tengevolge van heersende mist het landen op het vliegveld niet verantwoord was. Vooraleer Donderdagmiddag de ge meenteraad van Bloemendaal aan de gewone agenda begon gaf de voor zitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, aan wethouder F. P. Th. Rohling, die laatstelijk in opspraak is geraakt door perspublicaties omtrent een tegen hem uitgebrachte dagvaarding, gelegenheid tot het afleggen van een verklaring. Deze verklaring dient te worden gezien als een reactie op de publicaties in een deel van de pers omtrent een tegen hem uitgebrachte dagvaarding door de sub stituut-officier bij de Amsterdamse rechtbank, jhr. mr. Reigersman. Die dagvaarding behelst de beschuldiging, dat de Bloemendaalse wethouder zich in zijn voormalige functie van raads heer-commissaris bij het Amsterdams Bijzonder gerechtshof aan meineed zou hebben schuldig gemaakt, doordat hij, als getuige gehoord in de zaak-Menten, onder ede valse verklaringen zou heb ben afgelegd over het door hem geleide vooronderzoek. Voorts zou mr. R. vals heid in geschrifte hebben gepleegd in diezelfde zaak, weshalve hem naar aan leiding van een tegen hem ingesteld ge rechtelijk vooronderzoek een kennisge ving van verdere vervolging is uitge reikt. Zowel tegen de dagvaarding als tegen genoemde kennisgeving is door de verdedigers van mr. R„ de mrs. P. J. Witteman en C. Reinders, een be zwaarschrift ingediend. (Tot goed be grip diene nog, dat de heer Menten des tijds voor het Bijzonder gerechtshof verdedigd werd door mr. L. Korten- horst, voorzitter der Tweede Kamer.) Mr. Rohling sprak als volgt: Als oud-raadsheer van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam sta ik bloot aan een verbijsterende hoeveelheid ver dachtmakingen en een verbazingwek kende gang van zaken. De vroeger in Bloemendaal wonende P. N. Menten werd door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam en later door de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag als po litiek delinquent veroordeeld. Hoewel ik niet behoorde tot de rechters die hem veroordeelden heb ik in opdracht van prof. mr. Van Hamel aan het gerechte- Alexis V. Grekoff, die uit de 14de ver dieping sprong van een wolkenkrabber in Chicago, waarin een YMCA-hotel is gevestigd, kwam terecht op een perso nenauto, die bij het gebouw geparkeerd stond. Grekoff (30 jaar oud) was bij kennis, toen hij met talrijke verwon dingen, breuken en een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis werd ge bracht. Hoe minder weten, hoe meer critiek j Van wie zouden d'ie eieren zijn? Best boerende boeren Een groep Duitse boeren in Bad Nauheim zullen met een aantal Amerikaan se erfgenamen een erfenis van 17 millioen dollar gaan verdelen, die nagelaten werd door wijlen Hen rietta Garret. Het Opperste Hof van Pennsylvania heeft door het afwijzen van 14 beroepen eindelijk de weg daartoe geëffend. Deze erfeniskwestie heeft 22 jaar lang „gelopen Zware kroon De kroon, waarmee Ko- ningin Elisabeth gekroond letterttjke^ zin des woords vals geld per vliegtuig val zou aangetast een zware want zij weegt uït te gooien boven Duits- worden, dat vele mensen bijna één K G. Zij bestaat land en Italië, teneinde dierbaarder is dan hun uit 2783 diamanten, 277 de economie van de eigen leven". Deze bijna parels, 18 saffieren, 11 sma- vijand te ontwrichten, cynische opmerking werpt ragden en vijf robijnen. Volgens Steinbeck voelde een eigenaardig licht op Zij is van de Tower naar president Roosevelt aan- de mentaliteit van Roose juweliers in het Westen vankelijk voor dit plan, velt in die dagen. Het plan van Londen overgebracht waarbij het Duitse en werd afgewezen en de Brit- om opgemaakt te worden Italiaanse geld zó goed se ambassadeur Lord Ha- Valsemunterij als 2Cm worden vervalst, dat lifax en de Amerikaanse wapen het op geen enkele wijze minister van Financiën De bekende Amerikaan- van het in omloop zijnde Henry Morgenthau noem- se schrijver John Stein- zou zijn te onderscheiden, den het immoreel en ille- oeck neejt in „Collier's" Later evenwel deelde pre- gaal. onthuld, dat hij en de gideht Roosevelt Stein- Desniettegenstaande ïs Amerikaanse geleerde, dr. beek berouwvol mee: Steinbeck van mening, M. H. Kinsely, tijdens „Iemand dood maken is dat zijn plan eventueel in de laatste oorlog aan de best en de godsdienst kun een komende oorlog goe- Amerikaanse regering een je in zekere zin met alle de diensten zou kunnen plan hebben voorgelegd mogelijke middelen be- bewijzen. Wellicht denken om grote hoeveelheden strijden, maar in dit ge- de Russen er óók zo over. lijk vooronderzoek meegewerkt, en daar door aan de veroordeling. Hierop is een vloed van verdachtmakingen en een hoeveelheid vuilspuiterij gevolgd jegens de Bloemendaalse B.S., de Bloemendaal se politie, het Beheersinstituut, de ad vocaat-fiscaal mr. Besier, de burgemees ter van Bloemendaal, de commissaris der Koningin in Noord-Holland, die zich volgens deze verdachtmakingen schuldig gemaakt zouden hebben aan diefstal, verduistering, heling, moordaanslag, meineed, valsheid in geschrifte enz. Van dit alles is echter niets overgebleven. De hoofd- en slotaanval heeft men thans op mij als raadsheer-commissaris ge richt. Mijn lijdzame houding die ik steeds heb ingenomen laat ik nu varen. Ik ben niet van plan mijn eer te laten roven door een politiek delinquent met zijn aanhang, ook niet wanneer zich daaronder bevindt de voorzitter van de Tweede Kamer, die zijn diensten aan deze politieke delinquent bewijst en op onwaardige en onbeleefde manier van zijn politieke invloed, die hij uit anderen hoofde bezit, gebruik maakt. Ik verzet mij tegen de leugenachtige mededelingen die door de substituut officier, jhr. A. Reigersman te Amster dam, aan de pers zijn verstrekt en ik heb inmiddels een klacht ingediend zo wel bij de minister van Justitie als een strafklacht. Ik meende dat zowel de Bloemendaal se raad als de ingezetenen die op zo'n schandelijke wjjze zijn genoemd recht hebben op deze verklaring, te meer om dat de schandelijke aantijgingen werden gedaan tegen iemand die zoveel jaren deel uitmaakt van het raadscollege. Wethouder A. van Geluk zeide op zijn beurt geenszins geschokt te zijn door alle mededelingen in diverse bladen. Mr. Rohling kennende, was hij er zeker van, dat deze gedaan had naar beste weten en kunnen. De gehele raad onderstreepte deze verklaring door applaus. Wij hebben in deze zaak, die dient te worden gezien als een nasleep van de affaire-Menten, steeds het stand punt ingenomen, dat ten slotte aan de Justitie ter beoordeling staat of, in hoeverre en op welke wijze er een berechting zou moeten plaats hebben. Definitieve rechterlijke beslissingen in dezen zouden in ieder geval het voordeel hebben, dat allerlei geruch ten en verdachtmakingen uit de we reld worden geholpen, hetzij doordat daaraan iedere grond ontnomen wordt, hetzij doordat zij bewaarheid worden, waarna een gerechte straf zou kunnen volgen. Wij spreken van een definitieve rechterlijke be slissing. Zolang zulk een uiteindelijke en openbare justitiële behandeling nog niet heeft plaats gevonden bestaat immers het gevaar, dat aan de be staande geruchten en verdachtmakin gen nieuwe worden toegevoegd dan wel dat lichtvaardig op voorhand wordt besloten tot een schuldig zijn van de in opspraak geraakte personen. Daarom hebben wij het in strijd met de journalistieke voorzichtigheid ge acht om, zoals een deel der pers wèl heeft gedaan, uitvoerig publicatie te doen van iets zo weinig definitiefs als een dagvaarding tenslotte is te meer, waar door de verdedigers van mr. Rohling een bezwaarschrift tegen de dagvaarding is ingebracht. Nu mr. Rohling zich niet alleen in het openbaar heeft verdedigd, maar ook tegenbeschuldigingen heeft geuit, blijven wij het betreuren, dat deze zaak zo voortijdig publieke behande ling heeft gevonden. Men dient even wel te bedenken, dat mr. Rohling's verweer een reactie is op eveneens voortijdig te noemen, met medewer king van het Openbaar Ministerie ge dane, perspublicaties, waardoor zijn persoon ernstig in opspraak was ge raakt. Tenslotte: wij kunnen deze zaak moeilijk zien als zich afspelend in het „katholieke kamp", zoals een ochtendblad van heden schrijft. De katholiciteit van sommige bij beschul diging en verdediging betrokken per sonen heeft immers als zodanig niets met de zaak zelf te maken. Het be treft hier eenvoudig een late nasleep van de affaire-Menten, waaraan langs gerechtelijke weg een duidelijk en definitief einde behoort te komen. Mr. dr. R. D. Soumokil, lid van de regering van de „Republiek Zuid-Mo- lukken", zou tijdens „een zware strijd in West-Oeram" enige weken geleden zijn gesneuveld, aldus een bericht in het Indonesische dagblad „Sumber". „Sumber" noemt als bron van dit be- bericht zijn correspondent op Ambon, die op zijn beurt het bericht ontleent aan een uitzending van „Radio Guerilla Papoea", waarvan, naar Pi-Aneta meldt, in Indonesië nog nooit eerder is verno men Advertentie \J> II ISSTR Verwachting tot Zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen, en in de nacht en ochtend plaatselijk enige mist. Overwegend matige Westelijke wind. Komende nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag lichte dooi. Zon: 8.45-16.50. Maan: 3 31-12.01.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1