1952 was een ruim haringjaar COMMISSIE VOOR RAADHUISPLAN TE RLOEMENDAAL Bijzonder kleuteronderwijs 1953 dubbel subsidie De V.S. besteden 73 °/0 aan „veiligheidsprogramma's" 8 milliard dollar voor hulp verlening aan het buitenland MORGEN GROTE TIENTALLEN INVASIE VAN SCHAKERS Internationale jeugdtienkamp OFFICIER VULDE BELASTING BILJET ONJUIST IN geëist OPRUIMING BOEKEN SCHAAKTOURNOOI BEVERWIJK Zes maanden Productie maatjesharing met 7,5 millioen kg. gestegen Over drie maanden resultaat van overleg met architect Goede dag voor raadslid Fijen in Truman dient begroting in Grootmeester Samisch GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL VRIJDAG 9 JANUARI 1953 PAGINA 2 Haarlemse Rechtbank Subsidie van f 4.180 voor H.O.V. Voorstel aan de raad van Veisen gedaan Duur ritje met nieuwe wagen BRANDJE IN ZONNE BLOEMSTRAAT Fruithandelaar voorkwam uitbreiding van het vuur Geen Zaterdagmiddag voetbal VERKOPING Causerie Romeinse ceramiek Nieuws van „Keukenhof" Waterstanden Principieel debat over winkel- sl uitingsverordening Subsidie bijzondere kleuterscholen „Santpoorts Bloei" geeft folder uit „Santpoorts Bloei" werkt ook voor plaatsgenoten Bekroningen PROF. PAUL DIBON VOOR „GELOOF EN WETENSCHAP" Burgerlijke Stand ZATERDAG 10 JAN. A.S. Inbraak HEEMSTEDE Vergadering Katholieke Vrouwenbeweging 43,6 milliard voor de strijdkrachten Hansen komt later De damesgroep Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Donderdagmiddag stond voor de Haar lemse Rechtbank terecht de 1ste luite nant J. S. van de luchtmacht te Eind hoven. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in October 1945 te Haarlem zich schuldig had gemaakt aan het onjuist invullen van belastingbiljetten, zodat hij vals heid in geschrifte pleegde. Toen daarna alles onderzocht werd, had hij verschil lende valse verklaringen afgelegd. In de oorlogsdagen van Mei 1940 was deze officier, toen nog onderofficier, in gedeeld bij de Genie. Na de capitulatie was hij werkzaam op een jsureau, dat geheel in. handen was van de bezetter. Verschillende mensen waren van me ning, dat J. S. nogal veel in de melk had te brokkelen bij het Herrenvolk en gaven hem grote sommen gelds, ten einde een goed woordje bij deze heren te doen voor een behoorlijke betrek king. Het geld, dat hem op dit bureau vaak door onbekenden werd toegewezen, liep op tot de somma van 26.000 gulden. Dit werd door de belastinginspectie geba seerd op de goederen, die J. S. had ge kocht in deze tijd. Tevoren had hij al het geld omgezet in effecten, welke hij buiten de markt om had gekocht. Deze effecten had hij aan een dame in be waring gegeven, die ook geen zuiver geweten had en later zich moest ver- B. en W. van Velsen hebben het eerste gemeenteblad van dit jaar gewijd aan een voorstel om de Haarlemse Orkest Vereniging subsidie te verlenen. Daar mee wordt gestalte gegeven aan een voornemen, waarover in het afgelopen jaar, namelijk bij de begrotingsbehan deling, reeds gesproken werd. Gedeputeerde Staten hebben daarom het initiatief genomen tot 'n poging om het orkest een gezonde financiële basis te geven en het om te zetten in een pro vinciaal orkest. De gevoerde besprekin gen hebben er toe geleid, dat een sub sidie-schema is opgesteld, waarmee B. en W. van Velsen zeggen te kunnen in stemmen. Wordt dienovereenkomstig ge subsidieerd, dan is de instandhouding van het orkest verzekerd. Het schema geeft verhoudingen aan, zodat, zolang het exploitatie-tekort beneden de raming blijft, het berekende subsidiebedrag, voor de gemeente Velsen gesteld op f 4180, ook lager zal zijn. Een overschrij ding van de raming wordt voorshands niet verwacht. B. en W. van Velsen achten het voort bestaan van de Haarl. Orkest Vereniging voor het culturele leven in deze provin cie van groot belang en menen, dat de gemeenten voor het voortbestaan van dit uitnemende orkest eén bijdrage dienen te leveren. Vele inwoners van Velsen be zoeken de symphonie-concerten van de H.O.V. te Haarlem, terwijl anderzijds bevorderd kan worden, dat het orkest concerten in de gemeente Velsen geeft. Het verlenen van een subsidie achten zij dan ook alleszins gerechtvaardigd en zij stellen de Raad voor dienovereen komstig te besluiten. Donderdagmiddag reed de 22-jarige garageknecht K. op de hoek van Kle verparkweg en Velserstraat in een spik splinternieuwe luxe auto, welke nog moest worden ingereden en niet voor zien was van een nummerbord. Bij bovengenoemde hoek kwam hij in aan rijding met een auto, welke van rechts kwam en waaraan hij geen voorrang had verleend. De voorzijde werd zodanig beschadigd, dat de auto moest worden weggesleept. antwoorden voor de rechtbank. Bij deze zaak kwamen ook de vervalsingen van J. S. aan het licht. Op de vraag van de president, waar om hij na de oorlog geen open kaart had gespeeld, antwoordde de verdachte, dat hij het verzwegen had, omdat hij het geld met als zijn eigen bezit be schouwde. Voor het geld schafte hij een piano, pic-up, 2 cassettes en een slaapkamerameublement aan. De getuige-deskundige L. P. v. d. P. uit Utrecht, hoofdinspecteur-titulair van de belasting, verklaarde, dat de somma op nog meer dan 26.000 gulden geschat moest worden. Hoogstwaarschijnlijk zou er geen na vordering meer komen, zoals de hoofd inspecteur in Haarlem had voorgege ven. aangezien verdachte het niet terug kon betalen. De Officier van Justitie achtte, dat het beter gewenst zou zijn, dat deze zaak voor de militaire krijgsraad behandeld was geworden, dan zou het leger ook eens kennis kunnen nemen met de men taliteit van deze officier. De feiten waren wel bewezen. Ver dachte had onjuiste inlichtingen ver schaft over inkomsten en daden tijdens de bezetting bedreven. Verdachte was bepaald zo gebrand op het geld, dat hij het de fiscus niet in handen wilde ge ven. Belangrijker dan de straf was, dat verdachte uit het leger zou worden ver wijderd. Zulke officieren zijn niet lan ger te tolereren. Aangezien de feiten meer dan 7 jaar geleden waren ge pleegd, wilde de officier de straf enigs zins matigen, ofschoon de feiten zeer ernstig waren. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte ver klaarde, dat J. S. tijdens de bezetting 100% goed vaderlander was geweest. De mensen dachten, dat hij wat te zeg gen had en legden het geld op zijn bu reau neer. Zo werden verschillende pro blemen door velen na de oorlog niet be grepen. Hij vroeg de hoogst mogelijke clementie. De uitspraak volgt Donder dag 15 Januari. FILMS: Rembrandt: „Anna". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Huwelijkswals". Toe gang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (derde week) „Lime light". Toegang: a. 1. Tijden: Zaterdag en Zondag 2, 5 en 8 uur. Overige dagen 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Vrijbuiters". In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De arend van Madagas car". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden- 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zeehavik". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Miner va-Theater: Vrijdag 9 Januari toten met Maandag 12 Januari: „De Saboteur". Toegang 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maan dag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 9 Januari Stadsschouwburg: Haarlems Toneel En semble: „Amor speelt verstoppertje", 8 u Gem. Concertgebouw: H.O.V. 5de Concert serie V, dirigent: Marinus Adam, 8 uur. Zaterdag 10 Januari Stadsschouwburg: De Ned. Comedie: Lissabon", 8 uur. ,Via Gistermiddag omstreeks half drie rook de bewoonster van een perceel aan de Zonnebloemstraat een brandlucht. Zij snelde de trap op en ontdekte, dat de petroleumkachel met vergasser in lich terlaaie stond. Zij ijlde weer naar bene den en liep de voordeur uit. Op dat mo ment passeerde juist de 50-jarige fruit handelaar P. Rozenhart, aan wie zij mededeelde wat er gaande was. Onmid dellijk vloog de heer Rozenhart naar boven, wierp een deken over de bran dende kachel, pakte deze op en smeet deze door de ruiten, zodat de kachel ln het voortuintje belandde. Later op de middag wist de verkoper van de firma, waar zij de kachel had gekocht, te vertellen, dat men deze ver keerd had behandeld en teveel olie had toegevoerd. De schade bleef beperkt tot de ver nieling van de ruiten, een gedeeltelijk verschroeid behang en tapijt. Alle wedstrijden, vastgesteld door de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. (de voormalige Haarlemse Voetbalbond) voor Zaterdag 10 Januari, zijn in ver band met de gesteldheid der terreinen afgelast. Wat de wedstrijden op Zondag 11 Januari voor deze afdeling aangaat, hierover zal Zaterdag worden beslist. Uitslag van de verkoping op Donder dag 8 Januari is: Prins Mauritslaan 99, Overveen f 16 500 J. P. van Velesn; Trompstraat 109, 111 en 113 f 15.550 J. W. G. Anschütz, q.q., Korte Herenstr. 14 zw. en rd. Haarlem f 775 A. v. d. Put ten; Klarenbeekstraat 48 zw. en rd. Haarlem f6.200 Th. Bijman c.s. Voor de afdeling Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap Westelijk Nederland zal de heer Bo- gaers, conservator aan de R.O.B. te Amersfoort, Vrijdag 23 Januari ten huize van de heer De Raaf te Heemstede een causerie houden over Romeinse cera miek, minus terra sigillata. Belangstel lenden kunnen een introductie aanvra gen bij de secretaris van de afdeling, J. Burger, Stumphiusstraat 45, Bever wijk. De capaciteit van de restauratie op „Keukenhof wordt aanmerkelijk uitge breid. Een nieuwe hoofdingang, recht tegenover de ingang van het parkeerter rein voor auto's, zal het publiek midden op de machtige Beukenlaan doen uit komen. Meer aan het geheel aangepaste beel den zullen het park verfraaien. IJMUIDEN Vrijdag 9 Januari Hoog water: 9.34 u. en 22.03 u. Laag water: 4.52 u. en 17.21 u. Zaterdag 10 Januari Hoog water: 10.34u. en 23.16 u. Laag water: 5.50 u. en 18.23 u. Nadat wethouder Rohling zijn elders in dit nummer gepubliceerde verklaring had afgelegd, stelde de voorzitter wederom aan de orde het voorstel om goedkeuring te verlenen aan het door Ir. A. M. de Rouville de Meux vervaardigde schetsont werp voor raadhuisbouw. De vorige vergadering hadden de leden der woningwet commissie reeds te kennen gegeven, dat zjj dit plan moeilijk aanvaardbaar achtten en ook de Schoonheidscommissie bleek niet zeer enthousiast. Daartegenover stond de mening van de rijksbouwmeester ir. Friedhoff en de Rijks-Monumentencommis sie, die het ontwerp ten zeerste toejuichten. De heer Smidt van Gelder maakte veertien dagen geleden een voorlopig eind aan de discussie door voor te stellen een raadhuiscommissie ad hoe te benoemen. Tot stemming kwam het dan ook niet. Donderdagmiddag is het ook niet zover ge komen, want eerst over drie maanden zal een commissie, bestaande uit één ver tegenwoordiger van elke fractie onder voorzitterschap van de wethouder van Publieke Werken een rapport uitbrengen. eenstemming moeten komen met B. en W. en de architect omtrent de defini tieve bouw en inrichting van het nieu we raadhuis, terwijl daarbij tevens een begroting van de kosten van het geheel moet worden overgelegd. Het voordeel van deze commissie noemde spr., dat via haar alle sugges ties bekeken kunnen worden en getoetst aan de practische en aesthetische waar de, waardoor meer gelegenheid bestaat om het practische met het niet te kost bare samen te voegen. De commissie moet vrij zijn om bepaalde wijzigingen aan te brengen. De voorzitter meende, dat de inter pretatie van het werk der commissie zodanig anders is dan verwacht werd, dat hij beraad in B. en W. noodzakelijk achtte. Na een kwartier werd de ge schorste vergadering heropend, waarna de heer de Jong Schouwenburg te ken nen gaf, dat de grote obstructie en de botsing der meningen het plan dreigden te doen ondergaan. Er dient echter eerst een principe-besluit genomen te worden of het ontwerp van de architect in zijn algemeenheid aanvaard kan worden; dan kan het voorstel Smidt van Gelder aan de orde komen. Hiertegen verzetten zich verschillende leden, die meenden, dat het laatste het meest verstrekkende zou zijn. De voorzitter; Persoonlijk meen ik, dat zulks betekent, dat het voorstel van B. en W. dan is afgestemd. Daar behoe ven wij niet lang over te praten, dat voelt zowel voor- als tegenstander. Wethouder van Geluk: Wie voor het oorspronkelijke plan is, zou in feite te gen de instelling van een commissie moeten zijn, waardoor de stemming wei zeer onjuist zou worden. De heer Smidt van Gelder: De vrij heid, die de commissie wenst, sluit niet uit, dat het plan van architect de Rou- De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) was de vorige maal ongerust over de verdeeldheid van de raadsleden en daarom wenste hij uitstel teneinde een grote meerderheid voor het plan te verkrijgen. Hij diende daarom het vol gende voorstel in: De raad benoeme een commissie ad hoc van 4 leden, zodat elke fractie daar in vertegenwoordigd is, genaamd „Raad huis-Bouwcommissie". Deze commissie krijgt opdracht om omtrent de bouw van het nieuwe raad huis overleg te plegen met de architect de Rouville de Meux en de wethouder van openbare werken, onder wie de raadhuisbouw ressorteert. De commissie zal uiterlijk binnen 3 maanden, dus nog vóór de zitting van de gemeenteraad in April a.s., töt over- Met voldoening nam de Bloemendaalse raad in haar gisteren gehouden vergade ring kennis van de mogelijkheid, dat requestranten tegen flatbouw aan de Zuidlaan hun bezwaren kunnen toelich ten aan de woningwetcommissie voor aleer het uitbreidingsplan voorlopig zal worden vastgesteld. Vervolgens kwam wederom aan de orde de vaststelling van de winkelslui tingsverordening. Hierin wordt thans vastgelegd, dat geen verplichte sluiting kan worden opgelegd aan de bloemen-, boek- en banketbakkerswinkels, terwijl de andere branches zullen sluiten op de middagen of Maandagmorgen waaraan het publiek reeds gewend is. De heer Vliegen (Arb.) wenst niet af te wijken van het advies der midden standsverenigingen, maar de heer Wildt Meijboom (WD) was het daar niet mee eens. De heer De Jong Schouwenburg (CH) voelde helemaal niets voor een verordening. Hij kon niet begrijpen, dat de middenstand zich zo wil verlagen om zich door de overheid aan banden te laten leggen. Het betreft hier privé- zaken en spreker las een gedicht vcor, waarin het aan de ketting leggen van het volk poëtisch geschilderd werd. Wethouder Hijszeler merkte op, dat de verordening er is om oneerlijke concur rentie te voorkomen. Nadat er nog wat over doorgepraat was, werd de veror dening aangenomen met 13 tegen 6 stem men. De tegenstemmers waren merk waardig genoeg verdeeld over verschil lende fracties. Ook van de P.v.d.A. Bij het voorstel tot aankoop van grond aan de Oosterduinweg, (dat werd goed gekeurd) vroeg de heer Fijen (KVP) waarom deze weg recht getrokken zal worden. Wethouder Geluk antwoordde, dat het hier om een oud uitbreidings plan gaat, hetgeen gewijzigd kan wor den. Persoonlijk is hij ook geen voor stander van altijd maar rechte wegen. Een uitgebreid debat ontspon zich naar aanleiding van het voorstel om het sub sidie voor het bijzonder kleuteronder wijs voor 1953 te verhogen van f 60 op f 112 per leerling. De heer Wildt Meyboom (VVD) wees er op, dat de gemeentekas daardoor ont last wordt van f 47.000. terwijl het nu om f 24.000 gaat. Er staat een rijksrege ling op stapel, waardoor een derde deel der kosten van de gemeente wegvalt. Spr. verklaarde zich voor gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, maar Bloemendaal slaat met een bijdrage van f 60 geen slecht figuur in vergelij king met andere gemeenten. De begro ting 1953 sluit met een tekort van f 165.000 en B. en W. manen tot grote voorzichtigheid, zodat spr. de verdub beling van het subsidie onaanvaardbaar achtte. Hij zou zich kunnen verenigen met een verhoging van f 60 tot f 75. De heer Schulz (P.v.d.A.) meende, dat de gelijkstelling de plicht oproept om ook in dit geval consequent te zijn en niet terug te wijken voor de financiële gevolgen. De finantiële toestand der ge meente is geenszins zorglijk, waarop spr. bij de begroting nader terug zal komen. Bovendien is de vorige spreker uitgegaan van de maximale subsidies, welke wellicht niet gegeven behoeven te worden. Wethouder Rohling zeide al enige jaren op de wettelijke regeling te wachten, waarmede de raad ook is „zoet" gehou den. De onderwijscommissie wilde de gelijkstelling van subsidiëring niet langer uitstellen en een verordening ontwerpen. Zover willen B. en W. nog niet gaan, zodat het subsidie voor één jaar gedacht is. Het is wel zeker, dat vele scholen geen maximum bijdrage nodig hebben. De voordracht werd aanvaard met de heer Wildt Meyboom tegen. By de rondvraag bracht de heer Van Holten (VVD) hulde aan de politie en Publieke Werken voor het in orde hou den van de sleebanen nabij het Kopje. Is het niet mogelijk enige leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scho len ordeningsbevoegdheid te geven? De voorzitter deelde mede, dat er bij zondere hulp zal komen. Daarna werd de vergadering gesloten. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Santpoorts Bloei" is voorne mens binnenkort een kleurenfolder het licht te laten zien, welke tot stand kwam door samenwerking met de Algemene Winkeliersvereniging Santpoort. Deze folder, welke tot titel draagt „Vacantie in Santpoort", geeft een interessant beeld van wat Santpoort de vacantie- ganger heeft te Heden aan natuurschoon en bevat tevens een opgave van diverse adressen. De moeilijkheid in Santpoort is nog het gebrek aan logiesruimte, doch Santpoorts Bloei heeft een beroep ge daan op die ingezetenen der plaats, die pensionruimte beschikbaar kunnen stel len. Nadere inlichtingen hieromtrent zijn in te winnen bij het secretariaat W. C. Liedmeyer, Burg. Enschedélaan 34. Santpoort, tel. K 2560-8682. Sedert jaren ziet „Santpoorts Bloei" het niet alleen tot zijn taak om te ijve ren in het belang van het vreemdelin genverkeer in Santpoort, maar tevens wil het een bijdrage leveren tot de ont wikkeling van de eigen plaats en daar bewoners. In dit kader worden daarom de komende maanden, onder de titel Elck wat wils" vier avonden georgani seerd, welke gehouden worden in het Ned. Herv. Jeugdgebouw, aan de Burg Enschedélaan. 16 Januari komt de be kende dr. A. F. Portielje spreken ovei „Omgang met dieren", wat hij met licht beelden zal toelichten Vrijdag 6 Febru ari zal er vermoedelijk een avond ge wijd worden aan de magische kunst, zoals er in het verleden reeds eerder een werd gehouden en waarbij de toen aan wezigen van de ene stomme verbazing in de andere vielen. Vrijdag 6 Maart zal de heer C. J. v. d. Hidde vertellen over de zeeslepers en hun bemanningen eveneens toegelicht met lichtbeelden. En de slotavond op Vrijdag 27 Maart is be stemd voor Amerikaanse kleurenfilms. ville ter tafel zou komen. Na een prin cipe-besluit wordt de taak echter veel moeilijker. Wethouder Hijszeler: De verhoudin gen in de raad zijn prettig, maar men voelt toch nu wel de spanningen. Er is een oppositie, die het plan niet wil. Er zijn echter ook leden, die het goed vin den. De laatsten zullen tegen het voor stel stemmen om een commissie in te stellen, omdat het plan dan aangetast kan worden. De heer Vliegen: Ik vind het ontwerp mooi, maar ik kan er mijn stem niet aan geven, zolang ik niet geïnformeerd ben over de kosten. De heer Fijen: Alle moeilijkheden kunnen voorkomen worden, indien in de voordracht wordt gelast, dat de com missie haar opdracht krijgt, om „uit gaande van het ontwerp van architect de Rouville" enz. Dit bleek een vondst te zijn, want daarmede was plotseling het debat ge ëindigd en zonder hoofdelijke stemming werd het aldus geamendeerde voorstel aanvaard. Na enig geharrewar werden in de commissie benoemd de heren ir. de Vassij, ir. Tirion, de heer Fijen en de heer de Jong Schouwenburg. Wethou der van Geluk verklaarde, het voorzit terschap we! op zich te willen nemen, indien de commissie het overleg met de bewoners van het raadhuis, de burge meester en de secretaris, niet zal na laten. Hierop merkte de heer de Jong Schou wenburg lachend op: U bent toch ook van plan overleg te plegen met de com missie?! Op de tentoonstelling van de Kenne- mer Pluimvee-vereniging, welke deze week Zaterdag en Zondag te IJmuiden wordt gehouden en waarvoor de keuring Donderdag 8 dezer heeft plaats gevon den, hebben de volgende stadgenoten bekroningen behaald: J. C. Dekkers, Z.G. met inzending Pauwstaarten; Mevr. de HaanFrolich, Z.G. met Angora's; A. Kuijpers, Z.G. met Friese Hoenders; E. J. Piek. Z.G. met' Zwarte Leghorns; S. Rode, Z.G. met Thuringers; J. Scholte, Z.Z.G. met Hol landse Kroppers; A. Valbracht, Z.G. met Tipplers; W. A. Wassenberg, Z.G. met Kuifhoenders In tegenstelling tot de Duitse haring vloot, die het afgelopen jaar rond 100.000 kantjes gezouten haring minder dan in 1952 aanvoerde, hebben de Ne derlandse haringvissers in 1952 een rui mere productie weten te bereiken, die alleen ai in de sector gezouten haring minstens 50.000 kantjes meer dan het voorgaande jaar bedraagt. Definitieve cijfers zijn hiervan nog niet bekend, maar een zo nauwkeurig mogelijke schatting toont aan, dat het afgelopen jaar voor de haringvisserij niet ongun stig is geweest. De totale haringproduetie bedroeg circa 130 millioen kg, welke een waarde vertegenwoordigt van ruim 37 millioen gulden. Circa 89 millioen kg (dat is rond 950.000 kantjes) was gezouten haring, Voor leden van „Geloof en Weten schap'' sprak gisteravond in de Kroon zaal van Brinkmann prof. Paul Dibon van de „Mission Frangaise aux Pays Bas". In een vlot betoog tekende prof. Dibon de figuur en het karakter van Descartes en sprekend over diens werk belichtte hij deze grote Franse philosoof, wis- en natuurkundige vooral in de jaren, welke deze in Nederland heeft doorgebracht. Dat contact met ons land dateerde reeds van 1618, toen hij zich na zijn studies aan het college der Jezuïeten in La Plèche en later in Poitiers zich onder de vanen schaarde van Prins Maurits en in het Bredase garnizoen gelegerd was. Die tijd is wellicht mede van invloed geweest op zijn wetenschappelijke ontwikkeling, omdat zijn omgang met de bekende Beeckman daartoe een belangrijke sti mulans kreeg. Zijn lange tocht door, Europa vormde kennelijk geen beletsel om zijn wijsgerige denkbeelden vaster te omlijnen en in de hem eigen vormen te gieten. Prof. Dibon schilderde in grote lijnen de gedachtenwereld van Descartes, waar op toch in onze dagen altijd nog wordt teruggegrepen. Zijn omgang met grote figuren uit het Nederlandse we tenschappelijke leven gaf hem spoedig ook in ons land veel invloed en daarbij moet vooral gewezen worden op de tijd, die hij in Franeker doorbracht. De be langrijke werken, die hij in Nederland schreef, trokken toen uiteraard de aan dacht van velen en zijn polemieken, ge voerd met vooraanstaande theologen in Nederland, bewezen zijn opvallende vaar digheid om zijn stellingen met afdoende zekerheid te verdedigen. Met zijn gedachten verwierf hij in ieder geval grote belangstelling en toen zijn ideeën ook doordrongen tot de uni versiteiten van Leiden en Utrecht, mocht zelfs gesproken worden van een enthou siaste leerlingengroep. Maar ook daar buiten strekte zich zijn invloed uit, waardoor hij er veel toe bijdroeg, dat de wijsbegeerte steeds meer uitgebouwd kon worden tot een zelfstandige wijs begeerte. Gistermiddag kwart voor 3 werd de 77-jarige H. v. d. S. uit Haarlem op de Jansweg aangereden door een fiet ser. De oorzaak was, dat de man bij het oversteken niet goed de verkeerssitua tie had opgenomen. Hij liep een zware hersenschudding op en enige hoofd wonden. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar St. Joannes de Deo vervoerd. GEBOREN: G. M. Homburg—Nijssen, z.; M. Rotteveelvan Sprang, z.; J. HartgersPeters, z.; G. van Foeken— Vermeer, z.; H. J. van der MeulenSo- mers, d.; G. A. J. C. Dorland—Meerburg, d.; J. A. BaarsKoenes, d.; M. Chr Ouds'homKapteijn, d.; W. SehönVis ser, d. ONDERTROUWD: 8 Jan.: H. L. Op den Brouw en C. Irolet. GETROUWD: Th. A. van der Zwet en C. G. Stut; W. L. H. Pennarts en A. J. Dekker; A. van Soolingen en A. E. van den Bron; F Roosjen en Ch. M. Chr. Zonnenberg. OVERLEDEN: E. Keesmaat, 89 j., Schotersingel; E. C. Albrecht, 56 j„ Kamperlaan; J. M. A. Hegland, 83 j., Schouwtjeslaan; A, VisserGroeneweg, 69 j., Santpoorterstraat; Th. G. Lamers, 5C j., Korte Poellaan; J. Koster, 61 j„ Kamperstraat; C. M. van der ErfBerg, 72 j„ Wouwermanstraat; R. W. A. Goe- mans, 6 m., Zijlvest. met een opbrengst van rond f 28 mil lioen. Verder werd ruim 40 millioen kg verse haring voor een waarde van ruim f 9 millioen aan land gebracht. De to tale haringaanvoer beliep in 1951 124,2 millioen kg voor f 34,9 millioen Hiervan was 82,6 millioen kg ofwel 878.400 kan tjes gezouten haring voor f 25,3 millioen en 41,7 millioen kg verse haring voor f 9,6 millioen. De aanvoer van verse haring liep dus iets terug, maar die van gezouten haring steeg. Gaat men de aangevoerde soorten na, dan blijkt de toeneming alleen be trekking te hebben op maatjesharing en wel van 21,6 tot rond 29 millioen kg. Daartegenover veranderde de aanvoer van volle haring en van steurharing slechts weinig, terwijl de productie van ijle haring toenam van 0,8 tot ongeveer 1,7 millioen kg. Van de gezouten haring werd onge veer 8 millioen kg of 84.000 kantjes naar de vismeelfabrieken verwezen, terwijl ruim 10 millioen kg maatjes haring, namelijk rond 110.000 kantjes, tijdelijk in de koelhuizen werd opge slagen. Het aanbod van export-haring (volle- en steurharing) is zeker niet groter dan in het seizoen 19511952. Van de rond 40 millioen kg aange voerde verse haring ging ongeveer 9 millioen kg de roemloze weg naar de vismeelfabrieken, terwijl de conserven- fabrieken ongeveer 13 millioen kg verse haring afnamen. Dit is precies tegen gesteld aan het jaar 1951. toen 13 mil lioen kg verse haring naar de vismeel- industrie werd gedirigeerd en de con- serven-industrie 8,4 millioen kg opnam. Het wordt in visserijkringen een ge lukkig verschijnsel genoemd, dat de vis- conserven-industrie een steeds groter deel van de verse haringproductie ver werkt. Tot nu toe werkten deze fabrie ken practisch uitsluitend voor het buitenland, maar intussen is de blik- verwerking vrij gegeven en dit opent wellicht grotere mogelijkheden voor de binnenlandse consumptie van visconser- ven. Advertentie BIJ DE BOEKVERKOPERS VAN HAARLEM EN OMGEVING BEGINT In de afgelopen nacht is het vitrine eiland van een kledingmagazijn aan het Verwulft door tot nu toe onbekende daders opengebroken. Dat was nu niet zo heel moeilijk, aangezien de etalage met hangsloten wordt afgesloten en deze zijn met valse sleutels geopend. Gestolen werden drie herencostuums en twee heren-overjassen. De politie stelt een onderzoek in. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging gaat ook in 1953 on vermoeid verder met haar activiteiten. Op Woensdag 14 Januari organiseert zij de eerste vergadering van dit jaar in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg. Op deze vergadering zal de heer Jansen, manager van het Amster dams Kleinkunstensemble „De Varende Zangers" een causerie houden over het onderwerp „Van de Springprocessie te Echternach naar de Stille Omgang te Amsterdam". Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de conferenties door kape laan P. Riep ten huize van mevr. M. KubatzBrugman. Luc. v. Leydenlaan, op Vrijdag 20 Februari, des middagsom kwart over twee en 's avonds om kwart over acht, weer worden hervat. De onderwerpen worden door de dames zelf opgegeven aan mevrouw Kubatz of kapelaan Riep. 10 Februari zal voor de leden weder om een gezellige avond worden gegeven. President Truman heeft vandaag bij het Amerikaanse Congress de ontwerp begroting ingediend voor het begrotingsjaar van 1 Juli 1953 tot en met 30 Juni 1954. Het bedrag daarvan is lager dan dat van de op 30 Juni a.s. aflopende dienst. De uitgaven worden begroot op 78,6 milliard dollar. Zij zullen voor 72,9 milliard dollar worden gevonden uit nieuwe middelen en voor het overige deel worden gefinancierd met nog niet verbruikte bedra gen van de begroting 1952/53. De begrotingsontvangsten tot dekking van de dienst 1953/54 worden door president Truman geraamd op 68,7 milliard dol lar. Het begrotingstekort wordt dus op 9,9 milliard dollar geraamd. In zijn begeleidende boodschap aan het Congress, wijst president Truman er op, dat zijn opvolger, generaal Eisen hower, geen enkele verantwoordelijk heid draagt voor de ingediende cijfers en volkomen vrij zal zijn wijzigingen daar van voor te stellen. De vertegenwoordiger van president Eisenhower in het begrotingsbureau, J. Dodge, heeft echter van nabij de opstel ling van de ontwerpbegroting gevolgd. President Truman deelt in zijn bood schap verder mede, dat 73% van de voorgestelde begrotingsuitgaven voor de dienst 1953—1954 bestemd zullen zijn voor de z.g. „veiligheidsprogramma's". De voorziene uitgaven voor deze pro gramma's belopen 57,3 milliard dollar, waarvan 46,3 milliard dollar voor de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht en 8 milliard voor hulpverlening aan het buitenland. In de „wandelgangen" van het Statenhuis wordt over Donner gefluisterd en op merkelijk veel belangstelling gaat naar zjjn partijen uit. Zal hij voor de tweede maal beslag weten te leggen op de eerste plaats? Het valt nog niet te zeggen, maar zeker is, dat hij verbetener strijdt dan vorig jaar, toen hij het gemakkelijker opnam. Gisteravond werd voor de laatste maal in het Statenhuis gespeeld. Vandaag heb ben de grootmeesters een rustdag om morgen, nadat de tienkampen zijn geopend, in Kennemer-Theater aan de vierde ronde te bginnen. Voor de tienkampen, die door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens worden geopend, bestaat een zeer grote belangstelling. Er zijn zes groepen van tien spelers ge vormd, terwijl een bijzondere aantrekkelijkheid aan dit vijftiende tournooi wordt gegeven, doordat een jeugd-tienkamp van spelers beneden de twintig jaar op treedt. Zo tussen het drukke werk, dat het tournooi van hem vraagt, heeft de secretaris van de tournooi-commissie, de heer G. W. de Vries, ons een en ander over de komende wedstrijden verteld voorzitter P. A. Veldheer konden we niet storen. Hij was druk-doende een artikel voor het logboek te schrijven. De sympathieke Deen. Arne Han sen, die een opmerkelijke figuur was tijdens voorgaande Hoogoven- tournooien, graag geziene gast m Beverwijk, heeft laten weten, dai zijn schaakuitgeverij hem zo in be slag neemt, dat hij niet uit Dene marken weg kon. In de zomer ech ter maakt hij voor zijn uitgeverij een drie maanden lange reis, waar óp hij alle vrienden m Beverwijk hoopt te bezoeken. En volgend jaar? Ik kom dan mei een heel stel Denen, liet Hansen we ten! Intussen zal toch een Deen aan de tienkampen deelnemen, namelijk Rasmussen. De belangstelling van Hansen be wijst in ieder geval, dat het Hoog oven-tournooi een centrum van ver broedering onder de volkeren is. De jeugdtienkamp belooft zeer inte ressant en boeiend te worden. Een Zwit ser, Otto Marthaler 19 jaar neemt eraan deel; de 18-jarige Belg H. v. d. Broek; de 16-jarige Gustaaf Somers, eveneens een Belg, en de West-Duitsers Manfried Heilemann (19 jaar) en Heim (18 jaar). De Nederlandse jeugd is eveneens zeer goed vertegenwoordigd. De jeugd kampioen van Nederland, de 20-jarige van Geet, uit Rotterdam, is van de par tij, evenals de tweede en derde in het nationale kampioenschap, de Utrechte naar Kersten (19 jaar) en Geus uit Den Haag (19 jaar). Voorts de 17-jarige v. d. Son uit Rotterdam en Hameka (19 jaar) uit Oostgeest. Deze tienkamp zal zeker zeer grote belangstelling trekken. Hetgeen even eens het geval zal zijn met de hoofd groep der tienkampen. Hierin spelen o m. de West-Duitse grootmeester Sa misch, de Let Armin Lerchs, uitgewe ken uit zijn land en thans te Aberdeen voor ingenieur studerend. Voorts de be kende Èmil Diemer, West-Duitser, die in 1935 al betrokken was bij het wereld kampioenschap EuweAljechin. Be kende Nederlanders komen eveneens in deze groep uit: mr. Spanjaard, Mulder van Leens Dijkstra, C. Orbaan, die vele wedstrijden in Spanje speelt. Een opmerkelijke figuur is J. K. Franx, een Rotterdammer, die in Am sterdam rechten studeert. Hij is nog zeer jong, 24 jaar, maar behaalde uit stekende resultaten op de grootmeesters Euwe, Donner, Cortlever in uni versitaire wedstrijden. De dames beginnen Maandag hun achtkamp, tegelijk met de andere groe pen. Van Nederlandse zijde nemen deel de dames Fenny Heemskerk, Roodzant, v. d. Veen (die vorig jaar eerste werd in het tijdens het Hoogoventournooi ge speelde candidaten-tournooi) en Corrie Bouwman. Van de buitenlanders noe men we de kampioene van Servië (Joe goslavië) Ljubica Bacic, de kampioene van Engeland. Rowena Bruce, de kam pioene van België, Simone Bussers. Voor de avondzeskampen is de be langstelling zodanig, dat zes groepen reeds zijn gevormd. De medewerking is groot. Zo kregen twee militairen van het kamp Rooswijk, onder Beverwijk, een barakken-commandant en een dienstplichtig soldaat, verlof om aan de tienkampen te kunnen deelnemen. De bonte avond zal een „cabaret-dan sant" zijn, onder leiding van mr. Span jaard, die in de hoofdgeroep van de 10- kampen speelt en een „schakers-cabaret ensemble" samenstelde, zoals hij tijdens het veertiende Hoogoven-tournooi had toegezegd. In deze cijfers zijn echter niet ver bruikte gelden van vorige diensten be grepen. De aangevraagde nieuwe mili taire credieten belopen in feite 41,5 mil liard dollar en de aangevraagde gelden voor economische hulpverlening 7,8 milliard dollar. De voorziene uitgaven voor het programma voor atoomenergie belo pen 2,7 milliard dollar. Wanneer men echter rekening houdt met de nog niet verbruikte gelden, welke voor de thans in uitvoering zijnde projecten werden toegestaan, worden ter voorziening in de uitgaven voor dit programma 1.997.000.000 dollar aangevraagd. Vergeleken met de vorige dienst zijn de geraamde uitgaven hoger wat betreft strijdkrachten, hulp aan buitenland, na tuurlijke hulpbronnen, onderwijs, oud strijders, administratieve diensten en la ger voor financiën, handel en industrie, landbouw, goedkope woningen, sociale zekerheid en rente op de openbare schuld. Veldmaarschalk lord Montgomery, plaatsvervangend geallieerd opperbe velhebber in Europa, heeft er tegenover een gezelschap van 26 Britse parle mentsleden op het hoofdkwartier van de Shape te Parijs op aangedrongen dat Groot-Brittannië toetreedt tot het Europese leger en het leiderschap van bet vasteland op zich neemt. Verder zeide Montgomery, dat Duitse deelneming aan de Westerse Defensie onmisbaar was. Montgomery achtte de vorming van een Europees leger waarbij Engeland zou toetreden de enige oplossing van de huidige moeilijkheden bij het tot stand komen van de Westerse Defensie. Naar aanleiding van de mededelingen van Montgomery verklaarde men gister avond te Londen dat Montgomery's plei ten voor Brits lidmaatschap van het Europese leger vierkant in tegenspraak is met de politiek van opeenvolgende Britse regeringen. Het feit, dat hij zijn opmerkingen richtte tot een gezelschap Britse parlementsleden zal, naar men aanneemt, beroering veroorzaken in par lementaire kringen, wanneer het Lager huis later in deze maand bijeenkomt. Vorig Opening slot 9/1 314 Nederl. 1948 92 3!4 pCt. Ned 1950 92% 3-314 Nederland 1947 93% 94 3 eNd. 82-64 bel.-tac. 95% Insciir. Grtbk 48 3 pCt. 93 {f Ned. Handel Mij eert. 149% A.K.U. 154% Van Berkels Patent 99% Calvè-Delft eert. 117 Van Gelder 156 Kon. Hoogovens eert. 154 Unilever cert. 178% 180% Ned. Kabel 212 E'hilips 159% 160 Kon. Petroleum 309% 309% „Amsterdam Rubber 79% 80 Holl. Amerika Li1n 128% Kon. N. Stoomb. M 133 136 Ned Scheepv. Unie 121 122 H.V.A. 88% 8514 Deli Mij. eert. 72 7/1 8/1 Anaconda Copper 43% 4314 dethiehem Steel 56% 94% 56 Chrysler Corp 93 General Electric 72% 71% General Motors 68% 6714 Hudson Motors 16% 1614 Kennecott Copper 78% 79 Montgomery Ward 62% 64 North American Can 21% 2114 Radio Corp. 29 28% Republic SteeJ 47% 47% Shell OiJ 70% 70% Southern Pacific 45% 4514 Southern Railway 78% 78% Tidewater 22% 22% U. S. SteeJ 43% 43%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2