Alleen Tiedtke nog ongeslagen in Europees kampioenschap 47/2 DONNER leidt in Hoogoven- schaaktournooi Nederlanders breken een lans voor economische integratie f SCHEEPYAARIBERICHÏEW 1 Aïda Verrassende uitslagen in moeizame strijd Met drie punten uit drie partijen alleen aan de kop Plan Haags stadion niet in de ijskast Guy Mollet: Commissie is buiten haar opdracht gegaan Marga K lompe dient motie in Regie-opdracht voor Anton Sweers „Nijverheid 2 in veiligheid Blau*"nerk Ct Brui"merk 54 - 48 Van de Ploeg winnaar te Hamweg Lageland 74 ton koffie gesmokkeld in 1952 Geen intern, schaats wedstrijd in ons land Comité tot redding Nijmeegse Vierdaagse DE PRECQNSTITUANTE IN STRAATSBURG „100 jaar Kromstaf" en de varkens I 1 f Behouden in Amsterdam binnengebracht „Van Oldenbarnevelt" vervangt „Willem Ruys" Zeepfabriek wil 100 man personeel ontslaan Graaninzameling voor Oostpriesterhulp VRIJDAG 9 JANUARI 1953 FAGiisA 5 rincess Tl fti 'tae Px 100 IVieuwe krachttoer van Martha Wierenga 8000 smokkelaars gegrepen Noordelijk hockey-elftal Inschrijvingen Europ. kampioenschappen Andersen: „Ik rijd dit jaar niet" Schade aan Excelsior III valt mee Reis naar Djakarta: Emigranten thans per „Fair Sea" i Per It 9ratn (Van onze sportredacteur) Sensationeel mag de betiteling zijn van de eerste dag in het tournooi om het Europees kampioenschap biljarten, kader 47/2. Meer nog dan het feit, dat nu reeds zeven van de acht deelnemers een partij hebben verloren, spreekt dit uit de nederlagen van de huidige kampioen, Clement van Hossel, en van diens grootste rivaal Piet van de Pol. Beiden hebben zelfs aan de rand van twee nederlagen gestaan. Louter door eigen physieke kracht, maar meer nog door het falen van de tegenstander op de beslissende momenten, kon een tweede nederlaag worden voorkomen. Van Hassel heeft verloren van zijn landgenoot Vingerhoedt, Van de Pol heeft zijn nederlaag ook geïncasseerd tegen een landgenoot: Henk Metz. Het resultaat van deze vreemde capriolen is o.a. ge weest, dat omstreeks het middernachtelijk uur Kees de Ruyter reeds de queue moest hanteren tegen Van Hassel enverloor. Alleen Tiedtke, die zowel van Lütgehetmann als van Galmiche heeft gewonnen, is nu nog ongeslagen. In „De Harmonie" te Groningen werd gistermiddag het tournooi voor het 17e kampioenschap van Europa, Anker-kader 47/2, geopend. Foto v. I. n. r.: R. Vingerhoedt (België), Cl. van Hassel (België), W. Lütgehetmann DuitslandJ. Galmiche (Frankrijk), C. de Ruy ter (Nederland). Aan de keu Piet v. d. Pol. Gelijk bij alle biljarttournooien is de eerste dag er een geweest van stugge, hardnekkige en vaak ook troosteloze partijen. Ook voor erkende grootmees ters ziin de eerste partijen geen sine cure. Zij vergen soms meer van een spe ler dan hij mentaal kan verwerken. Het duidelijkste bewijs gaf hiervan de Nederlandse kampioen. Piet v. d. Pol. Na veel innerlijke strijd was hij erin geslaagd zich in zijn eerste partij te gen Galmiche toch naar de overwin- ning te werken. De Fransman was nog Rechts 64 carambol.es van de eindstreep, l°en v. d. Pol ruim 100 achterop ge raakt was. Maar terwijl Galmiche in <5e eindspurt faalde met brokkelige se ries, dwong v. d. Pol zichzelf een slot- reeks van 97 af. Nog geen uur later was v. d. Pol nergens. Terwijl Metz met een nuttige serie van 82 steeds ver der van de Nederlandse crack weg liep. Een serie van 113 bracht hem on 362. Van de Pol had op dat moment een totaal van 113 caramboles. Zes beur ten had Metz nodig voor de resterende 38 caramboles. De Duitser Tiedtke be gon de dag eveneens met een verras sing. Een aangename voor hem. een minder prettige voor zijn landgenoot Lütgehetmann. Ondanks zijn noncha lance, waardoor zich steeds nieuwe moeiliikheden voordeden, speelde Tiedt ke echter te vast om z'ch te laten be dreigen. Ook het spelletje, waarmee Vingerhoedt ziin landgenoot Van Has sel confronteerde, was een getuigenis van vastheid. Het onderscheidde zich echter door een zekere, nauwgezette speloDbouw. Bovendien werkten de 177 caramboles, die Vingerhoedt in de eerste twee beurten had biieerwe- sJiaCV<; 6 grimerend op Van Has- ter' iT i Z Vingerhoedt was ech- pM,.ra 00s ,lepon een herboren Lüt- penetmann, die de hoogste serie van de oae (274) scoorde. De vermoeide Gal- L.l<orl het evenmin bolwerken te gen Tiedtke, die daarmee zijn tweede overwinning behaalde. Emotioneel was de strijd tussen De Ruyter en Van Hassel. Met kleine, maar niet te verwaarlozen series, was Van Hassel op zijn rivaal duidelijk uitge lopen. Toen pas kwam Kees de Ruyter enigszins in vorm. Tot het uiterste ge spannen vocht hij zich langs Van Has sel en kreg zelfs een uitstekende kans op de zege. Ook al omdat nu de Belg haperde. Maar toen De Ruyter evenmin bij machte was een beslissing te force ren, dwong Van Hassel zich tot een uiterste krachtsinspanning: 400 tegen De Ruyter 365. (Van onze correspondent) Ook gisteren is er in het Noorden van het land weer druk geschaatst, hoewel het programma niet zo overladen was als Woensdag. Dat bleek wel uit de deelneming aan de grote-mannenrijde- rij in het Groningse plaatsje Hamweg Lageland, waar alle beroemdheden bij een kwamen. De beide Hollanders v. d. Nagel en Janmaat moesten ditmaal weer een Friese zege toestaan. Eerstgenoemde werd al dadelijk gekloot door ziin te genstander van Woensdag, Scheper, en Janmaat moest in de kwartfinale in Bakker Sr. zijn snellere erkennen. Sche per en v. d. Ploeg troffen elkaar in de eindstrijd, die in drie ritten wederom een zege voor de Friese crack opleverde. De uitslag luidt: 1. v. d. Ploeg, 't Meer, honderd gulden; 2. Scheppr, Veen- dam, zestig gulden: 3. Bakker Sr. Fin- sterwolde, veertig gulden: 4. Warta, Groningen, twintig gulden: 5. Janmaat, Nederhorst den Berg, tien gulden. Dg snelste m°isjes ontmoetten elkaar ln Oldeboorn. Voor de derde achtereen volgende maal zegevierde de jeugdige Martha Wierenga, die in de finale Tine de Vries in drie ritten klopte. Tine de Vries had daarvóór de niet meer zo sterke Rina Koov zonder grote moeite yerslagen. De uitslag was hier: 1. M. Wierenga. Baard, tachtig gulden; 2 Tine de Vries. Kortozwaac. viif en zesti" gul den: 3. Rina Kooy. Wieringen, viif en dertig gulden: 4. Mevr. Frieda Miede- PjsWierenga, Franeker, vijf en twin- "S gulden. Ook in Eelde kwam een aantal meis jes tegen elkaar uit. Friesland was hier eveneens de winnaar in de vorm van Annie v. d. Meer, die het Drentse ster ntje Harmke de Graaf met moeite in dne ritten klopte. De prijzen gingen h'sr: 1. mei. A. v. d. Meer. TjaUrhui- ~Jm. honderd gulden: 2. mei H. de Graaf, VaPhermond, zestig gulden: 3. mevr. F PietermanSchuur, Finster- Wolde, dertig gulden: 4. mei. J. Bat- °orn, Donderen, vijftien grilden. 1 QRoe^dUltse douanebeambten hebben in sW ++t0n.gesmokkelde koffie en 360.000 hiI2 n in beslag genomen in het ge- de grenzen van Duitsland, 8000 ?ien België samen komen. Ruim VeraJT- laars werden gegrepen. Een smoliri-ln? met *951 toont aan dat de van n -ini aan de Westelijke grens len v7-fSl and:. ondanks alle maatrege- rettPBc i gelijk gebleven is. De siga- lope£ okkel is tot de helft terugge- De uitslagen luiden Lütgehetmann 241 24 47 10.04 Tiedtke 400 24 87 16.66 De Ruyter 400 23 76 17.39 Metz 263 23 56 11.43 Van Hassel 214 20 81 10.70 Vingerhoedt 400 20 113 20.00 Van de Pol 400 26 97 15.38 Galmiche 385 26 85 14.80 Tiedtke 400 19 120 21.05 Galmiche 222 19 61 11.68 Van de Pol 152 21 29 7.23 Metz 400 21 113 19.04 Lütgehetmann 400 7 224 57.14 Vingerhoedt 131 7 64 18.71 Van Hassel 400 19 88 21.05 De Ruyter 365 19 79 19.21 Na de eerste dag luidt de stand match pnt. 4 2 2 2 2 2 2 0 Tiedtke (Duitsl.) Lütgehetmann (D.) Vingerhoedt (Belg.) De Ruyter (Ned.) Van Hassel (Belg.) Metz (Ned.) Van de Pol (Ned.) Galmiche (Fr. gem. 18.60 20.67 19.66 18.21 15.74 15.06 11.74 13.48 Voor de districtswedstrijd West Noord, welke Zondag 11 Januari te Den Haag wordt gespeeld, is het Noordelijk hockey-elftal als volgt samengesteld: Doel: Gischler (Dash); achter: Broers (Forward) en Post (Daring); midden: Tolhoek (Meppel), Gravendeel (Gro ningen) en Oeberius Kapitein (For ward); voor: Crul (Groningen), Wier stra (LHC), Sprenger (Groningen), Stek (Hurry Up) en Galema (Gronin gen). (Van onze schaakmedewerker) Er komt thans enige tekening in het schaaktoumooi te Beverwijk. Na de derde ronde gaat onze landgenoot Don- ner met de trotse score van 3 punten uit 3 partijen aan de kop. Hij bereikte dit door zijn afgebroken partij tegen Van Scheltinga te winnen, en voorts zijn duel met Heidenfeld in zijn voor deel te beslissen. Wellicht om uit het bekende vaar water te blijven past Heidenfeld gere geld het Budapester gambiet toe, maar de aanval, die hij daar blijkbaar van ver wacht, bleef ook deze keer uit. Integen deel. Doordat Donner over de beide raadsheren beschikte, kon onze land genoot de gang van zaken bepalen, en hij deed dit op krachtige wijze. Door een opmars van zijn dame-vleugel-pion nen sloeg hij een bres in de vijandelijke verdedigingslinie. Wel begon Heiden feld een soort afleidingsoffensief, waar door hij tenminste vereenvoudiging kon afdwingen, maar Donner hield niette min zijn voordeel stevig vast. Toen hij er tenslotte in slaagde met zijn toren de zwarte stelling binnen te dringen, was het pleit beslecht. Inmiddels was er ook een aantal andere partijen tot een beslissing ge komen. Kramer sloeg een aanval van Toran op zijn damevleugel af, en nam zelf op de andere vleugel het initiatief over. Hij liet daarbij echter ruil van de dames toe en de stellingen kwamen daardoor in evenwicht. Remise. Hetzelfde resultaat had de partij BouwmeesterRossolimo, hoewel gezegd dient te worden, dat de Nederlander voortdurend over een klein positie voordeel beschikte, en daarmee zijn grote tegenstander voortdurend lastig viel. Pas toen de Fransman zich door ruil van enige stukken wat lucht had verschaft, kon hy zich uit de omknel ling bevrijden. De wild aanvallende Trott werd door een zich koelbloedig verdedigende Van Scheltinga hardhandig afgestraft. De Amsterdamse schaakmeester beant woordde de op zijn koningsvleugel aan rollende pionnen-lawine. met een krachtige stoot in het centrum, dat het gehele bouwwerk van de Engelsman deed wankelen. Nog voor Trott beko men was van de schrik, had hij een pion verloren en werd hij door een paar fraaie zetten van Van Scheltinga tot de overgave gedwongen. Een harde strijd werd geleverd In het duel tussen dr. Euwe en Cort- lever. De Scheveninger variant van het Siciliaans had Cortlever tot ver dedigingswapen gekozen, waartegen dr. Euwe aanstalten maakte op de koningsvleugel los te trekken. Zover kwam het echter niet, want Cort lever begon in het centrum een tegen actie te ontwikkelen, die het aspect van de strijd wijzigde. Hij moest ech ter toestaan dat onze nationale kam pioen een zwakke pion onder vuur nam en deze uiteindeiyk ook ver overde. Op dit moment maakte dr. Euwe een fout, waardoor hij zijn plus-pion direct weer moest afstaan. Spoedig daarna werd ook deze partij remise gegeven. Füster heeft tegen O'Kelly na de opening veel te passief gespeeld, waar door hij in ernstig positienadeel kwam. Daar hy bovendien ook nog met tijd nood kreeg te kampen, zag het er don ker voor hem uit. Wel bleef hij zich verdedigen als de Franse garde in de slag bij Waterloo, maar het mocht niet meer baten. Füster moest een pion af staan, en dit voordeel was voor O'Kelly voldoende om de volle buit binnen te halen. Door deze overwinning bezet de Belg nu de tweede plaats. Daar de afgebroken partij Füster Kramer na een aardig eindspel door onze landgenoot werd gewonnen, is de stand als volgt: 1. Donner, 3 pnt.; 2. O'Kelly, 2% pnt.; 3.6. dr. Euwe, Rossolimo, Toran en Bouwmeester, 2 pnt; 7.9. Cortlever, Kramer en Van Scheltinga, 1% pnt.; 10.12. Heidenfeld. Trott en Füster 0 pnt. De uitslagen De uitslagen waren: Van Scheltinga (Ned). Donner Ncd.; 01; Bouwmeester (Ned.) —Rossolimo (Fr.) >/2 >/2; Donner (Ned.) Heidenfeld (Zuid-Afr.) 10; Trott (Enge land)Van Scheltinga (Ned.) 01; Dr. Euwe (Ned.)Cortlever (Ned.) i/21/2; Füster (Hong.)—O'Kelly de Galway (Belg.) 0—1. (Van onze Haagse redactie) Op een desbetreffende vraag van de heer Hijlkema (PvdA) deelde wethou der Feber Donderdag aan de Haagse gemeenteraad mede, dat de plannen voor de bouw van een stadion in Sche- veningen niet in de ijskast zijn gebor gen. De gemeente Den Haag is met het Hoogheemraadschap Delft tot overeen stemming gekomen inzake de voor de bouw van een stadion noodzakelijke apgraving van de zeewering, zodat op de weg naar realisering van deze plannen weer een stap is gevorderd. Voor de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, welke dit jaar, zoals men weet, door de K.N.S.B. worden georganiseerd en 31 Januari en 1 Februari te Amsterdam of Hamar worden gehouden, zijn de eerste inschrijvingen bü de K.N.S.B binnengekomen. Voor Engeland hebben definitief in geschreven: J. G. Heam en N. Holwell Deze beide rijders zijn momenteel in Noorwegen in training. Voorlopig heb ben ingeschreven: G. R. Weiham en W. A. Jones. Binnen enkele dagen wordt definitief bericht omtrent hun al of niet deelnemen verwacht. Verder hebben zich aangemeld de Oostenrij kers: Arthur Mannsbarth, Franz Offen- berger en Ernst Biel. De K.N.S.B deelt mede. dat in verband met de ontvangen berichten van het K.N.M.I. in De Bilt, de internationale schaatswedstrijden in Nederland met de kernploeg van de K.N.S.B. en voor welke wedstryd ook enkele Noorse ryders waren uitgenodigd, niet kan doorgaan. Volgens het K.N.M.I. bestaat dit weekend heslist geen kans op vorst. Klaas Schenk had Donderdagavond het bestuur van de KNSB rapport uit gebracht over zijn bemoeiingen om een aantal Noorse schaatsenrijders Zater dag en Zondag en de daaropvolgende Dinsdag en Woensdag enkele wedstrij den in Nederland te laten verrijden, tezamen met de kernploeg, welke dan per vliegtuig naar Nederland zou ko men. Schenk heeft medegedeeld, dat in het aanstaande weekeinde wed strijden worden gehouden te Dront- heim en Arendahl, zodat de Noorse Schaatsenrijdersbond geen toestem ming kon verlenen een aantal van de sterkste rijders op die dagen in Ne derland in wedstrijden te laten uitko men. Wèl was het mogelijk de Ame rikaan Pat MacNamara en de Engels man Johnny Cronshey met de kern ploeg de reis naar Nederland te laten ondernemen met de mogelijkheid, dat bij dit tweetal buitenlandse rijders ook nog kwamen Ivar Martinsen, Van Ha- mar, en eventueel Hjalmar Andersen uit Drontheim. Maar de laatste wordt waarschijnlijk Zaterdag of Zondag in Noorwegen door een ijsclub gehuldigd, zodat de kans groot was, dat Andersen de invitatie niet zou aanvaarden. Aan een verslaggever te Drontheim gaf hij reeds te verstaan, dat hij niet op een dergelijke uitnodiging zou ingaan. „Ik rijd dit jaar niet". Er heeft zich een „comité" gevormd „tot redding van de Nijmeegse Vierdaag se", waarvan de heer F Strating te Rijs wijk (Z.H.) het secretariaat waarneemt. Men is van mening, dat het als een ramp moet worden beschouwd, dat er in 1953 twee Vierdaagsen worden georgani seerd, één in Nijmegen en één in Apel doorn. Enerzijds is het comité er van overtuigd, dat ieder lid van de N.W.B, met spijt in het hart naar Apeldoorn trekt, aangezien zij daar de sfeer zullen missen, welke in Nijmegen is gegroeid in de loop van vele jaren. Ieder lid van de N.V.B.L.O. zal met spijt constateren, dat tal van wandelvrienden op het ap pèl in Nijmegen zullen ontbreken. Het comité vraagt het bestuur van de N.V.B.L.O. te willen verklaren, dat het alle wandelaars, ongeacht van welke bond men lid is, welkoom heet op de Vierdaagse te Nijmegen. Aan 't bestuur van de N.W.B. is verzocht een verkla ring te willen geven, waarin het ken baar maakt van de Apeldoornse Vier- 'dagase af te willen zien, wanneer 't be stuur van de N.V.B.L.O. genoemde ver klaring publiceert. STRAATSBURG, hedenochtend. In de grote vergaderzaal van de Raad van Europa heeft gisteren een brede stroom parlementaire welsprekendheid In de Nederlandse taal gevloeid. By de behandeling van een rapport van de constitutionele commissie in de ver gadering ad hoe hebben reeds niet minder dan vyf Nederlandse sprekers zich laten horen. In het binnenlandse politieke vlak soms eikaars tegenvoeters, biyken zy op het belangrijke punt van de Europese eenwording zeer verwant, zonder overigens gelijkvormig te zyn. De voorzitter van de constitutionele commissie, de heer Von Brentano, heeft de vergadering om richtiynen gevraagd om verder te kunnen werken met dc commissie. De vergadering liet zich niet onbetuigd. Het regende onmiddellijk wijze woorden en amendementen. Na een demonstratie van Italiaanse welsprekendheid, klankrijk en snel, door de heer Domenido, kwam de rustige en bedachtzame Nederlander, de heer Bruins Slot, vice-voorzitter van de con stitutionele commissie, als eerste van de dag aan het woord. Het profiel van de federatie besprekend, maakte hij bij wyze van inleiding de opmerking, dat men geen federatie kan maken, omdat de Fransen bang voor de Duitsers zyn. Tot het wezen van de federatie behoren volgens de heer Bruins Slot twee grote vraagstukken, namelijk dat van de eco nomische integratie en dat van de direc te verkiezingen. Op het laatste is de commissie zeer gesteld en van het eerste wil zij weinig weten in tegenstelling met de opvattingen van haar vice-voor zitter, die voor deze economische inte gratie, evenals alle Nederlandse spre kers van deze dag, een lans brak. Naar de mening van deze afgevaar digde wordt te veel aandacht besteed aan de militaire organisaties, terwijl de militaire problemen voor een groot deel reeds zijn opgelost in de N.A.T.O. De heer Bruins Slot ging daarna even die per in op de vraagstukken, die de Federatie van Europa aan de orde stelt en bepleitte de handhaving van de Raad van nationale ministers als controle-orgaan, maar verwierp de eis tot eenstemmigheid voor dit college, aangezien deze de federatie zou ver moorden. De heer Vixseboxse komt tot de con clusie, dat met betrekking tot de economische eenwording van Europa slechts matige successen zijn geboekt. Het resultaat van de E.G.K.S. moet nog afgewacht worden en of er iets van de E.D.G. terecht komt staat nog te bezien. De heer Vixseboxse kan zich wel met de algemene strekking van het verslag van de commissie vereni gen. De heer Nederhorst bespeurt con servatisme op het gebied van de eco nomische bevoegdheden van de Euro pese politieke gemeenschap. Wij moeten de nationale souvereiniteit op economisch gebied op het Europese vlak brengen, aldus deze spreker. Mej. Klompé constateert, dat in de opvatting van de commissie veel taken op het sociaal-economische vlak niet tot de staatstaak behoren, doch aan lagere organen moeten worden over gedragen. Dit is een grondslag voor haar en haar partygenoten. In het comité van ministers wil zij wel een apart orgaan zien van tijdelijk karak ter. Zq is er tegen, dat in alle huidige gevallen eenstemmigheid van dit or gaan is voorgeschreven. Mej. Klompé diende een motie in op de resoluties van de commissie. De heer Blaisse heeft in een zevental punten de noodzaak tot economische integratie met grote duidelijkheid aangetoond, terwijl ook de heer Kort hals de weinige voortvarendheid van de constitutionele commissie op eco nomisch gebied betreurde. De redevoeringen van de Nederlan ders, die in dit gezelschap een uitgespro ken standpunt vertegenwoordigen, wer den met opmerkelijke aandacht beluis terd. Enkele Belgische sprekers kwamen deze opvattingen steunen. In de wan delgangen sprak men van een Benelux- offensief. Een regen van amendementen is intus sen binnengestroomd, die de werkgroep van de commissie gisteravond heeft be werkt om vandaag in stemming gebracht te worden. De sfeer is intussen beter geworden en weer groeit de hoop, dat de constitutionele commissie tot een leef baar resultaat zal kunnen komen. De Nederlanders hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Het zou echter nog al chauvinistisch klinken als men wilde beweren, dat zij de enige bewerkers zijn geweest van deze heropleving van de geest in de vergadering ad hoe. Was in de vergadering de algemene opvatting, dat de constitutionele com missie zich gehouden had aan de op dracht van de zes ministers van Buiten landse Zaken, op 10 September te Luxemburg gegeven, de leider van de Franse socialisten, de heer Guy Mollet, was, namens zpn Franse socialistische vrienden sprekend, een van de weinigen, die deze opvatting met kracht bestreden. Volgens hem had de commissie deze op dracht van de zes ministers verkeerd uitgelegd en had zij gepoogd een opzet te maken voor een continentale federa tie. Voor deze opvatting vond hij steun in de woorden van de voorzitter van de commissie, Von Brentano. Het was weinig opwekkend deze voormalige minister voor Europese Zaken te horen verklaren, dat niemand het werk van deze vergadering au serieux nam. Ondanks deze felle aanval op het werk van de commissie verklaar de de heer Mollet maximalist te zijn. Terwijl de commissie nog met inspan ning van alle krachten bezig is te trach ten enige klaarheid te brengen in de verscheidenheid van ideeën over de toe komstige Europese politieke gemeen schap, kwam de heer Guy Mollet met zijn nieuwe voorstel om nameiyk een supra-nationaal gezagsorgaan op te richten voor defensie-aangelegenheden en buitenlandse zaken. Het was een boeiend schouwspel na deze afbrekende rede van de heer Mol let de heer Dehousse uit België een vurig pleidooi te horen houden voor het werk van de commissie In dit pleidooi steunde de heer Dehousse de opvattin gen van de Nederlanders niet betrekking tot de uitbreiding van de economische bevoegdheid van de gemeenschap. De heer Dehousse wees er op en een duidelijke instemming met zijn woorden was merkbaar dat een mislukking thans een ramp zal zijn. Als er geen politieke gemeenschap mogeiyk is, zal er ook geen defensiege meenschap mogeiyk zyn en zal de Kolen- en Staalgemeenschap niet kun nen voortbestaan, aldus de heer De housse, Het Directorium van de Stichting 1853 1953 heeft Anton Sweers uit Bussum opdracht gegeven de regie op zich te nemen van de beide grote plechtigheden, welke tijdens de viering van „100 Jaar Kromstaf'' te Utrecht zullen worden ge houden. Zoals men zich zal herinneren betreft dit de grote manifestatie op He melvaartsdag (14 Mei), tydens welke de katholieken speciaal hun Nederlander schap zullen belijden, en de plechtige slotbijeenkomst (Zondag 17 Mei). Tijdens deze bijeenkomst zal het Hoogwaardig Episcopaat het huldeblijk worden aan geboden, waarvoor thans op zo succes volle wijze via de K.R.O. een inzame lingsactie wordt gevoerd. Affiche van Lambert Simon Na een kleine, besloten prijsvraag heeft het Directorium van de Stichting 18531953 de schilder Lambert Simon opgedragen een algemeen affiche te ont werpen voor de grote feestelijkheden, welke in Mei van dit jaar ter gelegenheid van „100 Jaar Kromstaf" te Utrecht zul len worden georganiseerd. Dit affiche zal op grote schaal in het gehele land worden verspreid. De motorlogger Excelsior III KW 70, die na de aanvaring met de coaster Frederik in de Bergingshaven te IJmui- den tijdelijk werd gemeerd, is Donder dag in de Vissershaven aldaar in het dok droog gezet voor het opnemen van de schade. Volgens de factor van de rederij Kennemerland. de heer v. d. Plas, valt de schade nog erg mee. De steven is enigszins ontzet, aan stuurboordskant zitten in de huidplaten een paar scheur tjes van 15 a 20 cm en verder zyn een paar klinknagels verwrongen. De logger zal in IJmuiden provisorisch gedicht worden en gaat dan „naar binnen" om definitief gerepareerd te worden. Het staat nog niet vast of dit in Spaarndam, in Amsterdam of wellicht in Woubrugge zal gebeuren. In elk geval rekent de heer v. d. Plas er op, dat het schip over drie weken zeker weer aan de visserij deelneemt. Het wrak van de Frederik blijkt op een zeer ongunstige plaats te liggen. Bij laag water zijn de toppen van de masten nog. te zien. Het schip ligt in de vaar route en een wrakboei waarschuwt pas serende schepen voor het gevaar. Intus sen is de vraag gerezen, wie het wrak zal ruimen. De Frederik is buiten de 3-mijl-zone gezonken en Nederland is hiervoor dus verder niet aansprakelijk. Wie het dan wel is, is momenteel een onderwerp van studie. Een. 23 jaar oude soldaat heeft zich gisteren in Milaan voor de Krijgs raad moeten verantwoorden, omdat hij gezongen zou hebben, dat hijtot een leger van varkens behoorde. Cesare Villa betoogde, dat er een schandelijk misverstand in het spel was. Hij had, zo getuigde hij, een aria uit Aïda van Verdi gezongen over „un eserdto di prodi" (een leger van dappere mannen). Hij zei, dat hij absoluut niet de woorden „un eser dto cfi pord" (een leger van varkens) gebruikt had. De heren van de Krijgsraad keken elkaar eens aan, maar lieten Cesare toch vrij. V 'V- In de toekomst zullen de in Korea vechtende Britse troepen worden uit gerust met deze capuchon, die op de jassen kan worden geknoopt en water afstotend en winddicht is. De soldaat kan de grootte van de opening van het „vizier" regelen met de aan weerszijden hangende koordjes, die door de rand van de kap zijn gehaald. Het motorvrachtschip „Nijverheid 2", dat twee dagen geleden uit Urk is ver trokken en in het ijs was blijven steken, is behouden in Amsterdam binnenge bracht. Het schip is vanmorgen door de motor sleepboot „Tina". kapitein Wagemakers, die met een sleep onderweg was naar Huizen, aangetroffen in de koers Marken -Hoek van het IJ. De „Nijverheid 2" maakte water. De bemanning verkeert in goede welstand. Het Nederlandse schip „Elisabeth B" dat ten Noorden van Kaap Finisterre roachineschade heeft opgelopen heeft om hulp verzocht. Drie schepen zijn naar het schip onderweg. Het directoraat-generaal van de Scheepvaart van het ministerie van Verkeer en Waterstaat te 's-Graven- hage heeft medegedeeld, dat n. a. v. de aanvaring van het m.s. „Oranje" met het m.s. „Willem Ruys", ter voorzie ning in het passagiersvervoer tussen Ne derland en Indonesië het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" ter beschikking is gesteld voor een reis naar Djakarta in plaats van het m.s. „Willem Ruys". De emigrantenreis van het m.s. „Jo han van Oldenbarnevelt" 29 Januari naar Australië komt hierdoor te ver vallen. De emigranten, die voor dit schip hebben geboekt, zullen met voorrang ln de gelegenheid worden gesteld de voor genomen reis te maken met het door de Nederlandse regering gecharterde m.s. „Fairsea" dat, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, tussen 10 en 14 Februari van Amsterdam naar Australië zal vertrekken. Het m.s. „Fairsea" biedi aanzienlijk meer plaatsruimte dan het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt". De boeking van passagiers, die reeds van plan waren per „Fairsea" te reizen, gaat dus normaal door. De directie van de C. V. Jan Dekker te Wormerveer heeft voor honderd per soneelsleden een ontslagvergunning aan gevraagd. Door „structuele wijzigingen in de economische omstandigheden van haar zeepfabrieken" is de directie tot deze inkrimping gedwongen. Het ontslag betreft fabrieks- en kantoorpersoneel, alsmede een aantal vertegenwoordigers. ALCHIBA 9 te Paranagu» ALIOTH 8 te Montevideo. AMOR 8 te Burriana. ARKELDIJK 7 te Vera Cruz. AGAMEMNON 9 te Curacao. AGATHA 7 n. Saigon. ALHENA 8 van Bahia n. Antwerpen. ALNATI 8 van Montevideo n. B. Aires. AMERSKERK 8 van Pt. Said n. Suez. ARENDSKERK 9 te Ilo Ilo. ALTAIR 9 van R'dam n. Pt. Alegre. ARNEDIJK 9 van R'dam n. N. York. BANTAM p. 8 Socotra n. Belawan. BARENDRECHT 9 van Fao n. Pladju. BLIJDENDIJK 8 van New York te Boston. BAARN 9 van Chimbote te Paita. BLOMMERSDIJK 8 van R'dam n. Bremen. CELEBES 9 van Semarang te Tj. Priok. CERAM 11 te Port Said. CALLISTO 8 van Yokohama n. Australië. CLAVELLA 9 te Manilla. CALTEX THE HAGUE p. 8 Beachy Head naar Sidon. CORILLA 8 te Ummsaid. DOURO 9 te Alicante. DANAE 9 van Ryeka n. Barl. DELFLAND 8 te Itaiai. DRENTE p. 8 Gibraltar n. Alexandrië. DELFT p. 8 Azoren n. Trinidad. ENA 8 van Balikpapan n. Mena el Ahmadi. ERINNA 8 van Singapore n. Miri. ETREMA 9 van Vado n. Marseille. EEMDIJK 9 te Rotterdam. FRIESLAND p. 8 Gibraltar n. Genua. FARMSUM p. 8 Scillys n. Amsterdam. GROGTEKERK 8 van Tener. n. Kaapstad. GAASTERLAND 9 te Itajai. HATHOR 9 te Famagusta HELENA 8 te Hamburg. HERCULES 8 van Caloni n. Izmir. HECTOR 9 te Rotterdam. HAARLEM 8 te Santiago de Cuba. HERSILIA 8 te Amsterdam. HERA 8 van Barbados n. Cumana. JAGERSFONTEIN 8 van Kaapstad te Pt. El JUPITER 9 te Malta. KOTA BAROE 9 te Suez. LAWAK 8 te San Pedro. LANGKOEAS 9 te Port Said LISSEKERK 9 van Rastanura n. Muscat. LAAGKERK 9 te Geelong. LANGKOEAS 8 van Suez n. Pt. Said. LARENBERG p. 8 Kp. Fin. n. Casablanca. MARISA 8 van Ummsaid n. Gibraltar. MERWEDE 9 van R'dam n. Wilmington. MAASKERK 8 te Freetown. MAETSUYCKER 8 van Fremantle n. Sing. MARIEKERK 8 van Bare. n. Antwerpen. MARKEN p. 8 Guardafui n. Belawan MELISKERK 8 van Yokohama n. R'dam. MARKELO 8 van Tobroek n. Ardrossan. MIDAS 8 van Hamburg n. A'dam. NIGERSTROOM p. 11 Las Palmas, 15 te Rotterdam verw. OMALA 9 van Singapore n. Colombo OBERON 8 van Pto. Limon n. Kingston. ORANJE p 9 Socotra n. Colombo. ORESTES 9 te La Guaira. PARKHAVEN 11 te Bremen. POLYDORUS 9 te Halifax. PR. FRED. HENDRIK p. 9 Finisterre naar Gibraltar. PRINS WILLEM IV 9 te Burriana. PRINS JOHAN WILLEM FRISO 8 te Hamtr RITA 9 te Tjilatjap. RADJA 9 te Tanjong Pandang. ROTTI p. 8 Finisterre n. Algiers. RONDO 10 te Calcutta. ROTTI p. 8 Ouessant n. Algiers. ROEPAT 10 te Pt. Sudan. SIBAJAK p. 8 Ouessant n. Wülemstad. SLAMAT 9 van R'dam n. Hamburg. STAD BREDA 9 v. R'dam n. Golf v. Mexico. SIBAJAK p. 8 Casquets n. Willemstad. SCHERPENDRECHT p. 8 Recife n. Santo? SOESTDIJK 9 te Newport News. SCHIEDIJK 7 te Port Swettenham. SUMATRA 8 van Suez n. Djeddah. STRABO 9 te Bari. THRNATE 8 van Karlshamn n. R'dam. TABIAN p. 8 Kp. St. Vinct. n. A'dam. TAWALI p. 8 Guardafui n. Belawan. TAR A 9 te Rotterdam. THALATTA 9 van Suez n. Mena-el-Ahm THEMISTO 9 te Vlissingen. TOSARI p. 8 Perim n. Aden. TARIA 9 te Stockholm. TRITON 8 van San Juan n. A'dam. TITUS 8 van A'dam n. Hamburg. WELTEVREDEN 9 te Belawan WILLEM RUYS 9 te Pt. Said WAAL 9 te Volos. WONOSARI 8 van Calc. n. Penang. ZAAN 9 van Tunadal n. A'dam. De Noordbrabantse Christeiyke Boe renbond begon twee jaar geleden de actie Oostpriesterhulp. Thans gaat de N.C.B. voor de tweede maal graan inza melen voor de uit het Oosten verdreven boeren. De leider van de actie Oostpries terhulp, pater Van Aken, heeft op alle dertigduizend bij de N.C.B. aangesloten leden een beroep gedaan om mede te werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5