Kamer van Koophandel koos de heer Ch. Visser tot voorzitter Bic de Noorman: TC IHHEIIK DEK MEKULI I IJmuider visserijvloot ving dit jaar „bot" Onderhandelingen Ned. mil. missie uitgesteld Willem Ruys in Baai van Sues Gelijke kansen voor Indische Nederlanders Theeprijs verlaagd Noodreparatie in Port Saïd Bindende regeling vastgesteld Nederlanders in Korea aangekomen Mgr. Wyszynski niet naar Rome Sterke daling van eierprijs Vele plannen goedgekeurd Radiorede van dr. Prees Recht op een goede plaats - VRIJDAG 9 JANUARI 1953 PAGINA 7 Industriegoede vooruitzichten Grafische industrie, zeep en vis Veilingen Verkeer Nieuwe vestigingen Sukarno in Indonesisch parlement: Strijd om N.-Guinea wordt voortgezet m 7? Moeilijkheden in de visserij Kort geding inzake leesportefeuilles Tragisch ongeluk 8-jarig jongetje gedood Woning split sing en -verbetering Succes voor Nederlandse scheepsbouwers Met jacht te New York iisteravond is tijdens de vergadering van de Haarlemse Kamer van Koophandel met algemene stemmen tot voorzitter van dit college gekozen de heer Ch. E. Visser, gedelegeerd commissaris van N.V. Droste's Cacao en Chocoladefabrieken, die dus als zodanig de heer J. J. Swens opvolgt, welke nogi maar pas afscheid van de Kamer heeft genomen. De heer H. J. L. Klein Schiphorst, die zo lang als nestor de honneurs waarnam, feliciteerde de nieuwe voorzitter met diens benoeming. Tot ondervoorzitters werden aangewezen de heer B. F. Enschedé met 22 stemmen, de heer H. J. L. Klein Schiphorst met 18 stemmen. Tevoren had de installatie plaats gehad van de heren A. S. van Cleeff en H. J. Franken, beiden uit Heemstede, en de heer A. Müller uit Haarlem. handicap, want het staat vast, dat in die landen de vraag groter is dan thans daarheen mag worden verzonden. Het artikel bloembollen wordt steeds meer populair,: vooral door de steeds betere kwaliteit, resultaat van de samenwer king van telers en handelaren met het intensieve wetenschappelijke onder' zoek. In zijn nieuwjaarsrede, die gevolgd tverd door een gedetailleerd verslag van de verschillende industrieën, handel enz., zei de heer Visser, dat ook in 1952 het wereldbeeld, een scheiding tussen Oost en West met een omvangrijke neu trale sector in Zuid Azië en het Midden Oosten, bestendigd is gebleven. Moge dit op zichzelf een belangrijke rem vormen voor de ontplooiing der wereldeconomie, Wij zullen althans de scheiding Oost- West hebben te aanvaarden en niemand weet voor hoelang. Toch ligt de historische ontwikkeling der landen van het Westen gelet op de enorme vooruitgang van de techniek en daardoor van het verkeer in het ijler worden van de eeonomsiche gren zen, noodwendig zich parend aan het gedeeltelijk prijsgeven van de souverei- niteit door de verschillende landen. Hoe langzaam het tempo ook moge zijn, Waarin de weg naar de Europese inte gratie wordt afgelegd, toch zijn er op die Weg nog kentekenen waarneembaar, die hoop geven voor de toekomst. Haar is in de eerste plaats de Bene lux. Hoeveel hier ook moge zijn be- het is duidelijk, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Voor een Volledige economische en politieke integratie tussen de drie landen zal deze eerst op economisch gebied moeten zijn Verwezenlijkt en het is juist op dat ge bied, dat de voetangels en klemmen liggen. Een ander zeer belangrijk kenteken, zo vervolgde de voorzitter, is het reeds in 1951 tot stand gekomen plan Schu- ttan, waaraan 1952 verdere vorm heeft gegeven. Hoe het plan Schuman in de Praktijk zal werken, moet nog worden afgewacht. Voor Nederland blijft gelden, dat het moet exporteren om te blijven leven en Waar het arm is aan grondstoffen, moet deze export liggen in de veredelings- sector en in die sector in een zo groot mogelijk productievermogen. Het jaar 1952 vertoont wat dat betreft geen grote verschillen met 1951. De handelsbalans vertoonde in het afgelopen jaar een gun stiger beeld dan in een der voorafgaande na-oorlogse jaren; dat dit is veroor zaakt door daling der importen bij een op gelijk niveau als in 1951 gebleven export, maant tot voorzichtigheid, hoe verheugend het ontwikkelde beeld op zichzelf ook is bij het uiten van optimistische klanken. Hierna gaf de heer Visser een indruk Van het bedrijfsleven in het district. Uit dit gedetailleerde verslag mogen wij vol staan met het noemen van de volgende punten. Door het in Beverwijk gevestigde be drijf van Spoorwagens werd in 1952 aan de Nederlandse Spoorwegen afgeleverd een serie rijtuigen voor stroomlijn- treinen en een aantal gesloten goederen- Wagens (groentewagens), terwijl diverse Diesel-electrische 3-wagentremstellen opnieuw werden opgebouwd. Aan de In donesische Spoorwegen werden derde klasse rijtuigen geleverd (z-g- passar-rij- tógen. Te verwachten valt, dat de opdrachten dit het binnenland in de naaste toe komst van wart bescheidener omvang Zullen zijn dan in de achter ons lig gende jaren, toen het vervoerapparaat hezig was zich te herstellen van oor logsschade In verband daarmede vra gen (Je exportmogelijkheden de volle aandacht. Reeds in 1953, voor welk jaar het bedrijf voldoende opdrachten heeft, zal het accent sterk op voor uitvoer be stemde orders liggen. Te opzichte van het verkrijgen van grondstoffen, dat in de tweede helft van 1950 en in 1951 geleidelijk moeilijker was geworden, trad in 1952 enige ver betering in. De afdeling reparatie in de scheeps bouw was gedurende het gehele jaar t'olop bezet. De resultaten waren goed lonend. De afdeling nieuwbouw was eveneens bezet met goed resultaat. De lotale omzet werd vergroot naarmate het gelukte meer werkkrachten te ver- Werven. In de behoefte aan geschoold perso- ,el werd tegemoet gekomen door een ^opleiding onder leiding van „Be- De voorziening van grondstoffen le erde geen hüzondere moeilükheden op. De vooruitzichten zijn goed. in de agrarische sector_ is de oogst °n bloembollen van 1952 in het alge- een normaal geweest. Toch heeft ^de memhollencultuur i niet zo'n goed jaar maakt als de beide voorafgaande ja- e n' tengevolge van het feit, dat het *Portseizoen moeilijk is geweest. Bij n normale oogst was de export tra- S' zodat de prijzen voor en tijdens gp, °egin van de handelstiid, in vele sovallen tot de minimumprijzen of wei- 01£, daarboven daalden. Een van de ongunstige factoren voor jqOXport was o.a., dat Engeland, na in voor de bloembollenexport te zijn geliberaliseerd, weer een contingente- naar het bedrag instelde en daar- d slechts 60 pet. toestond van de in- bp]6r Van 1951- Daar ^geland bijna het jj'Zangrijkste afnemersland is, beteken- so hit feit het vooruitzicht op een ern- 2e exportvermindering. 1 Duitsiand en Frankrijk gaven zeer va invoer-contingenten af, terwijl j." Duitse zijde bovendien zwarighe- werden veroorzaakt tijdens de j} pending, die vertraging opleverden. Ve,. 0r *n het seizoen afkomende vraag Vno orzaakte we] afname, maar slechts enkele producten herstel van het Niettemin. lo de hoeveelheid, die in het jaar geëxporteerd is kunnen stemt tenslotte toch wel tot Pende 'orden, siei te^edenheid, voer r vermindering van de uit een n.aar Engeland was oorzaak van gaf Dn-)sdaling in het binnenland en Vankaruleiding het feit> dat aan" blnpjiu'i, belangrijke hoeveelheden bloest door het Surplusfonds Van w.0rhen ingenomen. Tengevolge On ™ensVr.Ve reclame door de Afdeling traai f.°onhike Reclame van het Cen- riilfi B1°embollencomité is een belang- Ver ging van de afname door de Voor d van Amerika van bollen oulipvplfv hroge verkoop (tuintjes-parti- sievcr k bereikt. Ook het steeds inten- hiarkt j wprken van de Amerikaanse 'onrein 0r 4e zeer actieve bloembol- feit, daters' ,is niet vreemd aan het harne stee°'CnleUW Amerikaanse af- knde °°rt'Ilgenfering door de verschil- tanden is beslist een ernstige De omzet der kleinhandel bloemen was vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar, hoewel het bestede bedrag per bestelling wel weer lager is dan vorige jaren. Daar echter de inkoops prijzen, tengevolge van de export, het gehele jaar zeer hoog lagen, kon over het algemeen niet voldoende winst wor den gemaakt om de hoge exploitatie kosten te dekken. Sprekende over de cacao en choco lade, zei de voorzitter, dat de omzetten in 1952 bevredigend waren, m sommige opzichten zelfs zeer bevredigend, on danks de scherpe concurrentie en het feit, dat de export steeds meer wordt afgeremd door het vaststellen van steeds kleiner wordende invoerquota en het heffen van hoge invoerrechten in ver schillende landen. De prijs van de cacao bonen heeft in het verslagjaar een on gekende hoogte bereikt om tegen het einde van het jaar, d.i. tegen de nieuwe oogst,, te dalen. De hoge prijs- zal zijn oorzaak wel vinden in de slechte oogst 19511952. De papierprijzen een be langrijke factor m deze bedrijfstak waren in 1952 belangrijk lager dan in 1951, terwijl ook de prijs van blik een dalende tendenz vertoonde. Met betrekking tot de verkoop van het grafische product wordt de concur rentie steeds duidelijker merkbaar. Ten einde een voldoende bezetting te ver krijgen van het machinepark is het noodzakelijk, dat getracht wordt ook opdrachten van het buitenland uit te verkrijgen, te meer is hiervoor reden omdat na 1945 de grafische apparatuur in Nederland in belangrijke mate is ge moderniseerd, waardoor de capaciteit is uitgebreid en het de vraag is of deze capaciteit lonend is te exploiteren met opdrachten uitsluitend afkomstig van Nederlandse opdrachtgevers. Deze kopersmarkt manifesteert zich uiteraard ook bij de aanschaffing van de benodigde grondstoffen. Men kan wederom uit de ontvangen aanbiedin gen een scherpe selectie toepassen, zo wel met betrekking tot de prijs als tot de kwaliteit, terwijl ook de levertijden sterk werden verkort. Een gezond ver schijnsel, dat zich gerust in deze rich ting nog enigszins kan voortzetten zon der dat van een depressie gesproken kan worden. Een betere selectie kon ook worden toegepast in het verstreken jaar bij het in dienst nemen van nieuw personeel, hoewel het verkrijgen van werkelijk gced geschoold personeel in deze be drijfstak nog steeds moeilijk is. Meer bedrijfsmiddelen kwamen vrij, doordat de magazijnvoorraden konden teruglo pen, hetgeen de financiering van het bedrijf ten goede kwam. De meeste zeepfabrieken hebben zich na de oorlog zeer modern geoutilleerd, zodat hun capaciteit vrij belangrijk is tcegenomen. Daarentegen is het ver bruik per hoofd der bevolking aanmer kelijk gedaald. (11.1 kg. in 1938, 7.1 kg. in 1951). Nu geen invloeden van buitenaf de kooplust hebben gestimuleerd, zoals dat in de jaren 1950 en 1951 wel het geval was (Korea, angst voor oorlog) heeft de markt zich van een „seller's" in een „buyer's" markt omgezet, met als ge volg een zeer heftige concurrentie. De export ondervond moeilijkheden tenge volge van bezwarende maatregelen in diverse landen (invoerverboden, hoge invoerrechten, moeilijk na te komen invoerbepalingen) waardoor deze tegen over 1951 terugliep. In het in ons dis trict gevestigde bedrijf heeft men de omzet, wat de productie betreft, vrijwel op hetzelfde peil kunnen handhaven als in 1951. De resultaten in de kalkzandsteen- industrie in het jaar 1952 noemde de voorzitter bevredigend. Hoewel er geen bepaald tekort is aan geschoold perso neel voor deze bedrijfstak is de ver doorgevoerde gelijkschakeling der lonen oorzaak dat de vakkennis onder de maat blijft. Naar aanleiding van het punt Staats- vissershavenbedrijf, deelde hij mede, dat het aantal binnengekomen vaartuigen in 1952 plm. 16.100 bedroeg waarvan 300 buitenlandse schepen. In 1951 was dit resp. 14-135 en 186. De bruto-inhoud was in 1952 plm. 3.358.000 m3 en in 1951 3.177.310 m3. De aanvoer op de Rijksvis- afslag bedroeg in 1952 plm. 75.000.000 kg. was in 1952 plm. 28.000.000 kg. verse ha- tegenover 70.893.628 kg. in 1951- Hiervan ring, in 1951 29..505.343 kg. De totale op brengst was over 1952 plm. f 30.000.000 en in 1951 f 28.647.871,80. In April 1952 werden 2 scheepshellin gen in de Haringhaven te IJmuiden in ge bruik genomen, die in een lang gevoelde behoefte tot vergroting van de droog- zetgelegenheid voor vissersvaartuigen tegemoet komen. Al waren de aanvoeren van verse zee vis en verse haring in het afgelopen jaar met onaanzienlijk, toch moet helaas wederom geconstateerd worden, dat de IJmuider Visserijvloot, als gevolg van de eenzijdige aanvoeren, in het algemeen niet aan de vraag van de handel kon voldoen. Dit heeft dan ook zeer onaangename gevolgen gehad voor de visvoorziening in binnen- en buitenland. De consument verlangt ook wel eens andere vis dan uitsluitend haring en makreel. Dank zij de Benelux-overeenkomsten, konden behoorlijke hoeveelheden verse zeevis uit België worden geïmporteerd, ter voorziening in het algemeen tekort aan gangbare vissoorten in ons land. Voor enkele vissoorten bestond een van Overheidswege opgelegde minimum inkoopsprijs op de afslag. Deze gaf in het algemeen weinig aanleiding tot klachten. Daarnaast werd door de regering in het verslagjaar eveneens voor verse haring een minimum-inkoopsprijs vastgesteld. Voor een gezonde ontwikkeling van de handel lag deze prijs helaas te hoog. Hoewel de omvang van de export van verse zeevis iets meer bedroeg dan die van het voorafgaande jaar, gaat deze toch nog met veel moeilijkheden gepaard om een zo dringend gewenste belangrijke uitbreiding te kunnen verwachten. Ook de export van verse haring liep in het algemeen op een teleurstelling uit. Hoewel de invoer in West-Duitsland is geliberaliseerd en de uitvoer naar dit land ook wel een toename vertoont, ver geleken met het voorgaande jaar, vor men de overvloedige aanvoeren van verse haring in de Duitse havens zelf toch een ernstige belemmering voor een uitbreiding van onze export naar dit eens zo belangrijke afzetgebied. Naar Tsjecho-Slowakije en België ging dit jaar meer verse haring dan vorig jaar. Een belangrijke toename van de afzet van gestoomde haring in het binnenland werd verkregen door het machinaal schoonmaken van verse haring. De han del maakt in toenemende mate van deze machines gebruik, terwijl het Neder landse publiek het hierdoor verkregen eindproduct ten zeerste blijkt te waar deren. De door de Spoorwegen voor bepaalde afzetgebieden toegepaste drastische ver hoging van de huur van koelwagons vormde een ernstig beletsel voor het gebruik dezer voor de export van verse vis en verse haring onontbeerlijke wa gons. In tegenstelling met de veilingen bo ven Alkmaar (het gebied van de z.g. grove producten) zullen de veilingen tussen Haarlem en Alkmaar in 1952 met een lagere omzet uit de bus ko men. Dit vindt in hoofdzaak zijn oor zaak in de sterk verminderde prijs van de aardbeien. Deze prijs ligt, ver geleken bij die van 1951, pl.m. 30 cent per kg. lager. Aan de beide Bever- wijkse veilingen zullen de aardbeien- telers, die bij deze beide veilingen zijn aangesloten, circa een half millioen gulden minder inkomsten hebben. Naar rato zal deze vermindering in Castri- cum en Heiloo hetzelfde beeld geven. Financieel heeft de aardbeienoogst de tuinders een middelmatige beloning gegeven. Deze tegenvaller wordt enigszins ge compenseerd door een hogere omzet van groenten. De meerdere omzet aan groenten op de beide Beverwijkse vei lingen wordt op pl.m. f 300.000.ge schat. Deze vermeerdering moet op re kening geschreven worden van de gro tere aanvoeren, dus grotere oogsten. De groenteprijzen hebben zich het gehele jaar door op zeer redelijk ni veau bewogen en grote „doordraaien" kwamen, met uitzondering van de spi nazie, niet voor. Alhoewel de export voor Midden-Kennemerland, in verge lijking met het Westland, van geen do minerende betekenis is, profiteren de tuinders toch van het feit, dat elders de export op volle toeren draait, omdat daardoor op de z.g. „binnenlandse" veilingen meer vraag komt. Toch heb ben zowel West-Duitsland als België het gehele jaar door producten uit deze streek afgenomen. Landelijk bezien is ae export van groenten naar beide lan den zeer behoorlijk en van grote be tekenis geweest. Er is echter reden tot ernstig klagen over de eenzijdige maat regelen, die België neemt om onze pro ducten te weren. Op aankoopprijzen, die belangrijk hoger liggen dan de kostprijzen in België, worden nog eens uitzonderlijk hoge heffingen gelegd, die soms neerkomen op een verdubbe ling van de prijzen, hetgeen dan weer gelijk staat met gen invoerverbod. Sprekende over het vervoer, merkte hij op, dat het busvervoer op de inter- locale lijnen over het algemeen niet on bevredigend was, al waren de ongun stige weersomstandigheden gedurende de zomermaanden, in het bijzonder wat het bezoek aan de badplaatsen betreft, daarop wel van invloed. Evenals in 1951 werden van 15 Juni tot en met 31 Augustus rondritten door Zuid-Kennemerland georganiseerd. Waarschijnlijk door het veelal ongun stige weer hadden deze ritten het re sultaat als in het voorafgaande jaar. De jaarlijkse bloemententoonstelling „Keu kenhof" te Lisse trok grote belangstel ling. Aan het grote reizigersaanbod kon evenwel op voldoende wijze het hoofd worden geboden. Het aantal vervoerde reizigers op de stadsbuslijnen te Haarlem liep in de eerste 9 maanden aanzienlijk terug. In verband hiermede moest noodgedwon gen worden overgegaan tot verminde- 55. Op slechts drie passen afstand van de Noorman blijft heer Robart staan. Hij buigt het machtige bovenlichaam iets naar voren en neemt Eric scherp op. Rustig doorstaat Eric die felleonderzoekende blik en zijn fiere houding brengt de Heruli aan het twijfelen. Er komt een onzekere uitdrukking op zijn gelaat, doch de op bruisende, redeloze woede wint het „Gij wolf in schaapsvacht!" zegt hij hees. „Ik doorzie u zoals ge hier komt om mij te misleiden!" „Sla hem dood!" schreeuwt Bogul rauw, die zijn heer tot iedere prijs tot handelen wil aanzetten. „Die laffe hond „Zwijg gij!" voegt de heer der Heruli hem toe, en zich wederom tot Eric wendende, gaat hij voort: „Wraak heb ik gezworen! Wee u, gij moordenaar van mijn zoon!" Verwonderd hoort Eric de bedreiging aan. Zonder te letten op de verontwaardiging van Erwin, schudt hij het hoofd en opnieuw voelt hij die onverklaarbare sympathie voor de Heruli. „Gij moet u vergissen!" zegt hij rustig. „Onder mijn hand is uw zoon niet gevallen! In Noorwegen wordt niet gemoord!" Doch plotseling schieten hem Allan's woorden in de gedachten en, verrast, laat hij er op volgen,J)och hoe kunt gij, heer Robart, weten, dat uw zoon dood is?" „Aha!" buldert Robart. ,JDus toch!" Hij stoot een honende lach uit. „Toen ik u zag komen," gaat hij wat kalmer verder, „heb ik gevreesd, neen, gehoopt, dat ik mij vergiste, doch nu gij geeft het dus zelf toe!" „Leugenaar!" schettert de hoge jongensstem van Erwin er tussendoor. ,jHoe durft gij mijn vader te beledigen? Ik zal uikik ik heb toch zelf gezien hoe de beer „Uitvluchten!" schreeuwt Bogul woest. De bedrieger voelt, dat het gesprek een verkeerde wending neemt, „Laat u niet misleiden, heer! Die Noorman „Zwijg!" buldert Robart hem over zijn schouder heen toe. Hij vestigt de blik op Erwin en kijkt dan besluiteloos naar Eric. De jonge prins trilt van verontwaardiging en zijn ogen flikkeren. „Spreek!" zegt Robart eindelijk met hese stem. „Wat praat ge van de beer wat betekent ditverklaar u nader." Naar wü vernemen is in de Woensdag gehouden vergadering van theepakkers besloten de detailprijzen voor de betere theesoorten met 80 cent per kg. of 8 cent per ons te verlagen. De kwalitatief min dere soorten zullen naar verhouding eveneens een verlaging ondergaan. Dat men tot dit besluit gekomen is, wordt toegeschreven aan het feit, dat de consumptie nog steeds bij de ver wachtingen ten achter blijft. De voorra den bij de theepakkers schijnen in tegen stelling tot de verwachtingen niet groot te zijn. ring van de frequentie. De resultaten van het tourwagenvervoer waren gun stiger dan in het jaar 1951. Het concept-schrijven van de Com missie voor Verkeer en Vervoer in zake kampwinkels werd na enig debat aangehouden. Bij de commissie Vestigingswet Kleinbedrijf werden 557 aanvragen in gediend, waarvan er 540 werden ver leend en 8 geweigerd. Negen aanvragen waren op 31 December 1952 nog in be handeling. Van de 540 verleende vergunningen waren er 215 personen in het bezit van alle vereiste diploma's, 102 perso nen van diploma's en gedeeltelijke vrij stelling er van, terwijl 231 personen de volledige vrijstelling van' de diplo ma's hadden. Opgemerkt dient te worden, dat in dit jaar deze cijfers ongunstiger zullen ko men te liggen in verband met het af komen van nieuwe vestigingsbesluiten. De Commissie voor de Middenstand betreurt het ten zeerste, dat o.m. van de middenstandsorganisaties te Velsen en Aalsmeer, ondanks verzonden rappèl, geen antwoorden op de verzonden vra genlijsten, aan de hand waarvan wensen en verlangens omtrent winkelsluiting, koopavond en vacantieregeling konden worden kenbaar gemaakt, werden ent- vangen. Dat b.v. in de gemeente Velsen een winkelsluitingsverordening tot stand kwam, welke, achteraf bezien, niet voldeed aan de wensen van vele plaatselijke winkeliers, is, volgens de cotnmissie, in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat de Kamer bij het opstellen van haar advies aan het College van B. en W. te Velsen, om bovenvermelde reden, geen rekening heeft kunnen houden met de desbetreffende verlan gens. Dank zij de zogenaamde volauto matische hydraulische besturing van meer-assige opleggers een Nederlandse uitvinding kan een veertien meter lange trailer yij een wegbreedte van vijf meter in één keer een volkomen haakse bocht nemen. -f :'':S «Pi» •y-v';:; De Nederlandse en de Indonesische regering zjjn in onderling overleg over eengekomen de besprekingen nopens de handhaving van de Nederlandse mi litaire missie in Indonesië korte tijd uit te stellen, zo wordt officieel medege deeld. Art. 2 van de overeenkomst inzake de Nederlandse militaire missie in Indone sië bepaalt, dat deze overeenkomst geldt tot 1 Januari 1954. Volgens art. 3 moet het overleg over een eventuele ver lenging of wijziging van de samenstel ling en taken der missie worden ge pleegd tenminste een jaar voor de beëindiging dezer overeenkomst, in casu dus per 1 Januari 1953. Aneta meldt uit Djakarta, dat presi dent Sukarno in een rede voor het parlement deze kwestie eveneens heeft aangeroerd. Hij zei: „Inmiddels is over eenstemming bereikt dat voor einde Maart besprekingen zullen worden ge voerd over de Nederlandse militaire missie". In deze rede, die gehouden werd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingsjaar van het Indone sische parlement, gaf Sukarno o m. een uiteenzetting van de buiten- en binnen landse politiek en belichtt, uitvoerig de economische problemen. Er werden geen actuele gebeurtenissen bespreken. Over de verhouding met Nederland zei de president: „Er worden voorbe reidingen getroffen voor een hervatting De „Willem Ruys", die, zoals men weet, in aanvaring is geweest met de „Oranje", is gisteren op thuisreis het Suez-kanaal binnengevaren, de plaats van de aanvaring 690 mijl achter zich gelaten hebbend. Te 3 uur Neder landse tijd was het schip op eigen kracht de door de maan verlichte baai van Suez binnengekomen, aldus bericht Reuter. De voorsteven van de „Willem Ruys' is aan stuurboordzijde gehavend. Ook is er een gat van achttien duim vlak op de waterlijn en nog een gat onder het anker. Een derde gat bevindt zich op de plaats, waar de naam van het schip is aangebracht. De bovenbouw is bescha digd en eveneens de verfhuid op de zijde. Het schip, dat twaalf uur vertra ging heeft, kreeg toestemming tot de vaart door het kanaal na zee waardig verklaard te zijn. Mogelijk zullen in Port Said enige herstel werkzaamheden aan het schip wor den uitgevoerd, vóórdat het de reis door de Middellandse Zee onder neemt. De passagiers schijnen nog steeds niet te kunnen begrijpen hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Een der vrou welijke opvarenden zeide, dat zij door de schok uit het bed in haar hut werd geworpen, toen kort na middernacht de botsing zich voordeed. Direct daarop werd alarm gegeven en kregen de pas sagiers order de reddingsgordel om te doen, zich aan dek te begeven en zich gereed te houden voor de reddingboten, die terstond gevierd konden worden. Andere passagiers hebben A.F.P. over de botsing het volgende verteld. Aan boord van de „Willem Ruys" volgden velen met belangstelling de ontmoeting van de beide schepen op enkele hon derden meters afstand. Plotseling draai de de „Willem Ruys" zich uit de ge volgde richting en wendde zich in de richting, welke de „Oranje" moest ne men. Op beide schepen begon de sirene te loeien Het scheen, dat de „Willem Ruys" een tankboot had willen ont wijken, die voor hem uitvoer en zonder waarschuwing haar koers gewijzigd had De twee Nederlandse schepen stelden alles in het werk, elkaar te ontwijken, doch een botsing kon niet vermeden worden en de „Oranje" stootte aan stuurboord op de „Willem Ruys". De schok was niet hevig. De twee schepen lagen toen naast elkaar en voeren ach teruit. De „Willem Ruys" maakte water aan de voorsteven. Men sloot de water dichte schotten en Port Soedan werd per radio gealarmeerd. Op de kalme zee en in de heldere nacht bevonden zich vele vaartuigen in de nabijheid. De kapiteins van béide schepen bon den vervolgens de strijd aan, de een tegen het vuur, de andere tegen het water. Van onmiddellijk gevaar was geen sprake. De kapitein en de bemanning hebben zich niet over het ongeval uitgelaten, omdat zij, volgens de wet, geen mede delingen mogen verstrekken voor een Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermorgen een bindende rege ling vastgesteld van de loon- en arbeids voorwaarden voor de bemanningen van de trawiloggers. Het College heeft het garantieloon bepaald op f 50 en een afrekenperiode van vier weken. De betaling van vacantietoeslag zullen de partijen na onderling overleg moeten regelen. De regeling gaat in per 1 Ja nuari. Ten aanzien van het garantieloon en de afrekenperiode stemt de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars overeen met de verlangens van de vis sers. Ook in hoger beroej is de eis van „De Nieuwe Haagse Leeskring", het leesporte feuillebedrijf, dat zich in een civiel geding gekant had tegen de uitgeversfirma „De Geïllustreerde Pers", niet ingewilligd. Het leesportefeuillebedrijf had gehoopt, dat de justitie „De Geïllustreerde Pers" zou dwin gen de maatregelen in te trekken, die zij had getroffen teneir.de het „De Nieuwe Haagse Leeskring" onmogelijk te maken haar weekbladen als van ouds in porte feuille onder het publiek te verspreiden. In hoger beroep heeft het Amsterdams Gerechtshof het leesportefeuillebedrijf in zijn eis niet ontvankelijk verklaard. Als overweging werd hierbij aangevoerd, dat eiser niet voldoende heeft bewezen, dat hij zijn bedrijf zou moeten liquideren, in dien deze tijdschriften niet meer in de portefeuilles zouden mogen worden gelegd „buitengewone scheepsverklaring" is af gelegd. Bij Suez zijn twee per vliegtuig uit Nederland gekomen deskundigen van de Kon. Rott. Lloyd aan boord van de „Willem Ruys" gegaan voor een bespre king met de kapitein. Een van de direc teuren, de heer Th. A. W. Ruys, is in middels per vliegtuig naar Port Said vertrokken. Hij zal ter plaatse een na der onderzoek instellen naar de schade, die het vlaggeschip van de Lloyd bij de aanvaring met de „Oranje" heeft opge lopen en tevens de nodige voorzienin gen treffen. Ofschoon het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het oponthoud van de „Willem Ruys" in Port Said, voor de noodreparatie, van korter duur zal zijn dan aanvankelijk werd gevreesd en zich wellicht tot vier vijf dagen zal beper ken, worden niettemin door de K.R.L. aan de passagiers, die zo spoedig moge lijk willen of moeten doorreizen, hiertoe enige mogelijkheden geboden. Het m.s. „Langköeas", dat omstreeks 9 Januari uit Indonesia in Port Said wordt verwacht en van daar via Genua en Marseille naar Rotterdam zal varen, heeft een tiental open plaatsen beschik baar, die eventueel door passagiers van de „Wiliem Ruys" kunnen worden in genomen. Bovendien wordt, echter uit sluitend voor zeer dringende gevallen, de mogelijkheid tot vliegtuigpassage ge boden. Aan de passagiers, die geboekt staan voor de eerstvolgende afvaart van de „Willem Ruys" van Rotterdam naai Indonesië op 23 Januari is intussen schriftelijk medegedeeld, dat het wel zeker te achten is dat deze vertrekdatum enkele weken zal moeten worden uit gesteld. van de onderhandelingen om de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land, die gebaseerd zijr. op het Unie statuut, te vervangen door betrekkin gen op basis van een gewone interna tionale overeenkomst, teneinde die R. T.C.-overeenkomsten, die nadelig zijn voor het land en het volk, te kunnen opheffen- Over Westelijk Nieuw-Guinea zei Su karno, dat vanzelfsprekend de wil om de strüd voor de de facto invoeging van West-Irian in het Indonesische ge bied voort te zetten, de grootste aan dacht van de regering zal hebben. Donderdagmorgen zijn in Tokio van het Amerikaanse troepenschip „General Muir" vervangingstroepen aan land ge gaan voor de Nederlandse, Griekse en Belgische strijdkrachten in Korea. Hei Nederlandse detachement, dat uit vijf officieren, twintig onderofficieren en 135 korporaals en manschappen bestaat wordt gecommandeerd door res. eerste luitenant W. F. J. Jansen. Het detache ment wordt voor ongeveer tachtig pro cent gevormd door militairen, die in Indonesië gediend hebben. (Eigen telegram) Vaticaanstad, Donderdagmiddag Mgr. Stefan Wyszynski, aartsbisschop van Warschau, die tot kardinaal be noemd is, heeft de H. Vader telegra fisch medegedeeld, dat hü niet naar Rome zal kunnen komen voor het con sistorie. L. De geleidelijke daling van de eier prijs zette zich Donderdag te Barne- veld voort met een sprong van ruim drie cent per ei. Was vorige week Don derdag de algemene prijs nog f 17.10 per 100 stuks, thans was ze f 13,80. (Van onze correspondent) Te Bakkeveen heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan dat het leven kostte aan de achtjarige Anno B. De jongen was met enkele vriendjes voor een garage aan het spelen toen een melkrijder met zijn vrachtauto aan het manoeuvreren was. Voor de garage stond een aanhangwagen van deze melkauto geparkeerd. De truck reed nu achteruit in de richting van de aan hangwagen. De chauffeur had de be doeling benzine te tanken. Het jonge tje meende dat de aanhangwagen aan gekoppeld moest worden en hij ging tussen de auto en de aanhangwagen staan om de wagens aan elkaar te kop pelen. De chauffeur reed echter door, omdat hij het kereltje niet opgemerkt had. Het slachtoffer raakte toen met het hoofd bekneld tussen beide voertui gen en was op slag dood. De chauffeur ireft geen blaam. Huiseigenaren, die in de wintermaan den voor splitsing of verbetering van woningen een premie aanvragen en ver krijgen, kunnen, zoals eind September 1952 werd bekend gemaakt, bovendien rekenen op een DUW-premie ten be drage van één zesde van de goedge keurde verbouwingskosten. Eind December was deze regeling drie maanden in werking. Gedurende die drie maanden werden 101 plannen voor splitsing, betrekking hebbend op 259 s woningen, goedgekeurd. De totale ver bouwingskosten hiervan bedragen f 1.382.920, aan premie werd in totaal toegezegd f 502.955, waarvan 75 pet. ten laste van het Rijk komt en 25 pet. ten laste van de desbetreffende gemeenten. Bovendien werd hiervoor een DUW- subsidie toegekend van f105.580, dit is minder dan 1/6 van de totale kosten, omdat in October en November nog aanvragen behandeld zijn, welke zijn ingediend vóór de inwerkingtreding van de regeling krachtens welke het DUW-subsidie wordt verstrekt. Voor verbetering van woningen wer den in het laatste kwartaal van 1952 552 plannen ingediend, betreffende 713 woningen. De totale verbouwingskosten hiervan bedragen f 2.368.350, waarvoor f 760.942 voor rekening van de desbe treffende gemeenten. Wegens de hier boven genoemde reden kwamen ook niet alle verbeteringsplannen voor DUW-subsidie in aanmerking. Voor wo ningverbetering werd in het laatste kwartaal van 1952 f 362.590 DUW-sub sidie toegezegd. Nederland draagt verantwoordelijk hcid ten aanzien van hetgeen in Indo nesië is gebeurd. Wij weten, dat er meningsverschillen zijn en zullen blijven over de vraag of de juiste weg is ge volgd, of nog geruime t(jd het Neder landse gezag had moeten kunnen wor den gehandhaafd dan wel of de ontwik keling in Indonesië en in de wereld tenslotte de souvereiniteitsoverdracht noodzakelijk maakte. Voor onze plicht tegenover degenen, die uit Indonesië tot ons zijn gekomen, maakt dat geen ver schil. Aldus sprak de minister-president, dr. W. Drees, Donderdagavond in een radiorede. Het zijn deze Nederlanders, die door hetgeen geschied is, in de moeilijkste omstandigheden zijn komen te verkeren. Zij namen in de vooroorlogse Indonesi sche samenleving een waardevolle plaats in, leidden een volkomen zelfstandig bestaan en wisten hun weg in het leven zeer wel te vinden. Zij waren trouwe onderdanen van het Koninkrijk der Ne derlanden, hebben tijdens de oorlog met Japan hun leven ingezet voor de goede zaak, na de capitulatie van het voor malige Nederlands-Indië het zwaar te verduren gehad, en ook na de bevrijding van de Japanse overheersing zeer moei lijke tijden beleefd. Deze Indische Nederlanders, aldus ging dr. Drees voort, moeten in onze samen leving worden opgenomen. Zij hebben recht op een plaats, die in ieder geval enigszins benadert de positie, die zij voorheen in Indonesië innamen. Zij moeten ervaren dat zij hier welkom zijn, dat ze hier weer een harmonisch gezins verband kunnen opbouwen en verster ken. De overheid heeft het belang van deze assimilatie zeer wel ingezien en maat regelen getroffen voor het opvangen en verzorgen van deze groep. Zij wordt op haar eigen dringend verzoek daar in krachtig bijgestaan door het kerke lijk en particulier initiatief. Het streven van de regering en van de Nederlandse gemeenschap behoort zich te richten op het schep- i pen van gelijke kansen voor de ge- repatrieerden als voor andere Ne derlanders. Door de andere omstan digheden en de aard van de gerepa- trieerden is het vaak nodig, dat andere dan de normale Nederlandse wegen bewandeld worden, dat met een zekere fantasie naar nieuwe we gen gezocht wordt. Tot de Indische Nederlanders zei dr. Drees tenslotte: Ik kan u, die tot ons gekomen zijt, verzekeren, dat de rege ring ten volle beseft wat gij hebt door gemaakt en nog doormaakt. Verzekeren ook, dat de regering zich met kracht zal blijven inspannen om te zorgen, dat ga uw moeilijkheden te boven komt. Ge 'zult ervaren hebben, dat er reeds veel is gedaan, al zijn niet alle pogingen met succes bekroond. Ge zult ook ondervon den hebben welke moeite het centraal comité van kerkelijk en particulier ini tiatief zich geeft om uw zorgen te ver lichten. In een rede na de souvereiniteitsover dracht heb ik gezegd: „Aan al degenen, die Nederlanders zijn en zich Nederlan ders gevoelen, ook al heeft hun wieg niet gestaan in de lage landen aan de zee, moge ik verzekeren, dat wij ons met hen ook in de toekomst ten nauwste verbonden gevoelen". Regering en volk zullen dat woord gestand doen. Het 26 ton grote Nederlandse jacht „Capri" heeft een eervolle vermelding (die van „Koningin") gekregen op de Amerikaanse motorboottentoonstelling, die momenteel in New York gehouden wordt. De eerste export-vereniging van Nederlandse scheepsbouwers, die aan deze tentoonstelling deelnemen, is te recht trots op deze onderscheiding. Vo rig jaar had zij eveneens veel succes op de tentoonstelling. Verscheidene van de door haar tentoongestelde jachten zijn toen verkocht. Er wordt op gerekend, dat de „Capri", een geheel stalen jacht van 16% meter, een prijs van tussen de 50 en 60 duizend dollar zal halen, het geen aanzienlijk minder is dan voor een soortgelijk jacht dat in Amerika is ge bouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7