CELEBES ZEER STERK GEKANT Bambang Sugeng zal zijn functie niet neerleggen TEGEN JAVA EEN POLITIEK TESTAMENT Groot gevaar bedreigt de Indonesische Zullen legeronderdelen zich aansluiten bij in de bergen rondzwervende benden? B Buchenwald Slechts 17 nieuwe Kardinalen zullen aanwezig zijn I A Doel en weg Joegoslavië vraagt om meer militaire hulp Legercommandanten zijn bereid hem steun te geven Koreaans schip gezonken Collecte voor ambtsgewaad van Kardinaal Stepinac Tot hoofd en hart De roofoverval te Blaricum Het Zacht en rustig weer ZATERDAG 10 JANUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25578 Warouw op Celebes zeer gezien Incidenten te Pare-Pare 15 militairen gedood Onder bus geraakt en gedood 233 personen verdronken, slechts zeven gered Sarbupri toont zijn ware gezicht Vader redt baby op het nippertje Het komende consistorie Bijeenkomst van solidariteit in Rome week van Truman Loopt spoor van daders via taxichauffeur Ned. gezant in Italië heeft auto-ongeluk Dames - Heren Monty-coats Wegens Sovjet-dreiging BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, 6 Januari Bij een recent bezoek aan Celebes werd uw correspondent het meest getroffen door de vele stromingen, die daar met elkaar strijden. Opvallend is daarbij vooral, dat er op Celebes een zeer sterke tendenz is tegen Java. De grote strijd gaat op het ogenblik om het militaire commando over Oost-Indonesië. Terwijl het burgerbestuur in dit gebied verdeeld is over drie gouverneurs (een voor Celebes, een voor de Molukken en een voor de Kleine Sunda-eilanden) kent dit gebied slechts één militaire hoogste functionaris. Bij de nog steeds van kracht zijnde bepalingen van de staat van oorlog heeft deze een zeer grote zeggenschap. Sinds 4 Januari 1952 was de militaire hoogste commandant in dit gebied kolo- hel Gatot Subroto, een Javaan die het Voor de oorlog bij de marechaussee tot sergeant-majoor bracht. Een harde vechter (hij had het commando bij het bedwingen van de communistische op stand in Indonesië in 1948). en een auto ritaire figuur, doch niet altijd een tact vol man. Kolonel Gatot Subroto was een Van de (vele) hoofdofficieren, die bij de 17 Octoberaffaire in Djakarta betrokken was. In verband hiermede werd hij door zijn chef-staf, overste Warouw, op 16 November van zijn functie ontheven en ,,in bescherming" gesteld. Hier was de 17 Octoberaffaire dus directe aanleiding, doch het is zeer de vraag of ook niet een tendenz van bepaalde niet-Javaanse officieren te Makassar tegen de kolonel het hoofdmotief is geweest. Wij dienen hierbij op te merken, dat in Oost-Indo nesië een groot aantal van de belang rijkere posten in het leger vervuld wor den door officieren, die uit de streek zelf afkomstig zijn. Deze zijn doorgaans scherp gekant tegen commandanten, die met van hun gebied afkomstig zijn. Later verklaarde overste Warouw zich ï!oc?a commando over Oost-Indo- - e aan kolonel Gatot Subroto terug geven, doch deze wilde dit toen niet meer aanvaarden. Waarschijnlijk is hier sprake geweest van een „pro iorma -oplossing. Daarmee kwam dus aan de orde de kwestie wie nu wel com- Myrheden, een plaatsje van 150 inwo ners in Noord-Zweden, in de omgeving van Boden, is de koudste plaats in Zweden. De laagste temperatuur, die er dit jaar werd genoteerd, is -46 graden thans wijst het kwik ongeveer 37 gra den onder jiul. Myrheden de naam betekent „veen en moerassen" ligt tussen twee rivierarmen, in een vlak land, waar de gure winden niet worden tegengehouden door heuvels. Svante Rijstrand, ae weerkundige verslagge ver, noteert de temperatuur, die hij afleest van drie speciale thermometers. Het dak van het huisje is onder een dikke laag sneeuw bedekt. uchenwald, het oord van onzeg bare verschrikkingen, waar dui zenden en duizenden, van uit ons land, als slachtoffers van de Nazi-ter- reur hebben geleden en een ellendige dcod zijn gestorven, wordt door de Oost-Duitse regering opgeruimd. De barakken en prikkeldraadversperringen vierden neergehaald en de met bloed en tranen gemeste bodem wordt met pijn bomen beplant. Stelt de communistische legering van Oost-Duitsland hiermee eën gevoelige daad van piëteit om de herinnering aan één der verschrikke lijke nachtmerries uit de wereldoorlog te vervagen of kwelt haar het geweten? Immers, nadat er gedurende de oorlog meer dan honderdduizend mannen en vrouwen zijn omgekomen, zijn er in de vijf jaren van na-oorlogs Russisch be heer nog eens 13.000 door de Russen als „Politieke misdadigers" gedisqualifi- ceerden van honger en tengevolge van mishandelingen bezweken. Nadat door de Russen in 1950 dit concentratiekamp san de Oost-Duitse regering was over gedragen, werd het niet meer gebruikt. Dat was ook niet nodig, want er waren en zijn achter het IJzeren Gordijn nog voldoende concentratiekampen in wer king voor de hardhandige opvoeding van niet-communisten tot het Stalinisme of de dood. Wanneer eens de duisternis van het hu geplante pijnbos de sporen van de barbaarsheid van het totalitarisme, zo- V'el dat van de Hitlerbenden als dat van de trawanten van Stalin, zal heb ben verborgen, zal toch de herinnering ®an de misdadigheid der regimes, die er eens hebben huisgehouden, blijven voortleven, want eeuwig zingen de bos sen. I mandant in dit gebied moest worden. De zelf pas twee weken tevoren benoemde chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Sugeng, besloot ultimo Decem ber overste Warouw als zodanig te be krachtigen. Op 2 Januari zou in Makas sar een officiële functie-overdracht van kolonel Gatot Subroto aan overste Wa rouw plaatsvinden, waarbij de laatste de titel 'zou krijgen van „fungerend" terri toriaal commandant van Oost-Indonesië. Dit besluit vond onmiddellijk sterke tegenwerking van de Indonesische rege ring. Kolonel Bambang Sugeng, die op nieuwjaarsdag eerst 's ochtends en toen 's middags naar Makassar zou vertrek ken, werd beide malen gedwongen zijn vertrek uit te stellen. Toen bleek, dat hij ook de ochtend van de tweede Ja nuari nog niet weg zou kunnen, zond hij in zijn plaats een van zijn hoofdofficie ren, overste Bustomi. naar Makassar. Ten overstaan van deze vond daar op 3 Januari de overdracht plaats. De regering in Djakarta, bevreesd voor een aftreden van Bambang Su geng als chef-staf van het leger, daar hij op het ogenblik als vrijwel onver vangbaar wordt beschouwd, besloot tenslotte toch zijn besluit te bekrach tigen. Hierop trad de minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono, af. Deze verklaarde nimmer in te zul len stemmen met het niet-nemen van maatregelen tegen militairen, die on disciplinair gehandeld hebben. Moei lijker nog werd de positie van de re gering toen ook de twee ministers van de socialistische partij in het kabinet met aftreden dreigden. De regering besloot het besluit, dat inmiddels reeds een minister had doen aftreden, in te trekken. Een nieuw besluit werd geslagen, waarbij weliswaar de be noeming van Warouw tot „fungerend" commandant van Oost-Indonesië be krachtigd werd, doch waarbij tegelij kertijd als definitieve functionaris voor deze post kolonel Sadikin werd benoemd. Dit besluit maakte, dat de chef-staf, kolonel Bambang Sugeng, thans op zijn beurt zijn ontslag aan bood. Dit verzoek om ontslag werd door de regering niet ingewilligd. Thans blijft het de grote vraag of ko lonel Sadikin, die thans territoriaal com mandant van Borneo is, inderdaad naar Makassar zal gaan. Uw correspondent was aanwezig op een bijeenkomst van officieren uit geheel Oost-Indonesië in Makassar, toen het besluit van de be noeming van kolonel Sadikin tot com mandant van dit gebied bekend werd. Dat geschiedde circa een uur. nadat de overdracht van kolonel Gatot Subroto aan overste Warouw had plaatsgevon den. Het nieuwe besluit was een vol komen verrassing voor hen. Zij hadden er vast op gerekend, dat Warouw nu definitief territoriaal commandant van Oost-Indonesië zou blijven. Over de be noeming van Sadikin toonde men zich weinig enthousiast. Sadikin is afkom stig uit West-Java en dat is dus uiter aard het eerste, wat men in Oost-Indo nesië op hem tegen heeft. Bovendien bleek er bij de officieren niemand te zijn, die hem kende en het is ook in In donesië zo, dat onbekend onbemind maakt. Erg definitief wilden de officie ren hun oordeel nog niet te kennen ge ven. Voor de Indonesische regering dreigt hier echter een zeer groot gevaar. In dien bepaalde onderdelen in Oost-Indo nesië, en met name op Celebes, zouden besluiten zich niet bij dit besluit neer te leggen, dan valt het te verwachten, dat zy zich bij de in de bergen van Celebes rondzwervende benden van Kahar Muzakar (die volgens een offi ciële mededeling nog „slechts" 1800 man sterk z(jn) zullen aansluiten. Het mag dan ook geenszins onwaar schijnlijk geacht worden, dat de benoe ming van Sadikin er een op papier zal blijven en dat deze nimmer naar Ma kassar verplaatst zal worden. Een an dere mogelijkheid is, dat Sadikin zelf zal weigeren de post in Makassar te aanvaarden, al is dit voor hem als mili tair natuurlijk moeilijk. Wat Warouw betreft: Deze is Menado- nees en als zodanig heeft hij op Cele bes veel goodwill. Aan de andere kant is er toch ook wel een stroming tegen hem, in het bijzonder omdat hij ver dacht wordt van communistische sym pathieën Hoe dit zij: Als men in Oost- Indonesië zelf zou mogen kiezen tussen Warouw en Sadikin, dan zou men stel lig Warouw kiezen Hier komt dan nog bij, dat een definitieve benoeming van Warouw tot territoriaal commandant van Oost-Indonesië voor verschillende onder hem staande officieren zou be tekenen, dat zij ook weer een plaatsje zouden opschuiven. En zoiets is natuur lijk ook wel aantrekkelijk Op de vergadering van territoriale commandanten hebben deze Bambang Sugeng verzocht zijn functie van fun gerend staf-chef van de Indonesische Landmacht niet neer te legen, aan welk verzoek Sugeng heeft beloofd te zullen voldoen. Dit heeft kolonel Bambang Utcyo Vrijdagavond aan Aneta mede gedeeld. Utoyo, die in September werd gepensionneerd, werd door de regering tot commandant in Zuid-Sumatra be noemd, nadat Kretarto Kosasih uit diens functie had ontheven. Utoyo zei. dat de ter conferentie aanwezige territoriale commandanten allen waren er met uitzondering van Simbolon, de territo riale commandant van Noord-Sumatra. die vertegenwoordigd werd door over ste Ta lib vertrouwen stellen in Su geng en bereid zijn hem steun te geven. Utoyo is er van overtuigd, dat de eenheid in het leger zal kunnen worder, bewaard en de bestaande moeilijkheden opgelost kunnen worden. „Zo men van mening mocht zijn ge- vveest, dat binnen het leger zelf geschil len met gebruik van wapens zouden kunnen ontstaan tengevolge van de be staande verhoudingen, dan kan ik de overtuiging uitspreken, dat dergelijke veronderstellingen geen waarheid zul len worden", aldus Utoyo. Hij voegde hieraan toe, dat de mogelijkheid tot het ontstaan van dergelijke geschillen in derdaad groot zou zijn. buiten de fun- geiend staf-chef van de Landmacht, Sugeng, zou besluiten zijn functie neer te leggen. De taak van Sugeng bestaat hoofd zakelijk uit het „terugdraaien van het rad" wat betreft de Landmacht, zo zei hij. Het zou echter niet op zijn plaats zijn, indien Sugeng maatregelen zou treffen tegen degenen, dei bij de ge- Over de incidenten te Pare-Pare, waarover eerder bericht werd. dat deze zich voordeden tussen leden van batal jon 719 en bataljon 711 en dat vele inwo- nenden van deze plaats evacueren, kan thans bericht worden, dat deze inciden ten de dood van 15 leden van beide bataljons tot gevolg hadden. Volgens de technische commissie, die naar deze incidenten een onderzoek heeft inge steld, kan het incident enkel door Wa rouw zelf worden afgedaan. (Van onze correspondent) De 23-jarige mej. G. van Aalst uit Ulvenhout is in de Wilhelminastraat te Breda onder een stadsbus geraakt en op sl-ag gedood. Zij wilde per fiets de bus, die van een halte vertrok, nog pas seren en werd daarbij door een achterop rijdende auto geraakt. Door de gladheid van het wegdek verloor zij het even wicht. Zij viel voor het achterwiel van de bus, dat over haar hoofd reed. Kape laan Smit van de H. Hartkerk in de Baronielaan diende haar nog het H. Oliesel toe. beurtenissen in October betrokken zijn. Dat dient volgens Utojo aan hogere in stanties te worden overgelaten. Voor het garanderen van een harmo nische samenwerking dient duidelijk een afbakening van de taak voor de FGD staf-chef en voor de regering te worden vastgesteld, hetgeen tot heden ontbreekt. Op een vraag van Aneta over de be noeming van Sadikin, waarever een me ningsverschil bestaat tussen Sugeng en de regering, zei Utojo. dat hierin een wijzging zal worden aangebracht. Deze zeldzame foto van een tweetal wilde zwijnen is het resultaat van een om zichtige jacht óp grof wild met de camera. Onze fotograaf slaagde er in de schuwe dieren te verrassen in een besneeuwd bos op de Veluwe. Zeer vele dieren komen op het ogenblik in groter aantal en vroeger dan andere jaren, gedreven door de honger, uit het Reichswald naar ons land en richten zeer grote schade aan. Vrijdagnacht is in de nabijheid van de Zuidkust van Korea een Koreaans passagiersschip van 140 ton gezonken. Daarbij zijn 233 personen verdronken. Slechts zeven personen konden worden gered. Het schip was op weg van Josoe naar Poesan. Reddingsboten zijn naai de plaats van de ramp gedirigeerd, maar men had geen hoop op het vin den van meer overlevenden. De Sarbupri, de vakbond voor onder nemingsarbeiders in Indonesië heeft verzocht om de terugtrekking van de Nederlandse militaire missie en het zo spoedig mogelijk opruimen van alle benden, die zich tegen het volk van Indonesië richten. De vakbond ver klaart zich vervolgens voorstander van het nemen van tegenmaatregelen tegen het weigeren van toelating aan Aidit en Njoto van de P.K.I. tot Nederland en tegen de uitwijzing van Go Gien Tjwan en Sunito uit Nederland. De Sarbupri zegt zijn steun toe aan de „Wereld Vredes-raad" „bij diens pogingen een nieuwe wereldoorlog te voorkomen en de vloek van de bacte riologische oorlog, die thans door Ame rika in Korea wrdt gevoerd, te be strijden." De vakbond wenst, dat de concessies van eigenaren, die hun ondernemingen eind 1952 nog niet in exploitatie hebben genomen, ingetrokken worden en dat ook de concessies van gesloten onder nemingen worden ingetrokken. (Van onze correspondent) In de kamer van de woning van J V te Almelo is brand uitgebroken omdat er iets niet in orde was met een verwarmings apparaat dat in de kamer aanwezig was met het oog op de verzorging van een half jaar oude baby. Deze baby bevond zich in de kamer. Het kind kon nog op het laatste nippertje door de vader gered wor den Het wiegje had reeds vlam gevat toen voorbijgangers de bewoners waarschuwden dat er brand was. - - (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend. Het is thans vrijwel zeker, dat slechts 17 van de 24 nieuwe kardinalen volgende week de plechtigheden van het consistorie zullen bijwonen. De Nuntii van Parijs, Madrid en Lissabon immers, de mgrs. Roncalli, Cicognani en Ciriaci zullen de rode baret ontvangen uit handen van het staatshoofd, bij wie zii zijn geaccredi teerd. Zo zullen ook de aartsbisschoppen van Tarragona en St. Compostella, de mgrs. de Arriba y Castro en Quiroga y Palacios, ontvangen uit handen van het Spaanse staatshoofd. Jacobus van dit embleem Mgr. Wyszyns ki heeft inmiddels laten weten, dat hij zijn aartsbisdom Warschau niet zal verlaten en Mgr. Ste pinac zal zoals men reeds lang weet niet naar Rome komen, omdat hij dan niet naar zijn land mag terugkeren. Voor de Kerk is deze Prelaat onrecht vaardig veroordeeld en hoeft hij al is hij niet in de gelegenheid zijn her derlijke plichten waar te nemen zijn land niet te verlaten, tenzij hij daartoe zou worden gedwongen. Niettemin zal hij er zeker van kun nen zijn, dat hij evenals zijn mede- uitverkozenen zijn kardinaalsgewaad zal ki-ijgen, want op initiatief van Mgr. Lackovitch, die de zielzorg heeft over een gebied nabij New York, is er in dit diocees een collecte gehouden voor dit doel en zal zijn kardinaalsgewaad in Rome door een speciale kleermaker worden vervaardigd naar het model van een oude soutane van de Joegosla vische prelaat, die men nog bezit in het College van St. Jeroen der Illyriërs. Naar wij vernemen zal in de Lauren- thisbasiliek, die gelegen is naast de Pauselijke Kanselarij, op de avond van de 15e Januari de dag waarop tij dens het openbaar consistorie in de St. Pieter de nieuwe kardinalen de rode kardinaalshoed op het hoofd wordt De omstandigheden openbaren ons of wij zwak of sterk zijn e traditionele „Boodschap aan het Congress over de toestand van de Unie" is ditmaal een afscheids rede van president Truman geworden, die, na een bewind van acht jaar, over anderhalve week het Witte Huis zal verlaten. Men zou de rede Truman's politiek tes tament kunnen noemen. Toen hij in April 1945, tengevolge van de dood vhn Roosevelt, plotseling de belangrijkste po litieke autoriteit in de Westerse wereld werd, had niemand kunnen vermoeden dat hij een zo lange en zo veelbewogen ambtsperiode inging. Truman werd, tegen aller verwach ting, in 1948 herkozen en zag zich in de tweede termijn van zijn presidentschap genoodzaakt een beslissing te ne- men, die hij zelf als zijn belangrijkste regeringsdaad be schouwt: het besluit om in Korea in te grijpen, dat in Juni 1950 genomen werd. Het was een juist besluit, hoe tragisch ook het verloop van die oorlog sindsdien geweest is. Maar de president heeft nog op tal van andere historische ge beurtenissen zijn stempel gedrukt. Vrijwel al zijn rege ringsjaren werden gekenmerkt door een of meer wereld schokkende initiatieven. In '47 ging Amerika hulp verle nen aan Griekenland en Turkije, een project dat de „Tru man Doctrine" werd genoemd, in '48 ontstond het Marshall-Plan en construeerde men de luchtbrug naa' Berlijn, waarmee deze stad gered en het prestige van hei Westen versterkt werd, in '49 kwam met het Atlantisch Pact de Westerse defensie in een nieuw stadium en in '51 heeft het sensationele en tragische ontslag van MacArthur wellicht een noodlottige uitbreiding van de Koreaanse oorlog voorkomen. Het meest opzienbarende voorval dat in 1952 plaats vond de overwinning van Eisenhower heeft tenslotte tevens een einde gemaakt aan Truman's presidentschap. ntussen heeft de heengaande president in 1945, toen hij nog maar kort in functie was, reeds een besluit moeten nemen, dat indertijd de wereld heeft doen huiveren en waarvan ons het ontzagwekkend belang sinds dien nog veel duidelijker is geworden. Truman is namelijk in laatste instantie verantwoordelijk geweest voor het werpen van atoombommen op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki. Het afschuwelijke effect dat deze bombarde menten hebben gehad is kort geleden nog eens wereldkun dig gemaakt door de publicatie in het tijdschrift „Life" van eerst nu vrijgegeven foto's, die onmiddellijk na de verwoes tende luchtaanvallen in de beide steden werden genomen. De oorlog tegen Japan is ongetwijfeld door dit ingrijpen verkort, maar of het betreffende besluit van Truman, dat van zo oneindig verstrekkende betekenis is, wel gerecht vaardigd was, zal misschien pas in de toekomst uitgemaakt kunnen worden. Truman heeft zich sindsdien persoonlijk het recht voor behouden in laatste instantie te beslissen over het eventueel opnieuw gebruiken van atoomwapenen door de Verenigde Staten. Een huiveringwekkende verantwoordelijkheid, die de machtige positie van de president van Amerika in onze tijd nog eens duidelijk illustreert. Truman is ook op de hoogte van de ontwikkeling die het atoomwapen daarna heeft doorgemaakt, en in zijn rede van Woensdag heeft hij dan ook nog eens met de meeste nadruk gewezen op de noodlottige gevolgen, die een atoomoorlog voor alle daarbij betrokken partijen zou hebben, en hij herinnert Stalin er aan dat de hedendaagse kennis van de atoom- Zonsopgangzet de Franse tekenaar Sen nep onder deze politieke prent in „Le Figaro" maar voor de E. D. G ziet de toekomst er niet zo zonnig uit, zou men er aan toe kunnen voegen. Rechts: de nieuwe premier, Mayer. In het gestippelde gedeelte van de schijf: de parlementaire fracties, die de regering steun hebben toegezegd. energie een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis heeft ingeluid. Heen door eendrachtig samen te werken kunnen de vrije landen de communistische bedreiging weerstaan, betoogt Truman en in dat verband wijst hij onder meer op de betekenis van de Europese Defensiegemeen schap, die de strijdkrachten van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg aanéén zou moe ten smeden. De president heeft zich Woensdag over de tot standkoming van die E.D.G. nogal optimistisch uitgelaten, maar één dag later werden de sombere vermoedens, die men in West-Europa zelf sedert enige tijd ten aanzien van de verwezenlijking van deze defensiegemeenschap koes terde, bewaarheid, toen het kabinet-Mayer in Frankrijk ge vormd werd. Premier Mayer heeft immers om de nodige steun in het parlement te verkrijgen concessies gedaan aan de Gaullisten, die de E.D.G. niet welgezind zijn, en hij heeft Schuman, de grote promotor van de E.D.G., laten heengaan om hem als minister van Buitenlandse Zaken te vervangen door Bidault. Frankrijk heeft weer eens een nieuwe regering. Een re gering die op een ongekende meerderheid in de volksver tegenwoordiging kan rekenen. Maar een regering waar Frankrijk niet trots op kan zijn en wier daden door vele weldenkende West-Europeanen dan ook met bezorgdheid worden afgewacht. geplaatst een bijzondere plechtigheid worden gehouden uit solidariteit met de beide nieuwe Kardinalen Mgr. Wys- zynski en Mgr. Stepinac, die niet in de gelegenheid zijn om naar Rome te ko men. Tijdens deze plechtigheid zullen de leerlingen van het Poolse en van het St. Jeröenscollege een plechtig Te Deum van dankbaarheid zingen. Ver volgens zal Vittorio Veronese, de se cretaris-generaal van het permanent co mité der internationale congressen van leken-apostolaat, in de grote zaal van de Pauselijke Kanselarij, een rede uitspreken, terwijl ook een Poolse en een Kroatische geestelijke het woord zullen voeren. Intussen is ook de lijst gepubliceerd van de plaatsen, waar de nieuwe Kar dinalen Maandagochtend, onmiddellijk na het geheim consistorie, hun benoe- mingsbull zullen ontvangen. Daar zul len zij ook de felicitatiebezoeken. de z.g. di calore, ontvangen. In de zaak van de roofoverval op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blari cum worden thans verschillende sporen en aanwijzingen onderzocht. Zo deelde een taxichauffeur de politie mede, dat Donderdagavond tussen tien en kwart over acht een jongeman te Hilversum in zijn taxi kwam, die hij naar Blari cum moest rijden (De overval geschied de om tien over half negen.) De jonge man vroeg de chauffeur waar het post kantoor was. Hij liet de wagen stoppen voor hotel „Ruimzicht", dat schuin te genover de Boerenleenbank aan de Hui- zerweg ligt. De jongeman gaf de chauf feur opdracht een half uur te wachten, want hij moest een vriend in het dorp spreken. Na 25 minuten keerde hij te rug met een tweede man. Beiden namen in de taxi plaats en de chauffeur moest het tweetal zo snel mogelijk naar de Rijksweg rijden. Zij vertelden nog, dat zij met grote spoed naar Amsterdam moesten. Vlak bij de Rijksweg kreeg de chauffeur opdracth te stoppen. De man nen verlieten de taxi en verdwenen in de duisternis. De Nederlandse gezant in Italië de heer H. J. Boon heeft Vrijdag bij Lissana in Italië een auto-ongeluk gehad. De wagen van de heer Boon, bestuurd door zijn echtgenote, kwam in botsing met een te genligger. Het dertien-jarig dochtertje van het echtpaar, Talita Boon, dat tussen haar vader en moeder zat, raakte door de schok met haar hoofd de voorruit en kreeg een fractuur aan het neusbeen. De heer en mevrouw Boon bleven ongedeerd. (Van een bijzondere medewerker) In de wijze, waarop de wensen van de tot de Middengroepen gerekende werknemers dienen te worden ge realiseerd, speelt het vraagstuk van hun organisatie een zeer belangrijke rol. Nadat we dit enige keren op deze plaats he'bben betoogd en onze hoofdredactie deze mening heeft getoetst aan het oor deel van een aantal prominenten, heeft thans ook de Volkskrant, blijkens een publicatie in dat blad van 3 Januari, de zaak voorgelegd aan een aantal vak verenigingsbestuurders. De mening van deze drie leiders biedt kostbaar verge lijkingsmateriaal bij een uiteindelijke meningsvorming. Een dezer, n.l. de heer J. de Wit, voorzitter van de Bond van A.öministratief Personeel enz., had ook reeds in ons blad zijn mening kenbaar gemaakt Via een bevriende relatie heeft hij ons inmiddels laten weten, dat het weergegevene in ons blad. niet gei heel strookt met wat hij onze redacteul had gezegd. Natuurlijk, aldus de heet De Wit, ben ik niet zo dwaas om te me nen, dat alle hoofdarbeiders van hoog tot laag thuis zouden behoren in de K.A.B. Wanneer ik pleit voor een ka tholiek eenheidsverbond van de ar beid, dan denk ik ook zeer nadrukke lijk aan een standsorganisatorische on derscheiding Maar dit lijkt mij verwe zenlijkbaar binnen een vakorganisato- risch eenheids-verband. Voorts liet de heer De Wit ons weten, dat hij in zijn vakblad „Reveil' 'hier binnenkort uit voerig op denkt in te gaan. Met belang stelling wachten wij de publicatie af van deze representant van een niet on belangrijke groep hoofdarbeiders. Overigens strookt zowel zijn mening als die van de heer De Graaf van de Eond van Handelsvertegenwoordigers tamelijk nauwkeurig met hetgeen wij reeds over deze aangelegenheid schre ven. Het oordeel van de heer Spit, be stuurder van de Kath. Bond van Over heidspersoneel integendeel wijkt van het onze af. De heer Spit blijkt meer geporteerd te zijn voor een besliste on gebroken eenheid in één ongedeelde katholieke arbeidersbeweging. In deze mening staat de heer Spit zeker niet alleen. Nog ligt ons tamelijk goed in het geheugen een inleiding van de voorzitter van de katholieke metaalbe- werkersbond, de heer J. G. v. d. Brink, die destijds een felle aanval deed op elke poging om tot een reëel standen- onderscheid met een daarop aansluiten de indeling der organisaties te komen. Deze discussie werd destijds afgebroken dc.or de benoeming van de bisschoppe lijke commissie, die o.a. tot opdracht kreeg dit vraagstuk te bestuderen. In verband met de actualiteit van de met deze aangelegenheid samenhangende problemen, i.e. de noodzakelijk geachte looncorrecties voor de middengroepen, maar ook omdat het van de grootste be tekenis is dat de gewone leden inzicht krijgen in de vraagstukken, waar het er om gaat, hebben we het aangedurfd de zaak opnieuw te stellen. We heb ben ons tot nog toe angstvallig gehou den buiten de loonkwestie zelf. d.w.z. buiten een beoordeling van de vraag in hoeverre de middengroepen gelijk heb ben met hun looneisen en in welk tem po aan die wensen moet worden tege moet gekomen. We hebben ons eenvou dig gerefereerd aan de drie rapporten en aan het te dien aanzien ingenomen algemene standpunt o.m. van de K.A.B.- voorzitter Middelhuis, die stelde, dat cok de K.A.B. open oog dient te hebben voor de materiële belangen van deze groepen. Nu gaat het er dus om, hoe worden de gestelde desiderata bereikt? En dan hebben we uit te gaan van de gegevens, die rapport I verstrekt. Daar wordt gesteld, dat de tot de midden groepen gerekenden tezamen driehon derdtienduizend personen omvatten. (Vervolg op pag. 5) Aavertentte Verwachting tot Zondagavond: Rustig weer met enkele opklaringen en plaatselijk mist. Vannacht en mor genochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen middag bijna overal lichte dooi. Zondag: Zon 8.45-16.52. Maan 4.50- 12.27. Maandag: Zon 8.44-16.53. Maan 6.09-13.06. Binnen twaalf uur tijds is de vorst gisteren uit ons gehele land verdreven. Na sneeuw en ijzel viel er later overal regen of motregen. In het Zuiden van ons land komt nog mist voor, maar de temperatuur blijft overal boven het vriespunt. Een kleine storing kan van daag nog een paar buitjes brengen, maar overigens blijven de neerslagkan sen klein. Een rug van hoge luchtdruk zal voor een rustig en zacht winter weekend zorgen. De vorst is al ver naar het Oosten teruggedreven en nieuwe depressies van de Oceaan zullen er wel voor zorgen, dat Koning Winter voor lopig in ons land geen voet aan de grond zal krijgen. De Joegoslavische ambassadeur in de V.S.. Popovic, heeft gisteren medege deeld, dat zijn regering de V.S. om meer militaire hulp verzocht heeft, in verband met de toenemende kracht van de Sov jet-troepen aan de landsgrenzen. Hij deelde de pers in antwoord op gestelde vragen mede, dat zich in com munistisch Hongarije, Roemenië en Bul garije 61 satelliet-divisies bevinden en dat de Russen verder tien divisies heb ben in Roemenië, Hongarije en Oosten rijk, die in geval van een grootscheepse mobilisatie in een periode van tien tot 30 dagen elk met twee of drie divisies 1 uitgebreid zouden kunnen worden. Popovic verstrekte geen cijfers over de tegenwoordige of voorgestelde Ame rikaanse hulp, maar hij verklaarde, dat met de Amerikaanse regering onderhan deld werd over een hulpprogramma voor een op 1 Juli a.s. beginnende peri ode van 12 maanden. Bij zijn beschou wing over de militaire situatie verklaar de Popovic dat Joegoslavië niet over straaljagers beschikt hoewel de satel lieten deze machines wel hebben. Hij zei, dat zijn land van de V.S. voor oefen doeleinden enkele F 84's zou ontvangen, maar dat nog geen enkel van die vlieg tuigen aangekomen was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1