Als ik voor de tweede keer ter wereld kwamwerd ik weer ANNAItaliaanse film in Rembrandt DE WEEK IN STAD EN STREEK Een verhaal van borrelende retraitanten en acterende Napoleonisten Morgen geen voetbal Pater Alexander Cap. overleden SLEUTEL WEG? Kernleider van de Kath. Actie in het Bisdom Haarlem STAD- EN STREEKGENOTEN VERTELLEN BALANS-OPRUIMING N.V. RIDS NAAR OSSENDREGHT imD ZATERDAG 10 JANUARI 1953 PAGINA 2 55 VrijPOSTig interview Burgerlijke Stand Op retraite H.O.V.-Ledenconcert Solist: Carlos Puig - tenor Botsing Lorentzkade Pijlslaan Bestuurder liep dijbeen breuk op Bestellingen op rijm II AIM O MOOIIS Ver. Bloembollencultuur WONINGINRICHTING <20 MODELKAMERS BEVERWUK Palace Frans Hals City Lido „Oost en West" „DE SLEUTELSPECIALIST" Spaarne Minerva Luxor SCHAKEN De haven in December Beurs van New York ZAND VOORT Culturele kring 't Helm SANTPOORT Zondagsdienst Waterstanden Feertig jaren van reizen en trekken door stad en land leveren heel wat stof op voor karakteristieke verhalen, ook al beperken de reizen zich in hoofdzaak tot ons eigen kleine land. Zulks werden wij namelijk dui delijk gewaar, toen wij deze week een reiziger aan het woord lieten, die zijn loopbaan begon als achttienjarige jongeman bij ee% grote confectiefabriek en die zich, om bij zijn cliënten zoveel mogelijk „indutte" te maken, hulde in jacquet met hoge hoed.... Deze man, die het vertellen in het bloed zit, zoals dat heet, onthaalde ons op enkele kostelijke herinneringen uit zijn loopbaan vol kleur en afwisseling. Herinneringen, waaruit zo'n grote dosis levensblij heid en levenskunst spreekt, dat wij niet alleen met een lichte verbazing, maar bovenal met een steeds stijgende bewondering naar zijn vertelsels luisterden, om tenslotte met een niet te ontveinzen gevoel van geestelijke verkwikking zijn woning, waar de gastvrijheid meester is, te verlaten. „Ja, het is wel een heel groot ver schil het reizen en zaken doen van vroeger en nu", begon onze verteller, terwijl hij kennelijk met lichte wee moed in zijn blik de uitgeblazen rook van zijn dikke sigaar naoogde. Wee moed, niet om het feit, dat de rijtui gen plaats hebben gemaakt voor de auto, want daarvoor is hij waarschijn lijk te veel zakenman, maar veeleer om de verdwenen sfeer, de stijl, de roman tiek bijna van en in het zakenleven. „Te beginnen met het reizen zelf. Ik ging 's morgens dikwijls de deur uit met zes of zeven koffers. Neen, die droeg ik niet allemaal zelf; bedienden van de zaak hielpen dan met sjouwen naar het station en als bagage ging de vracht van 60 a 70 kilo dan met de zelfde trein mee, waarmee ik reisde. Op de plaats van bestemming geko men, zorgden kruiers voor het ver voer van de koffers naar het hotel, waar ik mij soms voor weken installeerde, om vandaar uit klanten te gaan be zoeken of eventueel bij mij te laten komen. In Limburg reed je dan soms urenlang in een rijtuig oyer heuvels en dalen om jë waren, in dit geval stof- fén, aan de man te brengen. Dikwijls kwam net ook voor, dat je 's avonds laat nog eens een liefhebber op bezoek kreeg, die graag de voorraad wilde be zichtigen en tot diep in de nacht stond je daarna de ene koffer na de andere weer in te pakken, om de volgende ochtend vroeg van voren af aan te üe- ginnen en wel met een allervriende lijkst gezicht, want dat hoort er bij wanneer je bij de klanten succes wilt hebben. Ook al ligt je vrouw doodziek op bed of loop je zelf rond met veertig graden koorts, zoals ik dat eens in Eindhoven heb gehad. Maar met mijn hoogrode kleur werden toen slechts wat toespelingen gemaakt op de wijn. die toch zo heerlijk is.... Ja, dat hotelleven uit die tijd. Daaraan zijn herinneringen, die een mens nooit vergeet. Alleen de diners behelzen al een historie op zich. Het was waarlijk niet voor niets, dat de hotels, die uiteraard vroeger grotendeels door reizigers wer den bevolkt, „het kerkhof van de reizi ger" werden genoemd. Het dineren aan de zogenaamde „table d'hóte" (open tafel), een systeem, dat in die tijd bijna overal werd toegepast, betekende namelijk een menu van 3.75, dat bestond uit hors d'oeuvres, wllJ-, vis- en gewone vlees schotel met de daarbij behorende uitge breide maaltijden, dessert, fruit en koffie met bovendien een verplichte fles wijn. Tachtig procent van de reizigers werd na een bepaald aantal dienstjaren dan ook prompt maagpatiënt. Zo was bijvoorbeeld ook een ontbijt van tien verse, warme cadetjes met een half pond roomboter geen uitzondering!" Maar afgezien van alle culinaire geneug ten. betekende het hotelverblijf voor de reiziger in veel opzichten een tijd van ver maak, zoals wij tegenwoordig niet meer kennen. Zoals gezegd, waren het in vroeger tijden In hoofdzaak de reizigers die de gas ten van het hotel uitmaakten en door de jaren heen vormden de reizigers, die op hun lange tochten veelal op elkaar waren aangewezen, een hechte gemeenschap. In de hotels heerste dan ook altijd een heel speciale, moeilijk te definiëren sfeer, eigen aan iedere verknochte, ongeforceerde sa menleving. En alleen onder dergelijke om standigheden en met een dergelijke menta liteit kon men er toe komen om bijvoor beeld des avonds allen tegelijk, ieder met een kaars in de hand, naar de slaapkamers te tijgen, luid het „Stille nacht, heilige nacht" zingend. En nu worden er nog enkele andere. GEBOREN: W. J. Oud—Opdam, C- M. F. Ouddekende Groot, J. J. Weij Kolle, G. van HuitScholte, M. E. Wil- lemseMunnink, S. C. HoremanRo denburg, allen een dochter. M- A. C. van Tongeren—Biogg, J. Hos —Koppen, M. C. KlaasingFiscalini, illen een dochter. OVERLEDEN: S. C. S. van Oversteeg Riemeijer, 69 j., Orionweg; J. Vink, 37 j-, Maerten van Heemskerkstraat, H. Alberts, <6 j., Hazepaterslaan; J- A. Üm- melsAlberts, 82 j., Middenlaan; A. Walter, 88 j., Maerten van Heemskerk straat. angstvallig bewaarde herinneringen aan de openbaarheid prijs gegeven „Op een warme Zaterdagavond hebben wij eens op het dorpsplein van Sommels- dijk, in de muziektent, a l'improviste, een toneelspel opgevoerd, gewijd aan Napoleon, tot aan zijn wegvoering naar St. Helena toe. Het Sommelsdijkse publiek stroomde toe naarmate het drama vastere vormen begon aan te nemen. Als intermezzo's en bij wijze van „verering" voor de grote Franse veldheer, zongen we fragmenten van ..Ik heb u lief, schoon Amsterdam" en „Hollands vlag. je bent mijn glorie" en met van ontroering strakke gezichten ^staar de heel Sommelsdijk naar ons op In Venlo hebben we iets heel anders mee gemaakt. Dat was in het Wilhelmina-hotel. Wij zaten daar rustig een potje te kaarten, toen er een drietal retraite-gangers binnen trad om vóór de aanvang der retraite om vijf uur nog even de dorstige kelen te laven. Na het derde glas wijn. juist toen het tijd werd voor de ingetogenen om te vertrekken, werd een van de drie aan de telefoon geroepen. Het bleek de rector van het retraitehuis te zijn, die van het gezel lige samenzijn had gehoord en die het drie tal aanraadde om er nog maar een uurtje aan vast te plakken. Hij zou wel even op ze Marinus Adam, de dirigent van het gisteravond gegeven H.O V.-concert, had een alleszins belangrijk programma sa- mengeste.u. Zo werd eerst begonnen met een Sinfoniëtta voor klein-orkest van Hugo Godron. Het stuk bestaat uit zes onderdelen, die allen stuk voor stuk uitermate boeien door melodische zeg gingskracht. De Rumba waarmede het werk sluit "ormt een waardig en ecla tant slot. Terecht verkreeg de uitvoe ring er van veel succes. De Mexicaanse tenor Carlos Puig boeide vóór de pauze hoofdzakelijk door het fraaie aanwen den van de kopstem. Hij zong zeven ge- zangeri met begeleiding van het kamer orkest van Revueltas. Zeker geen baan brekende muziek, hoewel er hier en daar wel iets aantrekkelijks in zat. Het vijfde gezang boeide uitermate door Puig's uiterst geraffineerde 'ntonatie. Na de pauze zong hij nog een aria uit „Snegourotchka" van Rismky-Korsa- koff. waarin bleek, dat hij als zanger meer in zijn mars had, dan wij vóór de pauze meend n te moeten constateren. Op de ovatie die volgde gaf Carlos Puig nog een toegiftje in de vorm van een Indiaans volksliedje van Mexicaan se afkomst. Tussen de beide zangwer ken in klonk het Largo en Alle o voor strijkorkest van Her.k Badings. Na de laatste tijd veel werken van Badings te hebben gehoord, bemerkt men dat hij hierin nog een meer compactere, ge- drongener schrijfwijze volgt dan in zijn latere werken. Niettemin valt er veel geniaals in op, speciaal het grote melo dische lijnenspel dat overal blijft zin gen. Hier gaat knapheid gepaard met enorme muzikale verbeelding. Tenslotte speelde de H-O.V. op- wer kelijk voorbeeldige wijze Moussorgs- ky's „Tableaux d'une exposition" in de instrumentatie van Marinus Adam. Zo als bekend mag worden geacht, schreef Moussorgsy deze „Schilderij en van een tentoonstelling", oorspronkelijk als een serie pianostukken, echter niet bepaald gelukkig voor dit instrument. Maurice Ravel heeft ze later geniaal ge orkestreerd Wij voegen hier echter on middellijk aan toe, dat Marinus Adam een niet mindere geniale zetting ge maakt heeft, die het mogelijk doet wor den dat een orkest met een bezetting als de H.O.V. ook eens tot de uitvoe ring van zulk een werk toekomt. Hier voor alle lof aan Marinus Adam, die er tevens voor zorgde dat de uitvoering er van op een hoog pleil stond. Op een kleine rhythmische storing in de trompet na, verkreeg het geheel een nauwkeurig afgestemde uitvoering, waarvan dit machtige oeuvre van de Russische componist ons diep getroffen heeft. Het succes hierna was eveneens groot. Ondertussen willen wij tot slot nog graag één opmerking maken. Was de zaal slechts matig bezet omdat er een vocalist als solist optrad? Wanneer leert het muziekminnende publiek nu eens het machtigste en schoonste in strument, de menselijke stem. ten volle waarderen? Moeten wij nu altijd maar volle zalen hebben wanneer de virtuosi teit van een pianist of violist de trek pleister is? Wij hopen dat we misge raden hebben in dit geval! JAN LAARVELD Gisteravond omstreeks half 10 heeft er cp de hoek LorentzkadePijlslaan een botsing plaats gehad tussen een autobus van de N.Z.H. en een personenwagen, bestuurd door de garagehouder J. C. v. d. W. De chauffeur van de auto draaide met een te grote bocht naar rechts de Lorentzkade op, ten gevolge waarvan hij tegen de bus opbotste. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd, terwijl de heer v. d. W. met een gecompliceerde dijbeenbreuk naar het Diaconessenhuis moest worden vervoerd. wachtenOngeveer een uur later rin kelde de telefoon voor de tweede maal en de verbazing steeg toen bleek, dat opnieuw door de rector werd geadviseerd de gezel ligheid te rekken. Hij zou de poorten van het retraitehuis wel openhouden! Met een „lang zal de rector leven", verdween het stel tenslotte om tegen middernacht zwaaiend en zingend van plezier terug te keren, niet in het minst terneer geslagen om de geslo ten deur van het retraitehuis boven op de heuvel. Overbodig te zeggen, dat de „rec tor" een der lieden uit ons illustere gezel schap bleek te zijn geweest! Proeft ook u uit deze humor iets van de avonturen van Charles Dickens „Pickwick Club"? Die verfrissende humor, waaraan het ons tegenwoordig zo dikwijls ontbreekt en die werkt als een koude douche op een snikhete Julidag of als een warme douche in de huidige maand Januari als u wilt maar in ieder geval zoet en verkwikkend. De ommekeer in het zakenleven is voor een groot deel veroorzaakt door het toenemende autovervoer. Het is voor de huidige vertegenwoordiger immers veel eenvoudiger en economischer om na ge dane zaken in zijn wagen te stappen en er desnoods een paar litertjes benzine extra aan te spenderen, zodat hij ten minste de avond en de nacht thuis kan doorbrengen, dan om zijn vrije avond te „verdoen" in een hotel en daarbij nog de hotelkosten te dragen. Wat de stoffenhandel zelf betreft, het is moeilijk voor te stellen hoe de ver houding was tussen afnemer en fabri kant in die tijd. In de eerste plaats moet u zich dan indenken, dat de zuiver wollen fen ongeveer f 1,15 per meter kostten (130 cm. breed) en dat men voor ne gentig cent een wollen blousje kocht en voor vijf en negentig cent een Schotse wollen rok. Wanneer er dus een order werd geboekt van tweeduizend meter wollen stof, was hiermee nog geen be drag van vijf en twintighonderd gulden gemoeid. En in tegenstelling met tegen woordig, nu men nooit met genoeg ver scheidenheid van stoffen op de markt kan komen, kon vroeger een heel be drijf op één soort goede stof draaien, zoals bijvoorbeeld de „crêpe spiraal", een soort kamgaren, die ook nu nog erg geliefd is. Met deze spiraalgarens konden wij als het ware de hele wereld omspannen. Ik weet nog goed, dat wij voor de levering van deze stof hele smeekbeden in dicht vorm van de cliënten ontvingen: „Zie onze vakken crêpe spiraal, zij zijn verlaten, leeg en kaal.... De situ atie wordt fataal, o zend ons toch uw crêpe spiraal.... Wij zullen u beide handen drukken bij de levering van honderd stukken, maar hebt ge die niet allemaal, zend ons dan alvast één baal spiraal. De inkoopcombinaties, die de laatste jaren zowel in omvang als aantal zijn toegenomen, betekenen ook een schakel in de omwenteling van het textielbe drijf. Kleinere zaken kunnen dank zij deze combinaties namelijk ook tegen de meest voordelige prijzen inkopen, za ken, die vroeger dikwijls persoonlijk be zocht moesten worden. En tenslotte zijn het de moderne, speciaal ingerichte shcwrooms der fabrieken in de verschil lende grote steden, die niet nalaten hun stempel te drukken op het werk van de vertegenwoordiger. Onze reiziger, de heer Post, houdt het echter liever zoveel mogelijk bij het oude. Ook na veertig jaren is hij het rei zen per trein nog niet beu, „want," zo zegt hij, „reizen is mijn lust en mijn le ven en als ik voor de tweede maal op de wereld zou komen, zou ik.... reizi ger worden." Advertentie Pt1IUP% RADIO Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem FILMS: Rembrandt: „Anna". Sylvana Mangano. Toegang: volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Huwelijkswals". Toe gang: strikt volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Luxor: Prolongeert (derde week) „Lime light". Toegang: a. 1. Tijden: Zaterdag en Zondag 2, 5 en 8 uur. Overige dagen 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Vrijbuiters". In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond'ag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De arend van Madagas car". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden- 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zeehavik". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 9 Januari toten met Maandag 12 Januari: „De Saboteur". Toegang 14 jaar. Tijden: Vrijdag en Maan dag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 10 Januari Stadsschouwburg: De Nederl. Comedie: „Via Lissabon", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Comm. tot cultu rele herv. v. d. schoolgaande jeugd „Sca- pino Ballet", 2 uur. Zondag 11 Januari Stadsschouwburg: De Nederl. Comedie: „Via Lissabon" aanvang 8 uur. Gebouw „St. Bavo": K. A. B.-cabaret, aanvang 7.30 uur. Maandag 12 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven": „Vader thuis" (dil.), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Museum Het Huis Van Looy, ingang Kamperlaan. Werken van leden van „De Hollandse Aquarellistenkring". Geopend op werkdagen van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. 's Zondags 14—17 uur (t/m 18 Jan.). APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 1050010502; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23821. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nachtdienst van <fe Heemsteedse Apotheken wordt waarge nomen door: de Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197, Aerdenhout Apotheek, Zandvoortslaan 164, tel. 26772. Advertentie Slechts EEN voorbeeld: GOTHISCHE EETKAMER, best. uit dressoir, schuiftafel, 4 stoelen en 2 armstoelen of 2 lage fauteuils f 495.—— Zo zijn er nog vele eet-, zit- en slaapkamers in een voudige en luxe uitvoering, die plaats moeten maken voor nieuwe modellen. Wij ruimen ze zeer voordelig op. De chemische fabriek N.V. Rids zal een bedrijf vestigen in de gemeente Ossen- drecht. Het zal voorlopig aan 100 d 130 mensen werk verschaffen. De fabriek wordt gebouwd in de nabijheid van de nieuwe kazerne op de grens van Ossen- drecht en Putten. Burgemeester Vos de Wael, van Ossen- drecht, deelde de raad Vrijdagavond mede, dat het terrein voor de industrie reeds was aangekocht. Hij was van oor deel, dat de gemeente de directie alle faciliteiten moet verschaffen, die nodig zijn. De vestiging van deze industrie na melijk, die de mogelijkheid meebrengt, dat ook nevenbedrijven naar Ossendrecht zullen komen, is voor de gemeente een uitkomst. Ossendrecht had van alle ge meenten in de Zuidwesthoek van Noord- Brabant het meest met werkloosheid te kampen. Dat de directie van het bedrijf Ossendrecht voor haar nieuwe fabriek heeft gekozen, is mede te danken aan het feit. dat de plaats goede afwaterlh'gs- mogelijkheden naar de Schelde heeft, nu voor de kazerne een heel nieuwe afwa teringsleiding is gebouwd. De nieuwe industrie zal volgend jaar gaan draaien. Voor de afdelingen Haarlem en om streken van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zal dr. K. van der Meer Donderdag 15 Januari des avonds acht uur in het Krelage-huis een lezing houden over het onderwerp „Bodemgesteldheid van de Bloembol lenstreek". Anna en haar a.s. bruidegom na de moord op de minnaar. De film „Anna" behandelt een nogal larmoyante geschiedenis van een caba retzangeres, die, nadat haar a.s. bruide gom haar vroegere minnaar heeft neer geschoten, in een ziekenhuis terecht komt en daar besluit non te worden. Zij heeft de gelofte nog niet afgelegd als haar vroegere a.s. echtgenoot gewond het ziekenhuis wordt binnengedragen. Hij smeekt haar hem te volgen. Zij aar zelt, maar besluit uiteindelijk haar le ven te blijven offeren voor God en de lijdende mensheid. Zoals u ziet een allesbehalve oor spronkelijk verhaal. Slechts zo nu en dan is er een, althans uiterlijke, over eenkomst met het genre, dat de Italia nen zo voortreffelijk beheersen. Dwin gende beeldenreeksen, die het leven in het ziekenhuis tekenen en bepaalde in teressante observaties zijn zonder meer goed, maar kunnen toch niet verhinde ren, dat de film blijft wat zij is: n.l. een doodgewoon routine-product. Silva Mangano speelt in deze film als Anna de hoofdrol, en zij doet dat voor treffelijk, zolang zij de gewaagde caba retière gestalte geeft. Een dergelijke figuur is haar bijzonder goed toever trouwd. In de zusterrol moet zij zich kennelijk te veel bedwingen, waardoor de natuurlijkheid niet bepaald tot haar recht komt. In dat opzicht zijn de an dere zusters, die in deze film maar on dergeschikte plaats krijgen toebedeeld, levensecht. Niettemin zullen, volwasse nen ongetwijfeld met deze film van re gisseur Lattuada geen verloren uren beleven. „Anna" draait in Rembrandt. De operette „Huwelijkswals" heeft als operette een inhoud, die men op de koop toe neemt als er behoorlijk ge zongen wordt en de entourage het aan kijken alleszins waard is. Het is niet verkwikkelijk, dat een beroemd zanger op de avond van zijn huwelijk in Ve netië op zijn eentje op stap gaat en daardoor in allerlei verwikkelingen te recht komt, die hij zelf en zijn vrouw russen de eilandétalages van een der modemagazijnen in de binnenstad speurde, een vrien din van mijn vrouw naar koopjes, waarschijnlijk, omdat ze niets had om aan te trekken. „Wat doe jij nou hier?" vroeg ze me. Nu geef ik toe, dat 'n man meer belangstel ling zal hebben voor epn colbert, overhemd of das in de uitverkoop dan voor een mantel van tachtig gulden voor negen en vijftig vijf en negentig, maar er kunnen mannen zijn, die in opdracht van hun lieve echtgenote eens moeten kijken in die of die étalage waar een snoezig japonnetje ligt, dat in de geest al aan haar verkocht is. Je zegt dan als man „Ik heb wel wat anders te doen en ik heb er toch geen ver stand van," maar als het om de voorzichtige besteding van het na aftrek van vele belastingen nog overblijvend inkomen gaat, kan hét nut hebben eens poolshoogte te gaan nemen. „Och, ik kijk zo maar wat" ant woordde ik onverschillig, om voor al niet te laten merken, dat het om een bepaalde jurk ging, want de vriendin van mijn vrouw zou haar ook snoezig kunnen vinden, zoals de prijs en.... denkt U eens in, dat zij er de volgende dag mee ov bezoek zou komen, met de mede deling: „Je man ontmoette ik tus sen de eilandjcasten en hij vond dat deze japon echt iets voor mij was, voor 'n slank figuurtje en 'n zorgzame echtgenote uit de mid dengroepen." Jullie hebben daarna zeker kof fie gedronken bij Franken?" zou de mijne sarcastisch en tegelijkertijd verdrietig kunnen vragen, om de nijd over het verloren koopje en de om zeep geholpen charme weg te stomen. Ik zei dus, dat ik zo maar wat keek. „Hoe vind je m'n schoenen?' vroeg ze daarna, „voor f 19.75 van f 28.90, is het niet heerlijk?" Ik bromde op de manier van de klant bij de kapper van Jan de Cler. Ze ging door met haar confidenties streelde 'n shawl over de palm van haar hand, liet me 'n koffer-tasje zien (van zeven vijftig voor vier negen en negentigen vroeg daar na aandacht voor haar hoedje met "en veertje. ..Alleen 't veertje is a' ie hele hoed waard" stelde ze vast. 'oen ik dan haar hele uitverkoop gestalte gezien en bewonderd had. gebeurde het verschrikkelijke. „Is dat daar geen droom van 'n jurk?" Mijn zelfde brommertje. „Kijk dat is nu 'n kleur, die niet bij jouw vrouw past, maar mij beslist zou staan, denk je ook niet?" In mijn binnenste boksten beleefdheid en liefde voor mijn eega 'n flink rob bertje. „Zou ik 'm kopen?" hoorde ik, als uit 'n andere wereld. Nu moest ik zonder verder commen taar de winkel binnen rennen en „mijn" roepen maar er was anders bestierd, 'n Etaleur met berenvoe ten sloop de étalage binnen er, pikte de jurk aan een haak. Ik glimlachte onzichtbaar. En eer en geld waren gered. Jammer, dat de étaleur achter glas viste, ik had hem zo graag 'n sigaret gegeven. De vriendin van mijn vrouw had meteen genoeg van haar winkelen, het kopje, koffie werd dus met mijn hand op m'n hart met gedronken. Ze ging naar huis, want er was nog 'n sta pel Nieuwjaarscorrespondentie te beantwoorden. Dat deed me herinne ren aan een vriendelijk briefje, dat ik van een onbekende postman ontving na de Spaarnebabbel op Zaterdag in de Kerstweek. Ik schreef toen wat spijtig, dat amb tenaren op die derde Kerstdag, voorafgaande aan de Zondag, mam heerlijk thuis konden blijven, ter wijl wij voor een krant moeten zorgen. Had ik kunnen vermoeden dat de ontvluchting in Breda die rust accentueerde, dan was mijn verhaal veel schoner geweest. Maar onze postman, zich ambte naar voelende, moest wel degelijk werken. Hij schrijft: is U Zaterdag 27 December in de wachtkamer van de Haarlemse postkantoren geweest? Zo niet, weet dan, dat deze ambtenaren het nog drukker had den dan vorige jaren in dezelfde periode. En is het U niet opgeval len, dat er die dag zeljs een twee de postbestelling is geweest? Vindt U dit alles vanzelfsprekend? Geenszins, meneer de onbekende postman. Alle hulde, zeker uit naam van de hele Haarlemse ge meenschap. De tweede postbestel ling was 'n grote verrassing en wij weten, dat daarvoor veel overuren nodig waren, op dagen, die we allemaal graag in vacantiestem- ming doorbrengen. De directeur van het Haarlemse postkantoor was vol lof over zijn personeel. De bestelwijken moesten extra versterkt worden, zodat et niet twee maar drie man met zwaar beladen tassen ov stap gin gen. Niemand mocht met verlof Hoe kwam het dan, dat het zoveel drukker was dan andere jaren? vroegen wij. Toen vertelde de di recteur over een interessante revo lutie in de Nieuwjaarswensen. Wij omhelzen meer en meer de Engel se methode, door met Kerstmis ge lukwensen of pakjes aan elkaar te sturen. Bovendien wordt erg graag een combinatie van Kerst- en Nieuwjaarsgroet gekozen, waar door de drukte op meer dagen te recht komt. Eigenlijk is de Kerst groet ook veel mooier en zinrijker, zodat we er met op achteruit gaan. Als U ook 'n visitekaartje mei z.n., dat op 31 December gepost werd, pas op Driekoningen ontvangen hebt, bedenk dan eens, dat de „ge wone" post geen vertraging onder vond en dat de Kerstgroet op tijd binnen was. Goede onbekende postman op kantoor of op straat in de wijk, je mag niet eens zelf met 'n geldop- brengende Nieuwjaarsgroet ko men. Maar uit dankbaarheid steken we onze duim omhoog. SPAARNEBABBEL AAR. niet wensen, maar die we dan toch maar te zien krijgen. In de Duitse film, die van het gegeven gemaakt is, komt al les nog wat dikker naar voren, met Duitse gründlichkeit en minder fijne smaak Johan Heesters zingt het hoog ste lied als de bruidegom en Claude Farrell zorgt voor de complicaties. Amusement is vooral Josef Egger als de discrete portier en B Kroger geeft een verrukkelijke vertolking van de professor met molentjes. Wat melodiet jes en fantasietjes en wat dikke humor, ziedaar „Huwelijkswals". Voor strikt volwassenen gekeurd- Deze week draait er in dit theater een aardige en spannende avonturen film met in de hoofdrollen Alan Ladd en Lizbeth Scott. Ze geeft een beeld van het Amerika van omstreeks 1860, toen de noordelijke en zuidelijke staten met elkaar in oorlog waren. Een man, uitgestoten door de burgerlijke Overheid, die bestaat uit de sheriff en zijn man nen, komt in contact met een kapitein van het verslagen zuidelijke leger. Deze zoekt verbinding met een guerillagroep, aan het hoofd waarvan een berucht generaal staat. Ook de romantiek ontbreekt in dit verhaal natuirrliik niet. Chris; de naam voor de vrouwelijke hoofdrolvértolkster, staaf haar mannetje, wanneer het op vechten aankomt. In de,ze kleurenfilm komt het einde niet onverwachts. Het goede triomfeert en de generaal vindt zijn einde in een duel De K.F.C. keurde deze film voor 14 jarigen. Vorig week draaide de film „Mandy" in het Lido-theater. Thans wordt zij vertoond in City. Het is de geschiedenis van 'n doof stom geboren meisje, dat door haar ouders wordt opgevoed, hetgeen niet bijster slaagt. Na een opvoeding in een Inrichting is her. resultaat boven de verwachtingen. 14 iaar. „De Arend van Madagascar" is een zeemansfilm van groot formaat in_eer? rijk geschakeerde technicolor. *jrroi Fiynn en Maureen O'Hara vertolken uitmuntend de hoofdrollen en doen de toeschouwers herhaaldelijk de adem in houden als zij hun moed in de ver schillende gevechten tonen. Doch het is geenszins hier een harde of al te rauwe zeemansfilm. Ook hier heeft het verhaal niet zo heel veel om het lijf, maar spreekt toch tot de toeschouwers en sleept hen mee in de vele woelige en enerverende gebeurtenissen. Luitenant De Kon. Ned. Voetbal Bond deelt mede, dat alle voor morgen (Zondag 11 Januari) vastgestelde wedstrijden in verband met de gesteldheid van de ter reinen zijn afgelast. Het programma wordt verschoven naar Zondag 18 Janu ari. Ook alle korfbalwedstrijden gaan niet door. De eerste bijeenkomst van „Oost en West" zal zijn op Donderdag 15 Januari des avonds 8 uur in hotel „De Leeuwe rik", Kruisstraat 30. De heer J. K. P. Sloos van Esso Ne derland N.V. zal een causerie houden over aardolie, terwijl na de pauze films zullen worden vertoond, genaamd „Desert Venture" en „Aardolie". advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Hawke wordt op het kaperseiland ge gijzeld. Daar ontstaat tussen hem en de manmoedige vrouwelijke kapitein een amourette. Na vele verwikkelingen, vechtpartijen aan boord volgt het happy end tussen beide hoofdpersonen. Een zeker niet onaardige film. 14 jaar. „De Zee-havik", een zeer spannende rolprent, vertolkt de roemruchte sage van de meest onverschrokken zeeschui mer, die ooit heeft gestreden onder de vlag met de doodskop en de gekruiste beenderen. Opwindende zeeslagen tus sen Engeland en Spanje, hevige gevech ten in de gevaarvolle Spaanse wateren. Dat geheel wordt omgeven door een entourage van internationale politiek, nachtelijke overvallen, vijandelijke hin derlagen, al de tyrannie, die mannen drijft tot de kwellingen der lijfeigen schap. De Zee-havik is een onverschrok ken strijder, een soort „Robin-Hood-der- Zeeën", die goud en koopwaren kaapt om ze naar zijn land te brengen. Op de koop toe huwt hij nog de nicht van de Spaanse ambassadeur. 14 jaar, „Saboteur", een goede sensatiefilm van Alfred Hitchcock, met Priscilla Lane, Robert Cummings en Otto Kruger in de hoofdrollen, verhaalt de toeschouwer van een complot, dat gesmeed wordt in Amerika om een vliegtuigfabriek te saboteren. Een jonge arbeider, die er ten onrechte van verdacht wordt in deze misdadige handelingen be trokken te zijn, ontsnapt uit de handen van de politie en vlucht. Opgejaagd zwerft hij door het land, waarbij hti geconfronteerd wordt met allerlei situaties. Tenslotte ont maskert hij de ware saboteur tijdens een klimpartij in het Vrijheidsbeeld; een scène waar de maker van de film zijn zucht naar sensatie wel de vrije loop heeft gelaten. „Saboteur" is goedgekeurd voor veertien- jarigen. De film „LlmêllgftF' werd rlogmaals ge prolongeerd: Voor de vijfde week draait zij nu in dit theater. A. 1. Voor de competitie speelde H.W.P. 3 te gen het Oude Slot 2 en keerde met de kleinst mogelijke nederlaag huiswaarts. De volledige uitslag was: v Hout (O. Slot 21— Huyboom (H.W.P. 3) 0—i. Kokkelkoren Jr'~Hoitkamp Brandt-Baas 1-0. Kokkelkoren Sr.-Hol- dorC) iL—Quintusv. d. Berg 0—1, HerckenrathHoltkamp Jr. 1—0, Verlooy— Huneker 1—0. Le Nobel—Lunenburg Reev. Straaten 0—1, TurkenburgDe Vos 1o. Totaal 5H4%. In de Amsterdamse haven zijn in Decem ber 1952 aangekomen 441 schepen, totaal 2.681.204 m3 bruto (541.035 n.r.t.). Het wa ren.: 248 Nederlandse, 49 Engelse. 39 Duitse, 38 Zweedse, 17 Noorse, 7 Deense, 11 Finse. 7 Franse, 2 Italiaanse, 4 Amerikaanse, 1 Grieks, 2 Poolse, 3 Panamese, 7 Argentijn se, 5 Russische en 1 Liberiaans. In dezelfde periode zijn weer vertrokken 411 schepen. Totaal 2.456 940 m3 bruto (491.368 n.r.t.). Het waren: 225 Nederland se. 51 Engelse, 37 Duitse. 38 Zweedse, 17 Noorse, 7 Deense, 11 Finse, 8 Franse. 3 Italiaanse, 3 Amerikaanse. 1 Grieks, 1 Pools, 2 Panamese, 5 Argentijnse, 1 Russisch en 1 Liberiaans. Pater Alexander O.F.M. Cap., de wel sprekende en ascetische kernleider van de K.A. in het Bisdom Haarlem en gees telijk adviseur van talrjjke stands- en vakorganisaties, is Vrijdagmiddag in het Mariapaviljoen te Amsterdam op 74- iarice leeftijd overleden. Hij zou juist dit jaar zijn gouden priesterfeest vieren. Hij is geboren in Den Helder, maakte zijn priesterlijke studies in de kloosters der Paters Capucijnen en is na zijn priesterwijding enige jaren assistent ge weest van de St. Antoniuskerk in de Tichelstraat te Amsterdam. Omstreeks 1909 kwam hij in IJmuiden, waar hij het sociale katholieke werk organiseerde en kapelaan is geweest van de Capucijner- kerk aldaar Vanaf 1929 heeft hij in Amsterdam, in de Tichelstraat, gestaan eerst als kapelaan voor de Jordaan, daarna voor het sociale werk in geheel Amsterdam en de K.A in het Bisdom Haarlem. Hij heeft tal van spreekbeurten ver vuld om Credo Pugnoclubs op te rich ten en zijn rijzige gestalte was ontel bare malen aanwezig op bestuursverga deringen van kath. middenstandsvere nigingen. de bonden van de Kath. bak kers, slagers, kruideniers, kannerspa- froons, enz., zowel als van K.A.B.-orga- nisaties. waarin hij stevige kernen van 8/1 9/1 Anaconda Coppei 43% 43% Gethlehem Steel 56 55% ihryslei Corp 93 9iys ieneraJ fcileetric 7144 70% General Motors 67 66V4 Hudson Motors 16 Vs 16% K.ennecott Copper 79 78% Montgomery Ward 64 62% North American Can 21", '2 21% rtadio Corp. 28% 27% rtepuhlic Steel 47% 46% Shell OiJ 70% 69% Southern Pacific 45% 44% Southern Railway 78% 78% Tidewater 22% 22% U. S. Steel 43% 42% beginselvaste katholieken stichtte of be vestigde en onvermoeibaar de harmonie tussen economische belangen en gods dienstige idealen bepleitte. Tot zijn dood toe is hij onder-directeur geweest van de K.A. voor mannen in het Bisdom Haarlem. Dinsdagavond om half acht worden in de St. Antoniuskerk aan de Lijn baansgracht te Amsterdam de plechtige Metten gezongen, Woensdag om tien uür de Lauden, waarna de plechtige Requiemmis volgt. Des middags om drie uur is de begrafenis op het klooster kerkhof te TJdenhout. Donderdag 15 Januari zal in theater Monopole alhier de tweede avond van het kunstabonnement worden gegeven. Het betreft hier een opera-concert, dat zal worden gegeven door de sopraan Anneke de Graaf en de tenor John van Kesteren. Zij zullen ten gehore brengen, frag menten, aria's en duetten uit bekende opera's o.m. Rigoletto en La Traviata van Verdi, de Parelvissers van Bizet, Figaro's Hochzeit van Mozart, Don Pas- quale van Donizetti en La Bohème van Puccini. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 25608249 Zondag 11 Januari Hoog water: 11.49 u. Laag water: 7.06 u. en 19.36 u. Maandag 12 Januari Hoog water: 0.28 u. en 12.54 u. Laag water: 8.18 u. en 20.46 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2