Nieuwbouw voor de R.K. Universiteit if I m Eerste definitieve nieuwe gebouw sal in September 1954 gereed sijn Actifral-10 ROMAN OVER STRIJD ROND r De eenzame Reizig er BREEDTEGRAAD r 5 Universiteitsziekenhuis in 1957 klaar Gedrama tiseerd ooggetuigevers lag „Ik wil leven" J K.L.M.-kantoor te New York beroofd 'ZJihetfa KRUYDER, geschokte geest gf I PHILIPS - ROXANE LITERAIRE KRONIEK ZATERDAG 10 JANUARI 1953 PAGINA 3 Tweederden van eerste- phase-plan in I960 verwezenlijkt j Per jeep naar Australië? Kath. Thuisfront tegen Humanistische cursussen Culturele prijs van Arnhem voor John Grosman Yismeelfabriek op Urk Nieuw „universeel" vitamine-praeparaat Aanzienlijk lager in prijs Bevat ons voedsel te weinig vitaminen? Wanneer vitaminen? „Actifral-10" door ANTONIA WHITE V. Voldoende eenheid van leiding bij marine? Ambtenaren ontevreden over nieuw Reisbesluit paar Keer per (Van een speciale verslaggever) Het eerste belangrijke definitieve nieuwe gebouw voor de katholieke Universiteit in Nijmegen zal, zoals wij gisteren in het grootste deel van onze edities nog kon den berichten, in September 1954 gereed zijn. Daarmede beschikt men dan nog wel niet over alle ruimte, die men voor de candidaatstelling in de medische facul teit zal nodig hebben, maar aan de behoeften voor de eerstvolgende jaren is daar mede voldaan. In 1954 is het onderwijs aan de medische faculteit ook zo ver gevorderd, dat men het onderwijs in de klinische vakken moet beginnen. Eerst in 1957 evenwel zullen de gebouwen, die de Universiteit zelf daarvoor nodig heeft, deels gereed zijn he plannen ervoor worden op het ogenblik met spoed ontworpen. Er is dus een Periode van drie jaar te overbruggen, hetgeen mogelijk zal zijn door de mede- Werking, die men van het college van regenten van het Canisiusziekenhuis en van de Regering ondervindt. Binnenkort zal daar meer over te berichten zijn. Zoals men zich zal herinneren heeft het bestuur van de St. Radboudstichting na de oorlog een grootscheeps plan ont worpen voor de stichting van een groot Universiteitscomplex, een Universitaire stad zou men kunnen zeggen, dat in de toekomst alle gebouwen, waarover de katholieke Universiteit moet kunnen beschikken, bevatten zal. Het begint bij het z.g. Galgenveld, loopt, evenwijdig ihet de St. Annastraat, over de spoor lijn naar Venlo heen en eindigt met het landgoed Heyendaal op een brede basis, cue loodrecht op de St. Annastraat staat. Voorlopig is de bebouwing van dat terrein nog maar in grote lijnen nlan maar het gehele structuurr zodat r!f ,or de regering goedgekeurd, to ui f10! al naar gelang de behoef- i details kan uitwerken, en in Oc- heeft de gemeenteraad van r,ii!7Kn<u het gehele complex in een j ngsplan voor dat stads gedeelte vastgelegd. Men verkeert daar in Nijmegen eigenlijk in de gunstige omstandigheid, dat men zulk een groot complex geheel Van de grond af aan kan opbouwen en daarbij rekening houden met de eisen, die het Hoger Onderwijs, voor zover men dat nu dan al kan berekenen, in de toekomst zal gaan stellen. Voor de eerste tien jaar heeft men een z.g. „eerste phase-plan" opgesteld, dat geheel op de behoefte van de nieuwe medische faculteit geconcen treerd is. Het gehele daarvoor nodige complex, dat op het landgoed Heyden- daal geconcentreerd wordt, als eerste deel van de basis van het gehele plan (het tweede deel van die basis vormen later de gebouwen voor een wis- en natuurkundige faculteit) is reeds in grote lijnen vastgesteld, ue gebouwen komen te liggen aan weerszijden van een honderd meter brede allee, lood recht op de Annastraat: links de ge bouwen voor de praeklinische, rechts die voor de klinische vakken. In het midden van de allee blijft het huis Heydendaal staan. Daarachter zal mettertijd de Universiteitsbibliotheek Verrijzen. In de linkervleugel komt de hoofdingang voor het gehele medische complex, van de St. Annastraat af te bereiken langs een brede oprijlaan, evenwijdig aan de Kapittelweg. De nu gereed gekomen en reeds bij het ministerie van O. K. en W. inge diende plannen betreffen de vleugel voor de klinische vakken, de gebouwen daarvan n.l., die nu reeds nodig zjjn. Het wordt een ruim opgezette suite van practicumzalen, voorzien van moderne technische hulpmiddelen. Daar is dan gelegenheid voor het practische onder- Wijs in de basisvakken van de medische Wetenschappen, n.l. scheikunde, natuur kunde, biologie, anatomie, pharmacologie enz. Er wordt ook een centrale fotogra fische afdeling in ondergebracht, waar men de nieuwe technieken als kleuren fotografie en microfotografie kan beoe fenen en filmopnamen maken. Een ruim opgezette tekenafdeling zal een belang rijk hulpmiddel zijn voor de onmisbare documentatie. Het nieuwe gebouw, dat 120 meter lang wordt, bevat alleen maar een sous- terrain en een parterre; het zal voorlo pig ook nog afdelingen bergen, die later zullen worden ondergebracht in het re presentatieve gedeelte. Wat namelijk feitelijk in het thans te bouwen gedeelte thuis hoort heeft de eerste jaren toch hog niet de ruimte nodig, die men voor de toekomst berekend heeft. Men gaat daarom nu weer eerst aandacht besteden aan de eisen, die te bouwen als een type boerderij om een binnenhof heen en bestemd voor de verschillende dieren, die voor allerlei proeven nodig zijn en het centrale ke telhuis dat straks het gehele com plex zal bedienen door een onderaards gangenstelsel heen, dat alle gebouwen met elkaar zal verbinden. Zoals bekend worden de bouwkos ten voor 80 pet. door de regering ge dragen. In het goedgekeurd algemeen structuurplan is voor de eerste tien jaren voorzien in een jaarlijkse rijks bijdrage van f 2.700.000. Als de plannen, die men thans onder handen heeft, verwezenlijkt zijn om streeks 1960 rekent men zijn twee derden van het „eerste phase-plan" ge realiseerd. gPff $mm it Zoals men zich zal herinneren kwa kten in November 1950 vier Nederlandse militairen per jeep uit Indonesië in ons tand aan. Zij deden meer dan zsven maanden over de reis van Indo nesië naar de lage landen bij de zee. Twee van hen hebben voor dit jaar nen reis per jeep van Nederland naar Australië op het programma. Het voer tuig is reeds aanwezig en het is met behulp van velen (o.a. van fabrieken) Uitgerust voor de reis. De reizigers heb ben het plan in de landen die zullen Worden bezocht lezingen met filmver toningen te houden, teneinde in hun levensonderhoud te kunnen voorzien en toelating in Indonesië en Australië mo- Sslijk te maken. Hoewel op het ogen- mik nog geen zekerheid bestaat over *}pt verkrijgen van visa voor Egypte en D-ustralië neemt men aan dat de reis in februari of Maart zal kunnen beginnen ~e twee oud-militairen die de tocht uilen maken zijn Peter Pennarts uit Haarlem en Jan Glissenaar uit Mont- foort. Een tekening van het nieuwe ge bouw, gezien van de toekomstige allee af. Het sousterïain ligt ge deeltelijk bovengronds. Men heeft het terrein n.l. afgegraven. het medisch onderwijs na het candi- daatsexamen stelt. Men moet daar n.l. zoals gezegd, het volgend jaar mee beginnen. In het genoemde „eerste phase-plan" is, wat dat betreft, voorzien een belang rijk deel van het Universiteitszieken huis, met klooster, huisvesting voor verpleegsters, keuken enz. In het Uni versiteitsziekenhuis, dat door tachtig zusters van „Onder de Bogen" en hon derdvijftig lekenverpleegsters bediend zal worden, worden o.m. opgenomen een modern ingericht kinderpaviljoen, afde lingen voor interne geneeskunde, chi rurgie, verloskunde en gynaecologie, voor radiologie en voor psychiatrie en neurologie. Men zal ook samenwerken met het Canisius-ziekenhuis, terwijl de aanwezigheid van het Sanatorium Dekkerswald, de St. Maartens-kliniek voor rheuma en orthopaedie, en het Paedologische instituut belangrijke pers- spectieven oplevert. Wat de radiologie betreft zij nog opgemerkt, dat men ook daar bijzondere aandacht aan wil be steden, omdat in Nijmegen een van de zes grote kankercentra van het land zal worden opgericht. De plannen voor dat alles, die dus al in grote lijnen vaststaan, worden nu in overleg met bekwame deskundigen, zo wel op medisch als op verpleegtechnisch gebied, definitief uitgewerkt. Het Uni versiteitsziekenhuis, dat, vergeleken bijzondere eisen stelt voor onderwijs en met een ander ziekenhuis uiteraard zijn wetenschap, hoopt men eind 1957 te kunnen openen; omtrent 1960 zullen enkele van de aanvullende gebouwen gereed zijn. Er komt in 1954 nog iets anders ge reed: de centrale dierenstal namelijk De maatregelen, door de minister van Oorlog getroffen, waardoor het aan mi litairen mogelijk wordt gemaakt huma nistische vormingscursussen te volgen, hebben het bestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront bewogen zich schrif telijk tot de minister van Oorlog te wenden. Het bestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront acht het openstellen van de mogelijkheid tot het volgen van humanistische Vormingscursussen tegen het belang van gelovige en buitenkerke lijke militairen en tevens afwijkend van de inzichtenover godsdienst, zoals die in de Wet op de Krijgstucht zijn neer gelegd. Het bestuur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront heeft de minister van Oorlog ook verzocht de faciliteiten, welke tot dusver slechts werden ver leend voor godsdienstige vorming, voor het Humanistisch Thuisfront, als zijn de een niet-godsdienstige beweging, in te trekken. Tegelijkertijd heeft het be stuur zich tot de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. gewend om zijn voldoe ning te betuigen over de door mgr. Stokman schriftelijk gestelde vragen en uitdrukking te geven aan de "hoop, dat het beleid van de fractie ertoe leiden moge, dat de bij de ouders ontstane on rust door intrekking van de ge troffen maatregelen wordt weggeno men. Aan de beeldhouwer John Grosman is de culturele prijs 1952 van de ge meente Arnhem, zijnde f 1000.—, uitge reikt. Perspectieftekening van de ont worpen gebouwen voor de praekli nische vakken van de medische faculteit aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen. Op de voor grond de reeds bestaande voorlo pige gebouwen, die na September 1954 een andere bestemming krij gen. Achter het nieuwe bouwwerk is de brede allee geprojecteerd. 'Aan die zijde komt het represen tatieve gedeelte: drie vleugels van drie verdiepingen loodrecht op het gebouw. De burgemeester van Urk heeft medege deeld, dat er op Urk weer een vismeelfa- briek bij zal komen. De plannen hiervoor rijn reeds in een vergevorderd stadium. Deze mededeling werd met instemming be groet door de honderden Urker vissers die in feestelijke vergadering bijeen waren ter gelegenheid van de jaarvergadering van de vereniging „IJsselmeer". De vroegere vis- meelfabriek was bij besluit van de gemeen teraad 1 Januari 1952 gesloten. De stank, die deze industrie verspreidde, was zo on draaglijk, dat ter wille van de volksge zondheid de fabriek gesloten moest worden Het nieuw op te richten bedrijf zal, aldus de burgemeester, meer reukvrij moeten worden ingericht en buiten de kom der ge meente moeten worden gevestigd. Advertentie Mede dank zij doelmatige productie methoden fabriceert Philips - Roxane thans een vitamine-praeparaat, dat aan zienlijk lager geprijsd is dan voorheen. Hierdoor komt een bron van gezond heid binnen ieders bereik. Uit vitamine-praeparaat - „Actifral 10" - bevat per dragée de 10 belangrijk ste vitaminen in wetenschappelijk vast gestelde verhoudingen en hoeveelheden. Het is een noodzakelijke aanvulling van het tekort aan vitaminen in ons dage lijks menu. In brede kringen heerst de opvatting, dat met ons normale voedsel een vol doende toevoer van vitaminen verze kerd is. Dit is in zijn algemeenheid juist, als men alleen maar let op de variëteit aan vitaminen; als regel ech ter niet als men de hoeveelheid per vitamine in aanmerking neemt. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat van iedere vitamine een minimum hoe veelheid bestaat, waarmee afwijkingen kunnen worden voorkomen. Er zijn echter in bepaalde gevallen grotere hoeveelheden nodig dan in de voedings middelen voorkomen, wil men zich vol komen gezond voelen. Nog grotere do ses zijn bijvoorbeeld gewenst gedurende de zwangerschap, in het verloop van ziekten met koorts, voor dieetpatiënten en in de periode van herstel. Terwijl het volkomen gebrek aan een of meer vitaminen tot tegenwoordig goed bekende ziekten leidt, veroorza ken tekorten niet zelden afwijkingen en verschijnselen, welke weliswaar hin derlijk zijn, doch door de leek nogal eens veronachtzaamd worden. Allerlei lastige, soms nauwelijks opgemerkte verschijnselen, welke nog niet bepaald het gevoel van ziekte behoeven te ver wekken, kunnen verband houden met een onvoldoende toevoer van vitaminen. Slecht zien bij avond, moeilijk aanpas sen aan licht en donker, afwijkingen aan de ogen, aan de huid en aan de tong, pijnlijkheid en bloeding van het tandvlees, rachitis, vermoeidheidsge- voelens, gebrek aan belangstelling, ini tiatief en prestatievermogen en tal van andere symptomen kunnen in verband gebracht worden met een tekort aan één of meerdere vitaminen in het lichaam. Door het regelmatig gebruik van „Ac tifral-10" kan aan de vitaminebehoefte van het lichaam voor een belangrijk deel worden voldaan, de gevolgen van schommelingen in hét vitaminegehalte van de voeding worden hierdoor ge compenseerd. „Actifral-10", de 10 vitaminen, die U iedere dag te kort komt, is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. De prijs is zeer laag gesteld: f 2.90 (100 dragées, voldoende voor 2 maan den) en f 1.95 (60 dragées). Was vroeger de kostbaarheid van vi taminen het ligt er maar aan, wat U voor Uw gezondheid en die van Uw kinderen over hebt voor velen een punt van overweging, thans hoeft dit bezwaar voor vrijwel niemand meer te gelden. Men herinnert zich misschien nog het experiment van die grote Ameri kaanse courant, die vorig jaar verscheidene dagen achter elkaar op de voorpagina precies hetzelfde bericht over de oorlog in Korea plaatste en die daarover van geen enkele lezer reactie ontving. De berichten over Korea worden overgeslagen door het publiek, concludeerde de redactie. Onlangs publiceerde het befaamde Amerikaanse weekblad Time een paar getalletjes over de strijd en een mededeling over het aantal gesneuvelde Amerikanen; een eenvoudig „regelbericht", beginnend met de aanwijzing „War" en eindigend, op en top de stijl van Time, met die meesterproeve van cynisch commentaar: „They are the dead". der een rauw relaas van de onmense lijke oorlog in het vooruitzicht stelt, ontvalt in de loop van het verhaal welhaast alle affectiewaarde. ,Ik wil leven" wordt een soort existentiële mededeling, vervangbaar door „ik heb nog geen zin in doodgaan", of in het taaleigen van het frontleven: „Hij kapot, ik niet". Van dit taaleigen is Hornman's boek doortrokken. Het is nu 1953 en nog altijd woedt daar die strijd om en nabij de 38ste breedtegraad. Hij trekt onze aandacht ternauwernood, meer als waarschu wingssignaal voor wat nog komen kan blijven de berichten er over actueel en dienen wij er kennis van te nemen. Of soldaat Wim Hornman van die sle pende actualiteit iets heeft voorge- voeld, toen hij zijn Koreaanse dagboek in romanvorm goot, wij weten het niet, en evenmin weten wij, of Hornman als penvoerder de pretentie heeft ge had de eerste hard-boiled feitenroman over Nederlanders aan het moderne front te schrijven. Hij heeft het intus sen gedaan en ondanks de algemeen dalende belangstelling, niet alleen voor de oorlog, maar ook voor het oorlogs verhaal als zodanig, komt het ons on- verantwoord voor aan het verschijnen van Hornman's roman voorbij te gaan. Wij-van-de-Verenigde-Naties hebben onze jongens aan het Koreaanse front precies zoals de andere landen. Het commentaar „They are the dead" geldt ook voor vele Nederlanders, van wier sneuvelen wij in korte eentonige be richtjes herhaaldelijk kennis kunnen nemen: „Zij rusten in vrede" staat er dan achter, goedbedoeld, maar laconiek. Hoe het ook zij, de oorlog in Korea schijnt er wel uitermate toe voorbe stemd te zijn de gemoederen in een staat van ijskoude opwinding te brengen en in zulk een staat brengt ons merkwaardigerwijs ook het boek van Hornman. Aan de titel: „Ik wil leven", die ons aanvankelijk een cri de coeur toeschijnt en die ons ver- Moreel en beschaving Wat zielkundig meermalen verklaard is, namelijk dat het geestelijk leven in langdurige primitieve situaties, waarbij maatschappelijke vormen geen rol meer spelen, een teruggang vertoont, komt hier duidelijk tot uitdrukking. Schrij nend ondergaan de door Hornman be schreven jongens de tweespalt tussen hun burgerleven, waarvan het herinne ringsbeeld alsmaar verder terugwijkt, en hun huidig elementair driftmatig be staan, waarin Dood en Sex triomfen vieren. De wijze, waarop de jongens de bij zichzelf waargenomen teruggang trachten in te tomen, is bijzonder in drukwekkend. Wat men krijgskundig „het moreel van de troep" noemt, als mede al datgene wat men onder disci pline verstaat, krijgt hier zijn zielkun dige achtergrond. Zich scheren, ook als men van alle beschaving vandaan leeft, maakt dat men zich méns blijft voelen. Toen de jongens in Hornman's roman voelden, dat hun conversatie over wat rokken draagt, al te stereotiep grof werd, stelde een hunner voor een pot te maken: „Als iemand een smerigheid vertelt, stort hij duizend won in die pot". Het voorstel sloeg in en verleende aan het eenzijdig mannelijk samenzijn iets van die ongeschoolde humor, van de welke tijdens dergelijke noodtoestanden wij herinneren ons diverse kamp relazen altijd een enorme humane behoudkracht uitgaat. De humor mag Vertaald door J. W. HOFSTRA 104 „Reynaud, hoe zit dat met dat ont slag?" „Ze hebben me de oons gegeten dat is alles." „Maar waarom?" „Wegens gedragingen in strijd met het handhaven van de tucht. Met an dere woorden, wegens dronkenschap en verzuim." Hij wees met zijn sigaret op verlame: „Ik ben net zomin geschikt voor onderwijzer als hij." „Waar ga je nu heen?" „God weet het. Als het enigszins kan, weg uit dit rotiand. Ierland misschien. Het is ook best mogelijk dat ik dienst neem. Dan heb ik vrije kost en inwo ning, nog afgezien van een gratis-be grafenis." Ze wrong haar handen. „O nee.... nee!" „Waarom zou ik niet? Dan kan je ook wat van die borstrokken en Bala clava's mijn richting uitsturen. Per slot van rekening heb ik recht op spul len tot een bedrag van een shilling." „Heb je dan geen cent van je zelf?" „Als ik aan het eind van het trimes ter mijn salaris krijg, dan is dat net genoeg vooi de achterstallige huur en mijn borrelschulden bij „De Drie Ko ningen". Misschien krijg ik wel drie maanden extra salaris bij mijn ontslag, maar ik betwijfel het." Ze gooide er uit: „Ha& ik maar een beetje geld van mezelf!" „Waarom? Claude zorgt toch voor je?" „Ja, maar ik moet voor iedere cent mijn hand ophouden." „Wees dan maar blij dat je niet zo'n dure smaak voor whisky hebt." „Zit Je me nu met opzet zo te kwel len?" Hij lachte haar toe. „We hebben het toch maar over geld in het algemeen?" „Je weet best dat dat niet waar is." „Waar zinspeel je op, Isabel?" Ze zei zonder hem aan te zien: „Als er maar iets was wat ik voor je doen kon." „Afgezien van geld?" „Ja," zei ze. Haar mond was kurk droog. Hij zag haar lang en aandachtig aan. „Wa, bedoel je, of wat denk je dat je bedoelt?" „Moet ik het dan met zoveel woorden zeggen?" Hij liet zijn hoofd hangen en liet het in zijn handen rusten. „Ik deug niet voor je, Isabel. Ik heb net zo'n afschrik van je, als ik van een jong meisje zou hebben. Je ziet er oud uit vandaag. Het is voor het eerst dat ik het zie. Dat maakt me alleen maar duidelijk, noe een kind je eigenlijk nog bent en hoe ik je gevoelens zou kren ken. Ik zou mijzelf haten omdat ik je kwetste en je zou mij gaat haten, om dat ik zo tegen je was." „Daar ben ik op voorbereid," zei ze. „Ik verdien niet anders. Clara zou me niet missen, maar Claude.. „Je wilt toch niet zeggen, dat je in ernst Claude wil verlaten?" „Wat anders?" zei ze trots. „Je denkt toch zeker niet dat ik een andere op lossing zou willen?" Hij staarde haar aan. „Verlaat alles en volg mijIs het zo? Ik weet niet of ik lachen of huilen moet. Heb je enige notie van de conse quenties van zo iets? Heb je wel eens in een dergelijke kamer moeten leven? We zouden nog blij mogen zijn als we samen zo'n kamer korden krijgen. Ik vraag je. heb je wel een» ooit een man gezien, die bezopen was?" „Ja." „Hoe lang is dat geleden?" Zij antwoordde onmiddellijk. „Achttien jaar." „En je vend het zo afschuwelijk dat je het nooit hebt kunnen vergeten." „Maar jij was het ook niet." „Isabel, Isabel. Je bent krankzinnig, maar op een verrukkelijke manier. Nog even en ik ga met opzet geloven dat je met opzet hierheen gekomen bent..... dat dat huilen en op straat zwerven maar comedie was. Heb ik gelijk?" „Ik heb van tevoren nergens over ge dacht. Ik heb je de loutere waarheid verteld." „Ik begrijp niets van je. Ik geloof dat ik dat zelfs niet zou kunnen als ik mijn hersens bij elkaar had. Ik meende je zo even krankzinnig, maar je praat of je weet wat je zegt." „Dat doe ik ook, Reynaud, voor het eerst van mijn leven misschien." Zij wissel Jen een lange, haast onper soonlijke blik. Callaghan wendde het eerst zijn ogen af. Hij sprak met moeite: „Nee kind, heus niet. Ga maar naar huis en probeer me te vergeten." „Vergeten? Je wordt beledigend." „Zo bedoelde ik het niet. Ik dacht al leen aan jou." „Dat is het gewone smoesje." „Laten we toch geen ruzie maken. Ik wil wel bekennen dat ik ook aan me zelf dacht. Maar ik spreek de waarheid als ik zeg dat ik vooral jouw belangen op het oog heb. Als je me enigszins kende, zou je weten dat het blote feit dat ik eerlijk tegen je probeer te zijn. méér wil zeggen dan een hoop lieve woordjes. Ik ben niet in de stemming om maar één gedachte aan liefde te wijden op het ogenblik, dat zie je wel. Vanavond, als ik weer een borrel op heb, dan zal ik mezelf wel vervloeken omdat ik je nu laat gaan. Want denk niet,, dat ik niet naar je verlangd heb al deze maanden." Haar hart liep over van ellende. Ze snakte naar adem, als een drenkeling die aan de oppervlakte komt- Enige ogenblikken bleven ze in stilte zitten. Toen stond ze op. Ze had niet gedacht in staat te zijn tot de inspanning die het haar kostte. „Ik ga weg." Hij kwam langzaam naar haar toe en legde bei zijn handen op haar schou ders. Dit deed de tranen in haar ogen komen, die tevoren zo droog v. aren ge weest als zand. Ze rolden over haar wangen zonder dat ze snikten- „O, Isabel." Hij legde zijn ongeschoren wang te- fen de hare die nat was van tranen. oen richtte hij zijn hoofd op keek haar in de vochtige ogen. Ze dwong zichzelf tegen hem te glimlachen. „Doe dat niet," zei hij ruw. „Dat is nog veel erger dan wanneer je huilt.'" Ze zag dat er tranen in zijn ogen stonden. (Wordt vervolgd). ruig zijn, hij blijft een uiting van spiri tualiteit en van gezondheid. Voor het overige is deze roman een hulde aan de figuur van wijlen overste Den Ouden (M.W.O.), wiens saamhorigheid met de troep de auteur nadrukkelijk naar voren heeft gebracht. „Al hetgeen in dit verhaal geschiedt", zegt hij verder, „stemt in grote lijnen overeen met de gebeurtenissen, die op het werkelijke strijdtoneel hebben plaatsgevonden". Men kan dit boek dan inderdaad ook lezen als een enigszins geromantiseerd of gedramatiseerd oog- getuigeverslag, waarbij de romantische of dramatische kracht is gelegen in de naakte feiten en in de reactie der man nen op die feiten. Dat Horman's roman literair gespro ken gunstig vergelijkbaar is met soort gelijke boeken als „lm Westen Nichts Neues" en „The Naked and the Dead" is zeker niet waar. Als enig Nederlands voorbeeld van fel realistische oorlogsro mankunst kan het gemakkelijk wor den overschat. Het is een eerlijk boek. een vredelievend en 'n met gevoel voor menselijke waardigheid geschreven boek; men kan met enige reserve zelfs zeggen een oprecht christelijk boek naar wij vermoeden is de auteur katho liek. (Dit neemt evenwel niet weg, dat het boek om zijn inhoud en wijze van behandelen dient te worden voorbehou den voor gevormde lezers.) Men kan er aanschouwelijk uit leren, Twee gewapende rovers hebben Vrij dag een overval gepleegd op het KLM- kantoor te New York. Een van hen hield met een revolver de acht em- ployé's en vier reizigers in bedwang sn stal enige duizenden dollars in contan ten en enige chèques, terwijl de ander de wacht hield aan de deur van het kantoor, dat aan de Fifth Avenue is ge legen. De rovers slaagden er in te ont snappen. Voordat zij de overval pleegden, heb ben de beide mannen gedurende meer dan een uur op een bank in het kantoor kranten zitten lezen, zo meldt de politie. Zij zeiden dat zij op „moeder" zouden wachten en dan biljetten voor Parijs zouden kopen. Toen de kassier aan de diverse loketten de ontvangsten had in gezameld, sprongen zij op, en pleegden de overval. Op het moment van de over val was er in de drukke straat waarin het kantoor ligt een verkeersopstopping. Enige Eerste Kamerleden trekken, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de Marinebegroting, in twijfel, of ten gevolge van de divergentie tussen de onderschei dene taken van de Koninklijke Marine, de eenheid in de leiding wel voldoende kan worden gehandhaafd. In de eerste plaat* toch heeft de K.M. tot taak de bescher ming van de belangen van het Koninkrijk, ook dus die van Suriname en de Neder landse Antillen. In de tweede plaats moet zij optreden in het kader van de N.A.T.O., en in de derde plaats krijgt zij een taak in de Europese Defensie Gemeenschap. Vele leden achten het minder gelukkig, dat de beide kruisers ofschoon reeds vóór de tweede wereldoorlog op stapel ge zet nog niet zijn gereed gekomen. Is het niet mogelijk, zo vragen zij, aan de hand van de afgesloten contracten tegen nala tige leveranciers op te treden? In een gisteravond in het Parkhotel te 's-Gravenhage gehouden vergadering heeft, naar wij vernemen, de groep de partementsambtenaren van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging een motie aangenomen waarin ernstige teleurstel ling wordt uitgesproken over de ernstige verslechtering en de ontoereikendheid van het nieuwe reisbesluit. 1 Januari is n.l. in werking getreden het Reisbesluit 1952, houdende rege ling van de vergoeding voor reis- en ver blijfkosten ter zake van binnenlandse reizen voor 's Rijks dienst. Dit nieuwe Reisbesluit en de daarbij behorende „Centrale uitvoeringsbeschikking" heb ben niet alleen een verandering van tarieven, maar ook verandering van sys teem gebracht- De indeling der ambtenaren b.v., die naar de aard van hun functie in vijf klassen waren ingedeeld, is verminderd tot vier categorieën. Vervolgens mogen middelbare ambtenaren, die voorheen tweede klas trein in rekening mochten brengen, in het vervolg slechts derde klas declareren. De nieuwe regeling wordt door de Rijksambtenaren niet met onverdeelde instemming begroet, hetgeen o.m. uit de hierboven vermelde motie blijkt. Advertentie hoe érg het eigenlijk in Korea is. Het „thuisfront" heeft met „Ik wil leven" de roman gekregen, die over de politionele acties in Indië nooit geschreven werd. Een roman die historie is, doch slechts zijdelings literatuur.*) NICO VERHOEVEN Wim Hornman: „Ik wil leven". Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam 1952. De laatste der tot één groep gere kende moderne schilders, van wie eert overzichtstentoonstelling wordt gehouden (in het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven), is Herman Kruy der. Tevoren is het werk van Charley Toor'op, Jan Sluyters en Hendrik Chabot aan de beurt ge weest. Kruyder is in 1935 gestorven en was geboortig van het dorpje de Lage Vuur- sche. Zijn ontwikkelingsgang wordt getekend door de plaatsen, waarin hij achtereenvolgens woonde en werkte: Hötirlem, Bennebroek, Heemstede en' BlaVicum. In Haarlem heeft hij de kunstnijverheidsschool bezocht, na te voren huisschilder te zijn geweest. In stijlkundig opzicht dient Kruyder te worden gerekend tot de expressio nisten. Het eigenaardige, getourmen teerde karakter van zijn werk hangt samen met zijn geschokte geestesge steldheid. Een talentvolle, eenzame fi guur, wiens werk de weerspiegeling is van een tragische gespleten persoon lijkheid. Hierboven ziet u een afdruk van een zijner magistrale zelfportretten. Ue tentoonstelling duurt tot 25 Ja nuari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3