Sensationele uitslagen brengen aan de leiding v. d. Pol en v. Hassel verliezen Metz Dukaat KUNSTFOUT UIT ZUINIGHEID „Actifral-10" SPORT STAALT SPIEREN o: El ■1111 „Actifral-IO" f SCHEEPVAARTBERICHTEN I Europees Kampioenschap biljarten 47/2 Y erschuif raadsel C Pekelzonden i r Groothuis wint te Nieuw-A msterdam Vooreen extra lekkere pijp tabak GEDEGEN SPEL V.. J ZATERDAG 10 JANUARI 1953 PAGINA 4 Schaakrubriek OVERDRAGEN BEGRAFENI S MI LI TARI ST VERSTORI NG KORENOOGST HONGERKUUR POEDERDOOS DRENKELING MOLENSTEEN T WE E D E K K E R HECTOLI TER ANGLOMANIE KI NDERLOOS HARDNEKKIG DWINGELAND w Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Medisch standpunt Sportflitsen Damrubriek amssmm MARKTBERICHTEN Advertentie DOUWE EGBERTS (Van onze sportredacteur) GRONINGEN, Vrijdagavond. Omstreeks half twee hedennacht is in de stand na de tweede dag van het toumooi om het Europees kampioenschap 47/2 een situatie ontstaan, die wel niemand zal hebben voorzHert. Want aan de leiding staan de Neder lander Metz derde in de strijd om het nationale kampioenschap en de Duit ser August Tiedtke. Dan volgen diens landgenoot Lütgehetmann en de Belg Vingerhoedt. Op de vijfde en zesde plaatsde twee grote favorieten, althans vóór de aanvang van dit toumooi, Clement van Hassel en Piet van de Pol: elk met reeds twee verloren partijen. Tiedtke heeft zich aan de spits kunnen hand haven, dank zij een niets en niemand ontziend spelletje, dat echter helemaal niets met kader 47/2 gemeen heeft. Metz werkte zich verdiend omhoog, als ge volg van uiterst solide, maar bovenal zeer sterk spel. Konden wij gisteren reeds van sensatie spreken, vandaag is er nog meer reden voor. Het is in zeker opzicht een welkome compensatie voor het toch wel zeer teleurstellende spelpeil, dat tot dusverre is gedemonstreerd. Eén voorbeeld slechts ter illustratie. Een maand geleden heeft Piet van de Pol de Nederlandse titel behaald met een gemiddelde van ruim 36; nu staat hij als zesde op de ranglijst met slechts 12.60 als moyenne. van De Ruyter in de volgende beurten. Een serie van 117 in de zevende beurt bracht hem 54 caramboles van het ein de. De Ruyter stond ruim 100 caramboles achter, maar kreeg toch nog een kans. Lütgehetmann faalde immers in de eindphase; De Ruyter buitte dit echter niet uit. Het begint er naar uit te zien, dat Metz de Franse biljartbond erg dank baar zal zijn. Men oordeelde immers naast Galmiche, ereburger van St. Etienne, over geen waardige tweede vertegenwoordiger voor dit toumooi te beschikken. De opengevallen plaats mocht Metz toen innemen. Welnu, wij hebben het reeds geschreven, Metz is niet alleen de best geplaatste Neder lander, ook niet slechts de leider van het klassement, hij heeft bovendien aan merkelijk betere kansen dan de ban denspecialist Tiedtke. Dat is overigens ook wel gebleken in de partij tussen deze rivalen. Het be gin mocht dan dor en stroef zijn, in de tiende beurt kon Metz zich eindelijk loswerken van de systeemloos rammen de Tiedtke. Vol zelfvertrouwen na tuurlijk gepaard aan zijn kenmerkend onverstoorbaar spel ging Metz ver der en in de veertiende beurt volgde een voortreffelijk opgebouwde serie van 149 caramboles. Toen kort er na nog 91 volgden, was Tiedtke kansloos- De overwinning is een stimulans ge we est. Dat is later gebleken tegen Gal miche. Nu weliswaar geen groots spel, maar toch zeer nuttig. De series (80, 60, 68 en 92) waren groot genoeg om onbe dreigd op de eindstreep af te gaan. Van de Pol en de Ruyter stellen teleur Nog niet eenmaal gedurende deze twee dagen heeft Piet v. d. Pol zijn werkelijke allure gedemonstreerd. Hij kón het niet. De reden is niet ver te zoeken. Niet het materiaal in deze voor een biljarttoumooi wel ideale gelegen heid mag de schuld hebben. De ware oorzaak moet men zoeken in het feit, dat v. d. Pol zijn vorm nog steeds niet hervonden heeft. Dat is gebleken in de partij tegen Kees de Ruyter, het open baarde zich nog meer "tegen Vinger- hoedt. Vijf beurten had de Nederlandse kampioen nodig om tegen De Ruyter de eerste carambole te bereiken. De Ruyter miste ook alle gevoel voor de feilloze compositie. Elke keer, als de queue werd aangezet, kwamen beide spelers tot de deprimerende overtuiging, dat op déze dag de ballen niet nauw gezet wilden luisteren naar de dwin gende macht die van elke meesterhand moet uitgaan. De dosis geluk, die tegen De Ruyter de zege bracht, ontbrak bij v. d.Pol 's avonds tegen Vingerhoedt. Zelf de ballen vrijwel steeds in moeilijke positie ontvangend, schonk hij Vingerhoedt dikwijls de schoonste kansen. Een lo gisch gevolg van de kleine misrekenin gen van een groot meester, die, al is hij niet in staat het juiste maatgevoel te vinden, toch speelt met de tot in de fi nesses doordachte composities voor het oog. Vingerhoedt daarentegen had zich na vier beurten reeds naar een voor sprong van 91 caramboles gewerkt. In de dertiende beurt groeide deze uit tot bjjna 200. Toen reeds was v. d. Pol vol komen kansloos, ook al had Vingerhoedt nog vijf beurten nodig om de laatste 54 caramboles bijeen te brengen. Ook in de avondpartij stelde Kees de Ruyter teleur. Zijn kansen waren dooi de verrassende resultaten van de mid dagpartijen nog vrij redelijk. Als natuur lijk van de Duitser Lütgehetmann werd gewonnen. En daar zag het aanvankelijk ook naar uit. Op een nuttige, in hoog tempo gespeelde serie van 47 volgde in de derde beurt een even snel bijeen gebrachte reeks van 100 caramboles Lütgehetmann was uitstekend bijgeble ven met series van 49 en 78 caramboles en profiteerde meteen van de inzinking Tweemaal remise De sensatie van de middagpartijen lag niet zozeer in het vertoonde spel. Men moet het zoeken in de resultaten en de ene gunstige uitzondering: Henk Metz. Vingerhoedt en Galmiche begonnen de reeks met een eerste remisepartij. Des te verrassender daar het er aanvankelijk naar uit zag dat het niet zo zou lopen. Met gaaf en bovenal nauwkeurig spel legde de Fransman een eclatante serie van 113 op tafel. Maar prompt verslapte Galmiche, Vingerhoedt de gelegenheid gevende langzaam maar zeker bij te ko men. Daarvoor produceerde Galmiche weliswaar nog een serie van 90, maar Vingerhoedt antwoordde met 144. Hij bereikte zelfs het eerst de 400 caram boles. In de nastoot (66) kwam Galmiche daar ook. Van Hassel en Lütgehetmann deden kort er na precies hetzelfde. Ook hier eerst een geheel ander aspect, want Van Hassel scoorde na een aanvangsserie van 35 en 66 in de vijfde beurt 'n reeks van I 150 caramboles. Daarna faalde echter ook de Belg, Lütgehetmann daarentegen scoorde series van 109 en 113. In de 15e beurt was de stand: Van Hassel 365 en Lütgehetmann 364. In de 19e beurt be ëindigde Van Hassel de partij, Lütge hetmann draafde echter ook naar de laatste 34 caramboles. Het enfant terrible Tiedike slaagde in zijn kennelijke opzet Van Hassel met carottespel murw te maken volkomen. Na 23 beurten was de marteling ten einde; Van Hassel stond op 172! De uitslagen luiden: Van de Pol 400 25 93 16.00 De Ruyter 212 25 61 8.48 Vingerhoedt 400 21 144 1904 Galmiche 400 21 113 19.04 Van Hassel 400 19 150 21.05 Lütgehetmann 400 19 113 21.05 Tiedtke 240 25 66 9.60 Metz 400 25 149 16.00 Van de Pol 182 18 44 10.11 Vingerhoedt 400 18 94 22.22 De Ruyter 333 12 100 27.75 Lütgehetmann 400 12 117 33.33 Van Hassel 172 23 44 7-47 Tiedtke 400 23 82 17.39 Metz 400 16 92 25.00 Galmiche 163 16 51 10.18 Correctie: In het probleem van vorige week, Januari-opgave 1, moet een witte loper staan op f3, en ook een witte loper op f6. JANUARI-OPGAVE 2 Wit speelt en wint. (Diagram) De stand luidt thans: 1. Metz 6 17.21 2. Tiedtke 6 15-82 3. Lütgehetmann 5 23.24 4. Vingerhoedt 5 20.16 5. Van de Pol 4 12.60 6. Van Hassel 3 14.69 7. De Ruyter 2 16.58 8. Galmiche 1 14.26 A dvertentie Verschuif onderstaande woorden in horizontale richting zó, dat in twee ver ticale rijen, gelezen van boven naar be neden, een bekend spreekwoord te le zen is: Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 19 Januari aan 't Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger is dan 18 jaar. Oplossing 27 December 1952: GOEJANVERWELLESLUIS R O U N D Y K U G H T U M P T N T E R 0 P 1 K L E E N L R U M Na loting wonnen de prijzen: N. Doo renbosch, John Franklinstraat 73 II Amsterdam; mej. B. Belderbos, Specht laan 5, Aerdenhout; F. Arnoldus, An- j tillenstraat 17 huis, Amsterdam. I H I AAT BRAAM O+FA N U I U LA SP ION IN WAD I EP PET I R I S B REDE EDE OER EEN RE ADRES RD D+UT T PO A E I KEL+FATUM Het was tot dan toe een heel aar dige wedstrijd geweest vol op> vallend sportieve gevoelens bin nen en buiten de lijnen. Dat wil zeggen tot op het moment dat de thuisclub een doelpunt zo menigmaal aanleiding tot een verscheurdheid der gemoederen maakte. Toen draaide de stopperspil van de bezoekende vereniging zich om en liep met kracht tegen de rechtsbin van de gastheren op, die zich in tegen gestelde richting bewoog. Uit deze lijfe lijke botsing der meningen kwam laatst genoemde sportsman niet helemaal gaaf meer te voorschijn. Om pre cies te zijn: hij moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. Nu komen dergelijke betreurenswaardige incidenten tijdens voetbalwedstrijden wel méér voor, zon der dat zij een strafrechtelijke nasleep hebben. Maar dit was een bijzonder troebel geval. Had niet een officieel functionaris van de K.N.V.B., die spe ciaal naar de match was gestuurd om te letten op de gedragingen van de spe lers en de scheidsrechter, zelf van de tribune af gezien, dat de stopperspil 'zijn tegenligger een „swing" had toege diend? En nu moge „swing"-en in som mige kringen een folkloristisch ge bruik zijn, bij de justitie noemen ze het eenvoudig: mishandeling. De stopperspil ontkende overigens voor de politierechter elke opzettelijk heid. „Ik liep gewoon terug", zij hij eenvoudig. „En toen botste hij" dat was de getroffen rechtsbinnen, die als getuige aan het geding meedeed „te gen me op. Toen hij op de grond viel heb ik hem nog opgeraapt." Dat „opra pen van een tegenstander beschouwde hij kennelijk als een doorslaggevend be wijs van sportieve gezindheid. Maar de rechtsbinnen kwam daarna getuigen dat hij de „swing" zelf wel niet had waargenomen, maar dat hij „geen vallende ziekte had" en dat hij als „jonge sportieve vent" niet voor niets op de grond pleegde neer te zijgen „als een konijn dat een klap ach ter zijn oren heeft gekregen." Deze illustratieve beeldspraak beviel de politierechter. Hij leek er zelfs door geïnspireerd en begon herinneringen op te halen aan de Olympische Spelen in Amsterdam, toen een zekere Andrade eenieder in verbazing bracht door de behendigheid waarmee hij trappen ver mocht uit te delen die niemand zég, maar die door de desbetreffende tegen standers wèl werden gevoeld. Zowel de stopperspil als de rechtsbinnen luister den bij deze edelachtbare terugblik in de historie van de voetbalsport geboeid en met fonkelende ogen toe. De verdediger had verschillende ge tuigen verzameld die de compromitte rende „swing" niet hadden gezien. Onder hen was een heer, die al gedu rende 45 jaren voetbalwedstrijden fre quenteerde en die dus als zijn beschei den mening uitsprak, dat hij „heel veel" verstand van die sport had. Noch tans had hij de klap gemist. Hij had Wit: Kbl, Dg7, Tdl, Thl, Pc3, pionnen a3, b2. c2, d5, f2, g2, h4. Zwart: Kb6, De5, Td8, Th8, Pe7, pionnen a6, b5, c7, e4, f6, h5. Liefhebbers van offercombinaties kunnen slechts de rechtsbinnen „een fel spe- I hun hart ophalen aan de volgende interes- (Van onze medische medewerker) p een rustige avond ra telde de telefoon. De hoofdzuster van een Ziekenafdeling had iets te vragen. „Van dat meisje met het longabsces, dat vandaag naar de chirurgische kliniek werd overgeplaatst, hebben we nog een half flesje strep- tomycine over. Heeft U er bezwaar tegen, dat we dat overschot bij juffrouw Pie- tersen met de ontstoken vin ger spuiten? Anders moeten we het weggooien." Ik was te verbaasd om onmiddellijk te antwoorden, had vervol gens moeite om niet te zeg gen: doe het in de koffie en drink het zelf op, en ant woordde tenslotte: „Neen, zuster, doet U dat be slist niet. Ik zal U mor gen wel uitleggen, waar om niet," en legde de hoorn weer op het toestel. Deze oude vertrouwde hoofdzuster moet slaap gehad hebben, anders had ze deze vraag niet gesteld. Zij kon namelijk best weten, dat haar voorstel onzinnig was, erger nog: een kapitale kunstfout. De ingeboren zuinigheid speelde haar blijk baar parten, en deed haar de gevaarlijke consequenties van dat enkele spuitje vergeten. Wat is het geval? Is er ergens in het mense lijk lichaam een ontsteking gaande, dan wordt deze vrij wel altijd veroorzaakt door micro-organismen, met ande re woorden: door bacteriën, bacillen, schimmels, een vi rus of iets dergelijks. Deze „diertjes" (als U wilt: „plant jes"; de grenzen tussen het planten- en dierenrijk verva gen hier en zijn niet nauw keurig te trekken!) maken van een momentele zwakte van het lichaam gebruik om zich op een daartoe geëigen de plaats in de weefsels te nestelen, te vermenigvuldigen en oproer te kraaien. Terwijl het slachtoffer nog maar nauwelijks iets in de gaten heeft, mobiliseert het lichaam al zijn krachten. Het produ ceert direct afweerstoffen, die bedoeld zijn om de bacteriële giften onschadelijk te maken, het hart stuwt zo veel mo.- gelijk bloed met afweerstof- fen naar de ontstoken plaats, waardoor zwelling en rood heid ontreedt. en de witte bloedlichaampjes binden een man-tegen-man-striid aan met de kwaadaardige indrin gers. Als het gevecht hevig is, gaat het hart bovendien sneller slaan en loopt de temperatuur omhoog. De lymohwegen voeren de af valstoffen naar de dichtst bijzijnde lymohklieren, die. als ze de toevloed niet meer kunnen verwerken, dik en hard worden, maar toch zo lang mogelijk pal op hun post blijven en <Je ontsteking afbakenen zonder om hulp troepen te seinen. De meeste ontstekingen worden op deze wijze door het lichaam zelf verwerkt en bedwongen. Bedoeld worden ontstekingen als een zweren de vinger, een steenpuist, een pensverkoudheid. een bron chitis, een angina, een „griepje". Ook ernstiger aan doeningen als gewrichtsont stekingen, lichte longontste kingen. amandelabscessen en dergelijke zouden zo kunnen worden opgelost als de mens maar voldoende geduld, rust en kracht had. De genees kundigen ontdekten echter allerlei medicijnen, die de. natuurlijke afweerkrachten van het lichaam helnen bij het overwinnen van de bin nengedrongen micro-organis men. Achtereenvolgens kwa men arsenicumpreparaten (tegen syphilis), sulfa-ver- bindingen, penicilline, strep- tomycine, chloromycetine, aureomycine en terramycine in omloop. Het merendeel van deze medicamenten grijpt di rect de microben aan en ver lamt, respectievelijk verdelgt hen. Aan het gebruik van genoemde geneesmiddelen kleven enige bezwaren. Elk daarvan is lichaamsvreemd en heeft dus ook een zekere schadelijke uitwerking. Be staat het gevaar, dat het middel erger is dan de kwaal, dan verdwijnt het spoorslags uit de circulatie. Is dit gevaar slechts denk beeldig, dan wordt de dose ring zó gekozen, dat de ge nezende werking optimaal is en de eventuele schade te verwaarlozen. en ander bezwaar van anti-bacteriële genees middelen is de mogelijk heid, dat de „diertjes" er aan wennen en zich er °P den duur niets meer van aantrekken. Ze ontwikkelen een afweermechanisme tegen de dodende werking van de medicijn, vakkundig uitge drukt: ze worden re sistent. Dit risico is zeer groot wan neer men de ontstekingsver oorzakers met kleine hoeveel heden te lijf gaat. Indien een arts deze fout maakt, bereikt hij op de eerste plaats zijn doel niet, want de micro-orga nismen bekomen van de schrik tieren welig verder en de ontsteking breidt zich uit. Veel erger is echter, dat de ziekteverwekkers immuun zijn geworden tegen het ge bruikte medicament, met het gevolg dat het besmettelijk ma teriaal ook bij een volgend slachtoffer niet op hetzelfde geneesmiddel reageert. Dus, zult u misschien denken, als er maar genoeg van zulke fouten gemaakt worden, zullen de mi croben het van de mensen winnen en gaat het gehele mensdom door infectie te gronde. Zo'n vaart loopt het nu ook weer niet, want elk jaar worden er nieuwere en betere anti-bacteriële genees middelen ontdekt, de weten schap zit de „diertjes" vlak op de hielen en zet hun telkens weer de voet dwars. Het ver trouwen in de ondernemend heid van de bacteriologen mag echter geen reden zijn om te gemoet te komen aan de over dreven zuinigheid van een hoofdzuster en haar toe te staan een overschot streptomy- cine bij juffrouw Pietersen in te spuiten. Dat kleine beetje zal de ontstoken vinger zeker niet genezen, en het is ook u inmiddels duidelijk geworden, dat hetzelfde kleine beetje streptomycine tot gevolg kan hebben, dat de „diertjes", die zich in de vinger van juffrouw Pietersen hebben genesteld, streptomycine-resistent worden en een nóg groter gevaar gaan betekenen voor hen, die mo gelijkerwijs met de etter uit deze vinger besmet worden. Als de hoofdzuster eigenmach tig te werk was gegaan, had zij een kunstfout gemaakt uit zui nigheidsoverwegingen. J. M. lertje zogezegd" de handen ten he mel zien heffen, maar zulks had hij abu sievelijk uitgelegd als een uiting van verrukking vanwege de zojuist ge scoorde goal. Zelfs de scheidsrechter, die ook kwam dechargeren, had wèl het doelpunt, maar niet de klap ge signaleerd. Toen bracht de getroffene zelf een nieuw element in de zaak, die door de santé stelling: Wit: Kc2, Df2, Tal, Tf7. Lc4, Lh2, pionnen a5, b2, c3, d3, e4. Zwart: Ka8, Dd6, Td8, Tg8, Lb8, Ph3, pionnen a7, b7, c6, e5, e5, g7, h6. 1. Db6! ab6: 2. ab6:t La7 3. Ta7:t Kb8 4. Tfb7:f Kc8 5. Lh6! en het mat is niet meer te ontgaan. Neemt zwart de Dame niet, dan kan het publieke tribune met gnuivende belang- dreigende mat alleen gedekt worden door stelling, als gold het een interland, werd Td7; er volgt dan 2. Td7: Dd7: 3. Lg8: en gevolgd. Hij gooide het in het biologi- Zwart staat een toren achter. Op ab6: zou sche, zeggende dat het verschil in af meting tussen zijn tegenstander en hem volgen: 4. ab6:t La7, Ta7:t en mat in enkele het onwaarschijnlijk, zo niet onmogelijk zetten deed zijn, dat hij uit een botsing alleen Oplossingen der Januari-opgaven kunnen 'n h e r s e n schudding zou hebben over- tot 15 Februari ingezonden worden aan A. gehouden. Dit verschil nu was van een Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam, schokkende evidentie. De verdediger, die ILOS 8 te New York. voor geen enkel argument uit de weg INDRAPOERA 8 te Antwerpen, ging, zette beide heren naast elkaar en liet hen allerlei gecompliceerde draaien de bewegingen maken om aanschouwe lijk duidelijk te maken, dat het wel de gelijk had gekund. Maar dat had hij nooit mogen doen, geloven wi.i. Want de minuscule indruk die „het felle speler tje" maakte aan de zijde van de schier onverantwoordelijk lange spil, deed de in het hardrijden °P de schaats, welke publieke tribune grommen van veront- 31 Januari en 1 Februari te Amsterdam waardiging. Want Amsterdammers zijn 0f Hamar worden gehouden, heeft Bel- altnd vóór d'egenen, die tastbaar on- j -rr e< o j- j derliggen". Deze lijfelijke confrontatie =le z blJ K.N.S.B.. die de titel- besliste de zaak. De politierechter distil- wedstrijden organiseert, met drie rijders leerde „uit de_ _samenbang der dingen" gemeld: Pierre Huylebroek, Jean Massez JAGERSFONTEIN 7 van Kaapstad n. Prt. Elisabeth. JUPITER 7 te Tunis. Voor de Europese kampioenschappen f 75 boete of 15 dagen voor verdachte. Een hele klan voor het stoppersuijcvs- teem als u het óns vraagt. H. Hn. Probleem No. 1999 van F. Raman t te Haarlem; voor geoefenden Onlangs ia te Haarlem overleden de be kende dam-grootmeester F. Raman; een ernstige bloedziekte maakte een ëindé aan het nog zoveel belovende leven van deze kundige dammer. Te weinig bekend en onbegrepen was het en Guy Nys. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft van de Britse zwembond een uitnodiging ontvangen voor een ontmoeting Groot- BrittanniëNederland, zwemmen, wa terpolo en schoonspringen, welke wed strijd op 27 Juni a.s. in Blackpool zou worden gehouden. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft voor dit jaar het Van der Mast-schild eerlijke verlangen van deze man om te her- toegekend aan de Hilversumse zwem stenen wat eenmaal verkeerd was gedaan De gelegenheid om dat nog op aarde te I ster GcertJc Wielema, als erkenning doen werd hem niet gegeven; moge hij van- voor de beste persoonlijke sportprestatie uit de Hemel zijn doel weten te bewerk- Advertentie stelligen. Hij ruste in vrede. Ter nagedachtenis brengen we ditmaal een van zijn prachtige composities uit de 20 x 20 serie. Vanuit de beginstand wordt er aldus ge speeld: 1. 32-28 18-23; 2. 38-32 13-18; 3. 42-38 "-13; 4. 34-30 20-25- 5. 47-42 25x34; 6. 39x30 -9; 7. 30-25 17-21;' 8. 44-39 21-26; 9. 31-27 11-17; 10. 39-34 17-21; 11. 43-39 7-11; 12. 50-44 1-7; 13. 34-30 14-20; 14. 25x14 9x20; 15. 30-25? De vraag luidt nu: Hoe maakt zwart dam? I Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 Febr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 1991 van Joh. v, d. Boogaard te Nuland Wit speelt naar: 31-27, 16, 8, 39-33, 28, 20 I, 14, 9, 38, 21 en wint. Min of meer fantasieprobleem met lastige, doch zeer fraaie ontleding. Slotstand niet onbekend. VOOR BEGINNERS No. 239 van J. H. H. Scheyen te Kerkrade j (diagram) geleverd in het afgelopen jaar. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.30 platteland, 8.40 lichte muz., 8.58 sport, 9.00 gram., 9.45 causerie. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 jeugd. IKOR10.30 prot. pr. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.35 Even afrekenen, he ren, 12.45 Krontjong ensemble, 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 amusem.muz., 14.00 boek, 14.20 Musette-orkest, 14.50 muzikale causerie, 15.35 toneel, 15.50 strijkkwartet, 16.30 sport. VPRO: 17.00 ZONDAG zang, 9.25 huisvrouw, 9.35 gram, 11.00 causerie, 11.15 kamerorkest, 12.00 lichte muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.2o Prome nade-orkest, 14.00 causerie, 14.20 gram., 14.30 voordracht, 14.45 zang en piano, 15.15 vrouw, 16.15 gram., 17.30 padvin ders, 17.45 gram., 17.50 militaire cause rie, 18.00 nieuws, 18.15 orgel, 18.30 ac- cordeonmuz., 19.00 muzikale causerie, 19.00 gram., 19.25 cabaret, 19.45 rege- ringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 carnavals- prot. pr. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, progr., 21.15 Disco-causerie, 21.55 hoor- 18.15 nieuws, 18.30 piano, 18.45 volks- sPe)- 22 30 Hammondorkest, 23.00 nieuws. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 239 en 240 kunnen tegelijk inge zonden worder tot 1 Februari a.s. aan bo- vengenoemd adres. Oplossing van No. 235 van D. Vuurboom te Glanerbrug 22-17, 11x22, 45-40, 28x39, deze twee zetten j van zwart kunnen verwisseld worden, doch het maakt geen verschil. 40-34, 39x30, 35x11, 6x17, 16-11, 17x6, 21-27, ad lib. 26x28, 6-11. 28-22, 11-16, 22-17 en wint. Een heel goed miniatuur. De eindstand van de hoofdgroep in het internationaal schaaktournooi te Has tings luidt: 1 Penrose (G.B.), Golombek (G.B.), Medina (Spanje) en Yanofsky (Canada) ieder 5% pnt., 5. Fairhurst (G.B.) 5 pnt. zang, 19.30 radiolympus. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muz., 21.10 hoor spel, 21.45 Habanera-orkest, 22.00 caba ret, 22.30 vioolmuz., 23.00 nieuws. 23.15 gram., 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 prot. pr., 9.15 gram. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 Hoogmis, 11.30 gram.. 11.40 viool en cla- vecimbel, 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 populair concert. 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 omroep orkest, 15.35 causerie, 16.05 gram., 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 prot. pr. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 100 jaar Kromstaf. 20.45 De appel valt niet ver van de boom, 21.00 Promenade orkest en solisten, 21.45 hoorspel, 22.20 Musette-orkest, 22.35 act., 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 kamerorkest. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 15.30 orkest, 19.30 symphonie-orkest. 22.30 piano. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 14.00 revue-orkest, 14.15 amusem.muziek, 22.00 gevar. muz., 23.15 piano. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.20 klass. mu ziek, 16.45 dansmuz., 18.00 symphonie- orkest, 20.00 amusem.muz., 22.15 lichte muziek, 23.00 dansmuz., 0.10 symphonie- orkest, 1.15 muz. tot morgenvroeg. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 15.30 L'Etoile, opera, 17.45 con cert, 20.00 concert, 22.45 kamermuz. BELGIË, 324 m.: 12.34 orkest, 13.15 walsmuziek, 14.00 operamuz., 16.45 wal sen, 21.00 orkest, 23.05 dansmuz. 484 m.: 12.08 lichte muz., 14.30 orkest, 20.00 omroeporkest, 22.10 lichte muz. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 idem, 9.00 prot. pr., 9.15 koor- 23.15 filmprogr., 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.10 sport, 8.20 muziek, 8.45 gram., 9.00 zie ken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.15 idem, 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 cello en piano, 11.45 gram., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 dubbelkwartet, 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.35 piano, 16.00 prot. pr., 16.30 bas-bariton en piano, 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gemengd koor, 18.20 sport, 18.30 lichte muz., 18.45 En gelse les, 19.00 nieuws, 19.10 piano, 19.30 causerie, 20.00 radiokrant, 20.20 instru mentaal ensemble, 20.45 klankbeeld, 20.55 hoorspel, 21.55 gram., 22.15 kamerkoor, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 cause rie, 23.30 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 13.00 rhythm, muz., 13.25 gevar. mu ziek, 14.10 gevar. muz., 19.45 orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.45 orkest, 16.00 gevar. muz., 16.45 lichte muz., 19.00 militair or kest, 23.20 amusem.muz., 0.20 strijk- ensemble. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 orkest, 13.25 omroeporkest, 16.10 gevar. muz., 16.40 amusem.muz 19.30 gevar. muz., 20.00 Philh. orkest. 22.10 Noordse muz., 0.30 dansmuz., 1.15 muziek tot morgenvroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 14.00 orkest, 16.00 kamermuziek, 17.00 Franse muz., 19.01 klass. muziek, 20.00 Nationaal orkest. BELGIË, 324 m.: 13.15 orkest, 14.00 ka mermuz., 15.30 kamermuz., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 20.00 kamermuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.00 lich te muz., 16.35 lichte muz., 22.10 lichte muziek. Tijdens internationale atletiek wedstrijden in Dortmund, „Ulym- pia leeft", en waaraan is 'deelge nomen door athleten uit verschil lende landen, heeft de Olympische kampioen op het nummer pols stokhoogspringen, Bob Richards, ae'M hoog te van 4.60 meter be reikt. Ken uitstekende prestatie, want hiermee bleef hij 5 cm. boven de sprong, die hem in Helsinki de gouden medaille en een nieuw Olymipsch record heeft opgeleverd. De eerste keer mislukte de sprong op 4.60 meter. Met zijn voet stootte hij namelijk tegen de lat. (Van onze correspondent) Hoewel het in het Noorden van het land de gehele dqg dooide en de meeste rijderijen moesten worden afgelast, kon een aantal sterken elkaar nog ontmoeten in Nieuw-Amsterdam. De Drentse kam pioen Groothuis verdiende hier voor eigen publiek voorlopig de laatste hon derd gulden. Onder de dertien deelne mers waren ditmaal zelfs drie Hollan ders. De oude crack Jongert uit Enk huizen zocht het gezelschap van Janmaat en v. d. Nagel op. Zonder succes even wel, want allen werden in de eerste omloop reeds uitgeschakeld, v. d. Nagel evenwel op onbevredigende wijze, door dat hij in de eerste rit tegen Scheper een val maakte en moest opgeven. Jongert verloor normaal tegen de Drent se jeugdkamoioen De Vries, evenals Janmaat, zij het dat Groothuis hiervoor drie ritten nodig had De jonge Drent kon na een zege op Scheper zijn oudere provinciegenoot niet sterk bedreigen zodat Groothuis in de finale Hegen uit Wezup (Dr.) trof, die géén enkele kans kreeg. De uitslag werd: 1. Groothuis, Nieuw- Amsterdam, honderd gulden: 2. Hegen, Wezup, zestig gulden: 3. De Vries. Kloo sterveen, veertig gulden; 4. Braams. Odoorn, twintig gulden. Amsterdam, 9 Jam Londen contant 10.56 —10.57, Parijs contant 1.07701.0790, Zürich contant 86.8586.95, Stockholm contant 73.51 —73.61, vrije (foliar contant 3.80—3.801,2. Londen V2 maands 10.56%, 1 m. 10.56%, iy2 m. 10.5614, 2 m. 10.55V2, 2V2 m. 10.55 y2, 3 m. 10.54y2, 5 m 10.5214, 6 m. 10.5iy2. Parijs 1 m. 1.0720, 3 m. 1.0610. Cruzeiro Y2 m. 20.25, 1 m. 20.25, 2 m. 20.25. Zürich: 2 maands 87.15. Stockholm: 1 m. 73.45, 6 m. 73.40. Dollar: 1 m. 3.80%, iy2 m. 3.80%, 3 m. 3.80%, 6 m. 3.80 TIELSE VEILING SEPTER, 9 Jan. Appe len: Bellefleur Brab. huish. 1 grof 1517, 1015 en 48, idem Engelse 1520 en 68, Benderzoet 1315 en 611, Bramley Seed ling 46, Canadareinette huish. 1 grof 10 12, 811 en 56, Cox Orange Pippin 1132, Dijkmanszoet 16—18 en 7—8, Goud- reinette huish. grof 1428, 1118 en 613, Golden Delicious 2230 en 1117, Gronin ger Kroon 1015 en 48, Holgaten 910, Jasappel 1416 en 48, Jonathan huish. 1 grof 1826, 1022 en 515, Keulemans rode 1015, Laxton Superbe huish. 1 grof 2930 en 2427, Lemoen huish. 1 grof 16 —20, 815 en 45 Lents rood 45, Notaris appel 915 en 58, Sterappel 1224 en 47, Zoete Ermgaard 1825 en 49, Zuur kroet blank per 100 kilo 250320, idem rood 150, Zoet kroet per 100 kilo 190. Pe ren: Brederode 1013 en 4—9, Emile d' Heijst 1014 en 56, Josephine de Malie 310, Gieser Wildeman huish. 1 grof 21 —22, 1316 en 3—13, Kamperveen 47, St. Remy 9—10 en 5—7, Winter jan 6—10, IJs- bouten 69 en 46. Peerkroet per 100 ki lo 160. Groenten: Boerenkool 10—12. Groe- nekool 6—7, Prei 27, Rode kool 11—13, Uien 23—25, Wortelen 10—14. Alles in cents p. kilo tenzij anders vermeld. AARDIJK p. 1011 Azoren n. Havre. ABBEKERK p. 10 Djeddah n. Pt. Said. AKKRUMDIJK 10 te Chittagong. ALCYONE 10 nm. te Calcutta. ALMKERK 10 te Adelaide. ALTAIR p. 10 Ouessant n. Pto. Alegre. ALUDRA 10 nm.11 te Suez. AMERSKERK 9 van Suez n. Brisbane. AMOR 10 te Valencia. AMSTELDIEP p. 8 Cape Race n. Amst. AMSTELLAND p. 9 Madeira n. Z. Am. AMSTELPARK p. 10 Bermudas n. Ned. ARGOS p. 10 Messina n. Alexandrië. ARUNDO p. 10 Scillys n. Ned. AXELDIJK p. 8 Azoren n. New Orl. BAARN 10 te Guayaquil. BALI 10 te Cheribon. BENGKALIS p. 10 Dover, 11 te Amst. BLOMMERSDIJK 9 te Bremerhaven. BOISSEVAIN 7 te Yokohama. CALTEX DELFT 15 te R'dam verw. CALT. NEDERL. 15 te Rotterd. verw. CALTEX UTRECHT 15 te Rotterd. verw. CERAM 10 nm. te Pt. Said. CHAMA 9 te Liverpool Bar. CONGOSTROOM 9 te Takoradi. CORILLA 9 van Ummsaid n. Suez. DELFSHAVEN p. 10 Algiers n. Marac'bo DONGEDIJK p. 9 Haiti n. Antw. DRENTE p. 10 Algiers n. Indonesië. DUIVENDIJK 9 te Antwerpen. ENA p. 9 Bewean n. Mena Ahmadi. ENGGANO p. 10 vm. Finisterre, p. 10 Opor to naar Marseille. ESSO AMSTERD. 9 te Rotterdam. ETREMA 10 te Laveradivera (bij Mars.). FAIRSEA 9 van Sydney n. Melbourne. FARMSUM 10 nm. te Amsterdam. FRIESLAND KRL. 11—12 te Genua. GADILA 10 van R'dam n. Thameshaven. GLESSULA 11 te Curasao. GOOILAND 10 nm. te St. Vincent. GORDIAS 10 te Rotterdam. GRAVELAND p. 10 Madeira n. Recife GROTEKERK p. 10 Kp. Blanco n. Kpst HAULERWIJK 10 te Bandarabbas. HECTOR p. 10 Casquets n. Midd. Zee. HERA 10 te Cumana. HYDRA 10 van N. York n. Pt. au Prince. ILOS 8 te New York. ITTERSUM o. 10 Finisterre n. N. Orl. JOH. v. OLDENB. p. 10 Malta, 17.5 u. v.m. te Amsterdam verw. KIELDRECHT 10 nm. te Genua. LANGKOEAS P. 10 Kreta n. Genua. LARENBERG 11 te Casablanca. LEUVEKERK 10 te Pt. Said. LINGE p. 10 Finisterre n. Hamburg. LOENERKERK 10 nm. te Calcutta. LOORDR. p. 10 Kp. St. Vinct. n. Rott. MAASDAM p. 10 Crooked eil. n. Pt. au Pr. MAASKERK 10 te Monrovia. MAASLAND p. 9 Finisterre n. Amst. MACOMA 9 Van Cochin n. Mena Ahmadi. MADOERA 9 van Priok n. Belawan. MAPIA 10 nm. te Suez. MARIEKERK p. 10 Kp. Sagres n. Antw. MARPESSA 9 van Tarakan n. Manilla. MUREN A 9 van Singapore n. Miri. NIEUW AMSTERDAM 10 te Pt. au Prince. NIEUW HOLLAND 10 te Priok. OMALA p. 10 Sabang n. Colombo OOTMARSUM 9 te Havre. PARKHAVEN p. 10 Dover 12 te Bremen. PERN A 9 te Surabaja. PR. FR. WILL. p. 10 Gibr. 11 te Valenc. PR. JOH. WILLEM FRISO 9 v. Hamburg naar Halifax. RAKI 10 te Pt. Said. REMPANG p. 10 Mlnicoy n. Djeddah. RIDDERKERK 10 te Duinkerken. ROEBIAH 11 te Manilla verw. POELAU LAUT 7 te Houston. ROTTI p. 10 Gibr., 11 te Algien. RIJNLAND 10 te Montevideo. SALLAND 10 te Rio Grande do Sul. SCHERPENDR. p. 9 Bahia n. Santos. SCHIE 10 te Bremen. SIBAJAK p. 11 Finisterre n. Curagao. ST. DORD. p. 10 Gibr. n. Pto. Empedoc. ST. SCHIEDAM p. 10 Finisterre n. Savona. ST. VLAARDINGEN 10 te Rotterdam. SUMATRA 10 nm.—11 te Djeddah. TABIAN p. 10 Finisterre n. Amst. TABINTA 10 te Makassar. TAWALI p 9 Socotra n. Belawan. TEGELBERG 8 te Lorenco Marques. TEIRESIAS 10 te Labuan. TEUCER 10 nm. te Pladju. THEMISTO 10 te Amsterdam. TJIBANTJET 9 te Priok. TJISADANE 10 te Montevideo. TJIWANGI 10 te Semarang. VAN HEUTZ 9 van Yokohama n. Hongk. IJSSEL p. 10 Kp. de Gata n. A'dam. ZONNEWIJK 10 te Walvisbaai. ZUIDERKR. p. 10 Ouessant n. Kpst. ZIJPENBERG p. 10 nm. Finist. n. Brind. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4