Haarlems schouwburgleven wordt benijd Er Waarschuwing tegen twee sg. chr. organisaties KUNSTHANDEL BIER, aanwinst voor exposerend Haarlem Van heiligenketters grote wonder en het is hier meer te zien dan in Amsterdam O Acht patiënten schilderen Nederlands schip Aanbidding Driekoningen gestrand Unieke collectie van oude Aziatische kunst T TIJD, DIE AAN DE REFORMATIE VOORAFGING B Voor de storm H Visserijgolf HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 10 JANUARI 195h y PAGINA 6 Geen première-publiek in Haarlem HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS SANTPOORT Parochiehuis is thans aanbesteed 17 inschrijvingen HEEMSTEDE Jubileum A. Th. de Groot Heemsteedse Kunstkring Burgerlijke Stand Propaganda-avond van de Ned. R.K. Invalidenbond H.H. Missen op Zondag Voor Oostkust van Engeland Han dbalwedstrij den afgelast Vereniging van Litauers in ons land KROMSTAF OVER HAARLEM RADIO VELT Ronde van Nederland Dit jaar weer „om de Noord" Gezagvoerders K.L.M. onderscheiden Haarlem, de Bloemenstad, de parel aan het Spaarne, de kroon van het schone Kennemerland, en wat u verder maar wil, zal in alle gidsen en folders en propagandageschriftjes geprezen worden om zijn uit zonderlijk gunstige ligging, gunstig voor industrie en handel, gunstig voor vacantieverblijf in een mooie oude stad met prachtige omgeving, dicht bij zee, midden' in het randgebied van Holland met de drie grote steden. En van die propagandistische woorden is dan geen syllabe overdreven. Haarlem is langzamerhand, althans wat ligging betreft, de voortuin van Amsterdam geworden; van afstand is geen sprake meer, en alle mogelijkheden op ge bied van cultuur en amusement van Amsterdam liggen ook in het bereik van de Haarlemmers. Hetgeen een voordeel is, maar ook een nadeel kan zijnEen nadeel wordt het, indien vermaak van hoog en meer alledaags gehalte in de hoofdstad het publiek van het Spaarne naar de Amstel trekt, zodat toneel en wat dies meer zij in Haarlem zelf er schade door zou lijden. Dat laatste is niet het geval. Wjj blijven, althans wat toneel betreft, niet achter bij de drie grote steden. Haarlem mist niet zo veel van wat het toneel in Nederland te bieden heeft. Om te beginnen hebben wij ons vaste gezelschap, de Nederlandse Comedie. Wij moeten ons gezelschap delen met Utrecht, de helft van de premières wordt dus maar aan het Spaarne ge geven. maar in elk geval maken wij kennis met het gehele repertoire van deze troep, die mét de Haagse Comedie de belangrijkste is van het land, veel belangrijker dan bijvoorbeeld het Am sterdams Toneel Gezelschap De stacl van de première krijgt in de regel ook Advertentie Onder grote belangstelling is Vrijdag avond in de parochiezaal te Santpoort openbaar aanbesteed de bouw van een parochiehuis in de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort, onder architectuur van de heer H. Martens te Amsterdam. Pastoor A. F. J. Goossens sprak in een kort woord van welkom zijn voldoening uit over de belangstelling voor deze bouw. In totaal waren 17 biljetten ingeleverd. De aanbesteding was gesplitst, namelijk volgens bestek en tekening, terwijl ook prijsopgave gevraagd was met aftrek van het trappenhuis. Deze laatste be dragen zijn hier tussen haakjes ge plaatst De laagste inschrijving kwam van Aannemersbedrijf C. Nelis en Zn., Beverwijk, voor f40.120.(f35.600. Hoogste inschrijver was H. W. Sebregts, Bloemendaal, voor' f 50.653.(f 44.673) Hieronder volgen de overige inschrij vers: P. van Geldrop, Haarlemmerliede f 46.290 (f 40.490)Fa. v. d. Bogaard en Boelens, Halfweg f 48.300 (f 42.800); Gebr. Tromp, Castricum f 40.570 (36.600); P. Buur, Haarlem f 44.590 (f 39.590); Fr. Philips. Haarlem f 45.375 (f 40.375); C. Marchand, Haarlem f 46.123 (f 41.923;) C. •J. Vet, Wormerveer f 41.205 (f 36 955); G. Ruygvoom, Santpoort f 46,985 (f 41.142); Fa. Dijkmans en Verhappen, Haarlem f 44.094 (f 38.615); N.V. Velsen, IJmuiden f 48.590 (f 43.000)J. Winnubst, Driehuis f 44.100 (f 38.600); Joh. Seysener, Hille- gom f 50.343 (f 44.493)C. van Diepen, Santpoort f 48.900 (f 43.900); P. G. M. Ottoiini .Haarlem f 45.996 (f 39.996); C. J. Strijk, Oegstgeest f 49.491 (f 42.339). De begroting van de architect was on geveer f 43.000. Over de gunning beslist de Vicaris-Generaal. In zijn dankwoord wees pastoor Goossens er op, dat hij voor de toekoms nog een gymnastieklokaal voor de scholen op de begroting heeft. Vrijdag herdacht de heer A. Th. de Groot, alhier, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. v. Lent's Automobielbedrijven. De ju bilaris werd des morgens met zijn echtgenote op het kantoor van de firma ontvangen en op hartelijke wijze toege sproken door de directeur, de heer C. L. J. v. Lent. Deze sprak zijn grote be wondering uit voor de wijze, waarop de jubilaris, thans chef van de Dreef- garage, steeds zijn zeer uiteenlopende werkzaamheden heeft verricht en me moreerde, dat hij op zijn vele reizen in binnen- en buitenland nog nooit een ongeluk of een aanrijding heeft gehad. Als bewijs van waardering ontving de heer De Groot een fraai armbandhor loge, terwijl mevrouw De Groot met bloemen werd verrast. Het verdere gedeelte van de dag bracht de jubilaris in eigen kring door, waar het hem aan hulde en waardering niet heeft ontbroken. Dinsdag 13 Januari wordt in het Mi- nerva-theater de derde abonnements avond van de Heemsteedse Kunstkring gegeven. Het programma vermeldt voor de pauze het optreden van Georgette Hagedoorn, zang, aan de vleugel bege leid door Pierre Verdonck, terwijl na de pauze internationaal cabaret wordt gegeven. Het zal voor deze avond ook nu weer niet aan belangstelling ont breken. I ONDERTROUWD: G. M. Eijben en J. G. I van der Zee; P. de Boer en E. J. Reith. I GETROUWD: G. Vermeer en E. Vos. GEBOREN: M. J. Lammere en G. M. P. de Boer, z.; W. J. Oosterbaan en P. J, A. Boeijinga, d.; J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer, d.; P. M. van den Abbeelen en J. A. Goemans, z.; H. van Keeken en M. A. K. de Vries, d.; A. P. Laarhoven en A. L. Schipper, d.; P. J. Meinders en C. A. Boot, d.: P. Kemp en W. C. Maijen. z.\ H. G. v. d. Weiden en M. H. Lommersé, d.; H. F. A. Smoorenburg en F. Dronkers, d.: C. I Geerlings en P. J. M. van"der Eist, z.; P. van Staveren en A. Mesman, z. de generale repetitie, hetgeen uiteraard een extra belasting van het personeel be tekent; wij kunnen ons geen dubbele ploeg technisch personeel veroorloven, elke generale betekent dus veel werk en dus vrij lastig gepuzzel. Niettemin repe teert elk gezelschap graag in Haarlem, directie en technische staf van onze schouwburg genieten een goede reputatie in het gehele land. Het Vrije Toneel, van Kuys, repeteert hier bij voorkeur, een enkele keer vraagt zelfs het A.T.G., dat in zijn tehuis in de Amster damse Stadsschouwburg inwoning heeft van de Opera, of het hier een repetitie kan houden. Met voorstellingen van het A.T.G. worden wij niet verwend, maar zo be treurenswaardig is dat nu ook weer niet. Het gezelschap heeft een laten we zeg gen eigenaardige keuze; alleen Drie koningenavond van Shakespeare bracht het flonkerende, opwekkende feest dat toneel moet zijn. „Hilda Crane" is door probleem en behandeling ervan uit de tijd, en „Miss Poes" was niet bar be langrijk. Volgende week komen de Am sterdammers natuurlijk met de Gys- breght, die elk jaar in Haarlem komt vertellen, dat de Kennemers zijn vijan den zijn. Indien de Rotterdammers en de Hage naars al niet hun gehele repertoire hier brengen, de voornaamste en meeste stuk ken krijgen wij toch te zien van het Rot terdams Toneel, dat zich de laatste tijd opmerkelijk verbeterd heeft, en van de Haagse Comedie, een prachtig inge speelde troep, die altijd met verzorgde voorstellingen komt van een gevarieerd repertoire. Wat Ccmoedia, betreft, wij hebben er tot dusver twee stukken van gezien, elk in zijn genre vrolijk, boeiend en zeer goed gespeeld; het is nu aan zijn derde voorstelling toe („Als een phoenix" en „Toevallige ontmoeting"), die eveneens een goede pers heeft ge kregen; Haarlem zal het gehele reper toire van Comoedia te zien krijgen en zelf kunnen beoordelen, dat het zijn reputa tie op verrassende wijze herstelt. Na tuurlijk kunnen wij ook rekenen op alle stukken van Anton Ruys en de zijnen, die vele vrienden aan het Spaarne heb ben. Enny Meunier en Guus Hermus 'in Phoenix". nder de Haarlemmers gaat tcch eeti flink aantal toneelvrienden schuil; in vergelijk.ing met Utrecht bijv. is het bezoek aan de schouwburg per centsgewijze hier iets hoger, ofschoon Utrecht kan rekenen op een mooi aantal bezoekers uit de naaste omgeving (Zeist, Bilthoven, enzovoort, dat alleen op Utrecht is aangewezen), terwijl de Haar lemmers voor toneel ook terecht kuimen in Amsterdam en Den Haag, met opera, operette, cabaret. Het bezoek zal overi gens wel gestimuleerd worden door het gevarieerde programma van onze schouwburg, die goed beschouwd meer mogelijkheden biedt dan de hoofdstad; de vaste bespeelster van de Stadsschouw burg daar biedt nu eenmaal niet te veel afwisseling, en in het Centraal Theater, de tweede schouwburg, werden altijd serie-voorstellingen gegeven; wie daar is geweest, moet een maand, op z'n minst twee weken weg blijven. Onze colle ga's van de Amster damse pers hebben tegenover ons dan ook wel eens ge klaagd, dat wij hier meer te zien kregen dan zij in de hoofd stad. En het zegt ook wel iets, zoals wij van de heer Herm. Beinum vernamen, dat hij verzoeken uit Amsterdam kreeg om regelma tig de agenda van onze schouwburg te zenden; die Am sterdammers had den aan het toneel in hun eigen stad dus niet genoeg. Haarlem waar deert dit alles, be halve in één op zicht: er bestaat geen Haarlems premièrepubliek, een vast publiek dat de schouwburg bij een eerste voor stelling vult. Haar lem wacht graag het oordeel van de critiek af. Hetgeen de taak van de critiek niet lichter maakt Hk. A. het stuk „Als een Na het grootste geduld aan de dag gelegd te hebben en een jaar lang overal te hebben gezocht, zijn de inva liden er zelf in geslaagd een dak bo ven hun hoofd te krijgen, teneinde ver gaderingen te kunnen beleggen. Men zal nu kunnen overgaan tot oprichting van een afdeling van de Ned. R.K. Invalidenbond te Haarlem, waarnaar velen met verlangen hebben uitgezien. Woensdagavond 14 Januari om 8 uur zal in de benedenzaal van het Wit-Gele Kruis-gebouw, Kenaupark 14, de op richtingsvergadering worden belegd. De ingang is via de poort in de Ke naustraat. AERDENHOUT (BENTVELD) H. Antonius van Padua: 7.30, 11 uur. O^n 9 uur de Hoogmis. BLOEMENDAAL H. Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 uur de Hoogmis. Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra ment, Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd.: 7.30 uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM H. Antonius: 0.30, 7.30, 10, 11, 12 uur Om 8.30 uur de Hoogmis. H. Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en 12 uur; de Hoogmis om 9 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, 11 uur; om 9 uur de Hoogmis. Allerh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9 en 12 uur; 10.30 de Hoogmis. H. Joannes de Doper: 6.30, 7.30, 8.45, 11 en 12 uur; 9.30 Hoogmis. H. Joseph: 6.45, 8 en 11 uur; 9.15 uur de Hoogmis. O.L.Vr. Rozenkrans en H. Dorrtinicus: 6.15, 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 uur pl. Hoogmis. O. L. Vr. van Zeven Smarten en H. Bavo: 6.30, 7.30, 10.15, 11.30; om 8.45 uur de Hoogmis. Bijkerk te Spaarndam: 8.30 en 10 uur de Hoogmis. H. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30 uur; 9.45 de .Hoogmis. HEEMSTEDE H. Bavo: 7.15 en 8.45 uur; 10 uur Hoogmis en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart: 7 uur, 8.30 Hoogmis, 10.15 en 11.30 uur. OVERVEEN O.L.Vr. Onbevl. Ontvangen: 7, 8, 10.30; om 9 uur de Hoogmis en 11.30 uur. ZANDVOORT H. Agatha: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur de Hoogmis. i s; lAcht verpleegden van het Nederlands Studentensanatorium te Laren, van wie zeven bedpatiënten, hebben in twee weken tijds een Drie Koning en-schilderij gemaakt van zes bij twee meter, dat voortaan elk jaar in de Kersttijd een plaats zal krijgen in de hal van het sanatorium. Het idee voor dit omvangrijke doek werd geboren bij mevr. Eisenloeffel, die reeds sinds de oprichting van het sana torium met veel moeite de leiding heeft van de „Kunsttherapie", welke in het sanatorium tot merkwaardige artistieke resultaten heeft geleid. Gezamenlijk hebben de studenten een studie gemaakt van de uitbeelding van het Kerstge beuren en de Aanbidding der Drie Koningen in de loop der eeuwen. Vooral de laat-middeleeuwse opvatting heeft hen geboeid, hetgeen ook in het resultaat tot uitdrukking komt. De schetsmatige opzet is van mevr. Eisenloeffel zelf af komstig, doch de uitwerking is geheel van de hand van de patiënten. Een stu dent, die het middenpaneel van 1.50 bij 1.50 m. voor zijn rekening nam, maakte voor het opspannen van het doek gebruik van een omvangrijk droogrek, dat hem mogelijk maakte liggend te schilderen. Opvallend is het feit, dat de acht studenten, die het doek en de sierrand schilderden, afkomstig zijn uit politiek en religieus geheel verschillende milieus. Het 140 ton metende Nederlandse motorschip „Maraat V" is Donderdag veertien mijl ten Noorden van het aan de Oostkust van Engeland gelegen Great Yarmouth, tijdens mist aan de grond gelopen. Aan de wal werd de stranding pas na zes uur bekend. Het schip lag toen. hoog en droog op het strand. De kapitein, de heer A. Lammerts, weigerde eerst hulp, maar ging er daarna mee accoord, dat de redding boot uit de ten Noorden van Great Yarmouth gelegen plaats Caister zou trachten, zijn schip los te krijgen. De reddingboot is daar echter niet in ge slaagd. Reeds bij de eerste poging brak een kabel. De verbinding werd hersteld, maar twee uur later moest de redding boot onverrichterzake terugkeren. De boot was toen elf uur buitengaats ge weest. De „Maraat V" was onderweg van West Hartlepool naar Londen. In to taal waren er zes personen aan boord, bij wie de echtgenote van de kapitein. Eigenaar is de heer H. van der Eb te Rotterdam. Het schip is continu ge charterd door de „International Ship- brokers Ltd.", te Londen. De „Maraat V" ligt niet ver van de Deense motortorpedoboot „Havoernen", die 38 dagen geleden is gestrand. De RKNÖB heeft alle wedstrijden af gelast van de diocesane klasse, distr. Amsterdam, Kennemerland en Zaan streek. Dezer dagen is in Amsterdam opge richt de „Olandijos Lietuviu Bendruo- mene", welke vereniging zich ten doel stelt onderling contact te bevorderen, wederzijds hulpbetoon te beoefenen en leesmateriaal te laten rondgaan. Alle van huis verdreven Litauers in Nederland worden uitgenodigd hun naam en adres op te geven aan de voorzitter, de heer Antanas Galkus, Insulindeweg no 1821, Amsterdam-O. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op de organisatie „Evangelisatie Immanuël" en „Stormersleger", beide gevestigd te Am sterdam, die in café's, op straat en langs de huizen stichtelijke blaadjes laten aan bieden, voorgevende, dat de opbrengst het doel der organisatie ten goede komt. De in Juni 1951 opgerichte organi- egen het Frans Halsmuseumaan de kant van, de Vest, leunt een twee tal etalages, die, afgesloten door een gordijn als achterwand, elk één stil schilderij omvatten als waren het tipee glazen vitrines langs de openbare weg. Dat schilderij, vergezeld van een bescheiden vermelding van de naam van de Meester, die het maakte, wisselde na enige maanden ongemerkt voor een ander, even sober geëxposeerd. Dit décorum, jaar in jaar uit, ademt de rust en heeft de waardigheid, die preludeert op het nabije museum en vormt een passende overgang naar de wereld van het alledaagse. Wij hebben daar meermalen, als onze weg langs het Groot Heiligland leidde, een ogenblik stilgestaan, maar nooit voelden wij behoefte om de, met eveneens een gordijn geblindeerde, deur te. openen en binnen te gaan in de ruimte, die er zijn moest achter de vitrines. Nimmer heeft het de grenzen van ons bewustzijn overschreden, dat hier meer was dan een geestelijk ornament als afsluiting van het museum in de vorm van twee schrijnen, waarin een nooit geziene hand zo nu en dan een schilderij placht te verwisselen voor een tnder, even onbekend en van evengoed gehalte. rachten de incidentele invallen van de Noormannen schade toe aan de ontwikkeling van Christendom, hun nadelige invloed was voorbijgaand. Zij konden niet verhinderen, dat het Christendom, ook in de geteisterde kustgebieden en verder landinwaarts tot Utrecht aan toe, voortging de be volking van onze gewesten te winnen en zich te consolideren. In de dertiende en de veertiende eeuw strekte zich rondom de jonge stad Haarlem, in heel Kennemerland, een evenwichtig, van het Katholicisme doordrongen gebied uit. De bevolking leefde vanuit het Christendom, dat het denken en doen beheerste. De kloosters waren niet alleen centra van geestelijk leven, maar evenzeer een cultureel middelpunt. Bij de Benedictijnen voegden zich andere kloosterlingen. Bedelmonniken van de jonge orden, contemplatieven. Reeds in 1249 hebben de Carmelieten in Haarlem hun klooster gehad, van waaruit zij grote invloed uitoefenden op het geestelijk leven van stad en streek, zelfs ver daarbuiten. De Karthuizers vestigden zich nabij Amsterdam, de Cisterciënsers hadden in Loosduinen een vrouwenklooster! de Norber tijnen werkten in Middelburg en omgeving. Overal in de steden en dorpen verrezen de kerken en kapellen. De Haarlem mers bouwden hun Sint Bavo, in Beverwijk, Heemskerk, Wijk aan Zee, Castricum, Assendelft, in Alkmaar en de dorpen van de Noord, in Delft en de steden van Zuid-Holland, in Zeeland, kerken, die we tot in onze dagen bewaren als de kostbare kleinoden, teken van de vroomheid van geslachten, die ons voorgingen. De veertiende eeuw, eeuw van tegenstellingen, waarin het verval elders de reformatie uitlokte, was voor het gebied van het tegenwoordige bisdom Haarlem een zeer goede eeuw, waarin veel schoons bloeide, kunst en cul tuur in de belangstelling stonden en vruchten van heiligheid bewondering wekten, hoewel daarnaast reeds tekenen van lauwheid waren te bespeuren. Het stralend hoogtepunt van deze eeuw vormde het Eucharistische wonder, het H. Mirakel van Amsterdam in 1345. twee bisschopszetels: Haarlem en Mid delburg. Dit onderwerp zal echter in het volgende opstel onze aandacht heb ben. Is deze tijd die van Sinte Liduina van Schiedam (1380—1433) en van de Zalige Geertruid van Oosten uit Delft (gestor ven in 1358), die achttien jaar de Stig mata droeg, de tijd ook van de vele bedevaarten naar Heiloo, Egmond, Ber gen en 's-Gravezande, in deze periode staken ook meerdere ketterijen het hoofd op. Was in het begin van de twaalfde eeuw de Zeeuw Tanchelm in onze streek een bekende ketter, die bij de huisvrouwen binnenwipte en hen voor zijn dwaling probeerde te winnen hij loochende het leergezag van de Kerk in het begin van de veertiende eeuw wist de dwaze sekte van de „broe ders en zusters van de vrije geest" vele aanhangers te winnen. Deze dwaling kwam uit Rijnland binnen en werd ge propageerd door een bontwerker uit Gouda, Miewes, en een afvallige Augus tijn, Bartholomeus, van Dordrecht, die o.m. leerde, dat de mens door de ge nade aan God gelijk wordt, zo in Hem opgaat, dat hij zelf God wordt. De secte maakte opgang, omdat een logische con-, Hoe was intussen de kerkelijke inde ling van het land? Het gehele gebied boven de grote rivieren behoorde tot het bisdom Utrecht, dat machtig was, om dat sinds de tijd van Sint Willibrord belangrijke schenkingen aan het bisdom zijn gedaan, die hebben geleid tot de wereldlijke macht der bisschoppen, be houden tot 1528. Rond het jaar 1100 was het bisdom Utrecht het voornaamste onder de vele rijkjes, die het Ned grondgebied telde. Het graafschap Hol land overvleugelde het later. Het bis dom Utrecht was sufragaan-bisdom van Keulen, waar de aartsbisschop zetelde. Noord-Brabant en een deel van Lim burg behoorde tot het bisdom Luik, Groningen en het Oosten des lands tot het bisdom Munster, een deel van Dren te tot het bisdom Osnabruck en Nijme gen met het land van Maas en Waal tot het aartsbisdom Keulen. Deze toestand heeft voortgeduurd tot het jaar 1559, toen de bisschoppelijke hiërarchie werd ingesteld. Het gebied van het tegen woordige bisdom Haarlem kreeg toen sequentie van deze redenering was, dat men vrij kon zondigen, men was immers God, kon doen en laten, wat men wilde. Geert Groote (1340—1384) heeft al zijn invloed aangewend om deze ketterij te keren, hetgeen hem met behulp van de bisschop van Utrecht gelukte. Zo is heel de geschiedenis van de Kerk in onze gewesten een geschiedenis van moeilijk heden, van strijd, maar van overwin ningen tevens. Men kan het doen voor komen alsof wij nu een periode van diepe néergang doormaken en men wijst op de statistieken, die van geloofsafval spreken, afval op grote schaal, men wijst op de moeilijkheden van de industrie centra. Maar het leerzame verhaal van de Kromstaf over Haarlem toont aan, dat er grote moeilijkheden waren in elke periode, zoals het tevens laat zien, dat deze werden overwonnen, stonden naast tekenen van groot geloof. Groot was dit geloof in de middeleeuwen ze ker, ook al stonden meerderen gemak kelijk open voor de ketterij. De voor het christendom geheel ge wonnen bevoikipg leefde vanuit dit ge loof, hetgeen zelfs tot uitdrukking kwam in de straffen door ons eerder verteld in de artikelenreeks „Rondom en in de Stad aan het Spaarne". We kunnen de verleiding niet weerstaan, hoewel we ons hadden voorgenomen al leen de grote lijnen te volgen, een voor beeld daarvan aan te halen. In 1458 woonden in Haarlem drie schavuiten, Gillis Harincxz., Jan Lugt- gens en Symon Janszoon, de barbier, In de avond maakten zij er een ge woonte van eerzame poorters, die met hun lantaarntjes door de duisternis hun weg zochten, deze lichtjes afhandig te maken. Om vrees in te boezemen slepen ze op de stenen hun messen, dronken zichzelf in de herberg moed in. Ze ble ven op een zekere avond echter zolang hangen, dat ze in hun brooddronkenheid het meubilair in het haardvuur wierpen en de andere gasten met hun messen bedreigden. Het gebeurde werd aan Schout en Schepenen overgebriefd, het drietal werd voor het gerecht gedaagd, boeten werden opgelegd en tevens moes ten zij gezamenlijk een bedevaart ma ken naar het H. Bloed te Bergen. Een bewijs, dat zij er geweest waren, moes ten ze overleggen, op straffe van ver banning voor vijf jaar uit Haarlem, Kennemerland en Rijnland. Een hand zou het hen kosten, wanneer ze eerder terugkwamen. Zo zullen in 1458 ongetwijfeld drie vrome schavuiten eerbiedig te voet langs Velsen, Beverwijk, Castricum en Alkmaar naar Bergen zijn gegaan. Een andere Haarlemmer werd opge legd een pelgrimstocht naar O. L. Vrouw van 's-Gravezande te maken en daar een kaars van een pond en een zilveren penning te offeren. Van katholieke geest doordrongen leefden de mensen in ons gewest tijdens de gouden Middeleeuwen, totdat de storm opstak in de vijftiende en zes tiende eeuw. JAN B. Sinds kort zijn de twee schilderijen, één in elke vitrine, vervangen voor twee beelden en in feite is daarmee het aan tal namen van gelegenheden, waar kunsttentoonstellingen worden gehou den en welke met zekere regelmaat in deze kolommen vermeld staan, met een naam vermeerderd, nu de Kunsthandel Bier in het vervolg met die zekere re gelmaat exposities gaat arrangeren. En dit moet de liefhebbers zeer verheugen, want de activiteit van deze kunsthandel vormt geen doublure, maar gaat een nieuw facet toevoegen aan de spiegel der kunsten in onze streek. Vooruitlopend op de feiten, mogen wij alvast berichten, dat voor de a.s. Flora periode een tentoonstelling voorbereid wordt, waarin o.a. Primitieve Meesters zijn opgenomen. Temeer waar de musea de neiging vertonen er van terug te komen om uit elkanders collecties te lenen en dit ge leende tot een tijdelijke tentoonstelling ssnifiii te voegen, maar zich iveer meer willen gaan concentreren op de kern: het permanent exposeren van eigen be zit, gaat de Kunsthandel Bier hier een terrein ontsluiten, dat wij node ont beren. Daarbij komt nog, dat van het geen het jongere verleden in binnen- en buitenland aan kunstwerken heeft op geleverd, in Haarlem geen' noemens waardige representatie te vinden is. Daarom is het met een gevoel van hooggestemde verwachting voor deze mogelijkheden, dat wij onze lezers de weg mogen wijzen naar Kunsthandel Bier, die haar entrée in het openbare kunstleven maakt met een unieke col lectie Aziatische kunst uit particuliere verzamelingen, welke belangstelling trekt van officiële kenners en liefheb bers uit alle, delen van het land. oewel wij onszelf noch kenner mogen noemen, noch specifiek liefhebber zijn van de kunst der Oosterse cultures, zijn wij toch enthou siast geraakt tijdens het bezoek aan die collectie over de grote distinctie dezer kunst en door de overmaat van klare schoonheid, die op de Westers ingestelde bezoeker toe komt. Daarnaast rijn er de grote handvaardigheid en de technische mogelijkheden, waarover die oude Oos terlingen beschikten. Deze bewondering moge dan buiten de strikte kunstwaar dering vallen, de vorm, waarin deze kunstenaars zich konden uiten, wordt er toch door bepaald. En wat de zeldzaamheid van sommige stukken aangaat, er zijn er die interna tionaal bekend en getoond zijn, andere wier bezit door musea voor Aziatische kunst zeer begeerd wordt en bovendien is het geëxposeerde, ondanks de hoge ouderdom en een eeuwenlang verblijf onder de grond, van uiterste gaafheid. Moge dit voor de kunstwaarde evenmin bepalend zijn, dan willen wij wijzen op enkele plastieken, die de ontroering van hun maker woordelijk meedelen, niettegenstaande de vele eeuwen, die gepasseerd zijn tussen toen en nu en ongeacht de totaal andere denkwereld, waaruit ze zijn voortgesproten. Wat wij nu nóg verstaan is de pure algemene menselijkheid, welke voor de spraakverwarring van Babel immuun is geweest en waarvoor*#jjci noch grenzen geldt. We denken dan* aan het wonder schone beeld van een zwanger vrouw tje, heel simpel en vooral met zuivere schroom de feiten gevend, maar sterk geïnspireerd door het meest intieme moederschap. Dan is er de aangrijpende schreeuw van de stervende kameel en de prachtige gespannen actie van het dravende paard met ruiter. Voorts zijn er te zien een aantal ge bakken, geglazuurde, bronzen en hou ten graf- en architectuurbeelden, wel ke meer of minder sterk aansluiten bij de religie en typische symboliek van het Boeddhisme, geglazuurde of bovendien gedecoreerde vaatwerken en andere gebruiksvoorwerpen, ook in jade, ivoor, marmer en speksteen. Voor liefhebbers en verzamelaars een belangrijke tentoonstelling, voor de kunstminnaars een welkome ver wijding van hun blik op de eeuwige kunst. L. T. Advertentie Bel op 13 18 HU1ZEKWEG SO BUSSUM Het comité „Ronde van Nederland", deelt mede, dat de Ronde van 1953 ook nu te Amsterdam zal beginnen en, zoals met uitzondering van het vorig jaar steeds het geval is geweest, weer de route „om de Noord" zal nemen. De ronde gaat dan via Noord-Holland en de Afsluitdijk weer naar een plaats in Groningen of Friesland, Vervolgens naar een plaats in de Achterhoek, dan naar Zuid-Limburg, West-Brabant en via West- en Midden-Nederland terug naar Amsterdam. De etappeplaatsen zijn nog niet bekend. De Argentijnse luchtvaartmaatschap pij „Aerolineas Argentinas" heeft aan twee vooraanstaande gezagvoerders van de K.L.M., Karei J. von Rupplin en Pieter A Deenik, de insignes en diplo ma's overhandigd van commandanten van Aerolineas Argentinas. Ook heeft het Ondersecretariaat van de Burger luchtvaart van het Ministerie van Lucht vaart (Subsecrtar. d'Aviación Civil del Ministerio de Aeronautical op voorstel van Aerolineas Argentinas, de brevetten van Argentijns corfimercieel piloot „ho noris causa", uitgereikt. satie „Evangelisatie Immanuël" heeft volgens de bewering van haar leider, een zekere R. Bolhuis, de verkondiging van het evangelie en het verrichten van sociaal werk ten doel. Haar leden ver kopen het evangelisatieblad „Goed Nieuws" voor een prijs, die door de koper zelf kan worden bepaald. Het „Stormersleger" werd in Juni 1952 opgericht door mej. H. van Lingen, die in de rang van „kolonel" als leidster op treedt. Deze organisatie zou ten doel hebben de verkondiging van het evan gelie, de verspreiding van christelijke lectuur in ziekenhuizen, parkherstel lingsoorden, enz. en het verrichten van maatschappelijk werk. „De Stormer", het orgaan van het „Stormersleger", wordt voor 10 cent per stuk verkocht, doch hetgeen de koper meer dan dat bedrag geeft, wordt ge accepteerd. Op de door de organisaties gehouden administraties wordt van geen enkele onpartijdige controle uitgeoefend, zodat zelfs niet bij benadering is vast te stellen hoe groot de inkomsten zijn en in hoe verre de gelden, die van het publiek worden ontvangen, voor het beweerde doel worden aangewend. Wel is gebleken, dat van de opbrengst der blaadjes het gehele levensonderhoud van verschillende leden der organisaties wordt betaald. Van een behoorlijk ge organiseerd sociaal werk is geen sprake en van verspreiding van christelijke lec tuur in ziekenhuizen, enz. is nauwelijks gebleken. Enige medewerkers aan de organi saties verkopen de blaadjes, gekleed in een gedeeltelijk uniform dat enigszins gelijkt op dat van het Leger des Heils of gaan als verpleegster gekleed. In overweging wordt gegeven zijn steun aan beide organisaties te onthou den. De Vrijdagmarkt gaf een aanmerke lijke daling in de fijnvisprijzen te zien. De iets ruimere aanvoeren en vooral de gunstiger vooruitzichten voor de komen de week hadden op deze Vrijdagmor gen tot gevolg, dat de handel heel wat minder belangstelling had dén de voor gaande dagen. De grote tongen, die Donderdag nog tot f 3.60 per kilo kon den bedingen, kwamen nu nog met moeite tot f 2.35 per kilo en de middel soorten brachten het niet verder dan ge middeld f 2 per kilo. Alleen de grove slips wisten zich nog vrij goed te hand haven met een prijs van f 1.65 per kilo. De weegtarbot werd eveneens de dupe. De tot standaard geworden prijs van f 2.50 per kilo werd met niet minder dan een gulden per kilo verlaagd en tarbot 2 kwam niet hoger dan f 82 per kist van 50 kg. Wijting werd verkocht voor gemiddeld f 13 per kist. Grove schelvis wist nog f 50 per kist op te brengen en in vergelijking daarmee was de braadschelvis duur met f 47 per kist. Makreel was er mondjesmaat, zodat f30 per kist betaald moest worden. Grove schol kon plotseling niet meer opbren gen dan f 37 per kist, de middelsoorten noteerden tot f47 per kist en schol 3 kwam tot f 22 per kist. Maar de mooie zetschol bleef stijf aan de prijs met f 56 en f 55 per kist, welke prijs ook door schol 1 bedongen werd. De Tzonne IJM 1 was Vrijdag de enige vertegenwoordiger van de trawler- vloot. Zijn vangst van rond 750 kisten, waaronder 500 kisten wijting, leverde hem een besomming op van f 16.700 voor een 10-daagse reis. De motorlogger Ro bert William KW 123, die een vangst had van 1.300 kg. tong, 70 manden schol, 30 manden tarbot en 10 manden diversen, deed het naar verhouding veel beter met een besomming van f7.800. De Zaterdagmarkt in IJmuiden moest het weer zonder trawlers stellen, maar door de binnenkomst van enkele log gers was er toch weer enige drukte. Tot de grote aanvoerders behoorde de KW 57, die een vangst van 2.200 kilo tong, 60 manden schok 60 manden wijting, 40 stuks stijve kabeljauwen in een week wist te bemachtigen. De berichten, die Vrijdag vanuit zee werden ontvangen van de trawlers, wa ren nog niet erg hoopgevend. De vang sten blijven nog steeds grotendeels uit wijting bestaan en ook na het storm weer, dat Woensdag in de Noord huishield, is daarin weinig verandering gekomen. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de Maandagmarkt rijkelijk van schelvis zal worden voorzien. Desondanks zal het ook weer geen doodstille dag worden Maandag. Want hoewel er Vrijdag, nu de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars ge vallen is, nog geen trawlloggers uit voeren (het monsteren op het nieuwe contract vergt uiteraard tijd), bevinden zich toch reeds een aantal loggers op zee, merendeels van schippers-eigenaars, maar ook van rederijen, die, hangende het geschil tussen reders en opvaren den, hun schepen naar zee konden krij gen. Maandag 5 Januari vertrok de RÖ 1, Dinsdag 6 Januari kozen zee de KW 24, KW 84, KW 26, KW 51. KW 104, KW 125, KW 169 KW 166, KW 69. KW 155, KW 114, KW 108, KW 16. KW 91. KW 53. IJM 204. Later gingen nog de KW 59, KW 20. KW 40, KW 39. KW 78. KW 89 (na afgebroken reis opnieuw uitgeva ren) en KW 107 (die in het nieuwe jaar reeds een keer aan de markt ver scheen)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 6