ctifral-10" „Actifral-10" Uitkomsten van het weidebedrijf Directe verkiezingen voor Europ. parlement Motie-Blaisse aanvaard CIRCUS BARNUM EN BAILEY Mvsterie rond een VLIEGENDE SCHOTEL Franse Hoge Commissaris voor overleg naar Parijs Blauwe Otto heeft pech ÉÉN-KILOMETER-VLUCHT De onlusten in Karachi luwen Van belang voor economen; nuttige lessen voor de individuele boer Grootste circus van dc wereld Bonn bereid tot nieuw overleg over E.D.G.-verdrag Adenauer belooft hulp aan vluchtelingen Kerkvervolging in Oost- Duitsland Truman gelast Onderzoek van Amerik. V.N.-ambtenaren Gisteren nog drie slachtoffers ZATERDAG 10 JANUARI 1953 PAGINA 9 Bouwnijverheid in nieuwe jaarbeurshal Utrecht looft een muziekprijs uit De Mariale dagen van 1953 „MAROAT V" VLOT TEKENCURSUS Babylonische spraakverwarring Ondanks Nederlands verzet Ambassadrice van de Y.S. in Den Haag? FransDuitse betrekkingën Adenauer wil conferenties van premiers Droogvoets wandelde hij over het water -.iwv Eveneens werd een levendig debat gevoerd over een motie van de heer Blaisse over erkenning van het wezen lijk belang van de economische be voegdheden voor de Europese Politieke Gemeenschap. De bestudering hiervan diende derhalve terugverwezen te wor den naar de Constitutionele Commissie. De vergadering nam deze motie aan. Boekte de Nederlandse visie op dit punt dus succes, een nederlaag werd gele den met betrekking tot de rechtstreek se verkiezingen voor een Europees Par- 'lement, waarvoor de Nederlanders ■Weinig voelden, doch de vergadering het voorstel van de Commissie volgde. In dit verband speelde zich een schermutseling af tussen Frankrijk en de andere landen. Frankrijk meende namelijk vanwege zijn overzeese ge biedsdelen in de Franse Unie aanspraak te kunnen maken op een groter aantal zetels dan Duitsland en Italië in het toekomstige parlement. Het voorstel van de Constitutionele Commissie een Ka mer der volkeren in te stellen, die rechtstreeks verkozen zal worden, en een Senaat, die de Tweede Kamer zal heten, werd tenslotte aangenomen. In een nachtzitting is dit eerste debat van de vergadering ad hoe besloten. Advertentie De West-Duitse Bondskanselier, Ade nauer, heeft in een brief aan burgemees ter Reuter van West-Berlijn verklaard, dat met het oog op het toenemend aan tal vluchtelingen in West-Berlijn be spoediging van het vervoer van erkende vluchtelingen naar West-Duitsland de eerste en dringendste taak is. „Wij zijn tot de conclusie gekomen dat er genoeg ruimte is om de nieuwkomers onderdak te verschaffen. Er zijn speciale regelin gen getroffen om over noodkampen te kunnen beschikken indien dit nodig is. Het zal nu de taak van Berlijn, van de Bondsregering en de regeringen van de staten zijn om dit vervoer met voorrang uit te voeren," aldus Adenauer. (Van onze landbouwmedewerker) Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in Den Haag verzamelt en ver- Werkt voortdurend een zeer grote hoeveel heid bedrijfseconomische gegevens. Hier uit maakt het o.a. kostprijsberekeningen up, welke van grote waarde zijn voor de Regering en voor de boeren- en tuinders stand. De cijfers, waaruit de berekeningen Worden gemaakt, worden verschaft door ue zogenaamde Kostprijs-bedrijven. In ®lke streek worden enkele typerende be drijven aangezocht alle bedrijfsgegevens nauwkeurig te boeken en ter beschikking Van het L.E.I. te stellen. Gelukkig wordt "oor velen op lofwaardige wijze aan deze verzoeken voldaan. Zo zijn enige tijd ge- teden de uitkomsten van de weidebedrij- ven in de jaren 1947 tot 1951 bekend ge- Haakt. Het netto-overschot in geld per ha is Wei het getal, waarnaar in zulke versla gen het eerst gekeken wordt, want het geeft aan hoeveel gulden de boer per punder overhoudt, nadat alle bedrijfs kosten Zijn voldaan. Dit netto-overschot uedroeg in 1949/50 ongeveer 300 gld. per jja, doch in het daaropvolgende jaar was "et aanzienlijk lager. In het zelfkazend gebied van Zuid-Holland bijvoorbeeld Was het in 1950/51 teruggelopen tot 41— oer ha, in het Friese weidegebied tot g 95en in het Noord-Hollandse veen gebied tot 110.terwijl het ook in de ?"dere gebieden belangrijk achterbleef bij "et voorafgaande jaar. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de u°pr de boer verrichte arbeid slechts be. •ekend is tegen het arbeidersjaarloon, ook la nneer hij langer werkte. Dat dit be- angrijke verschillen kan opleveren met de orkeliikheid is wel duidelijk, wanneer Pjpn ziet, dat een man-jaar voor de ar beiders 3200 uur telt, doch dat op het s-Viese veen de veehouder zelf gemiddeld MO uur per jaar werkt en de zelfkazende 1 onhollandse boer zelfs 3861 uur per tr (d.i. 74 uur per week) in touw was verslagen als het onderhavige mogen vooral van belang zijn voor economen e.d.. ook de individuele boer kan er echter nut tige lessen uit trekkenZo krijgt men uit deze studie de indruk, dat de boer in het algemeen geneigd is de veevoederpositie van zijn bedrijf te overschatten. Meer kostprijsberekeningen zouden voordeli ger zijn uitgepakt, indien er wat minder vee op de bedrijven zou zijn geweest. Weliswaar profiteert men door sterke vee bezetting in de zomer ten volle van goed koop weidegras, maar er blijft slechts weinig over om te hooien of in te kuilen. In de winter moet men dan heel wat ruw voeder bykopen en, indien dat hoog in prijs is, verliest men in de winter meer dan in de zomer verdiend werd. Nog steeds bleken er ook bedrijven te zjjn, waar belangrijk boven de norm ge voederd werd. Dat betekent, dat te duur gevoederd werd. Vooral gedroogd gras wordt nogal eens in grotere hoeveelheden toegediend dan in verband met de hoge voedingswaarde er van nodig is. Wie zich voor zulke fouten weet te hoeden, kan de kostprijs van zijn melk vaak een stuk verlagen. President Truman heeft gelast een onderzoek in te stellen naar de betrouw baarheid van alle Amerikanen, die in dienst staan van de Verenigde Naties of die voor deze dienst in aanmerking ko men. Dit is bedoeld om te voorkomen, dat Amerikanen, wier betrouwbaarheid aan „re delijke twijfel" onderhevig is, bij de V.N. in dienst zijn of komen. De Amerikaanse commissie voor ambtenaren zal worden belast met het inleidende onderzoek naar de betrouwbaarheid dezer personen.' Als hierbij bezwarende gegevens aan het licht komen, zal de F.B.I., de federale recher che, een volledig onderzoek instellen. Advertentie In Karachi is het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen tussen de demonstranten en de politie, waarbij aan weerskanten van vuurwapens werd gebruik gemaakt. Tenminste drie perso nen verloren het leven. In het centrum van de stad, waar Donderdag bij relletjes zeven personen werden gedood, werd het bureau van een inspecteur van politie in brand ge stoken en een wijnhandel geplunderd- Het optreden van de demonstranten was gericht tegen de politie en de militairen, die versterking van buiten de stad ont vingen. Een der plunderaars, cfie on danks protesten van anderen, op deze Mohammedaanse boetedag buitgemaakte alcohol dronk, is door de ordeverstoor ders neergestoken. Politie en troepen be gonnen in de namiddag de toestand meester te worden. Alhoewel zich nog veel volk op straat bevindt, is de span ning aanzienlijk verminderd. Er is een uitgaansverbod ingesteld, maar duizenden bevinden zich deson- 3 danks op straat, omdat zij geen onder dak bezitten. Heden worden weer nieu we ongeregeldheden verwacht. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs zal wegens de om vangrijke deelneming van de bouwnij verheid bij de komende voorjaarsbeurs van 17 tot 26 Maart een sterk accent leggen op de activiteiten van de Neder landse aannemerswereld. Deze belangrijke groep ondernemers zal worden ondergebracht in de nieuwe grote hal, die thans op het terrien aan de Croeselaan in aanbouw is en die bij gelegenheid van de 60ste beurs officieel in gebruik zal worden genomen. Er zal een gemeenschappelijke expo sitie worden ontworpen op een repre sentatieve plaats in de nieuwe hal. Daarenboven zullen de organisaties van het bouwbedrijf de gelegenheid hebben de buitenlandse bezoekers een beeld te geven van wat de Nederlandse bouw wereld presteert. (Van onze Utrechtse correspondent) Het gemeentebestuur van Utrecht stelt drie prijzen beschikbaar, groot resp. 500 350 en 250 gulden, voor een kamermuziekcom positie voor drie personen. De duur mag ten hoogste dertig minuten bedragen. In de bezetting is men volkomen vrij. Voor de toekenning van deze prijzen komen uitslui tend werken in aanmerking van componis ten die de Nederlandse nationaliteit bezit ten. De werken, ook die waarvoor de prij zen worden toegekend, blijven eigendom van de componist, die alle rechten behoudt welke de wet hem toekent. De ingezonden werken worden beoordeeld door een jury waarin zitting hebben Hans Henkemans, Wouter Paap en George Stam. De jury zal uiterlijk drie maanden na sluiting van de termijn uitspraak doen en haar rapporten aan burgemeester en wethouders van Utrecht aanbieden. De uitspraak van de jury is voor de toekenning der prijzen bin dend. De bekroonde werken zullen, indien zij hiervoor in aanmerking komen, te Utrecht voor de eerste maal worden uit gevoerd. In de Abdij van Tongerlo (prov. Antw.) zullen dit jaar de Mariale Da gen plaats hebben van 31 Augustus tot 2 September. Maria's geestelijke moe derschap ten opzichte van de mensen zal het algemeen onderwerp zijn van deze studiedagen voor priesters, kloos terlingen en seminaristen. De „Maroat V", die Donderdag veer tien mijl van Great Yarmouth aan de grond is gelopen, is na acht en twintig uur vast te hebben gezeten, vlot geko men. Vrijdagavond ts de nieuw gekozen Technische Commissie van de K. N. V. B. in Hotel Terminus te Utrecht bijeengekomen om de plannen voor de komende maanden te bespreken. Zittend, links, G. Kruyver, voorzitter; rechts H. P. Hoolboom. Staand, van links naar rechts: H. A. Pellikaan, C. van Es en ir. H. B. L. Denis. Iedereen had van Blauwe Ot to gehoord. Hij was de meest bekende gauwdief van de streek, die om zijn donker uiterlijk de bijnaam „Blauwe" van zijn soortgenoten gekre gen had. Was er ergens een belang rijke inbraak gepleegd, dan kon je er zeker van zijn, dat de Blauwe er achter zat. Maar bewijzen, dat hij het gedaan had, was veel moeilijker. Daarvoor was Otto te slim. Doch die ene keer liep hij er toch lelijk in. De inbraak had hij volgens de regels van de kunst keurig uitgevoerd. In een juweliers winkel in een klein stadje had hij zijn slag geslagen. Een aantal prachtige horloges en waardevolle armbanden zaten in de actentas van de Blauwe geborgen. Het was nu alleen maar zaak, zo vlug mogelijk uit het stadje te komen. Jam mer genoeg voor Otto, had hij bij het binnenklauteren van de juwelierswinkel een voet ver stuikt, waardoor hij zich niet zo vlug kon bewegen, als hi] wel wenste. Hij wist echter, dank zij de avondduisternis, vrijwel onopgemerkt uit het stadje te komen. Eenmaal op de buitenwegen gekomen, voelde Otto zich vol komen veilig. Hij dook zelfs een half uurtje tussen de strui ken weg, om wat uit te rusten. Het lopen was door de pijnlij ke voet nogal vermoeiend ge weest. Toch moest hij zien, de zelfde avond nog zijn eigen tehuis te bereiken. En dus hinkte Otto verder. Maar de weg was lang. Otto begreep spoedig, dat hij zijn doel niet bijtijds bereiken zou. Als de politie voor hem aan zijn huis was, liep de boel mis. Neen, Otto moest rustig thuis zijn, voor ze bij hem kwamen om te onderzoeken, of hij ook iets van de inbraak afwist. Maar het lopen met die verstuikte voet werd steeds moeilijker. Zo kwam het, dat de Blauwe een besluit nam, waarvan hij spoedig heel veel spijt hebben zou. Hij zou voor deze keer proberen te liften. Het zou al heel toevallig zijn, als hij op deze avond iemand trof, die hem kende. De eerste vier auto's raasden voorbij. Die schenen de man met de opge stoken duim naast de weg niet te zien. Maar met de vijfde had Otto geluk. De remmen knarsten, de wagen stond stil. Otto behoefde niet eens te vra gen of hij mee mocht rijden. Het portier van de wagen ging als het ware van zelf open. Eerst toen hij op de zachte kussens was neergevallen en de wagen al weer over de weg gleed, deed Otto een verschrik kelijke ontdekking. Hij was in een politiewagen gestapt. Uit het glimlachend gezicht van een agent klonk het hem toe: „Geef mij die tas maar, Ot- ro! Zo makkelijk heb je het ons nog nooit gemaakt. We behoeven nu niet meer naar je huis te rijden. We gaan maar rechtdoor naar het politiebu reau, als je het goed vindt." Otto had niets goed te vin den. Maar in stilte verwenste hij zijn verstuikte voet, die nem er toe gebracht had te lif ten.... in een politieauto. Hierbij zie je enkele ge bruiksvoorwerpen en gereed schappen van een smid: 1) Aambeeld, 2) Smeedhamer, 3) en 4) Smeedtangen, 5) Bankschroef, 6) Schroefbout en moer, 7) Pijpsnijder. De bankschroef is het moeilijkste om te tekenen. Als het niet lukt, sla je dit natuurlijk maar over. Probeer in ieder geval de eenvoudigste dingen te te kenen, zoals het aanbeeld fte_Opvl;e£«r"vtt\ Hews. Farman. 13 Januari is het 45 jaar gele den, dat Henry Farman, een bekend Frans sportman, een prijs van 200 pond (ongeveer f 20.000) won, voor de eerste vlucht (met een klein vlieg tuigje) van één kilometer. Dat was toen een grote gebeurtenis! Een vliegtuig, zoals wij dat kennen, kon het nauwelijks ge noemd worden; Farman zelf noemde zijn bouwsel van stan getjes en zeildoek, waarin een kleine motor: „een opvlieger." Dat „ding" bestond uit twee over elkaar, op een afstand van 1% meter aangebrachte smalle linnen vlakken van twee meter breedte en onge veer 10 meter lengte. Het vlieg tuig, die „opvlieger" dus, had de vorm van een langwerpige kist, zonder de loodrechte wan den, en was slechts door een rij dunne stangetjes verbonden. In het midden was een 50 P.K. motor aangebracht, die een grote twee-delige propeller voortbewoog. In het jaar 1906 vestigde Farman het Europese afstandsrecord op771 me ter! Maar in 1908 slaagde hij er in één kilometer door de lucht af te leggen. Later vestigde hij verscheidene afstandsrecords op zijn naam. Farman, die in Frankrijk woont, heeft in de loop van de jaren veel verbeteringen aan zijn vliegtuigen aangebracht en werd ten slotte een bekend vliegtuigconstructeur en -fabri kant. In Genesis 11 vers 1 leest men: „En de ganse aarde was van énerlei woorden". Helaas, toen de nakomelingschap van de zonen van Noach de stad Babel gingen bouwen met ben toren, „welks opperste in de he. mei zij" kwam als straf voor deze euvele moed, dat de steen bakkers, de tichelbranders, de bouwers en de andere werklie den elkander niet meer konden verstaan, omdat hun sprake verward werd. Vandaar dat, als bijvoorbeeld in een bijeen komst zoveel gepraat of door elkaar gesproken wordt, dat het elkander begrijpen moei lijk of onmogelijk wordt, men dikwijls spreekt van een baby- Ionische spraakverwarring. A STRAATSBURG, hedenochtend. Be stoet van amendementen op het werk van de Constitutionele Commissie, die Donderdagavond is binnengestroomd in de vergadering ad hoe te Straatsburg, is gisteren met grote voortvarendheid behandeld. Er werd in de vergadering een bijna epische strijd geleverd over de vraag of er al dan niet rechtstreeks ver kiezingen zullen worden gehouden. Volgens republikeinse kringen te Washington zou generaal Eisenhower het voornemen hebben mevrouw Hiram. Cole Houghton tot ambassadrice van de Verenigde Staten in Nederland te be noemen, aldus bericht A.P. Mevrouw Houghton is afkomstig uit Red Oak in de staat Iowa, waar haar echtgenoot bankier is. Zij maakte zes jaar lang deel uit van de hoge raad voor het onderwijs van lowa. Op het Amerikaanse gezantschap te Den. Haag kon men ons niets over deze eventuele benoeming mededelen. Intussen gaat de vervolging in Oost- Duitsland voort. Begin van deze week zijn een predikant en een katholieke g_eestelüke..gearresteerd op beschuldi ging van het slaan van schoolkinderen. Voorts heeft de Oost-Duitse regering de vergunning van het enige maandblad Van de Evangelische Jeugdbeweging. „Die Staffete" ingetrokken. West-Berlijnse kerkfunctionarissen «en in de gebeurtenissen een voorspel tot een nieuwe poging om de kerken te splitsen en in Oost-Duitsland een staats kerk in de geest van die der Oost-Euro- Pese volksdemocratie te stichten. Een Poging in deze richting, die twee jaar Beleden werd ondernomen, faalde. Slechts een handvol communistisch ge zinde predikanten wist toen wat aan hang te verwerven, aldus deze functio narissen. waar zulk een grote tent (met drie pistes of manéges) kon worden opgebouwd. Alles vol trok zich in een razend tem po: vroeg in de morgen kwa men de treinen met de circus- wagens en dieren, en 's mid dags gaf men (in de minder grote steden) één voorstelling en 's avonds was men ver trokken! Ziehier hoe de advertentie (n 1901 in de kranten ver scheen (in ouderwetse spel ling): Het Circus Barnum Baily. Grootste tentoonstelling der aarde. De Grootsche internationale Uitspanningsplaats. In Amerika opgericht. Thans maakt dit Reuzencir- cus over het vasteland van Europa een rondreis in 67 spe ciaal daartoe ingerichte, het gezelschap toebehorende, spoor wegwagons, die te zamen 4 treinen. vormen. Het geheel wordt in 12 reusachtige ten ten, waarvan de grootste ge makkelijk aan 12.000 personen zitplaatsen biedt, ten toon ge steld. 70 Paarden worden tegelijk een manége binnengeleid. Dressuur van 3 kudden oli fanten in 3 manéges. 75 Acrobaten werken op twee toonelen. 50 Jockey's en kunstrijders. 12 Hoogeschoolrijders. 20 Clowns als dieren. 20 der geestigse Clowns uit de geheele wereld. Een uitvoerig programma, uit 100 nummers samengesteld, wordt afgespeeld in 3 manéges, op 2 tooneelen en in I ren baan. 300 der meest beproefde kun stenaars. 2 Manegerieën. Een onafzienbare reeks num mers was er te zien. Olifanten, paardrijders en -rijdsters, acro baten. enz. Alles wisselde ge durende de voorstelling zonder ophouden af. Het programma telde weliswaar twintig num mers, maar doordat meestal op drie, soms wel op vijf plaatsen tegelijk gewerkt werd, groeide dat aantal geleidelijk aan tot bij de honderd nummers. Wanneer het grote aantal circusnummers op Amerikaans- vlugge manier was afgespeeld en opgevoerd, kon men voor dertig cent nog gaan kijken en gaan luisteren naar zangers en instrumentalisten. Zo hoorde men er een mannenkwartet, waarvan de klank ongemeen mooi was. Deze muziek werd door minder ernstige kunst uitingen afgewisseld, want in het programma waren ook ko mische en kijknummers ver werkt. Zo zong men er onder andere een dubbele klompen dans en een „Tamboerijnen- spel" en vooral niet te verge ten het oerkomische, gezongen kattenduet. Vele extra-treinen brachten steeds stromen bezoekers naar het circus. (Slot volgt) De Franse Hoge Commissaris in West-Duitsland, André Francois Poncet, vertrekt vandaag naa,r Parijs om met de nieuwe Premier, René Mayer, van gedachten te wisselen omtrent de ontwikkeling van de Frans-Duitse betrekkingen en van de Europese Defensie-Gemeenschap. Eerder heeft Poncet een belangrijke bespreking gehad met Bondskanselier Adenauer. In Bonn werd gisteren vernomen, dat de West-Duitse regering onder bepaalde omstandigheden bereid zou zijn om Mayer's plan te aanvaarden, dat aan vulling en toelichting inhoudt van het E.D.G.-verdrag. Zij zal echter niet kun nen instemmen met eventuele wijziging van de beginselen. Mayer heeft in zijn investituur-rede de Franse ratificatie van het E.D.G.- verdrag afhankelijk gesteld van een regeling van het Saargeschil. „Het initiatief hiertoe moet echter, evenals voor een hervatting der bespre kingen over het Saargebied, van Frank rijk uitgaan", zo deelde men gister avond in Bonn mede. Ook werd gewe zen op het feit dat Adenauer op de dag, dat de regering-Pinay aftrad, een brief had ontvangen van de afgetreden mi nister van Buitenlandse Zaken, Schu- man, „die echter geen wezenlijk nieu we punten bevatte." In Bonn was men van mening dat, indien de regering- Pinay aan het bewind was gebleven, de FransWest-Duitse besprekingen over de toekomst van het Saargebied reeds zouden zijn hervat, maar, aldus deze zegsman, het zag er naar uit dat de Franse regeringswisseling ook vertra ging zou geven bij het herzien van de FransSaarlandse economische betrek kingen. Men hoopte, dat Jhr. v. d. Goes van Naters, die in opdracht van de Raad van Europa een rapport samenstelt over de wijze, waarop dit geschil z.i. tot een oplossing gebracht moet worden, nieu we gezichtspunten weet te ontdekken. In antwoord op vragen deelde een regeringswoordvoerder in Bonn mede, dat West-Duitsland „zeer waarschijnlijk" ook met voorstellen zal komen, wanneer het met de vijf andere E.D.G.-landen tot besprekingen over aanvulling of na dere omschrijving van het verdrag komt. Hij voegde hieraan toe dat de Britse en Amerikaanse Hoge Commis sarissen in West-Duitsland zijn inge^ licht over de mening der West-Duitse regering inzake de Franse regeringsuit wisseling. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Bonn vernomen, dat dr. Adenauer voorstander is van een na dere bespreking van het vredescontract van Bonn en het E.D.G.-verdrag, in bij eenkomsten van de Minister-Presiden ten der zes betrokken staten, die van tijd tot tijd zouden moeten worden ge houden en waarop op niet-offieïéle wij ze van gedachten zou kunnen worden gewisseld. Acrobatiek te paard Er draait op het ogenblik in de grote steden van ons land een film over het enorme Amerikaanse circus Barnum en Bailey. (Overigens geen film voor kinderen, hoor). Wij grijpen gaarne deze gelegen heid aan om iets over het grootste circus van de wereld te vertellen, want het bestaat nog steeds, al heet het thans „Ringling Brothers-Barnum and Bailey Circus." In het jaar 1901 bezocht het Barnum en Bailey-circus Euro- pa en ook ons land. Er waren Olifanten-nummer. Met een voorpoot nog net even boven het hooja echter maar weinig steden van een liggende persoon Het optrekken van het zeil van het reuzen-circus „Ringling Brothers Barnum en Bailey" geschiedt tegenwoordig met tractoren II Vol goede moed en met een blij vooruitzicht stapt hij het winkeltje in. Bij het sluiten van de deur klingelt een be scheiden belletje. De eigenaar is gestorven of anders maakt hij bitter weinig haast om zijn klant te bedienen, want geen geluid laat zich meer horen. Dan glijdt er geruisloos een dubbelkleurige, open wagen Een wonderlijke gebeurtenis wordt er verteld uit het leven van de heilige Maurus, wiens feest we 15 Januari gaan vie ren. De heilige Maurus is voor ons geen bekende; je hoort die naam maar zelden. En toch is die heilige Maurus een heel be langrijke persoonlijkheid. Hij is namelijk een der beroemdste leerlingen van de H. Benedic tus. Reeds op jeugdige leeftijd werd Maurus door zijn vader naar het klooster van St. Bene dictus gebracht, om daar zijn verdere opvoeding te ontvan gen. Tegelijk was daar nog een jonge knaap, Placidus genaamd. Op zekere dag nu kreeg Pla cidus de opdracht naar het dicht bij zijnde meer te gaan en daar een kruik met water te vullen. Placidus, die nog al onstuimig was, stormde naar het meer en boog zich veel meer dan nodig was, over het water heen. Het gevolg was, dat toen de kruik vol liep, de zwaarte van deze kruik de jongen van de oever het water in trok. Binnen en kele ogenblikken was Placi dus een heel eind van de oever afgedreven. De H. Be- nedictus, die in zijn cel was, zag in de geest het gevaar, waarin Placidus verkeerde. Snel riep hij nu Maurus bij zich en zei: „Loop zo vlug mogelijk naar het meer. Pla cidus is in het water gevallen. Red hem!" Zonder zich te bedenken rende Maurus naar het meer, greep de knaap, die dreigde 1e verdrinken, bij de haren en trok hem aan land. Terwijl an deren zich over de geredde Placidus ontfermden, bleef Maurus ten hoogste verwon derd daar aan de oever van het meer staan. Pas na zijn daad werd hij zich bewust, wat er eigenlijk gebeurd was. Hij had zo maar over het wa ter gelopen! Van uit zijn cel had de grote Benedictus zijn leerling Mau rus als het ware vergezeld en het was het gebiedend woord van Benedictus, dat Maurus droogvoets over het water deed wandelen. Zo iets was sinds de gebeurtenis met Pe trus op het meer van Geneza- reth nooit meer voorgekomen. Het vertrouwen van Maurus in zijn geestelijke Vader Bene dictus werd door deze won derlijke gebeurtenis nog groter. De heilige Maurus, van wie verder niet veel bekend is, stierf tegen het eind van de zesde eeuw en werd in een plaatsje aan de Loire begraven. voor, die een spichtig, oud heertje met witte baard blijkt te bevatten. Tot Guus' verba zing komt het heertje ook naar het winkeltje en knikt bij het binnenkomen buitengewoon vriendelijk naar Guus. Het tweede .belletje doet de eige naar van de zaak blijkbaar be grijpen dat het druk wordt en tijd om te helpen, want er ver schijnt een oud gebogen man netje. Het bedrag van het kop je bezorgt Guus bijna een flauwte en het spichtige heer tje glimlacht nogmaals. „Ben je zo gespitst op porceleinen kopjes, jongeman?" vraagt hij met een stem, die Guus zeveiV rillingen bezorgt. Wat schuch ter doet hij dan zijn verhaal. „Weet je wat ik nu ga doen?" vraagt het heertje vertrouwe lijk aan het eind van Guus' relaas. Guus schudt ontken nend zijn hoofd. De eigenaar van de zaak, die zich al dia tijd wat achteraf heeft gehou den. schuifelt nieuwsgierig na derbij. „Ik ga dat kopje kopen en geef het aan jou. Welnu, wat zeg je daarvan?" Als Guus een half uur later weer thuis is, doet hij 'n lang verhaal. Hoe hij dat kopje kreeg, hoe het heertje hem thuisbracht en dat het heertje nu 'kwam vragen of deze hem morgen mag ophalen. Omdat de witbaard er nu niet bepaald als een „kinder dief" uitziet en als hij dat was hij Guus niet thuisgebracht zou hebben, besluiten de groot ouders dat Guus mee mag. Om acht uur begint de wek ker naast Guus' bed venijnig te ratelen. Dan bedenkt hij, dat het heertje hem om half tien zal komen halen om hem naar het station te brengen en met één gooi werpt hij de war me dekens van zich af. Na het ontbijt werd er gebeld. Jawel hoor, de witbaard was er met een gezicht of hij zo juist de honderdduizend had getrokken. Als Guus thuis komt ratelt hij aan één stuk over de heer lijke dagen, die hij bij opa en oma gehad heeft. In de vol gende dagen werkt Guus samen met zijn vriend Kees een reis plan uit voor ongeveer een week. „Een fietstocht die zijn weerga nimmer zal vinden" juicht Kees als het ontwerp zwart op wit staat. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9