Een der grootste branden LOODS VOL BALEN KATOEN prooi van de vlammen m H. Vader bekrachtigt benoeming van de nieuwe kardinalen Enschedese brandweer voor hopeloze taak geplaatst VUURZEE VAN 7000 BALEN Zapotocky erkent deportaties in Tsjechoslowakije Drie jongens uit Volendam verdronken Gevangenen te Veenhuizen bij ontvluchtingspoging betrapt Pauselijke koeriers bezorgen de benoemingsbul Tot hoofd en hart v. Bijdragen van 23 parochies Aanbod generaal Ridgway Arrestatie in Emmerik Moedige reddingspogingen liepen helaas op mislukking uit ROUW IN HET DORP J „Rood is de kleur van het bloed" MORRIS fefrnycu imj! Het weer Twee arrestaties verricht i 2 Nederlanders onder de geredden Chauffeur na aanrijding doorgereden Een der ontvluchten uit Breda aangehouden Nederl. kustvaarder gezonken HET VERRADERLIJKE IJS Breda maakt school Britse recherche zoekt Nederlander Overleg tussen Japan en nationalistisch China GEHEIM CONSISTORIE IN HET VATICAAN Teddy gevoerde windjackets In verband met overval te Blaricum Echtpaar Rosenberg vraagt gratie MAANDAG 12 JANUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25579 Honderd jaar Kromstaf Avantivergaan Zes glazen bier gedronken Geallieerde vliegtuigen op Deense luchtbasis Opvarenden behouden In verband met een moord in Ierland Vorming anti-communistisch blok? Zwaagdijk betreurt twee slachtoffers Jongen in Haarden verdronken O BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severlrt. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze correspondent) Een der grootste branden van na de oorlog ontstond Zaterdagmiddag omstreeks half zes in een loods van het los- en laadbedrjjf der N.V'. Sesam aan de haven te Enschede. Voor een waarde van ruim 534 millioen gulden ongeveer 7000 balen ruwe katoen van 230 kg. per baal werd een prooi der vlammen. De vuurzee, die werd bestreden door het gehele Enschedese brandweercorps met behulp van de Hengelose brandweer, besloeg een oppervlakte van ongeveer 10.000 m2. Tot Vanmorgen brandde de uit ijzeren spanten en golfplaten bestaande loods, die propvol atoen zat. nog. Dc Enschedese brandweer heeft voor de bestrijding van het \uur een ploegensysteem ingevoerd. Waarschijnlijk zal men eerst hedenavond met het nablussingswerk, dat nog wel enkele weken zal vorderen, kunnen be ginnen. Een tegen de uitgebrande loods aan gebouwde stenen opslagplaats kon be houden worden. In deze loods bevonden zich ongeveer 5000 balen katoen en enkele duizenden autobanden. Dank zij het gebruik van heftrucks slaagde de brandweer er in een hoeveelheid balen ter waarde van ongeveer 500.000 in veiligheid te brengen. Vermoedelijk werd de brand veroorzaakt door met lucifers spelende kinderen. Dit is althans de lezing die de politie in eerste instan tie hieromtrent gaf. Voorbijgangers, die de brand ontdekten, zagen kinderen Weglopen bij een aantal balen, die in de open lucht onder een luifel direct naast de loods waren opgeslagen. Dit terrein is niet afgesloten, ofschoon het niet tot de openbare weg behoort. Bij deze brand, die van de zijde der bevol king grote belangstelling trok. kwamen gelukkig geen persoonlijke ongelukken Voor. De opgeslagen goederen waren Verzekerd. Tegen bedrijfsschade is de N.V. slechts ten dele verzekerd. De uit gebrande loods vertegenwoordigt een Waarde van ruim 234 ton. De N.V. Sesam is een particulier bedrijf, met dien ver stande, dat de gemeente Enschede voor een bedrag van de helft der aandelen in de N.V. is vertegenwoordigd. De Enschedese brandweer bestreed het Voor het jubileumgeschenk, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest der Hiërarchie in Nederland aan het Epis- eopaat zal worden aangeboden, hebben 'n de afgelopen week 23 parochies in 'otaal f 3.614.40 bijeengebracht; het to tale bedrag is hiermede gestegen tot 13.547.59, hetgeen neerkomt op 1/3 tent per Katholiek in Nederland. De resultaten der afzonderlijke dioce sen zijn; in Breda Stampersgat met I 1216.70. in Den Bosch Knegsel met f 56.50, in Roermond Gastenraay met t 852, in Haarlem de parochie van de Rita in Amsterdam-Noord f 478.50 in Utrecht de St. Paulus-parochie '6 Emmen met f 344. vuur met al het ter beschikking zijnde materiaal Ofschoon men volop water had gelukte het niet de brand te beper ken tot de buiten de loods aanwezige in vlam geraakte katoenbalen. Het vuur sloeg op de loods over en toen stond men voor een schier hopeloze taak. Katoen wordt in halen zeer inten sief samengeperst. Wanneer zo'n baal een keer vlam gevat heeft is het prac- tisch gesproken onmogelijk het vuur met water te blussen. Wel kan men voorkomen dat een baal „in lichterlaaie' blijft, doch de vuurgloed doven is vrij wel onmogelijk. Het vuur vreet steeds verder en slechts door de balen uiteen te halen en de katoen over een grote oppervlakte te verspreiden is uiteinde lijke blussing mogelijk. Doch daartoe kreeg men Zaterdag en Zondag geen kans. De brandweer zorgde dan ook op de eerste plaats dat de vuurhaard zich niet verder kon uitbreiden. Vanaf het dak van de stenen loods, die aan de kopkant van de brandende opslagplaats gebouwd is, werd de vuur zee bestreden. Vijftig brandweerlieden gedurende de Zondagnacht veertig bedienden zes autospuiten, drie motor spuiten. een volautomatische ladder auto, die als ..waterkanon" werd inge zet. terwijl de Hengelose brandweer nog met een motorspuit en materieel- wagen aanwezig was. De brandbaarheid van de enorme massa in de loods aan wezige katoen bleek echter groter dan de blussingskracht van de massa water die door de brandweerlieden vanuit de haven in de vuurzee werd gespoten. De vlammen laaiden hoog op en waren tot in verre omgeving zichtbaar. Er ont stond een geweldige rookontwikkeling Duizenden katoenstadbewoners stonden vanaf een hoger gelegen weg het schouwspel der knetterende vlammen gade te slaan. Een tegen de stenen loods aangren zend deel van de in brand staande opslagplaats de douaneloods kon vrijwel behouden blijven, evenals de „kopkantloods" zelf. In deze douane loods waren 50.000 eenpersoons tenten opgeslagen, die door een Enschedese firma in opdracht van de Amerikaan se legerleiding vervaardigd waren Van deze tenten was Zaterdagmorgen nog een vracht in de loods geladen en daarmee was de helft van de or der voor verzending gereed. Het grootste deel van de tenten kon ge red worden, doch de waterschade is begrijpelijkerwijs zeer groot. De Tsjcchoslowaakse premier. Anto- '"n Zapotocky, heeft Zaterdagavond er kend, dat de communistische regering '^lizenden „onproductieve personen" uit hun woningen in Praag en andere Tsjc- chische steden deporteert. Volgens diplomatieke berichten, die te enen ontvangen werden, zijn deze de portaties reeds een half jaar aan de ®ahg. Ruim 80.000 gezinnen werden ge dongen hun huizen te verlaten en on- ^i'dak te zoeken in boerendorpen bij Poolse en Hongaarse grenzen. Zapotocky sprak Zaterdag slechts van deportatie van de ambtenaren der foegere regering, die gepensionneerd zijn. In een rede, die twee uur duurde en door radio-Praag uitgezonden werd. zei Zapotocky: „Gepensionneerden met hun eigen particuliere belangen moeten ten behoeve van de staat afstand doen van die belangen. Gepensionneerden zijn niet langer productief en zij moe ten hun woningen ontruimen voor ac tieve arbeiders." Overzicht van de enorme brand aan de haven te Enschede in de opslag plaats van de N.V. Los- en Laadbe- drijf „Sesam". Drie loodsen, waarin katoen was opgeslagen, zijn geheel uitgebrand. De schade loopt in de millioenen. Deskundigen zijn van mening, dat het nog dagen kan du ren voor men de brand meester is. De Zweedse legatie te Tokio heeft Maandag een lijst uitgegeven met de namen van de 21 overlevenden van de „Avanti", die Zondag door een Ja pans schip te Kagosjima in Zuid-Japan aan land zijn gebracht. Op deze lijst komen de namen van twee Nederlan ders voor. Het zijn de 25-jarige P. Biee- ker (matroos) en de 22-jarige K. J. van der Vilt (dekjongen). Deze 21 geredden hebben een dag en nacht na het breken van de „Avanti" in een sloep rondgedreven. Zij werden Vrijdagmiddag ontdekt door een Ame rikaans vliegtuig, dat het Japanse schip waarschuwde, dat hen later oppikte. Zaterdag, heeft te Rotterdam de 36- jarige ketelbikker C. van der P. met zijn auto de 48-jarige bakker J. H. die naast zijn bakkerswagen op de weg stond, aangereden. Zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren is van der P. doorgereden. De bakker, vader van vier kinderen liep een schedelbasisfrac- iuur op en is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Zondag is cl: ketelbikker in zijn woning aangehouden. Hij heeft medegedeeld kort voor het ongeluk zes glazen bier te h/bben ge dronken. De Deense minister van Buitenlandse Za ken, Kraft, heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat generaal Ridgway, de geallieerde opper bevelhebber in Europa, Denemarken heeft aangeboden 100 tot 150 geallieerde vliegtui gen in vredestijd op Deense luchtbases te stationneren. Kraft verklaarde zich voorstander van aanvaarding van cfit aanbod, aangezien de Deense luchtmacht niet sterk genoeg zou zijn om in geval van oorlog Denemarken voldoende te beschermen tegen luchtaan vallen. Over het aanvaarden van het geallieerde aanbod worden nog besprekingen door de Deense regering gevoerd. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is in de late Zondagavond van 11 Januari in Emmerik gearresteerd de op Tweede Kerstdag uit de strafgevan genis te Breda ontsnapte gedetineerde K. C. Faber. De „Stella Maris" een Nederlandse kustvaarder van 4991 ton, eigendom van de rederij Theodora te Uithoorn, is bij de kust van Zuid-Noorwegen in aan varing gekomen met het Noorse schip ..Lyngenfjord". Het Noorse schip heeft de twaalf opvarenden van de „Stella Maris" aan boord genomen. De Neder landse kustvaarder is later gezonken. (Van onze correspondent) Breda schijnt school te maken, want ook in de R-W.I. Norg heeft zich een massale ontvluchtingspoging voorge daan, zo wordt ons uit Assen bericht. Gelukkig is het nog tot een poging ge bleven en konden de bewakers tijdig genoeg ingrijpen. Vijftien gevangenen uit het straf gesticht Esserheem hebben n-1. geprobeerd te ontkomen. Een ge vangene heeft een bewaker gewaar schuwd n men kon handelend optreden toen verschillende gevangenen bezig waren zware ijzeren tralies door te zagen in een gedeelte van het gesticht dat ontruimd was in verband net ver bouwingswerkzaamheden. Na de ontvluchting van de zeven po litieke delinouenten uit de strafgevan genis te Breda, waren in Norg de laat ste dagen reeds extra voorzorgsmaat regelen getroffen. Rijkspolitie bewaakt de hoofdwegen en elk binnenkomend Op verzoek van de Britse recherche speurt de Nederlandse politie naar de 21-jarige zee man B. S. uit Almelo, die begin Decem ber als ongewenst vreemdeling door de Britse autoriteiten uit Engeland is gezet De Britse recherche wenst S. te horen in ver band met de moord, die 12 Nov. in de buurt van Belfast in Noord-Ierland is gepleegd op de 19-jarige dochter van de Ierse rechter Curran. De minister van Buitenlandse Zaken van nationalistisch China heeft een on derhoud gehad met de Japanse premier, Josjida. De komst van de Chinese minister te Tokio, twee dagen na het vertrek van president Syngman Rhee van Zuid- Korea, heeft mede in verband met de terugkeer van de Japanse ambassadeur naar Formosa, aanleiding gegeven tot speculaties over een actie om de landen in het Verre Oosten te verenigen in een krachtig anti-communistisch blok. voertuig wordt gecontroleerd- Ook is er een eirde gekomen aan de betrek kelijke vrijheid die de gevangenen ook hier genoten. Het gehele terrein wordt met prikkeldraad afgerasterd en de be waking is met stenguns bewapend. De ontvluchtingspoging schijnt goed voorbereid te zijn geweest. Vanuit een ontruimd gebouw zou men uitbreken om te ontvluchten over de momenteel dichtgevroren gracht. Met een vriendelijk winterzonnetje aan de schone hemel, is Zaterdagmiddag in luttele minuien tijds Volendam in diepe rouw gedompeld. Drie drijfnatte jongens kwamen van de Gouwzee af ais onheilsboden en ais getuigen van een vreselijk gebeuren naar de dijk en de haven, en uit hun verwarde verhalen kwam het dorp te weten, dat het spie gelgladde. maar uiterst gevaarlijke, ijs drie jeugdige slachtoffers had geëist. Het wemelde rondom Volendam van kinderen en ook groteren, die zich op de schaats en met priksleden vermaakten, maar de meesten bleven dicht bij huis. Er waren er echter, die zich verder waagden. Zo ver als het oog kon reiken was de zee spiegelglad, en overal het zelfde. Lokkend lag de z.g. Markerdi.ik ais een welkom rustpunt in de verte. Twee jongens, de 11-jarige Krelisje Kw-akman Klzn. en ziin buurvriendje de 10-jarige Jan van Vlaanderen Klzn., za ten samen op de prikslee van Krelisje, en het was naar de Markerdijk alle maal goed gegaan. Van de dijk af had den ze hun dorp zien liggen in de -^'m- lerzon. en tegen de Volendammerdijk klonk het gelach, de vreugde van de jeugd. Daar moesten ze weer heen. He laas. bii het z.g. derde baken, op onge veer 150 meter vanaf de Markerdijk, knapte het ijs onder het sleetje weg. en de twee vriendjes verdwenen in het ijskoude water. Enkelen zagen het on geval. De 12-jarige Klaas Zwarthoed Fzn. en de 10-jarige Gerrit van Jaap Smit. schoten toe om te helpen. Het enkele centimeters dikke ijs brak ook onder hen, en zo lagen er vier jonge Vo- lendammers in het water Op de te rugweg van Marken naderden de 16- Wees niet alleen wellevend, doch ook meelevend (Eigen telegram) Vaticaanstad, hedenochtend. Tijdens een geheim Consistorie heeft de H. Vader de benoeming van de vier en twintig nieuwe Kardinalen officieel bekrachtigd. De plechtigheid vond plaats in de z.g. Consistoriezaal van het Vaticaanse Paleis. Begeleid rloor de Pauselijke Edelgardc en vergezeld van zijn Opperkamerheer, zijn Ceremoniemeester en van andere Prelaten van zijn Huis, begaf de Paus zich eerst naar de Zaal van de Para menten om zich te kleden voor de plechtigheid. Voorafgegaan door een Prelaat, die het kruis droeg, begaf de H. Vader zich vervolgens naar de Zaal van het Con sistorie, waar Hij plaats nam op de troon, die zich aan het uiteinde van de zaal bevindt op een verhoging. Hier nam de Paus de aanhankelijkheidsbe tuigingen der aanwezige Kardinalen in ontvangst. De leden van het H. College, die over hun toog de cappa droegen, waren gezeten in de houten banken, die in carré-vorm rond de troon zijn op gesteld. Op dat ogenblik sprak de Pauselijke ceremoniemeester, Mgr. Enrico Dante, de rituele formule „extra omnes" uit, waarbij alle kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders met uitzondering van de Kardinalen, alsmede alle aanwezige léken worden uitgenodigd om zich te zamen met hem terug te trekken. Daar op werd de zaal gesloten en van toen af was het op straffe van excommuni catie verboden de zaal te betreden. Tijdens een geheim Consistorie wor den door de Paus gewoonlijk vraag stukken behandeld betreffende de Kerk en behalve wanneer het gaat over kardinaalsbenoemingen of cano nisatie, bljjven deze besprekingen geheim. De tekst der Pauselijke allo cutie is later gepubliceerd. Nadat hij alleen was achtergebleven met de Kardinalen heeft de Paus het ge bed „adsumus" uitgesproken om de bij stand van de H. Geest aan te roepen. Onmiddellijk daarna heeft Kardinaal Giovanni Mercati zijn bevoegdheden als Kardinaal Kamerling van het H. College die men niet moet verwarren met Kamerling van de Kerk overgedragen aan Kardinaal Giuseppe Bruno, die deze functie op zijn beurt zal waarnemen. Deze plechtigheid vond plaats door over handiging van de rood-damasten beurs die het kasboek van het H. College bevat. Vervolgens nam de H. Vader het woord en sprak de allocutie uit waarin hij de benoeming van de 24 Kardinalen bekend maakte. Zich vervolgens rich tende tot Zjjn toehoorders vroeg Pius XII hen: „Quit vobis videtur?" (Welke is Uw mening?) Dit was echter slechts een formule, want sinds Leo X in het begin van de vijftiende eeuw heeft geen enkele Paus meer het advies van de Kardinalen ingewonnen voor wat be treft de benoeming van nieuwe leden van het H. College. Tot aan de dertien de eeuw was de instemming van de Kardinalen niet vereist. De Kardinalen kunnen op de vraag van de Paus slechts antwoorden door hun kalot op te heffen. Het teken dat dit deel van het con sistorie geëindigd was. werd door de Paus zelf gegeven, die daartoe met een belletje rinkelde, dat naast Hem vvas geplaatst. Dit was voor de ceremonie meester het teken, dat de deuren weer geopend konden worden. De plechtig heid werd besloten met het verzoek om „pallium" door de aartsbisschoppen, die het privilege genieten dit ornament te dragen, die bestaat uit een kleine stola, versierd met zwarte kruisjes. De „pal lia" worden gemaakt van de wol van gezegende schapen en aan de Paus aan geboden op de feestdag van de H. Ag nes, 21 Januari. Ze worden bewaard op het graf van de H. Petrus, waarheen de Paus afdaalt op de vooravond van het feest van de Apostel, 28 Juni, om ze te zegenen. Vervolgens gaf de H. Vader de aan- Werklieden koortsachtig bezig met het gereedmaken van de Pauselijke troon in de Basiliek van de St. Pieter te Rome voor het openbaar consistorie, dat van daag begint en ivaarbij 24 nieuw be noemde kardinalen door de H. Vader officieel worden gecreëerd. wezigen Zijn zegen en trok zich terug. Intussen brachten speciale koeriers van het Pauselijk Staatssecretariaat de nieuwe Kardinalen hun benoemingsbui, welke ondertekend was door mgr. Gio vanni Batisto Montini, pro-staatssecre taris. Hunne Eminenties de Kardinalen Feltin en Grente, die vanochtend door Pius XII benoemd zijn, ontvingen hun benoemingsbul in de grote staatsiezaal van de pastorie der St. Lodewijks- kerk. Nadat mgr. Baron, de rector, en mgr. Chevallier, hulpbisschop van Le Mans, kennis hadden genomen van deze op naam gestelde documenten, dankte de aartsbisschop van Parijs, mede sprekend namens de aartsbis schop van Le Mans. de koerier van 't Vaticaan en verzocht hem aan de H. Vader hun erkentelijkheid over te brengen voor de eer, waartoe hij hen verheven heeft. Vervolgens schetste Kardinaal Feltin in het kort de betekenis van Kardinaal Grente als professor en literator, welke hem tot in de Académie Francaise heeft gebracht, om daarna in het kort zijn eigen loopbaan te beschrijven, die zich voornamelijk heeft afgespeeld in de zielzorg. Tenslotte sprak Kardinaal Fel tin over de symboliek van het rood. Het rood zal voor de nieuwe Prelaten geen rustpunt betekenen. Het is de kleur van het bloed. „Wij weten niet of we hier van niet op zekere dag getuigenis af zullen moeten leggen." De nieuw benoemde Kardinalen wachtten omgeven door vrienden en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders de koeriers op. Na de lezing van de bul door een andere hoogwaardigheidsbe kleder dan de betrokkene, feliciteerden allen de nieuwe „Proporato". Deze felicitatiebezoeken zijn ditmaal door de Paus beperkt tot de dag van de be noeming zelf. Vroeger werden zij ook de daaropvolgende dag afgelegd. Vrou wen mogen hierbij niet aanwezig zijn. jarige Keesie Stroek Lzn. en Jan van Siem Snieder. Nadat men er in ge slaagd was een der drenkelingen. Klaas Zwarthoed, op het ijs te halen, brak de dunne ijsvloer onder de redders en geredde, en zo geraakten allen weer te water. Keesie Stroek en Jan Snieder slaagden er in. elkaar hel pend, op de telkens wegbrqRkelende ijskant te klauteren, en zij konden tot hun vreugde toch nog één van de drie drenkelingen, Gerrit Smit, redden. Méér viel er voor de moedige knapen niet te doen. Krelisje. Jan en Klaas waren niet meer te helpen. Het was een treurig groepje, dat zich naar het dorp begaf om daar. geheel overstuur, de vreselijke gebeurtenis be kend te maken. Het dorp spoedde zich naar de dijk en de haven, en tuurde over de verraderlijke vlakte naar de plek waar het drama zich in enige minuten had voltrokken. De mannen kwamen in actie. Bij invallende duisternis verlie ten drie kleine vissersvaartuigen, en een lage motorboot met ronkende motoren de haven. Het ijs was van zó slechte kwaliteit, dat de schepen practisch geen weerstand ondervonden. Kapelaan Drost was aan boord voor het verlenen van geestelijke hulp, en er waren mensen van de EHBO met een zuurstofapparaat. Men trok met de vaartuigen een ring om het wak, waar middenin de prikslee dreef als een stille getuige, en nabij het wak lag nog een prikstok en een jon genswantje. Felle schijnwerpers belicht ten het wak Zwijgend deden de mannen hun werk. Na drie kwartier kwamen de schuiten weer in de haven met de droeve last aan boord. Honderden hadden van de dijk af de gebeurtenis gevolgd, en bij alle droefheid was er toch een zekere vreugde om het feit, dat de lichaampjes gevonden waren. Dc slachtoffertjes werden naar het Wijkgebouw van het Wit-Gele-Kruis gebracht, en mochten later op de avond, nadat van gerechtelijke zijde toestemming was verleend, naar de ouderlijke woningen worden overge bracht. Het droevige ongeval, een van de vre selijkste in de geschiedenis van Volen dam, heeft een algehele verslagenheid gebracht over het dorp, waarin de ge meenschap, die de vreugden van het le ven zo samen weet te vieren, ook de smarten deelt op een wijze, die zo troost vol is voor hen. die zwaar getroffen worden. Van dit één zijn zal rouwend Volendam getuigen, als Dinsdagmorgen om 8.30 uur dc slachtoffertjes op de schouders worden gedragen naar de kerk, waar de plechtige H, Requiemmis zal worden gezongen. Zondagmorgen zijn twee jongens uit Zwaagdijk, de 14-jarige J. G. Immmk en de 19-jarige Th. Sijm, bij het schaat senrijden op de Grote V'iet bij het dorp Onderdijk (gcm. Wervershoof) door het ijs gezakt en verdronken. Een 15-jarig broertje van Sijm heeft nog geprobeerd de twee jongens te redden. Hij zakte zelf door het ijs en kon slechts met de grootste moeite de wal bereiken. De 13-jarige L. Wiesnekker uit Naar- den was" Zondagmiddag met ziin 17- jarige vriend G. H. uit Bussum het IJs- selmeer opgegaan. Ongeveer 5 km uit de kust bij Valkeveen zijn beiden door het ijs gezakt. H. heeft kans gezien zich zelf te redden. Wiesnekker is evenwel verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend droog weer met plaat selijk mist of overdrijvende wolken velden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke, later matige wind uit Zuide lijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 8.43-16.55. Maan 7.19-14.03. De Rijkspolitie van Blaricum heeft Zaterdagavond in samenwerking met de Hilversumse recherche twee inwo ners van Hilversum gearresteerd, die er van verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de overval op de Coö peratieve Boerenleenbank te Blaricum Donderdag 8 Januari, waarbij een be drag van f 17.000 werd gestolen. F,én van de mannen is inmiddels op vrije voeten gesteld. De ander is ge confronteerd met de Hilversumse taxi chauffeur, die de bewuste avond twee mennen naar de Rijksweg heeft ver voerd. De taxichauffeur beeft de gear resteerde niet als één der passagiers herkend. Het echtpaar Rosenberg heeft Zaterdag aan president Truman om gratie verzocht. Het gratieverzoek zal worden voorgelegd aan de juristen van de gratie-afdeling van het de partement van Justitie, die het gehele pro ces zullen bestuderen. Vervolgens zal ad vies worden uitgebracht aan president Tru man. De execuite van de Rosenbergs was bepaald op Woensdag a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1