Haarlemse poeliers voor de economische politierechter Haarlem klopt aantrekkelijke Sparta in wedstrijd Wacht het torendammen een grote toekomst? PENNINGMEESTER BERGMAN BIJ AFSCHEID ERE-LID 32 jaar beheerder der penningen Landman in vorm Verrassingen in de volleybal- competitie Mgr. Tillemans te Zand voort Causerie over Nieuw-Guinea Schoolmeisje tussen auto en muur bekneld Lantaarnpaal moest omgetrokken worden om haar te bevrijden HERINGA WUTHRICH MAANDAG 12 JANUARI 1953 PAGINA 2 Vergadering „St. Christoffel", afd. Haarlem Bij een afscheid ELECTIUSCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES SCAPINO VOOR DE HAARL. SCHOOLJEUGD K.A.B. (kring Centrum) Vrijgesproken Burgerlijke Stand IMÊË „THE DIO'S" IN HAARLEM Non-stop-cabaret voor K.A.B. H.O.V.-Dindsdagavond- concert Rudolf Fikursny 15 Januari in Concertgebouw DODELIJK ONGEVAL Bejaarde heer zakte na klap richtingaanwijzer in elkaar Aanrijding Kon. Ned. Biljartbond District Haarlem Brandweer aan de kop R.K. Middenstandsvereniging Waterstanden Feestavond „IJmuider Harmonie" EDO wint met 51 van HFC HEEMSTEDE STILLE ARMEN P3 A. W. Tellier: uitvinder en „wereldkampioen Klaas van Beeck 50 jaar Leider K.R.O.-amusements orkest Petroleumkachel omgevallen Beurs van Amsterdam 1ZL Tijdens de jaarvergadering der afde ling Haarlem van de Nederlandse Ka tholieke Vereniging van Handelsverte genwoordigers enz. „St. Christoffel" gaf de voorzitter, de heer H. Samson, een optimistisch geluid te horen voor het zaken-doen in de komende maanden. De Korea-voorraden raken uitgeput en daarom zal er weer op een normale manier gehandeld kunnen worden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling thans 89 leden telt. Het lid van het hoofdbestuur, de heer Paag- man, wenste bijzondere aandacht te be steden aan de positie van de handels reizigers in de komende P.B.O.. Op 6 Februari zal dit lid een uitvoerige in leiding over dit onderwerp houden. De heer Jansen Steenbergen werd als be stuurslid herkozen en in de plaats van de jieer P. Bergman, die 32 jaar lang pen ningmeester is geweest en het thans wat rustiger aan wil gaan doen, werd de heer Teutenberg gekozen. Met harteljjke woorden nam de voor zitter afscheid van de in dienst ver grijsde penningmeester en hij noemde daarbij het beheren der penningen ge durende zo lange tijd een unicum in het organisatieleven. Met algemene stem men besloot de vergadering de heer Bergman tot ere-lid te benoemen. Té vens werd hem een blijvend aanden ken gegeven, terwijl mevrouw Bergman een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. De heer Paagman bood, namens het hoofdbestuur, een fraaie ets aan. De geestelijk adviseur, kapelaan H. van der Plas, sprak enkele Nieuw jaarsgedachten uit en combineerde daarmee de installatie van vijf nieuwe leden. De geestelijke leidsman achtte zijn taak niet volledig met het bijwo nen der vergaderingen en hij nodigde dan ook ieder lid uit om bij hem te komen met moeilijkheden, welke min of meer op het terrein van de geestelijke adviseur liggen. De heer A. van der Stoop schrijft ons naar aanleiding van het afscheid van de heer Bergman o.a. het volgende. „Het kost de heer Bergman moeite om heen te gaan, omdat het penningmeesterschap van zijn organisatie hem na zijn werk Advertentie HAAKLEM Met een voor Haarlem nieuw pro gramma heeft het Scapinoballet Zater dagmiddag voor de schooljeugd een ge varieerd programma afgewerkt. De gro te zaal van het Concertgebouw was vrij wel geheel gevuld met jeugdige toe schouwers en gezien (en gehoord) het enthousiasme, waarmede ieder nummer werd beloond, mogen wij veilig aanne men, dat er volop genoten is van het gebodene. Nu zij hier direct aan toege voegd. dat de groep over het algemeen gelukkig voor de dag was gekomen. Wij konden slechts een deel van de middag bijwonen, maar na de wat houterig en onzeker gedanste Entrade, waarvan bij wijze van spreken geen pas als verdien stelijk kon worden genoteerd, zagen wij joyeuze Pas-de-deux van Maryska Doorn en Cor van Muyden. Vooral de laatste weerde zich met veel bravour, zoals wij dat later ook zagen in „De herderin en de schoorsteenveger". In Caprice was het voornamelijk Jean Rebel tevens de choreograaf die aan zijn dans een allerplezierigste fleur wist te geven. Tanja Tamorova waagde het om Albinez' Cordoba te dansen; zij deed dat ongetwijfeld met de uiterste zorg en de beste bedoelingen, maar van een dergelijke dans wordt toch wel iets meer gevraagd dan techniek en een ze kere charme. Het verhaal van de her derin tenslotte kwam er zonder veel ongelukken af; Mariska Doorn en Cor van Muyden lieten zich ook hier niet onbetuigd en de jongelui in de zaal deden dat evenmin. Dank zij toelich tende woorden maakten zij kennis met verschillende facetten van de dans- kust, zodat het Scapinoballet Zaterdag bij de Haarlemse schooljeugd in ieder geval aangename herinneringen heeft achtergelaten. Dinsdag 13 Januari a.s. houdt deze kring zijn jaarvergadering in gebouw- Flora, Pretoriaplein. Aanvang 8 uur. Na opening, jaarverslag secretaris en pen ningmeester en bestuursverkiezing zal dr. H. Hazevoet, hoofd van het huis- vestigingsbureau te Haarlem, spreken over het „Woningprobleem" in zijn alge meenheden. Dit is een mooie gelegen heid voor allen die iets met het woning probleem te maken hebben, want spre ker geeft gelegenheid tot vragen stellen. Het geheel zal worden omlijst door mu ziek en zang. Hedenmorgen heeft de Haarlemse Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 46-jarige smeltmeester G. N. uit IJmuiden, die verantwoordelijk werd gesteld voor het ernstig ongeval, dat 22 October van het vorig jaar is gebeurd bij de N.V. Kon. Ned. Hoog ovens, waarbij de 46-jarige Beverwij- ker A. P. Zonneveld, stortings-bank- werker, om het leven kwam- Na het getuigenverhoor kwam de Officier van Justitie, mr. B. v. d. Burg, toen tot de conclusie, dat N. moest worden vrijgesproken, niet op grond van gebrek aan bewijs, maar omdat hier geen sprake kon zijn van grove schuld. Vanmorgen werd N. vrijgespro ken. GETROUWD; J. F. Comelisse en D. Steffens; H. A. Klein en I. Clausing. GEBOREN: E. C. Grceneveld—Groen z; T. van den BergGroot z; M. J. StruijkenkampHelmerhorst z; J. G. JungSchild d; H. KorthalsKühn d; M. H. A. van MunsterHervers d; A. BuddingVan Bedaf d; J. W. van Riet- Donders d; E. GouwNijssen d; N. H. HuizingBaljet d; L. J. M. Moison— Westerburger d. OVERLEDEN; R. Oudolf—Dijkstra, 78 j., Eendrachtstraat; A. C. de Boer, 2 m.. Dunklerstraat; H. van der Voort, 73 j., Saenredamsraat; B. van Looij, 64 j., Ge neraal Bothastraat; F. F. B. C. Tordoir, 77 j., Maerten van Heemskerkstraat; W. L. Besselink, 38 j., Berkenstraat. als vertegenwoordiger een levenstaak geworden was. Dit afscheid stemt tot na denken. Een hoofdbestuurslid noemde hem een gemeenschapsmens zoals er te weinig zijn. Een mens, die in alle stilte jarenlang bergen werk verzette ten dien ste van zijn collega's. Hij was er diep van doordrongen, dat voor het moeilijke beroep van handelsvertegenwoordiger een sterke organisatie nodig was, die althans enige wettelijke bescherming zou kunnen voorstaan. Zeker, er bestaat een minimum-loon, dat afhankelijk is van de plaats, waarbij men woont. De S.E.R. heeft deze regeling bepaald omdat zij meent, dat een vertegenwoordiger gelijk te stellen is met de ongeschoolde arbei der. Dat deze vergelijking totaal scheef is en de beroepseer aantast, behoeft nau welijks onderschrijving. De unie-bonden streven wel naar een C.A.O., maar het getal der georganiseerde handelsreizi gers is te klein om dat ideaal cp korte termijn te doen verwezenlijken. Wat heeft de scheidende penningmees ter met dat alles te maken? 32 jaar heeft hij gevochten voor een menswaardig be staan van allen, die de zo belangrijke schakel vormen tussen fabrikant, hande laar en consument. Tientallen bestuurs leden kwamen en gingen in die periode, hij bleef. Het is daarom jammer, dat zovele jongens zich om futiliteiten aan hun organisatie onttrekken. Vriend Bergman, uw ere-lidmaatschap is meer dan verdiend; uw werk is niet vergeefs geweest. Dr. J. E. Baron de Vos van SieenwijkCommissaris van de Koningin in Noord- Holland, hield Zaterdag met zijn echtgenote de gebruikelijke Nieuwjaarsrecep tie. Daar verschenen onder meer Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, en echtgenote. Zaterdagmorgen stonden voor de Haarlemse economische politierechter terecht drie Haarlemse poeliers. Zij hadden alle drie geweigerd de ingewan den van geslachte hoenders met de des tructor mee te geven, omdat deze de gewone verenafval van kippen etc. niet wenste mee te nemen. Bovendien kon den zij de ingewanden zelf best gebrui ken voor varkensvoeder. Zij waren ge drieën van mening, dat het destructie bedrijf verplicht was de afval te komen halen. De verdachte A. C. T. gaf reeds enige maanden de verenafval mee aan de schillenboer, omdat deze te allen tijde nog 6 cent per kilo hiervoor gaf. Er staat echter nergens in de wet om schreven, dat de destructor ook ver plicht is de gewone afval te accepteren, wel de ingewanden. De poelier is ver plicht de afval met een desinfecterende stof te bespuiten en het dan 30 cm. on der de grond te spitten. Deze bepaling waren de poeliers in het geheel niet nagekomen. De verdachte S. T. kookte eveneens de slachtafval thuis. Dr. Schol- te, zijn adviseur in deze kwestie, had gezegd, dat de afval na het koken wel kiemvrij was. Men mag echter op eigen erf zo maar geen slachtafval koken, in verband met de hinderlijke rook, waar de omwonenden danig last van kunnen hebben. Verdachte S. T. had echter zichzelf laten verbaliseren, omdat een vergunning onderweg was en om zo doende een proces uit te lokken, omdat hij meende toch vrij uit te gaan en in het gelijk gesteld te zullen worden. De verdachte W. K. moest zich eveneens voor het zelfde feit verantwoorden. Zij waren alle drie nog al zeker van hun zaak, maar al spoedig zouden zij tot een andere conclusie komen. Gisteravond hield de K.A.B., afdeling Haarlem kring-Oost, in de grote zaal van het gebouw Sint Bavo een zeer ge slaagde feestavond, door het grote non stop Cabaret-revue onder het motto: „Breng eens wat zonneschijn", dat ge geven werd door het K.A.B.-cabaretge zelschap Marken showorkest „The Dio's" uit Beverwijk o.l.v. van Ton v. d. Braak. Aan het begin van dit feestelijk sa menzijn sprak de heer B. Reijnders, voorzitter van kring-Oost van de K.A.B. een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen in het bijzonder tot ka pelaan Van Ingen de algemeen geestelijk adviseur van de K.A.B. voor de afdeling Haarlem. In een vlot tempo en niet zonder enige charme werden de programma nummers afgewerkt. De intocht der tin nen soldaatjes in hun prachtige parade- costuums was een grandioos begin. Tus sen alle muzikale nummers kwamen de schetsjes van Bobbel. De twee dansende dames met hun accordeon en de accör- deonvirtuoos Wim gaven enige staaltjes van hun kunnen. Het geheel was door weven met een sprankelende en mal gezonde humor, hetgeen men tegen woordig bij andere gezelschappen zo node mist. Ér kwam dan ook niets voor het voetlicht of het werd ten volle ge waardeerd. Aan beide zijden zowel door de toeschouwers als dè spelers zelf werd kennelijk genoten. Deze klein-kunstenaars uit het land van de aardbeien zijn hier in Haarlem bij de leden van de K.A.B. dan ook geen onbekenden. Alle attributen, door de spelers zelf vervaardigd, waren in een woord af. Een ieder, die gisteravond van het vrolijk spel van The Dio's en hun medewerkers hebben genoten, zullen nog lang op deze avond met plezier terug zien. Dinsdag 20 Januari zal de cellist An- dré Navarra als solist medewerken aan het zesde H.O.V.-concert in de serie Dinsdagavondconcerten. De solist zal het cello-concert van Haydn vertolken, terwijl het orkest o. 1. v. Toon Verhey de Zes Adagio's van Pijper en de Derde Symphonie van Schubert zal uitvoeren. Donderdag 15 Januari zal in het ge meentelijk concertgebouw de gevierde Tsjechische pianist Rudolf Firkusny op treden. Op het programma staan wer ken van Mozart, Schumann, Janacek en Strawinsky. Reeds op zeer jeugdige leeftijd speel de hij als solist met de grote Tsjechische orkesten. Bij zijn debuut in Parijs ver geleken de critici hem met Liszt. Ook in de Nieuwe Wereld geniet Firkusny een grote faam. Behalve voor de wer ken van oude meesters interesseert hij zich in het bijzonder voor muziek van hedendaagse componisten, zoals Carlo Menotti en Howard Hanson. De officier van Justitie gaf hen te verstaan, dat zij gedrieën de wet in deze bepalingen hadden overtreden, dat de destructor geenszins verplicht was de verenafval mee te nemen, wel de inge wanden. Aangezien deze kwestie in verband staat met de pseudo-vogelpest, meende de officier een straf te moeten opleggen. Voor de eerste eiste hij een geldboete van 15 gld. subs. 5 dagen, voor de tweede 10 gld. subs. 5 dagen en voor de derde 5 gld. subs. 2 dagen. Zij werden veroordeeld resp. tot 5 gld. subs. 10 dagen, 5 gld. subs, 2 dagen en 5 gld. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee liep de 79-jarige heer J. Sunter uit Haarlem over het smalle trottoir van de Melkbrug, gelegen over het Spaarne. Op een gegeven ogenblik kreeg hij een tik met de richtingaanwijzer van een passerende personenauto, welke met een gematigde snelheid van 10 km. per uur reed. De heer Sunter liep nog een paar passen verder, doch zakte toen plotseling in elkaar en overleed ter plaatse. Volgens verklaringen zou de heer Sunter, die sinds geruime tijd ziekelijk was. voor dat de auto passeerde, even gewankeld heb ben. Per ziekenauto werd het stoffelijk overschot naar de Maria Stichting gebracht. FILMS: Rembrandt: „Anna". Sylvana Mangano. Toegang: volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Huwelijkswals". Toe gang: strikt volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Luxor: Prolongeert (derde week) „Lime light". Toegang: a. 1. Frans Hals: „De Vrijbuiters". In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „De arend van Madagas car". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy". Toegang: 14 jaar. Tijden* 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Zeehavik". Toegang: 14 jaar. Tijd'en: 2.30 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 9 Januari toten met Maandag 12 Januari: „De Saboteur". Toegang 14 jaar. Tijden: Maandag 2.30 en 8.15 uur. Maandag 12 Januari Stadsschouwburg: Toneelver. „Nieuw Le ven": „Vader thuis" (dil.), 8 uur. Dinsdag 13 Januari StadsschouwburgToneelver. „Nieuw Le ven": Vader thuis (dil.) 8 uur. Ongeveer zeven duizend toeschouwers zjjn Zondagmiddag op een goed bespeel baar Haarlemterrein getuige geweest van een aantrekkelijke vriendschappe lijke wedstrijd tussen Haarlem en Sparta. Haarlem, weer versterkt met Roozen als rechtsbuiten, won met 21 en hoewel deze uitslag de krachtsver houding vrij goed weer geeft, mag Sparta Landman wel zeer bedanken, want de nationale doelman was vooral in de tweede helft in prachtige vorm en heeft talrijke uitstekende schoten van Groeneveld, die eveneens een gave party vertolkte, onschadelijk gemaakt. Het spel der Rotterdammers heeft evenwel een zeer goede indruk ge maakt. Het ploegverband was beter en ook de technische kwaliteiten staken boven die der Haarlemmers uit. De be- De finale om het persoonlijk kampioen schap 2e klas 19521953 wordt verzorgd door de B. V. „Vriendenkring", Clubgebouw Ju- lianapark 68, Haarlem. Deelnemers zijn: C. Duin, B. V. Scheijwijk, A. Timmers, B.V. 1939, N. Broers, B.V S.V.V., J. Handgraaf, B.V. 't Noorden, H. v Koersel, BV „Hof van Holland" C Scher- merhorn, B.V. T.O.P., P. Slotemaker, B.V. Scheijwijk, D. J. Steenbergen, B.V. 't Cen trum. Ie Reserve: G. v. d. Veldt, B.V. „Hof van Holland"; Reserve: M. Strik, B.V, Suisse. Het. volgende programma is samengesteld: Zaterdag 10 Januari: C. Duin—P. Slotema ker, N. BroersJ. Handgraaf, H. v. Koersel C. schermerhorn, A. Timmer—D. J. Steen bergen, N. BroersH. v. Koersel. Maandag 12 Januari: C. Duin—N. Broers. A. Timmer—P. Slotemaker, C. Duin—J. Handgraaf, H. v. KoerselSteenbergen. Dinsdag 13 Januari: P. Slotemaker—N. Broers, A. TimmerJ. Handgraaf, P. Slo temaker—H. v. Koersel, P. Schermerhorn D. J. Steenbergen. Donderdag 15 Januari: C. DuinH. v Koersel, N. Broers—D. J. Steenberg, C. DuiD A. Timmer, J. Handgraaf—C. Schermer horn. Vrijdag 16 Januari: C. Duin—D. J. Steen bergen, P. Slotemaker—J. Handgraaf, A. Timmer—C. Schermerhorn, J. Handgraaf—D. J. Steenbergen Zaterdag 17 Januari: P. Slotemaker Steenbergen, J. Handgraaf—H. v. Koersel, P. SlotemakerSchermerhorn, A. Timmer— H. van Koersel, N. Broers—C. Schemer- horn. Zondag 18 Januari: A. TimmerN. Broers, C. Duin—C. Schermerhorn. Daarna volgt de prijsuitreiking. Zaterdagmorgen omstreeks half 11 had op de hoek van de Nieuwe Gracht en Zijhui zen een aanrijding plaats tussen een auto en een Solex. De oorzaak hiervan was, dat de bestuurder van de Solex, komende uit de richting van de Nassaulaan, geen voor rang verleende aan de auto, welke van rechts kwam. De 61-jarige bestuurder van de Solex werd op de straat geslingerd en liep hierbij een schaafwonde op aan de linkerarm, een flinke hoofdwond en een bloeduitstorting aan het achterhoofd. Lo pende spoedde hij zich naar de G.G.D. enweer afstaan, want het kon het niet bolwer- werd na behandeling der wonden per taxi I ken tegen het weer op 't goede pad terug- naar zijn woning gebracht. gekeerde VCR. Er zijn enkele belangrijke wedstrijden ge speeld in de volleybalcompetitie, welke hiel en daar verrassingen hebben gebracht. In de eerste klas dames hield Rapiditas VCR er onder, tussenstanden 315, 1511, 16—14 en 15—13. Ook PSVH 2 kwam niets hoger door een nederlaag tegen het eerste, 04. PWN zorg de voor een verrassing door tegen VCK het eerste punt te bemachtigen. In de tweede klasse verloren de nummers 1 en 2 van de ranglijst. Velox 2 kon het niet winnen van de reserves van Die Raeckse en OVRA versloeg HBC, waardoor zij samen met BGV, dat Rapiditas 2 klopte, aan de leiding kwamen. In de eerste klas heren won Brandweer gemakkelijk van HVS 2, 1510, 15—4, 15—12 en 15—0. Door deze overwinning heeft het de leiding van Die Raeckse overgenomen. PSVH moest de aansluiting met de kopgroep Zondagavond werd in het patronaats- gebouw te Zandvoort een missie-avond gehouden waaraan een bijzonder cachet werd verleend door de aanwezigheid van mgr. li. Tillemans, apostolisch vi caris van Nieuw-Cuinea. Na een wel komstwoord van pastoor van Diepen hield mgr. Tillemans een causerie over „Nieuw Guinea, land der onbegrensde mogelijkheden." Mgr. is sinds 1920 in Nieuw Guinea werkzaam en moest na zijn benoeming tot apostolisch vicaris naar Rome. Van deze gelegenheid heeft mgr. gaarne gebruik gemaakt om naar Nederland te gaan, niet alleen om zijn ÜA-jarige vader die in de zaal aanwe zig was te bezoeken, maar vooral om in Nederland meer kennis, liefde en of fervaardigheid te wekken voor zijn missie-gebied. De belangstelling voor Nieuw-Guinea neemt toe. maar is nog lang niet groot genoeg. Zolang dit gebied onder Ne derlands bestuur zal blijven, is het de plicht van Nederland om het tot zo groot mogelijke bloei te brengen. Nieuw Guinea is 12 x zo groot als Nederland. Het vicariaat Merauke 4 x Nederland. In dit vicariaat zijn 51.000 inwoners ge registreerd waarvan er 29.000 gedoopt zijn. In nog onbetreden gebieden wo nen in dit vicariaat nog pl.m. 80.000 mensen, maar het is uiterst moeilijk om daarmede in contact te komen om dat er bijna geen gidsen te krijgen zijn die de missionarissen de weg wijzen want de papoea's hebben grote angst om het bergachtige gebied binnen te gaan, want zij vrezen dan vermoord te wor den. Voor de katholieke missie liggen hier grote mogelijkheden. In dit gebied heerst nog de macht van de lans; men seneters en koppensnellers komen daar nog veel voor. Spr. verhaalde dat uit zijn statie een aantal mensen was ge roofd en toen mgr. de slachtoffers had opgespoord werd hem doodkalm gezegd: „We hebben ze al opgegeten", (een vrouw kon toen nog gered worden). Maar de mensen zijn bereid naar de missionarissen te luisteren en deze als een vader op te nemen. Het zal ook in bet belang van de missie zijn als de katholieken zich niet onbetuigd laten in het bestuursapparaat te gaan werken en bij de economische exploiratie van liet gebied. Dat er van de 104 bestuurs ambtenaren slechts 15 katholiek zijn is ook voor de missie een handicap. Ook economisch liggen er in Nieuw Guinea grote mogelijkheden, maar dan zal er gewerkt moeten worden en kapitaal moeten worden geïnvesteerd. Na de pauze vertelde mgr. Tillemans nog uitvoerig over de Zandvoortse mis sionaris, pater Gerard Zegwaard M.S.C., waarmede monseigneur enkele jaren heeft samengewerkt. Pater Zegwaard is ongeveer twee meter lang, kreeg daar om van de papoea's al spoedig de bij naam van „de lange", en werd om zijn lengte door de papoea's, die klein van te physieke kracht komt deze pionier in de wildernis uitstekend van pas bij de gevaarlijke, moeizame tochten door dit onherbergzame oord. De studie wordt evenmin verwaarloosd, Want pater Zeg waard heeft de taal van zijn parochia nen uit de grammatica geleerd en zich ook hun zang en dans en het hanteren van de trom eigen gemaakt. Hij maakt ook studie van het adat-recht, vooral op het terrein van het huwelijk. Mgr. besloot met een opwekking tot Zand voort het „thuisfront" van pater Zegwaard om hem met gebed en ma terieel te helpen, bijvoorbeeld door een dorp te adopteren. Met f 400 per jaar kan daar een catechist geplaatst wor den, waardoor dit dorp voor de missie gewonnen is. Men moet snel handelen omdat de Amerikaanse zending zeer ac tief is. Deze zeer geslaagde missie-avond werd opgeluisterd door zang van het dames- en kinderkoor „Mare Canto", op de piano begeleid door mevrouw van Laren. De belangrijke wedstrijd om de laatste plaats: VCK—OSS is enigszins tegen de verwachting in door VCK met 3—1 ge wonnen. VCK verscheen weer eens in z'n sterkste opstelling, hetgeen niet altijd mo gelijk is bij de mannen van de Hoogovens. Tussenstanden 1614, 15—8, 151 en 9—15. In 2A blijft Rapiditas door een overwin ning op Brandweer 2 de leider, Velox, goed volgen en is nog de enige concurrent. In 2B heeft HBC nog steeds de leiding, maar PWN, dat van Boru won, volgt de leider op de hielen. De uitslagen waren: Dames le klas: PSVH 2—PSVH 1 0—4 VCK—PWN 2—2, Rapiditas—VCR 3—1. 2e klas: OVRA—HBC 4—0, Rap. 2—BGV 13. Die Raeckse 2Velox 2 31. 3B: Ramplaan 2Velox 3 40, HBC 4— Stampers 40. OVRA 2Spaarnestad 04. Heren le klas: HVS 2Brandweer 0—4, PSVH—VCR 0—4, VCK—OSS 3—1. 2A: PSCBVCR 2 13, Brandweer 2 Rap. 0—4. 2B: Boru—PWN 0—4, Rap. 2—HVS 4 3—1. 3A: PWN 2—OVRA 2 3—1, VCR 3—Ramp laan 13. Programma 12 Januari: Dames lê klas: Die RaeckseVCR, OSS Rap., VCK—PSVH 2. 2e klas: Velox 2—VCR 2, RamplaanHBC. 2A: PSCB—MHSV. Heren le klas: CIOS—VCK, OSS—VCR, HVS 1—HVS 2. 9A: PSCB—MHSV. 2B: PWN—HVS 4. Boru—HVS 4, BGV— CIOS 3. VCR 2—HVS 3. 3A: HBC 2—OVRA 2, Brandweer 3— Spaarnestad, PWN 2Ramplaan. 3B: Sportief—GIOS. 14 Januari: Dames le klas: VeloxPWN. PSVH—OSS. 2e klas: Die Raeckse 2OVRA. 3A: HBC 2—BGV 2, VCR 3—HBC 3, Velox 3Leonidas. Heren le klas* HVS 2Die Raeckse, CIOS —PSVH. 2A: PSCB—Rap.. CIOS 2—OVRA, MHSV- Velox, HBC—PSVH 2. 3A: StampersRamplaan, Rap. 3OVRA 2. 3B: HBC 3Leonidas. Ran. 4Santpoort, Ramplaan 2GIOS, Die Raeckse 2Die Raeckse 3. Rector H. M. J. Brans houdt op de „Reünie van de R.K. Middenstandsfa- milie", welke op 15 Januari des avonds om 8 uur in de Bilderdijkzaal van Brinkmann wordt georganiseerd, een causerie over „De les van de humor". Dinsdag 13 Januari Hoog water: 1.30 u. en 13.51 u. Laag water: 9.26 u. en 21.51 u. (Van onze verslaggever) Zaterdagmorgen om tien minuten voor negen is in dè Linnaeusstraat te Amster dam een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een 13-jarig schoolmeisje zo ernstig werd gewond, dat voor haar le ven moet worden gevreesd. Inmiddels vernemen wij dat de toe stand van het meisje vooruitgaande is. Op dit tijdstip reed een vrachtauto in de Linnaeusstraat bij het „Rechthuis" aan de Ringdijk in de richting Diemen. De chauffeur moest stoppen voor een wielrijder, die plotseling naar links zwenkte en doordat de weg glad was het had geijzeld en de wagen van de helling van de brug bij de Ringdijk afkwam, schoof het voertuig met ge blokkeerde remmen het trottoir op ter wijl de bestuurder niet in staat was het tegen te houden. Op het trottoir liepen vier meisjes, ULO-schoolieerlingen, van wie er twee werden gegrepen. Een werd gedrukt tussen de vrachtauto en een muur van het Rechthuis. Daar de wagen zelf klem zat tussen deze muur en een wegduwen en het meisje te bevrijden. Het bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. De borstkas was ingedrukt en ook een der beentjes ernstig gekwetst. Het slachtoffer is naar het O.L. Vrouwegast huis overgebracht. Ook een ander meis je, ongeveer even oud, was door de vrachtauto gegrepen en tegen de grond .gesmakt. Het werd minder erristig ge wond en is eveneens naar het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. Het ongeluk veroorzaakte uiteraard grote consternatie onder de voorbij gangers, temeer daar het zo moeilijk bleek het bekneld geraakte meisje te bevrijden. De auto is voor onderzoek in beslag genomen. De remmen bleken aangesla gen te zijn. De IJmiuder Harmonie heeft Zaterdag in „Flora" een geslaagde feestavond gehouden, bedoeld als een contactavond voor de wer kende leden. Naast het genoeglijke deel, is het zakelijke niet vergeten, waarbij o.a. ge- zoekers hadden dan ook veelal een licht veldoverwicht en omdat Odenthal het tegen Van Male dikwijls moest afleg gen, dreigde er meer dan eens gevaar voor het Haarlem-doel. Stopper De Voogd gaf de Spartaanse middenvoor Oerlemans echter weinig kans en rechtsbuiten Van Ede had het tegen Kuis ontzettend moeilijk. Doelpunten bleven dan ook uit en aan de andere kant stonden Terlouw en doelman Land man Haarlems succes in de weg. Na een half uur echter scoorde Piet Groe neveld uit een vrije schop, maar on middellijk daarna kon Benningshof voor Sparta de gelijkmaker ter wereld brengen, zodat met 11 de rust aan brak. Na de pauze werd de aantrekkelijke strijd in een vlot tempo/voortgezet. Haarlem was met talrijke gevarlijke aanvallen dikwijls heel dicht bij een doelpunt, maar de diverse schitterende schoten van Groeneveld vonden bij Landman geen genade. De Spartaanse voorhoede combineerde ondertussen vrij goed, maar trof vooral in De Voogd en Kuis onoverkomelijke struikelblokken. Tien minuten voor het einde viel de beslissing, want op een gegeven ogen blik maakte Terlouw een foutje, waar van de snelle Haarlemse middenvoor Jacob profiteerde. Met een keurige omhaal werd Landman gepasseerd en de 21-voorsprong gaf Haarlem niet meer uit handen. Slechts zeer weinig toeschouwers zijn getuige geweest van de vriendschappe lijke wedstrijd tussen EDO en HFC. EDO had een zacht eitje aan een door vijf invallers verzwakt HFC-elftal en kon zonder de minste moeite voor de rust een 30-voorsprong nemen. Rood- selaar had de score geopend, Prins nam het tweede doelpunt voor zijn reke ning, waarna Roodselaar de rust met 30 deed ingaan. Ook na de pauze had HFC vrijwel niets in de melk te brokken. Binnen een kwartier was de score tot 50 ver hoogd door goede doelpunten van Mul en Roodselaar. EDO deed het hierna wat kalmer aan en HFC bleef moedig partij geven. In de laatste ogenblikken slaagde Corbeth er in voor HFC de eer te redden, zodat EDO met 5—1 deze weinig interessante wedstrijd won. Advertentie Geheel droog 37 ct. per kg. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoor ding de volgende bijdragen ontvangen: Mevr. A. v. d. W.-v. A. 10; mevr. A. C. v. A. 5; mevr. L.-A. 5; S. G. B. 10; Anita 2.50; H. J. B. 2.50; mevr. L. C. v. A. f 5; W. D. f 2.50; mevr. J. A. J. v. D.-M. 10; mevr. G. C. A. v. d. H.-S. 2.50; mevr. E. A. C. W. v. H.-V. 5; Ch. v. K. 10; A. L. 1; J. v. M. 10; R. C. S. 5; H. M. S. i 10; mevr. J. T.-S. 5; mevr. H. E. V. T. f 2.50; mevr. C. M. v. d. W.-B. 1; J. L. 2.50; H. G. B. 2.50; J. W. V. 10; fam. H. 1; Q. 45; dames A. M. W. en A. S. W. 7.50; Excelsiorfeestavond 176.50; N.N. f 5; mevr. A. L. 5; club dubbel zes f 10; mevr. J. S.-K. 2.50; N.N. 2.50; mevr. dr. M. C.-P. 25; mevr. M. v. H.-t. T. 2.50; mr. A. J. H. f 10; J. V. 1 2.50; H. Z. 2.50; B. E. H. 10; mevr. J. v. N.-v. W. 10; E. 2.50; C. A. S. 2: J. J. v. L. 5; R. J. P. 25; J. C. P. 30; A. A. en M. B. 2.50; B. H. S. 2.50; drs. G. D. R. 5; J. T. B. 10; N.N. 10; T. R. 2.50; Marco f 10; D. C. T. f 5; H. H. I 2; mr. H. K. K. 10; B. L. 5; E. F. J. P. N. 10; J. H. O. 5; J. J. L. P. f 5; J. B. Th. P. f 5; J. J. R. 5; mevr. G. v. d. R.-G. 2.50; M. C. S. 2.50; mevr. v. L. S.-L. t 10; mevr. V. 2.50; N.N. 3; D. L. 25; Goodwill 3; mevr. M. C. M. W. 5; mevr. J. v. d. H. 3; mevr. C. B. 2; Theo en Just W. 1 25.06; A. J. C. J. S. 5; mevr. T. N.-N. 2.50; N. N. 1; J. d. B. D. 25; mevr. S. C. B. K. 2.50; G. A. B. 5; W. B. 5; J. H. H. v. B. 10; mevr. E. M. v. d. H.-B. 2.50; mevr. H. H. J.-v. V. 5; J. G. v. K. 5; L. v. M.-S. f 10; Ph. J. S. Zn 50; T. en L. f 25; mevr. V. j 2.50; mevr. E. W. G. f 5; P. M. de W. 2.50; A. V. 2.50; N. N. 5; mevr. D. 2.50; mevr. V. 5; B. 5; N.N. 2.50; mevr. S. 10; N.N. 5; fam. B. 5; S. L. B. 2.50; R. J. E. 10; H. M. F. 2.50; mr. J. A. d. l.H. 50; N.N. 5; H. E. de V. 10; M. C. en D. 1 10; Speel- potje dames v. d. H.-S. en W. 5; A. A. K. 2.50; J. W. 2.50; D. G. 2.50; N.N. 5; D. v. H. 2.50; mevr. v. K. 1; Motto R. S. 25; M. A. 1; mevr. E. H. A. B.- v. H. 2.50; C. B. 2.50; Alg. Handelsblad 85; mevr. wed. W. K. 2.50; R.K.S. 10: A. K. 2.50; H. J. L. 15; Nutsspaarbank 50; J. R. 2; F. W. S. f 10; W. v. d. W. 5; A. J. Z. 25; A. C. d. B. 5; V. K. 10; P. K. f 1; Cirkel f 5; mej. v. B. 2.50; mevr. K.-H. 25; A. v. W. ƒ5: mevr. M. J. v. T.-B. 25; A. A. M. 10; Z. J. H. f 100; mevr. L.-S. 10; D. J. B. 5; B. D. O. 25; F. R. 2.50: R. T. 50; Th. G. M. 20; A. W. B. 5; Ir. W. J. B. 10; mevr. J. M. A. K.-B. 100; zr. E. G. S. 2.50; mevr. G. v. d. M.-H. 1 en mej. C. D. 2.50. Totaal 1.656.56, zodat nu is ontvangen 3.763.06. Het comité is de gevers zeer erkentelijk voor de bijdragen, welke ook dit jaar weer werden ontvangen en waardoor het moge lijk was velen een kerstgave thuis t« be zorgen. De heer A. W. Tellier tijdens een partijtje torendammen met zijn zoon. Dertig jaar geleden reeds dacht hij het nieuwe spel uit, doch door een toeval i» het nu pas bekend geworden. Zal het een zegetocht worden? lantaarnpaal moest een kraanwagen -t.i. j. j I met, vcigctcu, wctcat uij u.a. gc- - - van de politie eerst deze lantaarnpaal sproken werd over een ultwisselingsconcert, stuk zijn, uitermate bewonderd. Zijn gro- omver trekken om de auto te kunnen 1 waarover besprekingen gaande zijn. In het algemeen is de verlovingstijd in het menselijke leven niet de ge schiktste gelegenheid voor het uitdok teren van nieuwe ideeën. Doorgaans is pas de daaropvolgende levensstaat aan leiding, om de gedachten weer te laten uitgaan naar andere zaken dan die. welke uitvoerig in films en roman? v orden beschreven. Met de heer A. W. Tellier ging dat echter juist omgekeerd. Van huis uit reeds een vindingrijk man, Dinsdag 20 Januari a-s. wordt een be kend medewerker van de K.R.O., de di ligent van het K.R.O.-amusementsorkest, Klaas van Beeck, 50 jaar. Zoon van een professor uit de oude universiteitsstad Leiden, koos Klaas van Beeck reeds op jeugdige leeftijd niet de weg van de „graue Theorie" maar van de lichte muze. Op 19-jarige leeftijd be gon hij reeds met het arrangeren van muziek voor het amateurbandje, waar van hij deel uitmaakte. Vorig jaar heeft hij zijn dertigjarig jubileum als arran geur gevierd, Bij die gelegenheid hebben vele dienaren van de ernstige muze, Jurriaan Andriessen, Cor de Groot, Os car van Hemel, Hugo Godron en Wouter Paap spontaan composities voor zijn orkest geschreven. Want als arrangeur en orkestleider geniet Klaas van Beeck een uitstekende reputatie. In 1935 kwam hij bij de radio in het orkest de „Deci bels". Reeds drie jaar later had hij een eigen ensemble. Sinds 1946 leidt hij het K.R.O.-amusementsorkest, dat in de aether een zeer goede naam verworven heeft. Klaas van Beeck is bovendien een naarstig verzamelaar van amusements muziek uit alle landen. In zijn woning heeft hij een omvangrijke collectie ver zameld, waaruit nog menig maal wordt geput. Vele van zijn eigen composities hebben bovendien bekendheid verwor ven. Als collega en vriend wordt hij in radiokringen hoog aangeslagen. Zondagmiddag kwart voor vier werd brand gemeld in een perceel aan de Da Costalaan te Driehuis. Op de tweede etage was een brandende petroleumkachel omge vallen, waardoor een kapokmatras in brand was geraakt. De bewoners waren reeds mei het blussen begonnen, toen de brandweer arriveerde. De brandweermannen droegen het bed naar buiten, waar het uit elkaar werd gehaaid en met een voetpomp en enkele emmers water geblust werd. Het was de eerste maal in 1953, dat de vrijwil lige brandweer van IJmuiden moest uit rukken. vond hij in zijn verlovingstijd een nieuw soort dammen uit. dat hij toren' dammen doopte. Met zijn toen nog a.s. zwagers werd het spel enthousiast be- ceferaL doch in het huwelijk verdween het nieuwe spel geleidelijk naar de kast en toen naar de rommelzolder. Dat is nu alweer zo een dertig jaar geleden. De heer Tellier bleef zijn oude roeping van uitvinder in de letterlijke zin des woords getrouw en richtte een werk tuigkundig bureau op, waar hij zijn fantasie en vindingrijkheid vrij naaf alle richtingen kon laten uitzwermen. De zonen zijn nu groot geworden en onlangs, toen men om een geschikt spel verlegen zat, kwam het torendammen de heer Tellier weer in gedachte. Het spel werd van het stof van vele jaren vergetelheid ontdaan en sloeg onmid dellijk aan. Avond aan avond werd het beoefend, huisvrienden schaarden zich onder de enthousiasten en de heer Tei lier vroeg octrooi op zijn vinding. Hij heeft nu de spelregels op papier gezet en zal zijn spel binnenkort in „De Bijenkorf" in Amsterdam enige weken demonstreren. Het is niet eenvoudig* Het komt er op neer dat de geilagen stenen niet van het bord verdwijnen, maar op de slaande steen worden ge plaatst. Vandaar de naam torendammen. Zo krijgt men torentjes van verschil lende kleuren, want de toren kan weef door de tegenpartij geslagen worden, enz. Dammen hebben in dit spel een andere kleur en de stenen zijn zo ge construeerd, dat de torens niet spoedig omvallen. Wie aan het slot alle stenen van de tegenstander op zijn torens heeft, heeft gewonnen. De heer Tellier is erg optimistisch over de toekomst van zijn spel. „Het lijkt ingewikkelder dan het is," meen1 hij. „het valt in de praktijk wel mee." Hij kan zich nog steeds de eerste wereldkampioen noemen, want hij hee.t nog niemand ontmoet die hem kan ver slaan. Wie eens een „partijtje tegen wil wagen: de heer Tellier woont aa" de Frans Haislsan te Hilversum en stelt belangstelling voor zijn nieuw spe op hoge prijs. De spelregels zijn inmif' dels in druk verschenen. Vorig slot 3Nederl. 1948 92 3V4 pCt. Nea 1950 92i*2 3-3% Nederland 1Ü47 94 3 eNd. 62-64 bel.-tac. 951/2 inschr. Grtbk 48 3 pCt 94% Ned. Hande) Mij eert. 14914 A.K.Ü. 154)4 Van Berkels Patent 99?4 Calvê-Delft eert. 11714 Van Gelder 155)4 Kon. Hoogovens eert. 154% Unilever cert. 180)4 Ned. Kabel 210)4 Philips 161 Kon Petroleum 399% ..Amsterdam Rubber 79)4 Hoil. Amerika U1n 129 Kon. N. Stoomb. M 138 Ned. Scheepv. Unie 121% H.V.A. 85)4 Deli Mij. eert. 72)4 penif^ 12/1 93'» 153 180 163 13« «81»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2