In 1952 bijna half millioen passagiers op Schiphol I I Het drinken van water voor communiceren toegestaan het Cijfers van luchtvervoer ondanks olie-stakingen licht gestegen Drie Centurion-tanks in ons land aangekomen Staalproductie van Europa 9 pet. hoger dan in 1951 r Middag- en avondmissen in bepaalde gevallen geoorloofd rDe eenzame ®helrtSl\üOp EÜjg Opvarenden van de Klipfontein worden gered Nieuw record HM de Koningin terug in ons land „De Volharding" jubileert Misuitzending uit Davos J De „Ellen" wordt verkocht Charley Toorop en Maurits Uyldert MAANDAG 12 JANUARI 1953 PAGINA 2 Bouw van straalmotor-reviseer inrichting begonnen Nadelig saldo van 2.390.000 gulden Maximum-snelheid van 35 km. per uur Prinses Wilhelmina ter begroeting aan de trein In convooi over het •IJsselmeer De onbeperkte invoer van Zwitserse horloges Overheids- en semi- overheidspersoneel Commissie bestudeert salarisbeleid De controverse specialisten ziekenfondsen Mgr. Tillemans bezoekt Driehuis- Vel sen En beideo hebben gelijk alt u zeggen; Ha!... HUNTER Heerlijk f Oosterbeekse kinderen naar Londen Bij de kroningsfeesten Radiogroeten van Nederlanders In Djakarta Nederl. zakenlieden in arrest en weer vrij BELANGRIJKE APOSTOLISCHE CONSTITUTIE: V. BIJ HOEST EN KEELPIJN Zestig mille voor nieuwe ,Hoop' Verzetsprijzen voor: Vrijz. Dem. Bond heropgericht Nieuw Eerste-Kamerlid (Van onze speciale verslaggever) Schiphol kan op een vruchtbaar jaar terugzien. Het aantal passagiers van de K.L.M. en de andere maatschappijen, die Amsterdams luchthaven gebruiken, is, vergeleken met het jaar daarvoor, in 1952 weer gestegen. Ook waren de cijfers van goederen-, post- en bagagevervoer iets hoger dan in 1951. Daarnaast is de commerciële en technische inrichting van de luchthaven in 1952 aanzienlijk uit gebreid. Speciaal een nieuwe radarinstallatie, een nieuw vrachtgebouw, onder grondse tankinstallaties, een uitbreiding met 100 procent van een der wachtka mers en het begin der inrichting van een straalmotoren-onderhoudsbedrijf ver dienen de aandacht. Uit het jaaroverzicht van Europa's modernste luchthaven blijkt voorts, dat het niet lang meer zal duren of de vijf millioenste bezoeker sinds het einde van de oorlog zal Schiphol betreden. Tevens verwacht de directie, wanneer het „straalmotorbedrijf' gereed gekomen zal zijn, het in dienst treden van het tienduizendste personeelslid. Na het lezeri van bovenstaande onthullingen klinkt het op 't eerste gezicht wat vreemd, dat Schiphol over 1952 met een nadelig saldo van twee millioen 390 duizend gulden zit te kijken. De posten „afschrijving" en „rente", die tezamen 2millioen gulden omvatten, vormen de voornaamste oorzaken van dit verlies. roekers bij de vele nieuwigheden rond dit grootse technische èn tot de ver beelding sprekende bedrijf gestaag bleef groeien. 831.000 toeristen kwamen in het afgelopen jaar naar Schiphol. Ze zochten vertier op het dak restaurant, in het bezoekers-treintje of in de speel tuin en evenaarden het aantal toeristen, dat de Eiffeltoren en het Empire State Building bezoekt. Ongeveer 485.000 passagiers zjjn het afgelopen jaar de balies van Schiphol gepasseerd. Hun aantal overtrof dat van 1951 „slechts" met tienduizend. Met be trekking tot het goederenvervoer (15.600.000 kg. in '52; 15.229.043 in '51), het postvervoer (3.100.000 kg 2.904.341 kg) en de bagage (9.100.000 kg 8.779.524 kg) kan ook van een zeer ge ringe stijging gesproken worden. De directie van Schiphol wijdt een en an der aan de staking in de Amerikaanse olieindustrie, die van Mei tot Juli j.l. ongeveer 686 vluchten voor Amster dams luchthaven verloren deed gaan. Tevens wordt in het jaarverslag gewag gemaakt van een „te geringe vervoers capaciteit van de luchtvloten, met name van die der K.L.M., in het drukke sei zoen", waardoor een aantal aanbiedin gen voor Iuchtovervoer moesten worden afgewezen. Duizend landingen of opstijgingen per week Er zijn in 1952 ongeveer duizend vliegtuigen op Schiphol per week ge land of opgestegen. Het totale cijfer der „vliegtuigbewegingen", zoals dit officieel heet, bedraagt 53.435. Dit be tekent een stijging met ongeveer acht duizend landingen subs, opstijgingen. In het cijfer 53.435 zijn 28.773 verkeers- vluchten, zowel geregelde ais charter vluchten, begrepen, hetgeen neerkomt op een duizendtal méér dan in 1951. In het jaaroverzicht wordt uitvoe rige aandacht besteed aan de waar lijk grootse uitbreiding van de outil lage van Schiphol. De wachtkamer restaurant voor Europees verkeer is met honderd procent uitgebreid; het eerste afzonderlijke luchtvrachtsta- tion van Europa werd op Schiphol een feit; hangar 9, een loods van loo x 51 meter met twee deuren van L° meter breedte elk, kwam gereed; „j en ?ESO kregen 32 gedeeltelijk 0^oergrondse tanks, die anderhalve miliioen liter benzine kunnen bergen; de grondslag werd gelegd voor een zeer belangrijke uitbreiding van het technisch bedrijf; de straalmotoren- onderhoudsinrichting met een toe komstige bezetting van 700 man, dat een technisch centrum voor de NATO- landen moet worden en tenslotte kon de Rijksluchtvaartdienst de nieuwe apparaten van de landingsradar en de rondzoekradar begroeten. Geen wonder, De luchthaven van de hoofdstad is het afgelopen jaar weer gemakkelijker be reikbaar geworden. Drie nieuwe wegen, die aansluiting geven op de toegangs weg naar Schiphol, kwamen gereed en de K.L.M. opende een nieuwe buslijn van het Centraal Station naar de lucht haven. Na opmerkingen over het gebruik van het gras op Schiphol is het interes sant te weten, dat vierhonderd hectare grasvlakte van onze grootste luchthaven ten dienste van de landbouw staan. En eveneens zal het velen interesseren, dat de grond van het voormalig militair vliegkamp, in 1917 aangelegd, eerst in 1952 van het Ministerie van Oorlog is overgenomen Nieuwe plannen Schiphol heeft voor dit jaar een groot aantal plannen. Startbaan 19. die mo menteel achttienhonderd meter lang is zal verlengd worden tot 2550 meter. Hierdoor zal Schiphol, klasse A 1 van de TC.A.O. bereiken, naar welke stap de directie, in het kader van de voorzie ningen. die voor het ontvangen van dc nieuwste vliegtuigen nodig zijn, reikhal zend uitziet. Baan 23 wordt voorzien van een nieuwe naderingsverlichting voor slecht zicht. Een heel ander cha piter betreft de bouw van een garage voor de auto's van luchtreizigers en de werkzaamheden aan een proefstation voor straalmotoren. En dan verwacht de directie, alhoewel zij zich hierover In het jaaroverzicht niet uitlaat, 'n nieuwe bestuursvorm voor Amsterdams lucht haven. waarover de betrokkenen het af gelopen jaar nog niet eens zijn kunnen worden. De kans op het oprichten van de „N.V. Luchthaven Schiphol" is echter nog steeds groot (Van onze Rotterdamse redactie) De eerste drie Centurion-tanks, die als Amerikaanse bijdrage in de ge meenschappelijke bcveiling aan Neder land worden geleverd, zijn Zondagmor gen in de Rotterdamse haven gearri veerd. Vanmiddag werd met de ont scheping van de tanks een begin ge maakt. Aan boord van het Duitse stoomschip „Traute Sarnow", dat de Nederlandse regering voor dit trans port heeft gecharterd, werden deze tanks uit Engeland naar Nederland ver voerd. In de loop van dit jaar zullen enige honderden Centurions naar Ne derland en Denemarken worden ver scheept. De tanks worden in Engeland ge bouwd bij de Vickers Amstrong fa brieken. De tank weegt 48 ton en is bewapend met een 20 ponder en een 7.92 mm. mitrailleur, Voorts is de Cen turion uitgerust met twee gyrostabili- satoren, welke de vuurmond tijdens de beweging in het terrein gericht doen blijven op het doel. De tanks worden aangedreven door een opgevoerde 12 cylinder Rolls Royce Meteor motor van 640 pk., waarmee de Centurion, die door vier man bediend moet worden, een maximum snelheid van 35 km. per uur kan ontwikkelen. De tanks die vandaag zijn ontscheept zullen worden vervoerd naar enige technische onderdelen waar de deskundigen worden gevormd die dit wapen zullen onderhouden en bedienen IDe Centurion wordt momenteel gebruikt bij de oorlogvoering op Korea en de re- Volgens de ramingen van het secretariaat van de Economische Commissie voor Europa heeft de productie van ruw staal in Europa excl. de Sovjet-Unie) in 1952 een nieuw record bereikt met 73.870.000 metr. ton, waardoor de productie van 67.639.000 ton In 1951, het tot dusverre beste jaar, met ongeveer 9 pet. werd overtroffen. De productie van staal in de Sovjet-Unie Wordt geraaihd op 35 millioen ton (v. j. 31.3 millioen). In de eerste drie kwartalen van H.M. Koningin Juliana en haar drie oudste dochters werden vanmorgen op het Centraal Station te Utrecht begroet door Prinses Wilhelmina bij hun aan komst uit Oostenrijk. Burgemeester jhr. hu*. C. J. A. de Ranitz en mevrouw De Ranitz uit Utrecht kwamen met dezelfde trein aan. In de hofauto vóór het station wachtte Prinses Marijke op haar moeder en zus jes. Zaterdagavond heeft de Koningin in hotel „Post" de gidsen ontvangen om hen te danken voor hun lessen en hun dagelijkse hulp bij het skiën. Het zijn Rudi Matt, het hoofd van de skischool, Albert Funder, de gids van de Koningin Toni Mart, de gids van de prinsessen. Prins Bernhard is op de terugweg van jhd verblijf op de Canarische Eilanden h Rabat (Fr. Marokko) geland. Hij heeft daar de lunch gebruikt met de Franse ^dyolmachtigde minister De Blesson. De prins werd vandaag in Nederland ver dacht. dt^rf-T61 de «^voorlichtingsdienst de Rijkswaterstaat Gle IJsselmeer van voor bijna het ge- middelzwaar vast of Vprc«,.:r v C1 uuuueizwpar vast 01 haïf dnjfijs meldt, zijn vanmorgen ven de 0raniesluizen toch ze- dom- ®eladen motorboten, geassisteerd tein m motorsleepboot „Tina" kapi- Aïiier!Tn®e+nrnal!ers in convooi naar dat ord vertrokken. Verwacht wordt le" dj®kmoell«kheden niet gering zul- 1952 was de Europese productie van ruw ijzer 8 pet, groter dan in de overeenkom stige periode van 1951. Ook de productie van ijzererts en metalurgische cokes ver toonde een aanzienlijke toeneming en deze hield gelijke tred met de grote productie van ruw staal en ijzer. Uit de cijfers van de ECE over de invoer en uitvoer van afgewerkt staal in de eerste 9 maanden van 1952 blijkt dat Engeland op het ogenblik een netto importeur van staal dat West-Duitsland zich in dezelfde richting beweegt. Een vermindering van de Europese uitvoer naar het buitenland wordt gecompenseerd door een grotere invoer door deze beide landen. De E.C.E. meldt, dat de productie van ijzererts in 11 van de belangrijkste Europese landen, waarvoor cijfers beschikbaar zijn. is gestegen van 65.8 millioen ton in de eerste 9 maanden van 1951 tot 76.3 millioen ton in de overeenkomstige periode van 1952, een stijging met 16 pet. De productie van cokes van 10 Europese landen is gestegen van 55.6 millioen ton in de eerste 9 maanden van 1951 tot 61 mil lioen ton in de overeenkomstige periode van i952, een stijging met 10 pet. De pro ductie m Nederland steeg met 9 procent. sultaten die met dit wapen worden be reikt zijn uitstekend. Alle Engelse tank regimenten, ook die welke thans zijn ingedeeld bij de troepen in Duitsland, zijn uitgerust met Centurions. Bij de ontscheping van de tanks Maandagmiddag waren 'n drietal Ame rikaanse officieren van het bureau voor de wederzijdse militaire bijstand ,,M. A. A. G.", de garnizoenscommandant van Rotterdam, kolonel H. A. J. Schou ten, en kolonel J. Daniels, inspecteur van het verkeerswezen, aanwezig. Ons bericht van Zaterdag behoeft een verduidelijking. Voor de Zwitsers ligt een hoopvol feit opgesloten in het door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Zwitserland aan de Nederlandse instanties aangeboden verzoekschrift, waarbij aangedrongen wordt op een verlaging van 30 tot 15 pet. van de weeldebelasting op Zwitserse stalen horloges waarvan de verkoopprijs f 50 te boven gaat. Het ministerie van Fi nanciën staat hier welwillend tegen over, maar een wetsontwerp zal in dit verband nog bij de Tweede Kamer moeten worden ingediend. Op een bestuursvergadering van de R.K. Centrale van Burgerlijke Over heids- en Semie-Overheidspersoneel is besloten een commissie in te stellen, die tot taak krijgt om mede op basis van het derde rapport van de Commissie der Middengroepen van de K.V.P. en het A.R. KA.-vierjarenplan (de weg naar herstel) het in de naaste toekomst te - voeren salarisbeleid voor het overheids- werkende en semi-overheidspersoneel in de ruim ste zin van het woord te bestuderen en aan het bestuur der centrale te rappor teren. Minister J. G. Suurhoff complimen teerde de raad van commissarissen van het Haagse Coöperatieve Ziekenfonds „De Volharding" ter gelegenheid van het zestigjarige bestaan dezer organi satie. De minister van Sociale Zaken cn Volksgezondheid zei tijdens een recep tie in Seinpost Scheveningen. dat ook op het gebied van ziekenfondsen de sa menwerking praevaleert boven tegen stellingen. Vele sprekers voerden tijdens deze receptie het woord. Onder hen was het lid van de Tweede Kamer en voorzit ter van de Centrale Bond van Onder ling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. van Lienden. Deze bracht, na woor den van hulde tot „De Volharding" te hebben gesproken, de kwestie van de controverse tussen een groep specialis ten en de ziekenfondsen te berde. Hij merkte op, dat het een belang rijke vraag i,s. wie de vrije beroepen aantasten. Zijn dat de specialisten, die een monopolie trachten te vormen, of de ziekenfondsen? Spr. zei, dat wij thans in een voortdurende crisis rond de vrije beroepen leven. Deze crisis moet in het belang van de maatschap pij spoedig worden opgelost. Z. H. Exc. Mgr. H. Tillemans M.S.C., Apostolisch Vicaris van Merauke (Nw- Guinea), die thans met verlof hier te lande vertoeft, maar tevens belangrijke besprekingen voert met vooraanstaande personen om de belangen van zijn moei lijk missiegebied te bepleiten, was Zon dag op bezoek in de Apostolische School van de Missionarissen yan het Heilig Hart te Driehuis-Velsen. 's Morgens droeg hij in de kapel van het Missiehuis een pontificale Hoogmis op. waarbij ook vele ouders en verdere familieleden van missionarissen, die in Nieuw-Guinea werkzaam zijn, tegenwoordig waren. De gezangen werden op lofwaardige wijze ten gehore gebracht door het koor van de jeugdige studenten. Na de H. Mis heeft Mgr. Tillemans zich geruime tijd onderhouden met de familie, van zijn medehelpers in het vi cariaat Merauke, waar onder zeer moei lijke omstandigheden veel zegenrijk werk wordt verricht voor de Papoea's. Advertentie Fk rooi Hunter Mijn smaak ts Hunter Naoy Cut Ongeveer veertig schoolkinderen uit Oos terbeek zullen de komende zomer in Londen de kroningsfeesten mogen meemaken, alt gasten van de Londense gemeente Wool wich. Zoals men weet leggen kinderen uit Oos terbeek ieder jaar bij de herdenking van de ,,Airborne"-troepen, bloemen op de graven der gesneuvelden. Inwoners van Woolwich hebben dat op het filmjournaal gezien en. zij vonden dat deze kinderen tot een bezoek aan Engeland moesten worden uitgenodigd Een Engels reisbureau was bereid het ver voer voor zijn rekening te nemen. Het con tact tussen beide plaatsen was eerst onof ficieel. maar nu bestaat er ook officieel contact tussen de gemeentebesturen van Woolwich en Renkum (in welke gemeent® Oosterbeek gelegen is). Een radiografisch overgebrachte foto van de redding der 234 passagiers van de „Klipfontein", die aan de kust van Mozambique vergaan is. Red dingsboten liggen langszij het Britse schip „Bloemfontein-Castle", dat een groot deel van de schipbreukelingen oppikte. De „Klipfontein" zonk in 45 minuten tijdens de redding. Het Vijf zakenlieden die in Djakarta zijn gearresteerd wegens overtreding van de prijscontrólemaatregelen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Over een zesde arrestant is niets bekend gemaakt, aldus bericht A.P. De mannen vier Nederlanders, een Oostenrijker en een Arabier verte genwoordigen vijf Nederlandse en een Arabische import-exportfirma in Dja karta. Een van hen is H. L. M„ chef van de voedselafdeling van Jacobson en Van 1=®!^ g' een van de grootste Neder landse import-export-firma's in Indone- sie. (Van onze correspondent) was een ontroerend ogenblik, toen Zondagmorgen tal van groeten van Nederlandse patiënten in het Zwitserse sanatorium te Davos Klonker door de radio van de Kath. Radio-om roep en van de Wereldomroep. Dit ge schiedde na afloop van de Misuhzen- dmg in de napel van het Nederlandse sanatorium. Dr. P. van der Kooy SCJ die ginds de zielzorg /an e kathoiieke patiënten heeft, die de plechtige Hoogmis heeft opgedragen en de pre dicate gehouden, heeft met enkele ernstige woorden de luisteraars in het vaderland en elders in den vreemde toegesproken; en pater Brockbernd O.S B., leider van de godsdienstige uit zendingen van de K.R.O., heeft gewe zen op de betekenis van dit heilzaam sanatorium, weliswaar ver van huis, maar in een prachtige omge ving, die voor de genezing van long patiënten zeer bevorderlijk is. Deze radio-uitzending had geen enkele pretentie, was ontroerend door haar eenvoud. Dank zij de medewer king van de Zwitserse Omroep-organi- satie klonk alles storingsvrij Men hoorde het gerinkel der bellen van de arresleden en later de eenvoudige zang van het kerkkoor uit het berg dorp. De wisselende gezangen uit de Mis van de solemniteit van Driekonin gen werden uitgevoerd door zusters en patiënten van het sanatorium zelf De groeten aan familieleden en be kenden werd voorafgegaan door gezamenlijk gezongen kerstlied: zijt wellekomen...." De „Osservatore Romano" heeft Zaterdag een uiterst belangrijke Apostolische Constitutie gepubliceerd, die begint met de woorden „Christus Dominus" en die gedateerd is 6 Januari 1953. In die Constitutie worden nieuwe bepalingen gegeven betreffende het nuchter blijven vóór de H. Communie. (Het drinken van water voor het communiceren is voortaan toegestaan.) Een andere Zaterdag bekend gemaakte bepaling staat de bisschoppen toe verlof te geven tot het opdragen van middag- en avondmissen. uur voor het ontvangen van de H. Com munie. Middag- en avondmissen het ,Nu mierfoon Werd op een hoogte ge- van Zoals voor de zegd, telt Davos, 1600 meter, niet minder dan' vijftig sanatoria, die samen meer dan 5 000 patiënten herbergen. Het Nederlandse sanatorium wordt algemeen als het beste erkend. Pater Van der Kooy en twee predikanten oefenen er de ziel- vat* on/I Ai' nofión+nei ..14- In de constitutie geeft de H. Vader, teruggaande tot de eerste Christentijd, een overzicht van de ontwikkeling der discipline betreffende het nuchter ziin. In de eerste tijden, zegt de H. Vader, was het de gewoonte, dat de gelovigen van middernacht af nuchter bleven en dan onder de H. Mis communiceerden. In de loop der eeuwen heeft de Kerk echter steeds uitzonderingen toege staan, vooral om redenen van ziekte en andere omstandigheden. Deze praktijk is tenslotte door de Zalige Paus Pius X bekrachtigd. De huidige tijdsomstandig heden, zo betoogt de H. Vader, eisen ook nieuwe bevoegdheden. De Paus wenst de bestaande wetten omtrent deze materie in wezen te bekrachtigen en spoort op grond daarvan de gelovi gen, die deze voorschriften kunnen na komen, aan zich ook zo veel mogelijk daaraan te houden en van de betreffen de mogelijkheden slechts binnen de grenzen van de noodzakelijkheid ge bruik te maken. Nader ingaande op de bijzondere tijdsomstandigheden verklaart de H Vader bij deze verzachtingen in het. nuchter zijn in het bijzonder het oog te hebben op de verhoudingen in de missiegebieden, op de arbeiders in de industrie, in de transportbedrijven, in de havens, in de openbare diensten en de continubedrijven; voorts op hen, die arbeiden in de ziekenverpleging en op vrouwen in verwachting. Ten slotte noemt de H. Vader met name ook de huismoeders met een druk gezin en de schoolgaande kinderen aan wie vaak de tijd ontbreekt om tussen het gaan naar de kerk en naar door ANTONIA WHITE Vertaald door J. W. HOFSTRA 105 nee,j'; n.ee>ze' ze en wendde zich af om die koude blik van de ion- fenrivt16 naast ,V,erlaine aan de muur gepnkt was niet te ontmoeten Om die te vermijden keek ze verder om iets te vinden wat haar aandacht van haar smart kon afleiden. Ze was als iemand die reddeloos van een rots tuimelt en ongeduldig cp het einde wacht. nu. alle noop verloren is, maar toch elk uit steeksel nog wil vastgrijpen. Het werd plotseling van het grootste oela.ig voor naar om te weten wat er op de ver- irommelde ansichtkaart stond achter ae whisky-fles. Ze zou nooit meer in aezc kamer terugkeren. Over een paar minuten zou ze haar laatste kan.i om er achter te komen verspeeld hebben. Ze spande haar ogen in en zag dat het een monsterlijk prentje, van het Heilig Hart „Als ik nu ooit gedacht had.... hier zoiets te vinden." Hij voi .de haar blik. „Erger je jc er aan?" Ze durfde niet te bekennen dat het zo was. ,IkT d52ht„ at ie daar allemaal niet m geloofde." „Ik ben zo Iers dat er heel wat moet gebeuren voor ik een prentje in de ,'uumsbr gooi." ..Ik vind-.... wel. ik vind het zo' bij geloof. Dat komt waarschijnlijk omdat ik met katholiek ben grootgebracht-" „Betekent het geloof wel iets voor je, Isabel? „Ik w-et wel, dat ik schandelijk ken?thAtati0lLek b?n- Maar 'ets bete-- kent het toch wel voor me Dat onder andere een van de dingen die fk bereid was op te geven-" ®ens bii opgekomen dat het geloof jou wel eens niet kon willen opgeven? Geloof je heus, dat je het H"zo gemakkelijk uit je leven kan doen verdwijnen als een kledingstuk waar je genoeg van hebt, alleen maar omdat je een bekeerling bent? Dan heb je het mis, meisje." „Heb je het dan zelf niet laten schie ten?" „Ik doe er niets meer aan, maar ove rigens laten we daar maar niet over spreken. Ik weet alleen zeker, dat het voor ons de oorzaak van nog meer kwellingen zou zijn geweest." Hij trok haar voile over haai gezicht. „Ga nu maar, lieve. Praten helpt ons toch niet. Ik b niet erg standvastig. Zo.... ik zal nu maar denken dat je de sluier hebt aangenomen." „Ik ben hóar niet Ze had meer ge luk. Heb je dat prentje van naar ge kregen?" „Ja." Het werd haar plotseling te machtig. „Daarom heb je het natuurlijk be waard. Het heeft met godsdienst niets te maken. O. ik haat je." Hij zei kalm. „Ik haat mezelf meer dan jij ooit zult kunnen doen." „Het spijt me. Reynaud ik weet met meer wat ik zeg." „Wil je het plaatje mee hebben, als aandenken?" „Nee. ik zou het niet kunnen'," Hij lachte- „Ook niet om me van de verantwoor delijkheid te ontlasten die het me geeft? Je zei toch al dat het hier niet thuis hoorde." Ze schudde haar hoofd. „Zoals je wilt Wil je zo nu en dan eens voor me bidden als je in de stem ming bent?" Ze zuchtte. „Is er dan niets Waar je niet de draak mee steekt?" Hij raakte haar schouder aan. „Ik spot niet. Ik geloofde je toen je zei, dat ie alles voor me zou willen doen. Welnu, nu vraag ik je dit. Wil ie het doen?" Zij keek hem in de ogen en knikte „Als je het wilt.... Maar dat bidden van mij.... wat voor nut kan het heb ben? Zou het niet bijna godslasterlijk ziin?" Er gleed langzaam een eigenaardig glimlachje over zijn gezicht. „Ik geloof het niet. lieve Ik zou voor mezelf niet kunnen bidden, al zou ik het Willen. Ik ben te trots. Maar jij bent nederig. Wist je dat? Ga nu maar." VIERDE HOOFDSTUK De gehele weg naar school bleef Claude razend- Zijn woede nam derge lijke afmetingen aan als zijn verdriet op de dag van de dood van zijn vader. Alle wrok die hij ooit tegen Clara ge koesterd had, kwam nu tegelijkertijd boven. Het kwam hem voor, dat zij hem haar leven lang nooit anders dan teleurstelling bezorgd had. Hij werd zich plotseling ten zeerste bewust hoe veel verwachtingen hij, zonder het zich te bekennen, van haar verblijf op Mary- hall gekoesterd had. Zijn tegenzin was indertijd volkomen verdwenen door een brief die hij van Mère Lovell ontvangen had en waarin zij schreef dat zij het zo uiterst ver standig van hem vond Clara enige maanden in de „Ideale Katholieke Om geving" van de Cressett's te laten ver toeven. Haar eigen brieven hadden hem een soort leven voorgeschilderd dat hij wist zelf nooit van dichtbij te zullen leren kennen, maar dat hij voor haar zo van harte gewenst had. Lady Cressett had op haar beurt geschreven dat ze buitengewoon op Clara gesteld was en dat zij hoopte dat deze vaak op Maryhall zou terugkomen, als ze niet langer Charles' gouvernante zou kun nen zijn. Hij had er al van gedroomd dat ze een jonge katholieke landbezit ter zou trouwen en van haar eigen buitenhuis. Daar hij nooit een zoon zou hebben, was hij zich al voorstellingen van een kleinzoon gaan vormen. Nu had Clara zichzelf te schande gemaakt en al ziin luchtkastelen verwoest. Als Charles die kleinzoon was geweest, had hij niet meer verbitterd kunnen zijn tegen Clara. Toen hij op school aankwam, trilde hij van het hoofd tot de voeten. Hij was niet in staat zich te beheersen: als de leerlingen in godsnaam maar niets zouden merken Zijn uitvallen voor d" klas waren louter op effect berekend: geen enkele leerling had hem ooit echt buiten zichzelf gezien. Gedurende het gezamenlijk gebed van alle klassen, ging hij naar het toilet en hield zijn hoofd en nolsen onder de koude kraan om te trachten wat meer tot kalmte te komen. Het hielp wel, maar hij rilde toch nog toen b'i ziin toga van d- haak nam en door de stenen gang met de gipsen beeMen b'°n. Apol'o on Anti- noüs, Caesar en Socrates staarden hem met hun blinde oogkassen aan. Het be kende schoolluchtje. van inkt. krijt, oude mannenkleren en muffe boeken deed hem weer iets normaler voelen. (Wordt vervolgd). school rustig te ontbijten. Bovendien moet bij dit alles ook rekening wor den gehouden met de door de oorlog verzwakte physieke gesteldheid van de mensen van deze tijd. Op de constitutie in de Osservatore Romano volgt dan een instructie van het H. Officie. Deze instructie stelt het navolgende vast: Als hoofdregel geldt, dat voor de gelovigen, die niet onder de navolgende categorieën worden ver meld, de wet van het nuchter zijn van middernacht af gehandhaafd blijft, met dien verstande echter, dat in het ver volg het drinken van natuurlijk water niet geacht wordt te ontnuchteren. Dit betekent, dat zowel priesters als gelo vigen voor het opdragen van de H. Mis en voor het ontvangen van de H. Com munie altyd water mogen drinken. Wat zieke priesters en gelovigen betreft geldt het volgende: ook als zij niet bedlegerig zijn, mogen zij be halve water ook andere dranken tot zich nemen, met uitzondering van alcohol. De leken dienen hierbij ver lof te vragen aan hun biechtvader. Niet zieke gelovigen, die last hebben van het nuchter zijn, mogen na raad te hebben ingewonnen van hun biechtvader, dranken tot zich nemen, maar moeten dan nuchter zijn één uur vóór het ontvangen van de H. Communie. Als zware belemmeringen om nuch ter te blijven worden voortaan be schouwd: 1.) Zware arbeid voor het ontvangen van de H. Communie. Onder deze rubriek vallen de bovengenoemde categorieën; 2.) Een noodzakelijk laat uur van communiceren; 3.) Een lange afstand van minstens twee kilometer wandelen van de kerk, of een overeen komstige rijtijd. Tot deze groep moeten bovendien gerekend worden al degenen, die een school bezoeken en voor wie het moeilijk is om na het ontvangen van de H. Communie en de begintijd van de school thuis te ontbijten. Deze zware belemmeringen verplich ten slechts om nuchter te z(jn één De H. Congregatie van het H. Officie bepaalt voorts, dat alle bisschoppen de bevoegdheid hebben om H.H. Missen in de namiddag en avond na zestien uur toe te staan en wel op alle Zonda gen en feestdagen, op alle Eerste Vrij dagen, en verder eenmaal per week. In de missiegebieden mag verder zelfs iedere dag de H. Mis in de na middag worden gevierd. In al deze ge vallen mogen de celebrerende priesters en de communicerende gelovigen ook het middagmaal gebruiken tot drie uur voor de H. Mis. Daarbij mi gen zelfs zwak-alcoholische dranken, zoals wijn en bier, genuttigd worden. Het gebruik i an drank, met uitzondering van alco hol, is toegestaan tot één uur voor de H. Mis en de H. Communie. De uitleg van deze Apostolische Constitutie en van de Instructie moet geschieden vol gens de letterlijke tekst en zonder uit breiding van de zin der bevoegdheden. Advertentie onnma Het Duitse tankstoomschip „Ellen", dat in December bij het uitvaren van de Petro leumhaven te Pernis op de Nieuwe Water weg werd overvaren door de naar de Ver. Staten vertrekkende „Maasdam" zal bij in schrijving worden verkocht. De „Ellen" is zoals bekend na de aanvaring gezonken en bij het ongeluk zijn zes mannen om het le ven gekomen. Het schip is gelicht en ligt thans in de Vulcaanhaven te Vlaardingen. In het V.A.R.A.-programma van Zater dagavond kon Jan van Zutphen promotor van de actie die de V.A.R.A. voor een nieuw hospitaal-kerkschip voert meedelen, dat tot nu toe zestig duizend gulden is bijeen gebracht. In dit bedrag zijn niet verwerkt enige belangrijke aanbiedingen in natura. Het bestuur van de Stichting Kunste naarsverzet 1942-1945 heeft besloten we derom twee prijzen, elk groot f1000.—, toe te kennen. Overeenkomstig het een stemmige advies der respectievelijk jury's heeft het bestuur de prijs voor ueeldende kunst (ditmaal voor portret en figuurschilderkunst) toegekend aan mevr. Charley Toorop. De prijs voor li teratuur (ditmaal biografie) is toege kend aan de heer Maurits Uyldert. De uitreiking van deze prijzen zal ge schieden in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam op Zaterdag 24 J»nuari a.s. te 15.00 uur, bij welke gele genheid door prof. dr. H. J. Pos een •ede zal worden uitgesproken. Van de jury voor de beeldende kunst prijs maakten deel uit: Jac Bot (voor zitter), J. Bruyn, Jan van Heel, dr A E. van Schendel en J. J. Voskuil.' De jury voor de literatuurprijs bestond uit de dames Til Brugman, Emmy van Lokhorst, en de heren R. F. van Heus- den (voorzitter), Gerrit Kouwenaar en dl. O. Noordenbos. Zaterdag is in Utrecht in het Gebouw voor K. en W. de Vrijzinnig Democra tische Bond her-opgericht. Ir. H. J. M. Verhey heeft, zoals ge meld. ontslag genomen als lid der Eer ste Kamer. In zijn plaats heeft de voor zitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid dier Kamer de heer A. J. de Goeij (K.V.P.) te Mont- foort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3