T.C. ontvouwt Centrale training blijft voor lopig gehandhaafd rolt plakt (fe&k brandt Amateurclub bereikt laatste „32 de Lütgehetmann na barrage Europees kampioen METZ IN FINALE GEKLOPT Donner van leidersplaats verdrongen Eerst aan werk het Grote hockeyzege van het Westen Engels cupvoetbal met verrassingen Van Vliet slaat Plattner Ergerlijk egoïsme van 1ste klassers MAANDAG 12 JANUARI 1953 Noordelijk elftal met 40 verslagen Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Voor het eerst na 24 jaar i!>9 Ten Thye verbetert Nederlands record Op 400 meter vrije slag Koppel Schutte—Peters derde te Brussel Van de Pol—Van Hassel de mooiste partij Hoogovenschaaktournooi iNN&m Fraai succes vanHuiskes en Van der Voort Russische schaatszege Geen hoofdklas maar 4 x 14 Ook in België thans centrale training Nieuwe nederlagen voor Sedgman en McGregor Hockey-uitslagen (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Zaterdagmiddag. Ruim twaalf uur na de eerste bijeenkomst Vrijdagavond te Utrecht heeft de nieuwe Technische Commissie van de K.N.V.B. reeds haar plannen bekend ge maakt. In allerijl Is namelijk de Nederlandse sportpers bijeengeroepen in „Kras- napolsky", waar de voorzitter van de T.C., de heer G. Kruijver, is ingegaan op de gang van zaken, die is voorafgegaan aan de samenstelling van de huidige commissie, maar ook de taakverdeling van de T.C., K.C. en de bondscoach ter sprake bracht. Er zijn enkele niet onbelangrijke verschillen te constateren in de middelen, die deze commissie zal gebruiken om tot een verbetering van het spelpeil in Neder land te geraken. Dat noemde de heer Kruijver een van de belangrijkste taken. Hjj wees er op, dat vergeleken met het buitenland een niet onbelangrijk verschil geconstateerd mag worden. En hij doelde hier in het bijzonder op het club voetbal. I 99 De technische commissie heeft zich hierover reeds ernstig beraden en de hoofdlijnen opgezet. In de eerste plaats zal elk lid een juist omschreven op dracht krijgen. Daarmee tracht men te voorkomen, aat een deel van het ter rein, dat tot de werkzaamheden be hoort, onbewerkt blijft en een ander gedeelte dubbel wordt bewerkt. In het verleden is dat namelijk wel voorgeko men. Met grote spoed zal contact wor den opgenomen met de verenigingsbe sturen, ae vereniging van oefenmees- ters, de technische commissies in de on derscheidene districten. Dit laatste om de werkzaamheden te activeren. In dit verband is ook 'n uitspraak van de heer Hoolboom van veel betekenis. Hij heeft namelijk meegedeeld, dat- de gedragin gen van de spelers, die worden uitgeno digd voor de centrale training, in ver enigingsverband zullen worden nage gaan. Dit vooral na de grieven, die door deze verenigingen de laatste tijd zijn ge uit. Op deze manier hoopt men uiteraard weer de basis te leggen voor een gezond onderling contact. Daar komt nog bij, dat men meteen de gelegenheid kan krij gen, nieuwe spelers voor het Nederlands Elftal te vinden. Nederlands Elftal Maar ook op andere terreinen kan het spreekwoord „nieuwe zeden, nieu we wetten" opgeld doen. Zo heeft de T.C. reeds aan het bondsbestuur voor gesteld, de oefenwedstrijden van het Nederlands Elftal zeventien dagen voor de interlandwedstrijd te laten spelen en niet, zoals thans het geval is geweest, tien dagen er voor. Men acht het namelijk ongewenst, dat een zware oefenwedstrijd, een meestal ook zware competitiewedstrijd vier da gen later en de interlandwedstrijd in dit korte tijdsbestek vallen. Het oefenprogramma voor een interland wedstrijd is voorlopig in een schema van zes weken gebracht. De eerste avond zal meer een contactbijeen komst zijn, de vier er op volgende onderbroken door de oefenwedstrijd zijn de trainingsavonden. Over de centrale trainingsavond heeft de Technische Commissie zich niet lang beraden. Zij meent voorlopig beter te doen deze training in de huidige vorm te handhaven. Voor het nieu we seizoen hoopt men voldoende er varing opgedaan te hebben om zich een oordeel te vormen. „Eerst aan het werk is ons devies", aldus de heer Kruijver. Werkprogramma De Technische Commissie heeft haar werkprogramma, besproken in de Vrij dag jl. gehouden vergadering, in enke le concrete punten vastgelegd. Een zeer belangrijk besluit is wel geweest, dat door de gehele commissie dus niet zo als bijvoorbeeld in het jongste verle den, toen het tot de competentie van de keuzecommissie behoorde zal worden beslist welk systeem het Nederlands Het verschil tussen het Noordelijk en Westelijk hockey-spelpeil kwam in de match, die Zondag op Kein-Zwitser- land te Den Haag werd gespeeld, wel sterk naar voren. Afgezien van de vier doelpunten die de Westelijken konden scoren het Noorden slaagde er niet in het vijandelijke doel te doorboren kon de kwaliteit van het Noordelijke hockey toch niet hoger dan een Weste lijke promotieklasser worden gewaar deerd. Daarmede mag niet gezegd wor den, dat de Noordelijke ploeg geen goede spelers mee had gebracht. Post van Daring speelde in de achterhoede een verdienstelijke partij, doelman Gish- ler (DASH) deed uitmuntende dingen en had aan drie van de vier doelpunten geen schuld. De beide kanthalves Oebe- rius Kaptein (Forward) en Tolhoek (Meppel) weerden zich best, maar de voorhoede, die wel ontzettend hard sloeg, kreeg tegen Garrels (HHYC) en Ter Lingen (Be Fair) geen schijn van kans, zodat Anjema (TOGO) in het doel der Westelijken voor weinig moeilijk heden kwam te staan. Na tien minuten spelen scoorde Hoog- hiemstra het eerste doelpunt. In de tweede helft had het Noordelijk elftal nog minder in te brengen, hetgeen tot uiting kwam in drie doelpunten. i - Elftal of de Bondselftallen zullen spe len. In het kort samengevat zijn de punten van het programma van de nieuwe com missie; a. Coördinerend optreden om het spelpeil in de verenigingen op te voeren. b. Bevorderen van het opleiden van spelleiders en trainers. c. Organiseren van het examen voor oefenmeesters. d. Het regionaal leggen van con tacten met de oefenmeesters. e. Technische verzorging van het Nederlands Elftal en de Bondselftal len De Bondscoach, Jaap van der Leek. is door de Technische Commissie toege voegd als secretaris. Bij hem berust de technische leiding; hij stelt de oefen stof samen; adviseert bii de samen stelling van bondselftallen en heeft een adviserende stem in technische zaken. Advertentie De heer Kruijver deelde bij het be antwoorden van vragen mee, dat bij de samenstelling van het Nederlands Elf tal „de vorm van het moment" een be langrijke factor zal zijn. Men zal voorts het contact met de V.E.K. en de fede ratie van 2e 3e en 4e klassers zo nauw mogelijk aanhalen. Indien de mogelijk heden daartoe bestaan, zullen tevens de districtswedstrijden weer in ere her steld worden. In het begin van de bijeenkomst heeft de voorzitter van de Technische Com missie een kort exposé gegeven van wat zich de laatste tijd rond de Techni sche en Keuzrcommissie heeft afge speeld. Geruime tijd reeds was het bondsbestuur van mening, dat de gang van zaken te wensen overliet. De eerste poging tot verbetering is geweest, dat Lotsy het voorzitterschap van de T. C. op zich nam. Na een uitvoerige bespre king op het bondsbureau dat was enige tgd later zijn toen de besluiten genomen. Hierbij gold als overweging, dat het Nederlands Elftal in de periode 195052 van de 15 gespeelde wedstrij den er één heeft gewonnen, die gelijk gespeeld en II verloren. Bovendien heeft de heer Verlegh medegedeeld alleen verbetering te verwachten als werd overgegaan tot het instellen van een hoofdklasse. Ook is een steeds grotere verwijdering tussen de K. C. in het bij zonder en de spelers van het Nederlands Elftal ontstaan. Als vierde punt kwam daar de slechte verstandhouding tus. sen de K. C. en de bondscoach, Jaap van der Leek, bij. Het bestuur gaf de nieuwe T. C. bepaalde wensen te kennen over de samenstelling van de keuzecommissie Hef gevolg hiervan is genoegzaam bekend. Tijdens nationale zwemwedstrijden van de Rotterdamse Zwemclub in het Sportfondsen- bad te Rotterdam ten bate van het Mr. Bierenbroodspotfonds heeft Piet ten Thye van LZO (Leeuwarden) een geslaagde aan val gedaan op het sinds 30 November 1951 met 4 min. 49.4 sec. op naam van Piet Elzenga (Zwemclub Groningen) staande Ne derlandse record 400 meter vrije slag. De Fries bleef 1.6 sec. onder het oude record en bracht het op 4 min. 47.8. De tussen tijden waren: 100 meter 1 min. 0.4.200 meter 2 min. 17., 300 meter 3 min. 33. Naar later is gebleken, hadden de drie tijdwaarnemers niet allen 4 min. 47.8, doch resp. 4 min. 47.8, 4 min. 47.8 en 4 m. 47.7 genoteerd. Verdere uitslagen: 100 meter rugslag: 1. Geertje Wielema (KNZB) 1 min. 11.7; 2. Joke de Korte (ODZ) 1 min. 13.8. 3. Ria van der Horst (RDZ) 1 min. 18.8 (gediskw.); 100 meter vlinderslag: 1. Dikstaal ('t IJ) 1 min. 12.1; 2. De Jong (D.A.W.) 1 min. 14.2; 3. Wiering ('t IJ) 1 min. 16.6. Waterpolo: KikvorsenRest van Neder land 3—2. Bij in het Antwerpse Sportpaleis ge houden internationale wielerwedstrijden heeft Arie van Vliet een sprintwedstrijd op zgn naam gebracht door in de finale wereldkampioen Plattner te kloppen. De uitslag was: 1 Van Vliet 11,8 sec. 2 Platt ner (op een lengte); om de 3e en 4e plaats 1 Lognay 11,9 sec. 2 Harris; om de 5e en 6e plaats: 1 Gosselin 11,8 sec. Gerardin. Tijdens in het Sportpaleis te Brus sel gehouden internationale wieler wedstrijden hebben Van Steenbergen en Ockers met 7 punten een ploeg- omnium gewonnen vóór het Zwit serse koppel Koblet-Von Buren, dat eveneens 7 pnt. vergaarde en onze landgenoten Schulte en Peters, die met VA pnt. derde werden. Succes voor Derksen te Melbourne Jan Derksen heeft te Melbourne een wedstrijd over vijf mijl met twee lengten voorsprong gewonnen op een veld, waar in o.a- Sid Patterson, de wereldkam pioen achtervolging meereed. Na vier mijl demarreerde Derksen, tezamen met een Australische deelnemer en wist zoveel voorsprong te veroveren, dat hij en zijn concurrent niet meer wer den ingehaald. In de sprint sloeg hij zijn tegenstander royaal. In een sprintwed strijd over twee manches sloeg Patter son onze landgenoot beide malen. Hooghiemstra (op de voorgrond liggend) scoort het tweede doelpunt in de dis trictswedstrijd WestNoord. Piet ten Thye, die het Nederlands record 400 meter vrije slag heeft verbeterd. Geertje Wielema feliciteert hem met het behaalde succes. In de derde ronde voor de Engelse Cup vielen Zaterdag nogal wat verrras- singen te noteren. Walthamstow Avenue, houders van de amateurbeker, slaagden er in de profclub Stockport County met 21 te slaan. Voor de eerste maal se dert 24 jaar is een amateurclub er in ge slaagd de laatste „32" te bereiken, een bijzonder fraaie prestatie. In 1928 wis ten de Corinthians een soortgelijk stout stukje uit te halen. Walthamstow Ave nue heeft in een vorige ronde ook al een derde divisieclub gewipt, n.l. Wat- word. Beide doelpunten van de ama teurclub kwamen van de rechtsbinnen Lucas. Gateshead en Halifax, derde divisie clubs, sloegen hun grote broers uit de eerste divisie, resp. Liverpool en Cardiff City. Mist was weer eens spelbreker bij twee ontmoetingen. Bolton Wande- rers-Fulham kon in het geheel geen doorgang vinden en de wedstrijd tus sen New Castle United, de Cuphouders, en Swansea Town moest reeds na acht minuten worden gestaakt. Intussen ble ken niet minder dan 63.480 toeschou wers op het veld van New Castle te zijn en zij allen zullen nogmaals naar het veld trekken, want a.s. Woensdag wordt de ontmoeting tegen Swansea Town op nieuw gespeeld. Stanley Matthews, die men in Mei ook in Nederland zal kunnen bewonde ren, maakte een schitterende come back voor Blackpool. Naar bekend is Mat thews enkele maanden „buiten spel" geweest wegens een blessure. Hij scoor de tegen Sheffield Wednesday de eerste goal en had een groot aandeel in de 21-zege, welke zijn club op de Wed nesday behaalde. De ontmoeting tussen Preston en Wol verhampton was klassiek. Preston won de match tussen de beide eerste divisie clubs na een spannende en opwindende kamp met 52; de kleine midvoor Charlie Wayman scoorde een hattrick voor Preston. De uitslagen De uitslagen waren: Arsenal—Doncaster Rovers 40, BarnsleyBrighton and Hove Albion o3, BrentfordLeeds United 21, Derby CountyChelsea 44, Everton—Ips wich Town 32, GatesheadLiverpool 10, Grimsby TownBury 13, Halifax Town—Cardiff City 31, Hudders- field TownBristol Rovers 20, Hull CityCharlton Athletic 3—1, Leicester City Notts County 2- -4, Lincoln CitySouth ampton 11, Luton Town—Blackburn Ro vers 61, Manchester City—Swin don Town 70, Mansfield Town—Notting ham Forest 01, MillwallManchester Uni ted 01, New Port CountySheffield United 14, Oldham AthleticBirmingham City 13, Plymouth ArgyleCoventry City 41, Preston North EndWolverhampton Wan derers 52, PortsmouthBurnley 11, Ro- therham UnitedColchester United 22, Sheffield WednesdayBlackpool 12, Shrews bury Town—Finchley 20, Stoke City Wrexham 21, SunderlandScunthorpe United 11, Tranmere RoversTottenham Hotspur 11, Walthamstow AvenueStock port County 21, West Ham UnitedWest Bromwich Albion 1—4. (Van onze sportredacteur) GRONINGEN, Zondagavond. Ook het pikante begint op de duur te vervelen. Want juist de verrassingen, die in het tournooi om het Europees kampioenschap biljarten zoveel grillige verande ringen en kanswisselingen hebben gebracht, zjjn op de laatste dagen niet uitge bleven. Niet in zo sterke mate. Uiteraard, want aan alles raakt men langzamer hand gewend. Dat Lütgehetmann echter na een barragepartij met zqn land genoot Tiedtke als de kampioen te voorschijn zou komen, is eerlijk gezegd niet verwacht. Vrijdagnacht tenminste. Want vierentwintig uur later was de situatie zo geworden, dat van de laatste seance de climax gezocht moest worden in de partij LütgehetmannMetz. De twee enigen, die een eventueel falende Tiedtke nog konden bereiken. Zonder noemenswaard verzet echter gingen zowel Metz als Tiedtke ten onder en toen in de barragepartij Tiedtke eigenlijk van het begin af geen schijn van kans heeft gekregen van Zijn landgenoot, is als enig op windend feit van dit tournooi overgebleven, dat van Hassel. de Ruijter en van de Pol in de allerlaatste gelederen zijn geëindigd. Tiedtke reeds voldoende om zich kam pioen te noemen. Hij immers stond op een totaal van 10 punten. Lütgehetmann en Metz deelden de tweede plaats met 8 punten. Maar juist tegen Vingerhoedt faalde de Duitser. Niet geheel onver wacht echter. In alle spelonderdelen was Vingerhoedt juist even beter en daarvan was Tiedtke maar al te zeer overtuigd. De vrijheden die hij zich tegen de kader spelers had veroorloofd, waren voor Vin gerhoedt geen bezwaar. Zeven beurten heeft Tiedtke de wedloop kunnen vol houden. Daarna reeds werd het elke minuut duidelijker, dat een barrage partij de Europese kampioen zou aan wijzen. Met een serie van 84 carambo les liep de Belg weg van zijn tegenstan der, die plotseling alle macht over de ballen verloor. Toen Vingerhoedt boven dien nog een uitstekende serie van 176 op tafel legde, was de strijd volkomen beslist. Helaas heeft de schoonheid van het kaderspel al te zeer ontbroken in dit tournooi. Niet de virtuozen in het kleine spel op de lijn, van de steeds weer op windende en het oog strelende rappel hebben gedomineerd. Deze kenmerken de specialiteit is ons zelfs onthouden tot de allerlaatste dag. De strijd tussen Van de Pol en Van Hassel, van gedoodverfde finale gedegradeerd tot een onbetekenen de voorpartij, heeft plotseling toch nog de verrukkelijke demonstratie van twee in speltype zo volkomen verschillende grootmeesters gebracht. Van Hassel het eerst met een serie van 218, de mooiste van het gehele tournooi, Van de Pol bijna vlak er na met een reeks van 217. En heel even in de overigens meest troosteloze strijd van deze biljartvier- daagse, Kees de Ruyter met een serie van 141 caramboles. Deze keer is de strijd om de titel niet beslist door spe cialisten; de sterkste spelers in alle spel- soorten hebben het tournooi beheerst. De vreemde manipulaties op de derde dag van het tournooi hebben tot resul taat gehad, dat na de laatste partij, om kwart over twee des nachts, alleen Tiedtke, Lütgehetmann en Metz nog aanspraak op de titel konden maken Metz was 's middags begonnen met een vrij normale nederlaag tegen Van Hassel. Vanaf de tiende beurt moest hij tegen een nederlaag aankijken. Tegen Vingerhoedt echter vocht hij met nog meer verbetenheid voor zün allerlaatste kans en de Belg mocht dan nog zo zeker van start gaan hij kwam zelfs 100 punten voor Metz kwam terug. Rus tig, onverstoorbaar, maar uiterst pre cies. In twee beurten passeerde hij Vin gerhoedt, vier beurten later was de strijd beslist. Tiedtke nam op precies dezelfde wijze de zege tegen Van de Pol en De Ruyter. Eerst de tegenstander deprime ren met een demonstratie van bravour- stoten; of er drie of vier banden voor nodig zijn, is geen bezwaar. Daarna echter bewees hij ook het kaderspel op een zeer behoorlijke wijze te beheersen. In hoog tempo kwamen de caramboles op de kaderljjn op tafel. Dwong de positie hem weer over te schakelen naar het bandenspel, ook dan was hij heer en meester. Twee nederlagen Door de twee overwinningen was een remise-partij tegen Vingerhoedt voor Ook Metz kreeg tegen Lütgehetmann vrijwel geen enkele kans. Even nog leek de situatie hoopvol, toen de Nederlan der in de derde beurt 87 caramboles scoorde. Daarna echter was ook hij de kluts kwijt, terwijl Lütgehetmann met nuttige series van 62. 89 en 83 onweer staanbaar naar de 400 caramboleerde. Met dezelfde onverstoorbaarheid ging l.ütgehetmann tegen Tiedtke van start. Reeds in de derde beurt had hij een voorsprong van 169 punten. Het verschil groeide zelfs nog, want Tiedtke spe lend met de queue van Metz bleef ver beneden zijn vorm. Tot ook Lütge hetmann even verslapte. Meteen kwam Tiedtke op dreef en scoorde met zoveel drift en tempo een serie van 113, dat zelfs de arbiter moeite had met tellen bij te blijven. Nog eenmaal kwam Tiedtke te rug, toen echter maakte Lütgehetmann aan alle illusies een einde. Uitslagen en stand De uitslagen van Zaterdag waren Galmichc 198 8 146 24.75 Lütgehetmann 400 8 86 50. Vingerhoedt 312 10 81 31.20 De Ruyter 400 10 220 40.- Van de Pol 318 27 51 12.14 Tiedtke 400 27 99 14.81 Metz 273 16 61 17.06 Van Hassel 400 16 102 25.- Met 400 14 89 28.37 Vingerhoedt 296 14 91 21.14 Van Hassel 308 22 60 14.- Galmiche 400 22 70 18.18 De Ruyter 195 17 82 11.47 Tiedtke 400 17 83 23.52 Van de Pol 400 18 92 22.22 Lütgehetmann 400 18 68 22.22 Uitslagen van Zondag: Van de Pol 400 11 217 36.36 Van Hassel 400 11 218 36.36 Galmiche 360 37 63 9.72 De Ruyter 400 37 141 10.?.: Vingerhoedt 4U 18 176 22.22 Tiedtke 106 18 37 5.88 Lütgehetmann 400 10 89 40.00 Metz 189 10 87 18.90 Uitslag barragepartij: Lütgehetmann 400 16 116 25.- Tiedtke 288 16 113 18.00 Met inbegrip van de barragepartij luidt het eindklassement als volgt: 1. Lütgehetmann 12 3041 114 224 26.67 2. Tiedtke 10 2634 169 120 15.58 3. Metz 8 2325 125 149 18.60 4. Vingerhoedt 7 2339 108 176 21.67 5. Van Hassel 6 2294 130 218 17.64 6. De Ruyter 6 2305 143 220 16.1) 7. Van de Pol 6 2262 146 217 15.49 8. Galmiche 3 2128 149 146 11.20 (Van onze schaakmedewerker) Zaterdag is het Hoogovenschaaktour nooi te Beverwijk voortgezet. Inmiddels zijn daar ook de diverse tienkampen begonnen. Vooral de eerste van deze groepen is sterk bezet, want behalve een aantal vooraanstaande Nederlandse spelers zijn hier de Duitse grootmeester Samisch, zijn landgenoten Diemer en Klaeger, en de Schotse Let Lerchs on dergebracht. Aan alles is echter te be speuren, dat Samisch liever in het hoofdiournooi had meegespeeld, want bü de partyen der meesters is hg vaker te vinden dan aan zgn eigen bord. Toen hem gevraagd werd of hg zijn partij reeds ten einde had gebracht, antwoord de hij: „Neen, maar mijn tegenstander slaapt". In de vierde ronde trok in het bij zonder de partij tussen de beide leiders Rossolimo en Donner de aandacht. Over de opening hebben de beide meesters heel lang nagedacht, maar bij het be gin van het middenspel bleek reeds, dat de situatie zich in het voordeel van de Fransman ontwikkelde. Op de 24ste zet brak het onweer los, en reeds vijf zetten later had de Fransman met en kele krachtzetten aan alles een einde gemaakt. Inmiddels was O'Kelly tegen Kramer langzaam maar zeker in het voordeel gekomen. Op het moment echter, dat de Belg een afwikkeling for ceerde naar een ogenschijnlijk gewon nen eindspel, vond onze landgenoot een gaatje om aan de nederlaag te ontsnap pen. Het loopgravengevecht tussen Van Scheltinga en dr. Euwe eindigde even eens met een verdeling van het punt, al zag het er even naar uit, dat onze nationale kampioen op de koningsvleu gel in beslissend voordeel zou komen. In zekere zin is Cortlever het slacht offer geworden van de drie nullen, die Füster tot dusver verzamelde. Hij voel de zich daarom verplicht om fel op winst te spelen, maar de Hongaar wist op al zijn aanslagen het juiste antwoord te vinden. Füst .r won dus zijn eerste partij. De beide andere hekkensluiters Trott en Heidenfeld moesten tegen el kaar de wapens opnemen. Beiden deden hun uiterste best om aan hun reeks van eivormige decoraties op de tour- nooitabel een einde te maken. Trott was daarbij het minst fortuinlijk. Een rustige partij hebben Toran en Bouw meester gespeeld; na 33 zetten remise. Donner-Toran De belangrgkste party uit de vyfde ronde was de strijd tussen Donner en Toran. Wellicht uit hoffelgkheid heeft Donner in deze party de Spaanse ope ning toegepast. Verder ging zgn hoffe lgkheid echter niet, want weldra bleek, dat hg allerminst vriendschappelgke be doelingen had. Hetzelfde kan van de jeugdige Spanjaard worden gezegd. Re mise. Met de moed der wanhoop heeft Trott zich geweerd tegen de felle aan- valspoging van Rossolimo. Deze, die vroeger jiu jitsu-leraar is geweest, trachtte iets dergelijks ook in deze schaakpartij toe te passen. Dan gaf hij hier een prik, om plotseling ergens anders een steek uit te delen. Op de duur was Trott tegen deze listigheid- jes niet bestand. Hoffelijkheid is wel licht ook de reden geweest waarom Heidenfeld zijn partij tegen dr. Euwe, Hollands verdedigde. Van een Hol lander mag men echter verwachten, dat hij de Hollandse verdediging ter dege kent. Dit moest Heidenfeld spoe dig tot zijn schade ondervinden. Hij moest zich dan ook gewonnen geven. Een heel goede partij heeft O'Kelly geleverd tegen Cortlever. Na de opening bezat hij een klein voordeel, omdat de pionnenstelling van de tegenstander door verdubbeling enigermate was ver zwakt, en van dit voordeel heeft de Belg meesterlijk geprofiteerd. Bouw meester en Kramer hebben vier uur lang hun best gedaan om de partij zo moeilijk mogelijk te maken. Toen zij daarin naar genoegen waren geslaagd, en geen van beiden neiging vertoonde Voor de aanvang van de beslissende partijen probeerde Metz nog even hoe deze bal te moeten maken. Lütgehetmann (links) en Tiedtke zien belangstellend toe. - ''V-ris. v Wim van der Voort en Anton Huiskes namen deel aan internationale schaatswed strijden, welke Zaterdag en Zondag te Drontheim werden gehouden. Op de 5000 meter behaalde Anton Huiskes Zaterdag in de tijd van 9 min. 6,9 sec. een fraaie over winning, waarbij hij Ivar Martinsen enkele seconden achter zich liet. Wim van der Voort won Zondag de 1500 meter in de tijd van 2 min. 30.5 sec. en Anton Huiskes voegde aan zijn zege op de 5000 meter van de eerste dag een overwin ning op de 3000 meter toe. tijd 5 min. 8.4 sec. zodat drie van de vier afstanden door onze landgenoten werden gewonnen. Algemeen klassement: 1. ivar Martinsen 203,987 punten; 2. Hroar Elvenes 205.220 punten; 3. Huiskes 205.490 punten: 4. Van der Voort 205.877 punten; 5. Knut Johanne- seri 205.153 punten; 6. Gunnar Nielsen 207.514 punten. Ook zege voor Broekman en Maarse Kees Broekman en Gerard Maarse heb ben deelgenomen aan een tweedaagse wed strijd te Arendal, waarin zij enkele fraaie successen boekten. Zo won Maarse de 500 meter in 44.5 sec. Kees Broekman won de eerste prijs op de 5000 meter met een tijd van 8 min. 39.3 sec. Bovendien bezette hij in het algemeen klassement over de vier afstanden met gering verschil achter Roald Aas de tweede plaats. De landen-schaatswedstrijd tussen Rusland en Zweden is geëindigd in een Russische zege. Op de 1500 meter bezet ten de Russen de eerste vier plaatsen met Ericsson als snelste Zweedse rijder. Shilkow noteerde de fraaie tijd van 2 min. 18,5 sec., de snelste tijd tot nu toe in dit seizoen gemaakt op dit nummer. Op de 10.000 m. was Goncharenko ver uit de sterkste. Met 17 min. 29 sec. no teerde ook hij de beste tijd van het seizoen. Sig Ericsson bezette de tweede plaats; de Zweed won zijn serie tegen Shilkov. Alle vijf series op de 500 meter wer den door Rusland gewonnen en boven dien met tijden, welke sneller waren dan die van het vijftal Zweden. In de vier series op de 5000 meter was het overwicht van de Russen niet zó groot als op de korte afstand. Boris Shilkow was de snelste op dit nummer met de goede tijd van 8 min. 26,3 sec. Sig Erics son was de enige, die zijn rit won. Het eindresultaat luidde: 1. Rusland 784.049 punten; 2. Zweden 807.089 pun ten. Het Haagse H.H. - .C- heeft in een voor de competitie om de Lippens beker te uiuik gespeelde ijshockey-wed- strijd C.p.L. (Cercle des Patineurs Liegeois) met 1610 verslagen. om een duimbreed te wijken, besloten zij tot remise. Füster en Van Scheltinga hebben eveneens op grote verwikkelingen aan gestuurd, zonder dat het tot een beslis sing kwam. Wel bevond onze landge noot zich lange tijd in duidelijk voor deel, maar in het laatste uur liet hij zich tot pionwinst verleiden, terwijl hij juist de klemtoon had moeten leggen op zijn positievoordeel. Daardoor kreeg ook deze partij een vreedzaam slot. De uitslagen De uitslagen van de 4e ronde waren: Toran (Spanje)—Bouwmeester (Ned.) A, Rossolimo (Frr)—Donner (Ned.) 1—0, Van Scheltinga (Ned.)—dr. Euwe (Ned.) Heidenfeld (Z.-Afrika)—Trott (Engel.1 1—0, Cortlever (Ned.)—Füster (Hong.) o1. Kra mer (Ned.)O'Kelly de Gaiway (Belg.) Uitslagen 5e ronde: Bouwmeester (Ned.)— Kramer (Ned.) Y,1 Donner (Ned.)— Toran (Spanje) Yz—Vz. dr. Euwe (Ned.) Heidenfeld (Zd.-Afrika) 1—0, Trott (Enge land)Rossolimo (Fr.) 01, Füster (Hong.) —Van Scheltinga (Ned.) O'Kelly de Gaiway (Belg.)—Cortlever (Ned.) X0. Na de 5e ronde is de stand: 12 O'Kelly de Gaiway en Rossolimo 4 pnt.: 34 Don ner en dr. Euwe 3% pnt.; 56 Bouwmeester en Toran 3 pnt.; 7—8 Van Scheltinga en Kramer 2Y, pnt.; 910 Cortlever en Füster VA pnt.; 11. Heidenfeld 1 pnt.; 12. Trott 0 pnt. Samisch en Mulder van Leens Dijkstra hebben in de eerste tienkamp met elk anderhalve punt de leiding genomen. (Van onze sportredacteur) De rust in de KNVB is dus toch niet geheel teruggekeerd. Want nauwelijks heeft men de tijd gehad om zich te kun nen verheugen over de voortvarendheid, waarmee het probleem rond de Keuze commissie is opgelost, of er doen zich weer andere moeilijkheden voor. Er ts namelijk wel zeer boude taal gesproken in de buitengewone vergadering van da Vereniging van Eerste Klassers, Zater dag te Utrecht gehouden. Mocht men, naar aanleiding van de mededeling van het bestuur van deze vereniging, enkele weken geleden gedaan, opmaken, dat alle moeilijkheden rond het aantal eerste klassers zouden zijn opgelost, dan is men nu toch wel erg bedrogen uitgekomen. In een paar woorden komt het hier op neer. De overgrote meerderheid van de eerste klassers heeft, namelijk de sug gestie van een hoofdklasse niet geac cepteerd. Men wenst geen verdere afbraak en het behoud van vier maal 14 ploegen, heet het in een taal die niet misver staan kan worden. Er mag niet met de belangen van de eerste klassers gesold worden en als de lagere klas sers dat toch zullen doenWelnu hier is dan eindelijk de inhoud van de bedekte bedreiging, die op de jaarlijk se bondsvergadering in September 1952 door de voorzitter van de VEK is gelanceerd. Als het voorstel van de eerste klassers verworpen wordt, zal men zo spoedig mogelijk zijn stand punt bepalen, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men geen spe lers meer wenst af te staan voor het -Nederlands Elftal en dat de vertegen woordigers van de VEK zich zullen terugtrekken uit de commissies van de .KNVB. Dat weten we dan. Wij zouden een lang betoog kunnen houden over de opzet van het plan- Burgwal, dat enkele jaren geleden door de bondsvergadering is aangenomen. Dat plan beoogt, men zal het zich herinne ren, dat in een bepaald aantal jaren het aantal eerste klassers teruggebracht zou worden van 60 op 48. De motieven, die er aan ten grondslag liggen, komen hier op neer, dat de huidige constellatie van de KNVB niet juist is. De eerste klas sers erkennen dat echter niet, of ze wen sen er geen rekening mee te houden. In. feite komt het er op neer, dat men na melijk de financiële consequenties van twee thuiswedstrijden per seizoen min der niet accepteert. Deze derving aan inkomsten acht men de doodsteek voor de eerste klassers. Men houdt echter geen rekening met de tientallen vereni gingen (het „lager-voetbal" en de af delingen), die ook deel uitmaken van dezelfde bond. Men kan nog waardering hebben voor het geduld en de lank moedigheid van het bestuur van de VEK met de afgevaardigden van de tweede, derde en vierde klassers, maar daar houdt alles mee op. Het spijt ons, voor deze mentaliteit bij de eerste klassers kunnen wij géén waardering hebben. Het begint zo zoetjesaan te lijken op ergerlijk ego isme van een groep verenigingen, die het eigen belang hoger achten, dan het algemeen belang van een amateuristische voetbalbond. Voor dergelijke gevallen zijn deze regels ons te kostbaar om er veel woorden over vuil te maken. De zware nederlaag, welke het Bel gisch elftal te Londen tegen Engeland heeft geleden, is oorzaak geweest, dat de K.B.V.B. een speciale commissie be noemde, welke tot taak heeft richtlij nen aan te geven op welke wijze de kracht van het team der Rode Duivels in de toekomst kan worden vergroot. De commissie heeft thans aanbevolen de centrale training in het Heyselstadion te Brussel te doen geschieden. De moge- Jij kheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst deze training wekelijks wordt gehouden. Ten aanschouwen van 10.000 oclang- stellenden heeft Sedgman te New York zijn tweede nederlaag ais p:of geleden tegen Kramer. De Amerikaan sloeg hem met 6—1, 62. Mc Gregor ging voor de derde maal in successie tegen Segura (Ecuador) ten onder, die met 8—i, 63 zegevierde. In het dubbelspel hadden Sedgman en Mc Gregor ook al weinig succes, want Kramer en Segura trokken met 34 en 63 aan het langste eind. HEREN, üm de H'i'CC-beker. Derde ronde: HUMBMHC 0—0; HHIJC— Kampong 51. HEREN. Promotie-klasse C: Zand- voortAmsterdam II 20. D: Schaer- weijdeAmersfoort 12. DAMES. Om de zilveren roos. Derde ronde: HHIJCKampong 30. Vtj Sa 10. ()Ve De te Brussel gespeelde tafeltennis wedstrijd tussen de landenploegen van België en Zuid-Slavië is door de gasten met 90 gewonnen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4